Je voelt je vrij als je kampeert Spot de stresstoerist 'Ik hoef het park niet af' Overkants aandeelhouder TEXELSE COURANT Lucht in voor doop boek Oud kaartenhokje TESO voorbode eeuwfeest 'Kwaliteitseisen zijn omhoog geschroefd' VRIJDAG 10 AUGUSTUS 2007 Bent u gestrest en wilt u ont spannen? Zoek dan eens een stresstoerist op. Voor de super markt op De Krim kunt u ze goed observeren. Ze bevinden zich namelijk tussen alle ander toe risten en kleden zich ook net zo: korte broek met zakken, polo en schoenen met lage sokken. Maar iets verraadt ze: hun snelle pas, hun gestylede haar en vooral hun moeilijke, moderne bril: de stres stoerist. De stresstoerist, u kent ze wel. Ze komen in groten getale naar Texel om te onthaasten van hun drukke kantoorbaan in een middelgrote stad. Manager bij een of andere bank. In hun dagelijks leven dragen ze een pak, rijden ze met hun lease auto naar hun werk, nadat ze de kinderen op school hebben afgezet. Hun baan vraagt net iets meer dan ze werkelijk aan kunnen. In de zomer komen ze naar Texel: 'Even drie weken onthaasten op een camping op Texel', zeggen ze tegen hun collega's. 'Ik heb daar geen internet. Dan kan ik mijn werk tenminste van me afzetten.' Zo'n natuureiland is dus heerlijk ontspannen voor ze. Dat is goed te zien als ze 's morgens hun broodjes halen bij de supermarkt en ze toe vallig een stembus van de Texelse Courant tegenkomen: 'Nee ik kan niet stemmen ik heb haast.' 'Nee ik moet echt doorlopen want ik moet de boot van twaalf uur hebben.' 'Ik heb echt te weinig tijd.' 'Zo meteen als ik terugkom.' Ze komen aangelopen met een ste vige pas, gaan de supermarkt in en komen er rennend uit. Geen rust in hun benen, nergens de tijd voor nemen. Voor stresstoeristen is Texel geen ontspanning, ze zetten hun stressvolle bestaan gewoon voort. En als hun collega's na afloop over de vakantie vragen antwoorden ze: 'Fantastisch, ik ben helemaal tot rust gekomen.' Dus als u binnenkort een stresstoe rist spot: ga er dan eens goed voor zitten en bekijk ze eens een tijdje. Ze zijn het observeren waard want van andermans gestress kom je helemaal tot rust. Sietze Vermeulen Al bijna 27 jaar werkt André van der Vliet als parkbeheerder op Vakantiepark De Krim. Hij heeft het zien opgroeien tot wat het nu is. Nog altijd heeft hij uitdaging in zijn werk. 'Je probeert het gasten zo goed mogelijk naar hun zin te maken. Dat blijft leuk.' Toerisme zit in zijn bloed. Zijn ouders hadden camping Dennenrust, wat nu bungalowpark Gortersmient is. Toen dat werd verkocht, ging Van der Vliet op reis. In 1981 kwam hij terug en ging aan de slag op De Krim. Eerst was het alleen een camping. 'Toen er bungalows bij kwamen, was dat een enorme ver- De Krim is Texels grootste vakan tiepark. Je kunt er kamperen en er zijn bungalows en chalets te huur. Gasten kunnen zich de hele dag vermaken in het binnen- en buitenzwembad, het kinderspeel- paradijs, de sportvelden, de spel- letjeshal, in de twee restaurants, de snackbar, de kroeg of zelfs in een maïsdoolhof. Er is op De Krim zoveel te doen, waarom zouden toeristen het vakantiepark eigen lijk nog verlaten om hun geld ergens anders op Texel te beste den? De stelling is daarom: Ik hoef het park niet af. Bijna een derde van de stemmers zegt niet van het terrein af te willen tijdens hun vakantie. 28,5 procent van de 49 stemmers was het eens met onze stelling. Daarentegen geeft 71,5 procent aan ook de rest van het eiland te willen verkennen. De belangrijkste reden om het park te verlaten was het strand. Peter Walle uit Zwolle is duidelijk: 'Natuurlijk moet ik van het park af, ik wil naar het strand:Er is hier genoeg te doen voor de kinderen hoor, maar het strand is hier niet.' Herman Bor dering wil ook niet de hele dag op het park blijven: 'Texel biedt zoveel meer. Het strand, de leuke dorpjes, daarvoor kun je niet op de camping blijven. Als je alleen maar in het zwemband hangt, is de lol er snel af.' Lia Verstee uit Leimuiden blijft overdag wel vaak op de camping voor de kinderen, maar 's avonds gaan ze weg. 'We eten altijd buiten het park, de horeca is hier niet zo goed. Ik werk zelf in een restaurant en het gaat er hier wel erg klungelig aan toe.' Betty Looy gaat vooral van het park af voor haar 15-jarige dochter. 'Zij verveelt zich soms. Ze is te oud voor kinderactiviteiten, maar mag nog niet uit.' Philip (6) en Sara (8) blijven het liefst de hele dag op de camping: 'In het zwembad is het veel te leuk.' Ook de schoonzussen Wil en Hennie Draaier zijn niet van plan Texel te bekijken. 'We blijven lekker op De Krim hangen, er is hier zoveel te doen. Het is altijd gezellig.' Ook Nelda Lindeman uit Utrecht blijft liever op het park: 'Valt de golfbaan ook onder het park? Dan blijf ik lek ker hier.' Het hoogseizoen zit op haar top op dit moment. Hoewel het met de zomer nog steeds niet wil lukken, is het aardig druk op het eiland. Natuur, strand, gezellige dorpjes: er zijn genoeg redenen voor toeristen om naar Texel te komen. Vandaag slaat de Texelse Courant haar redactietafel open op De Krim, Texels grootste vakantiepark. In deze rubriek interviews met parkbe heerder André van der Vliet en de familie Vanhooydonck, die twee weken op de Krim kampeerde en de stelling: Ik hoef het park niet af. Het vliegveld is woensdag even het decor geweest van een boek presentatie. Voormalig crimineel Steve Brown presenteerde er zijn nieuwe boek Killing Fields Amsterdam. Hij deed dat door het werk met een tandemsprong uit de PH-JAS van het Paracentrum naar beneden te brengen. Op de begane grond over handigde hij het aan de advocaat van een Nederlandse vriend die in een Amerikaanse gevangenis zit. Brown beschrijft in Killing Fields Amsterdam het criminele leven in de hoofdstad aan de hand van der tig jaar persoonlijke omgang met diverse zware jongens binnen het criminele milieu. Hij verkoos het Texelse vliegveld voor de presenta tie, omdat hij dat naar eigen zeggen leuker vond dan een bijeenkomst in een café met wat genodigden. Het springen kwam hem machtigs' over dan verwacht. 'Voor een echts Amsterdammer uit De Pijp met twee moordaanslagen achter de kiezen dacht ik skydiven, wat is dat nou, even aan het touwtje trekken en 1 klaar is Kees, maar dat had ik mis'. meldt hij op zijn website. Brown had wat overkantse media meegeno- men om de presentatie wereldkuï dig te maken. g. De instructeurs meldden hem v» vóór de sprong vrolijk dat ze kanse" zagen een beloning van een hall miljoen op zijn hoofd te verzilveren. W| Brown: 'Het deed me lachen als een boer met flinke kiespijn.' Killing Fields Amsterdam is zijn tweeds q boek. Volgens een recensie in he: K weekblad Elsevier bevat het wz- j rige passages, maar leest het lekke weg en weet de auteur veel over he criminele milieu. y Betrokkenheid Geboren in Utrecht en ging ik voor het eerst in 1957 met mijn ouders naar Texel. Daarna hebben wij dat om de drie of vier jaar herhaald. En ja, dan ontstaat een soort liefde voor het eiland. Als je dat ook nog combineert met een passie voor openbaar vervoer, trein, bus en boot (ik ben geboren en getogen in een NS-gezin), dan ontstaat er iets moois. Sinds 1989 heb ik een vakantie bungalow op De Krim en gaan wij steeds met heel veel plezier naar Texel. En sinds 1990 ben ik aan deelhouder van TESO, Ik kocht het aandeel (nominaal 25,-) via een advertentie in de Texelse Courant van iemand uit Zeewolde, destijds voor ƒ2650,-. Het originele aan deel is in 1946 uitgegeven aan Arie Dros Pzn. Wellicht is er bij u meer bekend over deze echte Texelse naam. Zodoende ben ik nu nog steeds met veel plezier aandeelhouder van TESO, met alle voordelen die dat biedt. Het enige dat mij stoort, zijn de vele negatieve uitingen over 'overkanters' Alsof die tegen TESO zouden zijn. Het tegendeel is waar. Mijn betrokkenheid is zeer groot en mijn waardering voor TESO eveneens. Bovendien lever ik als huurder een behoorlijk bij drage aan de economische activi- e weken vakantie op Vakantieparkfe (Foto Silene SlbonJBetiOtot h Twee weken vakantie hadden Floor, Mirjam en Roel Vanhooy donck uit Dordrecht erop zitten op Vakantiepark De Krim. Vrijdag gingen ze weer naar huis. Ze had den het naar hun zin gehad. Floor: 'Texel is een schitterend mooi eiland.' Floor heeft zijn wortels op het eiland liggen. 'Mijn moeder, Bets Spigt, is opgegroeid op Texel. Ze woonde aan de Schilderend in Den Burg. Geregeld bezochten we vroeger mijn grootouders. Nog steeds heb ik contact met een kennis van mijn ouders die woont op Texel; Marius Bakker.' Meestal gingen ze naar Duitsland of Luxemburg op vakan tie. Dit jaar kozen ze voor Texel. Floor: 'Er zijn hier zo veel leuke plekken, de haven van Oudeschild, Den Burg is een gezellige plaats.' Ze hebben veel gedaan in hun vakan tie. 'We zijn naar het Juttersmuseum geweest, naar Ecomare, het bos en naar vrijwel alle markten', aldus Mirjam. Over de camping zijn ze minder te spreken. Mirjam: 'Het is te groot en te toeristisch. De campinggas ten zijn erg op zichzelf. Dat vinder we jammer. Als we weer een keer naar Texel gaan, dan gaan we Camping De Bremakker. Daar heb ben we al een foldertje van.' Als ze bij de tent zitten, doen ze niet veel. 'Sommige mensen gaan ais ze aankomen direct badmintonnen. Wij sporten veel gedurende het jas en dan is het lekker om niets te doen. We maken Japanse puzzels en lezen veel.' De afgelopen weken hebben ze goed weer gehac. maar ook als het slecht weer zou zijn, kampeert het gezin liever dat ze een huisje huren. Mirjam:'In een huisje is het ook niet leuk om te zitten met regen. Je voelt je vrij als je kampeert.' Met nog enkele dagen te gaan voor het eeuwfeest van TESO in Oude schild worden zo hier en daar de eerste voorbereidingen zichtbaar. Voor de werkplaats van aannemer Klaas Veenbaas aan de Schilderweg is inmiddels een autenthiek kaar tenhokje van TESO uit de vijftiger jaren verrezen. Het werd destijds gebouwd werd door (oud-)TESO- medewerker Jan Daniël Koning en was op de kade (nabij het huidige havenkantoor) in gebruik. Veenbaas heeft dit oorspronkelijke loket voor de passagiers nagebouwd tijdens de bouwvakvakantie. Komende week kunnen vele bezoekers van het eeuwfeest voor het loket weer even de sfeer proeven van weleer als dit historische hokje wederom op het haventerrein nabij het Stoomboot koffiehuis in gebruik zal zijn. Het feestterrein is zaterdag 18 augustus vanaf 19.00 uur geopend met een voorprogramma van dj Marco van Sambeek. Het optreden van Chipz begint om 20.00 uur pre cies. Voor wie (langs de dijk) een parkeerplaats voor de auto zoekt luidt het advies: kom op tijd richting Oudeschild. Dat voorkomt teleur stelling. Voor fietsen is meer ruimte op de haven. Voor €3,00 per per soon wordt men na afloop van het concert met de bus naar Den Burg of De Koog gebracht. Het is verbo den om zelf drank mee te nemen naar het feestterrein. (Foto Ben Koning) Ambulance voor dronken jongen Wat een donderdagavond een leuk avondje stappen had moeten wor den, eindigde dronken op de Bad- weg. Een jongen was zo onder invloed van alcohol, dat omstanders de ambulance belden. Die kwam ter plaatse en beoordeelden de jongen. Een tochtje met de boot was niet nodig, hij werd opgehaald en naar huis gebracht. Nachtbus naar De Cocksdorp De resterende weekends van augus tus zal in De Koog een extra nacht bus worden ingezet met bestem ming De Cocksdorp. Dat gebeurt op verzoek van een grote groep jonge ren uit De Cocksdorp en omgeving die anders lang moeten wachten op een taxi, wat een bron van overlast is voor de bewoners van vooral de Boodtlaan en de Strijbosstraat. In vorige jaren was er nog vervoer* en naar De Krim, maar die bus rij® niet meer. Ook de extra nachtbus wordt geëx ploiteerd door Texeltours en vertrek om 3.00 uur. De kosten zijn €3,-^ persoon, te betalen bi) instappj De nachtbus naar Den Burg. Waal, Oosterend en Oudeschild* trekt om 3.45 uur. teiten op Texel en het vervoer van TESO. Rob Boosma, Houten. Steve Brown (rechts) vlak voordat hij uit het vliegtuig springt. (Foto Fe./® merwge) f andering. De laatste jaren zijn er grote investeringen gedaan. Er zijn veel voorzieningen bijgekomen.' Volgens Van der Vliet kan De Krim niet worden vergeleken met Cen ter Pares. 'Natuurlijk willen we dat mensen veel van onze voorzienin gen gebruik maken, maar daarnaast vinden we het belangrijk dat ze het eiland zien. In onze restaurants kun nen we zo'n tien procent van onze gasten kwijt als het park vol zit. We vinden het dan ook goed dat men sen de restaurants in De Cocksdorp weten te vinden. De Krim is immers opgericht door de bewoners van het noorden om hier wat meer reu ring te brengen.' Niet alleen het park, ook de toeristen zag Van der Vliet veranderen. 'De kwaliteitseisen zijn enorm omhoog geschroefd. Alles moet kloppen. Hoefden kampeerders vroeger geen stroom, nu moet er minstens tien ampère beschikbaar zijn omdat het Senseo apparaat eigenlijk ook meemoet. In bungalows moeten minstens een dvd speler en een magnetron zitten. Daarnaast moet er eigenlijk continu iets te doen zijn op het park.' Van der Vliet voelt zich erg verbon den met zijn werk. Hij woont op het park en moet om de week ook 's nachts bereikbaar zijn. Toch heeft hij nog tijd voor andere zaken. 'Ik ben acht jaar coach geweest van dames 1 van Tevoko. Het komende jaar ga ik zelf weer spelen bij heren 2. Ook zit ik in de organisatie van de Wampex. Ik heb een strandhuisje bij paal 33, mag graag fotograferen en wandel me te pletter op het eiland. Ik kan dus wel loskomen van mijn werk.' André van der Vliet werkt al bijna 27 jaar als parkbeheerder op Vakantiepark De Krim. (Foto Sliana Sibon/Bee/Obank Texel) JAAR Mijn eerste overtocht van Den Helder naar Texel maakte ik, samen met mijn ouders, in november 1943. Ik was toen bijna twee jaren jong. Wij woonden in Den Helder en bezoch ten Texel in verband met het huwelijk van mijn moeders broer, Willem Arie 'Bill' Visser, met Johanna Maria van den Houdt. Zij was de (stiefdochter van Joost 'meester' Mak en Maria Mak-Kapel, voor velen beter bekend als 'Jopie van meester Mak'. De huwelijksvoltrekking vond plaats in Den Burg op woensdag 10 novem ber 1943. Bijzonder voor mij was dat ik als bruidsjonker mocht optre den. De trouwfoto's werden gemaakt door Jan C. Bruin, fotograaf te Den Burg. De boot waarmee wij de over steek maakten, was waarschijnlijk de 'oude' Dokter Wagemaker. Ook bij zonder is dat dit, met zekerheid, de laatste keer geweest is dat wij, mijn vader, moeder en ik, als drie-eenheid optraden. Hun huwelijk werd in april 1944 ontbonden en mijn moeder en ik waren al in januari van hetzelfde jaar naar Baarn verhuisd. In april 1945 trok de Georgische opstand een ver woestend spoor over Texel. Naoorlogse feiten: Joost Mak, sinds 1936 gepensioneerd onderwijzer, wonende in De Koog 16. later ver anderd in Dorpsstraat 21, kocht op 1 juli 1946 een TESO-aandeel. No 614, groot Vijf Gulden. Dit aandeel werd op 12 februari 1958 overgeschreven op naam van zijn schoonzoon W.A 'Bill' Visser, sinds 1948, samen met zijn vrouw, zelfstandig exploitant van het befaamde Hotel Café Restaurant Het Witte Huis in De Koog. Joost Mak overleed op 14 januari 1962. Bill Visser maakte vele jaren gebruik van aandeel nr. 614. Ik herinner mij zijn enthousiaste verhalen over de fees telijkheden bij het in de vaart nemen van de in 1990 gebouwde Schulpen- gat. Hij overleed op 16 december 1992. Op 19 februari 1996 schonk de weduwe van Bill Visser, mijn tante Joke, per akte opgemaakt door nota ris Mr. J.Dogger aandeel nr. 614 aan mij, Eddy Ver meulen, houder nummer 3623. Sinds die dag, nu meer dan elf jaar geleden, ben ik een overkants aandeelhouder. Het is een bij zonder gevoel wanneer je op je 'eigen' bezit, hoe bescheiden ook, hét Mars diep oversteekt. Een gevoel dat ik in sterke mate ervaar tijdens de vele overtochten en dat voor mij een hoogtepunt kreeg tijdens de speciale vaart voor aandeel houders ten tijde van de ingebruik neming van de nieuwe Dokter Wagemaker in augustus 2005! TESO gefelici teerd! Op de trouwfoto van 10 november 1943 BUI en Joke Visser, met Ed Vermeulen als bruidsjonker. De foto werd gemaakt door Jan C. Bruin. Ed Vermeulen, Baarn. SPklGEN STOOMBDDT ONDERNi LOKET

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6