Eerstedagheffing is van de baan TESO past logo aan Gezelligheid bij start TESO-feestweek (jvocn '^warL- Jexels in het harL, Broedseizoen ten einde Toeristenbelasting naar €0,85 Hondenbelasting afgeschaft? Texelse Media PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12200 VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ie eerstedagheffing gaat niet l»r. B en w zien er vanaf naar ^leiding van de toespraak van president-commissaris ees Dros, woensdag in Oude- diildbij de opening van het jubi- unfeest. Daarin gaf hij aan dat en de gemeente op één lijn jen wat betreft het belang van el Meerjarig Toeristisch Inves- [ringsfonds voor de toekomst en Texel. 6 gemeente in het gisteren afge- ?,en persbericht daarover: 'Ook s'TESO ruimhartig de bereidheid Gesproken mee te denken over rxfurele vulling van dat fonds, r college is van mening dat deze -.odiging van harte moet wor- tn opgepakt en heeft daarom het jifstel tot invoering van een eer- jedagheffing ten behoeve van een (rxturele vulling van het investe- rgsfonds teruggetrokken van de Daarmee is dit voorstel kt het college van de baan.' Correctie fi< voor genoemd persbericht had gemeente over dit onderwerp r ets ander bericht de wereld in jSuurd. Hierin stond dat TESO «teel ook zelf aan de structurele rjling van het fonds zou meewer- fe'.dus niet alleen meedenken. Dat ::o verzoek van TESO'geschrapt. ';n)ek naar opheldering werd ons ■ieljjk dat meebetalen door TESO Er deze correctie niet bij voorbaat wordt uitgesloten, maar de boot- dienst vindt dat ook andere partijen die in de economie van Texel een rol spelen hun verantwoordelijkheid moeten nemen. De bootdienst wil zich in overleg constructief opstel len en daarop verder niet vooruit lopen. Geen steun Het is de afgelopen dagen overdui delijk geworden dat er voor de eer stedagheffing op Texel weinig steun is. Na veel negatieve reacties uit het publiek, diende ook de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) zich maandag als tegenstan der aan. 'Slecht voor het imago van Texel als kwaliteitsbestemming voor toeristen.' Namens de PvdA lanceerde raads lid Eric Hercules gisteren een pers bericht waarin het 'zwalken' van het college in deze kwestie wordt gehekeld. Hij zei te hopen dat b en w inzien dat er te weinig draagvlak is voor de in het collegeakkoord opgenomen heffing, dat de wethou der zijn verlies neemt en het plan in de prullenbak gooit. Toen de Texelse Courant het nieuws donderdagmiddag bekend maakte in de stand op de haven, reageer den bezoekers zonder uitzonde ring opgetogen op het bericht. Met name ouders, die blij waren dat hun kinderen die aan de overkant wonen tijdens familiebezoek verschoond blijven van de heffing. ^«lent-commissaris Kees Dros en directeur Rob Wortel van TESO die zojuist de de en het certificaat die horen bij het predikaat Koninklijke hebben gekregen, de felicitaties van burgemeester Geldorp in ontvangst. (Foto Gemra Timmerman) *S0 laat binnenkort haar logo Wnderen om er een kroontje te verwerken. De naam wordt "ngepast in Koninklijke TESO. tot zei directeur Rob Wortel nadat wgemeester Joke Geldorp offi- 'eel bekend had gemaakt dat de 'Merende veerdienst het predi kt Koninklijke mag voeren. btel zei het een bijzondere eer widen dat koningin Beatrix het ttt heeft verleend. 'Dat is een roelovende en goede start van m eens honderd jaar TESO.' De ■•«nklijke eer valt volgens hem ten klaan de oprichters in 1907, de Neelhouders ('omdat zij al een lang afzien van winstneming') 11 medewerkers, bestuurders en imissarissen van de afgelopen mderd jaar. stiorp zei er trots op te zijn dat veerdienst het predikaat heeft tfsgen. Ze wees erop dat het in eerste instantie 25 jaar gel- j9isen dat TESO het daarna moet m bestendigd bij het Koninklijk is, zodat het nog eens 75 jaar ^9 worden gevoerd. 'Als dat niet jweurt, vervalt het van rechtswege, :JS houdt daar rekening mee.' Ze drukte dat het predikaat ook ^alt als de veerdienst 'geheel overwegend in andere handen Geldorp zei erop dat te ver- :^en dat dat echter niet gebeurt. burgemeester had speciaal voor -bekendmaking onder haar kle- r9 een T-shirt van het Konink- P Huis aangetrokken dat met flair 85,1 bet publiek werd getoond Gel- Kinderen genieten op het haventerrein v, een gezamenlijk optreden verzorgen. n draaimolen, terwijl op de achtergrond het Oudeschilder Visserskoor ei Gezelligheid alom op het haventer rein in Oudeschild. De eerste twee dagen van de TESO-feestweek hebben met name overdag veel bezoekers getrokken. Woensdag avond was het door het tegenval lende weer erg rustig, donderdag kwamen er ondanks twee stevige regenbuien toch nog veel Texelaars. De woensdag stond in het teken van de historie van de jubilerende veerdienst. De sfeer van honderd jaar keerde even weer toen sleep boot Holland, die tot en met dins dag een verbinding met Den Hel- op een jubileummarkt. Bezoekers der onderhoudt, onder begeleiding konden gisteren ook in het reuzen- van muziek en veel toeschouwers rad plaatsnemen. Woensdag was voor de eerste keer de haven van dat door de harde wind nog met Oudeschild binnen voer. Gisteren mogelijk. Meer over TESO elders in presenteerde diverse Texelse orga- deze krant, nisaties die eveneens jubileren zich dorp merkte en passant op dat de zuidpunt van het eiland inmiddels behoorlijk koninklijk getint begint te worden, omdat het NIOZ in novem ber 2001 het predikaat al kreeg toegewezen voor het 125-jarig bestaan. Strandwachtbus besmeurd De bus van de Utrechtse strand- wachten is zaterdagnacht in De Koog besmeurd met verf. Eén vandaal, een 18-jarige jongen van Texel, heeft zich bij de politie gemeld. Op het parkeerterrein bij het tank station op de Nikadel werd er paar se verf in en op het busje gegooid. De strandwachten konden het busje die nacht niet gebruiken en heb ben aangifte gedaan bij de politie. Inmiddels rijdt het busje weer, nadat de strandwachten een deel van de verf konden wegkrabben. Rijbewijs kwijt De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag het rijbe wijs ingevorderd van een 20-jarige man omdat hij teveel alcohol op had. De man werd met zijn perso nenauto aangehouden op de Bad- weg en blies bij controle 430 ug/l. Dat is bijna vijfmaal de toegestane hoeveelheid van 90 ug/l die een beginnend bestuurder in zijn bloed mag hebben. Nu het broedseizoen op zijn eind loopt, zijn de groene paden in het nationaal park Duinen van Texel weer opengesteld. Het broedsei zoen is tamlijk gunstig verlopen. In de Geul is het eerste nest van de kleine zilverreiger gevonden. Staatsbosbeheer (SBB) heeft hier meer dan tien jaar op gewacht, sinds de vogel Nederland weer als broedgebied heeft terugge vonden. Het is niet bekend of kleine zilverreiger eieren heeft gelegd, er is zeker geen jong uit gevlogen. Met de blauwe kiekendief gaat het redelijk goed in de Duinen van Texel, de landelijke achteruitgang van het aantal broedparen heeft op het eiland maar beperkt toegeslagen. Staatsbosbeheer weet niet waarom, mogelijk is het voedselaanbod op Texel beter dan op de andere Wad deneilanden. De vogelwachters van Staatsbosbeheer konden 16 broed paren vaststellen, terwijl dit er in 1998 nog 30 waren. De velduil is in aantal met verder achteruitge gaan, al vindt SBB dne paar wel erg weinig. Net als voor de blauwe kie kendief zijn de Texeise duinen voor de velduil belangrijk geworden voor hun voortbestaan in Nederland. Van de kleine plevier, een soort waarvan er maar weinig in Nederland broe den, heeft SBB drie nesten gevon den. Deze vogel broedt graag op kale plekken, die bijvoorbeeld na plagwerkzaamheden zijn ontstaan. Er is in ieder geval één jong uitge vlogen. Het recordaantal lepelaars dat vong jaar in de duinen broedde, werd dit jaar niet geëvenaard: 239 tegen 259 in de Geul en 29 tegen 37 in de Muy. Door de hoge waterstand in het voorjaar was een deel van de nest- plekken van vorig jaar niet geschikt als broedplaats. Een groot deel van de lepelaars in de Geul zat hierdoor heel dicht bij het uitkijkpunt langs de Mokweg, waardoor in- en uitvlie gende lepelaars goed te zien en te horen waren. De twee zomerstor men hebben slachtoffers gemaakt onder de broedende vogels. Op de Hors waren de dwergsterns de dupe, toch zijn er wel jongen uitge vlogen. In de Slufter spoelden ook nesten van kokmeeuwen en dwerg sternen weg. Nu het broedseizoen bijna voorbij is, opent Staatsbosbeheer de met groene palen gemarkeerde wan delpaden door het nationaal park. Alleen het pad achter de Geul blijft nog tot 1 september dicht omdat het vlak langs de lepelaarkolonie loopt. B en w zullen de raad voorstel len de toeristenbelasting ingaand 2008 te verhogen van 80 naar 85 cent per nacht. Door deze aan passing krijgt de gemeente jaar lijks €200.000, - in het laatje. Van de 5 centen verhoging zijn er 2 bedoeld als compensatie voor de inflatie. De rest is echte meerop brengst die gebruikt wordt voor nieuwe uitgaven, zoals storting in het Toeristisch Investerings fonds. Volgens wethouder Rikus Kieft loopt Texel ook met het nieuwe tarief niet uit de pas met vergelijkbare andere recreatiegemeenten, zoals de Friese waddeneilanden. Het tarief is daar gemiddeld zelfs nog wat hoger. De raad zou ook of tevens de Onroerend Zaak Belasting kunnen optrekken. In vergelijking met de ÓZB in andere gemeenten is deze nu nog zeer laag. Maar het col lege zal dat niet voorstellen, omdat zo'n verhoging alle burgers treft. Bovendien levert verhoging van de OZB met een meer dan trendmatig percentage minder op dan wel eens wordt gedacht. Verhoging van de toeristenbelasting met 3 cent levert €120.000, - op. Om eenzelfde meer opbrengst uit de OZB te krijgen zou je deze met 9 procent moeten verhogen. Het reinigingsrecht moet op Texel kostendekkend worden en dus wor den verhoogd. Na 2008 mag het tekort in elk geval niet meer uit algemene middelen worden gedekt. Toch blijven de tarieven het komen de jaar nog ongewijzigd en zal het tekort worden aangevuld uit de pot die beschikbaar is om tariefschom melingen op te vangen. In 2008 komt de hoogte van het rei nigingsrecht opnieuw ter discussie, in samenhang met de invoenng van afvalstoffenheffingen en veranderin gen rond de inzameling. Nieuwe galerie Een galerie waarin hoofdzakelijk Texelaars exposeren. Dat heeft Juul Swarthof voor ogen met haar nieu we gelarie. 'Er zijn zo veel Texelaars die mooie dingen maken. Ik wil dat laten zien.' Donderdag opende galerie Het Achterom 27 haar deu ren in Den Burg. Pagina 2 Kinderopvang De basisscholen op Texel onderte kenen naar alle waarschijnlijkheid op 4 september een convenant over voor- en naschoolse opvang met Stichting Kinderopvang Den Helder- Texel en Gastouderbureau Calime- ro. Vanaf het nieuwe schooljaar zijn alle basisscholen verplicht zich in te spannen voor opvang als ouders daarom vragen. Pagina 5 m Texels eigen TESO is Texels eigen. Al honderd jaar lang en het liefst op z'n minst ook de komende honderd jaar. Die boodschap gaven directeur Rob Wortel en president-commissaris Kees Dros woensdag tijdens hun toespraken. Pagina 5 Ambulance rukt uit De ambulance werd in de nacht van dinsdag op woensdag om 1.45 uur opgeroepen nadat een man (19) onwel was geworden. Hij zat bij iemand achterop de fiets, voelde zich benauwd en viel, waarna hij op de grond bleef liggen. De ambulan ce heeft zich over hem ontfermd. Eerder die avond, tegen half één, werd de ambulance al opgeroe pen voor een vrouw die zich ver stapt had. Bij het verlaten van een touringcar kwam ze verkeerd neer. Het ambulancepersoneel heeft haar onderzocht. Reddingboot op pad voor patiënte Reddingboot Joke Dijkstra uit Den Helder is in de nacht van woensdag op donderdag uitgeva ren om een vrouw uit Oudeschild van het eiland te halen. De vrouw moest met spoed naar het Gemini Ziekenhuis, maar door de festiviteiten aan boord van de Dokter Wagemaker was de veer haven 's nachts tijdelijk gestremd. De Joke Dijkstra, uitgerust voor patiëntenvervoer, voer met Helders ambulancepersoneel naar de Joost Dourieinkazerne waar de vrouw van de Texelse ambulance werd over genomen. Volgens een woordvoerder van de KNRM was de operatie in nau welijks een uur afgerond. Hoe het met de vrouw is, is niet bekend. De hulpverleningsdiensten waren van tevoren op de hoogte gesteld van de nachtelijke stremming. De Hel- derse reddingboot wordt vaker als alternatief patiëntenvervoer ingezet als TESO niet kan varen. De gemeenteraad neemt in de begrotingsvergadering van 6 november een besluit over de hondenbelasting. B en w vinden dat wenselijk omdat de huidige situatie rond deze belastingvorm te wensen overlaat. De belasting wordt wel geheven, maar er is al tien jaar geen enkele vorm van controle, zodat het zeker is dat er honderden honden rondlopen waarvoor geen belasting wordt betaald. Bovendien is de belasting omstre den. Hondenliefhebbers vinden het niet eerlijk dat voor andere huisdie ren geen belasting hoeft te worden betaald. Verder vinden velen het onjuist dat de opbrengst gewoon naar de algemene middelen van de gemeente gaat en dat geen tegen prestatie wordt geleverd, zoals de aanleg van hondentoiletten Zonder zelf een voorkeur uit te spre ken biedt het college keus uit vier mogelijkheden, afschaffen van de belasting; handhaven met invoering van controle; handhaven, invoeren van controle en het bieden van een tegenprestatie of de situatie laten zoals het is. Bij de gemeente staan momenteel 796 honden geregistreerd, verdeeld over 746 adressen. De eigenaars betalen daarvoor jaarlijks €29.000,-. Met gemiddeld €2.15 per inwoner blijft Texel aanzienlijk beneden het landelijk gemiddelde van €3, - per inwoner. Door controleren zou dat beter worden, maar die controle kost ook weer geld. TESO TEXELSE ^COLRAVT foto's van het 100-jarig D-feest op de haven van Oudeschild inde extra dikke en kleurige frvan deze week en. nog véél meer foto's op de website !j iW,w.w.teso.nl, www.lOOjaartesoTnl^ ^SwviAte xëltoerist. nïï Daar kunt u gratis alle gemaakte" Wfgtolsldownlöayên'IË TEXELS eScOURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Bruining - Nikadel Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1