linus Kuiper al kwart eeuw 'boer op de kansel' Maaltijd voor fysiek beperkten lonvenant ligplaatsen op komst Wat ik zeggen wou... iuurt in actie voor veiliger kruispunt DAGELIJKS TEXELS NIEUWS wu;u7.texeIsecourant.nl |HMnoer lie preken Mof ORGÊLDRfiRlEN? rhToon Goes Q of-10 Illusie Van de 100-jarige TESO ben ik ongeveer 30 jaar aandeelhouder en 36 jaar woonachtig op Texel. De aandeelhoudersvergadering van vrijdag heb ik niet bijgewoond. Sym pathie heb ik voor de opzet en het functioneren van deze eigen Texel se onderneming, niet in de laatste plaats voor de aimabele directeur, de heer Wortel, die de onderneming de laatste veertien jaar heeft geleid. Toch heeft zijn uitgesproken zorg over het bewaren van de uniciteit van Texel mij enigszins verbaasd. Overigens baseer ik mijn reactie op de berichtgeving hierover in de Texelse Courant van 2 oktober. Maatschappelijke ontwikkelingen hebben op de Waddeneilanden als gevolg van het toerisme grote eco nomische bloei gebracht, en dat is goed. De keerzijde hiervan is dat een groot aantal unieke zaken het veld heeft moeten ruimen. Zelf geboren en getogen op Ameland, herinner ik mij dat mijn grootvader als bakker gebruik maakte van de kerfstok voor het afrekenen van de verkochte broden. En dat is nog maar 60 jaar geleden. Wil je op zeker moment een bestaand karakter (uniciteit) van een leefgemeenschap handhaven, dan leidt dat tot een zeker isolement. En dat hebben we met zijn allen op Texel terecht niet gewild: uitbreiding van de vervoerscapaciteit, geen wachttijden, enz. De kritische pun ten met betrekking tot het unieke karakter van Texel die de heer Wor tel noemt, zoals de parkeerproble- matiek, woningbouw, detailhandel en sluitingstijdenbeleid, zijn naar mijn mening nauw verweven met de rol van TESO. De onderneming is een deel van de Texelse samenleving. Dat is niets nieuws, dat werd 100 jaar geleden al onderkend. Wat dat betreft kun je je afvragen of, gezien de zorgen van de heer Wortel, de Texelse politiek geen plaats verdient in het bestuur van de onderneming. Je kunt den ken aan een vertegenwoordiger uit de gemeenteraad, die elke vier jaar wordt aangewezen door de nieuwe raad. In de huidige tijd brengen de toe risten hier voor een groot deel de welvaart. Zij bepalen wat op zeker moment uniek is. Of een folkloris tische happening dit kan bijsturen, betwijfel ik. Het lijkt me een illusie. Lourens Westbroek, Den Burg. lus Kuiper melkt zo'n 45 koeien, Jouwt aardappelen, is in zijn tijd orgelman en preekt zo'n skeer per maand in één van de else kerken. Als lekenprediker, •ndthij dat zelf een rotwoord. 'Ik sek liever van voorgangerZon- |s het vijfentwintig jaar geleden hij voor het eerst een dienst Brgde. Om dat te vieren gaat zondag voor in de kerk waar hij I begon, de Waddenkerk in De cksdorp. eerste gezicht maakt hij een 5gen, ietwat norse indruk. Voor nietszeggende babbel over het rip<t hij in ieder geval niet in de Jselegd. Maar wie wat langer met 33-jarige Kuiper praat, ontdekt bevlogen persoonlijkheid, met sterke drang de ontwikkelingen fewereld te duiden, die bovendien eg iets voor zijn medemens bete de kerkdiensten verzorgt Gegeid de weeksluiting in het feeghuis en De Gollards, gaat w in uitvaartdiensten en brengt 'et huisbezoeken af en toe ook 5 voor zieken en stervenden. werd voorganger in een tijd 'et steeds moeilijker werd profes- 'de krachten voor de eredienst te fen.Als lid van de hervormde kerk bsterend ondervond hij dat vooral rakanties van de eigen dominee, bat probleem het hoofd te bieden b Henk Wisman, de predikant in Burg, het voorstel lekenpredi- 1 n te zetten. 'Dat sprak me wel Met een groepje van ongeveer mensen hebben we dat opge- b Eens in de maand kwamen we 6 leiding van Wisman bij elkaar, schreef een preek en las vo°r, waarna de anderen kritische meningen plaatsten. Later heb een cursus gevolgd. Drie jaar "Toest ik elke maandagavond Alkmaar.' Het schrijven van pre- 9aat Kuiper aardig af. 'Ik lees h de bijbel zelf, natuurlijk. Maar bijbelverklaringen. En af en ik een prekenbundel in. Daar kant-en-klare preken in. Maar felijk moet je het zelf doen. Het boerenwerk heeft altijd meegewerkt. Door de rust van de natuur en het werk groeien de ideeën. In de loop der jaren wordt het gemakkelijker. Ik heb inmiddels honderden preken geschreven. Je begint met niks. maar nu kan ik ook wel eens teruggrijpen. Er is toch een bepaalde lijn ontstaan. De laatste jaren ben ik steeds meer gefascineerd geraakt door de werking van de geest. En door de eenvoud van het geloof. Jezus zei al: Word als een kind. Je kunt niet alles verklaren. Veel theologen zijn altijd in de weer met de historische Jezus. Maar er is altijd een spanningsveld met de bijbelse Jezus. Je kunt door de geest nu eenmaal dingen ontvangen die haaks staan op de alledaagse wereld. Je moet accepteren dat er wonderen zijn. Daarom heet het ook geloof.' Kuiper is van huis uit hervormd en heeft op Texel ook een goed contact met wat tegenwoordig de PKN (Pro testantse Kerk in Nederland) heet. Hij voelt zich echter niet onlosmakelijk met deze kerk verbonden. 'Ik word af en toe gebeld door Matty Saai, die de diensten voor de PKN regelt. Maar ik preek ook wel in doopsge zinde kerk en een enkele keer in de gereformeerde kerk in Den Burg. Ik voel me het meest thuis in de evan gelische hoek. Daar is het belangrijk dat je je openstelt voor de kracht van de geest. Het gaat mij minder om de vorm dan om de inhoud.' Kuiper probeert naar eigen zeggen 'vele facetten van het geloof' te bena deren. Een pastorale taak is het bie den van hoop en troost. Daarnaast hecht hij veel belang aan de exegese. 'Wat staat er achter de woorden in de bijbel? Wat is de diepere betekenis? Dat noem ik schatgraven. Als Jezus de blindgeborene geneest, gaat het niet alleen om het wonder, maar ook dat de mensen verder leren kijken dan hun eigen omgeving. En het wonder van de vermeerdering van het brood heeft als tweede betekenis dat iedereen recht heeft op brood. Daarbij gaat het om delen en soli dariteit.' Het is duidelijk een onder werp dat Kuiper na aan het hart ligt. Om voorbeelden zit hij niet verlegen. 'Bij de bruiloft van Kanaan verandert water in wijn. Dat wil ook zeggen dat overal waar Jezus komt en het evan gelie predikt er smaak aan het leven komt. En als hij over het water loopt, moet je weten dat voor de Israëlieten het dodenrijk werd verbeeld door de zee. Door er over heen te lopen, gaat hij de dood te boven, Je kunt dat zien als een vooruitwijzing naar de latere opstanding, dat hij na zijn kruisiging uit de dood verrijst.' Van de predi kanten Buskes en Van der Zee heeft Kuiper geleerd dat een voorganger ook een profetisch geluid moet laten horen. 'Je moet durven zeggen welke kant het op moet in de wereld, wat er moet gebeuren. Daarbij moet je de actualiteit niet schuwen. Het dur ven benoemen van problemen, zoals rond de integratie, vind ik ook een taak van de prediker.' Kuiper put zelf veel inspiratie uit het geloof. 'Een belangrijke figuur vind ik de Jozef uit het Oude Testament. In het begin van zijn leven onder vond hij veel ellende. Hij ging door steeds diepere dalen en belandde zelfs in de gevangenis. Maar hij zat niet bij de pakken neer en ging door. Daarna kwam de ommekeer en uit eindelijk werd hij zelfs onderkoning van Egypte. Je kunt zo'n verhaal ook in de huidige tijd plaatsen. Het is niet zo dat als je maar gelooft al je pro blemen in een handomdraai worden opgelost. Maar als je doorgaat, kun je van bovenaf de kracht ontvangen om door alle ellende heen te komen.' Hoewel het fenomeen van lekenpredi ker vijfentwintig jaar geleden niet erg bekend was op Texel en de anderen waarmee hij ooit begon allang weer zijn afgehaakt, is Kuiper nog steeds blij de stap ooit te hebben gezet. Hij ondervindt behoorlijk wat waar dering. 'Ik ben nu eenmaal geboren Texelaar. Voor hetzelfde geld hadden ze gezegd: Wat moet die boer op de kansel? Maar ik voel me echt geac cepteerd en ben dankbaar dat ik iets voor de mensen mag doen. Dat moet ook wel, anders had ik dit niet vijfen twintig jaar volgehouden.' Rinus Kuiper gaat zondag in zijn eigen jubileumdienst voor in de Wad denkerk in De Cocksdorp. De bijeen komst begint om 10.30 uur. Joop Rommets Rinus Kuiper preekt zondag in de Waddenkerk, waar hij vijfentwintig jaar geleden als voorganger begon. Hoeder der kudde Leerlingen van OSG De Hogeberg bereiden in samenwerking met Zon nebloem Texel een diner voor men sen met een fysieke beperking. De maaltijd wordt op vrijdag 2 novem ber om twaalf uur geserveerd in de schoolkantine. Mensen met een fysieke beperking komen vaak de deur niet uit. Dankzij de leerlingen kunnen zij genieten van een maaltijd en een gezellige middag. De actie wordt gehouden in het kader van een tweedaags evenement waarbij Nederlanders kennis kunnen maken met vrijwilligerswerk. De OSG wil hiermee laten zien dat leerlingen zich betrokken voelen bij het werk van Stichting De Zonnebloem. Kos ten voor de maaltijd bedragen €15,- per persoon. Opgeven kan zich tot 20 oktober bij R. Hin op 318244, bellen na 12.00 uur. Subsidie voor Eilandschutters Als de gemeenteraad ermee akkoord gaat, kan handboog schietvereniging Eilandschut ters rekenen op een jaarlijkse gemeentelijke waarderingssub sidie van €2.100, - met ingang van 2008. De vereniging zegt de subsidie nodig te hebben omdat anders een exploitatietekort zou ontstaan. Tot dusver kregen de schutters geen subsidie. Het verwachte exploitatie tekort heeft te maken met de aanleg van de buitenbaan en de verhoging van de huur voor het gebouw Odys seus. Dat laatste wordt veroorzaakt door de op handen zijnde opheffing van de hier gevestigde bloedprikpost van het Artsenlaboratorium. Daardoor moeten de Eilandschutters volgens contract een hogere bijdrage ver strekken aan de Stichting Sportschut- ters Texel, eigenaar van het gebouw. Geraamd is dat het verlies volgend jaar €2.290,- zal zijn en in de twee volgen de jaren respectievelijk €2.810,- en €3.280,-, ondanks de voorgenomen verhoging van de contributie. Omdat deze verliezen zouden kunnen mee vallen en om de vereniging te prikke len deze zo laag mogelijk te houden, is de waarderingssubsidie bepaald op 75 procent van het verwachte gemiddelde jaarlijkse verlies, oftewel €2.100, -. In 2011 wordt de financiële situatie van de vereniging opnieuw bekeken en wordt de subsidie zo nodig bijgesteld. De Eilandschutters proberen door extra activiteiten meer inkomsten te krijgen. De vereniging komt voor subsidie in aanmerking omdat de activiteiten van maatschappelijk belang worden geacht en een bijdrage leveren aan de Texelse samenleving, wat ook geldt voor andere sportverenigingen. Geen finale voor All on Black De band All on Black met oud-Texe laars Robert Buijsman en Simon van Arkel is niet doorgedrongen tot de finales van de Grote Prijs om Nederland. De band is niet voorbij de herkansing van de halve finale gekomen die afgelopen weekend in Zwolle werd gehouden. Nierstichting De collectanten van de nierstichting hebben op Texel €5527,74 opge haald. De collecte werd gehouden van 16 tot en met 22 september. Het thema was I love life waarmee de stichting duidelijk wilde maken hoe belangrijk goed functionerende nieren zijn. TEXELSE J COURANT lRinus er is gebeid wowou) niet uit. Deze vormen van water sport moeten worden geregeld in het natuurbeheerplan op grond van de Natura 2000-regelgeving. In de PKB staan ook al spelregels voor water scooters en speedboten. Extra taak Het convenant is niet vrijblijvend. Voor de uitvoering is bestuurlijke en ambtelijke capaciteit nodig. Er komt een stuurgroep met een verte genwoordiger per betrokken partij. De ambtelijke inzet van Texel wordt geschat op 250 uur per jaar voor voorbereiding, reistijd, vergadertijd, onderzoek, het maken van havenin- richtingsplannen en het onderhouden van contacten. Dat betekent voor de gemeente een nieuwe taak, waar mee per jaar €12.000,- is gemoeid. De bedoeling is de komende twee jaar hiervoor tijdelijk joersoneel aan te trekken, eventueel in combinatie met ander werk. Jaarvergadering 10 voor Texel De vereniging 10 voor Texel komt donderdag 11 oktober in hotel Den Burg bijeen voor de jaarvergadering. Belangrijkste punt op de agenda is een voorstel om de statuten te wij zigen. Daarbij gaat het er om de doelstelling enigszins te verruimen, zodat de vereniging in bijvoorbeeld zaken voor de commissie Bezwaar schriften minder gemakkelijk als niet-belanghebbend wordt terugge floten. De leden zijn inmiddels per brief op de hoogte gebracht. De vergadering begint om 20.00 uur. Meer subsidie voor Shima Wat het college betreft, kan de jaarlijkse subsidie (€2.163, -) voor budovereniging Shima met €990, - worden verhoogd. De vereniging had daar om gevraagd omdat het ledental met een kwart is toege nomen (tot 123), zodat meer moet worden uitgegeven aan zaalhuur en aan training. Het lopende ver enigingsjaar belooft daarom afge sloten te worden met een verlies van €1.980,-, ondanks verhoging van de contributie. De stijging van de zaalhuur en de vergoeding voor de trainers wordt daarbij op €1.320, - geraamd. Om de vereniging te sti muleren het verlies zo laag mogelijk te houden, wordt 75 procent van dit bedrag als extra subsidie beschik baar gesteld. Over drie jaar wordt de situatie opnieuw bekeken. -ïWtTJE Kinderen van de bovenbouw van de Texelse basisscholen krijgen volgende week allemaal een uur mountainbikeies. De lessen wor den gegeven door trainers van de Nationale Go Biking! Tour. De Tour, een initiatief van de Koninklijke Nederlandsche Wielren Unie (KNWU), is door Sportservice Texel een week lang naar het eiland gehaald. De instructeurs bouwen volgende week op meerdere plek ken een parcours met hindernissen waar de kinderen overheen kunnen fietsen. De trainers nemen moun tainbikes, valhelmen en knie- en elleboogbescherming mee. De lessen zijn bedoeld voor leer lingen van de groepen 6,7 en 8. Kinderen in lagere groepen laat de Go Biking! Tour nog niet op de mountainbike stappen, omdat zij over het algemeen motorisch nog niet voldoende vaardigheden heb ben, 'Dat zou onnodig ongelukken opleveren.' Doel van de lessen, die sinds 2005 worden gegeven, is kinderen meer te laten bewegen. Tegelijkertijd moe ten ze de fietsvaardigheid verbete ren en kinderen in contact brengen met de fietssport. De KNWU hoopt op die manier het aantal jeugdleden in de wielersport op peil te houden. Mogelijk begeleiden ook leden van Wielervereniging Texel de moun- tainbikelessen. Kinderen die zelf al een mountainbike hebben, kunnen die ook meenemen. jtersport en natuurbelangen „nen in de Waddenzee met botsen. Om dat te voorko- jd zullen overheden, belangen- irenigingen en andere betrokken slanties binnenkort een conve- mt ondertekenen met gedragsre- js, gericht op het voorkomen van hade aan het natuurlijke milieu, als bedoeld in de Planologische i Beslissing (PKB) Waddenzee, ondertekenaars verplichten ji 'bij te dragen aan het verant- ffld benutten van de recreatie bijdrage aan de versterking van regionale economie'. rst wilde het Rijk de recreatieve jk beperkt houden door het aan- ligplaatsen in de havens rond Waddenzee op maximaal 4600 stellen. Provincies, gemeenten belangenorganisaties reageer- i afwijzend op deze kwantitatieve schermingsmaatregel, omdat deze ^emmerend werd gevonden voor de economische ontwikkeling. Een kwalitatieve benadering in de vorm van afspraken over wat wel en met kan in de Waddenzee (zonder het maximum van 4600) zou beter zijn voor de economie, maar ook voor de natuur. B en w van Texel onderstrepen die opvatting en zullen de raad voor stellen het convenant, waar sinds de vaststelling van de PKB in 2006 hard aan is gewerkt, te ondertekenen. Afzien Het Rijk zal van het ligplaatsenmaxi mum afzien als het convenant met het bijbehorende uitvoeringsprogramma voor 31 december door de betrokken partijen wordt ondertekend. Die par tijen zijn de Staat der Nederlanden, de drie aan de Waddenzee grenzen de provincies, de eilandgemeenten, ANWB, Vereniging van Jachthavens, Ecomare, Vereniging voor Beroep- schartervaart. Staatsbosbeheer en het Watersportverbond. In het con venant (Vaarrecreatie Waddenzee) beloven de partijen dat zij ervoor zorgen dat de vaarrecreatie zo min mogelijk effect heeft op de natuurlijke waarden van het Waddengebied. Dat moet worden bereikt door educatie en informatie, gericht op bewustwor ding van wat het wad zo bijzonder maakt. Hoe meer de vaarrecreanten daarvan kunnen genieten, hoe gro ter de kans is dat zij zich respectvol zullen gedragen, zo wordt verwacht. De tijd dringt. Afgesproken is dat het Regionaal College Waddengebied voor 8 oktober van de gemeenten verneemt of zij instemmen met het convenant. Omdat de gemeenteraad van Texel deze zaak pas op 30 okto ber kan bekrachtigen, zullen b en w hun fiat geven onder voorbehoud van goedkeunng door de raad. De politieke partijen kunnen komende maandag tijdens de raadscommis sie Grondgebied al wel een eerste mening over de afspraken ventileren. Over waterscooters, speedboten en kitesurfen, laat het convenant zich Mountainbiken voor scholieren kruispunt Kogerstraat-Bern- nüaan-Beatrixlaan in Den Burg gevaarlijk. Vooral omdat er hard ïdt gereden komen er regelma- en in toenemende mate onge- ken en nog veel meer bijna- gelukken voor. Jeroen van der ive, die direct aan de kruising oont, weet ervan mee te praten, lalf jaar geleden werden zijn en 8-jarig zoontje gewond ze, wachtend om over te kun- isteken, werden geschept door auto die als gevolg van een ing in hun richting schoof, incident was voor hem aanlei- om bewust te gaan letten op ikruising en het gedrag van pas automobilisten en andere ibruikers. /am hij tot een soort analyse die b en w stuurde, geïllustreerd Ifoto's en voorzien van conclusies aanbevelingen. Het college stelde 8 constructieve benadering van gewone burger op prijs en nodig- de buurt uit voor overleg. Dat had idagavond plaats in de kantine gemeentewerken aan de Reijer serstraat, waarbij de gemeente i vertegenwoordigd door wethou- Rikus Kieft en enkele technische ölenaren. Het werd een geani- srde discussie, waarbij ongeveer Duurtbewoners waren betrokken. Snelheid... deern is dat zowel Kogerstraat als ■ardlaan en Beatrixlaan lange, teen brede straten, zijn die uitno- !er°P ai tot hard rijden. De stopborden ]de30-kilometerzones rond de krui- hebben blijkbaar weinig effect, der Werve had daarom voorge- d de bebording uit te breiden, Ér andere met een bord waarmee tnaderen van een gevaarlijk kruis punt wordt aangegeven. Verder denkt hij dat de 30 km-zone die geldt voor het stuk Kogerstraat tussen Buitenlust en het kruispunt verwarring oproept. Toeristen denken dat ze op een soort woonerf rijden en verwachten niet een weg te moeten kruisen waar met veel hogere snelheid mag worden gereden. Volgens Van der Werve laat ook het uitzicht te wensen over: door de haag bij het huis Kogerstraat 63 is er weinig zicht op de Beatrixlaan, zodat een auto die hard rijdend vanaf de Beatnxlaan komt, niet tijdig wordt opgemerkt. Verder viel het hem op dat vooral Texelaars hier met veel te hoge snelheid passeren. Rotonde Hij ziet mogelijkheden tot verbetering, maar echt afdoende zou de aanleg van een mini-rotonde zijn. Dat was ook de algemene conclusie tijdens de bijeenkomst. Gemeentewerken zal deze mogelijkheid onderzoeken en advies uitbrengen aan b en w. De voorlopige indruk is dat het kan, al is de beschikbare ruimte niet erg groot. Van der Werve wil zo nodig een stuk van zijn tuin afstaan. 'De weg komt dan veel dichter bij mijn huis, maar dat heb ik er wel voor over.' De financiën vormen een andere hobbel. Een rotonde is zeer kostbaar en in de gemeentebegroting is er uiter aard geen rekening mee gehouden. De minirotondes die tot dusver op Texel zijn aangelegd, zijn allemaal voor het grootste deel betaald door de provincie. Die heeft daarvoor een speciaal fonds, waarop gemeenten die infrastructurele maatregelen in het belang van de verkeersveiligheid wil len nemen een beroep kunnen doen. Als de nu aan de orde zijnde rotonde daarvoor wordt aangemeld, zal het nog geruime tijd duren voordat er groen licht komt. Het is daarom te verwachten dat in eerste instantie zal worden volstaan met uitbreiding van de bebording en mogelijke andere maatregelen om de snelheid uit het verkeer te halen en de overzichtelijk heid te vergroten. Overzicht van de kruising, gezien vanuit de woning van Jeroen van der Werve, die ook de foto maakte.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5