'Wat heb jij nou voor rotzooi achter je huis?' Bewust maken van smaakvervlakking' Veel goederen voor Lionsveiling Jip?! Agenda oud Papier - g||>teSO oPIENie TEXELSE 2 COURANT DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texelsecourant.nl RECEPTIE Dinsdag 18 september: In De Buureton in Den Burg begint om 18.00 uur het maandelijks diner van de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Deelname kost €7.50, opgeven kan via tel. 312696. In het kerkje van Den Hoorn begint om 20.15 uur een concert van Marijke van Kooten (viool), Marjolein Dispa (cello) en Michel Dispa (cello). De toegang is gratis, na afloop wordt een inzameling gehouden. De gemeenteraad komt om 20.00 uur in het gemeentehuis in Den Burg bij een voor een openbare vergadenng. In Cinema Texel draaien de volgende films: The Bourne Ultimatum (20.00 uur); Our Daily Bread (20.15 uur); Woensdag 19 september: In Cinema Texel draaien de volgende films: Ratatouille (13.30, 16.00 uur); Bratz (14.00 uur); De Simpsons (16.15 uur); The Bourne Ultimatum (20.00 uur); The Simpsons Movie (20.15 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draait Zoop in Zuid-Amerika (15.00 uur). Donderdag 20 september: Ten bate van het orgelfonds verkoopt vrouwenvereniging De Kaarsvlam van 11.00 tot 17.00 uur zelfgemaakte kle ding in de hervormde kerk van De Cocksdorp. In de schuur van RAB aan de Vlam- kast wordt de eerste avond van de Lionsveiling gehouden. De veiling start om 19.30 uur; vanaf 17.00 uur is het mogelijk de goederen te bekijken. In Cinema Texel draaien de volgende films: The Bourne ultimatum (20.00 uur); Disturbia (20.15 uur). Donderdagavond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, op de verzamelplaat sen van huisvuilcontainers, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papier wagen komt in de volgende straten: 1. Bernhardlaan, Beatrixlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 18 12.36 en 23.50 u. Wo. 19 12.50 en Do. 20 00.40 en 13.34 u. Vr. 21 02.04 en 14.44 u. Za. 22 03.20 en 16.20 u. Zo. 23 05.24 en 18.07 u. Ma. 24 06.44 en 19.34 u. Di. 25 07.45 en 20.45 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 23 septem ber op om 7.26 en gaat onder om 19.40 uur. woensdag 19 september eerste kwartier. Vrijdag 21 september: In de schuur van RAB aan de Vlam- kast wordt de tweede avond vanö; Lionsveiling gehouden. Bekijken v? de goederen kan vanaf 17.00, de ve- ling start om 19 30 uur. De linedancers van de Eastende Honeybee Hoppers beginnen me: het nieuwe seizoen. Vanaf 20.30 utr zijn oude en nieuwe leden welkom in dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. I In Cinema Texel draaien de volgend; films: Bratz (16.00 uur); The Simp- sons Movie (16.15 uur); Evan Almighti (18.45 uur); The Bourne ultimatum (19.00. 21.45 uur); Disturbia (213C uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krr draait Harry Potter and the Order c the Phoenix (19.00, 21.45 uur). Om de drukte de baas te kunnen ze TESO af en toe een extra boot in. Os gebeurt vnjdag van 9.30 tot 16.00im en zondag van 14.30 tot 20.00 m Er is dan ieder half uur een afvaar zowel vanuit Den Helder als var? Texel. Toch moeten automobiliste vnjdag rekening houden met wachttj- den van een half uur. Deze kunnen Texel ontstaan tussen 9.00 en 11OC uur en in Den Helder tussen 11.00 en 14.00 uur. Maandag moet op Texé tussen 11.00 en 12.00 uur mogelijk j een uur worden gewacht. Vrijdag :ijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Dm Helder en 13.30 uur vanaf Texel uit sluitend bestemd voor het vervoer ra- gevaarlijke stoffen. Meer inform?.; over de veerdienst is te verknjgen ra tel. 369600 of website www.teso.rï. TEXELSE0COIIRANI Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteud Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 1 4 02 75 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@ienrnl Oc aJ onze adveneniwMnlraöen en a»-xoedr^m ran de Stichting ROTA. gevestigd te A/rstenar sa gedeponeenJ bi| de Kamer van KcopnarvW en Fitter te Amsterdam onder nummer 41198699 EereMnpajir de Regelen voor het Advertentiewezen wordt ogtmvtse Kosteloos toegezonden Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34,85 lautomawi Per jaar €71,10 68,95 (auiomi»« Bij verzending naar het buitenland zijn pc- tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Aankleding Er zijn weinig mensen die zulke lange tenen hebben als kunste naars. Kritiek wordt boos afgedaan als onbegrip. Een door mij weer onbegrepen reactie. Ik liep afge lopen weekend dan ook door Den Hoorn met gemengde gevoelens en gemengde waardering en hier en daar een stuk niet begrijpen. Naast werkelijke kunst, althans door mij begrepen uitingen, waren er ook bijdragen die ik met kon plaatsen als kunst. Misschien was sommig werk ook beter uit de verf gekomen wanneer de locatie wat beter zou zijn voorbereid, de spinnenwebben en de rotzooi een beetje aan kant gemaakt Vóór dat we Klifhanger als een om de twee jaar terugkerend evenement op de kaart zetten en landelijk onder de aandacht brengen om de toeristenstroom hier naar toe te lokken. Aankleding en uitstra ling zijn niet te missen elementen om een evenement een goede naam te bezorgen. Het lijkt me niet verkeerd om hiervoor eens met de ondernemers van Texel Culinair om de tafel te gaan zitten. Den Hoorn verdient beter, want het is een prachtig dorp om op je gemak doorheen te wandelen. Verrassend zijn de diepe tuinen achter de met blik aangeklede Herenstraat. De aardige doorkijk jes tussen de huizen op Diek. Onderhoudend en informatief de rijtuiggroene loodsbordjes op ver schillende huizen. De horecagele genheden gezellig en verrassend verschillend van sfeer. Wat zal ik nog meer noemen? Den Hoorn is gewoon leuk, maar sommige din gen kunnen beter. En dat is dan de mening van iemand die na dit schrijfsel wel nooit in een beoor delingscommissie voor kunst en cultuur zal worden geplaatst, te weten Pien Verberg DINSDAG 18 SEPTEMBER 2007 Bezoekers van Klifhanger bekijken twee sculptures van Antoinette Leroy in een tuin aan het Hoge Achtero Willem van Tatenhove en Andrew Albers voorzien de ingebrachte goederen van de spullen op hun plek te zetten. De inbrengdag voor de Lionsvei ling heeft zaterdag een keur aan goederen en opmerkelijke stuk ken opgeleverd. Een Cadillac uit 1970, een Merce des oldtimer uit 1978, meerdere Verkade-albums van Jac. P. Thijsse en een exemplaar van 't Lant van Texsel van J.A. van der VIis waren enkele topstukken die werden aan geboden in Oudeschild. De Lions kregen er ook nog een derde TESO-aandeel en een oprich tersaandeel van De Krim bij. 'Daar door kunnen we beide dagen zowel bij het begin als het eind van de avond een aandeel veilen', aldus veilingmeester Benno Bakker. De veiling wordt donderdag en vrijdag vanaf 19.30 uur aan de schuur van RAB aan de Vlamkast gehouden. De goederen kunnen vanaf 17.00 uur worden bekeken. Andere aangeboden stukken zijn niet meer verkrijgbare Texelse boe ken, schilderijen van Blok van der Velden, antieke spullen, uurwerken, gereedschap, meubilair en nog een vierde fles drank van Gert Coevert naast de drie flessen Kleintje van Gert die Harry de Graaf heeft inge bracht. Een bijzonder stuk is ook een houten naambord van TESO. Bij elkaar worden tegen de 500 kavels geveild. Senioren op pad in nationaal park Nationaal Park Duinen van Texel en Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) gaan samenwerken om Texelse senioren natuurge- richte activiteiten aan te bieden. De eerste excursie wordt gehou den op vrijdagochtend 5 oktober. Het betreft een herfsttocht over paddestoelen. Het programma start om 10.00 uur bij appaitementen- hotel Bos en Duin aan de Bak- kenweg en duurt tot 12.00 uur. De kosten bedragen €5.- per deelne mer, inclusief een kopje koffie na Wadexcursies Wadexcursies, zoals beschreven in de afgelopen krant, worden niet alleen in augustus gehouden, maar bijna het hele jaar door. Voor opga ve en informatie kan men terecht bij Ecomare. afloop. Het is een wandeltocht van ongeveer één kilometer over onver harde bospaden. De deelnemers worden uitgenodigd een fototoe stel mee te nemen en tijdens deze excursie herfstfoto's te maken. Zij kunnen hun mooiste foto inleve ren bij de Buureton. Deze worden daar vanaf 15 oktober tentoonge steld. Opgave voor 1 oktober bij de SWOT in de Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg, tel. 312696, e-mail swot@texel.com. Linedance voor senioren In De Buureton aan de Beatrix laan in Den Burg gaan maandag de lessen country linedance voor senioren weer van start. Beginners kunnen zich aansluiten bij de eerste groep, die om 19.30 uur begint. De tweede groep, met gevorderde dansers, begint om 20.45 uur. Meer informatie is te krijgen bij de SWOT, tel. 312696. FNV Vrouwen De FNV Vrouwen vertrekken dins dag 25 september niet vanaf Sint Jan naar Flora, maar vanaf de Wei koop in de Waalderstraat. Er wordt om 13.30 uur verzameld. Na het bezoeken van het museum vindt nog een korte vergadering plaats. Workshop FOOD! Voor mensen die met hun manier van eten niet het gewenste resul taat bereiken wordt zaterdag 26 september van 14.00 tot 16.00 uur in dorpshuis De Bijenkorf in Ooste rend een workshop FOOD! gege ven. Meijke van Herwijnen, schrijver van Weg met de weegschaal vertelt hoe het lichaam precies aangeeft wat het nodig heeft. De deelnemers leren hoe ze kunnen zorgen dat hun lichaam doet wat zij willen, in plaats van dat het verkeerd reageert op alles wat ze doen. Deelname kost 24,95, reserveren is noodzakelijk. Dat kan via www. wegmetdeweegschaal.nl of tel. 020- 7851704. Jongeren Informatie Punt Aandacht voor lekker, puur en eerlijk eten, dat is wat slow food volgens Sandor Schiferli, lid van het landelijke bestuur van Slow Food Nederland betekent. 'De organisatie wil mensen bewust maken van traditionele smaken, zoals Texelse schapenkaas, die door de globalisatie dreigen te verdwijnen.' Annette van Ruiten burg zet een Texelse afdeling op en organiseert op 3 oktober een bijeenkomst. 'In supermarkten wordt maar één soort doperwt aangeboden. Daar door denken mensen dat er maar één soort bestaat, maar dat is natuurlijk niet zo. Wij proberen men sen bewust te maken van deze smaakvervlakking en aandacht te besteden aan bijzondere smaken', aldus Schiferli. In de jaren tachtig zag de Italiaan Carlo Petrini de ves tigingen van Mac Donald's tussen de eeuwenoude pleinen in Rome verrijzen. 'Petrini had een vooruit ziende blik. Hij dacht dat als dit het gevolg zou zijn van de globalisering, het de verkeerde kant op zou gaan. Hij wilde het culturele voedselerf- goed behouden voor het nageslacht en richtte samen met anderen Slow Food op. Inmiddels telt de organi satie wereldwijd meer dan 80.000 leden.' Op Texel zijn er volgens Van Rui tenburg veel telers en kwekers die ambachtelijke producten maken. 'We moeten dat in stand houden. Nu hebben we bijvoorbeeld nog een slachter op het eiland, maar als die er met meer is worden de lammeren met zo veel mogelijk tegelijk in een vrachtwagen gezet. Dan worden ze naar de overkant gebracht waar ze helemaal gestresst aankomen en worden geslacht. Je zult kunnen proeven dat de kwaliteit van dat vlees een stuk minder is dan als de dieren hier worden geslacht.' De schapenkaas van Wezenspyk en De Waddel is inmiddels opgeno men in de Ark van de Smaak, een wereldwijde lijst van met uitster ven bedreigde, bijzondere smaken. 'Op die manier proberen we deze smaken onder de aandacht te bren gen.' De organisatie vindt dat telers en kwekers een redelijke prijs voor hun producten moeten krijgen. Van Rui tenburg; 'Ik haal aardappelen altijd bij mijn buurman. Dat is vaak goed koper dan in de supermarkt en je merkt het verschil in kwaliteit. Als ik de schil eraf haal, zijn de aardap pelen nog vochtig. Die zijn niet te vergelijken met aardappelen in de supermarkt want die zijn droog en meestal niet zo vers.' Slow Food is onderverdeeld in regio's die conviva worden genoemd. Dat is Latijn voor feestmaal, banket of iets vieren. De bijeenkomsten op Texel moeten dan ook naast informatief vooral gezellig worden. 'De bedoe ling is dat we bij elkaar komen en dan lekker gaan eten en genie ten van slow food.' Ook zou Van Ruitenburg graag smaakworkshops op scholen willen geven. 'Kinderen kennen veel smaken niet. Daarbij is de rol van de ouders erg belangrijk. Ik las in een artikel dat peuters tien tot vijftien keer iets moeten proeven voor ze aan de smaak gewend zijn. Het is heel natuurlijk dat ze niets onbekends lusten omdat ze vroeger door oerwouden en over het land liepen en dan bijvoorbeeld geen giftige bessen mochten eten. Mijn dochter at vroeger wel eens een pissebed uit de zandbak. Als ik tegen haar had gezegd dat het een heel lekker snoepje was, had ze het misschien nu nog gegeten.' Ze vindt het belangrijk dat mensen weer de tijd nemen voor de avondmaaltijd. 'Als iedereen iedere avond een uur inruimt om te koken en te eten, zou dat heel veel problemen oplossen.' De bijeenkomst is op woensdag 3 oktober om 20.00 uur bij Pieter Dros Houtbewerking in De Waal. De kosten bedragen €5,- per persoon. Opgave kan door een e-mail te stu ren naar: slowfood@waaldam.nl. Inloopochtend over borstkanker In het Gemini Ziekenhuis wordt woensdag 26 september een inloopochtend gehouden voor men sen met borstkanker. Medewerking wordt verleend door de mamma- care-verpleegkundige, het borst- prothese-informatiecentrum (BIC), Linedance Oosterend De linedancers van de Eastender Honeybee Hoppers beginnen vrij dag 21 september met het nieuwe seizoen. Vanaf 20.30 uur zijn oude en nieuwe leden welkom in dorps huis De Bijenkorf in Oosterend. het medisch maatschappelijk werk en het Patiëntenservicebureau. Er wordt informatie gegeven en er is ruimte voor ontmoeting en gesprek. De bijeenkomst duurt van 10.00 tot 12.00 uur. Voor aanmeldingen en informatie Patiëntenservicebureau, tel. 0223- 696346, e-mail psb@gemini-zieken- huis.nl. Kankerbestrijding De collecte van het KWF Kan kerbestrijding heeft op het eiland €11.096,21 opgebracht. Hiervoor zijn bijna honderd vrijwilligers een week lang de deuren langs gegaan. Na enige jaren van groei, is dit jaar €21,- minder opgehaald van vorig jaar. Volgens de collectanten waren heel wat mensen juist in de collec teweek met vakantie. Oude travalje voor Maritiem museum Hij heeft al heel wat omzwervingen over het eiland achter de rug. De travalje die woensdag bij het Mari tiem en Juttersmuseum aankwam, begon zijn bestaan bij Bruinmg in de Waalderstraat, op de plaats waar tegenwoordig de supermarkt van Albert Heijn staat. Daarvandaan verhuisde hij naar de pottenbak1 kerij van Jaap Jager aan de Nikadel in De Koog. Toen Jager zijn zaak verhuisde naar zijn woonhuis aan de Ruigendijk ging de travalje mee. Vandaar is hij nu dan terecht geko men bij het museum in Oudeschild. Een travalje wordt door hoefsmeden gebruikt om een te beslaan paard in vast te zetten. (mob**»*# Zevenhonderd bezoekers met overwegend enthousiaste reac ties, kunst van niveau en een enkel schoonheidsfoutje dat de volgende keer moeten worden voorkomen. Aldus kan de eerste aflevering van Klifhanger - die zaterdag en zondag in huizen, schuren en tuinen in Den Hoorn werd gehouden - in het kort wor den getypeerd. Hoewel de organisatoren nog om de tafel moeten om na te praten, staat al bijna vast dat de kunstma nifestatie een vervolg krijgt. Volgens woordvoerder Herman Bakker zijn daarvoor meer dan voldoende posi tieve reacties binnengekomen. 'Van beelden tot videokunst en teke ningen, het kunstaanbod was zeer divers. Het niveau was gemiddeld zó hoog, dat we dat een volgen de keer nog maar moeten zien te verbeteren. In combinatie met de optredens van het koor - zaterdag avond in de hervormde kerk en zon dag overdag op wisselende locaties - was volgens ons sprake van een zeer geslaagd evenement.' De kunstenaars hadden de opdracht meegekregen een kunstwerk te maken dat paste in de omgeving waar het werd tentoongesteld. Zou den ze daar in de ogen van de organisatoren onvoldoende in sla gen, dan was een uitnodiging voor een volgende aflevering niet zeker. Sommige kunstenaars hadden hun uiterste best gedaan iets passends te maken. Zo had Jan Jaap Wave rijn op een stuk land achter Diek, op de oude grens van land en zee, een draak gemaakt, als symbool voor de zee en de wind die het eiland bedreigen. Ineke Kuiper speelde in een oude waterput in een woonka mer een spel met licht en een lad der. En Marian Smit had voor een vier eeuwen oud huis aan de Heren straat een werk met acht bollen van kralen gemaakt, waarbij elke kraal stond voor twintig dagen uit de geschiedenis, terwijl de kleuren de stemmingen uitdrukten waarin de mensen verkeerden en met muziek een verbinding werd gelegd naar de voorlaatste bewoonster, Janna Jon ker, die wat minder begaafd maar wel erg muzikaal was. Andere kun stenaars waren op het oog wat vrijer met de opdracht omgegaan. Dat gold bijvoorbeeld voor oud-Texelaar Arthur Kempenaar, die van hout en polystyreen twee sneeuwmannen als metafoor voor de vergankelijk heid en de dood had gemaakt. Op zich een originele gedachte, maar de link met de tuin aan het Lage Achterom waar ze stonden was niet helemaal duidelijk. Dat gold ook voor het 'mobiele atelier' dat Nicolle Schatborn in een tuin tus sen Klif en het Hoge Achterom had ingericht. Bakker tilt daar niet zo zwaar aan. 'Als organisatie probeer je een kader aan te geven, maar het blijft moeilijk in te schatten of de kunstenaar daaraan voldoet en of dat nu voor veertig of voor zeven tig procent het geval is. Je moet vooraf ook dun/en vertrouwen op de kwaliteit van de kunstenaar. Daar mag iedereen anders over oordelen, maar ik vond het over het algemeen zeer de moeite waard.' Zoals viel te verwachten bij een ten toonstelling van zogeheten concep tuele kunst, hing de waardering van de toeschouwers nauw samen met het begrip. Niet iedereen had direct in de gaten wat de kunstenaars zijn werk had bedoeld en dat leöJ nogal eens tot ongenuanceerde tö tiek. 'Wat heb jij nou voor rot» achter je huis?', kreeg de verslag gever van een spottende dorpss noot te horen. Bakker kan ziet i opmerkingen wel voorstellen. 'Art ter mijn eigen huis had Niki Frolft met een gordijn van kranten.es rode lijn en balancerende popp® tjes op de waslijn iemands levers loop verbeeld. Als je die uitleg» meekrijgt, gaat er iets verloren. organisatie had dat bezwaar oröj kend. Bedoeling was dat OS scholieren als suppoost zou» optreden, maar dat stuitte opc? nisatorische problemen, waarc' de uitleg zaterdag en een deel de zondag achterwege bleef ft en daar gaf de kunstenaar of W eigenaar zelf een toelichting, iW waar dat niet het geval was, liep de bezoekers soms wat verdwa* rond. In een nogal druk ingefw huiskamer, rees zelfs de vraag nu kunst was en wat tot de ge»» huisraad behoorde Bakker was pas de eerste keer en we als organisatie ook maar amate-f Maar we trekken ons alle kritieks en werken voor de volgende® aan verbetering. Dat geldt ookvd de concurrentie met andere nementen. Ik denk dat het go# dat we op Texel onze agenda'sv» de lange termijn beter op afstemmen.' joop Ro^

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2