epenwacht moet zieke iep ruimen 'Mooie entourage' in nieuw restaurant Cjroen Tujartr Jexeh in het hartL Jip?! 'Ik schaam me diep om Texelaar te zijn' Camerawagen zet Texel op foto 1 Gast minder na parkeerbon lieuw beroep op Texel gedaan OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12214 VRIJDAG 5 OKTOBER 2007 r E X E LS E ^COURANT Bluesfestival Het Bluesfestival dat van 12 tot en met 14 oktober in Den Burg wordt gehouden kent een bijzonde re hoofdact. Flavium, eind jaren '70 tot grootste bluesband van Neder land werd verheven, speelt in de ori ginele bezetting. De twintigste editie van Texel Blues wordt opgeluisterd door in totaal achttien bands. Pagina 2 i Kruispunt Het gevaarlijke kruispunt Koger- straat-Bernhardlaan-Beatrixlaan in Den Burg biedt mogelijkheden tot verbetering. Dat is de conclusie van aanwonende Jeroen van der Werve. Maar echt afdoende zou de aanleg van een mini-rotonde zijn. Dat was ook de algemene conclusie tijdens een bijeenkomst die deze week werd gehouden. Pagina 5 Sponsorwandeltocht Karin Somers uit Den Burg doet mee aan een zestig kilometer lange sponsorwandeltocht van Amersfoort naar Amsterdam. De opbrengst gaat naar Pink Ribbon, een stichting die zich inzet voor borstkankerbestrij- ding Pagina 7 Aanmelden voor Wampex De Wampex wordt dit jaar gehou den op vrijdag 2 en zaterdag 3 november. De speurtocht bestaat ook dit jaar weer uit lopen, fietsen, wateropdrachten en veel puzze len. Daarnaast meldt Kwapsma, het organiserend comité, enkele verrassende opdrachten in petto te hebben. Deelnemers aan de jaarlijkse 24- uurstocht kunnen zich zondag 7 oktober aanmelden. Deelname staat open voor jong en oud, met een maximum van 35 teams van vier personen. Inschrijving kost €100,- per groep. De winnaar van vorig jaar, de groep Rouwenhorst, heeft afbericht gedaan. Ook de aanmelding is bedoeld om potentiële deelnemers te testen op kennis, kennissen, creativiteit en fysiek vermogen. Het aanmeldpunt is zondag om 15.00 uur te lezen op website www.wampextexel.nl. De deelnemers worden bij de aan melding op weg geholpen door een oude bekende, Kwibus. Jongeren Informatie Punt TEXELSE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Bruinmg - Nikadel 1 1 k k 1 l.'.UHiM.'lkWilJ TEXEL BLUES FESTIVAL Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een medewerker van CycloMedia aan het werk in één van de twee v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg provincie wil de gemeente Srekken bij een nieuwe wijze m iepziektebestrijding. Gede- iteerde Peter Visser overweegt ïn iepenbeheerorganisatie in :l leven te roepen die door heel bord-Holland zieke iepen con cert en laat ruimen. iroeuwe iepenwacht moet, als het Bgaat, een vervolg zijn op een «afspraken die de provincie een jaar geleden met 64 van de 65 «xd-Hollandse gemeenten maak- Ineen convenant werd afgespro- 3 dat zij jn drie jaar tijd een groot Stal zieke iepen lieten ruimen ziekte op een beheersbaar ■sail te brengen. Texel was, tot te teleurstelling van de provin- de enige die niet meedeed, srmalig gedeputeerde Patrick ömann probeerde de politieke i$en meermalen te overtuigen, ar ving telkens bot. teputeerde Visser zegt, ondanks eerdere nee's, toch een nieuwe $ng te willen wagen. Niets doen «tent volgens hem dat op een jeven moment alle iepen wor- 'aangetast. 'Ik wil graag helder waarom Texel niet wil.' Een tederheid van de politieke par- n besloot begin 2004 de bestrij- '9 te staken, omdat het volgens s geen zin had daar nog lan- in te blijven steken. Ook Stsbosbeheer adviseerde er op «I maar mee te stoppen. De ®eente kampte toen eveneens Seen overschrijding van vier ton bet budget van iepziektebe- $ng. Bedoeling van de nieuwe tewacht is dat zij de gemeenten 'controleren en ruimen van zieke te uit handen neemt. 'Dan hoe- zi| de bestrijding niet meer op te houtje te organiseren zoals no9 bij het convenant van toe ing is en kan er meer éénheid «laan.' Dat moet tegelijkertijd Éen kostenbesparing leiden. De tewacht moet ervoor zorgen dat aekte binnen proporties blijft, te de rigoureuze bestrijding zijn fc2004 zo'n 70.000 van de des- ®300.000 iepen in de provincie ®Pt- Het percentage besmette «en is daardoor teruggeschroefd n 5 naar 4 procent. De iepen- Geef ons de zak! Dinsdag halen .yièj, op heel Texel afgedankte; maar nog in goede staat zijnde kleding en schoenen op teirbate van de bekende goede doele\ Zet uüe zakken uiterlijk 13.00 uur aén de straat? Met iAv me dewerking wordt het eeil Dus: geef ons de zak! Rotaryclub Texel. Tot wel €100,- extra zorgvoordeel cadeau! Verschijnt dinsdag en vrijdag Gevaar virusziekte zeehond geweken Het risico op een nieuwe uitbraak van het dodelijke zeehondenvirus phocine distemper in de Wad denzee is geweken. De infectie die eind juni bij het Deense eiland Anholt (tussen Denemarken en Zweden) de kop opstak, heeft zich niet verder verspreid. De meer dan tweehonderd dode zeehonden die sinds juni op Anholt zijn gevonden, blijken bij nader schaam me diep om Texelaar zijn.' Aldus reageert Michelle Helle) Hooijberg uit De Cocks- brp op het parkeerbeleid in Den lurg. Aanleiding is de parkeerbon een trouwe huurder van haar ikantiehuisje vorig week in Den kirg onder de ruitenwisser vond. Ie man was te goeder trouw, moet nu €50,- betalen. Hij amt nooit meer terug op Texel, laat de gemeente mij nu elk jaar MO,- betalen?' tnge week vrijdag was het TESO- kacteur Rob Wortel die zich nega- f uitliet over het Texelse par- srbeleid. Een dag later parkeerde familie Bottcher uit Duisburg n auto aan de Wilhelminalaan. hadden ze in maart precies gedaan. Hooijberg: 'Maar toen zaterdag bij hun auto terug- eerden, vonden ze, net als vier rdere auto's, een parkeerbon van ö,- op hun auto. Terwijl er geen ekeersbord of andere mogelijke arschuwing staat aangegeven idaar alleen mag worden gepar- erd door vergunninghouders.' Ter ontdekte Hooijberg dat in de roerstraat en Thijsselaan wél staat ngegeven dat parkeren voorbe dden is aan vergunninghouders, innen honderd meter twee gele arschuwingsborden, maar als je 'uit de Drijverstraat de Wilhel- lalaan in rijdt staat er niets. Hoe set je dan weten dat je er alleen evergunning mag parkeren? Als je een in- of uitgang van een straat passeert, mag je er toch vanuit gaan dat er een duidelijk bord staat. Er staat ook geen bord waarop staat wanneer je de zone voor parkeer- houders verlaat. Mijn gast, die twee keer per jaar in ons vakantiehuisje verblijft, heeft nu schoon genoeg van Texel. En eerlijk gezegd kan ik me dat goed voorstellen. Ik schaam me diep om Texelaar te zijn. Mijn gasten zijn echt niet de enigen die dit overkomt. Dit is ronduit slecht voor Texel.' Hooijberg heeft ook namens haar gasten een brief naar de gemeen te gestuurd, waarin ze vraagt de bekeuring te verscheuren. 'En ik hoop dat er snel een oplossing komt voor dit probleem, want dit levert wekelijks veel parkeerbonnen op en kost mij en veel verhuurders met mij veel klanten. Want met zo'n ervaring kom je echt niet meer terug naar Texel.' De gemeente laat in een reactie weten dat er bij het binnenkomen en verlaten van de parkeerzone voor vergunninghouders waar schuwingsborden staan. 'Hetzelfde beleid voeren we bij de 30-kilome- terzones. We hebben ervoor geko zen niet. bij elke kruising borden neer te zetten, want dan krijg je een woud aan verkeersborden. En dat willen we voorkomen. We hebben wel op iedere kruising een tekst bordje opgehangen waarop mensen attent worden gemaakt op de gewij zigde situatie e restaurant m verzorgingshuis Gollards werd dinsdag in gebruik genomen. In verzorgingshuis Gollards in Den Burg is dinsdag het nieuwe restaurant in gebruik genomen. Het is nog niet helemaal klaar, de officiële opening is zaterdag 27 oktober, wanneer ook de naam bekend wordt gemaakt. Het res taurant heeft nu een totale opper vlakte van 280 vierkante meter en biedt ruimte aan zo'n tachtig tot honderd personen. Trots, dat is Jacqueline van Rossum du Chattel, hoofd services. 'Van daag is het restaurant in gebruik genomen en het is spannend hoe alles verloopt. De komende drie weken gebruiken we om alles te stroomlijnen. Een verandering die een andere organisatie vergt, is dat cliënten zelf mogen bepalen hoe laat ze de warme maaltijd willen. Dat hoeft niet meer stipt om twaalf uur en kan ook 's avonds.' Dit laatste sluit volgens Van Rossum du Chattel aan bij een trend in de ouderenzorg, meer vraaggestuurd en klantgericht. 'De maaltijd is het hoogtepunt van de dag. Dat moet gezellig zijn.' Bouwbedrijf Duin is aannemer van het project. De inrichting van het restaurant is in samenspraak gegaan met de cliëntenraad van het verzorgingshuis. Er is een leestafel, bibliotheek, open haard met tele visie en een computerhoek. Ook is de winkel geïntegreerd in het restaurant. 'Als mensen koffie heb ben gedronken, kunnen ze naar de winkel om iets te kopen als ze 's middags bezoek krijgen.' Daar naast worden er optredens ver zorgd en activiteiten georganiseerd, zoals kookworkshops en een bingo. 'Mensen zitten al zo veel alleen. Hier kunnen ze met elkaar afspreken. Ook als een bewoner bijvoorbeeld kleinkinderen op bezoek krijgt, kan hij hier terecht.' Naast de bewo ners van de Gollards, kunnen ook de bewoners van het verpleeghuis gebruik maken van het restaurant. Daarnaast houdt medewerkers er hun pauze en is het de bedoeling dat er meer buurtbewoners komen, 'ledereen van 55 jaar en ouder is welkom om hier koffie te drinken of te eten.' Bij de nieuwe aanbouw wordt nog een terras bij de vijver aangelegd. De bezoekers van het restaurant hadden het dinsdag naar hun zin. Om half twaalf zaten de eersten er al, terwijl voor deze groep de maaltijd om half een geserveerd zou worden. Een groepje mannen had net de soep op. 'De entou rage is mooi. Er is veel licht.' Ook onderzoek in Engeland toch niet te zijn overleden aan het phocine dis temper virus, dat in 2002 en 1988 tot massale sterfte in de Wadden zee leidde. Dat onderzoek werd uitgevoerd op initiatief van Zweedse wetenschap pers, omdat aanvankelijk werd aan genomen dat het wel om het virus ging. Dat werd aangenomen, omdat de overleden dieren dezelfde symp tomen als in 2002 en 1988 vertoon den (onder meer longontsteking). Daarnaast waren beide voorgaande epidemieën ook bij Anholt begon nen. Aan wat voor virus de robben in Denemarken en Zweden wel zijn gestorven, is volgens de Zweed se onderzoekers nog niet bekend. Volgens zeehondenonderzoeker Sophie Brasseur van Wageningen IMARES heeft zich sinds juni in het Waddengebied geen buitensporige sterfte voorgedaan. Volgens Bras seur is het zaak alert te blijven, omdat het onbekende virus nog in lichte mate actief is langs de Zweedse westkust. vijf vrouwen die verderop aan een tafel zaten, vonden het 'heel gezel lig'. 'Alleen ben ik op die lampen met al die versiering zo uitgekeken. Het is niet alle dagen kerst.' Het nieuwe servies werd goedgekeurd. 'Die nieuwe kleuren zijn mooi. We zijn blij dat het restaurant helemaal is opgeknapt.' Op zaterdag 27 oktober houdt Gol lards open huis voor belangstel lenden. Het programma voor deze dag wordt later deze maand bekend gemaakt. Inzameling voor intocht Sint Particulieren en ondernemers die een steentje willen bijdragen aan de intocht van Sinterklaas, kunnen een bedrag overmaken op reke ning nummer 1195.26.980 ten name van Ondernemers Vereniging Den Burg (onder vermelding van 'intocht Oudeschild'). De organisatie bena drukt dat de algemene intocht in Oudeschild los staat van de rond gang door Den Burg. Automatiseringsbedrijf TCA uit Den Burg schenkt de volledige opbrengst van het statiegeld van inktcartridges aan de intocht. Dit bleek vorig jaar een welkome en noodzakelijke aan vulling op het benodigde budget. Ongeacht welke zorgverzekering u heeft, Eye Wish Groeneveld biedt u nu extra voordeel bovenop uw standaard ziektekostenvergoeding Ook op multifocale brillen. En wij declareren het zelfs voor u eye wish Den Burg Groeneplaats 6 Tel 0222-3I0676 wacht moet worden betaald uit een iepenbeheerfonds waarvoor de deelnemende gemeenten het geld opbrengen. Bedoeling is dat zij per iep binnen de gemeente grenzen een vast bedrag betalen. Dat zou een stevige bijdrage van Texelse zijde betekenen, omdat van elke vier iepen in Noord-Holland er gemiddeld één op Texels grondge bied staat (het eiland telt er rond de 60.000). Hoeveel er per iep in het fonds moet worden storten, wordt nog onderzocht. Lees verder op pagina 7 Twee wagens met een camera op het dak trokken afgelopen week de aandacht. De auto's van het bedrijf CycloMedia uit Waarden burg zetten sinds maandag het gehele eiland op de foto. Het gaat om panoramafoto's die rondom (in een hoek van 360 gra den) worden gemaakt. Dat gebeurt vanaf de openbare weg. De wagens stoppen binnen de bebouwde kom om de tien meter, buiten de bebouwde kom wordt een afstand van 45 meter aangehouden. De foto's mondden uit in zogeheten cyclorama's die worden opgeslagen in een databestand waar overheids instanties, financiële instellingen of makelaars gegevens uit kunnen putten. Het bestand is niet toegan kelijk voor particulieren. Volgens woordvoerder Diny Ruis van CycloMedia worden tot en met komende maandag 13.500 foto's op Texel gemaakt. In de foto's worden tegelijkertijd meetgegevens van de gefotografeerde objecten opgeno men (bv de breedte van een gevel of de hoogte van een reclamebord). Ook de coördinaten worden vastge legd, zodat later bij het bekijken van de cyclorama's meteen de precieze locatie van een object kan worden bepaald. De gegevens worden volgens CycloMedia gebruikt bij verkoop en taxaties van onroerend goed, het inschatten van risico's bij verzeke- ringsaanvragen of het beoordelen van bouwaanvragen. 'Dan hoef je minder vaak ter plekke meer te gaan kijken', aldus Ruis. CycloMedia maakt de Texelse foto's volgens haar op eigen initiatief. Het is voor het eerst dat het bedrijf op het eiland actief is. CycloMedia is al zo'n twintig jaar bezig met de ontwikkeling van haar systeem om fotografie en metingen te koppelen. De website van het bedrijf (www cyclomedia.nl) leert dat inmiddels een groot aantal gemeenten op de foto is gezet. Het staat iedereen vrij vanaf de openbare weg te fotografe ren. Volgens Ruis worden gemeen ten ook altijd van hun aanwezigheid op de hoogte gebracht. Het is niet bekend welke instanties of organisaties gebruik gaan maken van de Texelse cyclorama's. Er wordt volgens CycloMedia rekening gehouden met de privacy van per sonen die op de foto's voorkomen. In die gevallen is de Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toe passing. Het bedrijf benadrukt dat met de cyclorama's niet bij huizen naar binnen kan worden gekeken. die afgelopen week over het eiland reden. Op een beeldscherm worden de gegevens bijgehouden. (Foto Jeroen van Hattum/Bee/dbank Tentl)

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1