Veel variatie op Texel Culinair Vasthouden water onderwerp overleg Omzet TESO 9,4 procent omhoog Cjrocn c/wartrjexels in het harL, 'Jerrycan nodig omdat brommer zoveel zuipt' Nieuws van de provincie Goudbrasem in Waddenzee 'Verdachte' brandstichting vrij OP KAMERS? texelseScourant Provincie heeft geld voor plannen rond mmm/mmm OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12207 DINSDAG 11 SEPTEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Losse nummers 1,10 iothfrH" pi) Ml EN DE KROKETTEN] JZW CHBRMOgKlj SlflIN HEIFRituokV j J 'AHvl Waterleidingmaatschappij PWN, tet hoogheemraadschap en ie gemeente voeren nieuwe asprekken over het langer vast houden van zoet water op Texel. Bedoeling is dat water van hevige tegenval in lente en herfst tijdens droge perioden beter kan worden benut. Aanleiding is een nieuw manifest ei de vijf Waddeneilanden waarin Se ambitie wordt uitgesproken dat 3 eilanden vanaf 2020 volledig stvoorzienend moeten zijn op het gebied van energie en water. Dat was het PWN en het Hol lands Noorderkwartier reden con tact te zoeken met de gemeente. is wethouder Rikus Kieft is bet voor Texel iets te hoog gegre pen in 2020 volledig zelf in de eigen ^waterbehoefte te voldoen, met "wiedoor het hoge verbruik dat het teisme met zich meebrengt. Hij wil set beide organisaties wel verder pjken hoe regenwater beter voor fiergebruik kan worden vastgehou- Dat onderwerp speelt al jaren, laar volgens Kieft kan het geen «raad te zien hoe het vasthouden kgen zo efficiënt mogelijke kosten "og verder kan worden verbeterd. kunnen daarbij inspelen op de •Staatverandering. Zoals het er nu "aar uitziet, krijgen we in de lente en herfst twintig procent meer neer lag dan nu het geval is, terwijl het "de zomer twintig procent minder pat worden. We moeten ook reke- fag houden met extremere neer- '9 in kortere tijd. Het zou mooi $n als we dat water kunnen vast- 'ouden voor de drogere perioden.' fel zou volgens Kieft onder meer tonen via wadi's (droge bekkens ^overtollig water op te vangen) vernatting van het landschap. Gemeente, hoogheemraadschap en waterleidingmaatschappij wil len zich onder meer baseren op de zogeheten Wateratlas Texel die het Hollands Noorderkwartier een paar jaar geleden heeft laten opstel len. Daarin is de waterstaatkundige huishouding van het eiland in kaart gebracht en worden verwachtingen voor 2050 beschreven. De verwach te extra regenval wordt in de atlas nog als bedreiging gezien, terwijl het volgens de organisaties ook iets is dat kan worden benut. 'Het is ook in het belang van de landbouw.' Gemeente, hoogheemraadschap en PWN hebben inmiddels de eerste verkennende gesprekken gehad. Het manifest van de Waddeneilan den komt volgende week aan de Dertig eetbedrijven zorgden er dit in de kraam van Echte Bakker Tim- het eetfestijn dat voor de vierde keer weekend tijdens Texel Culinair voor mer tot gekonfijte kabeljauw in de werd gehouden. Zo kon de jeugd bij dat de fijnproever aan zijn trekken stand van Culinaire Verwennen) Bij Restaurant Noordzee marshmallows kwam in De Koog. Van een high tea Jef, het was allemaal te vinden op dopen in een chocoladefontein. Meer orde in de raadsvergadering. Ook de raden van de andere eilanden krijgen het aangeboden. Het moet volgens Kieft worden gezien als onderlegger voor subsidieaanvra gen bij het Waddenfonds. Er staan geen concrete plannen in, maar er wordt algemeen beschre ven dat de Waddeneilanden zich bij uitstek lenen voor innovaties op het gebied van duurzaamheid. Bedrijfsleven en kennisinstellingen worden uitgenodigd de eilanden als 'proeftuin' voor nieuwe projecten te gebruiken. Het Rijk wordt verzocht meer geld beschikbaar te stellen. De eilanden stellen voor dat er nieuwe financie ringsprogramma's voor duurzame projecten moeten komen. Die pro gramma's zouden moeten worden gevoed uit de aardgasbaten. Stil gestaan wordt bij het feit dat het woord 'duurzaamheid' inmiddels op weg is een uitgehold begrip te wor den. Volgens het manifest zijn duur zame ontwikkelingen echter een pré om in de toekomst zorgvuldig met het Waddengebied om te gaan en tegelijkertijd ook het toerisme met de eisen van de tijd te laten mee groeien. Voorgesteld wordt dat op termijn een soort coördinatiepunt op te richten als er daadwerkelijk allerlei projecten in werking zijn gesteld. 'Als we wat verder zijn in het proces zal de diversiteit en de schaal van het aanbod van duurzame energie op bijvoorbeeld de lokale gas- en elektriciteitsnetten een duidelijke regie vereisen', aldus het manifest. Het stuk is overigens zeer ambiti eus, omdat het oorspronkelijke doel Texel in 2030 zelfvoorzienend te laten zijn met tien jaar is vervroegd. De goudbrasem is voor het eerst in de Waddenzee waargenomen. Het NIOZ heeft er de afgelopen twee weken in totaal 14 gevangen in de fuik bij 't Horntje. De goudbrasem, ook wel bekend als dorade, is een subtropische kustvis die in de Middellandse Zee en in de Atlantische Oceaan leeft. Hij staat in zuidelijke landen ook vaak op de menukaart. Boven Het Kanaal komt het dier zelden voor. Volgens Hans Witte, die de brasems samen met Siem Gieles uit de fuik haalde, zijn het allemaal jonge vissen van ongeveer anderhalf jaar oud. Ze zijn gemiddeld 10 tot 14 centimeter lang. Een vol wassen exemplaar kan 70 centimeter lang worden. Witte vermoedt dat de brasems (Sparus aurata) naar het noorden zijn getrokken om nieuwe leefgebieden te ontdekken. 'Het zijn altijd de jonge dieren die het verst weggaan.' Het is niet helemaal uitgesloten dat ze afkomstig zijn van de kweek (gebeurt veel rond de Middellandse Zee), maar volgens Witte is het zeer aannemelijk dat het om wilde vissen gaat. Het is vooralsnog de vraag of de goud brasem het redt in de Waddenzee. Die is de afgelopen jaren gemiddeld wat warmer geworden, maar volgens Witte waarschijnlijk met warm genoeg voor de goudbrasem. 'Maar dat is nu nog koffiedik kijken.' Een paar maan den geleden werd de Waddenzee ook al verrast met de forse toename van pelser (een volwassen sardine) en een zeldzame trekkersvis die norma liter ook alleen bezuiden Het Kanaal voorkomen. Zes van de gevangen goudbrasems zwemmen inmiddels rond in de aqua ria van het NIOZ. De allereerste heeft een nieuw onderkomen bij Ecomare gekregen. Twee dode exemplaren zijn opgestuurd naar natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden en de rest is op het NIOZ ontleed en onderzocht. De goudbrasem heeft een zilverkleu rig uiterlijk, maar dankt zijn naam aan een gouden band tussen de ogen. Het dier vertoeft over het algemeen tussen het zeeoppervlakte en een diepte van maximaal 150 meter. Het is een roofdier dat dierlijk voedsel eet. Witte verwacht dat er de komende tijd nog meer in de Waddenzee opduiken. Tenzij de wind verandert en de dieren niet meer bij de kant kunnen komen.' over Texel Culinair verderop in de krant(Foto SMna SCci/Bee**»* Ttnl) Ontsnapte hond doodt schapen Een boer uit De Cocksdorp heeft in de nacht van donderdag op vrijdag negentien schapen verloren, nadat een ontsnapte hond in zijn kudde had huisgehouden. De dieren stonden in een weiland aan de Laagwaalderweg dat door de boer wordt gehuurd. Negen schapen werden 's ochtends dood aangetrof fen, tien anderen hadden dusdanige verwondingen dat ze moesten worden afgemaakt. De dieren waren gebeten door de hond van een 28-jarige man uit Oosterend. Hij was het dier rond middernacht bij het uitlaten kwijtge- De 18-jarige Texelaar die woens dagavond werd opgepakt als verdachte van brandstichting, is vrijdagmorgen vrijgelaten. 'De jerrycan met brandstof had ik mee omdat mijn brommer zoveel zuipt. Maar met de brandstichting heb ik niets te maken', zo liet hij ons gisteren weten. Het betreft geen Oudeschilder, zoals door de politie naar buiten werd gebracht, maar een inwoner van Oosterend. Hij werd om 20.50 uur op de Zaandammerdijk aan gehouden. toen hij met zijn brom mer op weg van zijn werk in De Cocksdorp naar Oudeschild was. Dat was kort na de brand aan de Zanddijk, waarover de brandweer om 20.38 uur werd gealarmeerd. Hij trok de aandacht van de op dat moment zeer waakzame politie omdat hij een jerrycan benzine mee voerde op zijn bromfiets. 'Ik rijd op een opgevoerde bromfiets die wel 130 tot 140 kilometer per uur rijdt. Maar daardoor zuipt mijn brom mer enorm. Zonder extra tank kom ik onderweg zonder brandstof te staan. Nadat ik ben aangehouden is mijn brommer in beslag genomen en ik heb een bekeuring van €400,- gekregen wegens te hard rijden. Maar ik ben geen brandstichter. Dat kan ook niet, want hoe kan ik een brand aansteken waarover om 20.38 uur alarm wordt geslagen, terwijl ik werkte tot 20.30 uur.' Dat laatste tijdstip is door zijn werkge ver bevestigd. De politie deed geen nadere mededelingen over de zaak. Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl Winnubst Optiek in Den Burg wordt Eye Wish Groeneveld/Winnubst Woensdag 12 september zijn wij vanaf 12.00 uur i.v.m. studiemiddag gesloten Bankier 'Ondernemers zijn hier gemiddeld vrij nuchter. Ze kennen de moge lijkheden, maar ook de beperkingen van Texel. Maar ze zitten ook vol ini tiatieven en bezitten veel onderne merschap.' Aan het woord is Hans van Heerwaarden, vandaag precies 40 jaar bankier bij de Rabobank. Pagina 3 Hoogste punt Toekomstige buurtbewoners van nieuwbouwplan Den Burg-West maakten vrijdag kennis met elkaar. 'Kom jij hier ook wonen?', was een veelgehoorde vraag. Het hoogste punt is inmiddels bereikt. Pagina 5 m Trainen Met nog drie weken te gaan, is trainen en uren maken de allerbe langrijkste voorbereiding voor de deelnemers aan de halve marathon die op 30 september wordt gehou den. Zondag warmden zo'n twintig lopers hun spieren. Pagina 7 Verkoop Molengat weer terug bij af De deal met de Italiaanse kopers van veerboot Molengat is zo goed als zeker afgeketst 'Het geld dat in het contract was afgesproken is niet gekomen. We staan voortdurend met de Italianen in contact, maar ze krijgen de fmancienng met rond', vertelt TESO-directeur Rob Wortel. Het schip dat in 1980 in gebruik is genomen is daarom al weer enige tijd op de markt. In het jaarverslag meldt TESO dat als het schip vóór eind augustus met is verkocht, het voor sloop zal worden aangeboden. Die datum is inmiddels g raakt. De hond kwam volgens de politie later in de nacht alsnog thuis, maar was 's ochtends zo ziek dat de eigenaar ermee naar een dierenarts moest. Na zijn vertrek van huis zag de man de eigenaar van de schajaen met de jx)litie in het weiland staan, waarna hij het vermoeden kreeg dat zijn hond iets had gedaan. Aan boord van de boot belde hij de politie om zijn ver moedens te uiten. In Den Helder wer den hond en baas door twee agenten naar een dierenarts gebracht, waar de hond een spuitje kreeg om te braken. Het dier bleek wol in de Ynaag te heb ben. Volgens een politiewoordvoerder is de hond met afgemaakt. Of dat wel of niet gebeurt, is afhankelijk van de omstandigheden 'Bijvoorbeeld of hij nog wel aan de lijn kan blijven lopen De politie heeft proces-verbaal opge steld. Het is aan justitie om te bepalen of de hondeneigenaar zich mogelijk voor de rechter moet verantwoorden. De eigenaar van de schapen heeft hem voor de schade aansprakelijk gesteld. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een stijging van het vervoer van auto's van 6,7 procent en van personen met 4,1 procent in het boekjaar 2006-2007 heeft TESO windeieren gelegd. De omzet steeg met 9,4 procent tot bijna €17,5 miljoen. Debet aan jeze stijging was ook het weg- rallen van het wintertarief voor voertuigen. De winst steeg van .000,- tot €742.000,-. Na enige stagnatie in voorgaan de jaren groeide het autovervoer rong boekjaar zodanig dat het zelfs ■oger is dan het maximale scenario 0het langetermijnperspectief van TESO. Het personenvervoer zit iets teven de gemiddelde verwachting. Nel is het zo dat in de cijfers van rong jaar twee keer een druk paas weekend is verwerkt, maar ook is het zo dat de fraaie maand juli 2006 voor een vervoersstijging zorgde van één procent op jaarba- ss. Ook in voor- en naseizoen was je groei aanzienlijk. Verondersteld wordt dat ook het economische herstel een rol speelt, waardoor ■nen eerder geneigd is een korte vakantie op Texel door te brengen. Zo bezien gaat TESO ervan uit dat de cijfers in het komend jaar in ieder geval kunnen worden geëvenaard. Uit de cijfers blijkt dat het aantal vervoerde auto's dat niet van Texel kwam met 8,6 procent is gestegen naar 709.956 en dat van Texelse auto's met 4,4 procent tot 253.020. Het vrachtvervoer (inclusief cara vans en aanhangers) steeg met 4,3 procent naar 108.566 stuks. Er wer den twee procent meer fietsen ver voerd (147.818). Waar het vervoer groeide, daalde het aantal afvaarten van 14.202 tot 13.208. Door de grotere Dokter Wagemaker hoefde de tweede boot minder te worden ingezet. De bezet tingsgraad bleef 33 procent. Het aantal wachtenden halveerde bijna tot 48.779 en waar zich een jaar eer der wachttijden voordeden op 100 dagen, was dit vorig jaar nog op 61 dagen het geval. Het aantal auto's met voorrang bleef met 229.215 nagenoeg gelijk. De waardering van dienstverlening steeg van 7,6 naar 7,8, waarmee TESO de interne norm van 8 nadert. De in de Waddenzee gevangen goudbrasems in de aquaria van het NIOZ. IFolo KMs CamphuysenlNIOZ) 25,- korting bovenop onze extra zorgvergoeding!* eye wish DEN BURG Groeneplaao 6, lel. 0222- 31067 NOOrd-^Qolland Vraag tu Kijk in deze krant! Spinbaan 6, Den Burg

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1