Blauwtong trekt landelijk aandacht Cjroen c/tmrtrjexels in het harL, - Meer besmettingen verwacht Schapenhouderij leeft tussen hoop en vrees 'Na rondje blij dat er niets aan de hand is' Schagen vist weer op kokkels Waddenzee Jonge 'katjes' bij Ecomare Brand kiePwa9en Kortsluiting meterkast OP KAMERS? TBIHfnSB OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12208 VRIJDAG 14 SEPTEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg iar menigeen al voor vreesde, deze week officieel vastge steld: blauwtong komt ook op Texel voor. Het virus is geconsta teerd op twee Texelse bedrijven. Eén zieke ram is er inmiddels aan bezweken. Twee andere 'ver dachte' schapenbedrijven wacht ten gisteren nog op de uitslag, bij enkele andere bestaat het ver moeden van blauwtong. Ook bij twee koeien is de kans groot dat ie zijn besmet. Heel Nederland kon woensdag- ïttnd via het NOS Journaal verne- ien dat ook schapeneiland Texel tot de besmette gebieden behoort. Weliswaar in veel mindere mate dan de zuidelijke provincies, maar de schrik zit er vooral bij schapenhou- goed in. Dierenarts Loek van Wet ven/vacht dat er de komende nog veel bedrijven bij zul- én komen waar blauwtong wordt «moed. Vanaf de weg zag hij hoe lïschillende dieren symptomen aten zien die op de ziekte wijzen. Het is een virusziekte die alleen bij rerkauwers voorkomt, waarbij geïn- scteerde schapen doorgaans zie- ter worden dan geiten en runderen. Het is in ieder geval niet gevaarlijk voor mensen, maar onder schapen an in het ergste geval grote sterfte optreden. Maar hoopgevend is dat rook zieke dieren zijn opgeknapt. koeien kan de melkgift met ruim •sn kwart worden gereduceerd. 'Als «houders vermoeden dat hun die- sn ziek zijn, zijn ze verplicht dit te nelden bij de dierenarts. Vaccinatie I niet mogelijk en er bestaat therapie, maar in ernstige gevallen kan bijvoorbeeld wel anti biotica worden toegediend. Om de kans te verminderen dat de dieren worden gestoken door knutten, de muggen die het virus overbrengen, is behandeling met een insecticide mogelijk. Ook wordt geadviseerd de dieren zoveel mogelijk in het open veld te houden, waar de con centratie knutten lager is. Rammen lijken er extra gevoelig voor. Een zieke ram is tot zes weken na de ziekte nog onvruchtbaar. Voor meer informatie over blauwtong heeft de dierenartsenpraktijk een speciale nieuwsbrief gemaakt en kunnen de websites www.minlnv.nl, www.vwa. nl of www.gddeventer.com worden geraadpleegd. LTO afdeling Texel heeft inmiddels met burgemeester Geldorp gespro ken over de invloed die de ziekte kan hebben. Niet uitgesloten is bij voorbeeld dat vanaf de weg dood zieke schapen in het land zijn te zien. De mogelijke gevolgen voor de bedrijven zijn besproken en er Schapenhouder e, is gekeken wat de gemeente kan gevrijwaard. betekenen. De gemeente heeft in een brief aan het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwa liteit bezorgdheid uitgesproken over de situatie. 'Het Texelse schaap is van groot belang voor het eiland.' Ook vraagt de gemeente om een schaderegeling voor gedupeerde boeren, zoals in Duitsland, België en Frankrijk. Uit het Journaal viel woensdag af te leiden dat Texel daarop niet al teveel hoop moet koesteren, maar dat blauwtong als normaal ondernemersrisico wordt beschouwd. py*' -fokker Carlo Veeger maakt meerdere keren per rondje langs de schapen om te kijken of e. Hem Anton Schagen kan weer kokkels vissen op de Waddenzee. De provincie Friesland heeft hem fén van de tien extra handkok- ielvergunningen verleend die het ministerie van LNV na het verbie den van de mechanische kokkel- «serij beschikbaar had gesteld. ie Texelaar heeft samen met twee 'aidkokkelvissers uit Hippolytus- 'cef en Bruinisse een boot gehuurd de HA 7 uit Harlingen), waarmee snds vorige week wordt gevaren. "Het is heerlijk om weer op het *ad met kokkels bezig te zijn', «telt Schagen die gisteren actief bij Schiermonnikoog. 'Het heeft jemaal al lang genoeg geduurd.' De familie Schagen moest in 2004 soppen met de mechanische kok erij, omdat die per 1 janu- 2005 werd verboden. Daarna sgon het wachten op de tien extra vergunningen die LNV had toege zegd (bovenop twintig al bestaande exemplaren) aan opvarenden. De vreugde van Schagen kent een schaduwrand. Broer Albert Schagen viel buiten de boot toen het ministe rie de extra vergunningen verlootte en voor dat probleem is nog steeds geen oplossing gevonden. Albert Schagen zegt desgevraagd het ver trouwen te behouden dat het goed komt. 'Maar het is momenteel een ingewikkelde juridische situatie.' Het ministerie hanteerde bij de ver loting tot grote onvrede van de 'Je hoopt dat het met een sisser afloopt, maar de verhalen die we van elders over blauwtong horen worden steeds ernstiger. Er heerst veel angst. Wat hangt ons nu weer boven het hoofd?' Net als zijn collega's controleert schapenfokker en -houder Car lo Veeger van Lindehoeven zijn schapen meerdere keren per dag op besmetting. Met het dekseizoen voor de deur gaan de boeren een onzekere tijd tegemoet. 'Je wilt de dieren goed in het voer houden, zodat ze vol doende vlees op de botten hebben voor als ze drachtig zijn. Aan de andere kant denk ik: morgen kun nen ze wel ziek worden en dan doen we het allemaal voor niets. Van collega's in het land die al met blauwtong zijn geconfronteerd, hoor ik dat twee weken nadat de eerste ziektegevallen zijn geconsta teerd er nog wel eens een uitbraak wil volgen. Op Texel is dat moment dit weekend aangebroken. Moet ik nu al medicijnen in huis halen, voor als straks blauwtong bij mij de kop opsteekt?' Het zijn de afwegingen en twijfels van de veehouder van de Westerweg, net zoals bij zijn collega's op het eiland. Ze moeten er niet aan denken dat, zoals bij collega's in het zuiden van het land, hun veestapel voor een kwart ver loren gaat. De boeren putten hoop uit de gedachte dat koele zeewind (waardoor de knut minder actief is) en de afgelegen ligging er voor zorgen dat de schade meevalt. Maar al die factoren hebben er niet voor kunnen zorgen dat het eiland vrij bleef van blauwtong. De schrik zit er goed in, omdat ervaringen elders hebben geleerd dat de ziek te eind september op zijn hoogte punt komt. Speculaties over hoe het virus hier terecht is gekomen zijn er volop. Eén theorie is dat hier besmette knutten zijn komen aan vliegen. Dat lijkt onwaarschijnlijk, omdat de ziekte zich tot dusver op grote afstand van het eiland heeft geopenbaard. Aannemelijker is dat er via de boot een besmet schaap of rund op Texel is gekomen, waar door al aanwezige knutten besmet zijn geraakt en de ziekte hebben verspreid. Veeger: 'Zoals vaak in dit soort gevallen wordt er meteen gewezen naar de boer waarbij de ziekte het eerst wordt aangetroffen. Maar dat is puur giswerk. Er wordt allerlei vee naar het eiland gehaald. Ook koeien, auto's met rosé kal veren en er kan ook een besmette knut in de vacht van een hond of in kleding hebben gezeten. We weten het gewoon niet, dus moeten we ook niet gaan wijzen.' Al teveel tijd om na te praten is er niet, meerdere keren per dag con troleert Veerger zijn dieren. 'Ik ben ieder keer weer blij dat als ik mijn rondje heb gedaan er niets aan de hand is. Maar als er dan 's avonds iemand uit Brabant belt met weer zo'n dramatisch verhaal, dan word ik erg somber. We leven tussen hoop en vrees.' Meer over blauwtong op pagina 5. Schagens veel te ruime criteria waardoor voormalige opvarenden van de mechanische kokkelvloot het moesten afleggen tegen men sen die nauwelijks iets met de kok kelsector hadden maar toch binnen de criteria vielen. Lees verder op pagina 6 v-^ Hpt uprt;tnkf»n van hm it in ppn tm Hondse liefde •dsnappen, negentien schapen de ^injagen, en dan naar huis. Dat Jnog eens een bonte hond. kpoepen buiten, op openbaar ter- fjn. Het resultaat blijft nogal eens fen, en dat is vies. Ze blaffen Aderlijk. Ze verstoren veel natuur, ^dat hun baasjes vinden dat ze ïwel in de huiskamer als in bos en *d de vrije loop mogen hebben, ^bizarre voorrecht hebben verder Seen katten. Ze eten hoogwaardig 'Sedsel op. Ze stinken. Ze versprei- steken en daarmee nare ziektes, rat heeft de hond, dat wij dit alle- naal accepteren? Liefde. Honden •sven echte liefde aan hun men- ;#e naasten. De hondse liefde is waardevol, dat alle nadelen erbij p het niet vallen. Sociale onrust. *ts- en psychiaterbezoek wordt sneden. weg met de hondenbelasting, riJeldklopperij zonder tegenpres- -'5' Maar gebruik wel poepzakje ai riem. Woelmuis De familie Hoogenbosch aan de Rozendijk is gisteren goed weg gekomen bij kortsluiting in de meterkast. Joost Hoogenbosch ontdekte de brand vlak voor hij zijn huis verliet. Met een brandblusser, in aller ijl opgehaald bij het naastgelegen Catharinahoeve, wist hij de begin nende brand de kop in te drukken. 'Ik heb de schrik in de benen', aldus Hoogenbosch. 'Ik rook iets vreemds en zag de meterkast vol rook staan toen ik daar de deur van open deed. Ik moet er met aan denken wat er had kunnen gebeuren als ik het niet had gemerkt.' De brandweer inspecteerde de meterkast en onderzocht of zich geen vuur had verspreid. Dat was niet het geval. Er werd onder meer een stuk plafond weggehaald voor de inspectie. Medewerkers van de NUON werden erbij gehaald om de stroomvoorziening nader te onder zoeken. Hoogenbosch wist zelf de stroom uit te schakelen toen hij de brand ontdekte. De oorzaak is nog Onbekend. IFoto Jeroen van Hatlum/BceldbanV Texel) Een van de zeekatten die bij Ecomare uit amper een centimeter groot. Ze zijn amper een centimeter groot en momenteel dé opval- lenste dieren bij Ecomare. Daar zijn in gevangenschap meer dan dertig inktvissen (gewone zeekat ten) geboren. De eersten kropen een week gele den uit eieren die de TX34 van de familie Daalder had meegenomen. Bij het centrum voor wadden en Noordzee is enthousiast gereageerd, want het gebeurt niet vaak dat de geboorte van jonge inktvissen (veel voorkomend op de Noordzee) wordt meegemaakt. 'We hadden ook niet verwacht dat ze zo snel zouden uitkomen', aldus Arthur Oosterbaan en Ivo Mol. De zeekatten (Sepia offi cinalis) zwemmen in een aquarium in de Waterzaal. De kans bestaat dat er nog meer uit het ei kruipen. Hoewel nog zeer klein zijn de tenta kels, rugschilden en vinzomen (voor het ei zijn gekropen. Het afgebeelde dier is (Foto Salvo de WbIt/Ecomare) de voortbeweging) al waar te nemen. De rugschilden worden ook wel zee schuim genoemd. Het is het spul dat in het voorjaar vaak op het strand aanspoelt en in kooien voor kanane- pietjes wordt gebruikt. Voor bezoekers ligt bij het aquanum een vergrootglas, zodat ze de kleine visjes goed kunnen bestuderen. 'De eerste dag konden we zelfs nog dooierzakjes bij ze zien, maar die waren snel weg', aldus Mol. De dier tjes kunnen ook al kleine wolkjes inkt spuiten. Daar kwam fotograaf Salko de Wolf van Ecomare achter toen hij de inktvissen op de foto wilde zet ten De zeekat blaast inkt uit als hij zich bedreigd voelt. Tot verrassing van Mol en Ooster baan namen de jonge zeekatten ook al meteen hun schutkleuren aan. Bij inktvisjes die in het zand liggen worden de huidcellen wit, als ze op de rand van het aquarium verblijven Het verstoken van hout in een ton heeft woensdagavond bij een boer aan de Postweg bij Zuid-Eierland tot brand op een kiepwagen geleid. De wagen stond iets te dicht bij het vuur, waardoor één van de rubber banden vlam vatte. De boer wist met een brandblusser erger te voor komen. De brandweerploeg uit De Cocksdorp bluste de brand. worden ze donker. De kleine inktvis jes leven momenteel van aasgarna len die medewerkers van Ecomare bij De Bol vangen. Als ze wat gro ter zijn, verschijnen krabben, vissen, garnalen en kreeften op het menu. 'Ze zijn nogal vraatzuchtig, dus we houden ze apart in een eigen aqua rium', aldus Oosterbaan De inktvissen kunnen zo'n dertig centimeter groot worden. Navraag bij natuurhistorisch museum Natura- lis in Leiden leerde dat ze een leeftijd van één tot anderhalf jaar bereiken. Ecomare wil de inktvissen zo lang als het lukt in eigen huis houden. 'Als we niet meer voor ze kunnen zorgen, gaan ze terug in zee.' Het is waarschijnlijk niet de eerste keer dat het centrum zeekatten in huis heeft. Oosterbaan: 'Er is een oude poster met Gerrit de Haan en daar staat ook een sepia op.' Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl Oorlogsgraven De consuls van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting hielden woensdag hun jaarlijkse contactdag voor het eerst op Texel. Er werd aan deelgenomen door 85 consuls, die met hun partners een gezelschap van 160 personen vormden. In vier bussen verkenden ze het eiland, waarbij onder meer de begraafplaats van de Georgiërs op de Hogeberg en het juttersmuseum Flora werden bezocht. Pagina 5 a Stiekem proeven De emeritus hoofdredacteur van deze krant was het afgelopen week end mystery guest bij Texel Culinair. Als geheim lid van de jury moest hij drie dagen lang talloze gerechten beoordelen. Even leek het een mis lukking te worden, want ook eetlust kent zijn grenzen, maar dank zij een sterke maag, medische begeleiding en collegiale hulp kwam het toch nog goed. Over zijn ervaringen ver haalt hij in zijn column op... Pagina 7 100 jaar Uitgeest Precies 100 jaar geleden plantte Klaas Uitgeest, overgrootvader van Piet Uitgeest die met Ingrid nu een bollenbedrijf aan de Maaikeduinweg heeft, zijn eerste bollen op hoeve Flora. Vier generaties lang bestaat het bedrijf van Uitgeest nu al en is daarmee de oudste bloembollen kwekerij van Texel. Zaterdag wordt dat jubileum gevierd. Pagina 7 Begraafplaats wordt uitgebreid De algemene begraafplaats aan de Kogerstraat in Den Burg wordt uitgebreid met ongeveer 285 nieuwe graven. Die komen binnen de bestaande grenzen van het terrein, merendeels bij de hoek Kogerstraat-Bernhardlaan waar nu nog bosschage is en voor de rest in een strook grenzend aan het achterste pad van het nieuwe gedeelte aan de kant van het gebouw van de scouting. B en w hebben voor de uitbrei ding €65.000,- uitgetrokken. Het werk wordt grotendeels door de gemeente zelf uitgevoerd. Daarbij zullen genoemde terreingedeelten worden opgehoogd, zodat ze voor begraven geschikt worden. Gebruik wordt gemaakt van zand dat het hoogheemraadschap van graafwerk heeft overgehouden en dat tegen lage kosten beschikbaar is. Ondanks het toenemende aantal crematies groeit de behoefte aan graven nog steeds. De begraaf plaats telde oorspronkelijk 1077 graven. Door een uitbreiding in 1980 kwam dit aantal op 1282, afgezien van de graven van de oorlogsbe graafplaats. In 2000 is op dit nieuwe gedeelte - vak H - een urnenmuur gezet en zijn kindergraven en urnen graven aangelegd. Daarvoor werden 30 gewone graven ingeleverd, zodat er nu nog 1252 gewone graven zijn. Door het vervallen van graf rechten zijn op het oude gedeelte nog wat graven beschikbaar. Het nieuwe deel is echter volledig bezet, zodat met uitbreiden niet kan wor den gewacht. TEXELSE ^COURANT -LrJ*vh leHken. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TEXELTOFRISTCnl r Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1