Vis in overvloed -feest genieten van gevarieerd TESO Texelaars en toeristen TEXELSE J coURANT takt Gelikte muziekshow krijgt Texelaars aan het dansen ■1117/1 lenlOa ;n Scha» jertBSM Jnfn®a] (4 alsnoo de h» iet onds lan, de er as bal ins jjf, ag voff fy szoek tr Texelf onderdelen tijden het Dorp-tegen-Dorp spel. DINSDAG 21 AUGUSTUS 2007 'dig. Ba- rekeroj. gescrjc aren vco liet Di 'an tvm tond hj één 1;. Hans it routine Ie pios Maira nga was na speels n had r Siebinji de we:- mtje kot Jten wj lakker Zangeres Sharin Kips tijdens de feestavond. duidêi Wetres tijd n lewel idenvocr i zette cj stekend; sest. Cl .38,2.* nga, 33' gen, 36 /an dei Witte ti, Wlem Schouten van de Visserijcoöperatie aan het touwsplitsen. Den Hoorn loodsendorp, een jutter lit De Cocksdorp, ondernemend Oudeschild, De Koog badplaats, schilderachtig De Waal en Ooste- snd Present. Alle Texelse buiten- ixpen presenteerden zich vrijdag ^eigen wijze tijdens de Dorpen- 3g op de haven. Oudeschild, de iaats waar de grootste bedrijvig- neid heerst, legde de nadruk op hst lokale ondernemerschap. Als stond er zelfs een gloed- neuwe auto te pronken. Heel anders «as de stand van De Waal, die was ingericht met foto's van het dorp. de silo van Keijser en Co rtbreekt, daar hebben we wel wat vnmentaar op gehad', vertelt Jan jetelief. Toch wel begrijpelijk, want seven markante als afzichtelijke is jaren geleden al gesloopt. Wop drukte in de stand van De <iog. Met foto's uit vervlogen tij den, maar ook voorwerpen die een genen: 'In mijn familie werd je vroe ger loods of boer. Loodsen kochten ook allerlei stukjes land.' Passanten van de stand van Oosterend werden in klederdracht gehesen. Aan tafel kregen ze gebakken slippies, brood en wijn voorgeschoteld en er werd gezongen. Een vrolijk voorschotje op Oosterend Present dat volgend jaar wordt gehouden. Alleen Den Burg schitterde door afwezigheid, maar dat verraste eigenlijk nie mand. 's Avonds was het aan de Texelse jongeren om te laten zien welk dorp het sportiefst was. Veertien teams uit vijf dorpen (De Koog en De Cocksdorp konden geen teams bij elkaar krijgen) streden om de eer. De Stichting Gemeenschap Oude schild had een spectaculaire zes kamp opgezet. Organisator Caroline Eelman: 'In elk onderdeel wilden we TESO zoveel mogelijk terug laten fcoker Ron Buijsman in actie tijdens het Havenvistijn. hebben met strandplezier, een gangmat en te elfder ure kwam Dirk ing met een strandpaal aanzet- Ook De Cocksdorp liet zich "et onbetuigd. In een decor van aangespoelde spullen, de vuurtoren andere Durper zaken vermaakte Mier Maarten Boon het publiek 81 werd onder meer Durper Drup Schonken. Jan Lap en Maarten iHart liepen bij een replica van het foornder kerkje rond in een echt Bij Lap zit het in de komen.' In veel spellen kwam dus water voor. Een van de opvallendste spel len was het vlottenspel, waarbij schildersvlotten van de CIV waren omgebouwd tot TESO-boten. Deel nemers moesten zo vaak mogelijk de haven oversteken, waarbij pun ten verdiend werden. Boven een zwembad werd een kussengevecht gehouden op een balk, waarbij sommige deelnemers tegenstander na tegenstander het water in sloe gen. Een grote zeepbaan was een levende sjoelbak, waarbij deelne mers op luchtbanden in de juiste vakken moesten glijden. Een krat- stapelwedstrijd zorgde voor span nende momenten. Een deelnemer moest daarbij, hangend aan een touw, steeds meer kratten stapelen. De toren werd vaak metershoog, maar begon vaak steeds harder te zwaaien, waarna hij instortte. Naast een karaokewedstrijd was er ook het onderdelenspel, waarbij de dorpen een puzzel moesten maken. Onderdeel daarvan was het vangen van levende paling. Eelman: 'De hele zeskamp is goed verlopen. Er zijn heel wat kleine ongelukjes gebeurd, maar alle teams waren dan ook heel fana tiek.' Uiteindelijk ging een team van Den Hoorn er met de eerste prijs vandoor: Jolanda, Jan Willem, Bas ging naar de kraam waarin de fami lie De Vries uit Oudeschild van de TX41 Broedertrouw ten bate van de KNRM vis stond te bakken. Aan het eind van de dag hadden ze duizend kilogram gerookte en gebakken vis uitgedeeld, wat bij elkaar €1112,35 opleverde voor de KNRM. Vrijwil ligers van de reddingbootdienst gaven demonstraties en maakten een rondje met oude en nieuwe donateurs. Niet zonder resultaat. Er konden 24 nieuwe 'Redders aan Wal' worden ingeschreven. De demonstraties touwslaan die Jaap en Hans Bakker gaven, trokken veel belangstelling. 'Koninklijke touw slagers', prijkt op een affiche. 'Zo bijzonder zijn ze bij TESO nu ook weer niet', grinnikt Jaap Bakker. Touwsplitsen is een vak dat Wil lem Schouten van visserijcoöperatie CIV als geen ander beheerst. In de en Chantal Bakker en Hans Berbée, Fenneke Lap en Gemma Drijver kunnen een verzorgde barbecue tegemoet zien. De tweede en derde plaats waren voor twee teams uit Oudeschild. Havenvistijn Jong en oud sjouwde zaterdag tij dens het Havenvistijn met botten over de haven. Ze waren afkom stig van de 'kluivenberg', zoals Bert Schagen en Dennis Boom de enor me berg botten noemden die ze op de haven hadden uitgespreid, ledereen mocht er naar hartelust in graaien. Oeroude botfragmenten van mammoeten, bizons, herten, paarden en andere dieren die er ooit rondliepen toen de Noordzee nog land was, maar vooral restanten van slachtmateriaal dat door schepen overboord was gezet. De knoken werden opgevist door Texelse kot ters. In hun stand gaven Boom, visser op de TX 45, en Schagen tekst en uitleg over hun verzameling botten van bizons, wolharige neus hoorns, mammoeten, reuzenherten en andere dieren uit de oudheid. Vis was er zaterdag in overvloed. Zoals de kraam waarin op ijs allerlei soorten lagen uitgestald. 'Dat dier met die grote zuignappen, dat is een snotolf', vertelde Arco Vonk aan de omstanders die met veel belang stelling. maar soms wat angstig de vis aanschouwden. Verderop waren tien visrokers in touw om poon, slippies en scholletjes te roken. Een voorproefje van het Texels kampi oenschap visroken dat over twee weken wordt gehouden. De lekker nij werd door liefhebbers deels ter plekke opgepeuzeld, het merendeel stand demonstreert hij hoe een tros wordt gemaakt. De 32 millimeter dikke kabel van Ryneema heeft een trekkracht van 81.6 ton, ruim vijf ton meer dan staalkabel van dezelfde Zondag stond het TESO-feest- terrein in het teken van de echte Texelaar, of eigenlijk de geslachte versie daarvan. De Hoornder lams- vleesdag was naar de haven van Oudeschild gehaald om zoveel mogelijk mensen kennis te laten maken met wat er allemaal moge lijk is met lamsvlees. Veel mensen verdrongen zich dan ook voor de verschillende kramen, waar mensen voor één of twee muntjes (a €1,30) een gerecht konden proberen. Hotel Opduin kwam met een salade van lamsvlees, glasnoedelen, zeekraal en geitenkaas. De dressing was van duindoorn en terriyake. De Texelse en de Aziatische keuken werden hierbij verenigd en moest met stok jes worden gegeten. Ook erg sma kelijk was het schapenmelkijs van De Parel. Restaurant De Taveerne kwam met lamsprocureur met duin- doorn-uiencompöte. Schapenboer derij Hoogvliet bracht een nieuw product: Texelse lamsvleessoep en lamsbouillon. Bij Texel Catering Ser vice kon je kiezen uit drie producten mét lam: lamsrösti, lamslasagne cn lamsrack met puree met zeekraal. Pizza Mondo bracht een pizza met lamsvlees. Deze was erg lekker en deed een beetje aan een shoar- mapizza denken; knoflooksaus was ook verkrijgbaar. Bij eetcafé Bruin- Er werd volop gesmuld tijdens de Texelse Lamsvleesdag. dikte. 'En dit is nog veel lichter ook. TESO is een goede klant van ons.' Veel belangstelling ook voor de geëtaleerde schaalmodellen van kotters, het kindertheater en ander vermaak. 's Avonds kwamen duizenden Texe laars en toeristen af op de gelikte muziekshow met grote namen. Jong en oud was naar de haven gekomen, waardoor veel mensen rustig op de dijk zaten, maar er ook flink werd gejumpstyled door de jeugd. De spits werd afgebeten door popband Chips!, die vooral bekend is onder jonge kinderen. Coverband Flair kon de feestavond daarna echt inluiden. Zanger Kees Klaasen moest hal verwege het optreden weg omdat zijn vriendin moest bevallen van een tweeling. Met sportvisboot het Sop is de Texelaar naar Den Hel der gebracht. Inmiddels was het flink druk geworden. Zangeres Hes ter paste het programma aan en maakte het af. Sharon Kips, de winnares van het tv-programma X- factor, bewees dat zij terecht had gewonnen. De avond werd afge sloten door zangeres Belle Perez, die twee weken geleden nog met het TROS Muziekfeest op dezelfde plek in de haven stond. Tijdens haar Mega Latino Show werd ze bege leid door een dertienkoppige band en kreeg ze heel Oudeschild aan het dansen. Haar optreden duurde tot ver na middernacht. Texelaars Prijswinnaars De prijsvraag van de dorpendag in Oudeschild is gewonnen door Els van der Star, Jordi Vinke en Nel Appel. Ze kunnen de prijzen afhalen bij ATTS aan de Schilderweg. tie Beer kon je de lamsvleeskroket snacken. De kroket verschilde sterk van de 'gewone' kroket: het vlees was malser en zachter en de ste vige bite van een gewone kroket is er niet. Bij slagerij Goënga kon men Texelse lamspootjes gestoofd in Hoornder Loodsbier proeven. Brasserie TX had een taartje van lamsham en lamscurry met mango en papaya, geserveerd in een Itali- De stand van De Koog tijdens de Dorpendag. Afgelopen weekend ging het TESO-feest onverstoorbaar door. Texelaars en toeristen wisten het feestterrein in gro te getalen te vinden. Het mooie weer, met af een toe een bui, hielp daar zeker bij. Vrijdag gingen de Texelse dorpen de strijd met elkaar aan op de dorpendag, zaterdag was het de beurt aan de vis, zondag kon men lamsvlees proe ven en maandag presenteerde de wetenschap zich. Er mocht volop worden gegraaid in de kluivenberg van Bert Schagen en Dennis Boom. aanse bol. Maria de Graaf presen teerde haar kookboek Yamyamyam. Lekker Texels lam. Bij Waddendeli- catessen/Waddengoud kon je aller lei waddendelicatessen proeven. Maritiem en milieu Was er tijdens de andere thema dagen veel reuring op de haven, maandagmiddag bleef het tijdens Maritiem, milieu en onderzoek rus tig. Dat had meerdere oorzaken. De scholen waren begonnen, het weer werkte niet mee, wellicht sprak het wat zwaardere thema wat minder telde onderzoekster Janine Nauw. Uit de metingen blijkt onder meer dat er via het Marsdiep meer water uit de Waddenzee in de Noordzee stroomt dan andersom. Eén van de verklaringen is de uitstroom van zoet water uit het IJsselmeer, waar door het water in de Waddenzee minder zout is dan in de Noordzee. Met meetapparatuur bracht ze dat in beeld. Haar collega Sander Gan- zevles demonstreerde met scheep jes het verschil in weerstand tussen zout water en water waarbij zoet op zout dreef. Imares toonde voor- 'en ente doelpurt 3rpte Oosterend nam een voorschotje op Oosterend Present. aan en na vijf feestdagen had de verzadiging toegeslagen. Want voor menig Texelaar was het zaterdag na de grote feestavond wel mooi geweest. Degenen die wél een kijk je namen, konden zien hoe het in Koninklijk Nederlands Instituut voor Zeeonderzoek omgedoopte NIOZ (de afkorting blijft) dankzij de meetapparatuur op de Dokter Wagemaker dagelijks een schat aan gegevens ontvangt. Over het zout gehalte, de stroomsnelheid, slib- concentratie, bodemdiepte en de watertemperatuur. 'Elk moment van de dag, veel meer gegevens dan op een gewoon onderzoeksschip', ver beelden van praktijkonderzoek, bij Ecomare konden schelpen worden geraden en bij de Vogelwerkgroep kon met winterkoninkjes en ande re vogeltjes een sudoku worden gemaakt. In de stand van het Mari nemuseum herleefde het ambacht schiemannen, waarbij met touw een stootkussen werd gebreid en Adne Vonk deelde zijn fascinatie voor walvissen met zijn toehoorders. Hij deed dit aan de hand van wervels, foto's, films en ander materiaal. Tekst en foto's: Gerard Timmerman en Sietze Vermeulen Wetenschapper Sander Ganzevlies van het NIOZ toont het verschil tussen gelaagd e, gewoon water.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7