Vieze wc's, vuilniszakken maar vooral veel vrijheid Vakantie survival op jongerenterrein camping Kogerstrand Pierenvissers niet op Texels bodem m TEXELSE j COURANT Wie je bent maakt niet uit, waar je vandaan komt wél Meeuwen komen als brutale dieven de tent in Cursusaanbod nieuw seizoen Muziek- en Dansschool Workshop verplaatst 34$ ïTfjiö F amilieberichten De toiletten hebben geen bril, de meeuwen krijsen je wakker en verscheuren je vuilniszakken, je verstuikt je enkels als je in fiet donker door het bos moet lopen. Komt nog bij dat som mige Kogers last van je hebben', terwijl jij gewoon wil feesten. iWorn gaan jongeren kamperen op het jeugdgedeelte van zmping Kogerstrand? Enkele weken geleden logeerde deze ,-rslaggever bij bewoners van De Koog die in de zomer regel- overlast hebben van de jongeren van de jongerencam ping op het Kogerstrand. Het echtpaar woonde al jaren in De Koog, precies op de route tussen de camping en het dorp, mralle jongeren uitgaan. 'Al zolang we hier wonen, hebben overlast van de jeugd. Schreeuwen, joelen, krijsen, zingen, iet houdt niet op', vertelden ze. DINSDAG 21 AUGUSTUS 2007 Udden in het hoogseizoen is het tdeens aan de andere kant van de bossen te gaan kijken: op de cngerencamping. Elk jaar komen tolderden jongeren, meestal tus- sende 16 en 20 jaar oud, naar Texel hier vakantie te vieren. En heel öelangrijk: eindelijk zonder ouders, ijn oom en tante zitten hiernaast jiOpduin', vertelt Manon (16), die net een vriendin een nachtje op het togerstrand staat. 'Lekker de hele ag zwemmen in het hotel.' 'Waar- cm staan jullie in godsnaam hier? Opduin is het meest luxe hotel van gxel'S roepen een paar omstanders. Nu kunnen we 's avonds uitgaan en iaat thuiskomen.' Hoe gaat het er eigenlijk aan toe dat omstreden stuk camping? je de verhalen van sommige ers mag geloven, is het een smerige en asociale bedoeling. Met si paar vrienden besluit ik op sn zondagavond op het jonge- gnveld te kamperen. Inchecken ïbeurt bij een eigen receptie, ver stop op de camping, ledereen die öi|ft overnachten moet zijn of haar dentificatie laten zien en je krijgt sn plaats toegewezen. Er hangen opgeplakt van onder andere oe politie en de gemeente. Enkele hadden we al op de website öezen: minimumleeftijd is 15 jaar, en drugsgebruik of -bezit en het javen in en het vernielen van de tjur wordt niet geaccepteerd. U onze meegekregen vuilniszak we achter een man van de canping aan naar de toegewezen (lek. We staan naast één van de drie toiletgebouwen, om ons heen staan de tenten van respectievelijk een groep gitaarspelers, jumpsty- lers, rappers en even verderop een band. Eerst maar de tent opzetten, dan wat eten in De Koog. Als het begint te schemeren heerst er een drukke gezelligheid op de camping. Lang niet alle 225 plaat sen zijn bezet, maar bij de aanwe zige tenten zitten groepjes te klet sen, te lachen of muziek te maken. Omdat we naast het toiletgebouw staan komen er veel mensen langs en een praatje snel aangeknoopt. Zo ook met de band Target. Zij staan een paar tenten verderop en hun manager waakt met een grote zonnebril over zijn talenten. Dat de zon al is ondergegaan, doet er niet toe. 'Wij willen in de krant', roepen ze en ze zijn weer verdwenen naar een andere tent. Ook Manon en Daphne (allebei 16) komen langsgelopen en blijven plakken. Bij hun tent wordt een stoel gehaald en een fles wijn. Ondanks dat we elkaar nog maar net kennen, hebben we genoeg gespreksstof. De meiden gaan volgende week naar Frankrijk: 'Heb ik echt zin in joh, eindelijk zomer. Oh, regent het daar ook?' Als hun fles wijn leeg is, halen ze de volgende bij de tent. 'Alle supermarkten waren dicht, maar ik heb 'm stiekem gekocht. Ik vroeg ergens waar.ik wijn kon kopen, bleken ze het onder de balie te hebben staan.' De camping is een sociale happe ning. Waar mensen op een gewone camping vaak op zichzelf zijn en niet zoveel van de buren willen weten, hangen de jongeren conti nue bij elkaar rond. Het maakt niet zoveel uit wie je bent, waar je van daan komt wél. Het is vaak de eer ste vraag die gesteld wordt: 'Waar komen jullie vandaan? Van Texel? Wat doen jullie hier dan?' Stilte Om kwart over elf komen twee mannen van de bewaking met grote zaklampen langs de tenten. 'De muziek mag uit. Het is elf uur geweest, dan moet het stil zijn op de camping.' Het uitschakelen van de muziek maakt weinig verschil, nu komt het geroezemoes naast alle tenten boven het ruisen van de zee uit. Af en toe klinkt er gejoel of een kreet. Langzaam loopt de cam ping leeg, sommige feestgangers vertrekken naar De Koog, anderen gaan slapen. Manon en Daphne hebben hun fles leeg. 'Je mag geen glas meenemen naar het dorp hoor, dan krijg je een vette boete', waarschuwen ze ons. 'Ik heb vorig jaar een fles wijn in de bosjes gelegd voor op de terugweg. Maar 's nachts kon ik 'm niet meer vinden.' Ze gaan naar het toiletge bouw voor het avondritueel. Want voor het uitgaan moet iedereen zich klaar maken voor de stapavond. Jongens en meiden lopen naar het toiletgebouw om 20 minuten later klaar te zijn om te stappen. Bij de meiden is het dringen voor de spie gels. Borstels, make-upsets, stijl tangen. Alles wordt uit de toilettas getrokken om er die avond goed uit te zien. Bij de jongens is het iets rustiger, al vliegen ook daar de klod ders gel door de lucht. Helemaal rechts zit Erik (17) met zijn voeten in een wasbak. Hij is net wezen zwemmen met zijn vrienden, waar bij hij door iets is gestoken. 'Ik voel het trekken bij mijn grote teen en nu wordt de dokter gebeld', vertelt hij beteuterd. 'Het was onze laatste avond.' Eerst nog even naar het toilet waar geen wc-bril en ook geen toilet papier is, daarna op weg naar De Koog. Wij nemen het duinpad dat uitkomt bij het Tesselhuus. Het pad is voor een groot gedeelte onver hard en loopt door de bossen. Dat er geen verlichting aanwezig is, maakt het lopen een ware survival- tocht. Bij elke stap moet he uitkijken waar je je voet neerzet, vaak is dat in een diepe zandkuil. In de verte loopt nog een groepje. Een meisje ziet een kuil niet, verstapt zich en gilt. Als je niet goed oplet, loop je de bosjes in waar de ècherpe bramen doornen al op je wachten. Tegen dat we bij de Ruyslaan zijn, staan mijn schoenen vol zand en is de groep in een melige stemming. Op de Ruyslaan loopt niemand en er hangen zeker geen jongeren rond. We lopen naar de Dorpsstraat, waar het alleen op de terrasjes druk is. Als we onze medekampeer- ders mogen geloven, moeten we naar De Toekomst. Daar gebeurt het vanavond, 'want Undo Duvall van Radio 538 draait.' Er is geen rij, maar ik moet wel bewijzen dat ik (22) al 18 ben. 'Ik gok dat hij 14 is', grapt een portier. Aan de kassa moet €5,38 betaald worden, waarna ik met een hand vol kleingeld naar binnenloop. Honger In De Toekomst is het druk. Veel van de jongeren van de camping heb ben van de discotheek hun thuis basis gemaakt. Hier komen ze elke avond als ze op vakantie zijn. Hun voornaamste doelstelling voor elke avond ligt ergens tussen lol heb ben, zuipen en versieren in. 'Ik hoor bij hem' zegt een meisje tegen een puberige jongen die haar vraagt of ze hier alleen is, terwijl ze naar een vriend van mij wijst. Het meisje is van de jongen af en gebruikt de gelegenheid om met haar onbe kende redder te kletsen. De avond vordert; er wordt vuurge- blazen op een podium, consumptie bonnen worden als confetti over de dansvloer gestrooid en het publiek komt steeds losser. In het toilet ver telt een jongen aan iedereen die het wil horen dat hij net 18 is geworden. De portier die grapte dat ik 14 was probeert te voorkomen dat ik een biertje bestel. Om half vier gaan de lichten aan, stopt de barman met tappen en worden we allemaal naar buiten gesommeerd. Buiten blijven veel mensen nog han gen, op zoek naar iets te eten. Het personeel van de shoarmatenten staan voor het raam om alles in de gaten te houden. Veel mensen proberen nog wat eten te krijgen door voor het raam te gaan staan, maar tevergeefs. 'Ik heb honger!', schreeuwt een jongen over straat. Mensen druipen af. in de richting van bus, taxi, fiets of camping. De verwachte jongerenöphopingen op de Ruyslaan worden ook nu weer niet aangetroffen, maar ook geen begeleidend personeel. Ik heb begrepen dat de jonge camping- gasten altijd worden opgewacht om ze rustig naar de camping te sturen, maar nergens is bewaking te bekennen. Opnieuw moeten we het donkere zandpad in, maar nu kunnen we de lichten van het toi letgebouw als richtpunt gebruiken. Als we het campingterrein oplopen, krijgen we een grote schijnwerper in ons gezicht. De 'camping-Stasi', zoals de beveiliging door sommigen wordt genoemd, controleert of er geen ongewenste mensen het ter rein opkomen. Tandenpoetsen, contactlenzen uit en de tent in. Ik heb eigenlijk wel honger, maar meer dan een restje chips is er niet. Dat wordt wachten tot ik ontbijt kan halen. Op de cam ping blijft het ondertussen rumoerig. Groepjes keren terug van het stap pen, er wordt gelachen, ook vanuit de tenten. De bewaking houdt het in de gaten. Ik val in slaap op mijn tweede slaapzak, bij gebrek aan een luchtbed. Nog iets dat regelma tig op de jongerencamping schijnt voor te komen. Meeuwen De volgende ochtend worden we vroeg wakker: we horen een hele boel gekrijs en de overbuurman van de rappertent begint te schelden. Niet naar ons, maar naar de meeu wen die zich op het campingter rein gestort hebben en geen tent ongemoeid laten. Als brutale die ven scharrelen ze om alle tenten, op zoek naar iets eetbaars dat de vorige avond is blijven liggen. Een kleine opening in de tent is voor de beesten zelfs een uitnodiging om spullen van binnen naar buiten te slepen. Ook vuilniszakken blijven niet heel. Om elf uur moeten we van de cam ping af zijn om onze borg van €40,- terug te krijgen: vroeg op dus. Tot onze verbazing is er al leven bij veel tenten, en is het een drukte van belang bij het toiletgebouw, dat zou je niet verwachten na een stapavond. Het is een zonnige dag dus iedereen maakt zich klaar voor een stranddag. Waarschijnlijk is iedereen uit zijn of haar warme tent gebrand. Op één van de duinen noteert een meisje alle tenten die aan het oprui men zijn. Waarschijnlijk geeft ze door of de kampeerplaats netjes wordt achtergelaten, want het uit- checken is zo gebeurd. Kamperen op de jongerencamping is een beetje survivalen. Je moet de donkere bossen door om in het dorp te komen, in sommige duinpannen staan brandnetels en de wc's zijn smerig. Maar wat een ideale plek om als jongere te kam peren! Dichtbij de kroegen, dichtbij het strand en ver weg van alles wat maar op ouderlijk toezicht lijkt (op de 'camping-Stasi na dan). Als ik 16 was, wist ik het wel... Sietze Vermeulen. at bij oor hO(l j als worde1 tweef naar të fat In-? et onf ;rst ïdien 3? kanr jon rrc gebracd ;hien«' allen imbu?' Ie zak? we cc- it, aar is er De gemeente staat in haar recht als zij handhavend optreedt tegen drie Wieringer pierenwinbedrij- ren. Dat heeft de Raad van State bepaald in een al jaren lopende kwestie over mechanische pie- renvisserij. ogens de hoogste bestuursrech ts handelen de Wieringer bedrijven 1 strijd met het bestemmingsplan Waddenzee als zij op Texels grond- aan het vissen zijn. De Raad ran State treedt daarmee in de voetsporen van de bestuursrechter n Alkmaar die de Wieringers begin jaar al in het ongelijk stelde. Hst ministerie van Landbouw, Natuur ^Voedselkwaliteit gaf hen in 2003 cp basis van de Natuurbescher mingswet toestemming hun werk zaamheden naar het Texels deel van de Waddenzee te verleggen. Bur gmeester en wethouders waren destijds hevig ontstemd, omdat zeen rekening werd gehouden met 'et Texelse bestemmingsplan Wad denzee. Dat verbiedt mechanische zerenvisserij, met uitzondering voor Duinker, die een persoonsge- twden, niet-overdraagbare ver toning heeft. Mgens de Raad van State had fct alleen de Natuurbeschermings wet, maar ook het bestemmings plan moeten worden geraadpleegd, ^gumenten van de Wieringers dat 'dat niet meer nodig was, omdat de hangen al bij de Natuurbescher mingswet waren gewogen, worden Kor het bestuursorgaan terzijde ïtegd. Hetzelfde geldt voor de stel- dat zowel de Natuurbescher mingswet als het bestemmingsplan Patzelfde doel (natuurbescherming) [nastreven. het bestemmingsplan ligt een ^eging ten grondslag die betrek- ®ng heeft op een goede ruimtelijke opening en niet op natuurbelang', *dus de Raad van State. Die geeft fjBneens antwoord op de vraag ol de Natuurbeschermingswet niet fr'en het bestemmingsplan staat. Aniens het rechtsorgaan bestaan tode regelingen 'naast elkaar' 5(1 moeten daarom beide worden De uitspraak betekent dat de Wie ringer pierenvissers een dwangsom van €15.000,- per dag in rekening wordt gebracht als zij op Texels grondgebied opereren. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn tot nu nog geen overtredingen waargenomen, mede doordat het voor de gemeentelijke handhavers lastig is op de Waddenzee toezicht te houden. De gemeente is daarvoor afhankelijk van andere toezichthou dende instanties op het water. Omdat het gebouw van de Wad denhaven te klein is om de vele belangstellenden te kunnen ontvan gen, is de workshop over het Wad denfonds van vanavond verplaatst naar het gebouw van Gemeente werken aan de Reijer Keyserstraat in Den Burg. De mensen die zich hadden opgegeven, zijn inmiddels ook telefonisch benaderd. De work shop is bedoeld voor mensen die nu of in de toekomst een aanvraag willen indienen bij het Wadden fonds en wordt georganiseerd door gemeente en Stichting Duurzaam Texel. De workshop duurt van 19.00 tot 23.00 uur. Beleef wadden en Noordzee eens op een heel bijzondere manier bij Ecomare op Texel! Meer informatie? Bel 0222 31 77 41 of surf naar www.ecomare.nl Texel begint bij Ecomare De Muziek- en Dansschool begint maandag 27 augustus aan het nieuwe cursusjaar. Met nieuwe leerlingen wordt aan het eind van de vakantie contact opgenomen voor het maken van lesafpraken, overige leerlingen kunnen bij geen bericht uitgaan van het lesrooster van vorig jaar. De administratie is geopend vanaf maandag half twee geopend. De Muziekschool biedt dit cursus jaar enkele nieuwe en bijzondere cursussen en workshops. Zo wor den in navolging van de zeer suc cesvolle cursussen verteltheater in het Zorgcentrum ook vertelthea teractiviteiten in de buitendorpen gehouden. Ook de workshops Vor men in speksteen en Schilderen: nat-in-nat kunnen op verzoek in de buitendorpen worden gege ven. In voorbereiding is een cursus jumpstyle. Nieuw is de cursus theater voor vol wassenen. Deze bestaat uit twaalf lessen van ieder anderhalf uur. De eerste les wordt gegeven op 11 sep tember, deelname kost €140,-.Meer informatie over het cursusaanbod is te vinden op www.mdttexel.nl of te verkrijgen via tel. 313493. Voor de meeste cursussen en workshops geldt dat zij alleen kunnen doorgaan bij voldoende deelnemers. Muziek Muziek voor peuters (vanaf 1 jaar) 10 lessen van 35 minuten vanaf 18 sep tember, €40,-. Muziek, spel en beweging voor kleuters 10 lessen van 35 minuten vanaf 12 sep tember (muziek en beweging), 24 oktober (spel en beweging), €40.- Muziekspeeltuin voor kinderen uit groep 1 tot en met 5 30 weken vanaf 10 september, €125,-. Muziekmix voor kinderen uit groep 4, 5 en 6 15 lessen van 60 minuten vanaf 24 okto ber, €65,-. Stemvorming Stemvorming 1 (basiscursus) 10 lessen van 60 minuten vanaf 18 sep tember en 15 januan, €80.-. Stemvorming voor vergevorderden (reper toire jazz. pop, musical) 25 lessen van 60 minuten vanaf 11 sep tember. €200,-. Aanmelden in overleg met de docent. Stemvorming (basiscursus) klassiek (op verzoek) Workshop Christmas Carols Onder leiding van Ellen Verburgt. Zaterdag 22 december vanaf 10.15 uur. Om 16.00 uur begint een openbare presentatie. Deel name €15,-. Spelorkest verstandelijk gehandicapten 10 lessen van 45 minuten vanaf 17 sep tember, €62,50 Liedbegeleiding gitaar 10 lessen van 45 minuten vanaf 17 sep tember 11.20 uur, €70,-. Drummen voor huisvrouwen 8 lessen van 45 minuten vanaf 18 of 20 september, €80,-. Probeercursus piano 6 lessen van 45 minuten vanaf 25 septem ber, €65,-. Wereldmuziek 8 lessen van 45 minuten vanaf 19 septem ber, €65,-. Doedelzak (cornemuse) Er wordt gewerkt in groepjes van twee. De instrumenten kunnen van de muziekschool worden gehuurd (€15,-). 6 lessen van 45 minuten vanaf 5 september, €75,- (exclu sief huur instrument) Tinwhistle 8 lessen van 45 minuten vanaf 18 septem ber, €65,-. Basiscursus accordeon Een instrument kan van de muziekschool worden gehuurd (€15,-). 8 lessen van 45 minuten vanaf 25 septem ber, €80,- (exclusief huur instrument). Accordeonensemble Het accordeonorkest vormt een goed op elkaar ingespeeld team, maar nieuwe leden zijn welkom. In vijftien lessen worden stukken ingestudeerd die aan het eind van de cursus en bij bijzondere gelegenheden worden uitgevoerd. 15 lessen van 45 minuten vanaf 19 sep tember, €105,-. Theorie A t/m D In acht lessen wordt de theorie behandeld die leerlingen moeten beheersen om een diploma te behalen. Na afloop van de cur sus wordt het betreffende theorie-examen afgenomen. 6 lessen van 45 minuten vanaf 3 oktober (cursus A). aansluitend de cursussen B. C en D. €40,- voor leerlingen van de muziek school. €60,- voor volwassenen van buiten de muziekschool Leren improviseren Gericht op het leren samenspelen en improviseren aan de hand van een akkoor denschema of andere gegevens. Er wordt gewerkt met jazzstandards, maar ook met moderner repertoire. De bezetting bestaat uit minimaal een ntmesectie (bas, drum en akkoordinstrument), aangevuld met melo die-instrumenten. 10 lessen van 90 minu ten vanaf 12 september, €75,- tot 21 jaar, €90,- vanaf 21 Jaar. Iers op Texel In het weekend van 9, 10 en 11 novem ber wordt een Iers festival gehouden met workshops, sessies, open podium, con certjes en een feestelijke eindpresenta tie. Gerenommeerde artiesten uit Ierland en Schotland leiden de workshops zang, tinwhistle, viool, gitaar, accordeon, harp, bodhran, samenspel en dans. Meer infor matie is te verkrijgen bij Loes Bakker: e-mail loesbakker@hetnet nl, tel. 0223- VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21, 1796 BP De Koog. Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 Dans Salsa en Merengue Aanmelding indien mogelijk per paar 12 lessen van 50 minuten vanaf 17 sep tember, €70,- per persoon Stijldansen Met mogelijkheid tot afdansen voor brons en zilver. Aanmelding indien mogelijk per paar. 15 lessen van 60 minuten vanaf 7 september, €70.- per persoon Theater Jeugdtheater 1, voor kinderen uit groep 3, 4 en 5 3 blokken van 60 minuten, inschrijving per blok mogelijk Open les op 3 september, vervolglessen vanaf 10 september. €60.- per blok. Jeugdtheater 2, voor kinderen uit groep 6, 7 en 8 30 lessen van 1 14 uur. Open les op 6 sep tember, vervolglessen vanaf 13 september, €185,-. Musical, voor leerlingen van 12 tot en met 16 jaar 30 lessen muziek, dans, drama (apart en gecombineerd), variërend van 1 Va tot 2 uur per week. Probeerles op 5 september, ver volglessen vanaf 12 september, €200,-. Theater maken, voor leerlingen van 12 tot en met 16 jaar 30 lessen van 114 uur. Probeerles op 6 september, vervolglessen vanaf 13 sep tember, €185,-. Jongerentheatergroep 30 repetities van 114 uur. Audities op 5 september, €150,- Beeldend Tekenen/schilderen/boetseren, voor kinderen vanaf 7 jaar 6 lessen van 1 Vb uur vanaf 6 oktober. €65,-. Aquarelleren, voor volwassenen 10 lessen van 2 uur vanaf 19 september, €130,-.- excl. materiaal (basispakket ca. €60.-). Vormen in Speksteen Zaterdag 29 september van 10.30 tot 12.30 uur. €17,50 inclusief materiaal Nat-in-nat Zaterdag 24 november van 10.30 tot 12.30 uur, €13,50 inclusief materiaal Als iemand sterft, wordt een herinnering geboren. De spil is weg. Bedankt voor alle bloemen, telefoontjes, kaarten, bezoekjes en aanwezigheid bij het afscheid van onze moeder, oma en grootmoeder ADRIANA EELMAN-VERMEULEN Janie Adrie Hans en Marijke Marja klein- en achterkleinkinderen Texel, augustus 2007. Dankbaar en gelukkig Uniek, klein en heel zijn wij met de geboorte bijzonder van onze dochter en mijn zusje Jan René Adrians Cornelis Antonia Elisa heet ons derde wonder. We noemen haar 16 augustus 2007 22.29 uur Rianne 3880 gram 53 cm 14 augustus 2007. Wilt u mij zien? Marcel en Mieke Bel dan anders slaap ik Wltte-Verboort misschien. Mangreet René den Nijs, Kadijksweg 19 Bea Timmer 1793 EE De Waal Nelle Maria den Nijs Graag even bellen Hogerstraat 2 voor bezoek, 1791 CH Den Burg tel. 0222 - 310622. 0222-313250

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3