Jubilerende brandweer zoekt foto's en schrijver Meerderheid blijft uit voor Werelderfgoed 'U vraagt en wij draaien' Vervoersgroei houdt TESO-tarief scherp TEXELSE 5 COURANT Nog geen standpunten van TB en VVD Wortel: 'Verraad aan TESO' 'Verkoop alleen aan gebruikers bootdienst' DINSDAG 2 OKTOBER 2007 TESO steunt investeringsfonds 'Als hier een verantwoordelijk heid voor TESO ligt, zullen we die zeker gaan invullen.' Een belofte van president-commissaris Kees Dros gericht op het Meerjarig Toeristisch Investeringsfonds die aan duidelijkheid niet te wensen overliet. Het initiatief om de toeristische infra structuur te versterken en hierbij de langere termijn centraal te stellen, is bij TESO positief ontvangen. Dros noemde het toeristisch investerings fonds tijdens de aandeelhouders vergadering een 'stabiele ontwik kelingsorganisatie die onafhankelijk en op afstand van het wisselende politieke klimaat kan opereren'. 'Een zelfstandige organisatie met een zeer hoog Texels Eigen imago gehalte. TESO is overtuigd van de positieve en stabiliserende rol die een dergelijke organisatie voor het mooie Texel zal hebben: positieve ontwikkelingen stimuleren en nega tieve afremmen.' Eerder wilde het college van b en w het fonds een impuls geven door het invoeren van de eerste dagheffing. Omdat TESO dit moest innen, tekende de boot- dienst bezwaar aan. B en w trokken het omstreden voorstel half augus tus terug nadat TESO tijdens het eeuwfeest de bereidheid uitsprak mee te denken over structurele vul ling van dat fonds. Dros gaf afge lopen vrijdag aan dat hiermee ook een belang voor TESO is gediend. 'Als we weten waar Texel naar toe gaat, is het ook voor TESO makke lijker plannen.' TESO stort elk jaar €50.000,- in Texelfonds TESO stort met ingang van 2007 €50.000,- in het Texelfonds. Deze stichting zamelt private gelden in om daarmee projecten te steu nen die voor Texel van algemeen maatschappelijk nut zijn. Te den ken valt aan initiatieven op het gebied van onderwijs, kunst en cultuur, Texels erfgoed, sport en recreatie, natuur en landschap, gezondheidszorg, jeugd en oude renzorg en toegepast onderzoek. TESO maakte de structurele bij drage bekend tijdens de aandeel houdersvergadering van afgelopen vrijdag. 'Wij bedachten dat het ook mooi zou zijn om iets structureels aan Texel te geven. Iets met een hoog Texels Eigen-gehalte en waar Texel op termijn de vruchten van zal plukken', vertelde president-com missaris Kees Dros in zijn openings toespraak. 'Door onze jaarlijkse donatie willen wij de waarde van het Texelfonds voor Texel en het behoud van Texels Eigen onderstrepen en dit fonds een goede start geven.' Dros verwacht dat de donatie aan het Texelfonds ook andere partijen en instellingen zal stimuleren om gebruik te maken van dit gemeen schapsfonds. De overeenkomst zal binnenkort worden ondertekend. Foto's, verhalen, anekdotes, de Texelse brandweer kan het allemaal gebruiken. In mei 2008 bestaat de brandweer 225 jaar en ter ere van dit jubileum wil de hulpdienst een boek over zijn geschiedenis uitbrengen in okto ber 2008, als de nieuwe kazerne wordt geopend. De brandweer is ook op zoek naar een schrijver voor het boek. 'Vanaf 1972 zijn er jaarverslagen, maar van die periode daarvoor is er bijna niks.' Willem Moor houdt al jarenlang het archief bij van de brandweer. 'Vroeger werd er met zo veel waarde aan spullen gehecht en werd snel iets weggegooid. Toch moeten er nog oud-brandweerman nen of familieleden zijn die iets heb ben. Ik roep iedereen op om eens goed te zoeken.' Ook oude brand- weervoorwerpen, zoals kleding, zijn welkom. Brandweercommandant Dick Jongeneel: 'Dat kunnen we tijdens de opening tentoonstellen.' Moor benadrukt dat mensen hun spullen terugkrijgen als ze dat wil len. 'Van foto's en teksten maken we kopieën.' In 225 jaar is er veel veranderd. Zo had vroeger ieder dorp een eigen korps. Na de komst van de hoge- drukwagen is dat op Texel terugge bracht naar twee posten: De Cock- sdorp en bij de oude TEM centrale in den Burg, op de plek waar nu De Bolder staat. Jongeneel. 'De brand weer bestond toen uit vnjwilligers en ambtenaren die in Den Burg woon- Veel toeschouwers staan te kijken hoe de brandweer Den Burg blust. den. Zij waren namelijk verplicht werkzaamheden voor de brandweer te doen. Een plichtbrandweer dus.' Ook aan de opleiding van brand weerlieden is veel veranderd. Moor: 'Toen ik bij de brandweer kwam, moest ik een cursus doen over het aflegsysteem. ik moest gezond worden verklaard en verder was de opleiding van toen gelijk aan die van de jeugdbrandweer van nu.' Tegenwoordig moeten vrijwilligers een basisopleiding volgen waarmee ze ook beroepsbrandweerman kun nen worden. 'Ze krijgen onder meer een warmtetrainmg. Daarin blijkt of ze om kunnen gaan met warmte en kleine ruimtes', vertelt Jonge neel. Er is de laatste jaren veel aandacht besteed aan de veiligheid n de Julianastraat ir De brandweer bij de pompwagen, vermoedelijk in Zevenhuizen. van brandweerlieden. Moor: 'Ik had een broek aan die veel te groot en veel te wijd was. Ik had schoenmaat 42. maar liep met laarzen in maat 45.' Nu worden pakken aangeme ten. Jongeneel: 'Al die maatregelen werpen vruchten af. want je ziet dat het aantal ongelukken onder brand weermensen afneemt Ook de oorzaken van branden zijn veranderd. 'De meesfe branden werden vroeger veroorzaakt door bliksem of petroleum. Mensen leg den bijvoorbeeld een theedoek over de ketel te drogen en die vloog dan in brand. Ook werden branden veroorzaakt door hooibroei en gas lampen', aldus Moor. Tegenwoor dig is menselijk handelen één van de meest voorkomende oorzaken. Jongeneel: 'Vaak wordt kortsluiting als reden van de brand genoemd, maar dat kan bijna met in de moder ne huizen. Dan moet de beveiliging er al afspringen. Vaak is het nalatig heid. Soms is de oorzaak ook met terug te vinden. Bijvoorbeeld een tractor die in een garage ineens vlam vat. Dat kun je niet meer ach terhalen waar dat door komt.' Er is de afgelopen 225 jaar veel veranderd en dat wil de Texelse brandweer weergeven in een boek. Mensen die geïnteresseerd zijn om het boek te schrijven en iedereen die iets heeft voor het boek of de tentoonstelling kan terecht bij de brandweer in Den Burg o.f bij Willem Moor: Burdetstraat 28, 1791 VA Den Burg, telefoonnummer: 313787. VERVOLG VAN PAGINA 1 PHH gebouw Net als Jongeneel roemde Van Has selt het samenbrengen van hulpdien sten op één locatie. 'Straks zoeken de hulpverlenende instanties onder de koffie naar gemeenschappelijke oplossingen voor problemen. Dat is goed, want met elkaar kom je verder dan alleen.' Hij had nog een nieuwtje over het politiebureau in het nieuwe gebouw. 'De inrichting van het gedeel te waar het publiek straks wordt ont vangen zal als voorbeeld dienen voor de rest van de ontvangstruimtes op politiebureaus in Noord-Holland.' De locatie van het PHH-gebouw noemde hij een geschikte plek. 'Het ligt aan de Pontweg. Toeristen die langsrijden kunnen zo zien dat er op Texel wordt samengewerkt als het om veiligheid gaat. Het is ook een logische plek. Mensen die in nood zijn, komen hier automatisch naar toe.' De WD-frac- tie was maandagmiddag uit protest niet aanwezig bij de officiële start van de bouw. De partij had vooraf in een open brief het project als 'geldverslin dend' bestempeld, waarvoor geen weerklank bij de Texelse bevolking is gevonden. deon). Het concert begint om16.00 uur, de toegang is gratis. In Cinema Texel draaien de volgende films: Timboektoe (16.00. 18 45 uur): The Boume ultimatum (21.30 uur): Hairspray (19.00 uur); The Simpsons movie (16.15 uur); Ratatouille (13.30 uur); 1408 (21.45 uur); Bratz (14.00 uur). Het blijft nog even spannend of de Texelse politiek in meerder heid vóór of tegen de nominatie van de Waddenzee als Werelderf goed is. Tijdens een brede raads commissie klonken gisteravond voornamelijk instemmende gelui den, maar er tekende zich nog geen meerderheid af. Van de drie partijen die in mei 2005 tegen de nominatie stemden (Texels Belang, CDA en WD) heeft het CDA een ander standpunt ingeno men. Marijke Eelman (CDA) vond dat oud-minister Cees Veerman (LNV) duidelijk had toegezegd dat er geen juridische consequenties uit de aanwijzing tot erfgoed naar voren komen. Er moet volgens haar worden vertrouwd dat zijn opvolger Gerda Verburg de extra toezeg ging die hij aan de Waddeneilan den deed (geen extra regelgeving) gestand doet. Texels Belang liet geen mening horen, omdat het onderwerp eerst nog in de eigen achterban moet worden besproken. De WD was gisteravond niet vertegenwoordigd. GroenLinks, PvdA en D66 lieten zich positief uit. Gerard Weijers (Fractie Weijers) was tegen. CDA, Groen Links, PvdA en D66 zijn samen goed voor 7 van de 15 raadzetels, waardoor het onduidelijkheid blijft of er deze keer wel een meerderheid is. In 2005 was Texel, net als Ame land, tegen. Bedoeling is dat tijdens de raadsvergadering van 30 oktober uitsluitsel komt. Goedkeuring Of Texel vóór of tegen is, maakt ove rigens niet veel uit. Veel overheden en organisaties die bij de Wadden zee zijn betrokken, hebben inmid dels hun goedkeuring uitgesprokèn. Gisteren betuigde ook de klank groep Waddenzee Werelderfgoed, betrokken bij het opstellen van het nominatiedossier voor de Unesco, unaniem haar steun. Dat maakte voorzitter Jaap van Dijk bekend tij dens de commissievergadering. Van Dijk, oud-gedeputeerde van Gronin gen, was naar Texel afgereisd om uitleg te geven over het werk van de klankbordgroep waarin onder meer de NAM, de Waddenvereniging, de Waddenveren, Kamers van Koop handel, natuurbeheerders, werkge versorganisaties en VW's zijn ver tegenwoordigd. Voor de laatste is Wouter de Waal, directeur van de Texelse VW afgevaardigde Schoonheid Van Dijk liet weten dat de unanieme instemming niet zonder slag of stoot tot stand is gekomen. Struikelblok was het Unesco-criterium schoon heid. Onder meer de Kamers van Koophandel en de werkgeversorga nisatie wilden dat criterium absoluut met zien opduiken in de erfgoed- aanvraag bij de Unesco omdat dat tot beperkingen bij de havens langs de Waddenzee zou kunnen leiden. Van Dijk stelde dat het Waddenge bied in de toekomst zeker met ver anderende wetgeving te maken kan krijgen, maar dat het Werelderfgoed daarbuiten staat. Een nieuwe Plano logische Kernbeslissing Waddenzee (waarin juridisch het ruimtelijk voor de zee is vastgelegd), kan wel aan leiding tot nieuwe regels geven. Albert Schagen en Cynthia Win kelman, beiden visser op de Wad denzee, toonden zich sceptisch. Winkelman merkte op dat trilate rale afspraken tussen Nederland, Duitsland en Denemarken ook geen juridische status zouden hebben, maar dat haar man, pierenvisser Flip Duinker, er wel last van onder vindt als er een nieuwe vergunning moet worden aangevraagd, Scha gen toonde zich ongerust doordat in het nominatiedossier zeer precies staat omschreven wat de huidige situatie is. Dat geldt ook voor de handkokkelarij 'Betekent dat dat er straks toch geen extra vergunnin gen kunnen worden uitgegeven?' Volledig beeld Wim de Leeuw, vertegenwoordi ger van LNV, stelde dat activitei ten op de Waddenzee precies zijn beschreven omdat de Unesco een volledig beeld wil hebben. Volgens hem betekent dat echter niet dat alles wordt vastgelegd en er nooit meer veranderingen mogelijk zijn. 'Het is alleen een weergave van hoe de situatie op de Waddenzee nu is.' Schagen vroeg zich daarna hardop af of de politieke partijen ook zou den instemmen als de Werelderf- goedstatus niet alleen voor de Wad denzee, maar ook voor de eilanden zou hebben gegolden. 'Dan had ik ze graag eens willen horen.' Marijke Eelman en Rob Heijman (GroenLinks) stelden dat de status tot een bloei in het toerisme leidt. Eelman. afkomstig uit de reiswereld, wees erop dat mensen erop let ten waar Werelderfgoederen liggen. Heijman was het bij bezoeken aan Werelderfgoederen opgevallen dat dergelijke gebieden er altijd beter van waren geworden. In bioscoop De Kiekendief op De der kerkje. Krim draaien Evan Almighty (19.00 uur); De Simpsons (15.00 uur). Maandag 8 oktober In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoorn- In Cinema Texel draaien de volgende films: Timboektoe (18.45 uur); The Bourne ultimatum (21.30 uur); Hair spray (19.00 uur), sneak preview (21.45 uur). Dinsdag 9 oktober Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond (19.00 uur), voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg). Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. In Cinema Texel draaien de volgende films: Timboektoe (18.45 uur); The Bourne ultimatum (21.30 uur); 1408 (21.45 uur); Azuloscurocasinegro Woensdag 10 oktober In Cinema Texel draaien de volgende films: Timboektoe (16.00, 18.45 uur); Azuloscurocasinegro (21 00 uur); De alles-is-liefdeavond (20.30 uur); Waar is het paard van Sinterklaas? (13.30, 16.15 uur); Plop en de pinguïn (14.00 uur). LANGE A TERMIJN /\genda Zaterdag 6 oktober In de Witte Burcht aan de Molenstraat in Den Burg wordt van 9.00 tot 15.30 uur tweedehands kleding verkocht. De Diabatesveremging Nederland houdt vanaf 14.00 uur een bijeen komst in het gebouw van Thuiszorg aan de Witte Kruislaan in Den Burg. De toegang is vrij, er is gelegenheid tot het stellen van vragen. Spreker is diëtist K. de Vnes. In Cinema Texel draaien de volgende films: Timboektoe (16.00, 18.45 uur); The Bourne ultimatum (21.30 uur); Hairspray (19.00 uur); The Simpsons movie (16.15 uur); Ratatouille (13,30 uur); 1408 (21.45 uur); Bratz (14.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Evan Almighty (19.00 uur); De Simpsons (15.00 uur). Zondag 7 oktober: In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg wordt van 12.00 tot 17.00 uur een 'paranormale gezondheidsbeurs' gehouden. Gemengd koor Amici Cantus geeft een concert in de kerk van De Waal. Op het programaa staan werken van Sweelinck, Brückner en Poulenc. Medewerking wordt verleend door trio Dubbel en Dwars (fluit, gitaar, accor- Spa 400 aandeelhouders vulden de Burg. de Konginghal. to de sterk gestegen markt- •fcrde van een aandeel TESO fcctie en bestuur enige zorgen Sart, bleek vrijdagavond tijdens k aandeelhoudersvergadering. te voorkomen dat de aan een in handen komen van spe- Manten die er een slaatje uit "Hen slaan, riep directeur Rob "ortel op niet te verkopen. Op daar toch toe besluit, deed fleen dringend beroep alleen te ^open aan gebruikers van de totdienst. to de directie, niet de Raad van «nmissarissen, maar de aandeel- ^uders van TESO zijn volgens Wor- de 'uiteindelijke machthebbers 31 de onderneming'. 'Je kunt aan houders verdelen in twee cate- °rieën. Zoals je ze hebt in de rest a-n de wereld en u, die ervoor heeft gekozen de winst te bestemmen. Als gebruiker van de bootdienst heeft u een geweldig belangrijke verantwoording. U maakt en breekt de toekomst van dit bedrijf en dan maakt en breekt u wellicht ook een belangrijk deel van Texel. Als u uw aandeel verkoopt, hebt u de keus aan wie u verkoopt. Als u uw aandeel aan een niet-gebruiker ver koopt, zet u TESO en Texel op het spel. Ik vind dat verraad aan TESO en Texel. Maar als u uw aandeel aan een gebruiker verkoopt, dan doet u het goed. Want alleen een gebrui ker ziet het belang van een goede bootdienst, continuïteit, veiligheid en kwaliteit tegen kostprijs.' Zijn pleidooi om TESO Texels te houden leverde Wortel voor de tweede keer die avond een ovatio neel applaus op. •Je kunt merken dat Rob steeds vrijgeviger wordt', haakte presi dent-commissaris Kees Dros op het bestedingspatroon van de vertrekkende TESO-directeur. Dat ondervond een aandeelhouder die vorig jaar om betere handdro- gers in de toiletten vroeg. Wortel bestelde direct nieuwe drogers (de duurste en de beste') €3000,- per stuk. Maar daarmee zijn de handen wel in tien seconden droog. Wortel hoeft dan ook niet op een paar centen te kijken. Het afgelopen lar kon met een nettowinst van €617.000,- worden afgesloten, aanzienlijk meer dan verwacht. Het ivervoer groeide en ook voor dit jaar sen de vervoercijfers er tot nu tot positief uit. Wortel verwacht over de boekjaren 2006 en 2007 zelfs een volumegroei van tien procent, »at ongekend is. De voorspoedige volumeontwikkeling en de winst die daarvan het gevolg is maakt dat TESO heeft besloten de tarieven wederom niet te verhogen en dat desondanks voldoende geld kan worden gereserveerd om in 2015 n een nieuw schip en in de ver- ■anging van de walinstallatie te vesteren. Wortel stelde zelf de ,-aag waarom het nieuwe schip met egen en niet met vreemd vermogen wordt betaald. 'Het is een goed manier van financieren. Zit het legen; dan voegen we wat vreemd vermogen toe, zit het mee, dan runnen we wat aan het tarief doen. had ook een Popi-Jopi beleid runnen voeren, maar dan had ik het -azelf veel moeilijker gemaakt dan sntt noodzakelijk.' Als het om de reven gaat, heeft TESO deze al rehoorlijk aangescherpt. De inflatie -eegerekend kost een knip voor sn overkantse auto met vier per sonen in het laagseizoen nu ruim je helft minder dan veertien jaar geleden Ook bij andere categorieën daling van ongeveer gelijke /de. Tegenovergesteld zijn de cij- Dirk de Lugt werd herkozen als commissaris v, fers van het vervoersvolume, dat in dezelfde periode met vijftig procent is gegroeid. Ook het verkeer in Den Helder groeit door. Waarmee Wortel zijn langetermijnvisie ontvouwde: 'Ik ben er van overtuigd dat Texel er op langere termijn bij gebaat is dat de haven in Den Helder naar de oostkant van de marinehaven gaat.' Dat is een duurzame en structurele oplossing. 2015 wordt daarom een cruciaal jaar, omdat Rijkswaterstaat de bruggen uit 1964 in Den Helder en op Texel dan moet vervangen. Dat is een heel krachtig momentum. RWS moet wat en de belangrijkste partners, de gemeenten Texel en Den Helder, de provincie en RWS, willen dat. De PKB biedt ruimte, het is straks nu of nooit. Wij moeten zorgen dat in 2008, uiterlijk 2009 een programma van eisen is voor een dergelijke aanpassing.' Lering De reële dreiging die er een poosje geleden was, toen het Rijk een con venant met - TESO wilde afsluiten, waardoor de bootdienst voor het gebruik van de walinstallatie zou moeten betalen, is geluwd. Wortel: 'Niemand in Nederland betaalt voor het gebruik van een brug, ook niet op Texel. Ik moet werkelijk nog zien dat de overheid dit tegen de wil van de Texelaars dqorzet.' Wat betreft de nasleep na de aan varing van de Molengat met de brug in Den Helder, toen reizigers in januari niet meer met de boot over konden, gaf Wortel toe dat er orga nisatorische fouten waren gemaakt. 'Ondanks hard werken kregen we het niet op tijd voor elkaar.' Hij benadrukte dat de bemanning niets te verwijten viel. In de rondvraag herinnerde Hans van Maldegem aan de zondagavond in augustus, toen TESO zich verrast voelde door meerdere evenementen, waardoor een lange wachtrij ontstond en de afvoer werd vertraagd. Wortel: 'We hadden het gevoel dat de drukte zou zijn opgelost eer we de extra boot zouden hebben ingezet.' Maar dat pakte tot veler ontevredenheid anders uit. 'We hebben er lering uit getrokken. Als dit nog eens zou gebeuren, dan gaat het beter.' Commissaris Dirk de Lugt werd met grote meerderheid herkozen. Van de 407 stemmen die de 398 aanwe zige aandeelhouders uitbrachten, waren er 392 vóór.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5