Ome Gerrit en Tante Neel: zestig jaar lief en leed f w m'msM m Vanuit pedicurestoel litzicht op veerhaven TEXELSE j COURANT Geknip%<T wat tk zeggen F amilieberichten hun ouders kregen ze de Jt Pt-Jnen Neel en Gerrit mee, maar de jaren heen werd er bij nog een naam voor gezet, en 'tante'. Niet alleen de bruikelijke aanspreektitel door ■fjes en nichtjes, maar tevens i geuzennaam, gebezigd door Oosterend. Wie vraagt naar Gerrit en tante Neel hoeft er achternaam bij te noemen, ■familie Timmer-Koning woont de Botterstraat. Een zoete voor iedereen. Trek maar ihet touwtje, dan gaat de deur izelf open. Welkom! ANI DINSDAG 9 OKTOBER 200/ is het geheim van zo lang en nog steeds blij met elkaar Want Neel lacht wat af. Ger- minder luidruchtig, maar zijn spreken des te meer. 'Het vanzelf', zegt de nu 86-jari- bruidegom na enig nadenken, snapt niet waar de tijd blijft.' «zijn vrouw, vier lentes jonger, is'tê arnt dat' maar voe9l eraan toe: ,er scheiden werd vroeger niet dacht. Je wist immers niet waar toe moest. Wij wel, maar jedachte aan uit elkaar gaan is :>bij ons opgekomen.' Toch zijn en Gerrit na zes jaar huwelijk jaar lang uit elkaar geweest, door echtelijke moeilijkheden, omdat Neel in een sanatorium let Gooi werd opgenomen. Ger- tón slechts één keer in de drie tón een uurtje op bezoek. Dan c hij zaterdagavond op de fiets Oudeschild en was pas tegen ssrnacht op zijn logeeradres bij oom en tante in Loenen. De jende dag bezocht hij plichts- huw eerst de kerkdienst en het middageten 'kwam hij dan een rotgang naar mij', vertelt Ze lacht, want ze ziet hem in levendige fantasie aan komen euren, hoewel hij in werkelijk- gewoon per bus en te voet jn. In die tijd moest Neel boven- een operatie ondergaan waar de kans op een gezin verkeken Was het niet verschrikkelijk en na een jaar weer bij elkaar jn? 'Aan samen niet, aan het huisje wel', zegt Neel, 'ik was rend aan die grote garage-ach- zaal met al die bedden. We zijn met de kotter van Piet Vlaming (van Dit 'Segaar') naar Oudeschild geko men, weet je nog Gerrit? Onderweg mocht ik nog 'roepen' over de radio, maar ik wist om 't leven niet wat ik zeggen most.' Aan het werk Voor Gerrit en Neel begon het harde leven direct na de lagere school. Gerrits loopbaan begon bij Klaas Vlaming aan Nieuweschild met de stekeltang. Spuiten tegen stekels was een onbekend begrip en de jonge boerenknecht was weken in de weer om de landerijen van zijn baas stekel vrij te maken. Later leer de hij ploegen en zaaien met het paard voor de machine. Neel moest meehelpen in de schapen bij vader Piet op de boerderij op Oost. Toen Neel een jaar of zeventien was, werd ze gevraagd als hulp in de huishouding bij de zwangere vrouw van Piet Mantje. Laat nou toch bij de boerenknechten, die tussen de middag in de warme eetkeuken hun brood kwamen opeten die jon gen van Timmer zitten! Leuke gast, knappe meid. De vonk sloeg niet meteen over, althans dat kunnen ze zich niet meer herinneren, maar er kwam toch verkering van. Neel bleef bij Mantje werken, Ger rit kwam bij zijn broer Arie in de kruidenierszaak. Niet uit liefde voor het vak, maar broerlief moest in de voormobilisatie en de zaak kon toch moeilijk dicht. 'Leuk vond ik het niet', vertelt Gerrit, 'maar er was geen keuze. Je moest er gewoon maar wat van zien te maken; naar wat je leuk vond werd niet gevraagd. Zo ging dat in die tijd. Ik moest met ket en wagen te venten langs de klanten. Van de Prins Hendrikpolder tot in Eierland. De ket stopte uit z'n eigen bij alle klanten, dat was wel gemakkelijk.' Gerrit was blij toen zijn broer na de capitulatie het heft weer in handen nam en ging rap weer als boeren knecht aan het werk. Tot Kees Witte van De Bemes langs kwam fietsen met de tijding: 'Gerrit, ze pakken alle jongens op om naar Assen te gaan. Wegwezen!' En Gerrit dook onder in het schuilhok dat zijn aan staande schoonvader in het stro had gemaakt en waar Neel ook al eens met een paar meiden had gezeten om aan het aardappelschillen voor de soldaten van de Noordbatterij te ontkomen. Tot aan de Russen oorlog verliep de oorlog vrij rustig. Gerrit kwam op de een of andere manier bij de Binnenlandse Strijd krachten terecht en moest in die functie wachtlopen met een geweer. 'Zie je 't voor je', lacht Neel, 'hij wist glad niet hoe hij met dat ding om moest gaan.' Gerrit: 'Hij was geluk kig vergrendeld, zodat ik er niet mee kon schieten. Dat wou ik ook niet. Kameraden vroegen wel: "Gerrit, ga je met het geweer mee het land in? Het ruttelt op van de kniene.' Nou niks voor mij. Zodra ik kon, ben ik weggegaan bij de BS.' Toch kruidenier Een paar jaar later belandde hij toch weer in de kruidenierszaak van broer Arie, die het niet meer alleen kon bolwerken. Vijfendertig jaar lang hield hij het 'er vol, tot hij op zijn 62ste gebruik kon maken van de VUT. Zijn hart lag niet bij het ventwerk, maar het contact met de klanten vergoedde veel. 'Ach, net na de oorlog, wie had er een auto? Hooguit een fiets. Een vrouw met een paar kinderen kwam bijna het erf niet af. Het was niks bijzonders wanneer ik met een draadje wol in het boodschappenboekje weer naar Oosterend ging om daar bij de manufacturier een knotje brei- of stopwol uit te zoeken. Ze stuurden me naar de slager. Naar de dok ter met een flesje ochtendurine. Ik herinner me nog die keer dat ik dat flesje vergeten had af te geven. Dagenlang reed het mee in de auto, 'in 't zontje', tot ik het ineens in een hoekje zag staan. Het werd evengoed goedgekeurd. Je kende je klanten op 't lest van haver tot gort, bent van alle ach en wee op de hoogte en werd zo vertrouwd dat je soms half maatschappelijk werker was. Dat contact heb ik wel gemist, het werk niet.' Werk bleef er ove rigens zat. Helpen hier, inspringen daar, tuintjes spitten, eigen tuintje onderhouden, groenten en bloemen uitdelen van de soms rijke oogst. En niet te vergeten Tafeltje Dekje rijden. Twintig jaar lang, tot hij er op zijn 82ste een punt achter zette. En Neel? Wanneer de schoollokalen van de School met de Bijbel (nu De Akker) konden vertellen van de twin tig jaar waarin Neel samen met haar schoonzuster Trijn vier dagen in de week met emmer en sop door het gebouw banjerde, je oren zouden tuiten. Hun lach hangt nog ergens in de hoeken van de oude lokalen en wie goed luistert vangt nog wel eens een glimp ervan op. Het leven van Gerrit en Neel was en is sterk gericht op de samenleving. Zingen bij Soli Deo Gloria, het Mannenkoor, kerkenwerk, klaarstaan voor familie en vrienden. Mantelzorg voor ouders en een tante? Toen het woord nog moest worden uitgevonden, hadden zowel Neel als Gerrit al een flinke carrière op dat gebied achter zich liggen. Zo was ook het vanzelfspre kend dat zwager Sieme Keijzer na de dood van zijn vrouw 24 jaar lang bij Gerrit en Neel aanschoof voor de warme maaltijd. Daar werd geen woord over vuil gemaakt. Een vrou wenhand en een paardentand, altijd in de weer. Op het bijzettafeltje in de gezellige woonkamer staan altijd een paar poppen, die aangekleed moeten worden. Op de kerstmarkt verkoopt nicht let ze weer voor het Baliproject van de familie Eldering. Zestig jaar lief en leed. Over dat laat ste werd niet veel ophef gemaakt. Over het eerste des te meer. Trouw dagen en andere mijlpalen werden altijd met een gezellige familiemaal tijd ergens gevierd. 'Ik denk alle keren: laten we het nu nog maar vieren, want je weet nooit wat er morgen gebeurt', lacht Neel. 'Zo is het toch?' Die morgen kwam drie jaar geleden, toen Gerrit in de auto op het parkeerterreintje bij de apotheek werd overvallen door een herseninfarct. 'Ineens gingen mijn benen alle kanten op en ik dacht: Gerrit jongen, dat is met goed. Ik kon ook met meer praten of roepen en zwaaide om hulp naar een pas serende vrouw. Ze zwaaide terug en liep door. Ik dacht: als zwaaien niet helpt, hoe lang duurt het dan voor ze me vinden?' Neel: 'Hij kon al heel gauw weer redelijk lopen en ging in het ziekenhuis met een vrouw van de zaal geregeld de gang op. Toen op een avond vroeg hij haar: Zullen we nog een rondje?' ledereen op zaal: 'Horen jullie dat? Zijn eerste hele zin!' 'Ja', lacht ze Gerrit dan toe, 'je ging een rondje met een andere vrouw hè, dan lukt praten wel'. Hij glimlacht haar genegen toe. Weet wat ze samen al hebben geploeterd om zijn spraak weer een beetje rede lijk terug te brengen. Maar nooit heb ben ze daarom in zak en as gezeten. 'Het leven is nu eenmaal zo en met chagrijnig zijn jaag je de mensen de deur uit.' zegt Gerrit dan laconiek. Vnjdagmiddag 19 oktober hopen ze in De Bijenkorf met vrienden en familie in een gezellig samenzijn hun lange echtverbintenis te vieren. Op naar de volgende zestig jaar? 'O, ik vind het leven nog best leuk en ik verveel me nog niks', zegt de brui degom. Waarop zijn eega aanvult: 'Ik hou je wel aan de gang.' Tekst en foto Corrie Timmer tandtechnicus naar werken gehoorbeschermers naar ure. Joke Koelemij van 't 'jmtje heeft zich al met ver- k diende lichaamsdelen bezig louden. Sinds juni is ze gedi- neerd pedicure en begon ze epaa^ ejgen praktijk, Voetverzor- "De Roef"' in haar woning het Molwerk, het voormalige kunstenares Souwtje de iewora ■tuitte k de reor ;htn3 örmsté s, het col- vorming J$edrijvig heid ,_..0 volgde ze de pedicu- oons® Leiding in Heerhugowaard. Voor mel ül!wexamens haalde ze drie negens *ee achten. 'Ik ben al bijna 47 en dan is het toch afwachten het is om weer te leren. Maar is me heel erg meegevallen.' rhaar praktijkexamen moest ze proefpersoon meenemen. 'Het jerdera moeilijk om iemand te vin- 'e Een andere pedicure bood me W„ a -examenkandidaat aan, Els van Schans uit Oudeschild. Zij wilde leen. Erg lief, want we waren de volgens ;[jag op pad 2e stelde me ook rin9 Va' lerg op mijn gemak. Ik was toch «W sespannen.' persan gjgggjjg en hee^ sjncjs kort r eigen praktijk. 'Het leuke aan werk is het contact en dat je de t ziet opknappen. Veel mensen volgens ders tslag n. was- egatiM politieke j tijdens gaan pas naar een pedicure als ze ergens last van hebben, maar eigenlijk moet je je voeten altijd goed verzorgen. Je hele lichaam staat erop.' Meest voorkomende klachten zijn ingegroeide nagels, likdoorns, kalknagels en eelt. Naast het pedicuregedeelte, biedt Koe lemij ook Hot Stone massage en Spa pedicure behandelingen aan. 'Klanten krijgen dan een voetenbad, scrub, masker en massage van voet en onderbeen.' Daarnaast lakt Koe lemij de nagels en kan ze er steen tjes of motiefjes op aanbrengen. Naast Texelaars wil ze zich ook gaan richten op toeristen. 'Het huis grenst aan het fietspad langs de Pontweg. Er komen hier veel toe risten langs. Voor mensen die bij voorbeeld aan nordic walking doen, is dit heel lekker. Sowieso laat je je op vakantie sneller verwennen dan thuis.' In haar huis heeft ze een kamer ingericht als pedicureprak tijk. Vanuit de stoel kijken klanten uit over de veerhaven. 'Het licht is er goed en ik kan er fijn werken. Ik ben er heel blij mee.' Bijna twintig pagina's, zo lang is het artikel in het nieuwe sporttijdschrift Achilles over duurloper Jan Knippen berg, door schrijver Dirk Jan Roele ven ook wel Forrest Gump genoemd. De oud-inwoner van De Cocksdorp, hij woonde naast de vuurtoren, stierf in 1995 op 47-jarige leeftijd aan de gevolgen van longkanker. In zijn leven rende hij tweehonderdduizend kilometer, oftewel vijf keer om de aarde. 'We zoeken op dit eiland naar de ziel van hardloper Jan Knippen berg, een sportman die niet alleen heel hard kon lopen, maar vooral ook heel lang. Hij liep altijd uren, nooit minuten. In zijn eentje of met zijn running mate Ron Teunisse, die hij 'De laatste Mohikaan' doopte.' In de winter van 1979 trainde Knip penberg voor de vierhonderd kilo meter lange recordrace rond het IJs- selmeer. Dat deed hij naast zijn werk als geschiedenisdocent op OSG De Hogeberg. Uit zijn boek De mens als duurloper. 'School eist me op en dan toch honderd kilometer per dag. 's Morgens voor de klas tot twee, drie uur en dan op weg. Verdomme, als ik dit kan, kan ik alles.' Naast het lopen voer hij maanden met zijn kajak op Spitsbergen. In Schotland werd hij door een Laplander die daar ren dieren hield, gevraagd voor hem te komen werken om zoekgeraakte die ren op te sporen. De test doorstond hij. 'Het is een hoogtepunt voor de man die eindelijk voelt hoe het is om zelf nomade te zijn.' Toch besloot hij voor zijn gezin en baan te kiezen. Toen hij longkanker kreeg, probeer de hij het lopen zo lang mogelijk vol te houden. 'De kracht vloeit met de dag uit m'n benen. Slappe poten. Een loper met slappe poten is geen loper.' Het tijdschrift Achilles is in de boekhandel verkrijgbaar. Illusie Beste Lourens Westbroek, wat een illusie van jou om te denken dat de Texelse politiek een plaatsje verdient in het bestuur van TESO. TESO heeft het 100 jaar prima gedaan zonder enige politieke inbreng, laat dat a.u.b. nog minstens 100 jaar zo blijven. Menno Stam (aandeelhouder). Den Burg. Publieksbalie Vrijdag 21 december zal de gemeen telijke publieksbalie open zijn van 12.00 tot 16.00 uur in plaats van 15.00 tot 19.00 uur. Het college heeft dat besloten om het personeel de gelegenheid te geven mee te doen aan het door de personeelsvereniging georgani seerde kerstfeest, dat 's avonds in restaurant Catharinahoeve wordt gehouden. www.beeldbanktexel.nl len OV0 lorde ikoit Heet ist< pfoelemlj is een pedicurepraktijk gestart. i/Batldbtnk Texel) Het laatste beetje is nu op, veel was er te verduren. Het kaarsje is thans opgebrand, gedoofd zijn alle vuren Na een langzaam verval van krachten is rustig van ons heengegaan onze lieve moeder, oma en overgrootmoeder Geertje Kiewiet-van der Wulp sinds 21 mei 1987 weduwe van Bertus Kiewiet Haarlemmermeer, 5-9-1921 Den Helder, t 6-10-2007 Den Burg: Geertje en Jan Breman Voorthuizen: Alle en Gijs Goorhuis Kleinkinderen en achterkleinkinderen Mama is overgebracht naar de landschapkamer van „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren voorafgaande aan de dienst van 13.30 tot 13.55 uur. De uitvaartdienst zal worden gehouden op don derdag 11 oktober om 14.00 uur in het uitvaart centrum. Aansluitend zullen wij mama naar haar laatste rustplaats begeleiden bij vader op de Al gemene begraafplaats van Den Burg. Na afloop van de begrafenis komen wij samen in „Uitvaartcentrum Texel", waar tevens gele genheid is de familie te condoleren. Correspondentie-adres: G.A. Breman, Markgrave2, 1791 SN Den Burg. Indien u geen rouwcirculaire heeft ontvangen, beschouw deze advertentie dan als uitnodiging. Na een kort ziekbed is onze lieve zus Geertje Kiewiet-v.d Wulp van ons heengegaan. Wim en Ina t Nel en Jan t Tom en Emmy Piet t Lo en Ria Jan neven en nichten Tastend zoeken wij onze weg, nu we zonder Ton verder moeten. Wij voelen ons getroost en gesteund door de warmte en liefde die we ontvingen de afge lopen weken. Dat Ton voor zoveel mensen iets heeft mogen be tekenen raakt ons diep. Hartelijk dank voor al uw medeleven, in welke vorm dan ook gegeven. Ook namens kinderen en kleinkinderen, Lutske Schipper-Koopstra Zr. Michielsenstraat 2 9305 TK Roderesch Wij danken u allen hartelijk voor uw medeleven en belangstelling tijdens haar verblijf in het ziekenhuis en het verpleeghuis en ha het overlijden van onze lieve moeder, schoonmoeder en oma GEERTJE BAKKER - DEN BLANKEN Familie Bakker Oktober 2007 (Toera! Pi Kfc-Jan op 6> okJober 2007 Z-oon van Nellefce van Johannes van ttoerwaarden föroertje van Vera Vwyforenwes b 1 1795- LK a De Cocksdorv 0222-5I é-565" Mleke en Pirk.-Jan rvsfcn van 12.00-1S.0Ó. uw en na 1&.00 uw Dolgelukkigz(jnwy met de geboorte van onze zoon en broertje Donny Donny is geboren op 8 oktober 3007 om 10.53 uur en weegt 3360 gram. Dennis, Sandra en Amber Huizinga Vaargeul39 I79IHB Den Burg Op 6-10-2007 is ons mini Bakkertje Mirte geboren. Dochter en zusje van Ruud, Tineke en Max Bakker- Kossen. Haven 6 1792 AE Oudeschild Tel. 0222-322812

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3