pw «s j*ru Robin Waerts werkt bij Zandbank Van gematigd optimisme tot onzekerheid Landbouwers Waalenburg willen er niet op achteruit Uitwaaien op Texel met cabriobus Ecomare ziet fikse stijging donateurs 'Mijn hobby is mijn baantje geworden TIME OUT TEXELSE 5 COURANT ■'1* vÊSËom Jongetje gewond na val Stichting Kerken en Minima Texel De luidruchtigste familie van Nederland Zomerbaantjes DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl Jur VRIJDAG 3 AUGUSTUS 2007 Qj '1,'V.VA 'wfn/n Waalenburg. Voodopig grazen ze nog wel even in het gebied dat de provincie voor natuurgebied wil aankopen. i IFoto Gerard Timmerman/Beeldbank Te Echt vlotten wil het nog niet met je aankoop van landbouwgrond r Waalenburg voor natuur, maar je eerste bedrijven zijn door de jccht De familie Rikkenberg zal boeren op het land van Schraag in het noordelijk deel i het eiland en Annie Hin-Hin 'onder voorwaarden' rond met «verkoop van veertig hectare and rond De Reiger. Maar veel boeren verkeren nog in «zekerheid. jajg en stroef', veel meer willen V-o Kuip van Kilstee en Jan Witte De Voorzorg, beiden melkvee houder in Waalenburg, er niet meer kwijt. Ze staan niet onwelwil- tegenover verplaatsing, mits w een goed alternatief wordt oioden. 'Kon ik ze maar meene men naar de Noordoostpolder', zou jxfeputeerde Jan Moens van de jwncie hebben gezegd. Daar zijn immers genoeg bedrijven beschik baar. Maar een Texelse veehou der zijn boerderij naar de overkant laten verplaatsen, dat kun je wel vergeten. En een bedrijf op Texel verplaatsen is geen gemakkelijke opgave. Daar zijn ze bij de Dienst Landelijk Gebied, die de gronden aankoopt voor de provincie, nu wel achter. De tijd dat er op Texel een overaanbod aan landbouwgrond is, ligt achter ons en boerderijen die tegen een voor landbouwers betaalbare prijs te koop staan, zijn ook dun gezaaid. Voor vier melk veehouderijen moest nieuwe behui zing komen. Daniëlle Kaczor van De Arend (Eagles Ranche) is gematigd optimistisch. -Maar ze kan er nu nog weinig over zeggen, omdat het nog alle kanten op kan. Nog groter is de onzekerheid bij Kuip en Witte. Het zijn relatief jonge ondernemers, die verder willen met hun bedrijf. Maar ook veehouders die de natuur in ai 12-jarige Texelaar is gisteren neel van de ambulance en de politie P"ond geraakt, nadat hij op de ontfermden zich over hem. De ver- «oek van de Kogerstraat en de wondingen leken mee te vallen, lonkerstraat in Den Burg met de fes onderuit was gegaan. Perso- (Foto Jeroen van HallumlBeeldbank Texel) loeren over Texel met de wind "ie haren en goed uitzicht op al «moois. Dat kan nu niet alleen '4de fiets, maar ook in de cabri- fcfous die Texeltours aan de col- oohe heeft toegevoegd. tecabriobus diende vroeger als jstbus van de NZH langs de teord-Hollandse stranden. Texel- tJfs gaat hem gebruiken voor bóften en evenementen. Mar- Slikker: 'Achterin, in het open Weelte, is een ronde zit. Je kunt yde hele dag mee op pad, het is ^speciaal.' Woensdag vervoerde «ker de artiesten van het Tros tobtobus is te huren voor bruiloften Waalenburg al jaren dichterbij zien komen. Al ver vóór eind vorig jaar de plannen bekend werden dat het hele gebied natuur moest worden, werd hierover gesproken. Met dit in het achterhoofd werden en worden grote investeren uit de weg gegaan. Nu Moens onlangs aangaf dat het de provincie menes is en hij beloof de dat de boeren er bij vertrek niet op achteruit zouden gaan, twijfelt Witte zelfs of hij de kozijnen nog wel een likje verf moet geven. Maar vooralsnog valt er niets concreets te melden. Onderschat 'De complexiteit van dit verhaal is aanvankelijk wel onderschat', ver telt landbouwvoorzitter Jaap Hin, die aangeeft dat door de concentra tie van natuurgebied in Waalenburg verspreiding van natuur over het eiland wordt beperkt. 'Aanvankelijk zouden landerijen en boerderijen Geen kleinkind C. van der Werf uit Lochem bood de gemeente onlangs een aquarel aan van een Texels landschap, gemaakt door Ad Blok van der Velden. Vol gens het gemeentelijke persbericht daarover was de aanbieder een kleinkind van de schilder en zo kwam het ook in de krant. Dat was onjuist. De betrokken ambtenaar had het alleen maar verondersteld, doch als feit doorgegeven. Een echt kleinkind van Blok, Mariët van der Werf op Texel, was daarover onaan genaam verbaasd en vroeg ophel dering. De gemeente heeft haar inmiddels een excuus gestuurd. Hoge score koe De algemeen kampioen rundvee op de Landbouwdag in Den Hoorn, Marieke 74 van de Firma Wezens- pyk, is donderdag met 88 punten ingeschreven in het stamboek. Voor de nog jonge koe is dit een hoge score. Johan Duindam, inspecteur bij het Nederlands Rundvee Syn dicaat, beloonde de uier van de koe met de maximale score van 89 punten. Duindam was zeer onder de indruk en verwacht een beloftevolle toekomst. Muziekfeest van de veerhaven naar de haven van Oudeschild. 'Nick en Simon, Corry Koning en Peter Beense hebben achterin mijn bus gezeten. Er werden heel wat foto's gemaakt.' De bus gaat vooral gebruikt worden voor op Texel. 'Als het gaat regenen word je gewoon nat en op Texel kunnen we dan nog een andere bus regelen.' Misschien dat de bus ook Texelse citytours op Texel gaat geven, in navolging van bijvoor beeld Amsterdam en Londen. 'Dat is zeker een idee voor volgend jaar. Eerst nog even een paar roestplek- ken gaan wegwerken.' Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 jongeren centrum tegen taxatiewaarde worden ver kocht en zouden de boeren daar bovenop een verhuispremie krijgen, maar dat vond men geen optie. Maar toen bleek dat men ook een alternatief wil. Daar denkt de pro vincie nu over mee.' Maar daarmee werd het dus wel een stuk com plexer. Akkerbouwer Bert Keijser van Ongeren beheert op de hoek Staart-Polderweg 12,5 hectare eigen grond, 7 hectare pachtgrond en daarnaast nog een hectare of 5 a 6 gebruiksgrond. Binnen het zoekgebied. Hij is bereid te vertrek ken, maar wel onder voorwaarden. 'Vervangend land, minstens van het zelfde kaliber. Moens heeft ons beloofd dat we er niet op achteruit zouden gaan.' Uit gesprekken met betrokkenen blijkt dat in deze kwestie emoties snel de overhand kunnen krijgen. Menig boer heeft daarom een zaak waarnemer ingeschakeld om de onderhandelingen tot een goed eind te brengen. Keijser is gematigd opti mistisch. 'Het ziet er positief uit.' Dat kan niet worden gezegd van Johan Hin. Zijn bloembollenbedrijf met goed ontwaterde bollengrond langs het Burgerdijkje ligt in het zoekgebied. 'Ik heb op 4 april een gesprek gehad met Moens. Ik zou na dat gesprek binnen 14 dagen horen of ik kon blijven zitten. Maar dat is niet gebeurd.' De provincie heeft Hin in ieder geval geen goed alter natief kunnen bieden. Wel begrijpe lijk. 'Ondanks de natte zomer kon ik hier elke dag het land op. Vind maar eens zulk land in de buurt. Mijn bedrijf staat in een omgeving waar ik niemand overlast bezorg en ik wil in de nabijheid van Den Burg blijven. Want de tulpen worden hier met de hand gepeld en de scholieren voor dat werk komen uit Den Burg.' Hin realiseert zich dat zijn bedrijf in de toekomst bijna omringd zal zijn door natuur. 'Dat zal mijn bedrijfsvoering er niet makkelijker op maken. Ze willen bijvoorbeeld de waterstand in het gebied verhogen. Daar kan ik 's winters niet mee staan, want dan verzuipen mijn bollen. De water stand zou op mijn bedrijfsvoering worden aangepast. Maar als er een goed alternatief zou zijn, wil ik hier best weg. Alleen al om van het gezeur af te zijn. Want ik word hier bepaald niet vrolijk van.' Jaap Hin: 'Het is niet zo eenvou dig, zeker in sommige gevallen niet. Maar achter de schermen gebeurt heel wat en ik probeer de druk op de ketel te houden. Want je kunt mensen niet maar in het onzekere laten. Maar al met al denk ik wel dat het door zal gaan.' ftrtroon coê* 0 03-08 - 200^ Plannen van Ecomare om het aantal donateurs stevig te laten toenemen, lijken de eerste vruch ten af te werpen. Het centrum voor wadden en Noordzee zag het aantal vorig jaar met bijna duizend stijgen naar 7500. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Stichting Texels Museum (Eco mare, Maritiem en Jutters Museum en Oudheidkamer). Ecomare heeft vorig jaar, onder aanvoering van de nieuwe directeur Just van den Broek een plan opgezet om het aan tal donateurs op langere termijn tot twintigduizend te laten toenemen. Ze worden onder meer geworven met folders die in het centrum aan de Ruijslaan waren opgehangen. 'Tijdens vakanties hebben we ook medewerkers gevraagd bezoe kers gewoon eens te vragen of zij belangstelling hebben', aldus adjunct-directeur Anton Hurkens. 'Dat heeft ook nieuwe donateurs opgeleverd. De 'vrienden' van Eco mare, die minimaal €15,- per jaar overmaken, krijgen als tegenpres tatie nieuwsbrieven over ontwik kelingen in het Waddengebied, een gratis toegangskaartje en er wordt een 'vriendendag' voor hen geor ganiseerd. Ecomare zag het aantal bezoekers in 2006 tot boven de 300.000 stij gen. Het Maritiem en Jutters Muse um zag het aantal dalen van 64.541 naar 59.133. Het groepsbezoek van scholen bleef gelijk ten opzichte van 2005. De Oudheidkamer trok 5.917 bezoekers. De stichting kende een inkomsten- en uitgaveplaatje van €3.750.000,-. De helft van de inkomsten werd met entreegelden opgehaald, twaalf procent kwam van onder meer bijdragen van overheden en 5 procent werd door donateurs bijeen gebracht. Zes tig procent van de uitgaven wordt besteed aan personeelskosten. Er werken bij de drie musea in totaal 152 medewerkers, verdeeld over 52 voltijdbanen. Ecomare ving in 2006 15 gewone en 17 grijze zeehonden op. Er werden 6 gewone en 23 grijze (waaron der een stel overblijvers van 2005) uitgezet. Ook werden 293 vogels opgevangen, waarvan 30 olieslacht- offers. Het centrum voor wadden en Noordzee houdt voor dit jaar rekening met de mogelijke uitbraak van het zeehondenvirus in de Wad denzee. Hurkens: 'We zijn laatst naar een bijeenkomst in Leeuwar den geweest om daarover alvast met kustgemeenten te overleggen.' Daarbij werd onder meer alvast gesproken wie voor welke kosten opdraait als er dode dieren langs de kust moet worden opgeruimd. In 2002, bij de vorige uitbraak, deden medewerkers van Ecomare dat in delen van Noord-Holland, terwijl het schoonhouden van de kust een gemeentelijke verantwoordelijkheid is. Of het daadwerkelijk tot een uitbraak komt, is afhankelijk van de huidige verspreiding bij Dene marken en Zweden. Het centrum staat over de kwestie in contact met Peter Reijnders van Wageningen Imares. Voor de verbouwing van de bassins op het buitenterrein is het centrum in afwachting van de eerste finan ciële toezeggingen uit het Wad denfonds. Naar verwachting wordt in het najaar bekend waar de eerste gelden uit het fonds naar toe gaan. De provincie heeft inmiddels toege zegd de aanvraag te ondersteunen. Ecomare wil in september 2008 met de realisatie van een nieuw bui tenterrein beginnen. De kosten zijn geraamd op drie miljoen euro. Robin Waerts (14) moet even uit het water worden geroepen voor het interview. Terwijl hij de kano het strand op sleept draagt hij een blauw zwemvest en blauwe helm. Achter hem in het water vechten zo'n 20 kanovaarders tegen de golven. Robin werkt deze zomer bij activiteitenbureau Zandbank. 'Mijn hobby is mijn baantje geworden.' Robin begon een paar maanden geleden bij Zandbank. Hij helpt het vaste personeel bij de activiteiten die Zandbank organiseert voor individuen en groepen. 'Ik help nu vooral bij het kanoën en raften, het powerkiten en het blowkarten.' Maar er zijn ook nog een hele boel activiteiten die Robin nog niet heeft gedaan. 'Ik heb hier nog niet gemountainbiked en vanmiddag ga ik voor het eerst helpen bij het wandklimmen.' Zijn baantje bestaat vooral uit het aangeven van spullen maar ook het lesgeven in de sporten. 'Omdat ik zo sportief ben vind ik het leuk cm les te geven.' En als mensen er mets van kunnen? 'Juist als mensen er niets van bakken is het leuk hen les te geven. Ik had laatst iemand die nog nooit gekite had, maar het op het laatst wel kon. Het geeft je een goed gevoel als het hen lukt en je aanwijzingen zijn opgevolgd.' Eigenlijk was werken bij Zandbank een hele logische stap voor Robin. 'Ik houd van sporten*, ik doe niets liever. Ik deed al aan mountain- biken, hardlopen en kitesurfen en hielp mijn vader (Nico Waerts, red.) met karateles Zijn achterbuurman De zomervakantie is begonnen. Scholieren zijn vrij en studenten komen een paar weken terug naar het eiland. En wat doe je om die lange zomerdagen door te komen? Een baantje nemen. is de baas van Zandbank en hij raakte met hem aan de praat. 'Toen vroeg ik of ik bij hem kon werken, dat leek mij echt heel gaaf. Mijn hobby is mijn baantje geworden.' Je moet dus wel sportief zijn voor dit baantje: 'Als je les geeft in een sport moet je het zelf natuurlijk ook kunnen.' Daarom hebben de medewerkers van Zandbank af en toe groepstrainingen. 'Als we een kleinere groep hebben dan doen we zelf mee, zodat je de sport zelf ook blijft doen. Ook kan ik soms na het werk zelf blowkarten. Even lek ker over het strand scheuren. Dat maakt het baantje extra leuk.' Robin heeft niet veel bij hoeven leren voor zijn werk. 'Alle sporten waar ik nu mee werk kende ik al. Ze zijn ook niet moeilijk.' Nat De afgelopen weken was het nogal onstuimig weer, drukte dat de pret van de hele dag op het strand zijn niet? 'Het werk gaat gewoon door als het pokkenweer is, het is alleen wat rustiger. En je wordt sowieso nat als je in het water bezig bent.' Robin werkt nu ongeveer twee keer per week. 'Ik ben er als ze me nodig hebben, dan sms'en of bellen ze me. Als het drukker is werk ik meer, maar na drie dagen werken heb ik één rustdag. Met een groep ben je twee uur lang actief, als je meerdere groepen op een dag hebt. kom je uitgeteld thuis. Na drie dagen wer ken moet ik even bijkomen.' Na de zomer, als Robin in de tweede klas VMBO/HAVO zit, blijft hij ook in de weekenden bij Zandbank werken. Er is geen sport dié Robin speciaal leuk vindt: 'Ik vind alles leuk om te doen eigenlijk. Ik kan lekker de hele dag op het strand zijn.' Maar de negatieve kant van het baantje weet hij wel: 'Het opruimen is niet altijd even leuk. Met een grote groep gaat het nog wel, dan helpt ieder een. Maar anders is het veel werk. Eerder moesten de blowkarts ook helemaal uit elkaar gehaald worden voor ze werden opgeborgen. Geluk kig hoeft dat niet meer.' Met het geld dat hij verdient weet Robin wel raad. 'Ik moet mijn ouders mijn nieuwe kitesurfmateriaal nog terugbetalen. En ik ga ook sparen voor een tweede set, dan kan ik met verschillende windsoorten de zee op.' Robin Waerts: 'Ik doe niets liever dan sporten. Sieüe Vermcuion/Beoldbank Takel)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5