th Braziliaans swingen bij Tropical Zwemdiploma's Veiling DEK doorslaand succes Texel'94 boekt zege TEXELSE 2 COURANT oPIENie jeslaagd E Agenda teso DINSDAG 4 SEPTEMBER 2007 Braziliaanse danseressen zorgden voor een tropische sfeer in de Dorpsstraat. Vuurtoren open op Monumentendag Het meeste is er te zien in Oos terend, waar naast de hervormde en de doopsgezinde kerk ook de slijterij met wijnkelder aan de Kerk straat en de voormalige schilders werkplaats aan de Peperstraat te bezichtigen zijn. Vermeldenswaard zijn ook de openstelling van de Scholerie in Eierland, De Traanroeier in Oudeschild en schapenboerderij De Waddel in Zuid-Haffel. Dit laat ste monument is alleen 's morgens (tot 14.00 uur) geopend. In de her vormde kerk van Den Burg wordt een expositie gehouden van foto's van het rijke natuurlijke leven in de Texelse bermen. Te bezichtigen zijn: Den Burg: hervormde kerk, doops gezinde kerk (Kogerstraat), Oud heidkamer, De Waddel (tot 14.00 uur). Oudeschild: hervormde kerk, molen De Traanroeier. Oosterend: hervormde kerk, Schilderswerk plaats (Peperstraat), Slijterij (Kerk straat), doopsgezinde kerk (Peper straat). De Cocksdorp: hervormde kerk, Scholerie, vuurtoren. De Koog: hervormde kerk. Den Hoorn: her vormde kerk. Tijdens de Open Monumenten dag, die zaterdag wordt gehou den, is ook de Eierlandse vuurto ren open voor publiek. Bezoekers wordt onder meer de kogelgaten en beschadigingen getoond die de toren opliep tijdens de Rus senoorlog. Vanuit de lichtopbouw heeft men bovendien een mooi uitzicht over de noordkop van het eiland, het Eierlandsche Gat en de Vliehors. In verband met de veilig heid worden niet meer dan vijf tien mensen tegelijk toegelaten, waardoor het publiek rekening moet houden met wachttijden. Met twee beschermde dorpsgezich ten, meer dan 180 rijksmonumenten en 90 gemeentelijke monumenten is Texel rijk aan beeldbepalende pan den. 15 monumenten zijn zaterdag geopend voor publiek. Bezoekers aan de monumentendag kunnen terecht in acht kerken, een school, een boerderij, de vuurtoren en drie (voormalige) woonhuizen. Daarmee is in alle dorpen wel een gebouw te bezichtigen. Vrijwilligers geven overal tekst en uitleg en in elk deel nemend gebouw is een brochure te verkrijgen met meer informatie. J 1 In zwembad Molenkooq werd De 23ste editie van Tropicalin De Koog heeft zo'n vierduizend bezoekers getrokken. Zij genoten afgelopen weekend van swingen de, tropische muziek op straat en in de dertien deelnemende cafés in de Dorpsstraat. Volgens Paul van Dijk van de orga niserende Stichting Horeca en Eve nementen De Koog is Tropical weer op de goede weg nadat het in 2005 bijna met het festival (toen Sea en Street Festival) was gedaan. In 2006 nam de nieuwe Stichting Horeca en Evenementen De Koog de organisa tie over van de Stichting Horecabel- angen De Koog. waarna de nadruk weer meer op het tropische kwam te liggen en de naam Tropical in ere werd hersteld. De Aruba Brassband en een groep Braziliaanse danseressen zorgden deze keer voor de tropische sferen. In alle cafés waren live-optredens. Mirre Valkenburg zorgde daarbij voor een Texelse inbreng. Volgens som mige bezoekers was het niet meer zo druk als zo'n vijftien jaar geleden, maar wel zeer gezellig. Van Dijk wijst erop dat het bij enkele gelegen heden zeer druk was. 'De meeste bezoekers hadden een passe-par- tout gekocht, dus er moeten beide avonden telkens zo'n 3500 mensen zijn geweest.' Horeca en Evenementen De Koog wil het festival vanaf 2008 ook over dag meer cachet geven. Van Dijk: 'Er was nu overdag nog weinig te doen, maar we hopen dat De Koog Badplaats (de ondernemersvereni- Foto's van bermen De afdeling Texel van de natuur organisatie IVN nodigt amateur fotografen 'spannende' foto's te maken van de natuur in de ber men. Van de beste foto's wordt in augustus een tentoonstelling ingericht. Door het maaibeleid van de gemeente zijn de bermen van het eiland van groenstroken veranderd in kleurige bloemenweidjes met de daarbij behorende insecten, vogels en kleine zoogdieren. Foto's van dit rijke natuurleven, gemaakt door Joyce Bos, Heike Bremer, Kees Vla ming en Peter Ampt, zijn zaterdag tijdens de Open Monumentendag te zien in de hervormde kerk van Den Burg. In samenwerking met Gemeente werken houdt het IVN een foto wedstrijd voor een grote tentoon stelling in augustus. Deelnemers kunnen zich melden via e-mailadres texelsebermen@gmail.com en na 24 september via tel. 314259. Wildwaterweekend Met een combinatie van branding- surfen en natuuravonturen kun nen deelnemers aan het WILDwa- terweekend komend weekend op bijzondere wijze betrokken raken bij de natuur. Het weekend is een initiatief van jeugdnatuurclub WILDzoeker en staat open voor jongeren van 12 tot en met 16. De zeventig deelnemers leven zich een weekend lang ui op en bij het strand. Ze vissen met een sleepnet op vissen, garnalen en krabben, spotten vogels, vangen insecten in de duinen en surfen in de branding. De WILDzoekers kamperen op cam ping Kogerstrand. Deelname staat ook open voor jongeren die geen lid van deze vereniging zijn. Deelname kost €89,-. Meer informatie is te vin den op www.wildzoekers.nl. WILDzoekers is een initiatief van Vereniging Natuurmonumenten, Vogelbescherming Nederland, Vlin derstichting, SOVON Vogelonder- zoek Nederland, Zoogdiervereniging VZZ, Jeugdbond voor Natuur- en Milieustudie en Nederlandse Jeugd bond voor Natuurstudie. Vertederend Hij zit op een bankje op de Groeneplaats. Rood zomerbroek- je met opgerolde pijpjes, blauw bedrukt T-shirtje, bruin katoenen jasje, petje op de blonde haartjes, ongeveer vijf jaar oud. Braaf de wacht te houden bij het dienblad dat zijn vader naast hem had neergezet. Een Fristi en een beker warme chocolademelk met een grote toeter slagroom, een koekje op het schoteltje. Hij kijkt eens en kijkt nog eens en een klein vinger tje gaat richting slagroom. Lek ker zeg. Het koekje moet eraan geloven. Hij breekt er kleine stukje af en schept in opperste concen tratie met ieder brokje een likje slagroom van de grote bult. De standhouders stoppen met wer ken, de klanten hebben alleen nog maar oog voor het verte derend tafereeltje. Het jongetje is zich van geen publiek bewust en steelt daardoor ons aller hart. Weer gaat voorzichtig een likje naar het kleine snaveltje. Daar komt papa. Hij lacht. 'Is het lek ker, vent?' Voorzichtig laat hij zijn jongetje van de chocolademelk drinken. 'Voorzichtig hoor, daar onder is het heet.Een grote witte slagroomsnor is het resultaat. Het kind kijkt met gelukzalige ogen naar zijn vader. Die poetst de snor weg, maar de volgende slok tovert een nieuwe snor De vader schept de toef op het schoteltje en zijn zoontje lepelt het weg. 'Op, papa!' Nog een laatste poets met de zakdoek en het tweetal verdwijnt hand in hand tussen het marktpubliek. Pien Verberg ging) volgend jaar weer mee wil doen, zodat we overdag ook meer kunnen doen. Het zou mooi zijn als we dan ook bandjes kunnen laten spelen, zodat we een sfeer als op de Ramblas in Barcelona kunnen creëren.' Volgens Van Dijk maakt het festival duidelijk dat een zomer op Texel zonder Tropical geen zomer kan worden genoemd. Het festijn werd afgesloten met een eindfeest in de Toekomst waar de band Trafassi optrad. De Dorpsstraat wordt inmiddels alweer ingericht voor Texel Culinair dat vrijdag van start gaat. 'Dat staat symbool voor de herfst, dus je kunt zeggen dat de zomer en de herfst nog nooit zo dicht bij elkaar hebben gelegen op Texel.' Nachtvlindernacht In het kader van de nationale Nacht vlindernacht kunnen geïnteresseer den vrijdag van 21.30 tot ongeveer 01.00 uur een kijkje nemen bij een van de drie vindplaatsen op het eiland. Onder leiding van Leo van der Vaart en Cees Maas wordt ach ter de Rovershut een lichtopstelling gemaakt om vlinders te vangen. Vooral op een droge, niet al te koude avond kunnen veel vlinders verwacht worden. Mensen die in de eigen achtertuin vlinders willen bekijken, kunnen zich aanmelden via www.vlinderstichting.nl. Via de website kunnen ook de waarnemin gen worden doorgegeven. Volksdansen Interdans Texel start woensdag 5 september met nieuwe volksdansles voor jeugd vanaf 10 jaar. De lessen worden gegeven in dorpshuis de Wielewaal in De Waal en starten om 19.45 uur. Vervoer daar naartoe kan eventueel worden geregeld. Belang stellenden kunnen contact opnemen met Peter Schoo, tel. 321377. Voor gevorderden wordt elke woensdag avond vanaf 21.00 uur dansles in de Wielewaal gegeven. Inez Schermel, Sherinda Spoelstra. B-diploma: Inge Betsema, Lyanne In zwembad Molenkoog werden Bousma, Jeffrey Eelman, Dapné vrijdag voor de vierde keer dit sei zoen zwemexamens afgenomen. Hoewel de weersverwachtingen voorspelden dat met alleen de afzwemmende kinderen, maar ook de toeschouwers nat zouden wor den, bleef het droog en konden na afloop 54 kinderen hun diploma in ontvangst nemen. Met deze exa mens werd het lesseizoen afgeslo ten. Deze laatste week wordt de Zwemvierdaagse gehouden. De geslaagden zijn: A-diploma: Lotte Bakker, Joost Boe kei. Steijn Brouwer, Joyce Coevert, Jasper Dogger, Mitchel Eelman, Moïse Eelman, Hanna Goemans, Marilyn Houben, Bente Jalving, Tessa Maat. Jelle Orij, Suzan Pij per, Esmee Poth, Fien Smit, Yaro Simon Steffens, Jacob Vlaming, Nick Wijnalda, Sven van IJsseldijk, Sanne Zandstra, Bart Zegel, Mirre Zegel, Asha Zijm, Bente de Haan, Marthe Nijdam (22) uit Den Hoorn is aan de Hanzehogeschool Gronin gen afgestudeerd voor de opleiding Facility Management. Zij is werk zaam bij makelaardij Eelman en Van Heerwaarden in Den Burg. Klaverjassen De Stichting Welzijn Ouderen Texel begint donderdag met een nieuwe klaverjasseizoen. Oudere liefheb bers van het spel kunnen welke week vanaf 13.30 uur terecht in de Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg. Deelname kost €1,-. Garritsen, Dave Gieles, Mette van Ginkel, Demi Goossen, Zoë Grisnigt, Kim Huysman, Louise Kleinveld, Jakob Kooij, Daan Kuiper, Hugo Kuiper, Romy Schotanus, Max de Smidt, Dave Smit, Edwin Stark, Inge Tielemans, Max Tuntelder. C-diploma: Michelle van Ben- nekom, Lars Frederici, Elleke van Heerwaarde, Bas van Hengel, Wes- sel van Hengel, Annet Hin, Sjoerd Koopman, Félix Vézina, Twan Nieu- wenburg. ForNow bij Texel Culinair Tijdens Texel Culinair vinden dit weekend optredens plaats van ForNow, een band bestaande uit Gijs van Winkelhof, Erica Bakker en Sander-Jan Klerk. De drie artiesten hebben ieder voor zich een naam opgebouwd in de musicalwereld en hebben aan verschillende produc ties meegewerkt, zowel voor theater als voor film en televisie. Bramen plukken In de Muy en de Bollekamer mogen weer volop bramen worden geplukt. In de andere gebieden van Staats bosbeheer mag dat alleen wanneer de bramen direct langs het pad staan. De rest van de bramen is bedoeld voor de vogels die op het eiland komen fourageren voor hun reis naar het zuiden. Vooral lijster- achtigen (merels en koperwieken) kom in grote getalen op de bramen af. De vlierbessen zijn ook in trek bij kleinere zangvogels zoals zwartkop en roodborst. Er was deze zomer voldoende zon en regen om de bra men goed te laten groeien. Per 1 september is ook het groene wandelpad achter de Geul weer opengesteld. Wat begon als een voorzich tig gebracht idee om de club kas van muziekvereniging DEK te versterken is een doorslaand succes geworden. De veiling die zondagmiddag op het pleintje voor de supermarkt van Goën- ga werd gehouden, heeft ruim €5000,- opgebracht. Exorbitant hoge bedragen werden er niet geboden, maar de ruim honderd kavels werden wél bijna alle maal verkocht. Bovendien lever den de barbecue en de verkoop van gebakken en gerookte vis een aanzienlijke bijdrage aan het totaalbedrag. Anders dan bij bijvoorbeeld de jaar lijkse veiling van de Lions kwamen weinig topstukken onder de hamer en had het evenement vooral een ludiek karakter. Opvallend veel geld werd verdiend met de verkoop van uiteenlopende diensten, variërend van het op twee zaterdagen helpen met klusjes rond het huis tot hulp bij het schrijven van een lastige brief en van een ritje over Texel achterop de motor (inclusief één keer opste ken) tot een verhaal voorlezen voor het slapen gaan. Mede dankzij het aanstekelijke enthousiasme van vei lingmeester Martin Trap werden de prijzen af en toe hoog opgedreven. De uitgaande jeugd bood gretig op een ritje van 'BOB' Ria Witte, terwijl er ook veel belangstelling was voor Onder leiding Martin Trap en zijn assistent Harry Gemtsma ontstond veiling Dinsdag 4 september: Volleybalvereniging Tevoko houdt van af 18 30 uur in sporthal Ons Genoe gen in Den Burg een instuifavond waarbi| belangstellenden kennis kun nen maken met de Eilandcompetitie. In het gemeentehuls in Den Burg wordt om 20.00 uur de donderdag gestaakte vergadering van de raadscommissie Middelen voortgezet. In de kerk van De Waal begint om 20.15 uur een concert van mannenk- wintet La Notte. De toegang is gra tis, na afloop wordt een inzameling gehouden. In Cinema Texel draaien License to wed (20.00 uur) en Offside (20.15 uur). Woensdag 5 september: In Cinema Texel draaien de volgende films: Ratatouille (13.30 uur), Bratz - de film (14.00 en 16.00 uur), De Nederlands gesproken versie van De Simpsons (16.15 uur), Harry Potter (18 45 uur). License to wed (20.00 uur) en I now pronounce you Chuck and Larry (20.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Zoop in Zuid-Amerika (15.00 uur). Donderdag 6 september: Ten bate van het orgelfonds verkoopt vrouwenvereniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kle ding in de hervormde kerk van De Cocksdorp. In samenwerking met de gemeente houdt de stichting Duurzaam Texel een voorlichtingsavond over de micro- WKK, een nieuwe HRe-ketel die zowel warmte als elektriciteit levert. De avond is bedoeld voor installa teurs, maar kan ook voor particulie ren interessant zijn. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Den Burg en begint om 19.30 uur, de toegang is gratis. Opgeven kan bij de stichting Duurzaam Texel, tel. 321160, e-mail info@duurzaamtexel.nl. Hoogwater te Oudeschild Di. 4 00.37 en 13.50 u. Wo. 5 01.34 en 14.37 u. Do. 6 02.50 en 16.10 u. Vr. 7 04.20 en 18.00 u. Za. 8 06.05 en 19.25 u. Zo. 9 07.35 en 20.24 u. Ma. 10 08.35 en 21.24 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 9 septem ber op om 7.02 en gaat onder om 20.14 uur Dinsdag 4 augustus laatste kwartier. Bij volkssterrenwacht De Jager (bij Ecomare) kan vanaf 21.30 uur mei een telescoop naar sterren worde- gekeken. Deelname kost €2,-, dona teurs hebben gratis toegang k kijkavond gaat alleen door bij hekfe weer. Bij twijfel kan rond 18 00 uv contact worden opgenomen met ie 06-45552708. Vrijdag 7 september: In De Koog wordt vandaag, zater dag en zondag het evenement Texë Culinair gehouden. De proeverij duurt vandaag van 16.00 tot 23.00 uur. Om de drukte de baas te kunnen zei TESO af en toe een extra boot in. Da: gebeurt vrijdag en maandag van 9.3C tot 16.00 uur en zondag van 14.30 tot 20.00 uur. Er is dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Toch moeten auto mobilisten vrijdag op Texel tussen 9.00 en 11.00 uur rekening houden met wachttijden van een half uur De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel óf. die dag uitsluitend bestemd voor her vervoer van gevaarlijke stoffen. Mee' informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSEÜCOURANI Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Stiana Sibon Telefoon 06 - 22 21 16 62 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl Op al o. gedeponeerd bi) de Kamer van Koophandel en FiWfbr le Amsterdam onder nummer '11196699. Een exemplaar* do Regelen voor hot Adverlenllewezen wordt op uw «a». Abonnementsprijzen 2007: Per half |aar 36,45 34,85 (autcmïsdi Per jaar €71,10 68,95 Bij verzending naar het buitenland zi|n pa- tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken 'voor afloop van de abonnementsperiode het laten, lappen van de ramen. Het hoogste bedrag, €100,-, in deze categorie werd betaald voor een excursie over het bedrijf van Piet en Jan Lap, inclusief koffie met lavendelcake 'voor zoveel perso nen als er uit één cake gaan'. Van dorpsoudste Cor-Piet Drijver kreeg de organisatie €200,- omdat zijn schoondochters zijn huis hadden schoongemaakt. De goederen - van fietsen tot meu bels en van een dubbele slijpma chine tot een half lam - brachten zeer uiteenlopende bedragen op. Voor kunst bestond over het alge meen weinig belangstelling, hoewel een schilderij van Henk Noorlander voor €110,- weg ging, het hoogste bedrag van de middag. Nostalgisch van aard waren de ambachtelijke werken uit de erfenis van wijlen Han Bakker. De twee zes meter lange sjoelbakken (met bijpassende schijven) die de timmerman ooit maakte, bleven bewaard voor Den Hoorn. De feestcommissie betaalde er €140,- voor. Naast een hoop geld voorde clubkas van DEK zorgde de veiling voor een hoop gezelligheid. Het evenement lokte enkele honderden bezoekers naar het dorpsplein. Helaas werkte het weer niet helemaal mee. Gezien de dreigende wolkenluchten besloot de organisatie de pauzes, waar in optredens van het fanfarekorps stonden gepland, te schrappen. Dat was een verstandige keuze, want vlak nadat de laatste kavels onder de hamer waren gekomen, begon het te stortregenen en stroomde het plein leeg Hoewel het spel nog wel iets te wensen overliet, is Texel'94 de competitie goed begonnen. Het team van trainer Martin Koorn en coach Ralph Koning versloeg op eigen veld Wieringerwaard met 3-2. Wieringerwaard was een oude bekende voor Texel'94. Vorig sei zoen speelden beide teams in het paasweekend twee keer kort achter elkaar. Op Texel werd het een gelijk spel. in de uitwedstrijd kwamen de Texelaars tot winst. De verwachting was daarom dat Wieringerwaard op revanche belust naar het eiland kwam. Texel'94 begon de wedstrijd goed en zorgde ervoor dat de sterk ver jongde ploeg van de bezoekers er in het eerste half uur niet aan te pas kwam. Doelrijpe kansen waren echter schaars. De Texelaars com bineerden vaak te lang, in plaats van resoluut uit te halen, terwijl de kee per van de tegenstander attent zijn doel verdedigde. De beste mogelijk heid was voor Martin Koorn, die in de tiende minuut de bal uit een vnje trap rakelings over schoot. Omdat .Wieringerwaard tegen de goed georganiseerde Texelse verde diging ook geen potten kon breken, gebeurde er ook voor het andere VERVOLG VAN PAGINA 1 Vliegveld De controle was onderdeel van een serie inspecties die dit jaar op kleine regionale luchthavens wordt gehou den om in beeld te brengen hoe piloten met veiligheid omgaan. Aan leiding zijn enkele dodelijke onge lukken die zich vorig jaar in de recreatieve luchtvaart hebben voor gedaan. Vliegveld Midden-Zeeland bij Middelburg kreeg eerder al een soortgelijke controle De vijf pilo ten op het Texelse vliegveld kregen geen boetes. De inspecteurs gaven aanbevelingen hoe het wel moet. Volgens de inspectie is het echter niet uitgesloten dat in de toekomst hardere maatregelen worden geno men als er tekortkomingen blijven. 'Dit is een sector waarin weinig is gereguleerd. De piloten krijgen de gelegenheid te laten zien dat ze het doel weinig. Toch werd het in os 20ste minuut bijna 0-1toen één ri de spitsen van Wieringerwaard X een counter een riante mogelijke kreeg. Alleen voor keeper Derns Schouwstra faalde hij echter volledig in de afronding. Vijf minuten lala moest Martin Koorn met een velende blessure - een zweep: meende verzorger Ben Jas - het vso verlaten. Hij werd vervangen dcc Rick den IJzerman, die een vertik stelijke wedstrijd speelde. Door talrijke overtredingen en M singen was de slotfase van deeerS helft erg rommelig. Op slag van té werd het verrassend 1 -0. De ra? links uitgeweken Yvo Barends een goede voorzet, die echter do? de doelman leek te worden om schept. Toen deze de bal losliet, spits Leon Zijm er ogenblikkelijk» om de score te openen. De tweede helft was van mine? gehalte. Toch verdubbelde Texef? na een klein kwartier de voorspron: Het doelpunt kwam op naam Yvo Barends, die een mooie aan* over de linkerkant besloot met e? strak diagonaal schot. Even i£? werd Zijm gewisseld voor de behen dige aanvaller Eddy Muric. Halverwege de tweede helft bram Wieringerwaard de spanning W in de wedstrijd door listig te scoraf uit een vrije trap. Keeper Schouws* leek totaal verrast Marcel Ris bram een kwartier voor tijd verlichting do» met een vrije trap vanaf de rand het strafschopgebied doel te tr? fen. Kort hierna werd Yvo Barsnï gewisseld voor Pieterjan Eelman. W minuten voor tijd werd het door?» knullig weggegeven doelpunt re? 3-2, maar echt spannend werd daarna niet meer. kunnen waarmaken.' Dat er preventieve controles den gehouden om het bewust" van veiligheid te vergroten, is gens De Bruijn toe te juichen het moet niet tendentieus wore? gepresenteerd. Die tien vliegtu^ waren zo'n tien procent van a!» wat dat weekend is geland. Enw* er werd vastgesteld is in de o$ van grootte vergelijkbaar met niet bij je hebben van je rijbe«? tijdens een verkeerscontrole van politie.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2