'Aandeelhouders voelen zich Baas over de Boot' Boek kroon op Koninklijke M TEXELSE J COURANT Trekkersvis in Waddenzee te Zeldzame wervel potvis j-%. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF F amilieberichten Xexe^aartjes VRIJDAG 17 AUGUSTUS 2007 van der. dage.,; waar Boot verspreid over meerdere jaren veel meer dan duizend uren in heeft zitten, nog los van de tijd die matroos en TESO-archivaris Dirk Kuiter er als leverancier van het beeldmateriaal in heeft gestoken en de anderhalve maand waarin TESO's huisvormgever Ralph Gra- bowski de vele teksten en vijf- tot zeshonderd foto's en afbeeldingen tot een sieraad voor de boekenkast heeft gestileerd. Deels in zwart-wit, deels in kleur, met de kaft in de oude TESO-tinten. Alleen al het bladeren door zo'n boek is bijna een dagtaak, om over het lezen van zo'n standaardwerk maar te zwijgen. Boot besefte dat tijdig en maakte er geen chronologisch ver- de eerste jaren van TESO's bestaan nauwelijks over werd geklaagd. Veel van wat Alkmaar Packet niet wilde, was door TESO gerealiseerd. In 1924 klaagde de plaatselijke middenstand zelfs over de goed kope retours, omdat die Texelse neringdoenden zouden benadelen Texelaars besteedden hun geld in Den Helder en misschien zelfs in het verre Alkmaar. TESO toonde begrip en verhoogde de tarieven 's winters. Ook de omgang met klanten blijft niet onbesproken. In april 1955 klaagt een Duitse toerist dat hij niet met de boot mee kon. De bemanning wordt bij de Raad van Commissarissen (de invloed van de directeur was toen nog jjinjver Willem J.J. Boot fen Willem J.J. Boot, schrijver van het eerste TESO-boek 11 helstoom, is bekend dat hij een uitputtende kennis over de "r helse bootdienst bezit. Maar dat hij er dertig jaar later 479 rfedzijden over vol zou schrijven - inclusief de twee kaften een mek van twee kilo - moet zelfs de directie hebben verrast. Een Eeuw Eigen is uitgebreider, heeft meer diepgang en meer ■- mooiere foto's. Een rijk geïllustreerd jubileumboek waarin ceen detail onbesproken blijft en hier en daar conclusies wor- iengetrokken. Een boek dat voor wie bekend is met TESO en I, een feest van herkenning zal zijn. )DeKr a (14.01 3.00 LUI. HSn D uur) de foto's Dirk Kuiter bekijken het jubileumboek over de bootdienst. fen terugblik op ons Eigen ver- Wen, schrijft Boot. Want TESO il en Texel is TESO. Het re- kan niet zonder het ander, isrom niet alleen een boek over K honderdjarige geschiedenis van bootdienst, maar ook het tijds beeld waarin de ontwikkelingen De schrijver en TESO-kenner kreeg van de bootdienst de vrije hand, al hield hij hier en daar wel rugge spraak met zijn opdrachtgever. Zelf trekt Boot de parallel met oprichter Dokter Wagemaker, die honderd jaar geleden de slag -aan ging met de concurrent. 'Hij voerde een potje oorlog. Het schrijven van dit boek betekende het beschrijven van die oorlog. Maar wel zo dat het voor iedereen een feest kan blijven.' Ondanks zijn gedegen kennis is de schrijver de eerste om te erkennen dat zijn verslaglegging niet geheel objectief is. 'Omdat TESO's eigen notulen de basis vormen voor dit feestboek.' De notulenboeken die hij ter inzage kreeg, heeft hij naar eigen zeggen op milde wijze aan gewend, zodat 'niet iedereen zich bij elke bladzijde honderd procent gelukkig zal voelpn'. Maar ook dat is inherent aan de geschiedenis van TESO, de onderneming die ondanks de grote betrokkenheid van de Texelaars het nooit iedereen naar de zin heeft kunnen maken. Een indrukwekkend staaltje werk, haal van en verdeelde het boek in thema's, waarin hij zichzelf wel behoorlijk de ruimte heeft gegeven. Hoofdstukken over de ontstaans geschiedenis, maar ook over de ontwikkeling van passagier naar klant. Een woordkeus die volgens Boot precies de ontwikkeling van 100 jaar weergeeft. 'Aandeelhou ders voelen zich de Baas over de Boot. Het is hun Eigen Boot en daar hebben ze gelijk in. Maar een aan deelhouder is gelijk klant en soms vergeet hij/zij dat; wij niet natuurlijk en daarom behandelen we hem/ haar net zoals alle andere klan ten. Alle klanten, passagiers en aandeelhouders hebben belang bij TESO, maar ook onder elkaar in allerlei verbanden. Die kruisverban den komen samen in TESO.' Damesstem De tarieven waarmee de klanten hebben te maken, lopen als een rode draad door de geschiedenis van TESO. Boot signaleert dat er een stuk beperkter) op het matje geroepen. 'Als het een Hollander was geweest, hadden we dan ook zo geopereerd?' Drie jaar later werd er geklaagd over een lijkkist die in Den Helder bleef staan. Niet altijd reageerde het personeel even vriendelijk op de klanten. De RvC, tot in de zestiger jaren veel invloed rijker dan tegenwoordig, wees de bemanning er op dat 'zij nimmer het publiek een grote mond mogen geven'. Boot beschrijft hoe het ver schijnsel klant na het aantreden van directeur Rob Wortel in 1994 een extra dimensie kreeg. 'TESO wordt deel van de grote buitenwereld, minder kortaf, meer communicatief Geluidsbanden met vriende lijke damesstem die eerdere doet denken aan een middagje shoppen in de Bijenkorf dan aan het ruige bestaan van een stoombootdienst.' Werpt de nieuwe aanpak vruchten af? Niet altijd. Boot signaleert dat er bij de averij tijdens de storm van 18 januari van dit jaar bij de communicatie veel mis is gegaan. De gedachten van TESO waren in. dit 'nachtmerriescenario' in eerste instantie niet bij de klant, voor wie de bootdienst niets had geregeld. Boot werpt zich op als gedrags deskundige: 'Niets is moeilijker dan menselijk gedrag fundamenteel te beïnvloeden. Klantgericht denken, een noodzakelijke voorwaarde voor exploitatie van een bootbedrijf anno 2007, kan niet worden beperkt tot een formeel verhaal of een klant cursus, het moet deel uitmaken van het gedachtegoed van het perso neel zelf. Het excuus van TESO is daarom terecht.' Ambulance Dat de geschiedenis zich herhaalt, blijkt onder het kopje Ambulance. TESO neemt kort na de oorlog de ziekenwagen onder zijn beheer. Maar in 1958 stelt men zich de vraag 'of de exploitatie van de zie kenauto wel bij ons hoort?'. Na wat gereken luidt de conclusie van niet, ook omdat er een tweede ambulance nodig is. Dit wordt aan de gemeente meegedeeld, maar die zit daar niet op de wachten. De ziekenauto blijft bij TESO in beheer. De Chevrolet uit 1948 wordt reser ve en er komt een nieuwe Buick. De reserveziekenauto verdwijnt als directeur Sibinga Mulder (die inven tariseert wie er allemaal uit de ruif meeprofiteert) de directie van Van der Vlies overneemt. Het personeel op de ambulance is ongeschoold en TESO loopt alle risico's wanneer er iets misgaat. Als de bootdienst niet langer bereid is de verliezen te accepteren wordt de ambulance in 1963 (Sibinga Mulder is dan al weg) wederom aan de gemeente aange boden. Na veel discussie wordt de ambulance in 1965 overgedragen aan de gemeente, waarbij TESO jaarlijks ƒ2000,- subsidieert. Op haar beurt besteedt de gemeente het ambulancevervoer uit aan gara ge Smidt. Omdat het te ver voert ook pas sages uit de hoofdstukken over het personeel, structuur, bestuur, beheer en financiën, vlootbeleid en vloot, walinrichting, de autobus diensten en andere thema's in de krant te gaan beschrijven, houden we het bij een bloemlezing uit het boek waarin zelfs bouwtekeningen van de verschillende veerboten niet ontbreken. Een prachtig geschenk aan de aan deelhouders, een boek waarvan de inhoud en uitstraling de toets der kritiek ruimschoots kunnen door staan en dat op toekomstige Lions- veilingen ongetwijfeld veel geld zal opbrengen. Met als enige kantte kening dat het de leesbaarheid ten goede zou zijn gekomen als een redacteur nog eens goed naar tekst zou hebben gekeken. Het boek, een uitgave van TESO, is door L&R gedrukt in een opla ge van 3000 stuks, bestemd voor medewerkers en aandeelhouders. De overige 500 worden tegen kost prijs (€40,-) verkocht aan boord van de veerboot. Gerard Timmerman Texelaars scoren in Callantsoog Bij tennisvereniging 't Oghe in Cal lantsoog werd vorige week het open jeugdtennistoernooi 't Oghappeltje gehouden. Onder de ruim 150 deel nemers waren 17 Texelaars, die een goede prestatie leverden. Enkele finalewedstrijden werden zelfs een zuiver Texelse aangelegenheid. Uitslagen: Meisjes enkel 10 jaar: 1-llse Brand. Jongens enkel 12 jaar: l.Jesper List. Jongens dubbel 12 jaar. 1.Mathijs Duin en Kevin Blokmaker; 2.Mlke van der Veen en Tim Polderman. Meisjes enkel 12 jaar: 1 Sanne Brand. Meis jes dubbel 12 jaar: 2.Sterre Kiltz en Emma van Veen. Gemengd dubbel 14 jaar: 1.Sanne Brand en Jesper Arkenbout; 2.Esmée Daalder en Duco Trap Jongens enkel 14 jaar: 2.Jesper Arkenbout Jongens dubbel 14 jaar: l.Jesper Ust en Jesper Arkenbout; 2 Duco Trap en Thijs van Veen. Meisjes enkel 14 jaar 2.Sanne Brand. Meisje dubbel 14 jaar: 1 .Sanne Brand en Julia Oort. Jongens dubbel 17 jaar 2.Mels Daalder en Thijs Kloosterman. n Saw TX 25 Everdina van de familie «fc Som heeft donderdag in de wes- '#e Waddenzee een trekkersvis prangen. De vis, die onder meer de Atlantische Oceaan en de -a Kddellandse Zee voorkomt, is een zeldzaamheid langs de Nederland se kust. Het dier, dat leeft van kleine kreeftjes en slakken, wordt zaterdag tentoongesteld op het Havenvisfes- tijn in Oudeschild. udesdi ideTtS a,, voor luistert de Ra nden -d vc jmanf'? >nd en Te >1 au:- SIaal en Arthur Oosterbaan tonen de circa vijftig kilo zi I de po tv/s op het buitenterrein van Ecomare. (Foto wervel bij de replica '08* Vis J tie TX68 van Pieter Aris van der heeft een zeldzame wervel een anderhalf tot tweeënhalf jaar oude potvis opgevist, bot is overdragen van Eco- 1 9eJ2 %enj£ fewer*- CT jens bioloog Arthur Oosterbaan het bot afkomstig van een niet «schreven en uitgestorven soort °tvis. De wervel, die versteend daardoor tegen de vijftig kilo is 40 bij 30 bij 30 centi- "fif groot. De TX 48 vond het be Engelse gronden nabij de "Ise kust. Volgens walviskenner Klaas Post van Urk zijn er wereld wijd maar een paar vondsten van overblijfselen van het uitgestorven dier. Volgens hem is het wachten op een goed stuk schedel om het dier alsnog te kunnen beschrijven. Oosterbaan schat aan de hand van de gevonden wervel dat de oor spronkelijke eigenaar minstens vijf tien meter lang moet zijn geweest. Het stuk wordt opgenomen in de collectie. 'We laten het eerst nog een tijd verwateren en dan komt het waarschijnlijk een tijdje in de hal te staan. Dat doen we vaker met bij zondere vondsten.' De Koog - ZDH SV De Koog speelt zondag de eerste bekerwedstrijd tegen ZDH. Het duel in De Koog begint om 14.00 uur. De Koog zit in een poule met ZDH, Oosterend en Texel'94. Donderdag speelt De Koog vanaf 18.30 uur in Training Tevoko Volleybalvereniging Tevoko begint maandag 27 augus tus weer met de trainingen. Het trainingsschéma is te vinden op www.tevoko.nl. Voetballen bij De Koog S.V. De Koog zoekt nog enkele voetballers voor de competitie op zondagmor gen. De competitie loopt van september tot mei en de wedstrijden beginnen steeds om 10.30 uur. Geïn teresseerden die een bal letje willen trappen, kunnen zich melden bij Nico Blonk: 0640094506. ^at ik zeggen wou... TESO 100 jaar De heer W. J.J. Boot, histo ricus van TESO, vraagt ons in de krant van afgelopen dinsdag om een paar weken TESO-historie te vergeten. In zijn boek komen we ze ook met tegen en helden zijn er kennelijk niet te vereren. Ik wil hier wel in meegaan, we hoeven immers met alles te weten en zo'n boek zou maar onnodig dik worden. En TESO is koninklijk gewor den. Daar mag je toch wel een veertje voor gladstrijken en het is een prachtig feest. Ik heb bijzonder genoten op de avond van de aan deelhouders. In een poging de overlast goed te maken heb ik een lied bedacht om aan het eind gezamen lijk te zingen. Hier volgt de tekst: TESO bedankt, TESO bedankt, TESO TESO TESO bedankt, en zo verder. Kees Dros. Waalderstraat (niet de pc) Met intens verdriet hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve man en onze lieve zoon Marcel Spoelstra Vera Spoelstra-Kruithof Albert en Geeske Spoelstra Esther t Wij hebben op woensdag 15 augustus Marcel in besloten kring bij Esther op de begraafplaats van Oudeschild. Vera Spoelstra-Kruithof Donge 98 1703 LM Heerhugowaard Albert en Geeske Spoelstra De Wittstraat 15 1792 BN Oudeschild Hij is nu waar hij wil zijn. Intens verdrietig zijn wij, dat wij voortaan verder moeten zonder onze schoonzoon en zwager Marcel Spoelstra We zullen er altijd zijn voor onze lieve Vera en voor Albert en Gees. We hopen dat dit onmenselijke verdriet een plaats zal krijgen Woorden schieten tekort. Jan en Lyda Kruithof Martijn Omdat door het verleggen van die ene steen de stroom nooit meer dezelfde weg zal gaan. Bram Vermeulen Lieve Marcel We hopen dat je nu je rust hebt gevonden. Arthur en Ina Arno Esther en Gert-Jan Inge Sieme en Nel Elise en Ftoris Robert-Jan en Roos Peter-Jan en Henriette Wouter Thomas Wij zijn geschokt en verbijsterd door het over lijden van Wij wensen onze collega Geeske, Albert en Vera de kracht om dit verlies te dragen. Familie Timmer Familie Kossen Medewerkers Echte Bakker Timmer Hoe het nu zou zijn, zullen we nooit weten Maar hoe het was, zullen wij nooit vergeten Helaas ishet voor ons onmogelijkom iedereen persoonlijk te bedanken voor het warme medeleven dat wij hebben ontvangen na het overlijden van onze lieve dochter Esmee Lynn Huizinga Zonder onze kleine prinses is alles anders, maar de overweldigende belangstelling, de mooie woorden, de prachtige bloemen en de fijne brieven en kaarten hebben ons erg goed gedaan en zijn een grote steun voor ons. Wij bedanken eenieder hartelijk die op welke wijze dan ook met ons heeft meegeleefd. Vincent Huizinga en Daphne Post Amsterdam, 14 augustus 2007. Dit geweldige paar is vandaag 25 jaar getrouwd! INLEVEREN: maandag vóór 10,00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5.25 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1.75 (incl. btw). 2 september start het Danslaboratorium weer met de lessen! Info: 06- 13614046 Alles voor foto's inplak ken Albums, lijm. foto hoekjes. plakboeken e.d LenR Kantoorvakhandel. www.vket.nl. Tegelzetbedrijf Tema- tex voor al uw tegels, tegelwerk en advies Pe ter Witte, 311242. www tematex.nl Tristan William Cornells is geboren op 7 augustus 2007. Hij weegt 3950 gram en is 53 cm lang. Chris, Ingrid en Mathilda Way Ch. De Bourbonstraat 14 1901 TLCastricum 0251-658141 ingriddros@hotmail.com chris@ozlines.com Voor bezoek graag eerst Verhuizingsopruiming 25% korting. Kringloop Effe Kieke, Schilderweg 253, Oudeschild. Open di. t/m vrij. van 12.00 tot 17.00 uur en za. van 10.00 tot 17.00 uur. Toon de Haas. schilder. Laatste weekeinde in Galerie Klif ART. Klif 27. Den Hoorn. Verhuizingsopruiming 25% korting. Kringloop Effe Kieke, Schilderweg 253, Oudeschild. Open di. t/m vrij. van 12.00 tot 17.00 uur en za. van 10.00 tot 17.00 uur. Afvalcontainers voor het afvoeren van puin. hout, bouwafval, vuilnis, e.d. Tatenhove, Oudeschild. tel. (0222) 313809. Bowlen en steengrillen gaan prima samen. Bow ling de Koogel, tel. 0222- 317586. Miele, Liebherr, AEG, Siemens, wassen, dro gen, koelen, vriezen. Voor- deelland Oudeschild, de specialist in witgoed, tel. 322398. Voor reparatie leren jas sen of nieuwe voering naar Schoenmakerij Van Osch. Open van 08.00 - 12.30 uur. Zaterdags ge sloten. Tel. 313901. Wegens een besloten feest zijn wij zaterdag 18 augustus vanaf 16.00 uur gesloten. Ook een feestje binnenkort? Kijk op www.herbergtexel.nl of bel 312652. Herberg de Zeven Provinciën, Oudeschild. Het gehele jaar geopend! Regt Witgoed Service voor vakkundige reparatie en service aan witgoed en huishoud, apparaten. Nol- lekoog 10, tel. 327707, Alles voor uw printer. Pa pier, inkt, fotopapier e.d. LenR Kantoorvakhandel, www.vket.nl. Storing aan uw satelliet/ kabelsysteem, bel Voor- deelland Oudeschild, tel. 322398. Ook voor een fraaie én de gelijke schuur, schutting of poort: Timmerman Piet Laan, tel. 322100. Restaurant Bos en Duin. Vergader-, cursus- of hobbyruimte. Max. 30 personen. Verdwalen is leuk! Dage lijks van 11.00-19.00 uur in het Maïsdoolhof op De Krim - afslag 33. Liesbeth Roeper uit vaartverzorging. tel 310952. Dag en nacht be reikbaar www.aardeenhe- mel.nl Koel de zomer in? Garage Rentenaar controleert uw airco. Tel. 318000. Fashion Store Texel. Sar- lini voor al je beenmode. Weverstr 45 Den Burg. Schooltassen. Leuk, goed en niet duur. LenR Kantoorvakhandel, www vket.nl. Audio-, video- en netwerk kabels voor een scherpe prijs, TCA, Maricoweg 37a. Natuursteen Texel Voor grafmonumenten, onder houd en bijgraveren. Tel. 310168, Mark Pijper. Stofzuigerzakken van alle merken bij Voordeelland Oudeschild, tel. 322398.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3