TESO 1 winnaar van de Wampex Cjrocn c2warL-J~exels in het hart. .ampen veerhaven mogelijk deels uit Texelse delegatie bezoekt Samso NlOZ-voorzitter zx-tra toontje' 1PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12223 DINSDAG 6 NOVEMBER 2007 Kamerkoor Dirigent Dyo Wassink had zichzelf en zijn Muziekschool Kamerkoor een ambitieus doel gesteld met het uitvoeren van de Petite Messe Solenelle van Gioacchino Rossini. Het concert vond zondag plaats in een volle hervormde kerk van Den Burg. Pagina 2 Gelijkspel SVO won een punt. De Koog ver loor er twee. Dat was het algemene gevoel na de derby die zondag in Oosterend werd gespeeld. De gas ten leken na twee doelpunten kort na rust op rozen te zitten, maar de thuisploeg stroopte de mouwen op en knokte zich in de slotfase alsnog naar een gelijkspel. Pagina 3 m Marathon Het contrast kon moeilijk groter. Een paar uur voordat Els de Jager samen met bijna 40.000 andere atleten de marathon van New York liep, haalde haar echtgenoot Ben Bakker een soortgelijk huzarenstukje helemaal in zijn eentje uit op Texel. Pagina 6 Politiecontrole fietsverlichting De politie kondigt aan met het steeds vroeger invallen van de schemering de controles op de verlichting van fietsen op te voe ren. In de regio Noord-Holland Noord werden al enkele honder den bekeuringen uitgeschreven voor mensen die zonder een deugdelijk voor- of achterlicht (of beide) reden. Het vergroten van de veiligheid is een belangrijke reden voor de poli tiecontroles. Van alle ongelukken met fietsers vond vorig jaar 22 pro cent plaats in het donker of de schemering. Hoewel niet bekend is of deze ongelukken werden ver oorzaakt door het ontbreken van de fietsverlichting, is het een feit dat fietsers kwetsbaarder zijn. Vorig jaar vielen er in Nederland onder fietsers 2117 gewonden en 177 doden. Zij behoren tot de kwetsbaarste ver keersdeelnemers. Dat geldt vooral voor de jeugd van 12 tot 15 jaar. Daarnaast blijkt uit onderzoek dat het fietsen zonder licht of met een kapot licht hoog genoteerd staat in de lijst van ergernissen op straat en in het verkeeV. Lees verder op pagina 3 Schuur Oosterend brandt volledig af Brand heeft zaterdagmiddag een schuurtje achter een woning aan de Peperstraat in Oosterend volledig in de as gelegd. Ook de vouwwagen die er stond geparkeerd, ging verlo ren. De brand werd rond 13.30 uur opgemerkt door buurtbewoners, die de eigenaar waarschuwden. De politie sluit brandstichting met uit. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer TEXEL Folder niet gehad Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave vé tje verlichting bij de veerhaven ordt mogelijk verminderd. De tmeente wil samen met Rijks- aterstaat en TESO bekijken in jeverre de lantaarnpalen uit kun- e veerhaven bij 't Horntje wordt 's chts verlicht door een groot aantal aarnpalen. Dat is in de ogen van «mg Texelaar behoorlijk overdre- en, vooral wanneer de laatste boot sft gevaren. idoeling is de verlichting dusdanig verminderen dat het donkerder ordt, maar de sociale veiligheid niet iet geding komt. 'Van Wieringen or je nu soms dat het lijkt of er bij een ufo boven de Waddenzee Heeft en dat is toch niet wat je wilt stralen', aldus Peter Bakker die navond zijn opwachting als wet- jder maakt. Tijdens de Nacht van Nacht was de verlichting bij de ven al voor één keer verminderd, gemeente denkt erover voor sbulances en onderhoudswagens «n soort landingsstrip met LED- VVD wil einde parkeerbelasting het aan de WD ligt, wordt parkeerbelasting afgeschaft, liberalen willen daarvoor van- zond tijdens de begrotingsraad si initiatiefvoorstel indienen. eens de WD-fractie is parkeer- ésting een 'toerist-onvriendelijke, erkantse heffing die niet bij het and Texel past.' Afschaffing bete- nt volgens de WD dat Texel aan- ftelijk blijft voor toeristen. •gens een globale berekening van Onderzoek naar warm water uur, s gemeente wil serieus bekijken 'het mogelijk is gebruik te maken I nhet warme water dat zich diep der Texel bevindt. 'Het kan inte- - ssant worden nu de gasprijzen zo Z~I eg zijn geworden', aldus Peter ikker, die vanavond herintreedt 5 wethouder. gens een dossier dat Jook Nauta ïit aan de gemeente overhan- de moet zich op een diepte van 50tot 2600 meter zo'n 100 tot 200 iard kubieke meter bevinden dat d de 80 graden Celsius warm is. werd in de jaren zestig ontdekt bij ceiboringen naar gas. kker wil bekijken of de 'bel van ok' kan worden gebruikt in de ut van De Cocksdorp. 'Het heeft si zin het te gebruiken voor de ver- ig van huizen omdat er al een siöding ligt, maar je kunt bezien of is voor visteelt en kuuroor- Het is iets om rekening mee te bij Ruimte voor Ontwikke- de uitbreiding bij uitbreiding bedrijventerrein in De Cocks- want je moet het warme water ver transporteren.' Er wordt aan een plan van aanpak een haalbaarheidsstudie. Bak ervoor Texel Energie daarbij rekken. DE HRV6N, OPBEHRVEm WOON GOOT-l2-aOO> verlichting aan te leggen, zodat zij 's nachts altijd goed kunnen blijven zien hoe ze over het haventerrein naar de boot moeten rijden. 'Die landings strip moet dan automatisch aan springen als er een ambulance aan komt rijden', aldus Peter van Ree, afdelingshoofd gemeentewerken. Zodra de eerste boot gaat varen, gaat de verlichting weer branden. Het donkerder maken van de veer haven past binnen een streven van de gemeente het energieverbruik te minderen door waar mogelijk over tollige verlichting terug te dringen. Dat gebeurde eerder dit jaar al bij de rotonde van De Waal en er zijn plan nen hetzelfde te doen bij de andere rotonden op het eiland. De gemeente heeft bij het Wad denfonds subsidie aangevraagd die ook allemaal van LED-verlichting te voorzien. Bij De Waal hebben expe rimenten geleerd dat vier brandende lantaarnpalen (naast de LED-lamp- jes) voldoende is. 'Dan is de soci ale veiligheid niet in het geding en fietsers kunnen ook nog goed zien waar ze rijden.' Eerder baadde de rotonde van De Waal nog in een zee van licht. de fractie loopt de gemeente bij afschaffing zes ton per jaar mis, maar dat gat wil de WD opvangen door de toeristenbelasting in 2008 met €0,15 te verhogen naar één euro. In het voorstel wordt het colle ge verzocht de grove kostenbereke ning van zes ton om te zetten in een 'accurate berekening van de kosten'. Ook wordt verzocht in de dorpscen tra zogeheten 'blauwe zoneringen' aan te brengen. Mensen die hun auto binnen de blauwe lijnen zetten, moeten een parkeerschijf achter de voorruit plaatsen en mogen maar een bepaalde tijd blijven staan. De partij rechtvaardigt de verhoging van de toeristenbelasting met het argument dat die van Texel tot de laagste van Nederland behoort en dat de toerist direct gebaat is bij vrij parkeren. De constructie die de scouting had gebouwd bi] minicamping De vrije vogel oogstte veel bewondering De 27e editie van de Wampex zit erop. Het was volgens de deelne mers een bijzonder gevarieerde Wampex waarbij de waterop drachten, ondanks een nat pak, het meest werden gewaardeerd. Het team TESO 1 doorstond de ontberingen dit jaar het beste en won, gevolgd door Beterlaatdan- nooit en Goënga. Hersenkrakers, krachtoefeningen, behendigheidsspellen, het zat er dit jaar allemaal in. Teams werden van hot naar her gestuurd en kwa men voor de meest uiteenlopende opdrachten te staan. Van het ver plaatsen van een lege kabelhaspel over het strand tot het bewerken van een zeepje, het zat er allemaal in. Een bewuste keuze van orga nisator KWAPSMA. André van der Vliet: 'We hebben voor wat min der fysieke inspanning gekozen en voor meer variatie.' Wie denkt dat de organisatie het hele jaar door bezig is met het bedenken van de omschrijvingen die leidden naar de opdrachten, heeft het mis. 'We beginnen in september. Het moet wel leuk blijven. In de loop van het jaar zijn er wel wat dingen die opval len en waarvan je denkt daar kun nen we wat meemaar we komen pas in september bij elkaar.' De deelnemers genoten van de ver zinsels van de organisatie. Moeilijke opgaven waren twee schilderijen van Rembrandt en Van Ruysdael die leidden naar het surfstrandje bij Dijk manshuizen, een rij voetbaluitslagen die leidden naar SV Oosterend en de zin U komt er als u goed nadenkt die van toepassing was op hoeve Welbedacht. De leukste opdrachten waren de wateropdrachten en het negerzoensch ietapparaat tegenover de winkel van Ben Zegeren. Ook het jumpen en de salsalessen werden gewaardeerd. Binnenin de krant een uitgebreid verslag. (nu Wageningen Imares), zit in de commissie die in totaal zeven leden kent. Loek Hermans, oud-commis saris van de koningin in Friesland is voorzitter. De leden zijn volgens een woord voerder van VROM geselecteerd op basis van hun kennis en opereren niet namens organisaties waar ze verder bij zijn betrokken. De com missie buigt zich de komende tijd over de verzoeken die voor de eer ste 34 miljoen euro uit het fonds zijn ingediend. Tussen de ruim 100 ver zoeken zitten 18 Texelse aanvragen, ingediend door zeven organisaties. In mei 2008 moet bekend worden hoe het geld wordt verdeeld. Huizenwaarde Texel gestegen De gemiddelde waarde van een woning op Texel is gestegen naar €250.000,-. Dat valt op te maken uit een onderzoek dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepresenteerd. De kwart miljoen geldt voor 2007. Het CBS baseert zich daarvoor op de taxaties die in 2005 zijn gemaakt. De gemiddelde waarde steeg ten opzichte van 2006 met €32.000,-. (voor de taxatie was 2003 maat gevend is). Texel ligt boven het landelijke gemiddelde. De helft van de woningen in Nederland heeft een WOZ-waarde van tussen één en de twee ton. Een kwart is tussen de twee en dne ton. Binnen provinciaal verband zijn Texelse huizen gemiddeld meer waard dan op het vasteland. De gemiddelde WOZ-waarde van Noord-Holland is €231.000,-. Utrecht is de duurste provincie (€250.000,-), Groningen de goedkoopste (€158.000,-). In Waddenverband is Texel een middenmoter. Op de Terschelling is de woningwaarde het hoogst (€296.000,-), op Ame land het laagst (€199.000,-). Tien jaar geleden bedroeg de gemid delde huizenwaarde op Texel nog €96.000,-. bij Waddenfonds De voorzitter van het NIOZ, prof. dr. ir. Pier Vellinga, is benoemd tot lid van een commissie die minis ter Cramer van VROM adviseert over aanvragen voor het Wad denfonds. Dat blijkt uit een bericht dat het ministerie van VROM bekend heeft gemaakt. Ook prof. dr. Willem Jan Wolff, die in de jaren zeventig op Texel bij het IBN was betrokken Wegonderhoud in De Dennen Staatsbosbeheer laat tussen 5 en 16 november de Tempeliersweg in De Dennen van een nieuwe slijtlaag voorzien. Ook worden fietsstroken aangebracht. In ver band hiermee is de weg slechts beperkt bruikbaar en op dinsdag 13 november geheel afgesloten Een groep Texelaars bekijkt zonnepanelen in een weiland bij één van de vier biomassaverbrandingscentraies op Samso. De centrale, die overschakelt op verbranding van houtsnippers als de zon niet schijnt, verwarmt 180 huizen. iFoto jemao ran Haj.-um saa/atao* ren*, Praat met mensen, luister naar hun ideeën en bedenk alterna tieven als plannen op weerstand stuiten. Dat was één van de bood schappen die energiecoördinator Soren Hermansen van het Deense Samso vrijdag verkondigde aan een delegatie van 35 Texelaars. De Texelaars waren op uitnodiging van Texel Energie, de Texelse ener giecoöperatie in oprichting, naar Samso gereisd om te zien hoe de bewoners het eiland in tien jaar tijd vrijwel zelfvoorziend in de eigen energiebehoefte hebben gemaakt. Hermansen. die twee jaar geleden Texel bezocht, is daarbij de drijvende kracht geweest. Samso realiseerde sinds 1997 elf windmolens op het land en tien in zee, die meer dan voldoende elek triciteit opwekken. Oliegestookte kachels maakten in een groot deel van de huishoudens plaats voor ver warming door vier centrale biomas saverbrandingscentraies en bijna driehonderd kleintjes bij afgelegen huizen. De turbines en centrales zijn grotendeels in handen van de bewo ners van het eiland. In tien jaar tijd werd voor vijftig miljoen euro geïn vesteerd. Een deel daarvan is Euro pese subsidie. Hermansen liet de Texelaars weten dat alles niet van de ene op de ande re dag was geregeld. De coördinator streefde er eerst voor dat duurzame energie één van de gesprekonder- werpen onder zijn eilandgenoten werd en dat er gezamenlijke ambities ontstonden. Duurzaamheid werd een thema op Samso, nadat het eiland in 1997 door de Deense overheid was aangewezen als hét gebied dat bin nen tien jaar zelfvoorzienend moest zijn. Die ambitie is waargemaakt. Het toensme, samen met de land bouw de belangrijkste werkgelegen heid, kent een opleving sinds het imago van 'duurzaam energie-eiland' is gevestigd. Vanuit de hele wereld komen mensen de duurzaamheid bekijken. Ook de landbouw spint er garen bij, omdat de centrales gro tendeels met overtollig stro van het eiland worden gestookt. Meer over de reis naar Samso elders in deze krant. Aanhoudingen na vernielingen De politie heeft in De Koog donder dag rond 22.30 uur twee Duitse jon gens aangehouden op verdenking van vernieling. Dat gebeurde nadat In dezelfde periode zal het fietspad langs de Rozendijk van het Jan Ayeslag tot het Priesveld worden verbreed en vqn een nieuwe slijtlaag worden voorzien. Het pad zal tij dens de werkzaamheden zijn afge sloten. Het werk wordt uitgevoerd door KWS. In de periode van 5 tot 24 novem ber wordt de Monnikenweg tus sen de Ploegelanderweg en het Hutje op de Hei opnieuw bestraat. Gedurende deze periode zijn de (vakantie)woningen aan de Monni kenweg via de Randweg bereikbaar. Dit werk wordt uitgevoerd door Tatenhove BV. een getuige had gemeld dat er in de Dorpsstraat fietsen werden vermeld. Eén van de rijwielen werd vernield in de bosjes teruggevonden. De politie is nog op zoek naar de eigenaar. De verdachten, van 14 en 20 jaar oud, werden voor verhoor overgebracht naar het bureau.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1