Markt Oosterend raakt opslag kwijt Texel stopt inning hondenbelasting Peter Bakker terug als wethouder Gemeente strijdt tegen overmatig drankgebruik Cjrotn ^warL- Jexels in het harL, Texelse situatie steekt ongunstig af texelse'Scourant -OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12224 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Ie rommelmarkt in Oosterend haar opslagplaats kwijt. Vijf- ien jaar lang lagen de spullen in Ie schuur van de familie Rutten lan de Slotskolk, maar die had mdere plannen met de schuur en tegde de huur op. De handelswa- en en andere materialen zijn nu lerspreid over vijf verschillende icaties. Volgens organisator Siep Idering geen ideale situatie. Ie schuur van Rutten was een erfecte opslagplaats. Eldering: 'De imte was met een oppervlakte van 35 vierkante meter lekker groot, iovendien lag er een betonnen oer waardoor het veel gewicht jn dragen. We konden alles erin wijt.' Twee maanden geleden Eldering het bericht dat de jur werd opgezegd. 'Het kwam el onverwacht. Voordat we hierin hondenbelasting wordt afge- thaft. Dat hebben de politieke artijen tijdens de begrotingsraad laniem besloten. beëindiging hing al in de lucht, ar moest nog officieel wor- i bekrachtigd. Het scheelt de ameente jaarlijks €30.000.- aan romsten. Dat is gedekt in de egroting, omdat het college al kening met eventuele afschaffing ad gehouden. te gemeente berekende een tarief an €30,38 per hond, €60,75 voor ke hond na de eerste en €84,53 sor kennels. Er waren 796 honden 746 adressen geregistreerd en kennels bij de gemeente bekend. 1st afschaffen betekent automa- sh een streep door plannen om na snjaar de controles op hondenbe- >MA Oud nieuws kboeren willen geen grond afstaan natuur. Dat is oud nieuws, de dagen van Thijsse is het oit anders geweest. De strijd is tet zo oud ais die tussen carnavai vasten, maar op Texel kan het wwfeest wel gevierd worden. De gumenten van de strijdenden zijn atzelfde gebleven en wat door wie srd wordt, is zeer voorspel- Texel steunt haar boeren in t algemeen openlijk en loyaal, en knjgen krachtige steun van de «kant. Maar ook de natuurlobby «eft veel sympathisanten, krijgt sel hulp van de overkant, en hulde m de Texelaars, zij het indirect en ïtteraf. We hebben immers drie tolen genoemd naar prominente Suurbeschermers, en nimmer een tooi naar een agrarische lobbyist, tske Dijksen loopt daar kenne- meer kans op dan Lia Duinker. fcarom dat zo is, weet ik niet, maar si is allemaal oud nieuws, tebeurt er dan nooit iets echt 2uws op dit gebied? Jawel, maar af en toe. De natuur wint, stukje beetje, ondanks alle landbouw- Mar acht, protesten en tegenwerking. Dr». imaar na. Het nationaal park is voof 'och gekomen. Staatsbosbeheer Natuurmonumenten zijn de enige «■gebleven grootgrondbezitters C Texel. En dat werelderfgoed krij- "we ook nog. welke kant sta ik? De natuur op *el is mooi, en het belang daarvan groot. Daar broedt de toeristische met de gouden eieren. Maar de «en hebben ook hun belang, en Wen een fraai cultuurlandschap stand. Daarin graast het toeris me schaap met de zilveren wol. K is dus maar goed dat de boeren "toekomst zien zitten. Het is een r'jke strijd. Ik hoop dat zij ecu 's onbeslist blijft. Dit oude nieuws tot blijven! e. De Ruud markl I JUfj iande! e8* sl ai VV» dankt Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg zaten, hadden we een schuur van de dorpscommissie op het indu strieterrein. De commissie had geld nodig en er waren ondernemers die graag op die plek wilden bouwen. Wij gingen akkoord, mits we een oplossing zouden krijgen waarmee we minstens tien jaar vooruit kon den. Toen leek dat lang, maar als je nu terugkijkt is het voorbij gevlo gen.' Momenteel liggen de spullen in drie van de vier oude kleedkamers van SVO, twee wagens met volle kratten staan bij boerderij Trentgeest, twee wagens met volle kratten bij boer derij Willemshoeve en twee wagens in de schuur van Jan Drijver. Ook staan er wagens op het parkeerter rein bij dorpshuis De Bijenkorf. 'Het is allemaal te doen, maar het zorgt wel voor meer werk. Lees verder op pagina 5 Woelmuis lasting nieuw leven in te blazen. Het college wilde die opnieuw invoeren, omdat èr vermoedelijk nog een paar honderd honden rondlopen waar voor geen belasting werd betaald. De kosten voor controle en registra tie waren geraamd op €10.000,- tot €20.000,-. De beëindiging komt mede voort uit plannen van Cees Hoogerheide mensen een boete van 100 euro te geven, als ze tijdens het uitlaten van de hond geen schepje of ander opruimmiddel bij zich hebben. Dat plan, bedoeld om de overlast van hondenpoep tegen te gaan, heeft instemming van de raad. De gemeente onderzoekt momen teel of het juridisch haalbaar is zo'n boete in de Algemene Plaatselijke Verordening op te nemen. Volgens de APV zijn mensen nu al verplicht uitwerpselen van hun hond op te ruimen. Martijn Eelman (CDA) deed een oproep met elkaar overlast te voorkomen. 'Het argument dat je het kunt laten liggen omdat er toch belasting voor wordt betaald, gaat niet meer op.' Frans van der Reyken was de afge lopen jaren een andere Texelaar die zich openlijk tegen de hondenbelas ting uitsprak. Dat was nog een erfe nis uit de tijd van de hondenkarren. De overheid beschouwde de hond als een belastbaar transportmiddel. De Gemeentewet kende alleen de mogelijkheid honden te belasten, waardoor andere huisdieren gevrij waard bleven. Gemeente schiet Pharos te hulp in peuteropvang Burgemeester en wethouders wil len Pharos eenmalig een subsidie van €16.879,- verlenen, ter over brugging van het verlies dat in 2007 werd geleden op het peuter- speelzaalwerk. Volgens de stich ting is het tekort vooral ontstaan door de hoge huisvestingskosten in Den Burg, waar de kinderen tot voor kort werden ondergebracht in relatief dure containers. De gemeente komt Pharos daarmee ten dele tegemoet. De stichting, die onder meer ook het jongerenwerk en de dorpsondersteuningspunten organiseert, had gevraagd om een aanpassing van de jaarlijkse budget subsidie, die nu €97.360,- bedraagt. Het college wil eerst de resulta ten afwachten van maatregelen die Pharos zelf al heeft genomen om het tekort te verminderen. Zo wor den de peuters in Den Burg volgend jaar in vaste behuizing, in De Buur- eton, ondergebracht. Ter overbrug ging hebben ze onderdak gekregen in Texelhoeve, het vroegere restau rant Theodorahoeve. Daarnaast wil Pharos de overheadkosten omlaag brengen door de administratie met meer uit te besteden maar zelf te doen. De stichting verwacht dat het verlies daarmee weliswaar kleiner n de wacht spreekt burgemeester Joke Celdorp even met de gaande en komende wethouders Peter Bakker uit Den Burg is terug in het zadel. Na een afwezigheid van een half jaar werd hij dins dagavond opnieuw als wethouder geïnstalleerd. Bakker moest tijdelijk terugtreden, nadat hij in april door een hersen infarct was getroffen. GroenLinks- raadslid Rikus Kieft nam in mei zijn portefeuille over, zodat Bakker in alle rust kon herstellen. Burgermeester Joke Geldorp zei zeer blij te zijn dat Bakker weer op zijn oude stek zit. Ze complimen teerde Kieft voor de wijze waarop hij het wethouderschap had opgepakt. De raadsleden waren ook vol lof over Bakker en Kieft. GroenLinks-fractie- voorzitter Henny Festen roemde het doorzettingsvermogen van Bakker waarmee hij zich had teruggeknokt om weer te kunnen functioneren. Met uitzondering van de WD en de PvdA werd zijn benoeming gesteund door de hele raad. De twee oppositiepartijen stemden uit De gemeente bindt de strijd aan met het overmatig alcoholgebruik onder jongeren, dat gemiddeld hoger ligt dan elders in de Kop van Noord-Holland. Ook het voor komen van psychische problemen verdient extra inspanningen. Dat staat te lezen in de nota Lokaal Gezondheidsbeleid Gemeente Texel 2007-2011, die woensdag door burgemeester en wethouders werd gepresenteerd en de basis vormt voor een volgend jaar uit te werken 'actieplan'. Overmatig alcoholgebruik is een groot probleem in de Kop van Noord- Holland. Zestien procent van de vol wassen inwoners staat te boek als 'zware drinker' en drinkt op minstens één dag per week zes of meer gla- wordt, maar met volledig verdwijnt, reden om de gemeente om extra geld te vragen De begroting geeft voor 2007 een verlies aan van €5.970,-. Dit wordt veroorzaakt door de exploitatie van de peuterspeelzalen. De peuter speelzaal in Den Burg lijdt dit jaar naar verwachting een verlies van €13.420,-. Overigens kosten ook de andere peuterspeelzalen meer dan ze opbrengen (met uitzondenng van De Koog en Oosterend). Dat wordt veroorzaakt doordat ze door rela tief weinig peuters worden bezocht, terwijl de leiding wel moet worden betaald. De gemeente overweegt niet Pharos te verplichten één of meer peuterspeelzalen te sluiten. Of Pharos het eenmalige extraatje ook krijgt, hangt af van de gemeen teraad, die er in de vergadering van 11 december over beslist. Eerder al, op 21 november, buigt de commis sie Welzijn zich over de kwestie. zen alcohol. Op Texel is dat per centage weliswaar iets lager (15,3), maar in vergelijking met het landelijk gemiddelde (10,8) steekt de situatie hier ongunstig af. Het alcoholgebruik onder jongeren is op het eiland even eens relatief groot. Van elke Texelaar tussen de 12 en 19 jaar drinkt 69,0 procent iedere maand. Landelijk is dat percentage 57,0. Het meeste wordt gebruikt door de jongens uit de vierde klas van het voortgezet onderwijs: 44 procent drinkt op een weekenddag meer dan vijf glazen per keer. Er is voldoende reden om het pro bleem serieus te nemen. 'Overmatig alcoholgebruik leidt tot verslaving, lichamelijke en psychische schade voor de betrokkene zelf en boven dien tot verkeersongevallen, over last en criminaliteit', constateert het rapport. Bovendien kunnen jongeren die nog in de groei zijn en alcohol gebruiken blijvende hersenbeschadi ging oplopen. Opvallend is daarom dat ouders er vaak 'nogal gemakkelijk' over doen. 'Ze kennen de schadelijke effecten meestal niet. Ook weten zij niet goed hoe zij met het alcoholgebruik van hun kinderen moeten omgaan. Ver bieden lijkt niet goed te passen in de huidige opvoedingsstijl.' Volgens wethouder Marian Merkelbach. die het rapport presenteerde, speelt op Texel mogelijk mee dat de veiligheid hier relatief groot is. 'In steden laten ouders hun kinderen van veertien jaar 's avonds niet meer alleen de straat op. Die kinderen gaan dus ook niet naar de kroeg.' Ook op andere terreinen bestaan pro blemen. Zo heeft 30,0 procent van de volwassen Texelaars tussen 20 en 64 jaar psychische problemen (lan delijk 23,5 procent). Het gaat hierbij meestal om angststoornissen, stem mingsstoornissen en problemen met verslavende middelen. Veel mensen worden niet goed geholpen. Overi gens ligt de situatie onder jeugdige Texelaars iets minder ongunstig. Vol gens het rapport heeft 16,0 procent van de Texelse jeugd tussen 12 en 19 psychische problemen, tegen 16,5 procent van de Nederlandse jeugd. De nota Lokaal Gezondheidsbeleid komt niet uit de lucht vallen. In het kader van de Wet Collectieve Preven tie Volksgezondheid is elke gemeente sinds 2003 verplicht lokaal gezond heidsbeleid te ontwikkelen. In 2004 stelde de Texelse raad voor het eerst een nota vast. Volgens de gemeente is de bewustwording op dat terrein sindsdien toegenomen. Bovendien werden initiatieven gestart om de volksgezondheid te verbeteren. Zo kunnen Texelaars voor hulp, bege leiding en preventie bij problemen door gebruik van alcohol, drugs en medicijnen terecht bij het steunpunt verslavingszorg. Daarnaast houden de Brijder en de GGD spreekuur op OSG De Hogeberg. Genoeg is dat allemaal niet. Volgens de nota zijn 'duidelijke speerpunten' en 'actieplannen' nodig om de situ atie te verbeteren. Wethouder Mer kelbach vertelde woensdag dat de gemeente meedoet aan een pilot, die op korte termijn van start gaat. Die maakt het mogelijk de jeugd zelf aan te spreken op overmatig alcohol gebruik. Tot nog toe was de uitbater verantwoordelijk wanneer jongeren onder de zestien zich in zijn café of discotheek aan drank te buiten gingen. In het project krijgen poli tieagenten en BOA's (buitengewoon opsporingsambtenaar) de bevoegd heid drinkende jongeren aan te hou den. Jongen worden steeds jonger op de gevaren van alcohol gewezen. Mer- Meelopen GroenLinks en raadsleden Henny Festen en Rob (Foto Jemen van HattumlBeetdOank Texel) principe tegen. Zij hadden eerder ook tegen de benoeming van het gehele college en het tijdelijk aan trekken van Kieft gestemd. De laat ste keert begin volgend jaar terug als raadslid voor GroenLinks. Tot die tijd neemt Rob Heijman de hon neurs nog even waar. Witte rook voor OSG in aantocht De OSG verwacht komende dins dag uitsluitsel te kunnen geven over vervangende huisvesting voor de leerlingen tijdens de verbouw van de scholengemeenschap. Dat gebeurt op de jaarvergadenng van de ouderraad die om 20.00 uur in de aula van het schoolgebouw aan de Haffelderweg begint. Het personeel en de gemeenteraad worden volgens rector Henk de Vries dezelfde dag eveneens op de hoogte gebracht. De school heeft onder meer tijdelijke huisvesting in containers, het kan toor van Rijkswaterstaat en het ROC- gebouw achter de school bestudeerd. Huisvesting in de leegstaande scho lengemeenschap Molenplein in Den Helder blijkt ook nog steeds een optie te zijn. De gemeente Den Helder had de OSG eerder dit jaar laten weten dat het Molenplein niet beschikbaar was, maar op bestuursniveau (college annex schoolbestuur) is bepaald dat de Helderse scholengemeenschap toch ook een optie moet blijven. Architect Hannek Höweler geeft tij dens de jaarvergadering tekst en uit leg over de laatste stand van zaken rond de nieuwbouw. Volgens De Vries bevindt die zich op papier momenteel "tussen een voorlopig en een definitief ontwerp.' Open dag SWOT De open dag van de Stichting Wel zijn Ouderen Texel gaat zaterdag met door. Er wordt te slecht weer voorspeld. kelbach: 'We houden al een paar jaar voorlichtingsprojecten in het voort gezet onderwijs. Met de Brijder en de politie gaan we op de OSG de klas in. De burgemeester is daar ook altijd bij. We bouwen er bewust een heel circus omheen, om extra nadruk op de problemen te leggen. Maar het lijkt niet voldoende. Het is eigenlijk te gek dat het nodig is, maar we beginnen nu ook met bezoeken aan de hoogste groepen van de basis school.' Staatsbosbeheer bereidt in de Den nen een dunning voor, die in de win ter van 2008-'09 moet worden uitge voerd. Mensen die willen weten hoe de selectie in zijn werk gaat, kunnen de komende weken meelopen met de blesser, die de merktekens op de om te zagen bomen zet. Pagina 5 a Kunstenaars De officiële statuten moeten nog worden vastgesteld en de akte ondertekend bij de notaris, maar de Texelse kunstenaars hebben de intentie uitgesproken een vereni ging op te richten om op die manier gezamenlijk naar buiten te kunnen treden. Pagina 5 m Duurzaam De opwekking van duurzame ener gie moet in het nieuwe bestem mingsplan Buitengebied dusdanig worden omschreven dat het niet bij voorbaat kansloos is. Dat heeft een meerderheid van de politieke partijen bepaald tijdens de begro tingsraad. Pagina 6 Keuken café onder water De brandweer heeft vanochtend even moeten bijspringen bij café Het Vooronder in Oudeschild om de keuken droog te maken. Die was door het hoge water blank komen te staan. Medewerkers van het café op de haven hadden 's avonds al een pomp geïnstalleerd om problemen te voorkomen, maar tot hun verras sing kwam opeens aan de achter kant water het pand binnen. Vandaag wordt bekeken wat de schade is. 'Er lag gelukkig een bietenboot voor ons in de haven die nog wat heeft tegengehouden, dus het valt misschien mee', aldus Joanne van Koeveringe. Het bovengelegen hotel draaide ondanks het hoge water gewoon door. 'Ik ben vanochtend al in de waadbroek naar de supermarkt geweest om broodjes voor de gas ten te halen.' Sint Maarten op zaterdag Sint Maarten wordt dit weekend op zaterdag gehouden en niet op zondag 11 november. Dat hebben de directeuren van de Texelse basisscholen besloten. De scholen willen voorkomen dat net, als een paar jaar geleden, opnieuw onduidelijkheid en ver warring ontstaat. In 2001 viel Sint Maarten eveneens op een zondag en toen gingen zowel op zaterdag als zondag kinderen met de lam pionnen langs de deur. Omdat er opnieuw vragen rezen, namen de schooldirecteuren begin deze week het heft in handen en prikten ze binnen het overleg van het Texelse onderwijs één datum. Ouders zijn deze week via nieuwsbrieven nader op de hoogte gebracht. Veerdienst TESO heeft vanochtend de veer dienst hersteld. Tussen negen en half tien werd begonnen met het laden van de Dokter Wagemaker. De eerste afvaarten waren vervallen door het extreme hoge water. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1