RST omgedoopt in Texel Campings CjTocn ^warL- Jexels in het harL. 'is Texelse kotters direct naar winkel Geen beperkingen duurzame energie LR HEMA BOS Nieuws van de provincie Risico's Natura 2000-gebieden Scooterrijder breekt enkel Texelaar rijdt in op andere auto BEZORGER m/v Gratis* ruit repareren? texelseScourant OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12221 DINSDAG 30 OKTOBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg d deel van de vis van de TX45 Berend Cornelis en de TX48 Solea iaat de komende tijd rechtstreeks laar de supermarkt. De Texelse iurokotters doen samen met drie elderse kotters mee aan een nnovatief project om verse vis leter onder de aandacht van de snsument te brengen. et project is een initiatief van de elderse zeevisgroothandel Bastion eafood. Elke week houdt één van t vijf eurokotters een lading vis part die na bewerking bij Bastion chtstreeks naar twee Plus-super- arkten wordt gebracht in Alkmaar Enschede. De vis gaat niet meer ngs de afslag. 'Het is uniek in dit eel van Europa dat vis zo Vers de supermarkt komt te liggen', jus initiatiefneemster Marjolein de ooi. De vis, waarvan zaterdag de kotters doen eveneens mee aan het vuilvisproject. Daarbij wordt op zee vuil ingezameld en in de havens aan land gebracht. Er wordt rekening gehouden met de gevoeligheid van soorten vis. 'We vissen niet op schol in de kuit- zieke periode en hebben nauwe lijks kabeljauw op het programma staan.' Verse schar en rode poon, bij het grote publiek over het alge meen minder bekend, worden in de supermarkt extra gepromoot. Vol gens De Kool is het project voorals nog kleinschalig gehouden om het kans van slagen te geven. Er wordt bijgehouden hoe de vis verkoopt en wat consumenten ervan vinden. Ook wordt bekeken op welke wijze de verse vis het beste kan worden gepresenteerd in de supermarkt. Het Visserij Innovatieplatform steunt het project met een Europese sub- ite vangst werd geleverd wordt sidie van tachtigduizend euro. 'Daar ;ocht onder het label Neeltje's komen we er waarschijnlijk niet mee, maar we willen wat gaan maken van het project.' De eurokotters werken bij toerbeurt. De kotter die aan de beurt is, krijgt een telefoontje van De Kool. Zij geeft door hoeveel vis apart moet worden gehouden. De afslag en de Algemene Inspec tiedienst wordt eveneens geïnfor meerd, zodat het aan land brengen meteen kan worden afgehandeld. 'Daarna gaan bij ons eerst nog even de koppen en de vinnen er vanaf, want die hoeft de consument niet te hebben.' Ben Daalder, voorzitter van de Texelse visserijvereniging DETV, zegt het een sympathiek pro ject te vinden. 'Ik ben ook benieuwd hoe de consument reageert.' yvangst. stion Seafood wil met het project, jésteund door het Visserij Innova- feplatform en de visafslag in Den jlder, meerdere vliegen in één klap Consumenten kunnen zeer s vis kopen, de vissers krijgen xi betere prijs en het eten van vis rdt gestimuleerd. Tegelijkertijd It volgens De Kool aan duurza- pevisserij gedaan. 'Er wordt alleen ivaren door eurokotters omdat die n beperkt motorvermogen heb- |:*i waardoor op de uitstoot van -J02 wordt bespaard. Er hoeven niet veel transportkosten te lorden gemaakt, omdat de vis niet lordt geëxporteerd.' De vijf euro- 'r. TX45 Berend Cornelis van de familie Daalder doet samen met de TX48 Solea van Jaap tering mee aan het project Neeltje's Dagvangst waarbij de vis uit zee rechtstreeks naar tsupeiinarkt gaat. (Foto Ben Kcnmgj Geen steun vissen tp Japanse oester Snister Gerda Verburg van LNV saat het opvissen van Japanse ssters in de Waddenzee met een feepkor niet toe. Volgens haar is Steen bodemberoerende visse- "jactiviteit en dat is verboden. St schrijft de minister in brief aan de »eede Kamer naar aanleiding van sn verzoek van Lourens Westbroek Den Burg. Hij ijvert er al jaren voor ^kleinschalige kweek van Japanse esters mogelijk te maken. Igens de PKB Waddenzee wordt dat bodemberoerend als er mecha nisch moet worden gevist en dan kan het niet. Volgens Westbroek gaat het echter om een Waddenoester- vaartuig dat hij zelf wil ontwikkelen. 'Dat moet een vaartuig worden met een genng vermogen van ongeveer 100 kiloWatt en twee kleine sleep- korren, zodat het een kleinschalige activiteit met respect voor de natuur blijft. De minister schrijft wel een expe riment met het commercieel rapen van oesters toe te willen staan, zoals ook al in de PKB en het schelp- diervisserijbeleid staat beschreven. Westbroek zegt niet veel met de reactie van de minister te zijn opge schoten. Hij vindt het jammer als het menselijk medegebruik van de Wad denzee steeds verder wordt inge perkt. 'Zoals het nu mag, is het bijna een Middeleeuwse methodiek en dat is anno 2007 ook wel jammer.' 'De naam Recreatiestichting Texel dekt de lading niet meer. Mensen die ons niet kenden hadden vaak het idee dat wij ons bezighiel den met het aanbieden van recre- atiewerk voor Texel of dat wij het recreatieschap waren', ver telt directeur Harry Mathijssen. De RST hield daarom gisteren de nieuwe naam Texelcamping ten doop. De stichtingsvorm blijft gehandhaafd. Het is de derde naamsverande ring voor de kampeerorganisatie die in 1955 werd opgericht door de gemeente als Stichting Sociaal Toerisme Texel. Dit ter bevordering van het toerisme, met name voor mensen met een smalle beurs. 41 jaar geleden, op 15 december 1966 werd de naam gewijzigd in Recrea tiestichting Texel. De RST was lange tijd een verlengstuk van de gemeen te. Benoemingen van bestuurders, budgetten en jaarrekeningen von den plaats na goedkeuring door de gemeenteraad. Zo kon het ook gebeuren dat de RST zich bezig hield met de exploitatie van open luchtzwembad Molenkoog, hotels De Lindeboom en Molenbos en de ontwikkeling van recreatieterrein het Stappeland bij De Koog. Na een statutenwijziging in 1999 werden alle banden met de gemeente door gesneden. Maar de naam bleef en dat kwam de duidelijkheid niet ten goede. 'Met de nieuwe naam wil- Texel moet door de nieuwe Natu ra 2000-wetgeving niet het risi co lopen bij voorbaat te worden beperkt in de ontwikkeling van duurzame energie. Dat heeft de gemeente gesteld in een zienswijze op de plannen van het ministerie van LNV om delen van Texel als Natura 2000-gebied aan te wijzen. Op welke wijze de wetgeving invloed kan hebben op de uitvoering van ideeën voor duur zame energieopwekking is voor alsnog onduidelijk. 'Maar als zich concrete initiatieven aandienen, moet de gemeente op dat moment de mogelijkheid hebben een zorg vuldige afweging te maken en niet op voorhand worden geblokkeerd', aldus wethouder Rikus Kieft (duur zaamheid). Knelpunt is dat projecten voor duur zame energieopwekking volgens de regels van Natura 2000 hoogst waarschijnlijk als nieuwe activiteiten worden gezien waarvoor uitgebreid moet worden getoetst in hoeverre ze schadelijk zijn voor de natuur. Dat zou kunnen betekenen dat de vele ambities voor duurzame eneR- gie op Texel in de praktijk door de nieuwe wetgeving worden terugge floten. De gemeente vindt steun bij Gedeputeerde Staten van Noord- Holland. Die stelt in een begelei dende brief bij alle zienswijzen dat economische activiteiten in en nabij Natura 2000-gebieden mogelijk moeten blijven. Op die manier moet de lokale werkgelegenheid in de benen worden gehouden. GS pleit ervoor dat economische activiteiten in of bij een Natura 2000-gebied op kleinschalige en lokale schaal plaatsvinden, het liefst landschap pelijk ingepast. Ook de historische binding moet een rol kunnen spe len. Lees verder op pagina 3 Een 22-jarige man uit Oosterend liep vrijdagavond ernstig en zeer pijnlijk beenletsel op toen hij rond 21.15 uur op het kruispunt Pont- weg-Californiëweg met zijn scooter tegen de personenwagen van een Duitse toerist botste. Komende uit de richting De Koog reed hij op het fietspad, toen een uit dezelfde richting komende Duitse chauffeur rechtsaf de Califormëweg wilde indraaien en daarbij de scooter met opmerkte en dus geen voorrang gaf. De scooterbestuurder ramde de auto in de rechterflank en werd van zijn voertuig geslingerd, waarbij hij zijn linker enkel brak. Ambulan cepersoneel verleende eerste hulp en zorgde voor afvoer per extra boot. Een vriend van het slachtoffer, die achterop zat, bleef ongedeerd. Dc auto raakte beschadigd aan de rechtervoorkant, de bromfiets was total-loss. Wildwest op Pontweg Een 60-jarige Texelaar is maan dagochtend op de Pontweg met zijn auto meerdere keren ingere den op de auto van een 51-jarige Texelaar. Het slachtoffer en zijn vrouw, die naast hem zat, kwamen er ongedeerd vanaf. De politie is op zoek naar getuigen van het voorval. Het incident voltrok zich om 7.50 uur. Beide auto's reden in de richting van de boot, toen de dader het slachtof fer van de weg af probeerde rijden. Naar verluidt ging hieraan een lang durig conflict tussen de twee vooraf. De dader liet zijn auto achter en ver volgde zijn weg lopend over het fiets pad in de nchting van De Koog. Hij werd later aangehouden. Het bleef bij materiële schade, maar de vrouw van het slachtoffer raakte volgens de politie hevig geëmotioneerd. De politie heeft de dader gistermiddag verhoord. Een woordvoerder van de politie deed geen nadere mededelin gen over het vervolg van deze zaak. De politie is op zoek naar mensen die getuige zijn geweest van dit voorval. Hen wordt verzocht zich te melden bij de politie Noord-Holland Noord, afdeling Den Helder, tel. 0900-8844. TEXELSE ^COURANT Wij zoeken met spoed een die voor ons de krant wil bezorgen op de route Pontweg (afsl. 12 tot De Koog), Californiëweg, Peli- kaanweg, Ruyslaan Hier wonen ongeveer 50 abonnees. De kranten kunnen dinsdag en vrijdag vanaf 15.15 uur aan de Spinbaan worden afgehaald. Geïnteresseerden vragen wij met spoed te reageren. Voor meer informatie kunt u terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. I mttii nu I Langeveld S de Rooy Spinbaan 6 1791 MC Den Buig - Texel Telefoon 02!! - 362600 fax 0222 - 314111 len we ons oude imago afleggen en duidelijk maken waar we voor staan en wat we doen. We leggen in onze marketing meer de nadruk op onze campings', toont Mathijssen vijf nieuwe brochures. Ze zijn gedrukt in het Nederlands, Duits, Engels, Frans en Italiaans. Ze zijn voorzien van het nieuwe logo, waarin de kleuren geel, blauw, groen en rood zijn verwerkt. Elke kleur staat voor een camping: groen voor Loodsmansduin, geel voor Kogerstrand, blauw voor Om de Noord en rood voor De Shelter. Ook de huisstijl en de website zijn vernieuwd. Voor elke camping heeft John Smit een film gemaakt, te zien op de site en die op CD aan gasten wordt meegegeven. Nieuwe banken De Groeneplaats in Den Burg is vrijdag voorzien van nieuwe, onder houdsvrije banken. De plaatsing staat los van de herinrichtingsplan nen voor het centrum. Pagina 3 Oud op Texel Hoe leuk is het eigenlijk om oud te worden op Texel? Zijn er voldoende faciliteiten en is de infrastructuur van het eiland geschikt voor seni oren? Verslaggeefster Stiana Sibon ging op onderzoek uit. Pagina 5 m Landstitel Adriaan van Rijsselberghe is zondag op het Gooimeer in Almere Haven Nederlands Kampioen windsurfen slalom geworden. Zijn broer Dorian werd tweede bij de jeugd. Pagina 5 Provincie verleent CDA ontheffing CDA'ers Martijn Eelman en Ben Zegeren kunnen hun werk als raadslid en commisslid hervatten. Gedeputeerde Staten hebben hen ontheffing verleend voor het leveren van goederen en diensten aan de gemeente. De twee hadden zich eerder deze maand tijdelijk terugge trokken. omdat ze beiden ook een zakelijke relatie met de gemeente hebben. Dat mag niet volgens artikel 15 van de Gemeentewet, tenzij het provinciebestuur dispensatie ver leent. Gedeputeerde Staten zeg gen er vanuit te gaan dat zowel de gemeente als Eelman en Zegeren verstandig met de zakelijke verhou ding omgaan. (Advertentie) Zie pagina 6 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Een politieman markeert de plek waar de zwaar beschadigde scooter terecht kwam. Rechts de auto van de Duitse bestuurder. n3to Ham a» G-M/.Seewtun* r«««4 Themaweek laat inzet zien van werkers in de jeugdzorg Noord-^fólland Kijk in deze krant! B^EZIE-T hetzo IbfiNK GEHEIM'.! 1 GROENBPLBOTS ffoÖM êob 0 30-lo-oooy Harry Mathijssen zijn handen vijf i brochures van Texel Campings en achter hem de vlaggen van de vier kampeerterreinen.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1