ZEGEL 'Nieuwe directeur die veel Texels eigen meebrengt' Cees de Waal (34) volgt Wortel op Cjrocn ^wartr jexels in het hart HEMA ü5 «V wtr-g toontje, Halve marathon met bijzondere ambassadeur Bouw PHH-gebouw met waterspuit van start Staande ovatie Rob Wortel Bij elk besluit afvragen of Texel unieker wordt' OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12213 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg DINSDAG 2 OKTOBER 2007 Hoogleraar NIOZ-onderzoeker dr. Jaap van der Meer is benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. Hij krijgt daar de leerstoel 'Populatie-ecologie van het mariene milieu'. Pagina 2 Motor van Kotex De motor van de kleindierensportver- eniging Kotex werd hij wel genoemd. Toon van Haastrecht, sinds 1983 beheerder van de kinderboerderij, is maandag overleden Pagina 3 Werelderfgoed Het blijft nog even spannend of de Texelse politiek in meerderheid vóór of tegen de nominatie van de Waddenzee als Werelderfgoed is. Tijdens een brede raadscommis sie klonken gisteravond voorname lijk instemmende geluiden, maar er tekende zich nog geen meerderheid af. Pagina 5 Bromfietser valt in Kogerstraat Hulpverleners kwamen maandag avond tegen 23.00 uur in actie nadat in de Kogerstraat in Den Burg een bromfietsers ten val was gekomen. De bestuurder had vermoedelijk flink te diep in het 3 gekeken. Hij kwam op zijn bromscooter uit de richting van de Beatrixlaan en had zijn scooter volgens de poli tie niet voortdurend onder controle. 'Een gevaar op de weg', aldus een voorlichtster. Vooral voor zichzelf, want hij botste tegen de stoeprand en kwam daarbij ten val. Hij droeg geen helm, raakte buiten kennis en liep bij zijn duikeling verwondingen op aan het gezicht. De bromscooter raakte behoorlijk beschadigd. Hij werd per ambulance overgebracht naar een huisarts, waarna hij naar huis werd gestuurd. De politie kon ook vanmorgen geen gegevens ver strekken over leeftijd of woonplaats van de bromfietser. Gemeente Texel Wijziging huisvuilroute De vuilnisroute van donder dagmiddag 4 oktober wordt donderdagmorgen gereden. TEXELSE-^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. f HIER UW «RRRT glTUOoK LRMPQLIE pÜËSQj li Nrt I/ERKOoÏA 0 H.ibtjh'.I TEXELTOERIS' fordt Texel unieker? Ik denk ft niet. Maar uniciteit van Texel Ie sleutel voor het toeris- Want er is toch geen toe- st van de overkant die naar bestemming gaat waar het igeveer gelijk is aan waar hij ndaan komt.' Aldus het plei- sivan de vertrekkende TESO- recteur Rob Wortel om bij elk üneentejbesluit te kijken of <el daar al dan niet unieker wordt. sen we hier veertien jaar geleden ®nen wonen zeiden we: Texel is iekom op te wonen. Ik heb me jevraagd of Texel in die veertien unieker of minder uniek is worden.' Niet dus, concludeerde snel. 'Er zijn wel wat ontwikke len geweest, zoals de oprichting 'bet Toeristisch Kennis Instituut Ij Maar welke bestuurder vraagt mening van het kennisinstituut ïde ontwikkeling op het eiland? ■leeft niet echt. Terwijl het TKI Seen beeld heeft van hoe het in toekomst moet gaan.' Hij daag- ibestuursleden uit bij elke besluit l te stellen of Texel daar al "niet unieker van wordt. Want ik dat als Texel net zo wordt als mierend, Veenendaal of Bergen Zoom, we onze identiteit en de oom het toerisme verliezen.' s voorbeelden waardoor Texel er tumeker op is geworden, noem de Wortel het parkeerbeleid. 'Je ziet in Den Burg toeristen rondrijden die zich afvragen waar ze met die auto heen moeten. We hebben een parkeerbeleid dat lijkt op de grote stad. Daar worden we niet unieker van.' Evenmin enthousiast was hij over de Texelse woningbouw. 'We zien in nieuwbouwwijken overal van die dieptreurige retro-jaren-der- tig woningen. Wat zetten wij voor woningen neer? Inderdaad.' Over detailhandel. 'Wat is er prachtiger dan naar een bestemming gaan en mensen tegen te komen die zelf aan het ondernemen zijn. Maar neemt het aantal winkelketens op Texel toe, ja of nee? Worden we daar unieker van?' De aandeelhouders gaven het antwoord. Tenslotte het Texelse sluitingstijdenbeleid. 'Dat gaat hier naar drie of vier uur. Wat doen ze in de rest van de wereld? Worden we daar unieker van? Nee. We moeten eens gaan nadenken hoe we kunnen zorgen dat dit soort ontwikkelingen in de pas lopen met wat we echt willen op Texel. Maar bij TESO merken we nu dat als de horeca langer doorgaat, dit mensen van de overkant aantrekt. Want dat gat van vier tot zes is wel te overbruggen.' Hij ging in op de terugkerende vraag of TESO langer moet doorvaren. 'Natuurlijk is het makkelijk, maar wordt Texel daar unieker van? Ik denk het niet.' Zijn pleidooi vrijdag tijdens de aandeel- German Silva speelde een bijzon- van de marathon van New York in houdersvergadering leverde Wortel dere rol tijdens de Texel Halve 1994 en 1995 ongetwijfeld nog een een staande ovatie op. Marathon. Hoewel hij als winnaar snelle tijd had kunnen lopen, cij- Een belangrijk moment voor Texel, zo noemde Jan van Andel, direc teur van de Stichting Wonen Texel, het van start gaan van de bouw van het Project Huisvesting Hulpverle ningsdiensten (PHH) op het terrein tussen de Pontweg en de Schoor- wal. Samen met burgemeester Joke Geldorp en Egbert-Jan van Hasselt, directielid politie Noord- Holland Noord, spoot hij maandag middag met een brandweerslang water in een gat waardoor het bord met de afbeelding van het nieuwe gebouw zichtbaar werd. Er zaten bijna tien jaar tussen de eer ste plannen en de start van de bouw Burgemeester Joke Celdorp en Jan van Andel spoten in een gat, waardoor het bord met onder meer de afbeelding van het nieuwe PHH-gebouw zichtbaar werd. van het gebouw. In mei 1998 ont stond het idee bij de brandweer om met gemeentewerken in één gebouw te gaan. In de loop der jaren is dat plan gewijzigd. Niet gemeentewer ken, maar de politie, ambulancedienst en een aantal gezondheidsverieners, zoals huisartsen, verloskundige, maatschappelijk werk. Jeugdzorg en Bnjderstichting nemen, naast de brandweer, in het najaar van 2008 hun intrek in het nieuwe gebouw. Brandweercommandant Dick Jonge- neel: 'Het is goed dat al die diensten straks onder één dak zitten.' Naast de gemeente en de politie Noord-Hol land Noord is het project een initiatief van de Stichting Wonen Texel. Vol gens Van Andel is regelmatig aan de woningcorporatie gevraagd waarom ze deze taak op zich nam. 'Er is de afgelopen tijd veel discussie geweest over de gang van zaken bij woning corporaties. Met dit project voeren we eigenlijk gewoon een wettelijke taak uit. Het geld dat we verdienen investeren we in maatschappelijke doelen, zoals het PHH-gebouw. Hier mee vergroten we de leefbaarheid op Texel Zo staan er in de nabijheid van het toekomstige gebouw hon derd seniorenwoningen waarvan de bewoners de gezondheidsdiensten vlak in de buurt hebben.' Lees verder op pagina 5 ferde hij zijn eigen belangen geheel neer tussen de finish en de vijver weg en gedroeg hij zich als een bij de Elemert, om de meest uit- ware ambassadeur. Nadat hij eerst geputte deelnemers naar de finish de latere winnares Selma Borst te praten.Veel meer over het zeer 15 kilometer had begeleid, was hij geslaagde hardloopevenement nog tot het eind van de middag in staat elders in deze krant, touw om ook anderen te coachen. Onvermoeibaar pendelde hij op en (Fotoa»*schmgn*xaito*mino (Advertentie) Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m donderdag 4 oktober a.s. bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111 ien nieuwe directeur die veel fexels eigen met zich meebrengt.' Udus introduceerde Kees Dros, resident-commissaris van TESO Cms de Waal, die op 1 januari ai de slag gaat als directeur van je bootdienst. De Waal (34) is tjon van Kees de Waal van de Sinnenburg en kleinzoon van Jan te Waal, voormalig journalist bij Je Texelse Courant. èn geboren Texelaar en nog aan telhouder van TESO ook. 'Hij eet dus wel een echte Texelaar ji', refereerde Dros aan de defi ne die ereburger Harry de Graaf at introduceerde. De Waal voeg- e nog een belangrijk element ie. hij leest de Texelse Courant, aaruit hij tijdens zijn introductie teerde en waarop hij reageerde, kben geen hoge heer, maar wil een directeur zijn die met hart en ziel tussen de Texelaars staat.' Hij werd geboren boven de winkel in de Binnenburg, groeide op rond de Stenenplaats en verhuisde daarna naar de Vloedlijn, waar hij naar eigen zeggen eveneens fantasti sche jeugdjaren beleefde. Op de Texelse middelbare school voltooi de De Waal het VWO, waarna hij op zijn 17de in naar de overkant ging om te studeren. Aan de Universiteit van Tilburg studeerde hij Algemene Economie en Nederlands Recht. Na zeven jaar studie ging hij bij de ING Bank aan de slag. Eerst in Rot terdam, waar hij diverse bank- en managementsopleidingen volgde en als rayondirecteur van de regio Eemland (Amersfoort) de scepter zwaait over vijf kantoren. 'Ik mag terugkijken op vijfjaar leiding geven in verschillende functies. Ik heb nu een fantastische baan en heb het heel erg naar mijn zin.' Brief Via de ING leerde De Waal vijf jaar geleden zijn echtgenote Kiran kennen. 'We zijn allebei steeds verliefder geworden op het eiland. Ik was het al en ook mijn vrouw kwam tot de conclusie dat Texel één van de mooiste plekken van de wereld is. We zeiden tegen elkaar dat als zich een goede kans voor zou doen, we daar gebruik van zouden maken.' Een half jaar nadat ze waren getrouwd in de boet van Hopman besloten ze op deze vacature te solliciteren. 'Dat ging heel voorspoedig, want al na drie weken ontving ik een brief dat ik met was uitgenodigd. Maar gelukkig sta ik hier vanavond toch.' Na de vergadering verklaarde Dros dat enkele andere van de meer dan zeventig sollicitanten aanvankelijk de voorkeur genoten, maar dat die om verschillende redenen afvielen, waarna De Waal alsnog werd uitge nodigd. Dros: 'Cees heeft de erva ring en kwaliteit opgebouwd die wij de komende jaren nodig achten om het werk van TESO-directeur tot 2017 goed te vervullen.' Met de keus voor De Waal (die Dros had verzekerd geen familie van WV- directeur Wouter de Waal te zijn), heeft de Raad van Commissaris sen (RvC) ook nadrukkelijk voor een kandidaat gekozen die binding heeft met de Texelse samenleving en de Texelse belangen en dit laat doorwerken in zijn handelen en beleidsvoering. Koffie De Waal: 'Het eiland voelt perfect aan en de RvC, de Ondernemings raad en de staf van TESO hebben mij een heel goed gevoel gegeven.' Tot inhoudelijke uitspraken liet De Waal zich nog niet verleiden. 'Ik heb nog honderd dagen te gaan. Dan wil ik TESO eerst van binnen uit leren kennen. Ik zal me het komend jaar vooral richten op het kennis maken met collega's en het vergaren van inhoudelijke kennis die nodig is om deze functie adequaat te kun nen invullen. En Rob Wortel heeft aangeboden dat hij me zal introdu- Cees de Waal werd betiteld als een echte Texelaar'. ceren in zijn netwerk.' Over de RvC had hij gemerkt dat daar 'veel ken nis over TESO' zit. Over de hoofden van de aandeelhouders had hij de boodschap aan de gebruikers van de bootdienst: 'Indien u prijs stelt op een gesprek om zaken onder de aandacht te brengen, dan waardeer ik dat enorm. Als ik een keer op de koffie kan komen, stel ik dat erg op prijs.' Vanaf 1 januari zal De Waal het directeursschap tijdelijk met Rob Wortel vervullen, die uiterlijk op 1 mei afzwaait.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1