Cjrotn ^warL- Jexels in het harL, Schets nieuwbouw moet fiat krijgen Raad: conflict geen politieke kwestie Mountainbikers wijden nieuw menpad in Toeristenbelasting niet naar één euro OP KAMERS? AMERICAN RASE Texelse Media KONSUM OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12210 VRIJDAG 21 SEPTEMBER 2007 TEXELS E1^ COURANT [verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg !en nieuw ontwerp voor de nieuw- muw van het Maritiem en Jut- fers Museum in Oudeschild moet tp goedkeuring van de betrokken tonkbordgroep kunnen rekenen, tiniet, dan stelt de gemeenteraad geen ton beschikbaar om tot go definitief ontwerp te komen. boodschap kreeg wethouder Bfcus Kieft (financiën) dinsdagavond i raad enigszins schoorvoe- Bid toestemming gaf honderddui- gid euro te uit te trekken voor (et maken van een programma van ïssn. voorlopig ontwerp en definitief rr,verp De totale kosten daarvan edragen €217.000,-. maar als de srneente €100.000,- betaalt, doet •s regionaal stimuleringsprogramma .ader Plus dat ook. De resterende ÏI7.000,- wordt door de Stichting iaels Museum opgebracht. De ton tont uit het bedrag van €1,2 miljoen a de raad een paar jaar geleden oor het museum opzij heeft gezet, ijor het tot een definitief ontwerp it, moet echter eerst een nieuw chetsontwerp worden afgemaakt. Uecanoo Architecten in Delft had rg jaar al een ontwerp met veel as erin gemaakt, maar dat paste dgens de klankbordgroep niet in Oudeschild. Er moest wat anders tomen, hetgeen in goed overleg door (e klankbordgroep werd ingebracht, tor op een gegeven moment werd östil rond het project. Naar aanlei- Sngvan de kredietverlening stuurden egenwoordigers van de groep ai brief aan de politieke partijen, earin ze hun zorg uitten dat het gewezen ontwerp weer op tafel amt. ijdens de raadsvergadering werd xiidelijk dat dat niet de bedoeling Er ligt echter nog geen nieuw letsontwerp op tafel, omdat er Ben geld meer beschikbaar was te laten afmaken. Dan gaat het een bedrag van €4000,- dat bij ton is inbegrepen. Een voorstel ai Texels Belang om eerst alleen de €4000,- beschikbaar te stellen en later de resterende €96.000,-redde het niet. Wethouder Kieft wees erop dat de gemeente €100.000,- nodig heeft om ook van Leader Plus een ton te krijgen. De inspanningen en snelheid zijn erop gericht het definitief ontwerp vóór het einde van dit jaar klaar te hebben, zodat de gemeente nog in aanmerking kan komen voor een provinciale subsidie van €1,2 miljoen. Bedoeling is dat vóór het eind van het jaar ook een definitief financie ringsplan voor de naar schatting €6,4 miljoen kostende nieuwbouw op tafel ligt. Bureau Het Grote Oost in Hoorn is daarvoor bezig met subsidiever- werving. Vindt een nieuw schetsont werp geen instemming bij de klank bordgroep, dan moet volgens een meerderheid in de raad toch pas op de plaats worden gemaakt. 'We zitten in een situatie', verwoordde Joop Groeskamp, 'waarin tijdsnood een rol gaat spelen en dat is nooit goed.' Hij wees erop dat het ook nog niet te overzien is of drie hui zen aan de Heemskerkstraat (nodig voor de nieuwbouw) worden aange kocht. Bedoeling is dat daarover voor het eind van het jaar ook duidelijk heid is. Kieft wees erop dat hij niet kan overzien wanneer de provincie opnieuw met subsidie over de brug wil komen, als het niet lukt alles uiter lijk in december klaar te hebben. Het nieuwe schetsontwerp is naar verwachting binnenkort klaar om aan de klankbordgroep te worden voorgelegd. De groep bestaat uit Ondernemersvereniging Oudeschild, de dorpscommissie, de Stichting Gemeenschap Oudeschild en de enquêtecommissie (Bert Koning en Martha Witte). De nieuwbouw omvat behalve een ruimte voor de maquette een nieuwe entree en een ruimte voor onderwaterarcheologie. Kieft benadrukte dat met de nieuwbouw een 'diepte-investering' in het toe ristisch aanbod en de economie van Oudeschild wordt gedaan. W conflict tussen Geldorp en Sandaart over het vliegveld moet als een politieke, maar als sn persoonlijke kwestie worden sschouwd. Dat stelden meerdere politieke partijen toen de kwestie dinsdagavond laat in de gemeen- «raad aan de orde kwam. onderwerp, door de WD op agenda geplaatst, riep wrevel b irritatie op. GroenLinks en CDA oden de raadsvergadering niet aangewezen plaats om erover ipraten. 'Dit hoort hier niet thuis', set Martijn Eelman (CDA) Gebrand 'oster (WD) toe. 'U heeft antwoor dman het college gehad en verder hetgeen politieke kwestie.' Vjster reageerde fel op de kritiek ,2n zijn mederaadsleden. Hij kaart- =an dat veel Texelaars hem nog =eds vragen stellen over hoe het rtussen Geldorp en Standaart. De lesleden die dat anders zagen, ^gen het verwijt 'kennelijk niet op a*e! te wonen.' Poster zei het de 'Jrgemeester kwalijk te nemen dat geen persconferentie had belegd ^duidelijkheid te verschaffen. 'Nu ■lijft het conflict boven de markt fteven', aldus Poster. 'Het bestaat ®g steeds en de gemeenteraad is aangewezen plaats om dat aan Sorde stellen.' burgemeester stelde Poster in re gelijk dat hij recht had op de "mdelinge toelichting waar hij ötriftelijk om had gevraagd. Ver- °lgens las ze letterlijk de brief voor het college eind vorige week £n de WD-fractie had verstuurd 81 waarin is gesteld dat Geldorp -■ Standaart als raadsvoorzitter en Mievoorzitter professioneel met "-'■sar omgaan. Dat was in de ogen '-1 Poster onvoldoende. 'Professi- is een nietszeggend begrip.' fc Hercules (PvdA) en Joop Oskamp (Texels Belang) zochten Middelende wegen om de zaak "een rustig vaarwater te houden. Hercules kaartte aan dat de raad wel degelijk het recht heeft over het vliegveld te praten (de gemeente is aandeelhouder), maar dan wel als het algemeen belang van het eiland aan de orde is. 'Wij hebben ook zorg als de rust er ver te zoeken is, maar we proberen wel een schei ding tussen personen en functies aan te brengen.' Zonder hem in de gordijnen te willen jagen, stipte Her cules bij Poster aan dat hij 'iemand is die de neiging heeft heibel te constateren.' Groeskamp stelde dat er inderdaad problemen tussen Geldorp en Stan daart zijn geweest, maar dat hun raadsvoorzitterschap en raadslid maatschap daarbuiten staan. 'De problemen waren tussen hen als privé-personen. Maar ze gaan ver der professioneel met elkaar om. Dat doen ze al jaren.' Volgens Groeskamp kan worden afgevraagd of het conflict over het wel of niet hanteren van het woord sabotage had moeten verlopen zoals het is gelopen. Het leidde tot het tijdelijk terugtreden van Geldorp als voor zitter van de NV Luchthaventerrein en binnen Texels Belang kwam de positie van Standaart als fractie voorzitter ter discussie. Groeskamp weersprak de kri tiek van GroenLinks en de Fractie Weijers dat het conflict in de media een eigen leven was gaan leiden. 'De kranten hebben het goed weer gegeven.' Frans Visman (D66) vond dat de tijd zijn werk moest doen. 'Probeer het binnenskamers op te lossen en kom dan naar buiten.' Henny Festen (GroenLinks) vond dat het niet aan de gemeenteraad was een oordeel te vellen, omdat het om een persoonlijke kwestie gaat. Poster merkte op dat hij de zaak had aangekaart met de intentie van 'oplossen en zand erover.' Geldorp ging na het voorlezen inhoudelijk niet verder op de kwestie in en Standaart hield zijn mond. Filmsterren Kinderen uit klas 1b van OSG De Hogeberg mochten dinsdagochtend figureren in het televisieprogramma Bio Bits van TELEAC/NOT. Het pro gramma besteedt in vier afleve ringen aandacht aan de natuur in Nederland. De aflevering die op Texel is opgenomen, gaat over zee- en en meren. Pagina 3 Dorpzicht 'Paarden hebben voorrang, fiet sers stappen af.' Deze regel geldt voor het nieuwe menpad van de Ruigendijk naar de Slufter, waar bij wijze van proef niet alleen paarden, maar ook mountainbi kers overheen mogen rijden. Tij dens de veldtoertocht van zater dag wijden ruim 500 fietsers het pad in. Jaarlijks voeren de Texelse wieler clubs overleg met Staatsbosbeheer over het fietsen over onverharde paden in bos en duin. Een jaar of tien geleden werd in de Den nen een speciaal mountainbike pad aangelegd, maar het aantal mountainbikers is sindsdien flink gegroeid. 'Vandaar dat we in goed overleg zoeken naar uitbreiding van de mogelijkheden', vertellen Jan- Nico van der Ploeg en Frans Hop man, voorzitters van Toerclub Taxi 312000 en Wielervereniging Texel. Met instemming van menvereni ging Tussen Wad en Duin en de ruiterclubs mogen de fietsers het dit jaar gerealiseerde pad naar de Slufter gebruiken. Als de proef van beide kanten goed bevalt, kan deze samenwerking een perma nent karakter krijgen. Met SBB is afgesproken in het voorjaar een evaluatie te houden. 'Het is belang rijk dat de verschillende gebruikers Groen licht voor dorpscafé De Naai goed met elkaar omgaan. Elkaar dus rustig en vriendelijk passeren. Dat geldt trouwens niet alleen voor het menpad.' De belangrijkste regel op het men pad is dat paarden voorrang heb ben. Paarden zijn vluchtdieren, die zouden kunnen schrikken van een plotseling voorbij flitsende figuur. Vandaar dat is afgesproken dat de mountainbikers zich moeten aan passen. Verder gelden er dezelfde regels als in de Dennen: niet buiten het pad fietsen, de natuur en andere recreanten respecteren en er geen wedstrijd van maken. De beide wielervlubs hopen ook de vele (Texelse) mountainbikers te bereiken die niet bij een vereniging zijn aangesloten. SBB is van plan het menpad door te trekken naar De Krim, gelijk met de uitbreiding van de golfbaan. Bij een positieve evalu atie kan ook dat tracé gezamenlijk worden gebruikt en komt tevens het Krimbos in aanmerking. Overigens is het menpad momen teel nog lastig te berijden, omdat de ondergrond bij de aanleg is omge woeld. Als er aanstaande zaterdag honderden fietsers uit heel Neder land overheen zijn geweest, moet dat een stuk makkelijker gaan. De toertocht wordt georganiseerd door Toerclub Taxi 312000 in samenwer king met DOK uit Den Helder. De tocht voert grotendeels over onver harde paden en ook een stukje over het strand. Texelse fietsers kunnen tussen 9.00 en 10.00 uur starten vanaf het gebouwtje van Rijkswa terstaat op de veerhaven. B en w hebben besloten mee te werken aan het plan om het pand De Naai 2 in Den Hoorn te verbou wen tot dorpscafé. Om de huidige detailhandelsbestemming te wij zigen in 'horeca' zal een vrijstel lingsprocedure worden gevoerd. In het huidige gebouw zit een dienst woning die door de verbouwing ver dwijnt en dus wordt afgevoerd van de permanente woningvoorraad. In een dergelijk geval kan worden geeist dat de initiatiefnemer zorgt voor vervan gende woonruimte elders of door het betalen van een bijdrage, die in dit geval €86.559,- zou bedragen. De initiatiefnemers wilden van deze verplichting worden ontheven en b en w zijn daarmee akkoord gegaan, omdat de hoofdbestemming van het huidige pand detailhandel met dienstwoning is en omdat Den Hoorn er binnenkort woningen bij krijgt in de vorm van het plan Zouteland. Het algemene belang wordt in dit geval groter gevonden dan het belang van de woonruimtevoorraad. Wel moeten de initiatiefnemers met de gemeente een overeenkomst aangaan betreffende vergoeding van planschade. Dat betekent dat de gemeente niet opdraait voor eventu ele planschadevergoeding. Zo'n ver goeding zou op tafel moeten komen als mensen die menen dat zij door de realisering van het café schade lijden, in het gelijk worden gesteld. Daarmee moet rekening worden gehouden omdat enkele horecaon dernemers in Den Hoorn hebben laten blijken niet blij te zijn met het nieuwe café. Het college meent ech ter dat het in het algemene belang is van Den Hoorn dat het er toch komt. Bij de op 31 mei gehouden hoorzit ting over dit onderwerp bleek dat er draagvlak voor is. Bovendien past het in het door Den Hoorn ontwik kelde Loodsproject. Dat laatste zal als belangrijkste argument gelden voor de bestemmingsverandering. College vraagt om schadevergoeding B en W hebben minister Verburg van Landbouw, Natuur en Voed selkwaliteit 'met klem' gevraagd om schadevergoeding voor de schapenfokkers die door blauw- tong zijn getroffen. Daarbij wordt verwezen naar andere Europese landen waar al een schadever goedingsregeling is. Met name Frankrijk, waar 15 miljoen euro is uitgetrokken voor de getrof fen boeren, wordt als voorbeeld gesteld. Eerder pleitte burgemees ter Joke Geldorp in het NOS-jour- naal al voor een schaderegeling. In een brief aan de minister noemt het college het uitbreken van de ziekte een enorme schok voor de Texelse schapenhouders. 'De schapenhou derij is naast landschappelijk van belang, op Texel ook economisch gezien een belangrijke tak van de landbouw. Ook internationaal gezien zijn de op Texel gevestigde scha- penbedrijven met in het bijzonder de rammen, zeer belangrijk voor de ontwikkeling en het voortbestaan van het Texelse schapenras. We wil len u daarom op de hoogte stellen van onze grote bezorgdheid over het uitbreken van de blauwtong op Texel. Het kan in onze kleine eiland- gemeenschap grote economische, maar ook sociale en maatschappe lijke consequenties met zich mee brengen.' Verder wordt erop gewezen dat de betrokken boeren met een schade vergoeding hun bedrijven op poten kunnen houden en de zorg voor het beheer van het landschap, waar Texelaar en toerist zo van genie ten, op zich blijven nemen. 'Zonder schapenhouderij wordt het Texelse landschap een stuk minder uniek en dat willen we graag voorkomen. Daarbij roepen we nu uw hulp in.' Een verhoging van de toeristen belasting van tachtig cent naar één euro zit er vooralsnog niet in. Het voorstel van D66 daartoe ging de andere politieke partijen deze week tijdens de raadsvergadering te ver, maar sommige hebben er op termijn wel oren naar. Dat bleek tijdens de behandeling van het plan van Frans Visman (D66). Hij had voorgesteld de toe ristenbelasting in 2008 te verhogen met €0,02 (trendmatig), €0,03 extra voor dekking van de gemeentelijke meerjarenbegroting en €0,15 voor het nog op te richten Meerjaren Toeristisch Investeringsfonds. De verhoging van €0,15 zou jaarlijks een bedrag van zes ton moeten opleveren. PvdA en GroenLinks zagen de ver hoging voor het- Meerjaren Toeris tisch Investeringsfonds zitten, maar hielden hun kruit droog. Volgens Eric Hercules (PvdA) moet het fonds er eerst zijn. De extra verhoging van €0,03 (een voorstel van het college voor de begroting van 2008 dat Vis man alvast in zijn plan heeft opge nomen) wees hij resoluut van de hand. Henny Festen (GroenLinks) stond voor een dilemma. Zij vond de verhoging van €0,15 gerecht vaardigd, maar zei gebonden te zijn aan afspraken in het coalitieakkoord dat de lokale lasten niet meer dan trendmatig worden verhoogd. Piet Standaart (Texels Belang) bracht die afspraak ook in herinnering. Zijn partij wilde daarom vooralsnog met verder gaan dan €0,02. 'Het voor stel van D66 past niet binnen het interactieve beleid dat we voor het investeringsfonds hebben gevoerd', aldus Standaart. 'Hiermee worden belanghebbenden gepasseerd.' Hij doelde op de bijeenkomsten die de gemeente eerder dit jaar met de toeristische sector heeft belegd om gezamenlijk over investeringen in de toeristische infrastructuur te praten. Het CDA, de derde coalitiepartij, had nog een andere mening. Marijke Eelman (CDA) was tegen de €0,15, maar kon zich vinden in de €0,02 en €0,03. Volgens haar kan beter in de loop van 2008 over een eventuele verdere verhoging voor het investe ringsfonds worden gesproken. Dan kunnen volgens haar mogelijk ook van TESO en TVL creatieve bijdra gen worden verwacht, waardoor de viag er misschien anders bijhangt. De WD en de Fractie Weijers waren tegen Wethouder Rikus Kieft (financiën) zei in eerste reactie aangenaam verrast te zijn over het D66-voorstel. Het zou hem de mogelijkheid bieden in gesprekken met TESO duidelijk te maken wat de gemeente doet om het fonds te vullen Lees verder op pagina 5 Een meerderheid van de politie ke partijen wil nog niet instemmen met het natuurontwikkelingsproject Dorpzicht bij De Cocksdorp. Onze kerheid over de effecten op agrari sche bedrijven is te groot. Pagina 5 Texelse groep speelt in Carré De Texelse acapella zangroep Anyway van Anneke Brons, Ruthie Vazana en Irisabella Bakker heeft maandagavond op het podium van Carré in Amsterdam gestaan. De zanggroep was uitgenodigd voor een bijzonder optreden, een broer van Bakker trad in het koninklijk theater in het huwelijk. Temidden van landelijk bekende musicalster ren als Karin Bloemen, Pia Douwes. Joke de Kruiff, Marjolein Keuning en pianist Cor Bakker zong Anyway twee nummers; Love is the seventh wave van Sting en I will van de Beatles. Voigens Bakker was het heel bijzon der om op het podium van Carré te staan. 'Het heeft echt een heel eigen sfeer en de klank is* er erg mooi.' Anyway kreeg van de artiesten het compliment dat het optreden puur was. 'Zij zijn normaal beroepsmatig met een optreden bezig en dan moet je aan veel meer zaken dan alleen het zingen denken.' Het was de eerste keer dat in Carré een huwelijk werd voltrokken. Er waren landelijke artiesten aanwe zig omdat de broer van Bakker bij Endemol werkt en zijn vrouw mana ger van Karin Bloemen is. De Bijenkorf krijgt geld van VSB-fonds De dorpscommissie van Oos terend krijgt €40.000,- van het VSB-fonds voor de renovatie van dorpshuis De Bijenkorf. Door deze bijdrage is de uitvoering van de plannen een stuk dichterbij gekomen. De dorpscommissie wil het dorps huis uitbreiden met een medische ruimte en een vergaderkamer. Daarnaast worden dorpskamer en keuken vergroot en komt er een verbinding tussen de dorpskamer en de sportzaal. Ook worden de toiletgroepen vernieuwd, het dak geïsoleerd en de betonnen vloeren verstevigd. Voor de verbouwing is ook subsi die aangevraagd bij gemeente en provincie. Lees de TC met een studentenabonnement voor nog geen 0,70 per week! E info@lenr.nl TEXELSE 'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant verkeersschool Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spin baan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1