1 Cjrotn !7'warLrJexels in het harL, treekplan bedreigt ontwikkeling Texel Waddenfonds start met aanvraagronde Verscherpte aanpak werpt vruchten af College boos over herziening 1 r? Jeugd trekt aan het langste eind in Den Hoorn 33,9 miljoen te vergeven VVD hekelt plan tax dagtoerisme qpGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12198 VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2007 dek* igen. ts i pap? aarvo? vloeierc 'de. dit was draai Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg op» k'9en iinrf ni erzieningen in het ontwikke ld Noord-Holland Noord ontwikkelingen op het iaiid opnieuw op slot te gooien, it college stuurt Gedeputeer- Staten een pittige brief om «waar te maken. snvan de knelpunten is de invoe- jg van zogeheten 'ja, mits-' en 'ré, tenzij-zones' in het herziene isekplan. In de ja, mitszones' p ontwikkelingen goed mogelijk, de tweede moet eerst aan de rtge voorwaarden worden vol ei voor er iets kan gebeuren. De wncie wil de 'nee, tenzij-zones' «passen op milieubeschermings- ebieden, gebieden van waterbe ek en veiligheid (kust), archeolo gie vindplaatsen en gebieden iel beschermde cultuurhistorische staturen. 'Dan is het niet moeilijk bedenken dat daar zo'n beetje ■ei Texel onder valt', aldus wet- !o.cer Marian Merkelbach. ügens haar kan een vergelijking wden getrokken met drie jaar «eden toen het ontwikkelings- Wd ook al voor veel commotie sigen. Toen waren grote delen van B eiland aanvankelijk als uitslui- tgsgebied bestempeld, waardoor «wikkelingen (bv huizenbouw en BTiieg bedrijventerrein) eveneens mogelijk dreigden te worden. Een En meermalen door oud-wethou- r Mei Eelman gehanteerde uit hak dat 'Texel geen museum ra! worden' wordt nu eveneens to Merkelbach gebruikt. 'We zijn te op het eiland, maar er moet Kk kunnen worden geleefd. Het "cd geen museum worden.' wgemeester en wethouders heb ber ook veel moeite mee dat de taincie met de herziening toekom- Natura 2000-gebieden alvast (Rherming willen bieden. 'Dat is niet acceptabel, omdat de Natura 2000-wetgeving nog onderwerp van discussie is', aldus het college. Natura 2000 is de verzamelnaam voor de beschermende werking van de Europese Vogel- en Habitatricht lijnen en de Natuurbeschermings wet. Verwijzingen naar gebieden die verwant zijn aan de Provinciale Ecologische Hoofdstructuur (heeft ook een beschermende werking) zijn eveneens slecht gevallen. De gemeente zegt niet eens te weten v/elke gebieden de provincie daar mee bedoelt, omdat de kaarten nog ontbreken. Het college hekelt voornemens het 'nee, tenzij-principe' op bebouwing in de duinen en op het strand toe te passen. Merkelbach: 'Dat betekent niet dat al bestaande bebouwing weg zou moeten, maar het wordt wel heel lastig bij een bestaand gebouw nog iets te veranderen.' Volgens haar zijn de herzieningen (die nog niet definitief zijn vastge steld) een behoorlijke domper. 'We hebben laatst gedeputeerde Ton Hooijmaijers op bezoek gehad en ook de Task Force (de werkgroep die bekijkt hóe ruimte op het eiland het beste kan worden benut, red) had leuke ideeën, dus er waren wel wat verwachtingen.' De voorgenomen herzieningen lig gen nog tot en met maandag ter inzage. Zienswijzen kunnen tot en met maandag (13 augustus) bij het provinciehuis in Haarlem worden ingediend. Op dinsdag 4 en donder dag 6 september houdt Provinciale Staten hoorzittingen over de her zieningen. Indieners van een ziens wijze hebben daar de gelegenheid hun bezwaren toe te lichten. De pro vincie past het ontwikkelingsbeeld (streekplan) aan, zodat het aansluit bij de Nota Ruimte van het Rijk. De krachtsinspanning is af te lezen op de gezichten van deze jonge meiden in Den Hoorn, waar Diek gisteravond werd volgestort met een dikke laag zand en omgetoverd in de arena van het Texels kampi oenschap touwtrekken. Van de vijf teams volwassenen die de hakken in het Hoornder zand zetten, had de ploeg Lap Boys 1 onder aanvoering van Klaas Lap de meeste spier kracht in de mouwen. Bij de dames ging de eerste prijs naar het team Spar. Dat touwtrekken een sport met toekomst is, bleek toen zich maar liefst vier jeugdteams meldden voor deelname Het aantal kinderen per ploeg maakte niet uit, zolang de totale leeftijd maar onder de honderd jaar bleef. Winnaar bij de jeugd werd het team van camping Vrij en Blij. Hst verscherpte beleid bij het «idhaven van de orde in het «gaanscircuit van De Koog heeft fcultaat. Volgens de politie zijn aanmerkelijk minder gewelds keten dan in vorige seizoenen ook van bewoners en onder- '«mers komen positieve gelui- k De eerste aanvragen voor het Waddenfonds kunnen binnenkort worden ingediend. Het rijk heeft van 10 september tot 19 okto ber een termijn ingesteld waarin aanvragen in ontvangst worden genomen. Naar verwachting maakt minister Jacqueline Cra mer (VROM) begin mei bekend welke projecten subsidie krijgen. die onmiddellijk op Texel is onder gaan. In economisch opzicht lijkt het voor de natte horeca van de bad plaats echter geen topseizoen te worden. Hoewel het aantal toeris ten zijn hoogtepunt heeft bereikt, is het alleen op de zaterdagavon den 'redelijk' druk, maar de overige avonden is het vooral in de cafés het dagelijkse overleg en de zeer rustig. Aangenomen wordt dat 5&ie samenwerking tussen poli- het wisselvallige weer een oorzaak Ldorpswachten en horecaportiers is. Van een lange hete zomer is in teagt bij aan dit resultaat. Door de elk geval geen sprake. We communicatielijnen kan snel peageerd worden als er klachten r i over ovenast mshandeing of Nieuwe TX1 Klasina - J meert af in Oudeschild «nieling. Het blijft daarom van «grootste belang dat het publiek Na weken van verbouw ligt er weer bemanning meerden na een gron- Katwijk. Woensdagavond voer het VROM heeft voor de eerste subsidi eringsronde €33,9 miljoen beschik baar. Vooralsnog komen alleen lagere overheden, particulieren en niet-gouvernementele organisaties in aanmerking. Het ministerie neemt geen aanvragen van bedrijven in behandeling, omdat Brussel nog onderzoekt in hoeverre er met sub sidiëring uit het fonds sprake is van staatssteun. Volgens een woord voerder van VROM is daar nog geen uitsluitsel over. Volgens een woordvoerder van de gemeente betekent dat dat bijvoor beeld stichtingen en landschaps- en natuurorganisaties in aanmer king komen. 'Ook dorpscommissies kunnen aanvragen indienen.' Pro jecten die leiden tot verbetering van natuur en landschap maken kans. Hetzelfde geldt voor projecten die een duurzame economische ont wikkeling beogen of op de ontwik keling van duurzame energie in het Waddengebied zijn gericht. Voor ten) en dat ze na de subsidieperi ode op eigen benen kunnen staan. VROM hanteert de grens dat een project minimaal €200.000,- moet kosten. Initiatiefnemers kunnen pro jecten bundelen. 'Als je gezamenlijk optrekt, maak je ook meer kans bij het fonds', aldus de woordvoerder van de gemeente. Daar zijn voor alsnog zestien Texelse initiatieven bekend, waarvan een paar met de andere Waddeneilanden. Projecten onder de twee ton blij ken ook kans op financiering te maken. Volgens de woordvoerder van VROM wordt voor dergelijke aanvragen maximaal één miljoen euro opzij gezet. Voor natuurlijke en ecologische initiatieven geldt de spelregel dat een initiatiefne mer minstens 10 procent van de benodigde investering zelf moet financieren en maximaal 90 procent uit het Waddenfonds kan krijgen. Organisaties kunnen zich tot de gemeente en de provincie richten voor steun en advies bij een aan- waarde is dat ze een toevoeging vraag. Ze kunnen ook vragen een zijn op wat er allemaal al is (subsidie voor bestaand beleid is uitgeslo- project schriftelijk te ondersteunen, zodat de kansen worden vergroot. De provincie is bereid financieel tegemoet te komen in de 10 procent eigen financiering. Aanvraagformulieren en nadere informatie zijn te downloaden via onder meer www.texel.nl en www. minvrom.nl. Ook kan de Helpdesk Waddenfonds (058-2339027) wor den gebeld. De aanvragen wor den in ontvangst genomen door de Dienst Landelijk Gebied van het ministerie van LNV. Die dienst bekijkt of de aanvragen ontvankelijk zijn en daarna gaan ze door naar een onafhankelijke adviescommis sie in Den Haag. Vervolgens worden ze ook bekeken door een regiocom missie met vertegenwoordigers uit het Waddengebied. Daarna is het minister Cramer die bepaalt waar de subsidies naartoe gaan Projecten die afvallen kunnen vol gens de VROM-woordvoerder bij een volgende zogeheten tenderpe riode opnieuw worden ingediend. 'Dan maakt het niet uit of ze al een keer zijn afgewezen, al is het wel handig ze eventueel aan te pas sen.' Het rijk keert via het Wadden fonds over een periode van twintig jaar 680 miljoen euro uit. Daarnaast wordt 120 miljoen gebruikt voor de uitkoop van de mechanische kok kelsector. Het fonds wordt gevoed uit de opbrengsten van het gas dat sinds februari onder de Waddenzee wordt gewonnen. 6'ect de politie belt als er wat mis een TX1 in de haven van Oude- dig onderhoud van de voormalige schild. Dinsdagavond om 18.00 uur KW 49 in Stellendam voor het eerst liep het nieuwe schip van de familie het blauw geschilderde schip af in ^5 de laatste tijd stevig opgetre- Vonk, de Klasina - J, de thuis- Oudeschild. De oude TX 1 Cornelia Drie Texelaars hebben wegens haven binnen. Adrie Vonk en zijn werd eerder dit jaar verkocht aan p5öragingen in een horecabedrijf 's kaart gekregen. Drie toe- «8i kregen een rode kaart oftewel 81 lokaalverbod voor een maand. «i waarschuwing van de burge- J^ster wegens misdragingen op taat ging naar zes Texelaars en to Texelaar werd wegens herhaal- misdragingen gestraft met een «atverbod van een maand, gel tod voor Dorpsstraat en omgeving burende de avond en de nacht. toeristen en een Texelaar lie- to een zogeheten HALT-straf op schip alweer uit voor het houden van een proefvaart. (Foto Bort Koning) TESO-bijlage bijlage van dinsdag over hon- tod laar TESO heeft de redactie 1561 positieve reacties opgeleverd, to abonnees die dit katern om '«voorreden dan ook niet hebben gangen, ligt op de redactie aan Warmoesstraat en in de uitgeve- «an de Spinbaan een exemplaar Een uitgebreid programma to de feestweek van de boot- ■tost staat in de Vakantiekrant van Nieuwe opvang Olmenhoeve Kinderopvang de Olmenhoeve in De Waal wil een tweede vesti ging in de Drijverstraat in Den Burg beginnen. Het college is bereid een vrijstellingsprocedure te voeren, zodat een leegstaande schuur kan worden omgebouwd. De nieuwe opvang wordt volgens leidster Marleen Keijser hetzelfde als de bestaande die in april 2005 aan het Hogereind werd geopend. 'We maken er een kleinschalige, intieme opvang van, waar het belang van het kind voorop staat.' De nieuwe locatie moet plaats bieden aan 12 kinderen van 0 tot 4 jaar en 10 kin deren van 4 tot 12 jaar. In het laatste geval gaat het om buitenschoolse opvang. De Olmenhoeve breidt uit, omdat er veel vraag naar kinderopvang is. 'We hadden in De Waal al met een wachtlijst te maken en die begon te lang te worden.' De nieuwe opvang is gepland in een nog leegstaande schuur. Die moet de komende tijd worden verbouwd, zodat aan alle wettelijke regels voor de kinderop vang wordt voldaan. 'We streven ernaar om begin 2008 open te kun nen gaan.' De nieuwe vestiging betekent een uitbreiding van de werkgelegenheid. 'We hadden al een paar open sol licitaties lopen en we kijken nog om ons heen.' De Olmenhoeve heeft in De Waal vier gediplomeerde beroepskrachten. Een naam voor de nieuwe locatie moet volgens Keijser nog worden bedacht. Man overlijdt op Volharding Een 57-jarige jarige inwoner van Den Burg is dinsdag overleden op het strandje langs de 'Vlieland boulevard' bij De Cocksdorp. De man, die aan het mountainbiken was, was plotseling onwel gewor den. De Texelaar werd in eerste instantie gereanimeerd door een toevallig passerende internist en een Duitse toenst met kennis van reanimatie. Personeel van de ambulance en de traumahelikopter (vier minuten na de ambulance gealarmeerd) namen het later over, maar dat het mocht allemaal niet meer baten. De Volhar ding was enige tijd afgesloten. Wandelpromenade De Stichting Coeghe krijgt van Gede puteerde Staten geen subsidie voor de aanleg van de wandelpromenade over de zeereep bij De Koog. De bij drage van €124.000, - is geweigerd omdat de pot leeg is. Pagina 2 VOC-maquette De gemeente draagt €100.000,- bij voor het maken van een gedetail leerd plan voor de huisvesting van de VOC-maquette en verplaatsing van de entree van het Maritiem en Jut- tersmuseum in Oudeschild. Pagina 5 a Killing Fields Het vliegveld is woensdag even het decor geweest van een boekpre sentatie. Voormalig crimineel Steve Brown presenteerde er zijn nieuwe boek Killing Fields Amsterdam. Pagina 6 m Snakken naar zon Het hoogseizoen is in. volle gang. Na een kwakkelende maand juli lijkt het met het weer de goede kant op te gaan. Geldt dat ook voor de Texelse ondernemingen? De Texelse Courant zocht het uit. Pagina 7 Tegen stoeprand Een 54-jarige Duitse toeriste heeft dondermiddag verwondingen opge lopen bij een klein fietsongeval op de Brink in De Koog. Ze ging onder steboven toen ze tegen de stoep rand reed. Personeel van de ambu lance behandelde haar ter plek. Val van speelschip Een 3-jarig Duits jongetje is dinsdag gewond geraakt na een val van het houten speelschip bij Waddenha ven Texel in Oudeschild. Het jon getje viel van ongeveer drie meter hoogte en kwam op zijn rug terecht. Hij werd met de ambulance voor controle naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. Over zijn toestand is verder niets bekend. 'Een onzalig plan.' Aldus beti telt Gerbrand Poster (WD) in een open brief aan b, en w het plan van het college om het TESO- bootkaartje met dagtoeristenbe lasting te gaan belasten. 'Het is zeer ingewikkeld en buiten gewoon duur en hierdoor onrealis tisch om deze heffing in handen te leggen van I tSO-bootdienst, Wad denhaven Texel en Vliegveld Texel. Ingewikkeld omdat u de betreffende instanties duidelijk moet maken wie geen dagtoerist is, maar op familie bezoek gaat. vertegenwoordiger of andere bedrijfsbezoeker, Texelaars die een dagje gaan winkelen, spor ters die een wedstrijd of toernooi op Texel hebben, etc. TESO en de andere instanties dienen daar dus een complete administratie van bij te houden. Het is duur omdat de inners door al deze perikelen ongetwijfeld een behoorlijke ver goeding zullen claimen. Het netto rendement zal dus laag of zelfs nihil zijn. Bovendien kun je stellen dat eigenlijk de Texelse ondernemers deze belasting indirect gaan beta len. Het geld dat de toerist reeds heeft uitgeven aan dagtoeristenbe- fasting, kan hij niet nogmaals beste den bij de ondernemer.' Tenslotte vindt Poster dat de gemeente een verkeerd voorbeeld geeft en maat schappelijke onrust zaait. (Advertentie) TEXEL SE - 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1