Al veertig jaar verslaafd aan Texel 'Met de tijd terug' op Strenderpop Aëenda teso Wat ik zeggen wou... oPIENie TEXELSE 2 COURANT 'Mystery guest' bij Texel Culinair Heden en verleden in Texelse musea DAGELIJKS TEXELS NIEUWS ww u7.texelsecourant.nl u Een uitgebreide agenda staat ook in de gratis Vakantiekrant, die 's zomers iedere vrijdag verschijnt, en op de website www.texelsecourant. Dinsdag 28 augustus: In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Werkwijze Raad. Bij de Buureton in Den Burg kunnen van 19.00 tot 20.30 uur tegen con tante betaling de bestelde kaarten voor schouwburg De Kampanje wor den afgehaald. In de hervormde kerk van Den Burg begint om 20.15 uur een concert van Christy Steele (sopraan) en Ineke Can- té (piano). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehou den. In Cinema Texel draaien de volgende films: I now pronounce you Chuck and Larry (20.00 uur); Off side (20.15 uur). Woensdag 29 augustus: De Koninklijke Militaire Kapel Johan Willem Friso geeft een concert op de Groeneplaats in Den Burg. Aanvang 15.00 uur. In dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend begint om 19.30 uur een open bridge drive. Voor opgave en inlichtingen: J. Vaillant, tel. 329060 of 06-53492321 In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Welzijn. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in De Lindeboom. Aanvang 20.00 uur, toegang €8,-. In Cinema Texel draaien de volgende films: Ratatouille (13.30 uur); Shrek de Derde (14.00 uur); De Simpsons (16.00 uur); Zoop in India (16.15 uur); I now pronounce you Chuck and Larry (20.00 uur); Off side (20.15 uur). Donderdag 30 augustus: Ten bate van het orgelfonds verkoopt vrouwenvereniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kle ding in de hervormde kerk van De Cocksdorp. Bij de Buureton in Den Burg kunnen van 14.00 tot 16.00 uur tegen con tante betaling de bestelde kaarten voor schouwburg De Kampanje wor den afgehaald. Gelein Jansen verzorgt de excursie 'Michiel de Ruyter op Texel. De deel nemers maken per fiets of scootmo- biel een rondje langs bezienswaar digheden die verband houden met de beroemde zeeheld. De excursie Hoogwater te Oudeschild Di. 28 09.20 en 22.05 u. Wo. 29 10.05 en 22.56 u. Do. 30 10.45 en 23.41 u. Vr. 31 11.35 en Za. 1 00.15 en 12.04 u. Zo. 2 07.20 en 12.56 u. Ma. 3 00.07 en 13.14 u. Di. 4 00.37 en 13.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 2 septem ber op om 6.50 en gaat onder om 20.31 uur. Dinsdag 28 augustus volle maan. begint rond 15.30 uur in hotel De Lin deboom in Den Burg en duurt tot circs 17.00 uur. De deelnemers worden o~ 15.00 uur welkom geheten met koffie en appelgebak. Opgave is mogelijk De Lindeboom (tel. 312041) of Jansei zelf (tel. 365972; bellen tussen 13cc en 15.00 uur). In het gemeentehuis in Den Burg begint om 20.00 uur een vergadering van de raadscommissie Middelen. In restaurant De Compagnie, nabij ds jachthaven in Oudeschild, begint om 21.30 uur een salsa-avond. Entree gratis. In Cinema Texel draaien de volgende films: Harry Potter (18.45 en 21.30 uur). Ratatouille (19.00 uur) en I no* pronounce you Chuck and Lany (21.45 uur), Vrijdag 31 augustus: Het zomerseizoen in De Koog vandaag en morgen afgesloten mei het jaarlijks Tropical Festival, waaraan dit jaar swingorkesten meedoen. In Cinema Texel draaien Bratz - de film (16.00 uur), de Nederlands gesproken versie van De Simpsons (16.15 uun Harry Potter (18.45 uur), Ratatooie (19.00 uur). License tot wed (21,X uur) en I now pronounce you Chuck and Larry (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Fantastic Four (19.00 uur) en Pirates of the Caribbean (21.30 uur) Om de drukte de baas te kunnen z? TESO af en toe een extra boot in. Ds gebeurt vrijdag, zaterdag en maand# van 9.30 tot 16.00 uur en zondag var 14.30 tot 20.00 uur. Er is dan ieder haf uur een afvaart, zowel vanuit Den Hel der als vanaf Texel. Er worden wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen v tel. 369600 of website www.teso.nl TEXELSE'^COUIUNI Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl I Gerard Timmerman (hoofdredacteur) I Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Joop Rommets Telefoon 31 94 05 of 06 - 20 31 59 89 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222- 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op al or Abonnementsprijzen 2007: Per half |aar 36.45 34,85 ia*.*™** Per jaar 71.10 68.95 ia*,™» Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode \\(at ik zeggen wou... Zendmasten Van Den Helder naar Texel, met een pracht van veerboot (voor de verrassende prijs van €1,30 retour voor 65-plussers), was al feest. Op Texel fijn bijpraten met lieve vrienden. Een uitstapje naar zee, waar we in het strandpaviljoen bij paal 12 bet lekkerste appelgebak aten dat ik ooit heb geproefd. Het zou een absoluut perfecte dag zijn geweest als wij op weg naar zee niet in de verte een zendmast had den gezien. Tot mijn schrik hoorde ik dat onder die mast binnenkort seniorenhuisvesting is gepland, mede door mijn eigen verhuurder de AWN, nu één geworden met de Stichting Wonen Texel. In Juliana- dorp en Den Helder heeft de AWN veel problemen met de huurders over GSM- en UMTS-antennes. Als het contract met de provider is afgelopen, wordt het niet verlengd en moeten de antennes weg. In Nieuw Den Helder (De Duinkerk) zijn mensen ziek geworden van die GSM- en UMTS-masten. Nadat in 1996 de eerste werden geplaatst komt er in de omgeving extreem veel kanker voor. Aan de wethouder Volksgezond heid in Den Helder, de heer Kragt, werden op 10 juli meer dan 1000 handtekeningen aangeboden protest tegen die antennes op 2 Duinkerk (ook wel Duinkerk genoemd). »E U kunt zich misschien indenk* 0 hoe verbaasd ik was toen ik hoon» dat mijn eigen verhuurder tegfl ,5(j beter weten in gaat meewerken» het realiseren van seniorenhuisv» ting vlak bij de zendmast. Volgen^ de autoriteiten is nog heel wen bekend over het ziek worden dM straling. Maar er zijn wel c wetenschappelijk onderbouw onderzoeken die het tegen? bewijzen. Vanuit heel Neder!? melden zich mensen met gezoró heidsklachten die verband houd* met straling. Er komt een lancr lijk onderzoek naar de uitwerkin van straling op de gezondheid v3 mensen, wat jaren kan gaan dur» Een dergelijk onderzoek had mof ,5ri ten plaatsvinden vóór er verg/ ningen voor die masten versta werden. ifi En nu gaan ze bij jullie op fes vlakbij zo'n zendmast senior? huizen bouwen? Dat is de go# i v verzoeken. Met hetgeen mennui over straling weet is het onve# Bn woord tegenover de toekomst# huurders. Maar boft u even, uh?- nu nog de keuze of u een stralmgj- proefkonijn wilt worden, door er» dan niet te gaan wonen. Lucia Vertö Den Ho# Museum Geachte redactie, Bijgevoegd knipsel uit de Vakan tiekrant spreekt al tijden voor zich. Tot nog toe heeft niemand op Texel mij wijs kunnen maken waar deze museale plek zich op Texel bevindt. Wel werd gesuggereerd dat er leen tjebuur bij een overkants museum is gespeeld. Dat gaat mij veel te ver. Maar ja, na de standaardnieuwsga- ring rond de vermeende hemelter gende sabotage en rondvliegende petten op en rond het vliegveld, kan dit schandaal er nog wel bij. 'Komkom', zal er wel weer gezegd worden. Maar zo zit u gelukkig niet elkaar. Graag dus uw commentaar op mijn bericht, als het even kan met feiten, via rubrieken als Wat ik zeggen wou of misschien Geknipt. Koos van der Burgh, Den Hoorn. Naschrift redactie Bedoelde foto (knipsel) werd gemaakt bij het Maritiem en Jut ters Museum in Oudeschild. Om de situatie wat te verduidelijken, heb ben we gisteren vanuit een ander standpunt een plaatje geschoten. Directeur Esther Banki reageert wat verbaasd op de ontwetendheid die er kennelijk heerst en nodigt Texe laars uit het museum te bezoeken. De School voor Voetreflexologie is op zoek naar proefpersonen die zaterdag 8 september van 10.30 tot 12.00 uur beschikbaar zijn voor een behandeling door bijna afgestu deerde therapeuten. De behande ling vindt plaats in Stayokay aan de Haffelderweg in Den Burg. Eerst wordt een voetenbadje gege ven en worden vragen gesteld over eventuele lichamelijke klachten. Daarna wordt een behandelplan opgesteld en gemasseerd onder leiding van Manda Bergsma (hoofd van de opleiding). Een behandeling kan niet gegeven worden bij zwan gerschap, kwaadaardige gezwellen en hartkwalen. Opgeven kan bij Manda Bergsma, e-mail voetreflexologie@hetnet.nl. In samenwerking met de Stichting Vrienden van het Platteland en de PR-commissie van de landbouw houdt Weikoop in Den Burg zater dag 1 september de Dag van het Platteland, het hoogtepunt van de campagne Ontdek je band met het Platteland. Op meer dan tweehonderd locaties in heel Nederland staat op die dag de ontmoeting tussen boeren, stads mensen en buitenlui centraal. De lan delijke opening vindt plaats in Uden, door Hella van der Wijst van het tele visieprogramma De Wandeling. Welkoopwinkels in het hele land bie den gelegenheid nader kennis te maken met de Nederlandse boeren en tuinders, hun bedrijfsvoering, de boerderijdieren, een grote verschei denheid aan oogst- en streekproduc ten en diverse land- en tuinbouwma- chines. ledereen wordt ontvangen met koffie en koek en kan meedoen aan oud-Hollandse spelletjes. Er zijn verschillende boerenactiviteiten, een groot aantal demonstraties en verkoop van boerderijproducten. En natuurlijk zijn er voor de kinderen extra veel activiteiten. Op Texel wordt meegewerkt door onder meer de touwslagerij, de Oude Trekker- en Motorenvereniging, ijs- boerderij Labora, Kotex. Maarten huis, fruitbedrijf De Veen. eetcafé Hap Hum, slagerij Goënga, kaasboerderij Wezenspyk, Timmers Bakkerij en het Agrarisch en Wagenmuseum. Verslavingen kom je in allerlei vormen tegen. 'Ik ben verslaafd aan Texel', vertelt Uwe Koster uit Crefeld bij Düsseldorf. Al veertig jaar komt hij naar het eiland en viert hij vakantie bij de familie Ipenburg in De Koog. Inmiddels komen ook de kleinkinderen mee. 'Ook zij zijn verslaafd.' Een zoon met bronchitis bracht Koster (72) en zijn inmiddels over leden echtgenote ertoe een vakan tiebestemming aan de kust te zoe ken. 'We hadden een Ford Taunus, waarmee we niet harder dan zestig kilometer per uur konden rijden. Mijn vrouw zei dat vijf uur rijden voor de kinderen het maximum was. Driehonderd kilometer dus. Ik pakte een kaart, sloeg aan het meten en kwam uit in Den Helder. Dan kun nen we net zo goed naar het eiland varen, zeiden we tegen elkaar. We wilden zo dicht mogelijk bij de kust, dus gingen we naar De Koog, waar we ook zo dicht mogelijk bij het strand wilde verblijven. We kwa men uit bij de familie ipenburg van de Strandplevier. Het was in de herfstvakantie van 1965. Bernard, de zoon van Charles, was net gebo ren. We verbleven in een verbouwde garage. Eenvoudig, maar het werd elk jaar luxer. In 1967 kwamen we in de zomer. De Koog, waar je toen nog met de auto doorheen mocht rijden, zat vol hippies. Ze zaten op de stoep, hun benen staken over de weg. Dat hinderde nogal, want we konden er met overheen rijden. Dat was niet zo'n goede periode voor het eiland. Texelaars lieten hun achterdeur altijd los. maar toen ging die op slot. We hebben Texel en met name De Koog in al die jaren behoorlijk zien veranderen. Ik kan je dia's laten zien dat het er hier totaal anders uit zag. Het is er niet overal fraaier op geworden en de gemoe delijkheid is wat verdwenen. Maar een dorp als De Waal is bijvoor beeld veel mooier geworden. De silo is verdwenen en veel huisjes zijn gerestaureerd. Oudeschild, waar onze kinderen vroeger uren konden kijken naar het laden en lossen van schepen en we de vis van de kotter haalden, is ook veranderd. Maar we gaan er nog. elk jaar naar toe, net zoals we alle dorpen bezoeken. En ook elk jaar even naar de vuurtoren en maandagmorgen naar de markt. We fietsen regelmatig en bezoeken het strand. Eigenlijk elk jaar hetzelf de, alleen nu met de kleinkinderen erbij. Eén keer zijn mijn vrouw en ik ergens anders op vakantie geweest. Maar het beviel niet. Op een morgen zijn we in de auto gestapt voor een dagje Texel. We waren zó blij weer op Texel te zijn, dat we zeiden. Volgend jaar gewoon weer naar het eiland.' Kassa! 'Eén koffie alstublieft en doet u er direct de rekening maar bij. dat scheelt u een keer lopen.' 'Komt in orde mevrouw.' Enige tijd later wordt de koffie voor mijn neus gezet met de mededeling: 'U kunt afrekenen bij mijn col lega.' En weg is ze. Welke col lega? Ik besluit af te wachten wie er met het begeerde bonnetje op me af komt. maar dat werkt niet, er is blijkbaar niemand met die opdracht belast. Verder loopt iedereen in draf, dus na een half uur maar eens naar binnen. Na enig wachten bij de kassa: 'U wilt afrekenen? Waar heeft u geze ten?' Ik gebaar naar een tafeltje op het volle terras, maar dat is niet voldoende. Ze moet exact weten welk tafeltje het was. anders kan ze het bonnetje niet uit de kassa rammelen. Wij samen naar bui ten. maar het tafeltje is alweer bezet en de 'bezetters' hebben al een bestelling gedaan, die in de kassa over mijn bestelling is gezet. Hoe krijgt de serveerster het onderste bonnetje er uit? We kunnen toch op de kaart zien wat een koffie kost en dan betaal ik het u gewoon zonder bonnetje.' Niks ervan, anders klopt de kassa vanavond niet. Collega erbij, weet jij hoe dat werkt, nee, andere col lega, ook niet, ik nog eens zeggen dat ik het bedragje graag gewoon betalen wil, leg twee euro neer en wil vertrekken, kan niet, nog een collega en ja hoor, na enig getik en getoets komt daar warempel mijn bonnetje. Eén euro tachtig alstublieft. Gelukkig dat ik ver plicht was te wachten. Scheelde toch maar mooi twintig eurocent. Sneller kun je het niet verdienen. Pien Verberg Uwe Koster met dochter Jutta, schoonzoon Antoon en kleinkinderen Lucas, Florian en Feiex, voor zijn vakantiehuis Grutto v familie Ipenburg aan de Boodtlaan. (Foioc DINSDAG 28 AUGUSTUS 2007 De jury van Texel Culinair wordt dit jaar versterkt met een 'mys tery guest', een fijnproever wiens identiteit gedurende het evene ment geheim blijft. Deze anonie me persoon zal, net als de her kenbare jury, de kwaliteit van de gerechten, presentatie en entou rage beoordelen. Pas bij de prijs uitreiking op zondagavond wordt zijn indentiteit onthuld. Om de dertig deelnemers aan het evenement te stimuleren met een origineel gerecht te komen, worden de aangeboden gerechten gekeurd door een deskundige jury, onder lei ding van meesterkok Leon Ribbens. Ook het publiek kan een favoriet gerecht kiezen. Van Willen en Diny Grol van Aruba kreeg de organisa tie een bokaal om uit te reiken bij wijze van publieksprijs. Het twee tal bezocht vorig jaar het culinair evenement en was daarover zo enthousiast dat het graag dit gebaar wilde maken. De deelnemer met de beste presentatie maakt kans op de Hospitality Award, die beschikbaar wordt gesteld door hoofdsponsor Kweker/TX Kossen. Er hebben zich dertig deelnemers voor het festijn aangemeld. Vrijdag en zaterdag kan tussen 16.00 en 23.00 uur worden geproefd, zon dag tussen 15.00 en 20.00 uur. De afsluitingsact en prijsuitreiking beginnen zondagavond om 19.30 uur. Consumpties worden betaald met Kögertjes. Die zijn voor €1,30 per stuk verkrijgbaar aan de vaste en mobiele kassa's op het Dorps plein en in de straat. Veel bezoekers tijdens Strenderpop, waar tijdens de foto een optreden van The Newbies gaande was. (Foto Jeroen van HattumrBexMoai* Texan Texelse popmuzikanten die live optreden, gezelligheid en sfeer zijn al jaren de ingrediënten die Strenderpop tot een geliefd festival maken. Zo ook zaterdag, toen het fraaie weer een welkome bijdrage leverde aan de beleving van het jaarlijkse feestje rond de Strender muzieknis. Vijftien bands traden op, van wie The Poland Project, Sinner, The Neckless Josie Project, Anca- mor en de Anna Jazz Band voor het eerst in de muzieknis stonden. Muzikanten sjouwden af en aan met instrumenten, bezoekers met flessen bier en frisdrank, waarvan het al dan niet lege fust met min stens zoveel enthousiasme door de plaatselijke jeugd werd opgehaald en verzilverd. Op het veld werd volop gekeuveld, maar het draaide natuurlijk om de muziek die vijf tien Texele bands in allerlei stijlen en verschijningsvormen ten gehore brachten. Van punkrock tot melo dieus en van hedendaagse popmu ziek tot klassiekers uit de jaren zes tig. Dat een jonge band ook 'oudere jongeren' kan aanspreken, bewees Whatever. Martes Brons (zang en gitaar) en Jip (bas en zang) en Pim Frank (drums), muzikanten van rond de twintig speelden nummers van The Beatles, Led Zeppelin, The Kinks en Deep Purple. 'We hebben het van onze ouders meegekregen, maar houden er ook zelf van. Op zo'n festival moet je ook nummers spelen die het publiek leuk vindt. Als je om je heen kijkt dan zie je aan de bezoekers dat dit aardig bij hun leeftijd aansluit. Bovendien: ieder een wil maar met zijn tijd meer, maar wij gaan met de tijd terug.' Werkzaamheden haven hervat Rijkswaterstaat gaat verder met de renovatie aan de kades van de haven Oudeschild. In eerdere berichten is aangegeven dat het werk pas na het recreatie- seizoen zou worden hervat, maar doordat ondergrondse obstakels werden aangetroffen heeft het werk vertraging opgelopen. Om dit in te halen, wordt deze week al begon nen. Als eerste wordt het kadege deelte bij Veronica vervangen. Door de gewijzigde planning is meer kade tijdelijk niet bruikbaar voor het aan- en afmeren van schepen. De haven dienst zal al het mogelijke doen om iedere gebruiker een zo goed moge lijke oplossing te bieden. Het hele, 820 meter lange, traject wordt in fasen uitgevoerd en is naar verwachting in juli gereed. Rijks waterstaat heeft de omwonenden, bedrijven en andere gebruikers van de haven inmiddels geïnformeerd over de vervroegde start van de werkzaamheden. Concert alleen bij droog weer Als het woensdagmiddag regent gaat het concert (aanvang 15.00 uur) van de Johan Willem Friso- kapel op de Groeneplaats niet door. De beslissing wordt genomen om 13.30 uur na het raadplegen van de buienradar. Vanaf dat moment kan men informeren bij hotel De Linde boom, telefoon 312041. ^voetr eftexxMocjie°Da9 van het Platteland bij Weikoop vri»mmuoi2oo>

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2