Steun voor nieuw ontwerp museum Cjrocn ^warLr Jexeh in het harL, Strandexploitanten niet blij met nota SIGT brengt knelpunten op Texel in beeld 'Klantgericht, kansen zoeken en kennis' Oogsttijd in wijngaard Kroon van Texel Wouter de Waal over VVV: Centrole OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12218 VRIJDAG 19 OKTOBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Een nieuw aangepast schets ontwerp voor de nieuwbouw van het Maritiem en Jutters Museum Oudeschild kan rekenen op instemming van de betrokken klankbordgroep. Dat betekent dat een hobbel is genomen in de realisatie van'het nieuwe hoofd gebouw. Mecanoo Architecten heeft de klankbordgroep recent een aange- schets voorgelegd, waarin de buitengevel is veranderd. Het Delfts architectenbureau had eerder een ontwerp met veel glas gemaakt dat ■,dgens de klankbordgroep niet in Oudeschild paste. De locatie is in net aangepaste ontwerp de Heems- kerkstraat gebleven. instemming betekent dat de architect verder kan met het opstel van een voorlopig en definitief ontwerp voor de nieuwbouw. Daarin "oet onder meer plaats komen voor de maquette, een nieuwe entree en ruimte voor onderwaterarcheolo- gie. Volgens directeur Esther Banki loopt het museum nog steeds op schema. Bedoeling is dat het defi nitief ontwerp al eind dit jaar klaar is, zodat de gemeente nog in aan merking kan komen voor een pro vinciale subsidie van €1,2 miljoen. De kosten van de nieuwbouw zijn in totaal geraamd op €6,8 miljoen. Daarvoor heeft de gemeente zelf al €1,2 miljoen opzij gezet. Voor de rest is een bureau in Hoorn bezig met fondsenwerving. De instemming betekent ook meer zekerheid voor de €100.000,- die de gemeenteraad vorig maand voor het maken van het voorlopige en defini tieve ontwerp beschikbaar stelde. Een meerderheid vond toen dat de gemeente pas op de plaats zou moeten maken als er geen instem ming van de klankbordgroep zou komen. Van de ton was in eerste instantie vierduizend euro nodig om Mecanoo het gewijzigde schetsont werp af te kunnen laten maken. D« aangepaste versie van de con- t-strandnota kan niet reke nen op volledige instemming van je Verenigde Strandexploitanten Texel (VST). De VST is ongelukkig Tiet de wijze waarop de gemeen- e strandpaviljoens en kiosken jmschrijft en de wijze waarop ze scheefgroei in strandexploitatie uil aanpakken. VST zegt het niet te begrijpen srandslag aan paviljoens en kios- ien mag zijn uit de nieuwe con- •nota is gelicht. 'Hoe kun je ru een nieuwe nota vaststellen als ie niet volledig is', aldus voorzitter Air .Schuiringa. Het college heeft 'et onderwerp bewust uit de nota Khaald, zodat in 2008 eerst per xdernemer op het strand kan wor- :en onderzocht hoe diens feitelijke situatie zich, publiek- en privaat- Khtelijk, onderhoudt tot beleid en van de gemeente. De gemeente wil daarvoor onder meer de diverse overeenkomsten met strandexploitanten tegen het licht houden. In mei 2008 wil de gemeente om tafel met onderne mers die het niet eens zijn met de uitkomsten en in het najaar wil de gemeente definitief vastleggen wat er per strandslag aan paviljoens en kiosken mag zijn, zodat in 2009 eventueel kan worden gehandhaafd als ondernemers niet aan de defini tieve beschrijvingen voldoen, jat de beschrijving van wat er per Volgens Schuiringa zou het beter Dirk Westeriaken toont, samen met Dick van Barneveld, hoe hij met zijn voetsteun tegen het wegdek rijdt als hij de stoep verlaat via een afrit met steil hellingspercentage. Het SIGT pleit ervoor dat dergelijke op- en afritten vlakker worden. /f0io Jeroen van Hanem/öeewoan* rocy zijn als de gemeente eerst bestemt wat er nu op het strand aanwezig is en daarna verder werkt aan een definitieve beschrijving. 'Ik begrijp de procedure niet helemaal en het is me ook niet duidelijk waarin de gemeente nu inzicht wil krijgen.' De VST stuurde de gemeente eerder een overzicht met de huidige pavil joens, kiosken en verhuurpunten en daar is volgens de VST goed mee te werken. Lees verder op pagina 3 Plotseling ophoudende stoepen, kuilen in de weg, opstekende tegels en steile op- en afritten. Ver tegenwoordigers van de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT) kwamen dergelijke obsta kels op meerdere plekken tegen tij dens een inventarisatie-ronde met scootmobielen door de dorpen. De knelpunten zijn verzameld in het boekje SIGT op de goede weg dat voorzitter Dick van Barneveld woens dag overhandigde aan wethouder Marian Merkelbach. Dat gebeurde in het kader van de Week van de Toegankelijkheid. Het centrum van Den Burg komt er in de inventarisa tie, gemaakt door Dirk Westeriaken en Geiein Jansen, het bekaaid vanaf. 'Dat is met een scootmobiel nog te doen, maar met een rolstoel met', aldus Westeriaken. Met name Park straat, Weverstraat en de kruising Binnenburg/Stenenplaats zijn moeilijk begaanbaar. De Cocksdorp komt als beste uit de bus, omdat de meeste trottoirs breed zijn en lantaarnpalen of verkeersborden niet in de weg staan. Volgens SIGT kunnen veel obsta kels al in een vroeg stadium worden voorkomen als bij het maken van plannen voor nieuwe wegen of herin richtingen meteen aan mindervaliden wordt gedacht. In het boek krijgt de gemeente de aanbevelingen stoe pen minstens één meter breed te maken (zodat rolstoelrijders er niet vanaf kantelen), vlak te houden in plaats van schuinaflopend en geen lantaarnpalen meer midden op een stoep te plaatsen. Ook wordt geadvi seerd stoepen niet plotseling te laten ophouden, maar veilige vervolgen te geven, zodat mindervaliden niet de weg op hoeven. Op- en afritten zou den een maximaal hellingspercen tage moeten krijgen, zodat mensen in een rolstoel niet het risico lopen te vallen of vast te komen zitten met voetsteunen en kleine voorwielen. Wethouder Merkelbach zegde toe het boek aan de orde te stellen in de vol gende vergadering van burgemeester en wethouders. Ze vond de inventa- nsatie een mooie toevoeging voor de nota weg beheer die de gemeente raad eerder dit jaar heeft vastgesteld. Daann staat beschreven aan welke eisen de openbare wegen bij onder houd minimaal moeten voldoen. Van Barneveld kaartte aan dat het SIGT beseft dat met alle knelpunten in één keer kunnen worden opgelost, omdat ze vaak in de loop der tijd zijn ontstaan. 'Het is veelal historie, maar we worden er in het centrum wel dagelijks mee geconfronteerd.' Mer kelbach liet weten dat de knelpunten in het centrum aangepakt kunnen worden als de herinrichting start. Volgens Van Barneveld zou het mooi zijn als bredere stoepen, niet in de weg staande lantaarnpalen en vloei ende hellingen vanzelfsprekendhe den worden bij werk aan de weg. De wegen tussen de dorpen zijn volgens het SIGT pnma in orde. 'Daar zie je vaak mensen skeeleren en dan is het ook goed voor mensen in een rolstoel.' Jan Jaap Kroon van wijngaard De Kroon van Texel heeft de eerste oogst binnen. Het betreft druiven de eerste aanplant van drie .aar geleden. 'Eigenlijk zijn we nog sn jaar te vroeg. Het is welis- «aar een kleine oogst, maar ik :*n hartstikke tevreden.' Als het listings- en rijpingsproces goed verloopt, kunnen de eerste flessen verwachting in mei volgend jar worden ontkurkt. Je zomer van 2007 gaat bepaald niet S de warmste de geschiedenis in, "aar als wijnjaar kan het allemaal nog sstgoed komen. 'De oogst is me niet tgengevallen en ik hoefde nauwelijks üiker toe te voegen. Ondanks dat de «gels ook hun portie van de druiven 'ebben genomen, zit de eerste 300 01400 liter in het vat.' Het betreft 2p van twee soorten rode druiven stwee witte, voor rosé en witte wijn. 'tet ziet er hoopgevend uit, maar ïcces is nog niet verzekerd. Het druivensap wordt nog een keer of te overgepompt alvorens het wordt - gebotteld en tijdens het gistingspro- 8s kan het nog mis gaan. Het is voor ^allemaal de eerste keer.' Volgend het vierde seizoen voor de oud wijnstokken aan de Rozendijk, l?fwacht Kroon een flinke oogst te teben. De zomer is minder goed gepakt voor de 6.500 wijnstokken ■«dit voorjaar aan de Westerweg zijn £plant. 'Door de nattigheid viel de ?°ei tegen. Dat perceel ligt wat meer de ruimte, maar wat wind kan *6" kwaad en is zelfs wel gunstig. j=ardoor droogt het blad sneller op I?® er minder kans op schimmel.' Nopig worden er geen nieuwe wokken meer geplant. 'We lassen *en een adempauze in.' Jan Jaap Kroon bezig met de druivenoogst. Spelemaer gaat naar Texelhoeve Peuterspeelzaal Spelemaer in Den Burg wordt tijdelijk onder gebracht in de Texelhoeve aan de Kogerstraat. De peuterspeelzaal moet vóór 1 november de units aan de Slingerweg verlaten. Een nieuw permanent onderkomen in de Buureton is naar verwachting pas begin 2008 klaar. 'We hebben dinsdag alles ingepakt, zaterdag helpt een groep ouders met verhuizen en maandag draai en we in de Texelhoeve', vertelt coördinator Fia Joustra van Pha ros waar de peuterspeelzaal onder valt. Pogingen van de oudercom missie om tot januari in het voorma lige gebouw van Catalpa te kunnen blijven, hadden geen resultaat. De units hebben een semi-permanente status, waardoor ze niet langer dan vijf jaar mogen blijven. Het voormalige restaurant, eigen dom van de Stichting Wonen Texel, heeft een aantal ingrepen onder gaan zodat het veilig is voor peu ters. Joustra: 'Er zijn bijvoorbeeld schuttingen gemaakt, zodat ze niet in de keuken kunnen komen en voor de lage ramen hebben we platen gezet voor het geval ze daar met fietsjes tegenaan zouden rijden.' De veiligheidsmaatregelen werden in overleg met GGD en brandweer uitgevoerd In 2008 verhuizen de peuters naar een definitief onderkomen in de Buureton aan de Beatrixlaan dat tot vorige week voor de dagop vang van ouderen werd gebruikt. Die is verhuisd naar De Gollards. Er maken wekelijks ongeveer 38 peu ters gebruik van Spelemaer. 'Klantgericht, altijd zoeken naar kansen, voorop staan in ontwik kelingen en bovenop de actualiteit zitten en hoge kennis hebben van marketing, internet, free publicity, communicatie, toerisme en recre atie.' In notendop hetgeen WV- directeur Wouter de Waal vindt waarvoor zijn organisatie moet staan. Lange tijd is het stil geweest rond de nieuwe eilandpromotor, maar in het ledenbulletin van de WV laat hij van zich horen. 'Wellicht vraagt u zich af wat er nu allemaal gebeurt bij de VW sinds de nieuwe directeur is aangetreden. De eerste maan den heb ik veel gesproken met tal van betrokkenen bij onze organisa tie. Van bestuursleden, personeel tot politici en individuele ondernemers. Hierdoor heb ik niet alleen een goed beeld gekregen van de situatie waar in wij ons bevinden, ook is helder waar de kansen voor ons liggen.' De Waal schrijft dat onder meer wordt gewerkt aan een marketingstrategie voor Texel en dat de WV samen met de VW Waddenfederatie een nieuwe huisstijl ontwikkelt. Net als TESO signaleert de VW groei. Na de start van reserverings systeem TOR in 2006 is het aantal boekingen gegroeid met 39 procent. Dit jaar ligt de groei tot de maand augustus op 19 procent. Opvallend is de sterke groei in juli en augustus. De Waal vergelijkt de Texelse cijfers met die van Terschelling. 'De groei van het aantal boekingen op Texel is Het beste Eize Hoomoedt-Westerhuis gaat voor de musical. De 29-jarige res taurantmanager van Greenside tim mert aan de weg. Hij nam in maart een single op en staat op de dvd met het beste uit het televisiepro gramma Mooi! Weer de leeuw van de afgelopen twee jaar. Pagina 5 Raaksplein duidelijk sterker.' Van de 503 leden van TVL werken er 309 met TOR (60 procent). Het is De Waal opgevallen dat Texel 'een ongelofelijk goede infrastructuur biedt voor iedereen die met toerisme van doen heeft, van bezoeker tot aanbieder'. 'Wat mij opvalt is dat in de toeristische sector nieuwe logies- vormen ontstaan. Een tent wordt een beetje huisje, een huisje soms meer tent en een camping knjgt hotelfa ciliteiten. En dat is schrikken. Want binnen dé regelgeving is hier geen rekening mee gehouden. Daar is een tent van doek en een caravan heeft wielen. Tussenvormen zijn onbekend en leiden dus tot verwarring voor iedereen die met regels te maken heeft. Een mooie uitdaging voor het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied.' Betonplatenpaden De gemeente wil de betonplaten- paden op het strand anders gaan aanleggen. Dat staat in het gewijzigde concept van de strandnota. Bedoeling is dat de betonplaten voortaan een kwartslag worden gedraaid, zodat de paden twee in plaats van één meter breed worden en minderva liden er beter gebruik van kunnen maken. Bekeken wordt bij welke strandslagen dat gaat gebeuren. De gemeente koopt extra platen. Op Het Raaksplein. de centrale publieksbalie in het gemeentehuis, gebeurt er altijd wat. Mensen komen er om verschillende redenen wat het een bijzonder goede plek voor deze rubriek maakt. Woensdagochtend klapte de krant er de redactietafel uit. Pagina 6 Intocht Sint niet meer op de tocht De intocht van Sinterklaas in de haven van Oudeschild staat niet meer op de tocht. Kees Klaassen, die samen met Rob Zwetsloot de intocht organiseert, verwacht dat er voldoende geld wordt opge haald om het feest te laten door gaan. 'We hebben nog niet alles binnen', aldus Klaassen. 'maar we verwach ten ook geen problemen omdat we nog met alle sponsors hebben benaderd.' Vorige maand zag het er even naar uit dat zich een herhaling van vorig jaar zou voordoen, toen was het doorgaan ook enige tijd onzeker. De kosten bedragen ongeveer vier duizend euro. Klaassen: 'We heb ben te maken met pepernoten, de fanfare, geluidsapparatuur, duikers die in het water moeten liggen. EHBO en noem maar op, dus je zit zo aan dat bedrag.' Bedoeling is dat de goedheiligman op zaterdag 17 november om 12.30 uur in de haven arriveert. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers schonk afgelopen week vijfhonderd euro en zei. daarbij de hoop te hebben dat 'veel onder nemers en organisaties op hetzelf de idee waren gekomen'. Volgens TVL is de intocht mede van belang omdat diverse logiesverstrekkers er met speciale Sinterklaas-arrange menten op hadden ingespeeld Dergelijke arrangementen moe ten volgens TVL een kans krijgen, omdat ze eeri mooi voorbeeld zijn van het betere en doelgroepgerichte toerisme De Texelse intocht er ook een die tot de verbeelding spreekt, omdat de sint echt van zee komt '|£'j Gemeente Texel Winterseizoen groene containers Tijdens het winterseizoen worden de groene containers één maal in de vier weken geleegd. Na week 43 (22-28 oktober) gaat de vierwekelijkse cyclus in (Dus in afwijking van publicatie Text telefoongids komt week 45 te vervalleni TEXELSE ^'COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant Texelse r Media Gemeente Texel Begroting 2008 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1