Verzet TESO tegen inning 'Dit is Texel op zijn mooist' Gemeente naar rechter voor belasting dagtoerisme Veel publiek bij TROS Muziekfeest Cjrocn ZwartsJexels in het harL, Texel krijgt nieuwe gemeentesecretaris OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12196 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 2007 [verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Kan TESO door de rechter worden gedwongen om voor de gemeente toeristenbelasting te innen door een opslag op het bootkaartje? Volgens b en w kan dat en zal het ook gebeuren als de bootdienst het niet vrijwillig doet. Dat betekent dat een conflict op handen is, want TESO- directeur Rob Wortel laat weten dat hij zich zal verzetten en daarbij tot de hoogste rechter zal gaan. Volgens wethouder Rikus Kieft s dat vrijwel kansloos omdat uit jurisprudentie is gebleken dat de gemeente gerechtigd is de boot- dienst als belastingplichtige aan Ie spreken. (0p dit moment wordt de toeristen belasting op Texel voor de gemeente oeirtd door de logiesverstrekkers. ia tarief (thans €0,80) geldt per per soon per nacht. Dagjesmensen die het eiland 's avonds weer verlaten, betalen dus niets. De gemeente wil dat ingaand volgend jaar veranderen door de toeristenbelasting voor de eerste dag bij TESO in rekening te brengen. De bootdienst krijgt dan een aanslag op grond van het aan tal vervoerde toeristen en kan dat bedrag doorberekenen door een opslag op het bootkaartje. Volgens wethouder Kieft is dat geen enkel probleem, verwijzend naar andere Waddeneilanden waar dit systeem al functioneert. Hij verwacht van de aldus doorgevoerde dagheffing een opbrengst van €700.000, - tot €1.500.000, - per jaar. Door juridi sche tegenwerking van de boot dienst ontstaat wel het probleem dat de gemeente het geld incasseert, maar het nog niet durft uit te geven wegens de kans dat TESO toch in het gelijk wordt gesteld en de gemeente het gevangen geld moet teruggeven. Wagenborg Een van de andere bootdiensten die dagtoerismebelasting via het bootkaartje int, is Wagenborgs Pas sagiersdiensten BV, die verbinding met Ameland en Schiermonnik oog onderhoudt. Sinds twee jaar is het zomertarief voor de boot naar Schiermonnikoog (€12,05) verhoogd met €1,27 toeristenbelasting. In het geval Ameland is de belasting €0,60. Wagenborgs directeur G. van Lan gen: 'Dat is zeer tegen onze zin gebeurd. We vinden nog steeds dat dit helemaal niet kan, mede omdat de belasting in rekening wordt gebracht bij alle passagiers, dus niet alleen de toeristen. Maar we moesten tot de conclusie komen dat we juridisch zwak stonden en hebben ons erbij neergelegd'. Onverstandig Directeur Rob Wortel van TESO is zover nog lang niet en zegt de kwes tie helemaal te zullen uitvechten. 'Ik zal alles doen om hier onderuit te komen, maar het zou beter zijn als de gemeente zelf inziet dat het niet verstandig is. Omdat het tarief van TESO laag is, vormt de toeristen belasting die er bovenop komt een naar verhouding sterke verhoging: 25 procent. Dat maakt een slechte indruk. Er wordt misbruik gemaakt van het feit dat Texel toevallig alleen per boot bereikbaar is. Bij andere recreatiegebieden zou het niet kun nen. Als de gemeente meer toeris tenbelasting wil vangen, moet zij het gewone bedrag per nacht optrek ken'. Onderscheid Wethouder Kieft, die met TESO, de Luchthaven en de Stichting Pas santenhaven praktische afspraken over de invoering wil maken, zegt dat het niet de bedoeling is dat de eerste dagheffing in rekening wordt gebracht bij alle passagiers. Volgens hem is een systeem mogelijk waar door zoveel mogelijk alleen toeristen de heffing betalen: door de dag toeristenbelasting niet te verwerken in het tanef voor de kaarten voor meerdere overtochten. De huidige reductie van 50 procent voor scho lieren zal ook gelden voor de dag toeristenbelasting. Over de invoering van de belasting vergadert de raadscommissie Mid delen op 30 augustus. Het besluit door de gemeenteraad volgt 18 sep tember Investeringsfonds De van TESO (en dus ook van het vliegveld en de haven) te vangen dagtoeristenbelasting staat als eer ste op het lijstje van geldbronnen die de gemeente kan aanboren om kapi taal te verzamelen voor het Meerjarig Toeristisch Investeringsfonds. Met dit fonds wil men voorzieningen sti muleren om de toeristische kwaliteit en de leefbaarheid op Texel verder op te voeren. Dat gebeurt volgens de adviezen van het Bureau Noordtij uit Leeuwarden, dat over dit onderwerp in november een workshop hield met belanghebbenden uit de toeristische sector. Verder wordt gedacht aan onder meer verhoging van de gewo ne toeristenbelasting, het verhogen van de onroerendzaakbelasting en een opslag op de grondprijzen die de gemeente in rekening brengt. De gemeenteraad zal zich over deze mogelijkheden of combinaties daar van uitspreken in de begrotingsver gadering van november. Het is wel de bedoeling om meteen een flinke som bij elkaar te brengen, waarbij het college denkt aan tenminste €1 miljoen, een bedrag dat daarna nog aanzienlijk moet stijgen. Het fonds zal worden beheerd door het Ontwikkelingsbedrijf Noord-Hol land-Noord. dat de nodige deskun digheid in huis heeft en ook bedre ven is in het vinden van (andere) subsidiemogelijkheden voor de in aanmerking komende projecten. Een adviescommissie uit het college of de gemeenteraad zal over subsidie ring van een voorgedragen project oordelen. wijngaarden (Foto He 52-jarige Cock van Wijngaar den wordt de nieuwe gemeen tesecretaris van Texel. Het col- «ge heeft hem dinsdag officieel fcenoemd. Van Wijngaarden treedt oer 1 oktober in dienst. Hij werkt nu nog bij de gemeen te Winsum in Groningen, waar hij Sfods twee jaar gemeentesecretaris te Daarvoor was hij er hoofd van de afdeling samenleving. Winsum is qua inwoners (14.024) vrijwel even groot als Texel. De gemeente grenst zowel aan de Waddenzee als de stad Groningen. Van Wijngaarden komt in de plaats van Gert-Jan Jongkind en adjunct directeur Bernadette Nouwen die beiden kort achter elkaar hun dienst verband bij de gemeente beëindig den. Jongkind, die bijna drie jaar gemeentesecretaris was, ging om privéredenen terug naar Amster dam. Nouwen, die bijna acht jaar bij de gemeente heeft gewerkt, wordt in september een van de directeu ren bij een grote scholengemeen schap in Purmerend. Van Wijngaarden, getrouwd en drie kinderen, was één van de 21 kandidaten die solliciteerden. De gemeente zocht een nieuwe secre taris/directeur die zich ontfermt over de reorganisatie van het ambtelijke apparaat, een bruggenbouwer is en zich als 'strategisch sparringpart ner' van het bestuur kan opstellen. Van Wijngaarden wordt de vijfde naoorlogse gemeentesecretaris. Jongkind, Piet Zoon, Johan van Dijk en Piet Beemsterboer gingen hem voor. Tot oktober neemt Onno Werkman, bijgestaan door Anja van der Horst, de honneurs waar. Jan Keizer was één van de artiesten die optrad op het Tros Muziekfeest op het strand. Bliksemafleider NIOZ gestolen Hst NIOZ heeft naar schatting achtduizend euro schade opgelo pen door diefstal van de bliksem- 'fleiding. Ongeveer vijfhonderd foeter koperen leiding werd ont- iTeemd. kwel een semi-permanent gebouw S een deel van het hoofdgebouw PP t Horntje werd van de bliksem- efading ontdaan. Medewerkers het wetenschappelijk instituut Wekten de diefstal dinsdagoch tend. Vermoedelijk was het toen net Ps gebeurd. 'De plekken waar de ®Ping was doorgeknipt, zagen er 9eel en fris uit', aldus woord voerder Jan Boon. Het NIOZ heeft aangifte bij de politie gedaan. Het instituut is inmiddels in gesprek over vervanging. Er wordt gedacht aan een aluminium bliksemafleider, omdat dat voor koperdieven minder aantrekkelijk is. Boon: 'Dat zie je in steden wel meer gebeuren, maar het is nog even de vraag of zo'n leiding in een zoute omgeving cor- rosiebestendig is. Het moet niet zo zijn dat we op het moment suprème alleen aluminiumpoeder overhou den.' Een jaar geleden was tweehonderd meter bliksemafleider op de OSG ook al doelwit van koperdieven. Aan de overkant is dergelijke diefstal door de hoge koperprijzen al langer een probleem. Garantiesubsidie voor strandfeest Menno Siebinga van het gelijk- fómige 'dreamteam' krijgt een 9emeentelijke garantiesubsidie *an €1.000,- voor het Mixed Martial festival dat hij morgen zon- ®9hij paal 17 houdt. Het geld is •Weid om een eventueel verlies ■s gevolg van slechte weersom- ^ndigheden te helpen opvangen. k weersvooruitzichten zijn echter zodat de kans klein is dat ■jWiga het geld nodig heeft. Het Wakel - met medewerking van diverse buitenlandse gasten - omvat onder meer demonstraties van diver se vechtsporten, maar het publiek kan ook kennismaken met Surinaam se voetbalbehendigheid, paintball en zelfs wordt een cursus pootje baden gegeven... Het spektakel gaat mor gen om 13.00 uur. Meer informatie staat elders in deze krant. ing 12.08 86.308 ingbroodnodlg@texel Het Tros Muziekfeest op het strand werd niet op het strand gehouden, maar de haven van Oudeschild bood woensdagavond een prachtig decor. Met de onder gaande zon op de achtergrond en de boten die in het water lagen te kabbelen, hing er een zomerse sfeer. Tel daar een stuk of wat Nederlandstalige zangers bij die de stemming erin wisten te krijgen en het werd een mooie avond. Tijdens het feest werden opnames gemaakt voor het gelijknamige televisieprogramma TROS Muziek feest op het strand. Het publiek werd gevraagd om vooral lekker mee te feesten omdat ze misschien op televisie zouden komen. Na een uur vertraging startte het festijn om acht uur. Er was veel publiek op af gekomen. Op het taluut zaten veel mensen om de optredens zo goed mogelijk te zien. Goed te horen was het in ieder geval wel. In Den Burg konden inwoners moeiteloos mee genieten. Volgens metingen van de gemeente bleef het volume binnen de normen. Er kwamen geen klach ten binnen. De stemming kwam er gelijk goed in door Arne Jansen met het nummer Meisjes met rode haren. Daarna ver scheen Belle Perez voor het eerst op het podium. Zij zou later die avond zelf optreden, maar is ook presenta trice van het programma. Óver twee weken zal zij opnieuw in de haven van Oudeschild te bewonderen zijn. Tijdens de TESO feestweek geeft ze op zaterdag haar Mega Latino Show. Ruud Boom van de organi satie vindt het niet jammer dat ze nu al is geweest. 'Ik vind het positief. Het ondersteunt elkaar alleen maar. Doordat ze het TROS Muziekfeest presenteert, is ze bekender gewor den. Bovendien zal haar optreden tijdens de feestweek er heel anders uitzien dan bij het Muziekfeest. Dat is totaal niet met elkaar te vergelij ken. Wel vind ik het jammer dat ze tijdens haar presentatie niet zei dat ze in de feestweek opnieuw komt. Maar zo gaat dat. Ze moet precies oplezen wat ze in haar scherm ziet.' Inmiddels besteeg Wolter Kroes de bühne met het nummer Ik heb de hele nacht liggen dromen. Miranda van Krieken uit Rotterdam stond in het publiek flink mee te dansen. Ze was samen met drie vriendinnen op vakantie op Texel en ze waren alle maal uitgedost in een zwart T-shirt met roze accessoires, zoals een zonnebril. 'Het T-shirt hebben we gemaakt toen we een weekend weg gingen. We hebben veel aanspraak als we het dragen.' Ze had het naar haar zin op het muziekfeest. Het meeste keek ze uit naar het optre den van twee Volendamse zangers. 'Ik vind Nick en Simon toch wel het leukste.' Er was voor elk wat wils op het festijn. Toen Thomas Berge op het podium verscheen, begonnen de jongere meiden te gillen. Bij het optreden van Jan Keizer staken de vrouwen van middelbare leeftijd hun nek wat verder uit en bij Belle Perez ging het mannelijke deel van het publiek uit zijn dak. Jong en oud deed mee. Even leek er een dom per op de avond te komen toen werd omgeroepen dat er een meisje werd vermist. De KNRM werd voor de zekerheid opgeroepen, maar het alarm werd vrijwel meteen weer ingetrokken omdat het kind terecht was. Bij Fietsverhuur De Bevoorrading stond Karin Scholten uit De Cocks- dorp het evenement van een afstand gade te slaan Haar boot lag in de jachthaven en daar vandaan kon ze alles goed volgen. Ook de repetities had ze 's middags gezien. 'Het was wel grappig om naar te kijken. Er werd vooral veel geplaybackt.' Ze had al eens eerder televisieopnames bijgewoond. 'Ik ben heel vroeger bij een televisiequiz geweest.' Ze vond dat er een prachtige sfeer hing. 'Als je al die mensen ziet en tussen de masten doorkijkt naar de ondergaande zon, is dat Texel op zijn mooist.' Het podium lag naast de entree van restaurant De Compagnie, Het res taurant was niet toegankelijk voor bezoekers omdat daar de arties ten werden opgevangen. Eigenaar Marleen Groen: 'Het restaurant was afgehuurd. Ik vond het wel leuk om mee te maken. Eens een keer wat anders.' De naam van het restaurant was met zwarte tape afgeplakt. 'Er mocht geen reclame hangen. Een bord van Douwe Egberts dat voor de ramen stond, moesten we ook weghalen.' De artiesten waren er tegen drie uur. Bijzondere eisen had den ze niet volgens Groen. 'Alleen Belle Perez en Mananne Weber wil den graag een kleedkamer. Daarvoor hebben we ons kantoor ter beschik king gesteld. Ze hadden helemaal geen kapsones.' Ze had niet echt een artiest naar wie ze uitkeek om te ontmoeten, alleen Wolter Kroes vond ze leuk. 'Veel artiesten ken ik helemaal niet.' Tegen elf uur liep het feest op haar eind. De laatste boot was toen al lang vertrokken. Om de artiesten toch de gelegenheid te geven naar huis te gaan. werd de Texel 44 van Adrie Hutjes ingezet. In twee vaarten zette hij de zangers en zangeressen af in Den Helder. Het festijn wordt uitgezonden op vrijdag 3 augustus en op vrijdag 10 augustus. Beide avonden op Neder land 1 om 20.30 uur. Waalenburg Echt vlotten wil het nog met met de aankoop van landbouwgrond in Waalenburg voor natuur, maar de eerste bedrijven zijn door de bocht. De familie Rikkenberg zal verder boeren op het land van Schraag in het noordelijk deel van het eiland en Annie Hin-Hin is 'onder voor waarden' rond met de verkoop van veertig hectare land rond De Reiger. Maar veel andere boeren verkeren nog in onzekerheid. Pagina 5 m Excelsior Op Texel begint de victorie! Met die instelling keren de voetbalprofs van Excelsior terug naar het eiland waar vorig jaar de basis werd gelegd voor een opvallend seizoen. Maandag om 19.00 uur is in Den Hoorn de aftrap van een vriendschappelijke wedstrijd tegen dorpsclub ZDH. Pagina 6 m Bomenrij Het is afgelopen met de karakteris tieke bomenrij langs Zevenhuizen bij Oosterend. De iepziekte heeft de iepen aangetast en de gemeente heeft een kapvergunning aange vraagd. Bijna de helft van de iepen is inmiddels ziek en de gemeente denkt dat ook de andere bomen snel aan de beurt zijn. Pagina 7 Gemeente krijgt minder bezwaren De gemeentelijke bezwaarschrif tencommissie heeft het afgelopen jaar 82 bezwaarschriften behan deld. Dat zijn er 22 minder dan in 2005. Of deze terugloop toevallig is of dat sprake is van een trend, kan nog niet worden gezegd. Feit is dat de daling vooral zit in het verminderde aantal bezwaren tegen handhavingbesluiten. Dat waren er niet meer dan 8, tegen 25 in het voorgaande jaar. De commissie behandelt de bezwa ren die door de burgers zijn gemaakt tegen besluiten van het college van b en w, de burgemeester of de gemeenteraadAan de hand van het oordeel van de commissie kan een besluit eventueel worden herzien. Ook wordt bekeken of mediation (bemiddeling) mogelijk is. Als een bezwaarmaker zijn zin niet krijgt, kan hij in beroep gaan bij de recht bank of - afhankelijk van de kwes tie - direct bij de Raad van State. De bezwaarschriftencommissie (die eens per maand vergadert en hoor zittingen houdt) bestaat nu nog uit raadsleden en een onafhankelijke voorzitter van buiten de raad, maar zal in de loop van dit jaar worden vervangen door een voorzitter, twee raadsleden en twee externe leden. In naar verhouding veel gevallen (32) was een bezwaarschrift gericht tegen het weigeren of verlenen van een bouwvergunning of vrijstelling van een bestemmingsplanvoor schrift. In zeven gevallen was het gericht tegen gehele of gedeeltelijke weigering van een subsidie. Drie bezwaren kwamen binnen tegen het weigeren van een kapvergunning en drie bezwaren waren er ook tegen het weigeren van een huisvestings vergunning, het weigeren van bij zondere bijstand en het weigeren van een uitkering. In meer dan de helft van de gevallen werd een bezwaarschrift ongegrond verklaard. Het aantal bezwaarschrif ten dat de commissie gegrond achtte, is flink gedaald: van 21 naar 11. In verreweg de meeste geval len volgde het bestuursorgaan het advies van de commissie. (Advertentie) TEXELSE-COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1