Grootmeester van En Passant' geëerd voor 25ste titel Avond zonder schaak een verloren avond' Toeren op oude luister in de loop arktkoopman terug Gecompliceerde aanvalspartij van Jaap Dros Pompoen van 170 kg TEXELSE j COURANT Brandwonden xeren o verved doorea ikte td evocd brand! rotmeester van En Passant. Met deze eretitel eerden zijn jbgenoten hem vorige week voor zijn 25ste kampioenschap. >!gens eigen zeggen heeft hij er zelfs al één meer veroverd, n daar in één adem aan toe te voegen dat het 'ook niet zo ■langrijk is'. Zonder overdrijving kan in ieder geval worden jsteld dat Jaap Dros onbetwist Texels beste schaker van de gtste decennia is. Oud-concurrent en eenmalig kampioen Dop Rommets bracht hem een bezoek en sprak met hem er zijn liefde voor de sport. ^Hen Jaap al ruim dertig jaar, sinds ■as jochie van acht of negen lid I van En Passant. In het begin I «den we weinig contact. A.C. '^Kker ('meneer Bakker'), de grote d korf|1iator acklter het jeugdschaken, er vad s m'in mentor' 'k sPee|d® vooral rmen-i F1 senioren uit de lagere eche- terad s' B') sPe,ers uit Je A-groep isiefa ik a,leen maar toe te kijken ze een partij speelden. Maar I begon Jaap af en toe een Hij vroeg me of ik allang :e en of ik het leuk vond. Op moment voorspelde hij dat goede schaker zou worden, iiiioet hebben geglommen van Vlak daarna mocht ik voor eerst een partijtje tegen hem i. Wat ik me vooral herinner zijn uiterlijk, dat veel ruiger was van de andere schakers. Hij 3, piekerig haar, waar hij met vingers doorheen streek hij zat te denken. Zenuwachtig iik was, verloor ik kansloos. Maar zag kennelijk wel iets in me. In clubblad wijdde hij een analyse een winstpartij van mij tegen meneer Stil van de schaak- q Petten. In dezelfde tijd maakte furore bij jeugdkampioenschap- in de provincie. Maar op de b kwam ik aanvankelijk niet veel jer. Ik schaakte een uurtje en est dan naar huis. Jaap vond dat en greep in. Op zijn gezag rd ik in de A-groep geplaatst en eht ik het opnemen tegen groot- in als Gerard van Es, Rinus li, Auke Terpstra en Jaap zelf. Prutt^" tegenstanders werd gevraagd )g, ie® 1 "urtje eerder te komen, mijn inafiD Jer en moeder of ik een uurtje i naar bed mocht. 'Laat hem ar zien wat hij ervan kan', zei hij andere schakers. Ik beschaamde vertrouwen niet. Binnen enkele werd ik,één van zijn grootste Jncurrenten. En vlak voordat ik 3 okljj5 ïhet eiland ging om te studeren, otte ik hem van zijn troon. Jaap nddat bijna nog leuker dan ikzelf, telde hij iedereen. d bijD» IU£ s jaren erna reeg Jaap de ene weer aan de andere. Ik pestte r dat hij alleen maar kampioen worden doordat ik niet meer sdeed. Hij plaagde terug dat ik bij mijn nieuwe club, Philidor Lei- toch maar weinig van bakte. In If metÉweekend terug op Texel zocht ik en em igei - linger] hem geregeld op om te snelscha ken. Vijf minuten per persoon per partij, wie het eerst zes keer had gewonnen. Daarna begonnen we opnieuw. Ondertussen dronken we een biertje, zong Jaap al denkend over de volgende zet flarden van liedjes en moest ik lachen om zijn droog-komische opmerkingen (bij het aanhoren van een gedurig blaf fende hond: 'Rothonden... net of wij het zo gemakkelijk hebben.'). Pas als het niveau onder invloed van de alcohol zelfs naar ons eigen zin te ver was gedaald, schoven we het schaakbord aan de kant. Naarmate onze band hechter werd, spraken we steeds langer over uiteenlopen de onderwerpen: politiek, muziek (Jaaps andere passie), zijn plan nen om een fruitbedrijf te beginnen en over de liefde, waarover ik als groentje nog wel wat van hem kon leren. Onze sessies duurden stee vast tot diep in de nacht. De laatste jaren zie ik Jaap nog maar spaarzaam. Steeds dieper gewor teld in de Texelse maatschappij blijft er maar weinig tijd over om te scha ken. Dat is jammer en dat besef ik vooral na die incidentele keer dat we wél tegen elkaar spelen. Erg vleiend is dat hij me steeds probeert over te halen weer lid te worden van En Passant. 'Een sterke speler als Jij kunnen we goed gebruiken', zegt hij dan. Jaap weet hoe hij een compli mentje moet uitdelen. Hem interviewen is daarom nau welijks werk. Maak je met iemand anders eerst een inleidend praatje om het ijs te breken, met Jaap gaat het direct over schaken. Hij toont zich verguld met het hulde blijk van zijn clubgenoten, die hem ook eerden als hun ambassadeur. Op de oorkonde die hij er bij kreeg, ontdekte hij echter een foutje. Zijn eerste kampioenschap behaalde hij niet in 1978, maar al een jaar eerder. 'In 1976 kwam ik weer op Texel wonen en werd ik lid van En Passant. Gerard Zoetelief zei dat hij durfde te wedden dat ik geen kam pioen zou worden. Later bleek dat Rinus Vittali, die pas op het eiland woonde, zijn troef was.' Vittali bleek inderdaad een sterke schaker, die het hem erg lastig maakte. Een jaar later zouden ze zelfs de titel delen, maar in dat eerste jaar werd Dros kampioen. Tot zijn eigen opluchting. 'Toen ik voor het eerst bij Vreni thuiskwam, zei ik in een vlaag van overmoed dat ik de beste schaker van Texel was. Ik zie nog steeds voor me hoe mijn schoonvader, een sceptische man, zijn grote wenk brauwen ophaalde. Op dat moment nam ik me voor terug op Texel meteen kampioen te worden, om de woorden die ik in mijn jeugdige overmoed had gebezigd te staven.' Als tien jarige leerde hij het spel van zijn oudste broer Piet, die op zijn beurt was ingewijd door leraar boekhouden Enno de Vries. 'Ik weet nog dat mijn broer thuiskwam en zei: ik heb een ontzettend leuk spel geleerd. Ik was er zelf ook met een door gegrepen. Met Sinterklaas kregen we samen een schaakspel. Met prachtige, handzame stukken. Ik gebruik het nog steeds.' Niet wetend dat er bibliotheken vol over schaken zijn geschreven, ging hij direct op zoek naar systemen in het spel. Hij bedacht een reactie op 1.e2-e4, de meest gespeelde ope ningszet. Ik speelde 1d7-d6 en zette daarna mijn loper op g7. Het zag er best logisch uit. Later ont dekte ik dat die opening al bestond en Joegoslavisch heet.' In zijn beginjaren toonde hij zich een ijverige student. Hij verdiepte zich gretig in de openingstheorie en verwierf zich daarmee een flinke voorsprong op de andere Texelse schakers. 'In die tijd werd er op het eiland geen aandacht aan theorie besteed. Dat klinkt nu raar, maar mannen als Hooijberg en Terpstra lieten elkaar bij het begin van de partij eerst een tijdje met rust. De strijd begon pas als ze allebei hun stukken hadden ontwikkeld. Nou moet je niet meteen vervelend wor den, zeiden ze tegen mij als ik direct voor de aanval koos. Ik won gere geld in tien of twaalf zetten.' Als student raakte hij pas goed aan het spel verslingerd. Hij speelde correspondentieschaak met zijn schoolvriend Aart van den Brink, waarbij ze per post soms wel drie partijen tegelijk speelden. Dankzij de levendige beschrijvingen van de literair gevlogen Van den Brink bleef de in Steenwijk wonende Dros en passant op de hoogte van het stu dentenleven dat zijn Texelse vrien den er in Amsterdam op na hielden. 'Aart schreef prachtige brieven. Helaas zijn ze grotendeels door de muizen opgegeten.' In dezelfde tijd deed Jaap graag mee aan de vele toernooien die (ook) in noordoostelijk Nederland werden gehouden. Hij trof er ster ke tegenstanders aan de andere kant van het bord. Vooral de Duitse schakers hadden een naam hoog te houden. 'Echte prijsvechters, die met vier man in een VW-busje de toernooien afreden om een paar honderd gulden te verdienen. Eén van mijn mooiste partijen speelde ik tegen ene Müller. Ik won met zwart, nota bene in een Ben Oni, een ope ning waarin het ook gemakkelijk fout kan gaan. Hij reageerde niet erg sportief. Hij smeet de stukken door elkaar en riep: verdammt! Ik schrok me dood. Ik had op dat moment drieëneenhalve punt uit vier partijen, maar de rest verloor ik. Ik beweer met dat het daar van kwam, maar ik was nog een tijd lang behoorlijk van slag. Door zulke ervaringen word je wel een taaie schaker.' Andersom was ik er als teamgenoot van Jaap zelf bij dat we met het eer ste achttal van En Passant ergens in Noord-Holland een wedstrijd speel den. Het was daags na Ouwe Sun- derklaas en hoewel Jaap volgens eigen zeggen een rustige avond had beleefd, waren zijn nagels vuurrood gelakt. Psychologische oorlogsvoe ring of niet, het moet er wel voor hebben gezorgd dat zijn tegenstan der zich niet elk ogenblik volledig op zijn partij heeft geconcentreerd. Terug op Texel, waar hij leraar in het lager beroepsonderwijs werd, werd Jaap direct kampioen. Het was een begin van een lange regeerperiode, die enkele malen zeer kortstondig werd onderbroken door Rinus Vitta li, Gerard van Es en de schrijver van dit stuk. Recent moest hij alleen zijn meerdere erkennen in Thomas Rich ter en de tijdelijk weer lid geworden Gerard van Es. Maar ook zij konden niet verhinderen dat Jaap in totaal een kwart eeuw de beste was. Jaap regeerde niet alleen met harde hand, maar ook op spectaculaire wijze. Texels kampioen staat bekend om zijn aanvallende spelstijl, waarbij hij risico's niet schuwt. 'Het gaat mij niet om de correctheid, maar om de wirwar, de chaos, het labyrint. Ik doe ook niet veel meer aan theorie. Juist om de boel op scherp te zet ten, permitteer ik me in de opening soms zeer dubieuze voortzettingen. Dat vind ik leuk. Bovendien liggen ingewikkelde stellingen me beter dan stellingen waarin alles eigenlijk wel duidelijk is. Ik laat me op de zandweg sneller een oor aannaaien dan in het moeras. Loeischerpe stellingen zijn het mooist. Waarin het eigenlijk te moeilijk is om alles te zien, waarin je als het ware wordt meegetrokken als in een film. Ik mag graag wat wagen. Ik verlies daardoor ook wel eens, maar dat hoort erbij.' Nog steeds schaakt Jaap graag en veelvuldig. 'Ik heb elke maandag clubavond, eens per maand speel ik mee voor de bond en gemiddeld toch wel eens per week schaak ik met Gerard van Es. Ik kan mij ook ontzettend op verheugen op een wereldkampioenschap of het Hoog oventoernooi. Je hebt tegenwoordig van die prachtige websites, waarop je de partijen live kunt volgen en de zetten a la minute op je beeld scherm verschijnen. Ik zal altijd van schaken blijven houden.' En alsof hij iets nieuws vertelt: 'Het is eigenlijk mijn favoriete bezigheid.' Tijdens de jaarlijkse simultaanwedstrijd, waarin hij elf uitgeroepen tot Grootmeester van En Passant. Hoewel hij wel eens heeft geklaagd over het gebrek aan tegenstand, koestert hij zijn warme band met En Passant. 'Het is een heel leuke club, met speciale figuren. Die zul je op elke club wel hebben, maar ik ervaar het als heel speciaal. Het is bijvoorbeeld prachtig om tegen Dick van Barneveld snelschaak te spelen. We dagen elkaar voortdu rend uit, zeggen de lelijkste dingen tegen elkaar en weten ondertussen precies wat we aan elkaar heb ben. Met Rinus Vittali, mijn eeuwige tegenstander, ben ik in de loop der jaren goed bevriend geraakt. Het is alleen jammer dat de club zo klein is. We hebben regelmatig nieuwe leden, maar die verdwijnen vaak na één of twee jaar weer. Ik kan mij dat moeilijk voorstellen. Dat zijn geen echte schakers. Je hoeft geen wereldtopper te zijn. Het gaat erom dat je door het spel gegrepen bent. Echte schakers heb je op elk niveau. Paul Eelman, bij ons op de club, zegt altijd dat je hem mag wakker maken om te schaken. Ik ben ervan overtuigd dat hij het meent. Ik heb hetzelfde. Als Gerard van Es bij me is, gaan we schaken. We gaan niet risken of scrabbelen, daar denken we niet eens aan. Een avond met elkaar zonder te schaken is een verloren avond.' Hij kijkt me aan. 'Het wordt tijd dat je weer komt schaken. Ik vind voetballen ook best leuk, maar als je veertig bent, wordt het tijd er mee te stoppen.' Ik werp tegen dat ook in dat geval, met het oog op de krant, maandag een onmogelijke dag voor me is. Jaap is niet voor één gat te vangen. 'Dan we gaan naar de dinsdagavond.' Ik spot: 'Je kunt toch niet voor één iemand je clubavond verplaatsen.' Hij vol hardt: 'Er zijn er wel meer die liever op een andere dag spelen...' Even later vind ik mezelf in een snel schaakpartij gewikkeld. In de tijd van de baas. Maar ach, je moet je prioriteiten stellen. Joop Rommets Gevraagd naar zijn mooiste presta tie, komt Jaap Dros op de proppen met een gecompliceerde aanvals partij, vorig jaar gespeeld tegen de één van de topspelers van Heerhu- gowaard. 'Misschien niet de aller mooiste, maar wel een wedstrijd om met plezier op terug te kijken', vindt Dros. De overpeinzingen zijn van de winnaar zelf. Alex Albrecht - Jaap Dros 1 ,d4; Pf6 2.c4; g6 3.Pc3; c5 4.d5; d6 5.e4; Lg7 6.f4; 0-0 7.Pf3; e6 8.Le2; exd5 9.cxd5; b5l? Een voortzetting die de stand een geforceerd karakter geeft. Ik dacht dat de zet een eigen bedenksel achter het bord was, maar toen ik het later nakeek, bleek dat in 1965 Spasski de zet al speelde tegen Keres in het kandidatentoernooi om het WK. 10.e5; dxe5 11.fxe5; Pg4 12.Lf4; Alternatieven zijn hier 12.Lxb5; Pgxe5 13.0-0; Pbd7. 14.Lf4 Db6 (met een ongeveer gelijke stand) en het scherpe 12.Lg5; Db6 13.0-0! (het uitroepteken is van Boleslavski); Pbd7 14.e6 fxe6 15.dxe6; Dxe6 16.Pxb5; La6 17.Te1; Lxb5 18.l_xb5; Pde5 (met eveneens een gelijke stand; Grigorjan-Podgajez, USSR kampioenschap 1971). 12....; b4! Spasski deed hier 12....; Pd7; later bleek in de analyse door de wereld top, dat 12...: t>4 duidelijk beter is. Kijk, zoiets te lezen geeft de burger moed! 13.Pb5?; Na de partij zei Albrecht onmiddellijk dat hij 13.Pe4 had moeten spelen. Inderdaad is dat beter, maar ook dan staat zwart zeer goed. Bijvoorbeeld 13.Pe4; Pd7 14.e6; fxe6 15.dxe6; Txf4. 16.Dd5; Kh8 17.Td1; Tb8 18.Pxc5: Tf5 19.De4; Pgf6 20.Pc4: De7 21.exd7: Pxd7 met een duidelijk zwart overwicht (Michalew-Petrajew. Nowosibirsk 1967). 13....; Pd7 14.e6; Pde5 15.Pxe5; Pxe5 16.e7; De enige manier om niet zonder meer een pion te verliezen. 16....; Dxe7 17.d6: Db7 18.Dd2: In de analyse achteraf zei Albrecht de kwaliteitswinst met 18.l_xe5; Lxe5 19.Lf3 niet eens overwogen te heb ben, omdat wit dan in een dodelijke koningsaanval belandt. 18....; Lb7 19.Pc7; Dxg2 20.0-0-0-; Tab8 21.h4; Albrecht was in hevige tijdnood terecht gekomen (vooral over zijn 14de zet dacht hij erg lang na) en aan de manier waarop hij de tekstzet op het bord slingerde, was te zien dat hij inmiddels va banque speelde. Omdat de stelling wel lekker voelde, besloot ik de verwikkelingen zoveel mogelijk op te voeren om hem nog meer zijn gebrek aan tijd te doen voelen. 21....; b3 22.a3; Lf5 23.Pd5; Pd3+ 24.Lxd3; Dxd5 25.Lxf5; Dxf5 Ik stuurde bewust op deze stel ling aan, want ik rekende erop dat Albrecht - met de vlag op vallen - wel naar de d-pion en de loper zou grijpen. En inderdaad: 26.d7; Tbd8 27.Lc7; Td7 28.Dxd7; Dc2. Mat. Het begint traditie te worden: elk najaar een foto in de krant van de pompoen die Harry Bakker uit Den Hoorn het afgelopen seizoen heeft gekweekt. De vrucht waar mee de kweker deze keer vol trots op de foto staat, weegt niet minder dan 170 kilogram, bij een omtrek van 2,76 meter. Een lokaal record, want de pompoen waarmee hij vorig jaar poseerde, woog vijf kilo minder. Het resultaat is te danken aan intensieve dagelijkse verzor ging met regelmatig water geven en 'voeren' met compost, gemaakt van paardenmest en zaagsel. Ver der was het een kwestie van snoei en en rangschikken van de ranken en het wegknippen van aanstaan de concurrerende vruchten. De plant groeide daardoor uit tot een oppervlakte van 60 vierkante meter. Om de pompoen in zijn laatste groeifase tegen de regen te beschermen, bouwde Bakker er een tent van doorzichtig plas tic omheen. Daarin ontstond een hoge temperatuur en luchtvochtig heid, waardoor de groei mogelijk is gestimuleerd en het negatieve effect van de koele zomer teniet is gedaan, maar het heeft waarschijn lijk ook vroegtijdige rotting van de vrucht veroorzaakt, waardoor het groeiproces tot stilstand kwam. Door deze kunstgreep achterwege te laten kan het record volgend jaar misschien nog scherper wor den gesteld. (Foto Marry O» Graal) uiinöumvj ui\ i uocn cuu/ De één was nog in oude luister, de ander inmiddels gerestaureerd. Eén ding hadden een stel brom fietsen die zondag over het eiland toerden gemeen; ze waren alle maal vóór 1960 gebouwd. Zo'n 45 leden van de Rijwielhulpmo- torclub Nederland waren een dagje naar Texel gekomen om met oude bromfietsen te rijden. Een tocht van 70 kilometer stond op het program ma. De leden werden begeleid door Bart Boon uit De Cocksdorp, lid van de Rijwielhulpmotorclub, die de tocht had georganiseerd. Ook Jan Geus (geen lid) zorgde voor een Texelse inbreng. De clubleden, afkomstig uit het hele land, hadden diverse bijzon dere bromfietsen meegenomen. 'Er waren er deze keer veel uit Brabant en Umburg', aldus Boon. 'Sommigen hebben er ook meteen een week endje Texel van gemaakt.' Een wagen van Meyert Boon reed voor de zekerheid mee als bezem wagen en dat was niet voor niks; een paar oude bromfietsen staakten voortijdig de strijd en moesten verder op de aanhangwagen. Het was al een paar jaar geleden dat de Rijwiel hulpmotorclub voor het laatst op het eiland was. De club maakt jaarlijks zo'n acht tochten door het hele land. Leden van de Rijwielhulpmotorclub bekijken tijdens een pitstop in de Kikkertstraat in De Cocksdorp eikaars bromfietsen. (Foto Jeroen van Hattüm/Beeldbank Texel) Coos van Eek heeft op de overgang van de Groeneplaats naar de Binnenburg een nieuwe stek gevonden. (Foto Jeroen van HattumlBeeldbank Texel) De Nederlandse Brandwonden Stichting houdt deze week de jaar lijkse collecte. Op dinsdag-, woens dag-, en donderdagavond gaan leden van de (jeugd)brandweer langs de deuren, met uitzondering van Oudeschild waar ouders van basisschoolleerlingen collecteren en in sommige straten van Den Burg waar particulieren geld inzamelen. De opbrengst van de collecte stelt de stichting in staat werk voor men sen met brandwonden voort te zet ten. overgang van de Groeneplaats naar de Binnenburg stond, is gestopt en Van Eek kon zijn plek overnemen. Hij is tevreden met zijn nieuwe loca tie. 'Ik zit weer in de loop en heb ook weer meer omzet.' Zijn kraam moest hij iets inkorten, maar dat had hij er graag voor over. 'Liever met 2,5 kraam op deze plek, dan met 3,5 op dat middenterrein.' Wat Van Eek betreft, zijn zijn bezwaren tegen de gemeente van tafel. ereid apktkoopman Coos van Eek uit heeft een nieuwe plek op aandagochtendmarkt in Den gevonden. De marktkoop- jben orlfcn, die iri de clinch lag met de opnem meente over zijn vorige plek, is naar de Binnenburg. istituul# Eek, die al zo'n dertig jaar kousen en beenmode naar komt, was vijf maanden gele- het middenterrein van de Groeneplaats verkast. Hij kwam daar tegen in opstand, omdat hij uit de loop was geraakt en zijn omzet zag dalen. Een protest bij de Bezwarencommissie haalde weinig uit, zijn bezwaar werd niet-ontvan- kelijk verklaard. De gemeente zegde toe na het seizoen met de marktkooplieden naar een oplossing te willen zoeken, maar die heeft zich vanzelf aange diend. De verkoper die eerst op de

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5