Cjrocn JrwgrLrJexels in het harL, Jaar extra subsidie Duurzaam Texel Schapenfokdag brengt jong en oud op de been Vliegveld boos over presentatie controle iSr mimi HEMA Slachtoffer verkeersongeval per heli afgevoerd Extra Toontje #':V 'dï- OP KAMERS? net? ooy, OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12205 DINSDAG 4 SEPTEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Een meerderheid van de politie- ie partijen is bereid de Stichting Duurzaam Texel een jaar langer jan gepland subsidie te geven. Dat moet een provinciale subsidie «lig stellen en de stichting de Kiegenheid geven nieuwe inves- ïringsbronnen voor na 2008 aan s boren. it bleek tijdens de raadscom- nssie Middelen donderdagavond. Kirzaam Texel had aanvankelijk daarvoor het laatst een subsidie en zeventigduizend euro gehad. i»r het ontbreken van gemeente- ja subsidie voor 2008 dreigde een nvinciale subsidie van ruim drie v< (verleend voor de periode 2006 en met 2008) in het geding te omen. jp Texels Belang en de Fractie tejers na waren de politieke partijen ereid daarom nog één keer de bui tte trekken, onder de voorwaarde 2t de stichting vanaf 2009 zelf voor inkomsten zorgt. Volgens coör- Snator Nienke Bloksma wordt daar mddels aan gewerkt. De stichting onder meer proberen subsidies het Waddenfonds te verkrijgen, fejoeling is dat dat gaat gebeuren «(soortgelijke duurzaamheidstich- rgen die op de andere Waddenei- sden moeten verrijzen, iïamaast is het de bedoeling dat )jjrzaam Texel de komende jaren si schakel wordt in plannen van visie opgenomen als een zogeheten icoonproject dat landelijk zichtbaar en tastbaar moet maken wat het begrip duurzaamheid in het dagelijks leven betekent. Dat moet eveneens geld in het laatje gaan brengen. Voor het zichtbaar en tastbaar maken van duurzaamheid heeft Duurzaam Texel in juni een prijs van vijftigdui zend euro gekregen van het natio naal netwerk Acht voor Ruimte, één van de opstellers van de langeter- mijnvisie. De stichting kreeg ook vijftigduizend euro van de stichting Leven met Water, een onderdeel van Acht voor Ruimte. Volgens Bloksma is dat geld echter voor nieuwe pro jecten en kan het niet in de exploi tatie van Duurzaam Texel worden gestoken. Begin oktober overlegt de stichting met beide instellingen over besteding van de ton. De ene helft is bestemd om Duurzaam Texel landelijk op de kaart te zetten, de andere helft voor projecten op het gebied van klimaatverandering en zeespiegelstijging. De extra gemeentelijke subsidie is nog geen zekerheid, hij moet wor den bekrachtigd tijdens het vaststel len van de gemeentelijke begroting voor 2008 in november. De Urgenda (urgentie-agenda) bevat een serie concrete plannen om Nederland in veertig jaar tijd dusdanig duurzaam te maken dat het land bestand blijft tegen verandering en klimaat en waterspiegel. Een van de ideeën is landelijke innovatieclubs die dat alle Waddeneilanden over twm- scent een lange termijnvisie (de tig jaar duurzame eilanden zijn. Pier Vellinga, voorzitter van het NIOZ en autoriteit op het gebied van klimaat, is één van de opstellers. »eheten Urgendahebben opge- ëd om Nederland duurzamer te Ken. Duurzaam Texel is in die Voor liefhebbers van het Texelse schaap was het maandag op de Groeneplaats genieten geblazen De crème de la crème van het Texelse schapenras kwam voorbij tijdens de Texelse schapenfokdag Geïnteresseerden, vaak met pen en papier in de aanslag om de uit slagen bij te houden, verdrongen zich om de ring waarin jong en oud hun rondjes meeliepen Meer over de schapenfokdag elders in deze krant. ■ft vliegveld is ongelukkig met ïwijze waarop de Inspectie voor fokeer en Waterstaat (IVW) een Riligheidscontrole van tien op foei gelande vliegtuigen heeft ispresenteerd. Bij vijf daarvan bs niet alles in orde, waarna het eind vorig week het bericht s wereld instuurde dat 'de helft de motorluchtvaart op Texel «voldoende op een vlucht is Hxbereid'. k conclusie viel verkeerd op het fejveld. Directeur Ed de Bruijn sreekt van een tendentieuze kop toen het persbericht dat in de lelijke media -verscheen. Hij is toral niet blij met het beeld van Migheid dat daardoor wordt geroepen. De tien vliegtuigen «Bmen niet van Texel, maar van ïithavens elders in het land. De cjn heeft contact gezocht met de tfitvaartinspectie om zijn onge- Kgen te uiten. H IVW en de KLPD controleerden vliegtuigen in het weekend van o en 26 augustus. Dat gebeurde fekproefsgewijs. Het leverde vol- het persbericht een ongeldige togatiekaart op, een ontbrekende toichtsberekening en een onvol- totde vastgezette bagage. Een *de piloten had zonder de beno- Ste kwalificaties een internatio- fe vlucht gemaakt en een ander had naar Texel moeten uitwijken omdat hij te weinig brandstof aan boord had. Woordvoerder Willard Elissen van het IVW stelt dat niet het vliegveld, maar de piloten voor de geconstateerde gebreken verant woordelijk moeten worden gehou den. Lees verder op pagina 2 Geen extra huisje voor Swanink Ries Swanink uit Zuid-Eierland krijgt geen toestemming een zes de vakantiehuisje op zijn terrein aan de Muyweg te bouwen. Bur gemeester en wethouders heb ben zijn bezwaren op advies van de commissie Bezwaarschriften ongegrond verklaard. Volgens de Bezwarencommissie is uitbreiding niet mogelijk, omdat het bestemmingsplan Midden- en Zuid- Eierland geen nieuwe vakantiehuisje toestaat. Swanink had vijf verouder de huisjes op zijn terrein die hij, een beroep doend op de 25-procents- regeling voor kwaliteitsverbetering, door zes nieuwe wilden vervangen. De vijf andere huisjes zijn inmiddels aangepast. Volgens de commissie kan geen beroep op de 25-procentsregeling worden gedaan, omdat op het ter rein van Swanink de bestemming 'woondoeleinden' (met vijf huisjes) rust. De regeling kan alleen wor den aangewend voor de bestem ming 'verblijfsrecreatie'. Bezwaren van Swanink dat tijdens de voor bereidingsfase met de gemeente Een automobilist die maandag middag met zijn auto langs de Oosterenderweg twee keer in de sloot raakte, is met onbekend let sel in het ziekenhuis opgenomen. Bij de hulpverleningsactie kwa men de traumahelikopter, twee ambulances en meerdere politie agenten in actie. De Oosterender weg werd tijdelijk afgezet. Het slachtoffer, wiens identiteit maandagmiddag niet kon worden achterhaald, reed met vermoedelijk hoge snelheid in de richting van De Waal. In de bocht voorbij Bargen belandde hij volgens een getuige, die vanuit de tegenovergestelde richting naderde, met de auto op de verkeerde weghelft. Hij raakte in de slip en reed in de sloot. Daarbij bots te de auto tegen de slootkant en kaatste weer terug op de weg, om via de berm twintig meter verderop opnieuw in de sloot te belanden. De bestuurder werd daarbij via het achterraam uit de auto geslingerd. Hij liep onder meer zwaar hoofdlet sel op. Een ambulance was snel ter plaatse, waarna het slachtoffer in afwachting van de traumahelikopter in de ambulance werd verzorgd. De helikopter moest vanuit Amsterdam komen. Vrijwel gelijkdtijdig met de heli arriveerde ook de tweede ambu lance, die op het moment van het ongeval niet beschikbaar was. Het slachtoffer is hierna per traumaheli naar het ziekenhuis overgebracht. Over zijn toestand was gistermid dag niets bekend. De politie heeft verschillende getuigen gehoord en sporenonderzoek gedaan. Onderde len van de auto lagen over een groot gebied verspreid. s°REEK ik met INSPECTIE VOOR KEKeNu/ATmwri fert 30LU£ ZE WJ ÊGEK (I y 'TB altijd over zes huisjes is gesproken en dat het zogeheten principebe- raad positief was, worden eveneens weerlegd. De commissie wijst op een uit spraak van de Raad van State dat geen rechten mogen worden ont leend aan ambtelijke toezeggingen van niet-beslissingsbevoegden. Een positief advies van het pnncipebe- raad betekent met automatisch dat een vrijstellingsprocedure (benodigd voor het extra huisje) wordt opge start. Volgens de commissie moest Swanink terecht een beeldkwali teitsplan laten opstellen, zodat het college een afweging kon maken. Mercedes door brand verwoest Een luxe authentieke Mercedes uit 1970 is zaterdagavond door brand verwoest op de Stengweg nabij De Cocksdorp. De bestuurder, een 36-jarige man uit Heerlen, en zijn twee inzittenden bleven ongedeerd. De nog originele binnenkant van de wagen brandde, ondanks ingrijpen van de brand weer van De Cocksdorp, volledig uit. De brand was onder het dash board ontstaan. De wagen, een jaar geleden gerestaureerd, moest door Schoenmaker worden weggesleept. De brandweer had aanvankelijk de melding gekregen dat de wagen op de Slufterweg zou staan. Kanoër gered bij Razende Bol Een kanoër uit Schagen is zater dag in de problemen gekomen tij dens een tochtje rond de Razen de Bol. Hij sloeg om toen hij aan de west kant met hoge golven kreeg te maken en niet meer in zijn kano wist te komen. Na een uur werd hij gezien door een zeiljacht dat hem te hulp schoot en de Kustwacht waarschuwde. De bemanning van het zeiljacht haalde de onderkoelde man uit het water en wikkelde hem in folie om op te warmen, totdat de Helderse reddingboot Joke Dijkstra hem overnam. Op de wal bleek de kanoër al dusdanig te zijn hersteld dat hij niet meer naar het zieken huis hoefde. De man was bij goed weer vertrokken, maar had over het hoofd gezien dat de Noordzee nog ruw was door slecht weer een paar dagen eerder. U KOMT TOCH OOK? TEXEL CULINAIR 7-9 SEPTEMBER DE KOOG De bestuurder van de auto wordt van de ambulance overgebracht naar de traumahelikopter. WijktBeeldbank Texel) TLXFLTOfRISjfnl Advertenties voor de Vakantiekrant van 14 september kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 6 september a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. Vuurtoren Tijdens de Open Monumentendag, die zaterdag wordt gehouden, is ook de Eierlandse vuurtoren open voor publiek. Bezoekers wordt onder meer de kogelgaten en beschadi gingen getoond die de toren opliep tijdens de Russenoorlog. Vanuit de lichtopbouw heeft men bovendien een mooi uitzicht over de noordkop van het eiland, het Eieriandsche Gat en de Vliehors. Pagina 2 i Tijdrijden Snelle tijden op het NK tijdrijden voor vrije renners. Snelste was Iva- no Zwirs uit Kwinsheul. Texelaar Jordy Vinke eindigde eveneens op het erepodium. Pagina 3 Ongeluk kotter schuld schipper Het ongeluk met de Helderse kotter een jaar geleden nabij de Razende Bol was volledig te wij ten aan de schipper. Dat stelt de Raad voor de Scheepvaart in een onderzoek. In juni 2006 kapseisde ten zuiden van de Razende Bol de HD 147 Wil- helmina toen het een poging onder nam een 14 ton zware koperen con densator uit het in 1941 gezonken stoomschip Madrid te lichten. Een 49-jarige man uit Den Helder, broer van de schipper, kwam daarbij om het leven- Volgens de Raad voor de Scheep vaart had de schipper nooit aan de berging, bedoeld om het koper te verkopen, mogen beginnen. Zijn schip was met 21 meter lengte te klein om het zware voorwerp te ver voeren. Daarnaast had hij zich beter moeten verdiepen in het gewicht van de vier meter lange condensa tor die een diameter van twee meter had. Hetzelfde gold voor de breeksterkte van zijn lijnen en de stabiliteit van de Wilhelmina. Toen het schip zeer scheef begon te hangen, had hij de berging moeten stilleggen. Maatre gelen om de lijnen snel te kunnen kappen ontbraken eveneens. De schipper krijgt geen straf, omdat hij zowel zijn broer als het schip is verloren. Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl T 362600 TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1