De vlieger scheert over het strand Texel als basis voor een opvallend seizoen Powerkiten: gevecht tussen wind en vlieger Voetbalprofs Excelsior oefenen tegen ZDH mm™**™*'1** TEXELSE 6 COURANT /[chter de schermen Texelweekend Geknipt Vechtsporten en salsa op festival paal 17 hort op tKfsattum I VRIJDAG 03 AUGUSTUS 2007 Krimstrandloop Hadden de deelnemers aan de Krimstrandloop vorige week te maken met een harde zuidwes tenwind, woensdag waren de omstandigheden nagenoeg ide aal. Voor het mooie was het mis schien zelfs iets te warm. Jaap Witte was met 14.08 minuten de snelste op de 4 kiometer Onder heel andere omstandigheden had Witte vorige week 15.38 minu ten nodig. Beide keren werd hij op de voet gevolgd door Dean Salweg- ter uit Dordrecht. Louise Taatgen uit Groningen was de snelste dame, Pieter Dogger kon haar op het laat ste stuk met meer inhalen. De 8 km was een prooi voor Jos Bruens uit Huissen. Hn finishte net voor Peter ter Burg. Deze merkte na afloop op: 'Als de wedstrijd nog een kilometer langer had geduurd, had ik je gepakt.' Eerste dame op deze afstand was Laurien Bakker. Bij de jeugd verschenen maar liefst 23 deelnemers aan de start. Rob ter Burg eindigde als eerste jongen, Denise Sinnema uit Leeuwarden als eerste meisje. Uitslagen: 1200 meter - Jongens:l .Rob ter Burg (Juli- anadorp), 4.20; 2.Joren Bakker, 4.44; 3.Joel Beek (Saarbrücken), 4.55. Meisjes: 1.Denise Sinnema (Leeuwarden), 4.45, 2.Amy Dulfer (Schiedam), 5.13; 3.Lara Kreikamp (Harder wijk), 5.25. 4 km: 1-Jaap Witte 14.08; 2.Dean Salwegter (Dordrecht), 14.32; 3.Louise Taat gen (Groningen). 16.11 8 km: Uos Bruens (Huissen), 31.25; 2.Peter ter Burg (Juliana- dorp), 31.31; 3.Flonan Koopmans (Utrecht), 35.16. Fietsdriedaagse Onder auspiciën van fietstoerclub Taxi 312000 wordt 6, 7 en 8 augus tus de jaarlijkse fietsdriedaagse gehouden. Starten kan dagelijks tussen 18.00 en 19.00 uur bij hotel De Lindeboom in Den Burg. De deelnemers kunnen iedere avond kiezen welke afstand zij willen rij den. Er zijn routes van 10, 15 en 25 kilometer. De ritten over 15 kilome ter zijn nieuw, die over 35 wegens een gebrek aan animo geschrapt. De tochten voeren door en rond Den Burg. Ook de Dennen en de waddendijk worden aangedaan. Op de laatste avond is er voor iedere deelnemer een medaille. Inschrijven kan vlak voor de start. Deelname kost dan €3,20 (of €1,80 voor kinderen tot en met 13 jaar). Ook voorinschrijven is mogelijk: maandag tussen 10.00 en 12.00 uur op het terras van De Lindeboom. Deelname is in dat geval twintig cent goedkoper. Meer informatie is verkrijgbaar bij Sjaak Randsdorp, tel 314705 (na 19.00 uur). Er is er weer een onderweg: een onvervalst Texelweekend' waarin alles tegelijk valt. Lees even mee: op het strand bij paal 17 is zater dag en zondag twee dagen lang het Mixed Martial Arts Festival, op het autocrossterrein in Eierland wordt voor de gelegenheid niet één maar twee dagen geracet, in en om Oudeschild wordt zaterdag volop gezwommen, gefietst en gelopen voor de triatlon en de Eagles Ranch aan de Westerboersweg is de hele zondag het toneel van het druk bezochte Eagles Summer Event. Bijna vergeten, op zaterdagavond is er nog een groot feest op het auto crossterrein, een theatervoorstelling op de Groeneplaats waar KTF aan meewerkt en bij paal 17 wordt een Island Salsa Weekend gehouden. Voor de goede orde; dit alles gaat zich allemaal binnen een tijdsbe stek van 48 uur op Texel afspelen. En dan laten we 'reguliere' zaken als een rommelmarkt in Oosterend, een darttoernooi bij Bosch en Zee, enkele workshops en twee optre dens bij de Worsteltent en Paal 12 nog maar buiten beschouwing. Evenals het circus dat zijn tenten in De Koog heeft opgeslagen. Kritiek op deze opeenhoping van activiteiten zal ik echter niet leveren. Dat zou kritiek zijn op de dyna miek en ondernemendheid van veel Texelaars en dat wil ik niet op mijn geweten hebben. Kom nou, het is in de eerste plaats fantastisch dat er zoveel wordt georganiseerd, nota bene in het hoogseizoen waarin 'Vertrouw op de mensen om je heen en wees met te bang om vragen te stellen. Probeer niet alles zelf te bedenken of uit de boeken te halen. Pak je telefoon als je iets niet weet.' Aldus een wijsheid van Bert Keijser uit Ongeren, opgetekend in vak blad Boerderij. Onder de kop 'Inno vatieve ondernemer met sociale antenne' verhaalt de akkerbouwer die al jaren succesvol pioniert met asperges. 'De succesformule van de asperges zou ook in de aardap pelen mooie dingen teweeg kunnen brengen. Laat de mensen maar zien wat je doet met zo'n product, laat ze iets beleven.' driekwart Texel zich toch al een sla; in de rondte werkt. Ik zal ook zeker geen kritiek;leve ren op, heel voorzichtig zeggen, het gegeven dat niet iedereen o: het eiland een geboren planner is waardoor soms alles ineens tegel? kan samenvallen. Wie veel goes eigenschappen heeft, mag zich oo> een wat mindere veroorloven zufcr we maar zeggen. Dat hier op a redactie van de krant de zeilen wee bijgezet kunnen worden om alls goed en wel in de dinsdagkrart te krijgen, zullen me maar intern vraagstuk beschouwen. En dat ik zelf tussendoor nog vriender op visite heb die het ook wel ie.' vinden als Jeroen gewoon aanwe zig is en niet continu met carw: en kladblok van het ene naar te andere onderwerp snelt, is gets mijn eigen pakkie-an. Waar ik echter kanttekening» bij wil zetten, is de vraag hoe dr gemiddelde toerist zo'n druk week end moet behappen. De rr komen hier toch nog altijd voo' de zo geroemde en gepropageerffi rust en de ruimte. Wat heet; je kir de komende dagen geen drie sla pen zetten of je staat ofwel tussf de paarden, ronkende crossauto: voorbijsnellende triatleten, speler- de muzikanten, een circuspiste i je belandt zomaar midden in es capoeiraanse vechtdemonstralie Noem dat maar vakantiel Het is vaker gezegd, maar het zoj echt geen kwaad kunnen als df evenementen en activiteiten iet- meer wordt gespreid en op elk# afgestemd. Juli en augustus (bei# 31 dagen lang) beschikken ge» menlijk over liefst 1488 uren. N* alles hoeft dus per se in 48 uur" worden gepropt. Jeroen van Hattur Het Martial Arts Festival trok vorig jaar flink wat deelnemers en bezoekers. XrctMtoto Beeldbank Teiei) Met een optreden van Delailah en haar dansgroep Sambadinhas gaat zaterdag om 13.00 uur op het strand bij paal 17 het twee daagse Mixed Martial Artsfestival van start. Als na dit optreden de hoofdgasten aan een tandempa rachute uit de lucht zijn komen vallen, kan het vechtsportgala een aanvang nemen. Vanavond (vrijdag) begint om 22.30 uur een voorproefje met demonstraties dans, voetbal en capoeira op het pleintje voor discotheek De Toe komst in De Koog. Aan het festival wordt kosteloos meegewerkt door topinstructeurs en (wereld)kampioenen, onder wie Sem Schilt, Bob Schreiber en Irma Verhoeff. Zij verzorgen workshops en demonstraties K-1, taekwondo, capoeira, MMA, kung fu, tai ctii, Mexicaans showworstelen, goya- raru en wushu. Ludiek is de work shop pootjebaden, verzorgd door de vader en een neef van organi sator Menno Siebinga. Ook kunnen bezoekers zich laten masseren. Gelijktijdig met het vechtsportgala wordt op het strand gestreden om het Nederlands kampioenschap strandpanna (straatvoetbal). Ook geven 's lands beste voetballers een clinic panna. Voor de toeschouwers zijn op het strand vele vermaaksmo- gelijkheden gecreëerd. Zondag beginnen de workshops en demonstraties om 10.30 uur. Tussen 16.00 en 17.00 uur tonen de diverse trainers zelf een staaltje van hun kunnen. Het belooft een spectacu laire gebeurtenis te worden, waarbij het publiek de winnaar aanwijst. Hij (of zij) wordt beloond met een geld bedrag, dat naar een zelfgekozen goed doel gaat. Attractief wordt ook een wedstrijd tussen voetballers en danseressen. Zaterdagavond begint na het vecht sportgala in Beachcafé De Buren om 22.00 uur een salsafeest onder leiding van een DJ. Island Salsa, het kleine zusje van Island Samba, wil een bruisende avond zijn, geheel in Latijns-Amerikaanse sfeer. Het feest wordt voorafgegaan door een work shop salsadansen, die om 21.00 uur begint. Er worden shows en demonstraties gegeven door Bra- sil Body Heat en Team Siebinga. Aan de workshop kunnen maximaal 75 mensen meedoen. De toegang tot de avond (inclusief workshop) bedraagt €6-. Voor meer informatie www.paal17.com. De opbrengst van het festival is bestemd voor een groot aantal goe de doelen zoals Warchild, de Stich ting tegen Zinloos Geweld en het Hungerproject. Bovendien wordt voor iedere deelnemer een boom geplant in Thailand. De trainingen vinden plaats op het zand en op het podium op het strand. Mochten de weersomstandigheden dat nood zakelijk maken, wordt uitgeweken naar sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Meer informatie over het Mixed Martial Artsfestival is te vinden op www.teamsiebinga.com en te ver krijgen via tel. 06-14401898. Alle lessen en evenementen staan open voor iedereen, inschrijven kan van tevoren of ter plaatse. Deelname kost tussen de €5,- en €15,- per les; kinderen krijgen vaak korting. eten. En ik denk dat we daarna wel even een biertje gaan drinken in De Koog.' De voorbereiding op het nieuwe sei zoen verloopt naar wens, volgens Zijm. 'We hebben goede en slech te wedstrijden afgewisseld. Maar we gaan vooruit.' Dat de verwach tingen na het vertrek van talen ten Andwele Slory en Luigi Bruins naar Feyenoord niet bijster hoog gespannen zijn, zegt hem niet veel. 'Vorig jaar dacht ook iedereen dat we het moeilijk zouden krijgen en toen hebben we toch een leuk sei zoen gedraaid. Voetballend zullen we inderdaad vaak de mindere zijn, maar dan komt het aan op team- Op Texel begint de victorie! Met die instelling keren de voetbal profs van Excelsior terug naar het eiland waar vorig jaar de basis werd gelegd voor een opvallend seizoen. Maandag om 19.00 uur is in Den Hoorn de aftrap van een vriendschappelijke wedstrijd tegen dorpsclub ZDH. Met veruit het kleinste budget van de hele eredivisie gold de club van oud-Texelaar Sieme Zijm vooraf als de gedoodverfde degradatiekandi daat, maar tijdens het seizoen bleek Excelsior tot verrassend veel meer in staat. Vlak na de start stonden de Rotterdammers zelfs even in de subtop van de ranglijst. Door blessures en een gebrek aan indi viduele klasse deed zich daarna een minder goede periode voor, maar werden vervolgens wel pun ten afgesnoept van Ajax en PSV en werd AZ in de laatste wedstrijd van het kampioenschap afgehouden. Na een succesvolle nacompetitie speelt Excelsior komend seizoen toch weer 'gewoon' in de hoogste klasse van Nederland. De basis voor het succes werd volgens eigen zeggen tijdens het trainingskamp gelegd. Directeur Simon Kelder vertelde het tijdschrift Voetbal International dat een gezel schap individuen op Texel was omgesmeed tot een hardwerkend en hecht team. Reden genoeg om in de aanloop naar het nieuwe seizoen nogmaals het Marsdiep over te ste ken. Was het vorig jaar nog ZDH dat Excelsior uitnodigde om op haar 75ste verjaardag de eregast te zijn, dit keer hebben de Rotterdammers zichzelf uitgenodigd. 'We hebben vorig jaar een top- weekend gehad!', blikt Sieme Zijm nog nagenietend terug. 'De nieuwe jongens hebben de verhalen van toen allemaal al gehoord. En we zijn van plan er weer iets moois van te maken. De afgelopen vier weken hebben we hard gewerkt, op Texel mogen we ons een beetje ont spannen. We hebben dinsdag zelfs helemaal vrij gekregen. We gaan boerengolfen in Den Hoorn, raften met Zandbank en daarna bij Paal 9 Twintig meter verderop gooit Thijs mijn kite de lucht in. De vlieger vindt zijn weg naar boven en de lijnen staan strak. Mooi, hij blijft in de lucht. Powerkiten is wel even anders dan vliegeren met een dennenappel als staart toen ik klein was; met elke scher pe bocht die ik mijn vlieger laat maken, word ik verder door het zand gesleept. Een zigzaggend spoor blijft achter. Op vrijwel elk Texels strand zijn dagelijks vliegers te vinden, ze zijn er in alle soorten en maten. Het is razend populair en daarom reden genoeg om een powerkiteclinic te volgen bij iTexel op paal 33. Op het strand bij de vuurtoren legt Marco Kuperus (25) me eerst de basis uit. 'Als je kite te veel naar rechts gaat, links aan de lijn trekken en voor links precies andersom. De kite recht boven je hoofd is je rustpunt, maak daar gebruik van.' Het gebied tus sen mij en de vlieger, waar de wind in de vlieger komt, is de powerzone. De strijd tussen mij, de wind en de vlieger kan beginnen. Thijs is het hulpje van Marco en laat twintig meter verderop mijn tweelijnskite de lucht in. De vlieger vind zijn weg naar boven en de lijnen staan strak. Mooi, hij blijft in de lucht. Ik maak mijn bochtjes, zoek het rustpunt, maak nog een bochtje links, naar rechts en weer naar links. Niets aan de hand. Maar dan gaat de kite nog een keer rond waardoor er een looping ontstaat. De lijnen zijn in elkaar verdraaid en met een noodgang vindt de vlieger zijn weg naar het harde zand. Wat moet ik nu doen dan? Dat wordt neerstorten, dan kan niet anders. Sieme Zijm (Excelsior) in duel met Mike de Bruijn (ZDH). Een beeld uit de wedstrijd van vorig jaar, toen de profs met 0-10 worns (Archiettoto BeetXatM 'Maak nog een bocht, maar dan de andere kant op', roept Marco tegen de wind in, terwijl hij een paar andere kiters helpt. Ik trek aan de lijn om de vlieger naar rechts te laten gaan. De lijnen komen los, de vlieger scheert over het strand maar vind zijn weg weer naar boven. Dan hangt de vlieger weer vredig op het rustpunt boven mijn hoofd. Yes, gelukt! Skiën Dit was appeltje-eitje en dat vind Marco ook, dus ik krijg een twee lijnskite van 3,5 m2 met een bar als handgrip. 'Hier voel je veel meer kracht op dan op die vorige kite. Daarom moet je dit eerst zittend proberen.' Ik ga in het zand zitten, benen vooruit, armen gestrekt met de bar in mijn handen. 'Als je zo de vlieger oplaat krijg je een behoor lijke klap. Het is belangrijk dat je staand over het strand skiën! Bij elke scherpe bocht komt er zo'n klap in het doek, dat ik een stuk je vooruit gesleurd word. Voeten schuin in het zand en glijden maar. Mijn reflex is om mee te lopen, maar als dat gebeurt merk je dat de vlieger het van jou overneemt. Ik ben de baas en ik stuur de kite laag over het strand en trek 'm weer in één keer omhoog. De vlieger gaat zigzaggend door de lucht, bij elke bocht een mooi scherend geluid achterlatend. Dit gaat best goed! Tijd voor de volgende stap. een vier- lijnskite van 2,5 m2. Deze bestuur ik hetzelfde als de tweelijnskite, maar mijn handgrip is anders. In beide handen heb ik een handgrip, waar aan boven én onder een lijn naar de kite gaat. Hierdoor is de vlieger anders te besturen en kan ik hem ook hoger en lager laten gaan. De vlieger gaat soepel door de lucht en ook deze kan ik rakelings over het strand laten scheren. Af en toe moeten Thijs of Marco helpen met je niet mee laat sleuren. Als je gaat meerennen heb je de controle niet meer.' Dit keer is het Marco die vlieger oplaat omdat de het ding een stuk groter is dan Thijs. Zoals gezegd heeft deze vlieger veel meer trekkracht. Met elke scherpe bocht wordt ik zittend door het zand gesleept. Een zigzaggend spoor blijft achter. Af en toe mislukt een spectaculaire manoeuvre hopeloos en stort de vlieger met een klap neer. Dan komt de wind vanzelf in de luchtgaten en maakt hij een her start. Maar soms zit de kite zo in de knoop met zijn lijnen dat een zielig hoopje stof in het zand blijft liggen. Thijs of Marco helpen de vlieger weer de lucht in te krijgen. Nu ik de kite onder controle heb kan ik het ook staand proberen. Met deze sterke vlieger kan ik geist. En daar gaan we op Texel weer aan werken.' Ook zelf heeft de 29-jarige Zijm, die afgelopen voorjaar in het huwe lijk trad, een verdienstelijk seizoen achter de rug. Hoewel hij niet had gerekend op een prominente rol, stond de linkerverdediger in iets meer dan de helft van alle wedstrij den in het basiselftal. Tevreden: 'Ik heb me verdienstelijk gemaakt voor het team. Ook in de nacompeti tie, toen ik zelfs een paar keer als linksbuiten werd opgesteld.' Wat hij van het nieuwe seizoen moet verwachten, durft Zijm niet te zeg gen. Wegens een schorsing van Mitchell Piqué, een concurrent voor de positie van linkerverdediger, start hij waarschijnlijk in de eerste vier wedstrijden in de basis. 'Ik ga mijn uiterste best doen en moet dan de trainer laten zien dat ik er daarna ook gewoon in hoor.' Twee weken geleden zag het er nog even naar uit dat hij aan RKC zou worden v» kocht. 'Petrovic (de trainer van ft ploeg uit Waalwijk, red.) wilde mi graag hebben en is me zelf kom? bekijken. Maar ik mocht absolun niet weg van Excelsior. Aan de ei* kant jammer. RKC lijkt me eenmoas club. Aan de andere kant spreekt» vertrouwen uit dat Excelsior me p» se wil houden.' ZDH, maandag Excelsiors teger- stander in een oefenwedstrijd, ft in vergelijking met vorig jaar e? handvol nieuwe spelers. De selects van trainer Jan den IJzerman heet de afgelopen anderhalve week hat getraind om de Rotterdammers ene ge tegenstand te kunnen bied? De vorige keer werd het 0-10. fc wedstrijd wordt gespeeld op hj terrein aan de Witteweg en beet om 19.00 uur. De toegang bedraac €5,-; kinderen tot en met 12 jai betalen €2,50. Vliegeren met twee of meer stuur lijnen mag op Texel alleen op de stranden bij Den Hoorn, ten noor den van De Koog en bij de vuur toren. Kiteclinics zijn te volgen bij iTexel en de Zandbank. Op zomerse dinsdagavonden zijn er vliegerde monstraties bij paal 9 en paal 17. Tekst en foto's: Sietze Vermeulen het opnieuw in de lucht krijgen van de kite, maar dat mag de pret niet drukken. Powerkiten is een gave activiteit. Je staat midden op het strand, je voelt de wind in je rug, de kite trekt aan de armen en je kunt het snel onder de knie krijgen. Het is een gevecht tussen de wind en de vlieger en jij bent de baas. Dit ga ik nog wel een keer doen.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6