Groen licht voor burgerinitiatief Vijftig mille TESO voor erfgoed Texel open voor publiek Hogere overheden niet te vertrouwen' Geld voor waterputten Bangladesh Onderwatererfgoed Gebreide paddestoelen bereiken Duinen van Texel Overeenkomst met Texelfonds Onvrede plan sluiten delen Wad Huizen Oudeschild en Oosterend IEXELSE J COURANT Wandelaars Martijn Hijjink en zijn vrouw uit Amsterdam meldden dit weekend de eerste gebreide paddestoelen in het nationaal park Duinen van Texel. Daarmee heeft deze nieuwe vorm van land schapsbeleving ook het eiland bereikt. Eerder werden al gebrei de paddestoelen waargenomen op Schiermonnikoog en Terschel ling. De paddestoelen werden aangetrof fen in de Bleekersvallei. langs de rode wandelroute door De Mient en zijn onderdeel van een groeiende trend om het landschap te voor zien van (gebreide) paddestoelen, Emmalaan wordt sneller veilig Het ziet ernaar uit dat de recon structie van de Emmalaan tus sen de rotonde Schilderend en be OSG nog dit jaar van start zal gaan. Het plan, gemaakt in overleg met omwonenden, komt vooral neer op scheiding van verkeersstromen waardoor een veiliger en overzich telijker situatie ontstaat. Het werk s gegund aan aannemingsmaat schappij De Vries van de Wiel uit Schagen die inschreef voor £177.700,- exclusief BTW. De drie andere inschrijvers waren Tatenho- ve uit Oudeschild (€189.500,-), Ken- nemer Wegen- en Waterbouwmij uit Schagen (€191.000,-) en Westerla ken uit Den Burg (€218.550, -). Omdat bijkomende kosten moeten worden gemaakt voor het verleggen kabels, aanpassing van de ver- fchting en aanpassingen voor aan- wonenden, komen de totale kosten van het werk op €225.000,- exclu sief BTW. eventueel voorzien van een label. Foto's van deze anoniem geplaatste paddestoelen zijn terug te vinden op website www.knittedlandscape. com. Klaas de Jong, coördinator educatie en voorlichting van het nationaal park Duinen van Texel, aan wie de vondst werd gemeld, noemde de nieuwe paddestoelen 'opzien barend'. Buiten de gebreide soort (witte steel en oranje hoed) werden dit jaar 26 nieuwe soorten paddestoelen op het eiland gesignaleerd. Recent werd de fijngegordelde melkzwam Lactarius insulsusaangetroffen en na de brand in de Westerduinen eerder dit jaar werd de glanzende houtskoolzwam (Daldinia vemicosa) gevonden, die op slechts twee of drie andere plaatsen in Nederland groeit, uitsluitend op verbrande ber ken. Van de meer dan drieduizend soorten paddestoelen die in Neder land voorkomen, is nog niet de helft op het eiland waargenomen. Terrasschermen blijven verboden Horecaondernemer Sher Atroshy van restaurant El Toro mag de gas ten op zijn terras aan de Nikadel in De Koog niet met schermen tegen de wind beschutten. Deze zijn vol gens het bestemmingsplan alleen toegestaan wanneer bedrijf en ter ras direct aan elkaar grenzen en dat is hier niet het geval. Atroshy was het niet eens met het besluit en tekende bezwaar aan. Maar ook de commissie Bezwaarschriften stelde hem in het ongelijk, zodat burge meester en wethouders geen reden hadden hun standpunt te herzien. De terrasschermen blijven daarom verboden. Op grond van de Drank en Horecawet mag de ondernemer er wél tafels en stoelen plaatsen. De €50.000,- die TESO jaarlijks aan het Texelfonds gaat geven, is bestemd voor het culturele en natuurlijke erfgoed van het eiland. Dat maakte president-commis saris Kees Dros woensdagavond bekend bij het tekenen van een overeenkomst met het Texel fonds. Dat gebeurde tijdens een openba re informatieavond van het lokale gemeenschapsfonds dat eind 2004 werd opgericht. Volgens Dros heeft de veerdienst er bewust voor geko zen het geld zo breed mogelijk beschikbaar te laten zijn, maar wel voor doelen met een 'hoog Texels eigen karakter'. Hij sprak zijn ver trouwen uit dat het bestuur van net Texelfonds het geld een goede bestemming geeft. 'Daar gaat TESO zich verder niet mee bemoeien. Wij vinden het voldoende als we op de hoogte worden gehouden.' Andrew Albers, één van de bestuurs leden, zei dat het bestuur van het Texelfonds de inspanning wil leveren om elke TESO-euro te verdubbe len. 'Het is misschien een boude uitspraak, maar we willen zo wat terugdoen voor wat we krijgen. We gaan voor projecten die met het geld van TESO kunnen financieren ook zoeken naar andere fondsen.' Het fonds heeft nu nog geen projecten waar het TESO-geld aan kan wor den besteed. Het begrip 'cultureel en natuurlijk erfgoed' heeft het fonds vertaald naar 'alles wat de gemeen schap de moeite waard vindt om te bewaren.' Dat geldt voor zowel karakteristieke stukken landschap als gebouwen. TESO geeft de bijdrage naar aanlei ding van het honderdjarig bestaan. Vooralsnog is het voor een peri ode van vijf jaar, maar volgens Dros bestaat al de intentie die termijn te verlengen met nog eens vijf jaar. De veerdienst hoopt met de bijdrage het Texelfonds verder op stoom te laten komen. Het is ook een voortzetting van het beleid van de veerdienst geld aan de Texelse samenleving te besteden. Dros benadrukte dat het Texelfonds iets anders is dan het Meerjarig Toe ristisch Investeringsfonds waar de gemeente aan werkt. TESO heeft gezegd daar positief tegenover te staan en mee te willen denken, maar aan dat fonds zijn vooralsnog geen financiële toezeggingen gedaan. President-commissaris Kees Dros van TESO en voorzitter Jacques Dijt van Texelfonds ondertekenden de overeenkomst in de bioscoop van Den Burg. [HEET" L> EEN KQMËR ner2[CHroP2Bstl ^HOTEL TBTEMHOl/E^\ />-" AtfiOOtt GOES 0 oi- h - loof. Beheer en bescherming van de onderwaterarcheologie rond het eiland en de kennis daarover op Texel toegankelijk maken voor het publiek. De gemeente, de Rijks dienst voor Archeologie, Cul tuurlandschap en Monumenten (RACM), het Maritiem Jutters Museum (MJM) willen een pro ject starten om dat doel te berei ken. De totale kosten bedragen €2.200.000,-. Of het doorgaat is afhankelijk van toestemming van de gemeenteraad, subsidie uit het Waddenfonds en of de provincie wil meebetalen. Het project loopt van juli 2008 tot en met juli 2012. 'Een schip vergaat tweemaal', was de alarmerende boodschap van Hans Eelman tijdens het symposium De Malta Archeologie in de toe komst dat in maart in het gemeen tehuis werd gehouden. De scheeps- resten in en op de zeebodem zijn kwetsbaar. Geulen verleggen zich met soms wel tientallen meters per jaar, waardoor scheepsresten soms in korte tijd hun beschermende afdekkingsiaag kwijt raken. Als dit gebeurt, worden de wrakken in snel tempo aangetast. Daarnaast vormt ook het menselijk gebruik van het gebied een bedreiging. Voorbeelden zijn de visserij, het op diepte hou den van vaargeulen en het leggen van kabels en leidingen. Tenslotte is er een illegale vorm van menselijk gebruik, zoals schatgraverij. Op het symposium vertelden aan wezigen zich zorgen te maken over de toestand van het onderwatererf goed van Texel. De gemeente, de RACM en het MJM besloten daarom een project op te zetten en daarmee de gezamenlijke verantwoordelijk heid voor de maritieme erfgoed- zorg in de westelijke Waddenzee te nemen. Een initiatief dat past in de decentralisatie van de zorg voor het archeologisch erfgoed. Voorheen was dat een rijksaangelegenheid, maar onder invloed van het Verdrag van Valetta steeds meer een geza menlijke taak van rijk, provincie en gemeente. Doel van het project is de bestaande kennis over de onderwaterarche ologie rond Texel te ordenen, ont brekende kennis aan te vullen en op basis daarvan een beheers- en behoudstrategie op te stellen. Een ander doel is om de rijkdom van het gebied onder de aandacht te brengen bij het publiek. Er komt een boek over de cultuurhistorische rijk dom van de Waddenzee, een web site over de mantieme historie van de Rede van Texel met een digitale scheepscatalogus, een permanente tentoonstelling over de maritieme geschiedenis van Texel in het MJM (waarbij de bezoeker het idee krijgt m een scheepswrak te zitten), een tijdelijke thematische tentoonstelling over de resultaten van het project, een lesbrief voor het onderwijs en de basisgegevens en beheersplan nen van de bekende scheepsvind- plaatsen in de Westelijke Wadden zee komen digitaal beschikbaar. Ook zullen er lezingen en tijdens het archeologisch onderzoek open dagen tijdens worden georgani seerd. De initiatiefnemers van het project hopen door het publiek erbij te betrekken draagvlak te creëren voor het beheer en behoud van de onderwaterarcheologie. Boven dien biedt het kansen voor recreatie en toerisme. Het MJM heeft een belangrijke plaats in het project en kan zo nog meer publiek trekken. Voor de financiering van het project is een beroep gedaan op het Wad denfonds (€1.980.000,-) en op de provincie (€220.000,-). De gemeen te, de RACM en het MJM leveren het personeel. Voor het verdere traject wordt geprobeerd ook de provincie. Rijkswaterstaat en Texelse duikers en archeologen erbij te betrekken. Daarnaast zal een Texelse werk groep vanuit de bevolking een plek krijgen binnen het plan, met name gericht op de Texelse geschiede nis. Het project beperkt zich tot het gedeelte van de Waddenzee dat binnen het gemeentegebied van Texel ligt. Hier zijn ongeveer zes tig vindplaatsen, in kaart gebracht door Eelman. Het is voor het eerst dat er in de Waddenzee een derge lijk grootschalig en gestructureerd maritiem archeologisch onderzoek zal plaatsvinden. De kennis die hier door wordt opgedaan is essentieel om te kunnen bepalen welke inzet nodig is tot duurzaam behoud van een archeologische voorraad die representatief is voor wat Texel aan archeologische waarden heeft. Het bericht dat LNV veertien gebieden in de Waddenzee wil afsluiten heeft dinsdagavond in de gemeenteraad tot heftige reac ties geleid. 'Hogere overheden zijn niet te vertrouwen', tierde Ger- brand Poster (WD) en 'We worden bedonderd', waarschuwde Gerard Weijers. De sussende woorden dat het slechts een voorstel van LNV is waarover het ministerie nog in gesprek moet met belanghebbenden, deed weinig af aan het ongenoegen over het plan om onder meer de Razende Bol en De Bollen voor recreatievaart tot verboden verbied te verklaren, dit omdat de populatie zeehonden er aanzienlijk is uitgebreid. Weijers sprak de vrees uit dat garnalenvis- sers en rondvaarten worden beperkt. 'Terwijl Texel die activiteiten juist hard nodig heeft.' Het is volgens Weijers onacceptabel dat de gar- nalenvissers en rondvaartbedrijven niet aan mogen schuiven bij LNV. Burgemeester Geldorp had tijdens Herinrichting Postweg gegund KWS uit Heerhugowaard begint eind januari met de ingrijpende reconstructie van de Postweg ter hoogte van het vliegveld. De weg wordt verbreed, wat moge lijk is door de sloot te dempen. Het voor het vliegveld bestemde verkeer zal van het overige verkeer -worden gescheiden door een middengeleider. Fietsers krijgen een eigen oversteek naar het vliegveld. KWS kwam met €312.000,- als laagste uit de bus bij de op 2 oktober gehouden openbare aanbesteding. Naast deze aanneem- som trekt de gemeente €25.000,- uit voor werkzaamheden door de nutsbednjven, €5.000,- voor het installeren van een verlichtingskast en €20.000,- voor werkzaamheden die door het Hoogheemraadschap worden uitgevoerd. Het plan, onder deel van het verkeersveiligheidsplan voor Texel, is gemaakt in overleg met omwonenden en gebmikers van het vliegveld. Er is totaal €362 000,- mee gemoeid. De provincie betaalt daar van €175.000.- Het werk duurt van 28 januari tot 14 maart. In die periode zal de Postweg voor doorgaand verkeer zijn geslo- een tocht met een rondvaartboot zelf ervaren dat de zeehonden het niet als verstorend ervaren. Ze gaf wel aan dat LNV wil dat de schepen op 1000 tot 1500 meter afstand van de robben biijven. Geldorp beloofde de weerstand binnen de raad op vasthoudende wijze over te brengen op LNV. De voorgenomen afsluiting is volgens Rob Heijman (GL) geen reden tegen het convenant Vaarre- creatie Waddenzee te zijn waarover de raad zich dinsdag boog. 'We moeten beroeps- en recreatievaart niet door elkaar halen en zorgen dat we met LNV in gesprek blijven.' Uitgangspunt van deze overeen komst tussen provincie, gemeenten en belangenorganisaties is dat de recreatievaart zo min mogelijk effect heeft op natuurwaarden. Wethouder Nico Kikkert gaf aan dat het conve nant de mogelijkheid open laat om de haven uit te breiden. 'Wie tegen stemt, stemt ook tegen de wad denhaven.' Alleen Poster en Weijers stemden tegen. Opknappen Klif pas volgend jaar De herinrichting van het Klif in Den Hoorn zal pas na 15 sep tember 2008 worden uitgevoerd. Reden is dat hier nog maar kort geleden riolering is aangelegd zodat de grond gelegenheid moet krijgen in te zakken. Het plan voor de herinrichting is gemaakt in overleg met de bewo ners. De nieuwe bestrating zal in drie kleuren worden uitgevoerd om aan te geven welke stroken voor respectievelijk rijden, lopen en par keren zijn bedoeld. Er wordt gewerkt met gebakken straatstenen en er komen 'antieke' lantaarns waardoor het Klif hetzelfde karakter krijgt als de Herenstraat. Het werk is gegund aan Westerlaken uit Den Burg die met €218.000,- de laagste was van de vier aannemers die meededen aan de openbare aanbesteding. De andere inschrij vers waren Tatenhove uit Oude schild (€239.450,-), De Vries van de Wiel uit Schagen (€247.500,-) en Kennemer Wegen- en Waterbouw mij. (€288.000,-). Omdat de herinrichting gunstig is voor de verkeersveiligheid zullen de kosten voor de helft worden betaald met een subsidie van de provincie. RU-EEN ZiCHroPffflhEGe) Paardensprong De dorpscommissies van Oude schild en Oosterend kunnen van start met het project 'Bouwen voor Texelaars'. Niet tot ieders enthousiasme, want wethouder Nico Kikkert zag nogal wat beren op de weg. 'We zijn er nog niet aan toe. Ik kan hier niet zomaar een blik mensen open trekken.' Maar de raad wil tempo maken. Rob Heijman (GL). 'Er is op het gebied van huisvesting al zoveel uitstel.' Snel en efficient goedkope en mid- deldure koop- en huurwoningen bouwen in de buitendorpen is de belofte van de initiatiefnemers die in Marijke Eelman (CDA) en Eric Her cules (PvdA) hartstochtelijke pleit bezorgers hadden. 'Een prachtig voorstel', vond Eelman. Maar voor Kikkert kwam het burgerinitiatief te vroeg. 'Het staat niet in het uitvoe ringsprogramma en de programma begroting, we zijn er nog niet aan toe. Een pilot van 22 woningen vind ik geen pilot en het kan consequen ties hebben voor de lopende en toe- komstgie projecten, zoals Den Burg West en 't Zouteland. Bovendien moeten we bij uitgifte van grond de lijst wachtenden respecteren. Als mensen in de dorpen voorrang krij gen, dan krijg ik grote problemen.' De wethouder wees op de beperkte capaciteit bij het afgeven van ver gunningen en projectbegeleiding.' Joop Groeskamp (TB) wilde wach ten tot de gemeente eind maart 2008 de woonvisie en het gronduit- giftebeleid presenteert, zodat dui delijk is of de plannen hierin passen. Marijke Eelman betoogde dat de gemeente juist veel uren bespaart, omdat de dorpscommissies veel werk verrichten. 'Allemaal in hun vnje tijd.' Hercules: 'Het geeft juist lucht voor de gemeente.' Eelman sprak van contacten met de Stich ting Wonen Texel (SWT). 'Als er voldoende sociale woningbouw in het plan is, springt ook de SWT er in.' Gerbrand Poster (WD) toonde zich sceptisch. 'Een prachtig bur gerinitiatief, maar ik zie het project stranden in het ambtelijke apparaat. Deadlines worden met gehaald.' Optimistischer was Rob Heijman (GL), die het college aanspoorde sneller met de woonvisie te komen. Hij sprak over het inritsen van twee voorstellen. 'De burgers willen niet langer wachten.' Hij vond niet dat de gemeente korting moet verlenen op de grondprijs. Dat hoeft volgens Makkelijker instap bij bushaltes Vijftien bushaltes in de diverse dorpen zullen binnenkort zes cen timeter hoger worden gemaakt. Daardoor wordt het vooral voor ouderen en gehandicapten mak kelijker in- en uit te stappen. Het werk is gegund aan aannemer Westerlaken uit Den Burg die er €72.440,- voor in rekening brengt, exclusief BTW. De twee andere inschnjvers bij de openbare aanbesteding waren De Vries van de Wiel uit Schagen en Tatenhove uit Oudeschild, met offer tes van respectievelijk €83.000,- en €99.800,-. De maatregel wordt uitgevoerd bij de belangrijkste haltes, die al van een wachthokje (abri) zijn voor zien. De verhoogde haltes zullen aan twee kanten worden voorzien van een taludrand waardoor je er met een kinderwagen of rollator makkelijk kunt opkomen. Het beter toegankelijk maken van bushaltes is een landelijk project waarvoor sub sidie beschikbaar is gesteld. hem geen probleem te zijn, want hij had begrepen dat doordat er goed koper kan worden gebouwd, de prijzen van de huizen al scherp zijn. Texels Belang spartelde lang tegen. Maar toen met uitzondering van Gerard Weijers alle overige fracties akkoord gingen, wilde de partij geen spelbreker zijn. Maurice Diks van de Texelse bierbrouwerij, die voor zevenhonderd euro de deurprijs van de Horecabeurs kocht, overhandigt voorzitter Jashim Uddin Litton van de stichting BAB als symbool een emmer voor de aanleg van veertien waterputten in Bangladesh. Op de achtergrond Herman Bakker, Henk Switzer en Nico Erwich. foto Jeroen van Hattum/BeeMbank Texei) De laatste Horecabeurs in Den Burg blijkt goed te zijn geweest voor veertien waterputten in Bangladesh. Organisator Nico Erwich gaf de deurprijs voor de verandering eens niet weg, maar liet hem veilen. Dat leverde €700,- en dat geld werd woensdag overhandigd aan de stichting BAB van Jashim Uddin Lit ton die in De Koog vliegerzaak TIKO runt. BAB (Bouwen Aan Bangladesh) is een stichting dié dit jaar is opge richt en wordt geleid door Litton (geboren in Bangladesh), Herman Bakker uit Den Hoorn, Henk Switzer uit Den Burg en zijn schoonzoon Wiebe Albers. Ze is voortgekomen uit de vele inspanningen van Litton om in zijn geboorteland huizen te bouwen, sanitaire voorzieningen te verbeteren en kinderen naar school te laten gaan Nadat Erwich over de verrichtingen van Litton had gelezen, besloot hij de deurprijs door Martin Trap te veilen. De stichting BAB wil er veer tien putten, waarbij drinkwater met een handpomp uit de grond wordt gehaald, mee realiseren in de streek Mirsarai. Switzer: 'Mensen moet daar nu nog hun drinkwater halen uit open waterplekken, maar dat zijn ook plaatsen waar tegelijkertijd de was wordt gedaan.' Volgens Utton, die in november weer naar Bangla desh gaat, wordt volgende maand een begin gemaakt met de aanleg. De stichting richt zich de komende tijd ook op het naar school laten gaan van kinderen. 'Onderwijs is daar gratis', aldus Bakker. 'Maar de kinderen moeten wel boeken en een schooluniform hebben en dat kost tien euro per kind. Dat is hier met veel, maar daar staat tien euro gelijk aan een loon van twee weken, waardoor veel ouders hun kind niet naar school laten gaan. Wil je de situatie in een land verbeteren, dan moet je toch zorgen dat kinderen goede scholing kunnen volgen.' Volgens Bakker, penningmeester van de stichting, wordt geprobeerd op korte termijn al wat zichtbare resultaten te bereiken om daarna onder meer fondsen te kunnen aanschnjven. Meer informatie over de stichting BAB is te vinden op www.stichtingbab.nl. Switzer Als je in Bangladesh bent geweest en je hebt de situatie gezien, dan wil je iets doen ook al is het een druppel op een gloeiende plaat.' VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5