mm Blauwtong:1 dat met een sisser afloopt' Japanse haver tegen bodemaaltjes Van winkelier tot psychotherapeut Consuls oorlogsgraven hadden contactdag [I MBRL SNOER rmoLlj 1 Nier verkocht?1 AmTooi* Gdh •j*LJÈk Bollen telers Martien Kuip (links) en Peter List (rechts) e ktrigosa op het land van List. n proefperceel van de aaltjesbestrijder Microscopisch kleine aaltjes iPratylenchus penetrans) in de grond kunnen bloembollentelers een flinke schadepost bezorgen. Ze vreten aan de wortels van nar cissen, lelies en andere bollen, zodat die 'van de wortel' gaan. foorheen werden ze bestreden met chemische middelen, maar tetrigosa, een Japanse haver- soort, lijkt goede mogelijkheden te bieden voor natuurlijke bestrij- 4ng. Dat blijkt uit proefvelden op het land van bollentelers Peter List aan de Pontweg en Martin Kuip aan de Oorsprongweg. List: 'Pleksgewijs kunnen aaltjes voor veel schade zorgen. In het ergste geval heb je celemaal geen oogst. Van grond- ontsmetting, zoals voorheen wel gebeurde, ben ik geen voorstander. Daarmee wordt al het bodemleven gedood en dat is niet goed voor je grond.' Het onder onder water zetten van akkers, zodat de aaltjes stikken, is op Texel waar het opper vlaktewater schaars is geen optie. Als natuurlijk alternatief zaait List tot dusver onder meer Afrikaantjes, die de eigenschap hebben dat ze de aaltjespopulatie in de grond doen afnemen. Voorwaarde is wel dat er geen onkruid tussen groeit, omdat dit wél waardplanten kunnen zijn waarop aaltjes goed gedijen. List: 'Het schoonhouden Is niet eenvou dig, het zaad laat zich lastig zaaien en ontkiemt moeilijk, na de langste dag kun je het niet meer zaaien en er zit veel werk aan.' Bladram- manas, een ander alternatief als groenbemesting en stuifbestruiding na de bollenoogst, heeft ook zijn beperkingen als inzet tegen aaltjes. Hoopgevender zijn de resultaten met het soort Pratex (Astrigosa) dat Agrifirm levert. Vertegenwoordiger op Texel Jac van der Geer: 'We zitten nog in de testfase, maar de resultaten zijn hoopgevend. Uit bemonstering van een perceel van Martin Kuip die we hebben inge zaaid bleek dat de populatie aaltjes met 70 tot 80 procent is geredu ceerd. Andere voordelen zijn dat het makkelijk ontkiemt, het gewas snel dicht groeit zodat er geen ruimte is voor onkruid en dat de haver voor een goede doorworteling en voor lucht in de grond zorgt. Dat is mooi meegenomen als je het als aanvul ling op het stro als winterdek op de bollen zaait.' TEXELSE j COURANT 'Explosie' van scootmobielen Het aantal scootmobielen op Texel stijgt explosief. Steeds meer ouderen en anderen die daarvoor op grond van hun licha melijke conditie in aanmerking komen, krijgen zo'n vervoermid del toegewezen op kosten van de gemeente. Deze kosten ste gen van €41.650, - in 2002 tot €226.130, - in het afgelopen jaar. Het afgelopen jaar reden zo'n 150 scootmobielen over Texel rond; in 2002 waren dat er nog 51. De aanschaf- en onderhoudskosten vormen het leeuwendeel van de 'omzet' van de thuiszorgwinkel, die het afgelopen jaar voor in totaal €388.875, - aan gehandicapten voorzieningen verstrekte. De andere hulpmiddelen zijn onder meer aan passingen, handbewogen rolstoe len en driewielfietsen. Bovenop de kosten van door de Thuiszorgwinkel geleverde voor zieningen komen nog de kosten van trapliften, geleverd door het bedrijf Freelift. Het afgelopen jaar werden op Texel zeven trapliften geïnstalleerd met een totale waarde van €44.176,-, exclusief het bijbe horende onderhoudscontract van bijna €800, - voor in totaal vijf jaar. Er geldt wel een terugkoopregeling. Als een traplift overbodig wordt (bij voorbeeld door overlijden van de gebruiker) wordt de lift door Freelift teruggekocht voor de meuwwaarde minus de afschrijving. Texel en andere gemeenten in de Noordkop zijn bezorgd over de snelle stijging van de kosten van gehandicaptenvoorzieningen. Het is een van de redenen om over te gaan op Europese aanbesteding van deze voorzieningen, samen met Schagen en andere gemeenten in de regio. Omdat deze zes maanden durende aanbestedingsprocedure gecompliceerd is en deskundigheid vraagt, wordt het werk uitbesteed aan een gespecialiseerd bureau. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 2007 Peter Bakker (63) uit Den Burg heeft zich gevestigd als psycho therapeutische hulpverlener. Het bureau dat hij aan huis is begon nen heet Tandem en voorziet in professionele begeleiding van flensen die problemen hebben ret zichzelf of anderen, voor noeilijke keuzes staan, beter wil len communiceren, problemen hebben bij het samenwerken met anderen, iets willen doen aan de kwaliteit van hun relatie of andere mensen hebben om beter in het leven te staan. Een opmerkelijke stap voor iemand ee jaren lang directeur was van de Hema-vestiging in Den Burg, de vraag voor de hand ligt: waarom begin je aan zo iets? Bak- <er 'Omdat ik het leuk vind. Ik had altijd al belangstelling voor de psy- srapie, ben zes jaar geleden begonnen met een opleiding trans- tonele analyse. Daar wil ik nu wat meedoen. Met gesprekken en oefe- rógen wil ik mensen een duwtje in goede richting geven op basis iar gelijkwaardigheid. Daarom heb voor de naam Tandem gekozen, at is immers ook een ding waarop tmee mensen elkaar voorthelpen.' Wie Bakker wil raadplegen, kan een afspraak maken voor een (gratis) kennismakingsgesprek. Als dat positief afloopt, bepaalt de cliënt zelf waaraan hij of zij wil werken en welke doelen moeten worden bereikt. De aanpak kan vervolgens bestaan uit inzichtgevende oefe ningen uit verschillende moderne psychotherapieën, met aandacht voor lichamelijke verschijnselen. Het resultaat moet zijn dat de hulp zoekende zijn angsten herkent, zelf vertrouwen krijgt, nieuwe energie opdoet, zich bewust wordt van zijn drijfveren en dingen durft 'los te laten'. Opleiding Peter Bakker volgde al in zijn Hema- tijd een driejarige opleiding com municatie bij Phoenix Opleidingen in Utrecht. Daarna volgden profes sionele begeleiding en masterclas- ses transactionele analyse. Daar naast doet hij energetisch werk en maakt hij gebruik van Gestalt, hyp notherapie en kwantumpsycholo- gie. Belangrijk is dat de zogeheten humanistische therapieën worden toegepast wat betekent dat ervan wordt uitgegaan dat mensen ver antwoordelijk zijn voor hun eigen leven. Ervaring heeft de therapeut opgedaan in De Skuul op 't Horntje, waar hij anderhalf jaar begeleidend actief was. Niet op alle hulpvragen kan Bak ker antwoord geven. Als iemand bijvoorbeeld zwaar depressief is, wordt hij naar de dokter verwezen. Verder moet het klikken tussen cli ënt en therapeut, zodat er weder zijds vertrouwen is. Peter Bakker. He (dreigende) besmetting met blauwtong komt in een seizoen waarin de stemming in de scha penfokkerij al in mineur was. Car- 'o Veeger: 'De betere rammen 'jken het meest kwetsbaar. Er °in elders fokkers die enorme wliezen hebben geleden en heel 3®ede rammen zijn kwijtgeraakt.' *eger: 'Het motto de één zijn dood de ander zijn brood, gaat hier tel op. Want als je de helft van je Wen verliest, heb je ook minder rammen nodig. Bovendien zijn veel ïan onze klanten hobbyfokkers en bij velen van hen is het plezier wel wdwenen. Ze stoppen ermee.' De "°op is gevestigd op een vaccin, "k het oktober, november wordt de temperatuur daalt, komt het Ws stil te liggen. Het zal pas in ■wi, juli weer opduiken. Voor die tijd Widen we graag willen vaccineren. wordt nu heel hard aan getrok- *6n. De minister van landbouw weft bijvoorbeeld twee dagen gele- 1)6,1 in Zuid-Holland een besmet bedhjf bezocht, waar ze heel erg ttn is geschrokken. Maar er moet veel gebeuren, onder andere ^sluitvorming in Brussel. Daar gaat ^zosnel meestal niet...' °t overmaat van ramp stelde de Uister nadat in Engeland opnieuw avond een vervoersverbod voor onbepaalde tijd in. Nu zaten de bedrijven die deelnamen aan de schapenfokdag de komende week toch nog op slot, maar daarna mochten de verkochte rammen precies op tijd voor het dekseizoen weer worden vervoerd. Veeger: 'Nu moeten we dat nog maar zien. Vori ge keer heeft de stand sr///-regeling Het leeuwendeel moet nog verkocht Nieuwe krachten voor brandweer De Texelse brandweer is versterkt met zeven nieuwe brandwachten: zes mannen en een vrouw. Ze zijn inmiddels geïnstalleerd als aspirant-brandwacht, maar over hun vaste aanstelling wordt pas beslist over twee jaar, afhankelijk van hun functioneren en studiere sultaten. Het gaat om Jan Klok (37) uit Den Burg. Margot Wolf (36) uit Oude- schild, Wesley Bijvank (18) uit De Waal, Cees Zegel (21) uit Den Burg, Thomas Haag (17) van 't Horntje, Pepijn Kooiman (18) uit Den Burg en Steffen Ruis (29) uit De Koog. Bijvank, Haag en Kooiman zijn afkomstig uit het korps de Texel se jeugdbrandweer. De brandweer telde laatstelijk 47 personen, terwijl het er 50 zouden moeten zijn, met een uitloop naar 55. Door de nieuwe lichting is het korps dus in één keer op sterkte. De aanwas is het resul taat van een wervingsactie die werd ondernomen omdat het korps te klein dreigde te worden, vooral door op handen zijnd ontslag van een aantal krachten wegens leeftijd. Oudere Hoornders maken uitstapje (Oud-)Hoornders van 55 jaar en ouder maken woensdag 26 septem ber hun jaarlijkse uitstapje, georga niseerd door de feestcommissie van het dorp. De bestemming blijft nog even een verrassing. Wél belooft de organisatie 'een oergezellige mid dag met versnaperingen', terwijl de deelnemers hun bikini mogen thuis laten en 'een iets warmere outfit' wordt aangeraden. Verzameld wordt om 12.30 uur in dorpshuis De Waldhoorn, om 13.00 uur vertrekt de bus vanaf het plein tje bij Goënga. Na terugkomst, rond 17.30 uur, wordt een maaltijd geser veerd. Deelname kost €15,-, op de dag zelf af te rekenen. Opgave is tot 16 september mogelijk bij Winanda Goënga (tel. 319252), Gitta Witte (tel. 319405), Jolanda Bakker (tel. 319564) en Janien de Bruijn (tel. 319620). Wie graag opgehaald wil worden, een suikervrij dieet heeft of andere bijzonderheden te melden heeft, kan dit ook bij hen doen. Nieuw fotoboek 'Vliegende storm' Vliegende storm, het nieuwe foto boek van Flying Focus geeft een bloemlezing van jarenlang vliegen en fotograferen bij storm. Het boek laat in honderd foto's zien dat varen op zee niet altijd even comfortabel is. Het vliegende tearn van het mari tieme luchtfotobedrijf Flying Focus trotseert regelmatig de elementen om schepen te fotograferen onder de moeilijkste omstandigheden. Deze stormvluchten vormen een welkome en uitdagende afwisseling voor de routinevluchten die bijna dagelijks worden uitgevoerd. Sinds de aanschaf van een nieuw vliegtuig in 2004 wordt zelfs met windkracht 10 nog gevlogen, wat spectaculaire beelden oplevert van schepen tus sen golven van ruim tien meter. Deze foto's zijn gebundeld in Vlie gende storm. Het formaat van het boek is 21 bij 30 cm, de verkoop prijs is €29,50. LANGE TERMIJN gen da Woensdag 19 september: In Cinema Texel draaien de volgen de films: Ratatouille (13.30, 16.00 uur); Bratz (14.00 uur); De Simpsons (16.15 uur); The Bourne Ultimatum (20.00 uur); The Simpsons Movie (20.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Zoop in Zuid-Amerika (15.00 uur). Donderdag 20 september: Ten bate van het orgelfonds ver koopt vrouwenvereniging De Kaars vlam van 11.00 tot 17.00 uur zelf gemaakte kleding in de hervormde kerk van De Cocksdorp. In de schuur van RAB aan de Vlam- kast wordt vanaf 17.30 uur de eerste avond van de Lionsveiling gehouden. Vrijdag 21 september: In de schuur van RAB aan de Vlam- kast wordt vanaf 17.30 uur de tweede avond van de Lionsveiling gehouden. Wat ik zeggen wou... Vijftig jaar De Texelse Courant van dinsdag lezende, over de familie Uwe Koster die al veerig jaar op het eiland komt en aan Texel verslaafd is, kan ik mij dit heel goed voorstellen. Ook wij waren - en zijn - verslaafd aan Texel. Het eilandgevoel is heel sterk; ik kom hier al vijftig jaar. De eerste keer dat we op het eiland kwamen, was dat bij bakker Duinker in de Herenstraat in Den Hoorn. Mijn vader was ook bakker en had een nieuwe gasoven voor zijn bakkerij gekocht. Ook de familie Duinker moest een nieuwe oven en kwam bij ons in Nieuwleusen kijken hoe het allemaal werkte. Van daar onze logeerpartij bij 'oom' Dirk en 'tante' Ida. Met haar heb ik nog steeds contact. We gingen op de fiets naar Texel. Eerst vanuit Nieuwleusen op de fiets naar Urk. Daarvandaan met de boot naar Enkhuizen en van daar op de fiets naar Den Helder. Dan met de boot naar Oudeschild en op de fiets naar Den Hoorn, waar we op de deel hebben geslapen bij het huis met de twee leeuwenkoppen op het hek (de naam weet ik niet meer) De jaren daarna waren we in pension bij de familie Lap in de Herenstraat, in Unquenda en bij de familie Witte op Frankendael aan de Hoornderweg. Ook met hen heb ik nog steeds con tact. Ik was inmiddels getrouwd met Koop Krul. Samen kochten we een tent en vanaf die tijd kampeerden we elke 'grote vakantie' op Loodsman duin. Met Pasen en Pinksteren zaten we een weekje in een stacaravan. We kregen een zoon en een dochter en ook zij kamperen al jaren met hun kinderen op Loodsmansduin. De laatste twee jaar zaten we in ver band met ziekte van mijn man in een caravan, omdat het opzetten van de grote De Waard-tent mij teveel moeite kostte. Maar het eilandgevoel is er nog steeds. Mijn man is in apnl over leden, maar in augustus ben ik toch weer op Texel geweest Ondanks mijn grote verdnet voelde het goed daar weer te zijn. In oktober kom ik weer een weekend. L Gerrie Krul-Borger, Nieuwleusen. drie weken geduurd, dat zou tot de eerste week van oktober zijn. Dan had een groot deel van de rammen al bij de nieuwe eigenaar moeten zijn. Ze mogen dan wel zijn verkocht, als er niet wordt geleverd, wordt er ook met betaald. Maar laten we hopen dat ook dat met een sisser afloopt.' MKZ was gevonden woensdag- De consuls van de Nederlandse Oorlogsgravenstichting hielden woensdag hun jaarlijkse contact dag voor het eerst op Texel. Er werd aan deelgenomen door 85 consuls, die met hun partners een gezelschap van 160 personen vormden. In vier bussen verken den ze het eiland, waarbij onder meer de begraafplaats van de Georgiërs op de Hogeberg en het juttersmuseum Flora werden bezocht. De consuls doen voor de oor logsgravenstichting op vrijwillige basis onmisbaar werk. Ze letten erop dat de Nederlandse erevelden (met in totaal 75.000 oorlogsgra ven van Nederlanders, Geallieer den en Polen) in goede staat van onderhoud verkeren en komen in actie als er wat moet gebeuren. In elke gemeente waar oorlogsgraven zijn, is een consul die officieel door de burgemeester wordt benoemd. Vaak zijn het mensen in gemeente dienst, die deze taak goed met hun werk kunnen combineren. In heel Nederland zijn zo'n 400 consuls actief. De consul op Texel is Piet Bolier. De jaarlijkse contactdag is bedoeld als gezellig uitje, dat hen door het bestuur van de oorlogs gravenstichting wordt aangeboden als blijk van waardering. Jaren lang werden de contactdagen steeds gehouden in het centrum van het land, met als gevolg dat er vooral aan werd meegedaan door consuls uit die omgeving. De laatste jaren worden meer de uithoeken van het land opgezocht. Gastvrouw was woensdag burge meester Joke Geldorp, samen met Bram Guiljam en Cees Hoogerheide van het 4/5 mei comité. Op de begraafplaats van de Georgiërs (die niet onder de zorg van de oorlogs gravenstichting valt, maar wel door de gemeente wordt onderhouden) kregen de bezoekers van Texelaars informatie over de Russenoorlog. De consuls toonden zich verrast. De meesten hadden nooit eerder over deze tragedie gehoord. Vanuit hun professie vonden ze het merk waardig dat de begraafplaats een massagraf is, zonder vermelding van de namen van de gesneuvel den en geëxecuteerden, waardoor de betekenis van de begraafplaats voor nabestaanden betrekkelijk is. In en bij de schapenboet in De Nederlanden was een uitgebreide lunch. Daarbij werd een woordje gesproken door de burgemeester en de algemeen directeur van de oorlogsgravenstichting. PC. van der Graaf. Laatstgenoemde gaf een overzicht van de activiteiten die de in 1946 opgerichte stichting in bin nen- en buitenland ontplooit om de erevelden - in het belang van de nabestaanden - in perfecte staat van onderhoud te houden. Als voor beelden noemde hij het opknappen van de begraafplaats van Poolse gesneuvelden, waarbij de schuil namen waaronder de Polen dienst deden worden vervangen door hun werkelijke namen. Op de erevelden in Indonesië worden de houten krui sen en andere grafmonumenten ver vangen door exemplaren van beton. De contactdag werd afgesloten op de veerboot Dokter Wagemaker, met een borrel in het voor deze gelegenheid gereserveerde atrium. De consuls tijdens de lunch bij de boet in De Nederlanden, luisterend naar de burgemeester.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5