Jaap Kiewiet werkt al zes jaar in Dubai Buitrug duikt op in Ierse wateren rv 'Baan van 9 tot 5 is niets voor mij' Stil protest bij veerhaven Meidenvoetbal Texel'94 explosief gegroeid 'Moeder heeft het eiland nooit kunnen vergeten' Walviswervel tussen garnalen TEXELSE COURANT Kiewiet wijst in een boek de jachthaven Mina Seyahi ïrnalenvissen.o. w ut zeehonden De buitrug die in mei 2007 in het Marsdiep rondzwom, is eind vori ge maand meer dan 1000 kilome ter daarvandaan levend opgedo ken voor de oostkust van Ierland. Stichting De Noordzee en de Irish Whale and Dolphin Group hebben dinsdag vastgesteld dat het daad werkelijk om dezelfde walvis gaat. Het is het eerste bewijs dat buit ruggen migreren binnen Europese wateren en de eerste keer dat een buitrug in zowel de Noordzee als de Ierse zee gezien. De ongeveer tien meter lange wal vis werd van 10 tot en met 13 mei 2007 een paar maal in het Mars diep gezien, maar verdween daarna spoorloos. Op 28 september dook voor de kust van Cork een buitrug op die nog niet eerder in ieriand was gezien. De foto's werden door de Irish Whale and Dolphin Group op hun website gepubliceerd en opge merkt door Stichting De Noordzee. Met behulp van het College of the Atlantic werd vastgesteld dat het om hetzelfde exemplaar gaat. Deze Amerikaanse organisatie beheert het overzicht van alle buitruggen in het Noord-Atlantisch gebied. Volgens Stichting De Noordzee en de Irish Whale and Dolphin Group (IWDG) is het uniek dat het dezelfde buitrug is. Padraig Whooley van de IWDG: 'We zijn in 1999 begonnen met het verzamelen van waarnemin gen van buitruggen en het bewijs dat buitruggen migreren binnen Euro pese wateren is tot nu toe onze grootste doorbraak.' Het is volgens Wouter Jan Strietman van Stich ting De Noordzee nog een raadsel hoe het dier Ierland bereikt heeft: 'Het dier kan zowel via de noor delijke route om Groot Brittannië heen gezwommen zijn, als via de zuidelijke route, door het kanaal. De zuidelijke variant is op de allersnelste manier al minstens 1000 kilometer lang, de noordelijke variant minimaal 1200 kilometer. Een hele tocht dus.' Stichting De Noordzee is blij nu te kunnen vaststellen dat de buitrug de reis door de ondiepe Noordzee heeft overleefd. Uit het vorig jaar op initiatief van de stichting verschenen boek Walvissen en dolfijnen in de Noordzee blijkt dat buitruggen in de Noordzee zeldzaam zijn. Tot nu toe zijn er vijf bultriiggen gesignaleerd, waarvan drie uiteindelijk strandden. Volgens auteur Kees Camphuysen is er aan de buitrug in het Marsdiep bijzondere aandacht besteed om kenmerken te vinden die een latere herkenning mogelijk zouden maken. Dat dit nu inderdaad gelukt is, is uniek. Tevens is dit een bewijs dat walvissen die dicht onder de kust in Nederland opduiken niet altijd ziek of in de problemen hoeven zijn. De buitrug in Nederland. Uit de littekens van afgevallen zeepokken op de Imker onderkaak kan worden vastgesteld dat het om dezelfde bult rug gaat als die in Ierland. Niet alleen vis, maar ook de wervel van een walvisachtige vond Johan Hutjes uit Oudeschild dinsdag in zijn netten. Hij deed zijn vangst met de TX35 Zeester, waarmee hij dagelijks in gezelschap van toeristen in De Scheer garnalen vangt. Hutjes schonk het bot aan het Maritiem en Jutters Museum, waar nog tot half november een tentoonstelling te zien is over de Texelse walvisvaart, samengesteld uit de omvangrijke collectie van Adrie en Ineke Vonk. Drie keer goud voor Eschweiler Zwemmer Sverre Eschweiler heeft zondag bij het Sprintgala in Zaandam drie gouden medailles in zijn leeftijdscategorie (voor 14-jarigen) gewonnen. Op de 50 meter vrije slag kwam hij tot een tijd van 25.61 seconden, de 50 meter rugslag zwom hij in 29.04 en voor de 50 meter vlin derslag had hij 29.13 nodig. Zijn tijd op de rugslag was zelfs goed genoeg voor de eerste plaats in het algemeen klassement. Op de andere afstanden werd hij daarin tweede. Bovendien verbeterde hij in alle gevallen zijn persoonlijk record. Nóg meer allure kreeg Eschwei- lers prestatie doordat hij op de vrije slag zijn derde startbewijs voor de Nederlandse jeugdkampi oenschappen bemachtigde. Deze worden later dit seizoen in Ter- neuzen gehouden. Op de rugslag voldeed hij aan de limiet voor de sprintkampioenschappen voor jeugd en senioren in Alkmaar. AMNESTY International bied :h o iwitt rd, f Nee ditic VRIJDAG 2 NOVEMBER 2007 De bouwmaterialen die in de buurt van de onlangs gesloopte voor malige dienstwoning van haven meester en toezichthouder Dirk Westerlaken op veerhaven 't Horn- tje liggen, worden gebruikt voor onderhoud van de veerhavens op Texel en in Den Helder. Het is een opslagterrein van Rijkswaterstaat. Niet tot genoegen van iedereen, want bij het terrein hangt sinds kort een spandoek met de tekst Zeewering of industrieterrein? Het is kennelijk opgehangen door mensen die zich aan de bouwma terialen storen. Beeldbank Texel Voor veel mensen klinkt Dubai exotisch en ver weg. Niet voor Jaap Kiewiet. Hij woont en werkt er zes maanden per jaar. Zes weken werken en dan is hij weer zes weken vrij om naar zijn gezin in Den Burg te gaan. Dat doet hij al zes jaar lang met veel plezier. 'Ik vind het lekker om terug naar Nederland te komen, maar ga ook graag naar Dubai. Voor de kust van Dubai worden kunstmatige eilanden aangelegd om het toerisme een flinke impuls te geven. Kiewiet 'De sjeik zag dat de oliereserves terugliepen en dat daar over vijftig jaar geen inkomsten meer uit vielen te halen. Hij richtte zich op het toerisme en wilde iets unieks. Er moest iets zijn om toeris- boven het water uit omdat men het open karakter wil behouden. Hij loopt langzaam op om de golven te breken. Dit concept is in Nederland bedacht en er is geopperd om zoiets ook voor de Nederlandse kust aan te leggen als kustbescherming.' Kiewiet begon zijn carrière in 1971 op de koopvaardij. 'De eerste keer was ik een jaar van huis, daarna negen maanden. Dat werd later teruggeschroefd naar zes en op het einde naar vier maanden.' Toen zijn vrouw zwanger raakte, besloot hij werk te zoeken waarbij hij niet zo lang van huis was. Een kennis wees hem erop dat ze bij Van Oord machi nisten zochten. 'Ik werkte eerst acht jaar lang op een hopper en daarna een jaar op een cutter. Maar de cul tuur op de cutter beviel me niet zo. ten te lokken want voor het strand kunnen ze ook ergens anders heen.' De sjeik wilde de kustlijn vergroten en legde kunstmatige eilanden aan. Door de ontstane ruimte kunnen er nu luxe hotels en woningen uit de grond worden gestampt. Van Oord, de baggeraannemer in Rotterdam waarbij Kiewiet in dienst is, legde een eilandengroep aan in de vorm van een palmboom en kreeg een contract voor onder meer een eilandengroep in de vorm van de wereld. Kiewiet is werk zaam als machinist op één van de twee steenstorters. 'We hebben bijvoorbeeld om De wereld een dam gelegd van 25 kilometer lang en die 32 miljoen ton stenen bevat. De muur steekt maar anderhalve meter Men voelde zich bedreigd omdat ik van een hopper kwam. Toen werd ik twee weken naar Ierland gestuurd om daar op een steenstorter te werken. Ik wilde er niet meer weg, zo'n goede mentaliteit heerste er. In februari 2001 ging ik naar Dubai om op een steenstorter te werken.' Hij zag de stad in korte tijd veranderen. 'Toen ik er kwam was het Hardrock café het hoogste gebouw dat op het palmeiland Jumeirah stond Nu zie je dat al niet meer omdat er allemaal hotels omheen zijn gebouwd.' Op de steenstorter werkt hij met Nederlanders, Filippijnen en Indi ërs. 'De sfeer is goed. Alleen met de Filippijnen hadden we in het begin wat problemen. Die waren het niet gewend dat ze als gelijke alle auto's te kijken die hem links en rechts voorbij schoten. De instruc teur lag ernaast met een plastic lepeltje in zijn mond te slapen. Zulke dingen gebeuren daar.' Met regen houden bestuurders geen rekening. 'Vorig jaar had het drie dagen achter elkaar geregend waardoor de stra ten blank stonden. Maar iedereen bleef als een gek rijden. In die drie dagen gebeurden 527 ongelukken en vielen dertig doden.' Hij heeft er geen moeite mee iedere keer zes weken van huis te zijn. 'Ik ben een zeeman dus dat gaat toch kriebelen. Ik heb wel geprobeerd aan wal te werken, maar dat was niets voor mij. Dan ga je om negen uur van huis met je broodtrommeltje onder je arm en kom je om vijf uur thuis waarna je je benen op tafel legt en van moeder de vrouw een biertje krijgt. Aan boord geniet je een zekere vrijheid die je aan wal mist.' Als hij in Dubai is, heeft hij zo'n twee keer per week contact met zijn vrouw en twee zonen. Ze zijn nog nooit bij hem geweest. 'Ik zou mijn oudste zoon graag eens willen meenemen om te laten zien hoe het daar is, maar ik weet niet of dat wel kan in verband met de verzekering aan boord van de steenstorter. Dat moet ik eerst uit zoeken.' Als hij zes weken op Texel is, verveelt hij zich niet. 'Er zijn altijd wel klusjes die blijven liggen. Ook kan ik dan aandacht aan mijn hobby besteden, schieten.' Hij hoopt dit werk nog lang te mogen doen. 'Je hoort vaak dat machinisten last krijgen van hun rug en knieën omdat ze veel traplopen. Ook is het werk slopend omdat je lang achter elkaar werkt en het eten er wel eens bij inschiet. Ik voel me lichamelijk nog fit, dus voorlopig wil ik nog wel door.' Zand en schelpen van het Texelse strand bedekken het graf van de op 30 april overleden en in Gouda begraven Cornelia van der Hoe ven-Tuinder. 'Hoewel mijn moeder al in 1945 naar de overkant is ver huisd, is ze altijd Texelse geble ven. Op deze manier heeft ze toch een stukje eiland bij zich', vertelt dochter Margreet van Leeuwen van der Hoeven, die samen met vijf van haar zes zussen vorige maand op Texel was om het zand en de schelpen te verzamelen. De op 26 maart 1920 geboren Cor nelia Tuinder groeide op in Den Burg, waar haar vader een boerde rijtje aan het Achterom had. Nadat het bedrijf was verkocht, verhuisde het gezin Tuinder-Huisman naar de Wilhelminalaan. Cornelia, in het dagelijks leven Kneel genoemd, werkte als 'juf' op de bewaarschool, de voorloper van de kleuterschool, die destijds in de consistorie van de hervormde kerk van Den Burg was gevestigd. In de oorlog kreeg ze verkering met Cornelis van der Hoe ven. Hij was ondergedoken in Eier- land. bij de oudste zus en zwager van Cornelia, het echtpaar Donker. 'Na de oorlog zijn ze gelijk getrouwd en naar Utrecht verhuisd, waar ik ben geboren. Later is ze nog een tijdje terug geweest. Ik heb drie jaar op de lagere school in Den Burg gezeten. Mijn vader werkte op de boekhouding van Dros in Eierland, waar landbouwwerktuigen werden verkocht. Maar toen er geen werk meer was, zijn ze weer naar de over kant gegaan. Er zat niets anders op Maar mijn moeder heeft eiland nooit kunnen vergeten. Eigenlijk had ze altijd heimwee', vertelt Van der Hoe ven, die zelf ook iets speciaals met Texel heeft. 'Het is mijn eiland, hier liggen mijn roots.' Na de verhuizing werd Texel het vaste vakantieadres, 'leder jaar zaten mijn moeder en wij de hele zomer op het eiland. Mijn vader kwam af en toe over. Toen ikzelf zeventien of achttien was, ben ik daarmee gestopt, maar. mijn ouders zijn altijd blijven gaan. Ze logeerden bij Pranger in de Dennen.' De Texel se Courant hielp mee de band in stand te houden. 'Als ik mijn moe der belde, kon ik het horen wanneer de krant net in huis was. Dan vroeg ik: Zat je de krant te lezen? En dan zei zij: Nee, ik had 'm net uut. Nor maal praatte ze nooit dialect. Bij ons in Gennep woont een oud-Texelaar, Inse Bonne. Hij is jonger dan zij, maar als mijn moeder bij me kwam logeren, belde ik hem altijd even op, want ze vond het heerlijk met hem over Texel te praten.' Nadat haar moeder afgelopen voor jaar was overleden, werd besloten het graf op een bijzondere manier te decoreren. Dat gebeurde na zussen- dag. die de dochters van Cornelis van der Hoeven en Cornelia Tuinder al vijftien jaar vieren en waaraan de eerste jaren ook moeder meedeed. 'Met zes zussen - helaas was er één ziek - zijn we naar Texel gegaan en hebben we zand en schelpen van. het strand gehaald en later over het graf gestrooid. Dat leek ons een mooi eerbetoon aan moeder.' Loods matrassen Graaf Isolatie in Oudeschild gaat de productie uitbreiden met matras sen van natuurlijke materialen. Om ruimte te creëren bouwt het bedrijf een loods met twee verdiepingen met een oppervlakte van 1500 vier kante meter De benedenverdieping is opslagruimte en boven komt een atelier met kantoorruimte. Martijn de Vey, bedrijfsleider: 'We zijn de matrassen nog aan het ontwikkelen. Het is de bedoeling dat de loods er op 1 maart staat en dat we dan ook met de verkoop beginnen.' werden behandeld. Als ze onder danig deden, zeiden we doe eens gewoon joh. Ze zullen ook nooit bij ons aan de bar komen zitten. Maar als wij bij hen komen, is het goed en worden we uitstekend behandeld.' Zijn baas heeft villa's voor zijn per soneel gekocht en gehuurd, maar daar is Kiewiet niet veel. 'Je werkt twaalf uur per dag en daar komt dan nog twee uur reistijd bij. Als je na twee weken wisselt van dag- naar nachtdienst werk je achttien uur en ben je daarna achttien uur vrij. Dat je zo lang achter elkaar werkt, is niet erg. Er is geen stress en er hangt een relaxte sfeer.' Nu is het er 27 graden, maar in de zomer kan de temperatuur oplopen tot 50 graden. 'Je raakt eraan gewend. De eerste jaren liep ik in sportbroekje, maar nu heb ik gewoon mijn overall aan.' Korte beleidslijnen De manier waarop Dubai wordt De selectie van Texel'94 MA1 bestaat uit (in willekeurige volgorde) Annette Vermüe, Linsey Barends, Jeneesiya Ponniah, Sascha Vlaming, Marina van Maldegem, Pamela Heerschap, Sara Eme, Marlies Roos, Renske Ellen, Myrthe van Heerwaarden, Kelly Keuning, Yessica Haker, Michelle Bouthoorn, Anne van Heerwaarden en Manon Walbeek. Coach Kobus Kranenburg geeft leiding aan Texel'94 MC2, bestaand uit Miranda Beuving, Shannon Bonne. Sarah Brons, Tessa Cofino, Mandy Drijver, Sascha Drijver, Lotte Duvekot, Hanna Gaaff, Caria Kaiverboer, Anna Kuip, Eva Kuip, Jhessie Postma, Lianne Roeper, Doris van de Steeg, Oxsana Visser, Linda Vlaming, Marieke de Vries en Patricia Wiering. aan waaraan hij heeft gewerkt. /Foto Stona SÊon/BeeWban* Texel) bestuurd, bevalt Kiewiet wel. 'De beleidslijnen zijn heel kort. Het ver keer bijvoorbeeld is een chaos en er gebeuren veel ongelukken. Vooral veel buitenlandse vrachtwagen chauffeurs rijden door rood licht. De sjeik zag dat en besloot dat chauf feurs eerst een boete krijgen van zo'n €500,- en als het daarna nog een keer gebeurt, kunnen ze hun rijbewijs inleveren en worden ze op het vliegtuig naar huis gezet. Dat plan werd binnen een week bedacht en uitgevoerd. Heel anders dan in Nederland waar eerst maanden moet worden vergaderd.' Het ver keer is volgens Kiewiet het meest opmerkelijke van Dubai. 'Ik reed een keer naar huis na een dienst van achttien uur. Dan wil je gewoon snel naar je bed, maar het schoot niet op. Ik dacht hoe kan dat nouOp een gegeven moment zag ik op een rijbaan een lesauto staan. De leerling zat versteend achter het stuur naar De afdeling meidenvoetbal van Texel'94 is de afgelopen jaren explosief gegroeid. In totaal telt de vereniging bijna zestiger speel sters, verdeeld over drie teams. Zij zijn onlangs door Duin Bouwbe drijf BV in een nieuw tenue gesto ken. De leeftijd van de voetbalsters loopt nogal uiteen. In de MC1 en MC2 spelen meiden die zijn geboren in 1992 of 1993. Ze zijn al meerdere jaren actief. Vorig jaar werden ze in het diepe gegooid, toen de KNVB beide teams indeelde in de compe titie voor MB-junioren. Daar lag de gemiddelde leeftijd drie tot vijf jaar hoger dan van de Texelse meiden. Grote nederlagen waren het gevolg, maar nu de bond voor een reëlere indeling heeft gekozen, is de spirit weer helemaal terug. MC1 verloor de eerste wedstrijd en speelde daarna één keer gelijk, maar heeft sindsdien onder leiding van trainers/coaches René Guldemond en Martin Huizinga alles gewonnen. Doel is te eindigen in de subtop van de ranglijst. Bij de MC2 werd het fundament vorig jaar gelegd door Mark Drijver. Onder leiding van de nieuwe trainer, Kobus Kranenburg, leek dit seizoen sprake van een valse start. Maar achteraf bleek dat de tegenstander waar van werd verloren de kweekvijver is van profclub AZ, waarvan het eerste damesteam in de nieuwe landelijke eredivisie speelt. Geen schande dus om van te verliezen. Texel'94 her stelde zich uitstekend en staat nu in de middenmoot. De speelsters van het (oudste) MA- team spelen onder leiding van de gedreven trainer en coach Bart Heerschap al een paar jaar samen. Het nieuwe seizoen zijn ze ingegaan met het doel een positie in de subtop van de 1ste klasse A te bereiken. Hoewel de eerste drie wedstrijden verloren gingen, geven de uitslagen vertrouwen voor het verdere verloop van de competitie. Dat de vrouwen allang niet meer het zwakke geslacht vormen, wordt ook bij de pupillen duidelijk. Het jeugd- bestuur van Texel'94 doet pogingen een geheel uit meiden bestaand E- pupillenteam te formeren. Daarvoor worden nog enkele speelsters van 10 tot 12 jaar gezocht. In Texel'94 MC1 spelen Denise Barhorst, Marloes Bastiaanse, Shannan Eijkhout, Tahnee Guldemond, Chanique Guldemond, Naomi Hin, Laura van Holland, Mara Huizinga, Corina Kamst, Miriam Koom, Shannon Koom, Melissa Otten, Lisalou Pam, Simone' Udding, Janine Venema, Carmen van de Werff, Joyce Zijm en Alicia van Zuijlen.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6