- College grijpt in B)ij Publiekszaken Wampex kent pittige voorinschrijving )iscussie detailhandel op bedrijventerreinen Familie Grootjen stopt met Telekom Taxi (jrotn cZwartsJexeh in het harL, Springtuinwal voor Texelse cross [et Afdeling kent grote problemen Subsidie kan systeem redden' \4- V TOMAHAWK DINSDAG 9 OKTOBER 2007 ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12215 dag Verschijnt dinsdag en vrijdag st college heeft stevige maatre ten genomen om orde op zaken I stellen bij de gemeentelijke Ijeling Publiekszaken. Op de ik waar onder meer paspoor- n, rijbewijzen en uittreksels uit je Gemeentelijke Basisadmini- Rtie worden verstrekt, blijken I langere tijd grote problemen |zijn. problemen hebben er volgens gemeentelijk stuk onder meer geleid dat persoonsgegevens uist of onvolledig in de Gemeen de Basisadministratie (het vroe- bevolkingsregister) terecht zijn tomen. In welke mate is niet kend. Daarnaast zijn ook andere ten gemaakt, waardoor achter- Biden zijn ontstaan en personeel el energie in herstelwerk moest iken. Extra maatregelen die al in het verleden waren genomen, heb ben de dienstverlening volgens het college niet op het gewenste niveau gebracht. Het college heeft twee invalkrach ten in de arm genomen om orde op zaken te stellen. De invallers zijn in de plaats gekomen van een mede werker die recent 'wegens disfunc tioneren' uit functie is ontheven en een medewerker die langdurig ziek is. Het college heeft bepaald dat die twee vooralsnog binnen de gemeen telijke organisatie blijven, maar dan 'bovenformatief' (extra boven het bestaand aantal arbeidsplaatsen). De politieke partijen is gevraagd voor 2007 €16.500.- en voor 2008 €49.500,- uit te trekken om de bovenformatieve plaatsing te kun nen betalen. Lees verder op pagina 2 lel of geen detailhandel op bedrij- ïterreinen? Over die vraag wil gemeenteraad binnen afzien- ere tijd de discussie aangaan. J éntraal daarbij staat de vraag of jvoorbeeld supermarkten zich de buitenste ring van Den Burg ogen vestigen. al is er sprake van detailhan- op bedrijventerreinen, maar op van het bestemmingsplan is voorbehouden aan zaken die lumineuze goederen verkopen, meubels, doe-het-zelf zaken ituincentra. Gisteravond boog de ïommissie Grondgebied zich reen verzoek van Modern Home ndeAbbewaal, voor het verlenen van een vrijstelling voor het uitoe fenen van detailhandel. Ter plekke worden al geruime tijd meubels, vloeren, tegels en lampen verkocht, waarbij de mogelijkheid wordt benut om een beperkte ruimte van 50 vier kante meter voor detailhandel in te richten. Omdat dit niet volstaat voor de vele spullen, is verzocht om uit breiding. Inspreker Frits Langeveld liet een protest horen. 'Door detail handel op bedrijventerreinen toe te staan, wordt de centrumfunctie van Den Burg aangetast.' Als voorbeeld noemde hij de verhuizing van Woon- huys Moerbeek, waardoor C&A zich in het oude pand kan vestigen. Lees verder op pagina 6 familie Grootjen stopt op 1 «ember met de Telekom Taxi. aondheidsredenen, maar ook <elijke overwegingen hebben dat besluit geleid, laat Ger- Grootjen mede namens zijn imilieleden in een persbericht sten. s- was geen gemakkelijk besluit. Telekom Taxi, in 1993 als Teletaxi gericht, is in de afgelopen veertien een mooie dienstverlening voor tears en toeristen geworden. De feeltaxi' stelt volgens Grootjen echter *je eisen aan flexibiliteit, improvi se en organisatievermogen. Ken- ak van het systeem is dat de ritten oen een vaste vergoeding worden ngeboden. Klanten gaan er daar mee akkoord dat ze samen met Klaren reizen en dat de chauffeur in welke volgorde zij worden Koerd en naar hun bestemming LS DlETeVEL5EBURGEMEKTER lURT, WERPT ZE VSflKTOcW ST0FWÜUCEN OPU fcluu [jWOOH GOE^ pq-10 - xoo-j Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg de voorinschrijving af te halen opdrachten Kandidaten voor de Wampex melden zich op de Bertusnol bij André Gehaast snelden de potentiële deelnemers aan de Wampex zon dag over het eiland. Het organi serende Kwapsma gaf de plekken in de weekendamfibische expe ditie niet cadeau; de deelnemers moesten in korte tijd langskomen op de Bertusnol en vijf andere plekken om zich in het hoofdkan toor van RAB in Oudeschild te kunnen inschrijven. 'Daar komen de eersten al aan', zegt André van der Vliet van Kwaps ma, terwijl hij met een verrekijker vanaf de Bertusnol De Nederlanden aftuurt. Een afbeelding van de trap naar boven staat dan net tien minu ten op internet. Het groepje van Marleen Bakker, Hans Bergamin, Lucie Burgman en Dennis Kuiper staat als eerste boven. Daar wacht Van der Vliet met vijf stukken tekst die, in willekeurige volgorde, langs het woonhuis van Swier Oosterhuis, de Thijsseschool, boerderij Hertenkamp, voorma lige boerderij Vogelenzang en het Paradijs leiden. Op elke plek lig gen letters waarmee de combinatie JCRAB kan worden gemaakt. De groep Bakker hoeft met lang na te denken; naar de auto en rijden maar. Al snel volgen meerdere groe pen. Sommigen hebben de stille hoop dat melden op de Bertusnol al voldoende is, maar komen bedro gen uit. Anderen blijken, eenmaal boven aangekomen, nog wat aan de conditie te moeten doen om op 2 en 3 november fit de Wampex te voltooien. Een familie die dacht in alle rust de Bertusnol te bezoeken, heeft duidelijk een verkeerde dag te pakken. De aanwijzing voor het Paradijs, een stukje tekst uit Genesis, blijkt het lastigst. Slechts zes van de 32 groe pen komen naar de open plek in het bos om een letter te halen. 'We dachten dat we bij het Hof van Eden aan de Ruigendijk moesten zijn', vertelt Marleen Bakker. 'Zonder die letter wisten we ook wel waar we moesten zijn, maar we wilden toch graag proberen die vijfde letter te vinden.' Naast de auto werd ook veelvuldig van mobiele telefoons gebruik gemaakt. Tijdens de voor inschrijving mag dat nog, tijdens de Wampex is het streng verboden. Voor de groep van Marianne Lan geveld, Laura Tjepkema, Morton Eschweiler en Thomas Boom kwam de telefoon goed uit. 'We doen voor het eerst mee', vertellen ze, 'dus we moesten nog veel navragen, maar we zijn er wel uitgekomen.' Van der Vliet turfde in totaal vijf a zes nieuwe teams. De groep van Langeveld had zaterdagavond besloten mee te doen. De groep van Audrey Kou- wenhoven, Clementine de Wit, Twan van Nuland en Martin Wiggers, ook nieuw, zette een maand geleden de stap. 'We liepen al een paar jaar rond met plannen en nu moet het er maar eens van komen', aldus Van Nuland. TESO ontpopte zich als grootleverancier met twee teams. Naast de vaste ploeg met Wilfried Vendel, Riewert Pol. Marco Witte en Richard Koopman, doen ook Karin den Boer, Mariska Pol, Mare Bakker en Richard Bijpost mee. Slechts één groep had de nood brief (een gesproken mededeling via Radio Texel) nodig om bij RAB te komen. De groep van Didy Boer- horst was er als eerste, maar die had een mazzeltje. De kinderen van Boerhorst waren toevallig voor RAB op straat aan het spelen. Voor de teams begint nu de aanloop naar de echte Wampex. 'We gaan maar op hoogtestage', zegt Dennis Eelman als hij zich met Aart Slegh, Robert - Jan Graaf en Wolbert Poelmann heeft ingeschreven. 'Dan kunnen we er straks fanatiek tegenaan.' worden gebracht. De Telekom Taxi sloeg aan. Sinds 1993 werden zo'n 750.000 klanten vervoerd. De chauf feurs van Grootjen reden in totaal ongeveer zeven miljoen kilometer. Een belangrijke rol in het succes speelde de lage prijs die de klanten betaalden. In 1993 was dat ƒ6,- per persoon, nu is dat €5,-. 'Dit is slechts mogelijk door met het hele gezin op de taxi te rijden. Tot op de dag van vandaag is er nooit subsidie toegekend. Bui ten Texel is steeds meer de deeltaxi ingevoerd, maar allemaal met sub sidie. Het is gewenst dat dit in de toekomst op Texel ook gaat gebeu ren', aldus Grootjen. Terecht wordt dit taxisysteem als onderdeel van het totale openbare vervoer gezien. Ook in andere vervoersbehoeften, onder meer verschillende soorten groeps- vervoer, kan dit systeem uitstekend voorzien.' Volgens Grootjen zijn er wel degelijk mogelijkheden en heeft het systeem zelfs 'de toekomst'. Hij meldt besprekingen te voeren die moeten leiden tot voortzetting van de Tele kom Taxi. 'Een mogelijke veiling, dan wel gunning eist echter de nodige tijd.' Op de vraag met welke partijen hij in gesprek is. wil Grootjen noch zijn woordvoerder Ruud Kalusche ant woord geven.Kalusche wil nog wel kwijt het einde van Telekom Taxi 'zeer schadelijk' voor het eiland te vinden. 'Ik hoop dat de gemeente, TVL, TVO en VW dat ook beseffen. Ik vind dat het de plicht van de gemeenteraad is navraag te doen waarom Texel geen subsidie krijgt. De provincie heeft des tijds gemeld dat Texel niet in aanmer king komt. Punt. Dat is mooi makke lijk. Laat de gemeenteraad maar eens uitzoeken hoe dat zit. Daar heb je een raad voor.' Overigens blijft het reguliere taxibe drijf van Grootjen gewoon bestaan. 'Na 1 november staat de derde generatie Grootjen (Kees) voor U klaar.' SWOT organiseert Lokaal Compliment De Stichting Wel2ijn Ouderen Texel (SWOT) herstelt het Lokaal Compliment in ere. De vrijwil- ligersprijs werd sinds 2000 drie keer uitgereikt, voor het laatst in 2003, maar leek daarna een zachte dood te sterven. Reden om de prijs nieuw leven in te blazen is volgens de SWOT dat veel belangrijke activiteiten zon der vrijwilligers niet mogelijk zijn. De stichting zelf telt er meer dan 140. In aanmerking voor de prijs komen vrijwilligers en vrijwilligersorganisa ties die zich verdienstelijk maken of hebben gemaakt voor de Texelse samenleving. Hierbij valt volgens de SWOT te denken aan een breed gebied, 'van sport tot zorg. van huis bezoek tot vervoer, van overblijfmoe- der tot maaltijdbezorger'. Hoofddoel is het Texelse vrijwilligerswerk aan dacht te geven 'én mede-Texelaars te interesseren mee te doen met dit nuttige werk'. De prijs wordt uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in februari. Voor die tijd wordt een jury gevormd, die beoordeelt welke vier vrijwilligersorganisaties) voor deze avond worden uitgenodigd en wie de prijs - een penning en een pas sende tekening - uiteindelijk krijgt. Burgers kunnen iemand voordragen. Dat is tot 1 december mogelijk bij de SWOT, Beatrixlaan 43, Den Burg, te. 312696, e-mail swot@texel.com. De organisatie is geheel in handen van de SWOT, bij de vorige edities van de prijsuitreiking één van de organisatoren. De prijs - een lokale variant van het Landelijk Compliment - was destijds een initiatief van de Rabobank en werd medegedragen door de Sportraad en de inmiddels opgeheven Welzijnsstichting. de cross, kende verschillende hoogten zodat alle klassen paarden Zoete inval Wie vraagt naar ome Gerrit en tante Neel hoeft er geen achternaam bij te noemen. De familie Timmer-Koning woont aan de Botterstraat. Een zoe te inval voor iedereen. Pagina 3 Grootmeester 'Ik zal altijd van schaken blijven houden. Het is eigenlijk mijn favo riete bezigheid', vertelt Jaap Dros. onbetwist Texels beste schaker van de laatste decennia. Nu hij zijn 25ste Texelse schaaktitel binnen heeft, is hij tot Grootmeester van En Passant gekroond. Pagina 5 Cross country 'Dit was een leuke cross', zegt Fia Kooiman nadat ze met haar paard Rockefeller de cross country rond om manege Akenburg heeft gere den. Drie kilometer lang heeft ze een stuk of vijfentwintig hindernis sen moeten nemen. Pagina 7 Provincie eens met ambities Provinciebestuurders Peter Vis ser van Noord-Holland en Anita Andriesen kunnen zich vinden in de ambities van de Waddeneilanden om vanaf 2020 zelfvoorzienend te zijn op het gebied van duurzame energie en water. Dat bleek tijdens de overhandiging van het zogeheten Ambitiemanifest Waddeneilanden aan de twee gede puteerden in Leeuwarden. De Texelse gemeenteraad zette een paar weken geleden ook haar handtekening onder dat manifest. Om de ambitie handen en voeten te geven, heeft Fnesland op de overige vier Waddeneilanden zogeheten Duurzame Energie Teams opgezet. De Stichting Duurzaam Texel geldt als voorbeeld. Bedoeling is dat de teams projecten gaan opzetten die onder meer leiden tot energiebespa- nng en duurzame mobiliteit. Op basis van het manifest willen de teams en Duurzaam Texel subsidies aanvragen uit het Waddenfonds. TCA schenkt aan Shima Het Texels Centrum voor Automa tisering (TCA) heeft donderdag een cheque van €600,- overhandigd aan Budovereniging Shima. Het geld is ingezameld door ingeleverde lege inktpatronen, cartndges en cassette toners, leder half jaar schenkt TCA de vergoeding daarvan aan een goed doel. Het afgelopen half jaar was dat de gehandicaptengym van Shima. Deze afdeling valt sinds september 2006 onder de budovereniging, nadat er door het ontstaan van Sportservice Texel er geen mogelijkheid meer was om via de Sportraad gymlessen aan gehandicapten aan te bieden. De 35 leden die iedere donderdagmiddag les krijgen, zijn bewoners van het Maartenshuis in De Koog, de Texelse Reede aan de Hallerweg, De Goede Reede aan De Zes en van het bege leid wonen aan de Burgerhoutstraat. (Advertentie) TEXELSE - COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: De springtumwal, speciaal aangelegd konden springen. Een speciaal aangelegde 'spring tuinwal' was zaterdag één van de opmerkelijke hindernissen in de eerste Texelse cross country in twintig jaar. Ongeveer 130 rui ters legden het 3 kilometer lange parcours rond manege Akenburg aan de Akenbuurt af. De ruiters waren vol lof over de wijze waarop de cross, georgani seerd door een commissie van de Waddenruiters en de Kleppertjes, was opgezet. De obstakels waren over het algemeen goed te nemen en hadden een Texelse aankleding gekregen. Uitzondering was een hindernis bij de waterbak naast de manege waar veel paarden en pony's spontaan op de rem gingen door vermoedelijk de spiegeling van het stilstaande water. Mirjam Hm leverde met haar pony Candy een knappe prestatie door eerste te worden in B-klasse (cate gorie C). Frida Tuitman wist met Mikado het hoogste aantal stijlpun- ten te halen bij de 36 deelnemers in de B-klasse voor paarden Op een paar valpartijen na deden zich geen incidenten voor. Het publiek liet het 's ochtends een beetje afweten, 's middags was het gezellig druk. Elders in deze krant meer over de cross. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1