A UichtingifüBlHelPt' 'Veel Texelaars die mooie dingen maken' Toch wrak op dijk haven TEXELSE 2 COURANT Trio Poco Loco in kerk Den Burg Texel op Radio 1 Workshop over Waddenfonds fj&slaagd Wat ik zeggen Stichting Kerken en Minima Texel Agenda teso VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2007 In de hervormde kerk van Den Burg wordt dinsdag een concert gegeven door Trio Poco Loco, bestaande uit Hannie Slingerland (sopraan), Gisla Bruitsman (kla rinet) en Ellen Verburgt (piano). Het programma draagt de titel Juffertje in het groen; gespeeld worden werken van Nederlandse en Engelse componisten. Tijdens het concert zijn liederen te horen die Alex Manassen schreef op teksten van Paul van Ostaijen en lie deren van Léon Orthel op tekst van Martinus Nijhoff. Daarnaast speelt het trio muziek van Haydn (over een zeemeermin), Tom Sol (op tekst van Annie M.G. Schmidt), Greaves, Roussel en Macfarren. Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inzame ling gehouden. Sopraan Hannie Slingerland stu deerde bij Margreet Honig aan het Sweelinck Conservatorium te Amsterdam. Na haar opleiding maakte zij deel uit van het stu dio-ensemble van het internationaal operacentrum Nederland en volgde zij masterclasses bij Felicity Palmer, Diane Forlano, Michael Eliasen en Ekatarina Jofel. Momenteel wordt zij gecoacht door de sopraan Takako Hara en treedt zij op als soliste bij koren en orkesten, zowel met ope ra- als oratoriumrepertoire en ver zorgt zij liedrecitals. Zij is verbonden aan de Nationale Reisopera. Gisla Bruitsman studeerde klarinet bij Emile Kleymeer aan het Swee linck Conservatorium. Na haar stu die ging zij werken als docente bij Muziekschool Heemskerk. Inmid dels is zij aan drie muziekscholen verbonden en speelt zij in meerdere ensembles. Ellen Verburgt maakte als klarinet- tiste en pianiste deel uit van het Zaans Blazers Ensemble. Zij stu deerde beide vakken aan het Alk- maars Conservatorium. Zij nam deel aan de Ferienkurze Darmstadt, waar stukken van de aanwezige compo nisten werden uitgevoerd en heden daags repertoire werd bestudeerd onder leiding van Roger Heaton. In 1999 behaalde zij het diploma koordirigent. Zij geeft les op klarinet en piano en geeft leiding aan enkele koren, waaronder het Bach Cantate Projectkoor in Hippolytushoef. Juut Swarthof opende donderdag de deuren van haar galerie. (Foto suane sitxn/Beaidbonk Texel) Een galerie waarin hoofdzake lijk Texelaars exposeren. Dat heeft Juul Swarthof voor ogen met haar nieuwe gelarie. 'Er zijn zo veel Texelaars die mooie din gen maken. Ik wil dat laten zien.' Donderdag opende galerie Het Achterom 27 haar deuren in Den Burg. 35 jaar geleden kocht ze een oude schuur aan Het Achterom. Ze ver bouwde deze tot garage en ate lier en schilderde er hobbymatig. De afgelopen vijf jaar maakte kun stenaar Willem Broens uit .Amster dam gebruik van het atelier. Toen Swarthof anderhalfjaar geleden met pensioen ging bij het ziekenhuis in Den Helder, wilde ze zelf weer van de ruimte gebruik maken. 'Ik merkte dat ik een daginvulling nodig had. Ik wilde graag mensen om me heen hebben. Daarom besloot ik er een laagdrempelige galerie van te maken.' Ze vroeg een vergunning aan bij de gemeente, die even op zich liet wachten. 'Op 27 juli 2006 zou er een principeakkoord wor den gesloten. Dat is uiteindelijk mei 2007 geworden.' Zelf legt ze zich in haar schilderijen vooral toe op de natuur. In de gale rie hangt onder meer een schilderij van De Slufter en van een klaproos. 'Texel is zo mooi, dat inspireert de hele dag.' Ze heeft inmiddels drie jaar les bij Majo Homburg. 'Zij is heel erg goed en heeft aan de aca demie voor de kunsten gestudeerd. Ze geeft tips, laat het je vervolgens zelf doen en komt na verloop van tijd weer kijken hoe het gaat. Bij het schilderij van De Slufter heb ik bijvoorbeeld geleerd met stippen te werken in plaats van met strepen. Dan krijg je meer diepte.' Het leuke aan schilderen vindt ze dat je er helemaal in opgaat. 'Je hoofd moet helemaal leeg zijn. Ook kijk je door het schilderen beter om je heen. Als ik met mijn hond over het strand loop, probeer ik alles goed op te slaan.' Naast de schilderijen van Swarthof zijn er ook andere werken in de galerie te zien. Deet Kraay expo seert met vogels van keramiek, Duwie Bakker met schilderijen in aquarel, olieverf en acryl en van Thea van Heerwaarden hangen er aquarellen. De broer van Swarthof woont in Zeeland en wees haar erop dat daar een kunstenaar is die keramieken schapen maakt. Ook die staan in de galerie. 'Dat is geen Texelaar, maar de beelden zijn wel heel Texels. De bedoeling is echter dat er vooral werk van mensen van het eiland te zien is.' De galerie is van maandag tot en met zaterdag te bezoeken tussen elf en vijf uur. Voor toekomstige aanvragers van een bijdrage uit het Waddenfonds houdt de gemeente in samenwer king met de Stichting Duurzaam Texel dinsdag van 19.00 tot 23.00 uur een workshop. Deze wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Waddenhaven op de haven in Oudeschild. Mensen die overwegen een aan vraag voor een bijdrage in te die nen kunnen tijdens deze avond ondersteuning krijgen, waardoor een idee kansrijk gemaakt wordt. Ook organisaties die in de toekomst (de komende 20 jaar) denken een aanvraag te zullen dienen, wordt geadviseerd de bijeenkomst bij te wonen. Er wordt informatie gegeven over projecten die in aanmerking kunnen komen, de cofinanciering die de provincie Noord-Holland kan verstrekken, de ondersteuning die de gemeente Texel kan bieden en Texelse projecten waarvoor al een aanvraag wordt ingediend. Eerste aanvragen kunnen worden ingediend van 10 september tot 18 oktober. Er is 33,9 miljoen euro beschikbaar voor natuur en land schap, duurzame kennis en veilig heidsprojecten. Opgeven voor de workshop kan bij S. van der Werf, tel. 362283, email sjmvanderwerf@texel.nl. Op de website van de gemeente (www. texel.nl) is meer informatie te vinden en kan het aanvraagformulier voor het Waddenfoods worden gedown- load. Edwin Schotanus (37) slaagde voor het MKB certificaat Assurantie B. Hiermee heeft hij het volledige diploma Assurantie B behaald. Hij is werkzaam bij Assurantiekantoor Ab de Wijn in Den Burg. Uit diverse opgeviste stukken hout stelde Hans Eelman toch een wrak samen. Het is Hans Eelman toch gelukt een soort wrak op de dijk bij Oudeschild neer te leggen. Onder de naam Texels Eigen Zeilboot Onderneming heeft hij uit ver schillende losse stukken hout een tien meter lange 'boot' gerecon strueerd. Eelman kreeg een paar maan den geleden nul op het rekest bij de Archeologische Monumenten Commissie voor een plan om een scheepswrak op te duiken en ten toon te stellen. De organisatie van de TESO-feestweek had daarmee de tijd van vóór TESO willen belich ten. Volgens de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten (de vroegere Rijks dienst Oudheidkundig Bodem onderzoek) was het schip dat de organisatie op het oog had echter geen oude postboot en ook te ver vergaan. Eelman toog daarna aan de slag met stukken hout die door kotters waren opgevist of bij het Maritiem en Jut ters Museum vandaan kwamen om in ieder geval een impressie van een vroegere postboot te geven. Volgens een begeleidende tekst op de dijk moet het samengestelde wrak een houten zeilschip voorstel len waarmee in de zeventiende en achttiende eeuw post, passagiers en lading werden vervoerd. Eelman erkent dat het niet helemaal conform de historie is. 'Wat er nu ligt is, is tien meter lang, terwijl zulke schepen eigenlijk twintig meter lang waren. Maar ik had de organisa tie beloofd dat er een wrak op de dijk zou liggen en beloftes wil ik wel nakomen.' Het onthouden van toestemming betekende overigens geen verslechtering van de verhou dingen tussen Eelman en de Rijks dienst. Medewerker Peter Stassen van het RACM stond woensdag samen met de Oudeschilder in een stand met verschillende opgedoken voorwerpen uit de Waddenzee. Geldorp vs. Standaart Als de krant de standpunten van mevrouw Geldorp goed heeft weer gegeven, lijkt het erop dat zij nogal onbeheerst te werk is gegaan door aan dc heer Standaart te willen voorschrijven dat hij aangifte gaat doen en binnen welke termijn. Ver der is mij niet duidelijk wat zij wil met het inschakelen van de lucht- vaartpolitie en het aangifte doen van smaad. Misschien kan het vol gende schema haar brengen tot een nadere ovenweging. a. Er is geen sabotage geweest, maar Standaart heeft dat ook niet gezegd; b. Er is wel sabotage geweest, maar Standaart heeft dat met gezegd; c. Er is wel sabotage geweest en Standaart heeft dat ook gezegd; d. Er is geen sabotage geweest, maar Standaart heeft dat wél gezegd. Het lijkt me dat alleen de laatste mogelijkheid tot een veroordeling wegens smaad kan leiden. Overigens denk ik niet dat de (lucht vaart) politie erg hunkert naar het verrichten van onderzoek in een zaak als deze. A. van den Ende, Rotterdam. Annemieke de Boer (24) uit Den Burg is aan de Vrije Universiteit in Amsterdam geslaagd voor de oplei ding Gezondheidswetenschappen, richting Preventie en Volksgezond heid. Binnenkort gaat zij aan de slag bij de afdeling Gezondheidsbevor dering van de GGD Amsterdam. Vrolijke boot bij Baptisten De baptistengemeente houdt zon dag een extra feestelijke gezins- dienst met als thema Het roer om?! De dienst is de laatste in een serie van zeven. Voor deze dienst legt evangelist De Jong uit Enkhuizen aan met zijn boot Jona en Kobus Kraai. De boot zit vol verhalen en liedjes. Voor kin deren is een vakantieboekje ontwik keld, waarmee ze onder de dienst aan de slag kunnen. De liederen worden begeleid door een combo, de teksten worden geprojecteerd om het meezingen te vergemakke lijken. Na afloop wordt gezamenlijk koffie gedronken. De dienst wordt gehouden in Eben Haëzer aan de Julianastraat in Den Burg en begint om 10.00 uur. Yogalessen Mariëlle Glorie begint dinsdag 21 augustus aan een nieuw yogasei- zoen De lessen vinden plaats in Yogacentrum De Hoge Berg. op dinsdag- en donderdagavond en op vrijdagochtend. Ze duren vijf kwar tier. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via tel. 315782 en e- mailadres yoga@hogeberg.nl. Meer informatie: www.yogacentrumdeho- geberg. Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Hulp aan platteland in voormalige Oostbloklanden Telefoon 32 90 20 Bankrekening ABN-Amro 55 31 16 088 Texel staat volgende week cen traal in het KRO-programma Din gen Die Gebeuren op Radio 1. Iedere werkdag om 14.20 is er een reportage te beluisteren die is opgenomen op Texel. De reporta ges zijn gemaakt door oud-Texe laar Mariëlle Beers. Ze maken onderdeel uit van de zomerserie Bestemming waarbij elke week een andere plek in Nederland wordt bezocht. De volgende onderwerpen komen volgende week aan bod. Maan dag wordt er bekeken welk econo misch belang het strand voor het eiland heeft, en welke gevolgen er aan strandafslag zitten. Op dinsdag komt het Texelgevoel ter sprake. Hoe bewaak je het gevoel van ruim te en rust, als juist daar steeds meer toeristen op afkomen? Woensdag wordt er aandacht besteed aan Texel Sun en het boerenbedrijf van de toekomst. Op donderdag komt het nachtleven van De Koog aan bod en hoe gemeente, horeca en politie samenwerken om de overlast te beperken. Vrijdag komt de enige echte Texelaar aan bod, het schaap, en de opmars van het Texels lams vlees. De reportages zijn na de uitzending terug te horen via www.ddg.kro.nl. Voedselbank Hetty van Dijk uit Oosterend doet voor de voedselbank mee aan de nieuwe televisiequiz PlaceMatch van Endemol. Kandidaten moeten daarin vragen over hun eigen en andermans regio beantwoorden. De winnaar krijgt geld voor een goed doel. Het programma wordt uitgezonden op zeven regionale TV-zenders, waaronder RTV Noord- Holland. De opnamen zijn komend weekend in Aalsmeer. De uitzendin gen starten maandag 3 september. Cursus Spaans De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) houdt voor het tweede jaar een cursus Spaans onder de titel Uit de voeten met Spaans. Vorig seizoen bleek deze cursus, gegeven door Isabel Gonzales, heel populair en was binnen de kortste tijd volge boekt. De cursus wordt gehouden vanaf 4 september en duurt tot december, elke dinsdagmiddag van 16.00 tot 17.30 uur in De Buureton. De kosten zijn €75,-. Belangstel lenden kunnen zich opgeven bij de SWOT, tel. 312696. Blauwe Piste De televisiezender TV Oranje maakt zondag vanaf twaalf uur 's nachts opnamen in café de Blauwe Piste in De Koog. Daarvoor worden optre dens gegeven door de Nederlandse artiesten Starkoo, Ronald van der Lee en Rob Ronalds. TV Oranje is een zender die 24 uur per dag clips en opnamen van Nederlandse sterren vertoont. De zender is op Texel via de schotel of de website www.tvoranje.nl te ontvangen. Er wordt ook een DVD van de opna men gemaakt. Vrijdag 17 augustus Op Vliegveld Texel wordt vandaag, zaterdag en zondag het NK parachu tespringen gehouden. Op een groot tv-scherm in het restaurant kunnen de formatie- en andere sprongen van dichtbij worden bekeken. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Evi de Jean. Entree €12,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 en e-mail info@klif12.nl. In Cinema Texel draaien de volgende films: Harry Potter 5 (10.45, 18.30, 21.30 uur); Shrek de Derde (11.00 uur); De Simpsons (13.30, 16.15 uur); Ratatouille (14.00, 16.00, 19.00 uur); The Last Legion (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Zoop in Zuid-Amerika (14.00, 19.00 uur); Fantastic Four (16.00 uur); Pirates; At world's End (21.00 uur). Zaterdag 18 augustus In de straten rond de kerk van Oos terend wordt van 10.00 tot 13.30 uur rommelmarkt gehouden. In restaurant Bosch en Zee nabij De Koog begint om 20.00 uur een dart- toernooi. Deelname is gratis. Op Vliegveld Texel wordt tot en met zondag het NK parachutespringen gehouden. Op een groot tv-scherm in het restaurant kunnen de formatie- en andere sprongen van dichtbij worden bekeken. In Cinema Texel draaien de volgende films: Harry Potter 5 (10.45. 18.30, 21.30 uur); Shrek de Derde (11.00 uur); De Simpsons (13.30, 16.15 uur); Ratatouille (14.00, 16.00, 19.00 uur); The Last Legion (21.45 uur). Zondag 19 augustus Op De Goede Verwachting aan de Genteweg nabij Oosterend geeft Daan van Loenhout van 11.00 tot 12.30 uur een cursus boerderijdier tekenen voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Deelname kost €8,50, opgeven kan via 06-52447817. Gewichtheffers uit heel Nederland ontmoeten elkaar zondag bij café De Blauwe Piste in De Koog voor de bankdrukwedstrijd om de Texelcup. De Texelse eer wordt verdedigd door Ruben Kooijman, die eerder dit jaar Nederlands kampioen werd in zijn gewichtsklasse (tot 100 kilo). Deel name kost €10,- inclusief een buffet. De weging van de deelnemers begint rond 11.30 uur, de wedstrijden om 12.00 uur. Bij de Worsteltent aan de Smitsweg begint om 14.00 uur een optreden van de Keltische band Unicorn. De toegang is gratis, bij goed weer vindt het optreden buiten plaats. Vandaag wordt de eerste bekerwed strijd gespeeld: Oosterend 1-Texel '94. Aanvang 14.30 in Oosterend. Op het strand bij paal 17 wordt van 15.00 tot 16.30 uur dansworkshop gegeven. Galerie 14-16 Posthuys Texel opent om 15.00 uur een nieuwe expositie. Tot en met donderdag 4 oktober is er in de Koger galerie werk te zien van Daniëlle van Broekhoven (schil derijen), Huub Holthuizen (sculptuur) Hoogwater te Oudeschild Vr. 17 -12.05 en 23.57 u. Za. 18 12.36 en Zo. 19 00.20 en 12.50 u. Ma. 20 00.30 en 13.04 u. Di. 21 00.40 en 13.35 u. Wo. 22 01.20 en 14.20 u. Do. 23 02.40 en 15.15 u. Vr. 24 04.20 en 17.00 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 19 augus tus op om 6.27 en gaat onder om 21.01 uur. Dinsdag 21 augustus eerste kwartier. en de Texelse Caroline Serton (werk? op papier). Het Posthuys is van dc derdag tot en met zondag dageiij geopend van 13.00 tot 19.00 uur In Cinema Texel draaien de volgen films: Harry Potter 5 (10.45, I8i 21.30 uur); Shrek de Derde (11. uur); De Simpsons (13.30,16.15 u Ratatouille (14.00, 16.00, 19.00 The Last Legion (21.45 uur) Maandag 20 augustus Op De Goede Verwachting aanj Genteweg nabij Oosterend Daan van Loenhout van 11.00 c 12.30 uur een cursus boerderij tekenen Deelname kost €10,-1 met 12 jaar en €12,50 voor di mers vanaf 13 jaar. Opgeven ki 06-52447817. Op vakantiepark De Krim wordt 16.00 tot 22.00 uur markt gehouden In De Wielewaal in de Waal wordt vsi af 19.30 uur een bridgedrive ge den. Deelname kost €2,50 pp. Klaverjasclub Den Burg organi in juli en augustus elke maai een open klaverjasdrive. het b om 20.00 uur in het clubgebouw* Kotex aan de Abbewaal in Den Bc Deelname kost €3,50 per persax. B wordt gespeeld met vaste maat. In café De Twaalf Balcken in DenBujl wordt een schaaktoernooitje g< den. Deelname staat open voorree een. Aanvang 20.30 uur. In Cinema Texel draaien de volgent films: Harry Potter 5 (10.45, 18.33, 21.30 uur); Shrek de Derde (11,00 uur); De Simpsons (13.30, 16.15 uwj; Ratatouille (14.00, 16.00, 19.00 sneak preview (21.45 uur). toek In bioscoop De Kiekendief op De Kt -°n draaien Zoop in Zuid-Amerika (14.(0 19.00 uur); Fantastic Four (16.00 uuf Pirates; At world's End (21.00 uu) fcnc Dinsdag 21 augustus Daan van Loenhout geeft van 101 tot 12.30 uur bij paal 28 een wen fejen, shop strand en zee-schilderen en» 14.00 tot 16.30 uur in de Slufter e? workshop aquarelleren. Deelners kost €30,-, opgeven kan via 52447817. Op De Krim worden van 11.00 tt 12.00 uur demonstraties gegeven iie roofvogels. In café De Rog in De Cocksdorfj treedt vanaf 18 00 uur Jeroen Sween en Band op met onvervalste bog; woogie. De toegang is gratis. Voor toekomstige aanvragers»; een bijdrage uit het Waddenfefe houdt de gemeente in samenwaftg met de stichting Duurzaam Texëa 19.00 tot 23.00 uur een workshop Deze wordt gehouden in het gebcw van de Stichting Waddenhaven opt haven in Oudeschild. Aanmeldenlsr bij S. van der Werf, tel. 362283, sjmvanderwerf@texel.nl. In de hervormde kerk van Den begint om 20.15 uur een concert va trio Poco Loco: Hannie Slingerlare (sopraan), Gisela Bruitsman (klarinet Ellen Verburgt (piano). De toegang gratis, na afloop wordt een inzamelre gehouden. In Cinema Texel draaien de volgers 5om films: Harry Potter 5 (10.45. 2H Öj« uur); Shrek de Derde (11.00 uur): Ds Simpsons (13.30, 16.15 uur); R» touille (14.00, 16.00, 19.00 uuri: 120 East of Bucharest (19.30 uur), fa Last Legion (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op DeKi« draait Pirates; At world's End uur). Ondanks de feestelijkheden zet TESO zaterdag van 8.30 tot en met 15 .00 uur een extra boot in. De wachttij: op Texel is tussen 10.00 en 12.00 ui naar verwachting een half uur. Onno Innemee in Klif 12 In Theater Restaurant Klif 12 brengt vrijdag 24 augustus caba retier Onno Innemee zijn pro gramma De DVD typetjes tour. Onno Innemee timmert al weer wat jaartjes aan de weg van het Neder landse cabaret. Eerst als helft van het duo Basterd, daarna heeft hij vier solovoorstellingen gespeeld. Nu gaat hij een DVD maken van een gelegenheidsvoorstelling van al zijn succesvolle typetjes van deze programma's. Mimische en verbale clownerie, maffe typetjes, gekke stemmetjes, absurde 'sketchjes'. De opgevoerde paljassen, hoe absurd ze ook zijn, blijven geloofwaardig en werken met alleen op de lachspie ren, maar weten ook te ontroeren. In toenemende mate blijkt Innemee een snedig conferencier te zijn met een scherpe tong en een jongens achtig charisma. De voorstelling begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €12,-. Vrienden betalen €10,-. Diner vooraf mogelijk, reserveren gewenst, tel. 319633. Busvervoer TESO-feest Na afloop van het openluchtconcert dat ter gelegenheid van het TESO- feest wordt gegeven, verzorgt Texel- tours busvervoer naar Den Burg en De Koog. De bus vertrekt direct na het feest, de rit kost €3,-. Betalen kan bij de chauffeur. Voor meer informatie: www.texeltours.nl of tel. 315555. Parachutesprong op WET-Radio Voorzien van parachute en mobiele zender zijn Hildo Göbel en Arj en Zijlstra van WET-Radio zondag opgestegen vanaf vliegveld Texel. Vervolgens hebben zij vanaf 3000 meter hoogte een parachutesprong gemaakt. Tijdens de vrije val vie len ze in 30 seconden 1500 meter omlaag. Vervolgens ging de para chute open en zweefden ze rustig omlaag. Via WET-Radio deden zij rechtstreeks verslag van de sprong. Het verslag is terug te horen op www.jingle.nl, waar ook een foto verslag is te vinden. Bijzondere dienst in Zeemanskerkje In het Zeemanskerkje in Oudes? wordt zondag een bijzondere in gehouden. Van de jubilerendeTES ontving de kerk een gift voort restauratie. Om de dienst luistert te zetten, zullen Michiel de RiD* en Cornelis Tromp in levenden be i aanwezig zijn en het woord voetf n. Ook zal er een speciale zeemans# sie van psalm 23 worden gele# t,. Aan de dienst wordt medeweiW uet verleend door de blazersgroep mart Excelsior. Voorganger is ds. C£ line der Nederlanden. De die* feg( begint om 10.00 uur. Inloopochtend De koffie-inloopochlenden var Stichting Welzijn Ouderen Te» starten weer op dinsdag 21 2^ cp tus. Elke dinsdag komen oude" Lg, bij elkaar om te kletsen, koföj drinken en spelletjes te spelen uitgangspunt is dat senioren kunnen ontmoeten.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2