Oudste bloembollenbedrïjf bestaat 100 jaar Texelaars spelen tegen profs TEXELSE coURANT Forse schade bij aanrijding Sp° VRIJDAG 14 SEPTEMBER 2007 Bloemvelder Speeltuin. VERVOLG VAN PAGINA 1 Wadden kokkels Schagen, zo'n twintig jaar actief in de kokkelvisserij, toog in juni zelfs naar de Vaste Kamercom missie van LNV om uiteen te zet ten wat er verkeerd was gegaan. Probleem is dat het ministerie de gedane toezeggingen niet zomaar kan terugdraaien. De vergunning die Willem Anton Schagen heeft gekregen, loopt tot en met 30 juni 2008. Hij is afge geven door Friesland, omdat de vergunning eerst moest worden getoetst aan de Natuurbescher mingswet en dat is een provinciale verantwoordelijkheid. Als het om de Waddenzee gaat. is Friesland de aangewezen instantie omdat het grootste deel van de zee bij die provincie hoort. De tien extra handkokkelaars mogen tot en met juni per persoon maximaal 35 ton kokkelvlees opvissen. Willem Anton Schagen: 'Dat is hetzelfde als wat je vroeger op één dag kon vangen.' De kokkels worden handmatig geraapt met een beugel van 40 centimeter breed. 'Je moet het zien als het omharken van je tuin. Dit werk is zes tot acht uur per dag vol te houden, maar dan ben je ook echt moe.' Volgens Scha gen ligt de Waddenzee momen teel bezaaid met kokkels en zijn ermeerdere plekken waar zich natuurlijke sterfte voordoet. Er loopt nog een termijn waarin bezwaren kunnen worden inge diend, Het zit de Texelaar dwars dat enkele natuurorganisaties moeite met extra vergunningen hebben. 'Die hoor je niet tegen de gasboringen onder de Waddenzee protesteren, omdat daar het Wad denfonds als pot met geld in het leven is geroepen. Anders zouden ze allemaal tegen zijn.' Schagen is aangesloten bij de Vereniging van Handkokkelvissers Op Handkracht Verder in Yerseke. Die is bezig met een project om ook op Japanse oesters te mogen vissen. 'Dat mogen we nu nog niet, maar als dat er ook bij zou komen, is er weer een boterham op het wad te verdienen. We moe ten nieuwe wegen inslaan.' Albert Schagen legt zich momenteel toe op het vangen en kweken van mosselzaad met behulp van mos- selkorven die in de Waddenzee zijn geplaatst. Basketballers Pieter Dogger, Dou- we Vonk en Wesley Bosma spelen eind deze maand een wedstrijd tegen het nieuwe Helderse prof basketbalteam Seals. De spelers van De Mareis zijn opgenomen in een speciaal team van het Noord hollands Dagblad. De Texelaars trainen sinds half augustus wekelijks in de marinestad om beslagen ten ijs te komen. Hun team (Met Hart en Seals) bestaat voor de helft uit sporters en voor de helft uit redacteuren van de regio nale krant. De teams treffen elkaar zaterdag 29 september tijdens een open dag van de Seals. De Texelaars hebben inmiddels trai ningen gehad van onder andere een rolstoeltennistrainer en een assistent van Ton Boot die als coach meer malen kampioen werd in het prof basketbal. 'Het is leerzaam', vertelt Douwe Vonk. 'Met allerlei nieuwe oefeningen die we ook tijdens trai ningsavonden van de Mareis kunnen doen.' De drie werden opgenomen nadat Nico Kikkert van De Mareis ze bij het Noordhollands Dagblad had aangemeld. 'Het is mooi dat uit de gehele Kop van Noord-Holland drie Texelaars kunnen meedoen', aldus coach Eric Heijenk. Of Bosma, Dogger en Vonk daad- \tyat ik zeggen wou... miste je de boot van half zes. Peter Novak had in die tijd een goeie klant aan mij. Want één ding is zeker, TESO vaart altijd en op tijd. Slechts enkele keren was er vertraging door overmacht. Eenmaal was het door harde oostenwind en afgaand tij het niet mogelijk de haven in te varen De tweede maal werd de dienst onderbroken door zuidwestenwind kracht 12 of meer. Ook op andere wijze is TESO niet te beroerd de hoogste service te verlenen. Denk aan het ziekenvervoer en onver wachte omstandigheden. Het komt nu niet meer voor, maar indertijd lie ten mensen nog wel eens de sleutel in het contact van de auto zitten om vervolgens de deur op slot te doen Er werd dan een specialist geroepen, die met speciaal gereed schap (waaronder een stuk ijzer- draad) de deur weer openmaakte. Menig autokraker kon nog wat van hem leren. En onderschat ook de sociale functie niet. Eenmaal op de boot kom je toch weer onverwacht bekenden of familie tegen, die je misschien al een tijdje niet hebt gezien en waar je niet zo snel op bezoek zou gaan. Of er is een ken nis op de boot, afhankelijk van het openbaar vervoer. Zo iemand kan dan mooi meerijden. Toch blijft de drempel hoog, zeer hoog. De meeste Texelaars zijn honkvast. Ze gaan niet vaak naar de overkant, doen op zondag een rondje door het bos, eten een pata tje bij het Turfveld en gaan weer naar huis. De rest is puur afhankelijk van die boot en de laatste gaat om half tien. En als ze weggaan, zijn ze het liefst 'voor donker thuus'. De mees ten rijden dan ook 'op de boot'. 'We eten onderweg wel wat, anders halen we de boot van half zes niet.' En later blijkt dan dat ze nog net een bootje vroeger hadden. Waarom mogen de geregistreerde Texelaars trouwens niet gratis mee? TESO is toch Texels Eigen? Laat de bezoekers de overtocht betalen. Te duur? Ze komen toch wel. Maar dit terzijde. Van de overkant af is het ook niet zo eenvoudig. Zomaar even iemand bezoeken kan wel, maar je moet altijd rekening houden met de boot. Terug naar het alternatief, de brug. In hetzelfde jaar dat dokter Adriaan Wagemaker het initia tief nam tot de oprichting van TESO, kocht hij hoeve Flora. Zijn koetsier Klaas Uitgeest nam zijn intrek in het huis dat een speeltuin had waar kinderen voor tweeëneenhalve cent mochten spelen. Uitgeest breidde het uit met vee en bloembollen. Honderd jaar later bestaat de bloembollen kwekerij nog steeds. Achterkleinzoon Piet en echtgenote Ingrid vieren dat zaterdag met een open dag op het bedrijf dat nu aan de Maaikeduinweg bij De Koog ligt. Wagemaker was ondernemend planten. Uitgeest had zich in 1893 ingesteld. Nadat de teelt van bollen als kaasmaker in de Weverstraat in 1890 op Texel was gestart, liet gevestigd en werkte vanaf 1896 hij Uitgeest in 1903 op de Hoge- tien jaar lang als koetsier van de berg proefveldjes met bloembollen Texelse huisarts. Volgens de over- 1900: Klaas Uitgeest, de eerste generatie bollentelers, v Wagemaker. levering had hij twee snelle dravers voor zijn koets gespannen, die Uit geest 'goed in de haver hield'. Het verhaal gaat dat als de dokter op visite naar De Cocksdorp moest, hij een wedstrijd aanging met de veearts wie van hen er het eerst was. De bollenteelt nam op Texel een hoge vlucht. In 1908 werd een plaatselijke afdeling van het Hol- landsch Genootschap van Bloem bollenkwekers opgericht, die toen al twintig leden had. Onder hen nogal wat notabelen, zoals nota ris Dikkers. Wagemaker verhuurde Flora aan Uitgeest. Het teeltplan omvatte in die tijd vooral narcis sen, zoals de bekende Dubbele von Sion, Bicolor Horsfildii, Golden Empress, Golden Spur en Emperor. Om het verstuiven van de akkers tegen te gaan werden windsingels geplant. Eentje daarvan, langs de Californiëweg, staat er nog steeds. In de twintiger jaren verdiende Uit geest veel geld in de bollen, maar er waren ook mindere perioden. In de strenge winter van 1928 op 1929 bevroor de halve oogst en met het aanbreken van de crisis jaren kelderden de prijzen zodanig dat de regering in 1933 ingreep. Om een eind aan de overproductie te maken werden de akkers met bollen opgemeten en moest elke teler de halve oppervlakte inleve ren. Het betekende dat toen Pieter Jan (Piet) Uitgeest het bedrijf van zijn vader overnam en de kwekerij moest delen met zijn broer, hij door de verplichte krimp nog maar een kwart van de oppervlakte overhield (250 Rijnlandse roede, ongeveer eenderde hectare). De bollenteelt ging op vergunning en alleen wie na de oorlog over een vakdiploma beschikte en vier jaar praktijker varing had, mocht teeltrechten kopen. Maar dat was geen garantie voor een goede oogst. De gevrees de narcissenvlieg kon bijvoorbeeld veel schade aanrichten. Bij Uitgeest gebeurde het wel dat zeven van de tien bollen waren aangetast. De oplossing werd bedacht door pro fessor Van Slochteren, die uitvond 1910: Klaas Uitgeest (links) temidden van zijn bloembollen. 1930: Bollen rooien was toen nog handwerk. Een groep arbeiders uit het oosten van het land, tweede van links Pieter Jan Uitgeest. Op de achtergrond een Chevrolet vrachtauto. De man achter het stuur is Willem Uitgeest, de tr de auto is Klaas Uitgeest. en links Bram Wagemaker, de n Uitgeest. dat de vlieg was te bestrijden door het 'koken' van de bollen bij 43,5 graden Celsius. Dat gebeurde aan vankelijk centraal in een installatie nabij de huidige rotonde Eierland. Wie goed kijkt ziet op het schuur tje nog de letters van de uitvinder staan. Later kreeg Uitgeest, zoals de meeste collega's, de beschik king over een eigen kookketel. Een bekende narcis uit die tijd was onder meer Helios, de soort waar naar Hein (Pel) Bakker zijn huis aan het Schilderend noemde. Zonen en opvolgers Klaas en Jan Uitgeest, alweer de derde generatie, runden het bedrijf toen in de zestiger jaren de mechanisatie zijn intrede deed en het uitploegen en ander tijdro vend handwerk tot het verleden ging behoren. In hun assortiment hadden ze onder meer de soorten Carlton, King Alfred en de oude Von Sion, voor veel Texelaars een lucratieve teelt. 'We hebben op Flora wel tachtig jaar Sions geteeld Ze hebben ons er in slechte perio den altijd wel doorgehaald', vertelt Klaas Uitgeest, kleinzoon van de oprichter. De broers combineerden de bollenteelt met hun passie voor het strand, waarvan op het tegen woordig museale Flora de sporen nog volop zijn te zien. Zoals de Uitgeesten als kind door hun vader aan het werk werden gezet in de bollen, zo leverden ook hun vier zonen in hun vrije tijd regelmatig hand- en spandiensten. 1953: Pieter Jan Uitgeest, de opa werd toegestaan. tijd dat dit noj 2007: Ingrid en Piet Uitgeest tijdens het snijden 'Met z'n zessen laadden we zater dag na de koffie vier wagens van zes ton', vertelt Piet Uitgeest, de vierde generatie bollentelers. Een tijd lang combineerde hij de bollen met het werk van aflosschipper op de TX 1 van de familie Vonk, totdat hij twee jaar geleden na 25 jaar definitief voor het bloembol lenbedrijf koos. 'Van het werk in de schuur zijn Ingrid en ik geen groot liefhebber, maar het buiten kunnen zijn en het hebben van een eigen bedrijf is ons veel waard.' Het teeltplan omvat momenteel 6,5 hectare narcissen, 2,5 hectare tul pen en 2,5 hectare krokussen. In de winter worden de eigen boller in de schuurkas afgebroeid. Ze hebben een boerencamping (Ane- moonè) en ondernemen andere activiteien. Zaterdag houdt hun bedrijf aan de Maaikeduinweg van 11.00 tot 17.00 uur open huis. De geschie denis wordt in beeld gebracht, er wordt tekst en uitleg over de bollen gegeven, er is een kinderspeur tocht en er zijn tal van andere zaken te bezichtigen. Gerard Timmerman Bij een aanrijding op de kruising Kogerweg-Georgiëweg raakte de auto van een Duits echtpaar don derdagavond zwaar beschadigd. Ze reden over Kogerweg richting Den Burg. Achter hen reed een een Nederlandse bestel- of kampeerwa gen, met voorop een grote bumper (bar). Volgens een ooggetuige werd de Duitse auto bijna 'opgeduwd' door de bestelauto. De Duitse chauffeur raakte in paniek en nam bij het linksafslaan de binnenste (verkeerde) rijbaan. De achteropko mende bestelwagen passeerde de verkeersgeleider wél aan de goede zijde, waarna beide auto's elkaar voorbij de geleider tegenkwamen. De bus ramde de personenwagen in de rechterzijkant. Dankzij de bum per liep de bus nauwelijks schade op, maar werd de personenwagen flink ingedeukt. De inzittenden kwa men met de schrik vrij. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) Brug Met belangstelling en met een glim lach las ik onlangs het stukje over de stelling van de Texelse Courant: moet er een tunnel onder het Mars diep komen, ja of nee? Dat is sinds jaren een onderwerp van soms verhitte discussies. Een tunnel naar Den Helder? Tegen woordig wellicht technisch haalbaar, maar extreem duur. Door de sterke stroming is het Marsdiep zeer diep uitgesleten. Een eenvoudiger en goedkoper alternatief is het maken van een brug van Oudeschild naar Den Oever. De hoogte is aan te passen ten behoeve van de plezier en beroepsvaart. Hiermee kan een snelle verbinding worden gemaakt naar Amsterdam en Groningen. Toen ik bovenstaand idee jaren geleden tijdens een verjaardag naar voren bracht, zei mijn dierbare zwa ger Maarten Witte: 'Zodra de eerste betonpaal is gestort, breng ik gelijk een dynamietlading aan.' Ik moest in die tijd elke dag naar Amsterdam. Tegenwoordig is de verkeersdruk gigantisch, maar ook toen was het zaak voor vier uur door de Coentunnel te zijn, anders werkelijk het veld betreden tegen de Seals, is aan hun trainer, maar de kans is groot Het gelegenheids team, veertien man sterk, speelt vier keer zes minuten en er moet telkens vijf man in het veld staan. Plannen om daarna verder hun spo ren in het profbasketbal achter te laten, hebben de drie niet. 'Al zijn er momenteel twee spelers van de Seals geblesseerd, dus wie weet kun je je in de kijker spelen', grapt Dogger. De Mareis zijn van plan mee te gaan naar Den Helder om de dne aan te moedigen. De wedstrijd heeft plaats in de nieuwe Seals-sporthal De Brug in Den Helder Cursus mennen Bij voldoende belangstelling ver zorgt Piet Beers vanaf november een mencursus voor beginners en gevorderden. Ook wordt de moge lijkheid geboden het koetsiersbe wijs te halen. Opgeven kan tot uiter lijk 19 oktober bij Piet Beers, tel. 314563. De poulewinnaars troffen elkaar tij dens de laatste wedstrijd van de dag. Daarbij bleek het tweede elftal van Wartburgia uit Amsterdam net iets te sterk voor titelverdediger Vic toria Obdam. Door in de eilandder by tegen Oosterend 3 de penalty's beter te benutten, legde Texel'94 3 beslag op de vijfde plaats. Toerwin- naar Wartburgia won ook de Op de Stropdas-bokaal. Als enige team lukte het driemaal de bal vanaf elf meter tegen een aan de lat beves tigde stropdas te schieten. Jeroen Wijte van Victoria Obdam werd gekozen als meest waarde volle speler van het toernooi, Auke van Vermeulen van Oosterend was de beste keeper. De wedstrijd om de Jaap de Graaf- bokaal bestaat uit drie dressuur- proeven en drie vaardigheids- proeven, die alle binnen worden gereden. Alleen de finale vind! buiten plaats. De eerste wedsln,d vindt plaats op 21 oktober Hier aan voorafgaand, op een nog bepalen datum, wordt een voorde spreking gehouden. Meerdere per sonen kunnen met dezelfde aa" spanning deelnemen. Opgevend tot uiterlijk 1 oktober bij Johann* van der Zwaag (tel. 313551), Tar;a Staal (tel. 315993) en Cees Bakker (tel. 311700). De wedstrijden worden gehouden op 21 oktober, 25 november, 16 december, 13 januari, 24 februa' en 30 maart, de finale op 20 ap"1 Vermeerdering van criminaliteit? De meeste criminaliteit komt voort uit drugsgebruik. Ik heb bij de boot nog nooit iemand met een drugshond gezien, zoals op de vliegvelden. Op Texel is er nu ongetwijfeld ook drugshandel, dus dat zal niet zo sterk toenemen. Eilandgevoel weg? Ik weet het niet. Wat wel zeker is, is dat het sociaal element minder wordt en TESO wel kan inpakken. Er zullen maar weinig mensen zijn, die nog van de veerdienst gebruik zullen maken als er een brug is. Wat is dus de conclusie? Juist, laat de Koninklijke TESO maar lekker varen, dan kunnen wij onthaasten en ons verheugen op het eiland. Of zoals mijn goede vriend Henk van Leersum altijd zei als we elkaar na een week hard werken op de boot tegenkwamen: 'Zo, ik begin nu alweer automatisch Tessels te praten. Met een paar uurtjes heb ik de boeskippe deen, de was ophon- gen en dan kunnen we naar de 12 Balcken.' Vanaf de overkant: TESO, van har te. Adrie Schoo, Schagen. Blauwtongvirus verstoort ook Schapen Cup Blauwtong verstoorde zaterdag ook de strijd om de Schapen Cup. Het gevreesde virus was er de oorzaak van dat het vriendschappelijke voet baltoernooi, georganiseerd door het derde elftal van Texel'94, niet door een Texels schaap kon worden geopend. Toch werd ook de vierde editie van het evenement een groot succes. Acht teams namen het 's middags op de velden van Texel'94 in twee poules tegen elkaar op. Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 18 september Veld A: 19.15 Smash/PK-Pet's Place NBC 20.00 NBC-Krim Pet's Place 20.45 Paal 28/Krim-Randstad Knrr 21.30 Bremakk. 2-Vlinderw. Randst 22.15 Cocky's-Autocentr. Bremakk.2 Veld B: 18.30 NIOZ2-De Wit PFB 19.15 PFB-Pilaar Wessels 20.00 Wessels-AH De Pilaar 20.45 Blauwvinger-RAB AH 21.30 Mantje-Ecotiem Blauwvingei Veld C: 18.30 Otto's-Jozefschool de Waa 19.15 De Waal-Sportshop 1 Jozef 20.00 Klif 23-De Rog Sportshop1 20.45 Timmers-lepe de Boer Klif 23 21.30 Schouwstr.-Bremak. 1 Boe 22.15 Smash '68-Spar Schouwstn Wedstrijdleiding: Sportshop Texel' en Daan (tel. 320370) Uitslagen: Pets Place-Spar Oudeschild 0-3; Brematës 1-Smash '68 Piet Kooger 2-1, CVI-TESC 1-2; De Prinsen van Texel-NIOZ 1 1-2: Hd Koetshuis-Kobeko 0-3; PFB-Bouwcer» RAB 0-3; Mantje-De Wit installatietechne» 2-1: NIOZ 2-De Pilaar 0-3; Falcon-Wese Ontwerpt! 1-2; Albert Heijn-lnterieurta» Texel 0-3; De Krim-Smash '68 0-3. N6- Eelman en Partners-Schouwstra Transport! iTïmmer's Bakkerij-Sportshop Texel 1 Slagerij lepe de Boer-Otto's Tweewielerstw 3-0; Jozefschool-Klif 23 0-3; Eetcafé De Rog- Bar Sportief 2-1 De Graafbokaal Menvereniging Tussen Wad eo Duin houdt van oktober tot maart zes wedstrijden om de Jaap de Graafbokaal. Op 20 april strijden de aanspanningen in de finale.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6