Toneelspelers overtuigen als poppenkastpoppen oPIENie E Agenda teso I texelse;29courant Goede start Tevoko vervolgd TEXELSE J COURANT 'Bijzondere ontmoetingen' Restaurant De Gollards met vijf deuren www.texelsecourant.nl Telefoonrust De telefoon rinkelt helemaal niet. Gunst, bij nader inzien ben ik al de hele dag niet gebeld. En gisteren ook niet. Heb ik ineens geen vrienden meer? Nou zeg! Ik probeer zelf te bellen, maar ook dat gaat niet door. Telefoonre kening niet betaald? Ik spit mijn bankafschriften door. Nee. alles in orde. Probeer mijn provider, sorry leverancier, te bellen. Mis. Dan valt de TC in de bus met de oplossing van het raadsel. Geen telefoonverkeer voor Kabeltexers mogelijk door miscommunicatie tussen Kabeltex en KPN. Hoe lang gaat het duren? Waar is de mens, Pien bedoel ik, hoe houdt zij zich staande in deze wereld, zonder dat rmkelding? Het is afzien en het einde is vandaag nog niet in zicht. Maar gezond dat het is! Ik moet nu overal op de fiets naar toe voor de knullig- ste mededelingen. Omdat dat er veel zijn, nee met allemaal knullig, wordt mijn zadel deze dagen niet koud. Na ruim een week heen en weer fietsen ben ik zo fit als maar kan en zeg maar gerust, gewoon mijn eigen tom-tom geworden. Ik plan een route waar ongeveer al mijn boodschapjes in kunnen en hoor mezelf zeggen: bij de Stenenplaats na tien meter naar rechts, honderd meter rechtuit en bij de T-splitsing links aanhou den... Geweldig gevoel, ik doe het helemaal zelf en het kost ook nog eens niks. En dan zeggen 'ze' wel eens dat vrouwen hope loze kaartlezers zijn. Ik voel me deze dagen een postduif gelijk. Vlieg ook nog, want ik lijk het wel druk te hebben. En dat allemaal dankzij Kabeltex/KPN. Het voelt goed om zo fit te zijn. Alleen kost De Cocksdorp een beetje te veel tijd om voor een boodschapje te befietsen. Over de overkant heb ik het dan helemaal maar niet. Maar het avontuur heeft nu lang genoeg geduurd. Opschieten Kabeltje! Pien Verberg Dinsdag 30 oktober: In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg begint om 19.30 uur het Alz heimer Café. Onderwerp is medicatie bij Alzheimer, spreker is Henri Venema van de Texelse apotheek. De muziek wordt verzorgd door pianist Frans Kaercher. In het zaaltje bij de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg spreekt dominee Ten Braanker over 'Bach en consorten - Geloof in de muziek'. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt €3,-. In het gemeentehuis aan de Groene- plaats in Den Burg begint om 20.00 uur een raadsvergadering. In Cinema Texel draaien Copying Beethoven (20.00 uur) en Alles is lief de (20.15 uur). Woensdag 31 oktober: De Openbare Bibliotheek in Den Burg verzorgt een informatieochtend, bedoeld voor volwassenen die moeite hebben uit alle duizenden boeken die er staan de informatie te vergaren waarnaar ze op zoek zijn. Aanvang 10.00 uur. Ook niet-leden zijn wel kom. Het Texelfonds houdt een presen tatieavond in Cinema Texel in Den Burg. Er wordt tekst en uitleg gegeven over het lokale gemeenschapsfonds. Vrije toegang voor iedereen. Aanvang 19.30 uur. Medium Lia Schippers verzorgt een avond in hotel De Lindeboom in Den Burg. Bezoekers mogen één foto of sieraad neerleggen. Toegang €8,-. Sanne Brügemann spreekt tijdens een kennismakingsbijeenkomst van Cirkel van Liefde over spintuele psychologie. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Warmoesstraat 2a in Den Burg en begint om 20.00 uur. Entree gratis. In Cinema Texel draaien Waar is het paard van Sinterklaas? (13.45 en 16.15 uur), Plop en de pinguïn (14.00 uur), de Nederlands gesproken versie van Ratatouille (15.00 uur), Timboek- toe (16.00 uur) en Rush Hour 3 (21.45 uur). Donderdag 1 november: Volkssterrenwacht De Jager houdt een sterrenkijkavond. Vanaf 19.00 uur kan met een telescoop gekeken worden, waarbij speciaal aandacht wordt besteed aan sterhopen. nevels en de planeten Uranus en Mars. De kijkavond gaat alleen door bij helder weer. Bij twijfel kan rond 18.00 uur contact worden opgenomen met tel. 06-45552708. Deelname kost €2,-. Stivas Noord-Holland houdt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp een openbare informatiebijeenkomst over het agransche structuuronder zoek dat de stichting heeft uitgevoerd. Aanvang 20.00 uur. Sanne Brügemann spreekt tijdens een Hoogwater te Oudeschild Di. 30 11.05 en 22.57 u. Wo. 31 11.50 en 23.35 u. Do. 01 12.30 en Vr. 02 00.34 en 13.05 u. Za. 03 01.34 en 14.20 u. Zo. 04 02.50 en 15.50 u. Ma. 05 04.15 en 17.26 u. Di. 06 05.25 en 18.20 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 4 november op om 07.41 err gaat onder om 17.07 uur. Donderdag 1 november laatste kwartier kennismakingsbijeenkomst van Cirkel van Liefde over Tibetaans lichtwerk. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Warmoesstraat 2a in Den Burg en begint om 20.00 uur. Entree gratis. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint I om 20.30 uur een voorstelling van I Droog Brood. Entree €15,- Diner vooraf is mogelijk. Reserveren kan via tel. 319633 en e-mail mfo@klif12.nl. In Cinema Texel draaien Knocked Up I (20.00 uur); The Kingdom (20.15 uur), f Vrijdag 2 november: In de kantine van Texel'94 in Den Burg I gaat even na 18.00 uur de Weekend™ Amphibische Expeditie (Wampex) van start. Sanne Brügemann spreekt tijdens een kennismakingsbijeenkomst van Cir kel van Uefde over aqua detox. De bijeenkomst wordt gehouden op het adres Warmoesstraat 2a in Den Burg en begint om 20.00 uur. Entree gratis, Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg houdt een filmavond. Jongeren (tussen 12 en 18 jaar) kunnen kiezen uit een enge en een humoristische film. De avond duurt van 20.00 tot 24.00 uur. In Cinema Texel draaien Timboektoe (16.00, 19.00 uur); Waar is het Paard van Sinterklaas? (16.15 uur); Hair- spray (19.00 uur); Rush Hour 3 (19.15 uur); The Kingdom (21.30 uur); The Bourne Ultimatum (21.45 uur); Knoc ked Up (21.45 uur). Om de drukte de baas te kunnen, zet TESO vnjdag van 9.30 tot 16.00 uur een extra boot in. De veerdienst ver zorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Toch moeten automobilisten er rekening mee houden dat ze een half uurtje moeten wachten. Dat is in Den Helder het geval tussen 12.00 en 16.00 uur. De afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Meer informatie over de veerdienst is te verknjgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactle@texelsecourant.nl j Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana Sibon Buiten werktijd: Stiana Sibon Telefoon 06 - 22 21 16 62 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mall info@lenr.nl Op al onze adveflenbeconlrocten en aanbredtngon daav* tir van toepassing de Regelen voor hel Advenennemcei van de Slchlaig ROTA. gevestigd Ie Amsterdam hm Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar 36,45 34,85 (automatrectj Per jaar €71,10 68,95 (automate Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: Met een overwinning op Dinto hebben de heren van volley balvereniging Tevoko de goede start van het seizoen een vervolg weten te geven. Het team heeft in de eerste drie wedstrijden slechts één set verspeeld. De Texelaars verschenen tegen Din to niet optimaal voorbereid in het veld. Omdat de ploeg pas laat in Warmenhuizen arriveerde, was er geen gelegenheid om in te spelen. Dit bleek geen beletsel voor een goede wedstrijd. In de eerste set was het even zoeken, maar met degelijk en bij vlagen goed spel werden de eerste drie sets gewon nen (16-25,16-25 en 12-25). Slechts in de vierde set had Tevoko moeite de concentratie vast te houden. Op karakter werden uiteindelijk, na een aanvankelijke achterstand, de maximale vijf punten binnengehaald (23-25). Het damesteam trad zaterdag met zes dames aan tegen het lager geklasseerde Voluit uit Uitgeest. Door veel oponthoud en drukte op de weg, kwam Tevoko te laat aan en ging na een korte warming- slecht van start. Er werden veej fouten gemaakt en pas bij een terstand van 10-4 kwam de wil te winnen terug. Met goed verde gingswerk van met name Monique] Leijstra en een bijna alles scorende Joannie Schaapman pakte Tevoko de winst (25-18). In de tweede se'| ging Tevoko op dezelfde voet ve der. Er werd goed geserveerd, goeó verdedigd en gescoord (25-16). In de derde set kon Voluit docrl concentratiegebrek van Tevoko hei eigen spel spelen. De aanval!"* kwamen door het midden en Tevo ko had daar geen antwoord op (25- 22). De vierde set waren de Texe laars weer bij de les en lieten Volui geen middenaanval meer opzetten Hierdoor kwamen er makkelijk p verdedigen ballen over het net ef kon Tevoko naar hartelust aanvatë (25-19). Doordat ook de concurrenten punt verlies leden, staat Tevoko allee! aan de kop van de ranglijst, gevolgd door Dinto Spaarnestad 3 en Mad- joe. DINSDAG 30 OKTOBER 2007 Bowlingcompetitie weer van start Na vijf maanden rust werden in de eerste wedstrijden van de nieuwe bowlingcompetitie al snel games van meer dan 200 gegooid. Rolf Brouwer (225), Chris Dobber (212), Eelco Buijs (202) en Ingrid Witte (202) hielpen hun teams vooruit op de ranglijst. Badweg had weinig moeite met Café de Jutter en nam voor de tweede keer de volle winst mee naar huis. Schouwstra maakte korte metten met Paal 19 en TZN had weinig moeite met de Som- meltjes. Uitslagen: TZN-Sommelljes 4-1Paal 19/Bi!der-Schouw stra 0-5; Rab Bouwcenter-Tumbleweeds/ Sjans 1-4; Santa Fe-Team 11 1-4; Visvogels- De Koogel 1-4; Badweg-Café de Jutter 5-0. Filmavond in Time Out Jongerencentrum Time Out aan de Wilhelminalaan in Den Burg houdt vrijdag een filmavond. Van 20.00 tot 24.00 uur worden films gepro jecteerd op groot doek. Jongeren (tussen 12 en 18 jaar) kunnen kiezen tussen een enge en een humoristi sche film. Sport voor mensen met aandoening In samenwerking met Texelse sportdocenten begint Sportser vice Texel met een nieuwe peri ode MOVE, het sportprogramma voor mensen met een chronische aandoening. Het project richt zich in eerste instan tie op mensen met astma, diabetes mellitus, COPD of reuma, maar ook anderen zijn welkom. Deelnemers kunnen gedurende een periode van tweemaal zes weken kennis maken met maximaal drie sportieve activi teiten. In de periode die in novem ber begint, kan gekozen worden uit werelddansen, yoga, nordic walking (techniekcursus), nordic walking (wandelen onder begeleiding) en seniorfit. Deelname aan het wan delprogramma van nordic walking staat alleen open voor mensen die eerder de techniekcursus hebben gevolgd. De cursussen eindigen in februari. Deelname kost €30,-. Voor aanmel den en inlichtingen: tel. 322815 of e-mail sportservicetexel.texel.com Met de koning (Eduard Bos) en lakei Jodokus (Rob Maas) als aandachtige toeschouwers doen de valse stiefzusjes Gnzelda (Janneke Daalder) en Cnmelda (Hanneke Riegman) een vergeefse poging de prins (Daan van der Slikke) in te palmen. Ifoto Joop RommetelBeekJbank Texel) Informatiemiddag huiselijk geweld Het Advies- en Steunpunt Huise lijk Geweld Kop van Noord-Hol land houdt maandag 12 novem ber een informatiemiddag over een nieuwe aanpak van huiselijk geweld. De nieuwe werkwijze is er volgens het steunpunt op gericht dat slacht offers en daders hun problemen met steun van familie en vrienden op eigen kracht oplossen. Instan ties leveren professionele hulp als daarom wordt gevraagd, maar ze dragen niet meer op eigen initiatief oplossingen en hulp aan. De betrokkenen kunnen voor steun en advies wel terecht bij een zoge heten Eigen Kracht-coördinator. Volgens regiomanager José Weiten van het Steunpunt Huiselijk Geweld heeft de praktijk geleerd dat betrok kenen op die manier beter de regie over hun leven houden. De informa tiemiddag wordt gehouden bij de GGD in Den Helder aan de Drs. F. Bijlweg 20 en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Het steunpunt, dat sinds 2005 DansYoga krijgt vervolg Ericka Voortman en Mariëlle Glorie hebben zoveel enthousiaste reac ties ontvangen op hun workshops DansYoga dat ze op zaterdag 24 november een extra sessie hou den. De workshop duurt van 10.00 tot- 13.00 uur en vindt plaats in Yogacentrum De Hoge Berg aan de Schilderweg. Aanmelden kan via tel. 315782 en www.dansyoga.nl. Luchtvaartmuseum Het Luchtvaartmuseum aan de Postweg sluit na dit weekend de deuren voor het winterseizoen. Om het laatste weekend voor iedereen extra aantrekkelijk te maken, is het museum, waar naast de geschiede nis van het vliegveld ook een per manente expositie is te zien over de Russenoorlog, zaterdag en zondag toegankelijk voor de gereduceerde toegangsprijs voor €1,-. bestaat, deed eerder dit jaar van zich spreken door te stellen dat zich op Texel jaarlijks waarschijnlijk zo'n negenhonderd gevallen van huiselijk geweld voordoen. Daar onder verstaat het steunpunt niet alleen lichamelijke mishandeling, maar ook treiterijen, het onder druk afstaan van geld en het leven onder grillen van huisgenoten. Bommen op Vliehors Nederlandse F-16's oefenen op 7, 8 en 9 november met het afwerpen van explosieve bommen op de Vlie hors Range. Er worden in totaal 25 bommen afgeworpen van het type MK82 (500 ponders). Het Bureau Geluidshinder van de Koninklijke Luchtmacht richt meetposten in, waarbij de weers omstandigheden en de daaruit voortvloeiende geluidsbelasting bepalend zullen zijn voor het wel of niet kunnen uitvoeren van de geplande oefeningen. De mobiele meetposten staat in direct contact met de toren van de Vliehors Range. Tijdens de oefeningen is de Vliehors Range afgesloten. De grens van het oefenterrein is gemarkeerd met waarschuwingsborden en bij oefe ning voorzien van rode vlaggen. Informatie over Gemini Ziekenhuis Specialisten van het Gemini Zieken huis spreken maandag 12 novem ber in De Lindeboom over medische onderwerpen en de mogelijkheden die het ziekenhuis biedt. Een gynae coloog geeft uitleg over inconti- nentieklachten en menstruatiepro- blemen en een chirurg besteedt aandacht aan een knobbeltje in de borst. De avond duurt van 19.00 tot 21.00 uur, de toegang is gratis. Deze bijeenkomst is de derde in een serie van vier. Eerder werden bijeenkomsten gehouden in Den Helder en Schagen. Op 10 decem ber wordt de laatste bijeenkomst gehouden in Hippolytushoef. Daar wordt gesproken over joint care, een nieuwe knie of heup, hartfalen en cholesterol. Voor meer informatie: Patiëntenser vicebureau, tel. 0223-696346. Luid applaus klonk zaterdag in dorpshuis De Bijenkorf, waar Toneelgroep Oosterend tweemaal het wereldberoemde sprookje van Assepoester opvoerde. Dat gebeurde op een speciale manier, want de acteurs waren net poppen in een levensgrote poppenkast. Ze verplaatsten zich op de kenmer kende houterige manier, met bijbe horend grimassen en stemmetjes, al overdreven ze dat (gelukkig) niet. Zowel de jeugdige als de vol wassen toeschouwers konden het in ieder geval zeer waarderen. Het klassieke verhaal werd even boei end als vlot neergezet, bijna zonder uitzondering met prima acteerwerk. De enige kanttekening kon worden geplaatst bij de rol van de vertellers. Omdat ze met z'n drieën waren en allemaal een flink aandeel hadden, viel het tempo soms een beetje weg. Dat was prompt te merken in de zaal, waar de allerjongsten moeite hadden stil te blijven zitten. Maar wanneer de personages opkwamen en er weer handelingen in de 'kast' waren, keerde de aandacht steeds ogenblikkelijk terug. Lisette Daalder was een geloofwaar dige Assepoester. De lachers op hun hand hadden Janneke Daalder en Hanneke Riegman, die vol overgave de valse stiefzusjes ten tonele voer den. Knap, want Daalder had nooit eerder op de planken gestaan, ter wij! Riegman na jaren afwezigheid haar comeback maakte. Overtuigend waren ook debutanten Eduard Bos en Daan van der Slikke, die de rollen van koning en prins voor hun rekening namen. De andere acteurs waren Bettie Boks, Jos Grisnigt, Lisette Tuinsma (als verhalenvertellers), Roel Riegman (vader), Anke van Harten en Meta Maas (muizen), Roelie Zandee (stiefmoeder), Rob Maas (lakei) en Karin Nauta (petemoei). Ook achter de schermen was veel werk verzet. Fraai en zeer sprookjes achtig was de kleding, ontworpen en gemaakt door Gerda Bloem, daarbij geassisteerd door Ina Schrama en Els Whyte, die tevens de teksten schreven en regisseerden. Zij speel den in een decor van Ineke Witte, die bij de totstandkoming hulp kreeg van de zeilmakerij van de visserijcoöpe ratie en onder anderen ook Herman Boks. Licht en geluid waren in de kundige handen van Aad Zegers. Het stuk werd in totaal vier keer opgevoerd. Bleven er vorige week nog een paar stoelen leeg, zater dag was de zaal tweemaal bomvol en kregen belangstellenden die niet hadden geserveerd zelfs de medede ling dat ze er niet meer in konden. Walvisexpositie De tentoonstelling Voor traan, vet en stinkebonken in het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild is verlengd tot en met zondag 11 november. Daarna verdwijnt de ver zameling weer achter de voordeur van Adri en Ineke Vonk. Door de verlenging hebben bezoekers nog Sterren kijken Volkssterrenwacht De Jager houdt op donderdag 1, 15 en 29 november sterrenkijkavonden. Vanaf 19.00 uur wordt met een telescoop naar de hemel gekeken, waarbij er speciale aandacht is voor sterhopen, nevels en de planeten Uranus en Mars. Speciaal voor de planten Saturnus, Venus en Mercurius wordt zaterdag twee weken tijd alles te weten te komen over walvissen, hun eetge woonten, leefgebied en hun huidige aantallen en herinneringen op te halen aan de walvissen die op het strand van Texel aanspoelden. De expositie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op maandag is het museum gesloten. 10 november vanaf 6.00 uur een bij eenkomst gehouden. In december worden kijkavonden gehouden op de donderdag 6 en 13 december. De kijkavonden gaan alleen door bij helder weer. In geval van twijfel kan rond 18.00 uur tele fonisch contact worden opgenomen met tel. 06-45552708. Deelname kost €2,- en is gratis voor donateurs. Passagiers van de TX10 werden zaterdag vermaakt door kunstenaars met een vluchtelingenachtergrond. (Foto Rob Valkenburg) De reis die kunstenaars met een vluchtelingenachtergrond zater dag over Texel hebben gemaakt, was bijzonder en inspirerend, vol gens kunstenaar Rob Valkenburg. Hij trad als reisleider op. De reis maakt deel uit van het landelijke project CultuurCoupé, georgani seerd door Stichting de Vrolijkheid. De kunstenaars maken diverse reizen door Nederland, waarbij zij onderweg mensen verrassen met korte optredens zoals bijzondere verhalen en snelportretten. Doel van de stichting is jonge vluch telingen te laten kliederen, zodat ze zich kunnen uiten, hun talenten kunnen ontdekken en vrolijk kunnen zijn. Daarom voert de stichting in 2007 de landelijke campagne Laat ze kliederen. Op Texel ging de reis eerst per bus naar de haven van Oudeschild, waar het gezelschap op de garnalenkotter TX10 stapte. Aan boord waren zo'n honderd opvaren den met wie tekeningen, liederen en levenswijsheden werden gedeeld. De jonge kunstenaars zijn ooit gevlucht uit Afghanistan, Afrika, Rusland en voormalig Joegoslavië. Valkenburg: 'Ze hadden elkaar nog nooit eerder ontmoet en hebben een bijzondere dag met elkaar gehad. De jongste was 17 jaar en de oudste 53. De sfeer was goed en de ontmoetingen met voorbijgangers leverden bijzon dere gesprekken op. Om de Neder lander te leren kennen en andersom, was dit een zeer geslaagde opzet.' De Gasterij is de naam van het ver nieuwde restaurant van verzorgings tehuis De Gollards, dat zaterdag even feestelijk als officieel werd her opend. Directeur Geertje van Lingen moest daarvoor maar liefst vijf linten doorknippen. Elk was gespannen voor één van de vijf deuren die toe gang geven tot het restaurant. Bin nen kwamen vervolgens vertegen woordigers van de bewoners van De Gollards en het verpleeghuis, het personeel, de beheersstichting en de buurtbewoners. Bijzonder is dat het restaurant niet alleen bedoeld is voor bewoners, maar dat iedereen van 55 jaar en ouder er welkom is. De opening was onderdeel van de open dag van De Gollards, die mas saal werd bezocht. Mevrouw Roeper-Koopman sprak bij de opening van het restaurant namens de cliëntenraad. Links (met microfoon) directeur Geertje van Lingen. Foto Man* h -

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2