Uit Sr Actief Recepten Texelse koks in nieuw kookboek Streekproducten steeds belangrijkerJ CTiktn Sportshop Texel R TEXELSE 2 COURANT Disussieavond in bibliotheek Hoogwater te Oudeschild TEXEL 44 Jodie Foster zint op wraak in The Brave One Film Wad zou 't Impress in Le Berry HELP EEN PAPOEA NAAR SCHOOL! Agenda DAGELIJKS TEXELS NIEUWS VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg wordt donderdag 15 november een dis cussieavond gehouden over De gelukkige klas van Theo Thijssen. Discussieleider is Jaap Dros. Leden van alle Nederlandse bibli otheken kregen in het kader van de actie Nederland Leest, de afge lopen weken het boek van Thijs sen cadeau. Bedoeling is dat heel Nederland hetzelfde boek leest en er over van gedachten wisselt. De discussieavond begint om 20.00 uur, de toegang is gratis. Jaap Dros is als leraar op de OSG betrokken bij het thema. Om de discussie extra te stimuleren hebben ook de leerlin gen van de vierde klassen van de OSG het boek ter lezing gekregen. Zij worden speciaal uitgenodigd aan het gesprek deel te nemen. Vr. 09 07.35 en 20.20 u. Za. 10 08.10 en 20.45 u. Zo. 11 08.35 en 21.10 u. Ma. 12 09.15 en 21.35 u. Di. 13 09.44 en 22.05 u. Wo.14 10.07 en 22.40 u. Do. 15 10.20 en 23.00 u. Vr. 16 10.30 en 23.50 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoogwater De zon komt zondag 11 november op om 07.54 en gaat onder om 16.54 uur. Zaterdag 10 november nieuwe maan www.texel44.nl riL" 'hHlll- Rondvaarten naar de zeehonden e de marinehaven in Den Helder ?0 pefsorwn koningI Ook voor feesten en partijen b Info en boeken: A Hutjes, Haven 10 Kaartverkoop bij souvenirshop t Haventje Havenrestauranf Texel "Eten moet een feest zijn" Dagelijks verse vis Wisselend weekmenu Veerhaven 't Homtje, tel. 31 93 10 GARNALENVISSEN EN- NAAR DE ZEEHONDEN WINTERPROGRAMMA v.a. 3 november Plaatskaarten verkrijgbaar aan boord Voor info en reserveringen: 0222-313545 of 06-51528174. lutjes privé: 06 2074 0665, boot: 06 4620 I4S6 www.zeestertx35.nl ®HGJ HOÈM Agenda 9 november tot en met 23 november Woensdag 14, donderdag 15 én vrijdag 16 Jochem Myjer met "De Rust Zelve* - try out uitverkocht voor Texelaar en toerist Alles wat Annette van Ruitenburg en Ruth de Ruwe aanraken, lijkt in goud te veranderen. Hun kook boek De smaak van Texel werd genomineerd voor Kookboek van het jaar 2007 en hun nieuwe boek Van lamsoor tot oorlam is nog niet eens gepresenteerd of de helft is al verkocht. Ze lijken een neus voor de markt te hebben. 'We zagen op tijd in dat streek producten steeds belangrijker worden.' Zaterdag toog het duo naar de Kauwgomballenfabriek in Amster dam voor de verkiezing Kookboek van het jaar 2007. In de categorie Nederlandstalig namen ze het op tegen Eten op aarde van Linda Roodenburg, De keuken van ons moeder van Filip Verheyden, Harmo nie op je bord van Sieberen Meere- ma en Wilde venkel en rabarber van Caroline Zeevat en Ans Winthagen. Voorafgaand aan het bekendmaken van de winnaar waren er tal van activiteiten, zoals signeersessies en kookdemonstraties. Naast topkoks moest ook Van Ruitenburg aan de bak. 'Ik heb een recept uit het boek gemaakt; worteltjestaart met een salade van lamsworst met koek- kruiden van Goënga. Dat werd gre tig afgenomen. Heel veel mensen vroegen waar ze het lamsworst met koekkruiden konden kopen. Ook hadden we wortel-sinaasappeljam meegenomen, een recept uit het nieuwe boek. Daar was iedereen erg enthousiast over. We zoeken nog een afzetmarkt in Amsterdam.' De eerste prijs wonnen ze niet. Dat werd het boek De keuken van ons moeder. Van Ruitenburg vindt het een mooi boek. 'Iedere kok heeft het koken eigenlijk geleerd van zijn moeder.' Volgens jurylid Sandor Schiferli zat het erg dicht bij elkaar. 'De jury was vrij unaniem. Alle genomineerde boeken gingen over lekker, puur en eerlijk eten. Ze zijn uit meer dan tweehonderd boeken geselecteerd en dat is al een hele prestatie.' Van Ruitenburg en De Ruwe kunnen er dan ook niet om rouwen dat ze niet hebben gewonnen. 'Genomineerd zijn was echt al een hele eer. Het is pas ons eerste boek en hierdoor zijn we wat bekender geraakt in het wereldje', vertelt Van Ruitenburg. In de categorie vertaald won het boek Thuis bij Jamie van Jamie Oliver. Het hoofdthema van het boek is het verbouwen en gebruiken van ingrediënten van dicht bij huis. Net als de twee Texelse schrijfsters legt hij in het boek de nadruk op streek producten. De Ruwe: 'We zijn heel blij dat het zijne een half jaar voor ons boek is uitgekomen. We waren eigenlijk de eersten die een kook boek over Texelse streekproducten hebben gemaakt, waarbij het ver- groot boek gaan maken. Dat kun haal en het beeld net zo'n belangrij- je doen door de handleiding door ke rol spelen als de recepten.' Toen te lezen, maar beter is om iets te Van Ruitenburg twaalf jaar geleden maken', vertelt De Ruwe. op Texel kwam, viel het haar op wat In het nieuwe, grote kookboek dat voor bijzondere producten hier wor- in september verschijnt, zoeken de den verbouwd. Dat bracht haar op het idee samen met De Ruwe een kookboek over streekproducten te maken. 'Tijdens het schrijven kwa men we op een symposium over koken waar een spreker vertelde dat streekproducten steeds belangrijker worden. Toen wisten we dat we op de goede weg zaten. We kwa men erg verheugd thuis.' Een groot voordeel bij het maken van het boek was volgens Van Ruitenburg dat ze volledig de vrije hand kregen van uitgever Daan Welboren. 'Als we bij een grote uitgever hadden geze- dames samenwerking met restau rants. Het wordt door een lande lijke uitgever uitgebracht en een groenteleverancier uit Noord-Hol land heeft er opdracht voor gege ven. Het heeft als thema verge ten groenten. 'In restaurants wordt steeds meer gebruik gemaakt van groenten die niet meer te koop zijn. Neem bijvoorbeeld winterpos- telein.' Om alvast te oefenen heb ben ze in Van lamsoor tot oorlam de samenwerking gezocht met zes koks van Texelse restaurants. 'We hebben ze opdracht gegeven een ten, werden we waarschijnlijk allerlei kanten opgedwongen. Nu konden we volledig naar eigen inzicht onze gang gaan. Het was voor het boek erg belangrijk dat Daan zo'n ver trouwen in ons had.' Het boek Van lamsoor tot oorlam wordt nu in korte tijd al hun derde boek. Van Ruitenburg: 'Het boek telt tachtig pagina's, het is dus klei ner dan De Smaak van Texel. We zijn er eind juli mee begonnen.' Ze brachten het zelf uit en dat is ze zo goed bevallen dat ze van plan zijn vaker wat dunnere kookboeken uit te geven. Een doel van dit boek was proef te draaien voor hun volgende project. 'De drukkerijen werken met een nieuw computerprogramma en dat moest ik eerst goed onder de knie krijgen voordat we een nieuw gerecht te maken met in ieder geval het drankje oorlam of lamsoor of zeeaster. Dat zit namelijk in ieder recept in het boek.' De gerechten zijn uiteenlopend. Van mosselen uit de gril met lamsoorpesto van Maar ten van Velzen, kok en eigenaar van restaurant Freya tot in rosé gebak ken lamsrug met een stamppotje van lamsoor en een stroopje van oorlam en lamsvleesjus van Remco Koopman, chef-kok van restaurant Wambinge. 'We vinden het resultaat verrassend en stonden ervan te kij ken hoe enthousiast ze ermee aan de gang gingen. Aart Wijker, chef kok van Grand Hotel Opduin, kwam zelfs met drie gerechten. De keuze voor deze restaurants is trouwens volstrekt willekeurig. Ze kwamen gewoon op ons pad.' Wraak. Daar draait het om in de film The Brave One, die vanaf van daag op in Cinema Texel draait. Jodie Foster speelt een vrouw die in een buitenwijk van New York slachtoffer wordt van een geweldsmisdrijf. In de periode die volgt, probeert ze dit drama te verwerken. Wanneer haar trauma omslaat in wraakzucht, gaat ze de straat op, op zoek naar de daders en naar gerechtigheid. Daarmee plaatst ze rechercheur Mercer voor een dilemma. Als mens begrijpt hij haar emoties, maar als werknemer van de politie moet hij haar stop pen. Geflopt in de Verenigde Staten, maar door (sommige) critici de hemel in geprezen is de actie film The Kingdom. 'Door op een documentaireachtige manier te schieten, plaatst Berg (de regis seur. red.) je direct tussen de rond vliegende kogels en ontploffende auto's. Je kunt het bloed haast ruiken, het stof in je ogen voelen prikken. Feit is dat je halverwege de film zit mee te schreeuwen met onze helden, en je eigenhandig de terroristen te grazen wilt nemen', oordeelt een criticus op FilmTo- taal.nl. In de serie De Volkskrant-filma vonden draait dinsdag voor het laatst de thriller La Sconosciuta, van de bekende Italiaanse regis seur Giuseppe Tornatore, te zien. Daarin probeert Irina uit de Oekra- ine haar verleden als prostituee te ontvluchten. Ze zoekt haar geluk in een stadje in het noorden van Italië, ver weg van haar pooier. Al gauw raakt ze bevriend met het kindermeisje van het rijke Ita liaanse gezin Adachter. Als deze onder verdachte omstandigheden van de trap valt, neemt Irina haar plaats in het gezin over. Langzaam wordt duidelijk dat ze daarbij niet uit liefde handelt. Een groot deel van de andere films is geprolongeerd. Iedere maandag is er een sneak preview, een verto ning van een film die officieel nog niet uit is en waarvan de naam tot het laatste moment onbekend wordt gehouden. Ook in De Kie kendief op vakantiepark De Krim worden op gezette tijden films vertoond. Het volledige programma staat in de agenda elders op deze pagina en op de website www.texelse- courant.nl. Vraat naar on* unieke Dlncr/BOB- arrantemeni Sfeervol dineren op een nqfck stukje Texel! Restaurant Prins Hendrik Stuifweg 13. Oostcrend T 0222 363020 I umv.prins-hcndrlk.nl www.sportshoptexel.nl De Koog Koopzondag De vormgeving van Van lamsoor tot oorlam is strakker. Een bewuste keuze. Van Ruitenburg: 'Dat wil len we ook in het volgende boek.' Ook beslaan de foto's nu de hele pagina. 'Met het vorige boek was ik nog wat voorzichtig omdat ik niet wist hoe goed ze waren. Ik heb zo veel complimenten gehad dat ik het nu wel aandurf om ze paginagroot af te drukken', vertelt De Ruwe. Het fotograferen gaat er volgens Van Ruitenburg erg serieus aan toe. 'Ruth is dan ontzettend geconcen treerd en maakt wel tachtig foto's van een gerecht. Vanuit alle hoeken. Dan kun je na afloop ook echt zien wat de beste is en waarom je die eruit kiest.' Volgens De Ruwe is de beste foto die waarop roggebrood met wortel-sinaasappeljam en gei tenkaas staat en waar een hap uit is. 'Ik had de foto's van dit gerecht al gemaakt. Annette en ik waren het aan het opeten toen ik ernaar keek en zag hoe mooi dat er eigenlijk uitzag. Ik heb tegen Annette gezegd dat ze onmiddellijk moest stoppen met eten en ik heb het gefotogra feerd. De tandafdruk is van mij.' Van Ruitenburg smult zelf het mees te van de Texelse rundersucade in een dragonsaus met oorlam van Vincent Hoekstra, kok en eigenaar van Restaurant Vincent. 'Ik ga het vanavond weer maken.' Het gerecht dat het mooiste is gelukt, vindt ze de risotto met lamsoor en gar nalen. 'Daar komen zo veel keu kens samen. De Texelse met de lamsoor en de Waddengarnalen, de risotto op z'n Italiaans en het gerecht wordt op z'n Japans geser veerd als een sushi.' Bijzondere herinneringen bewaart het stel aan het gerecht Waddengarnalen met Schiferlisaus en lamsoor in oorlam. 'Sandor Schiferli ging 24 uur met Ruth en mij mee op een vissers boot. Hij bedacht de Schiferlisaus, maar wilde het recept niet geven. Ik heb 24 uur bij hem aangedrongen om het recept met ons te delen en dat is uiteindelijk gelukt.' Eenmaal aan vaste wal ging ze gelijk aan de slag. 'We kwamen om 5.00 uur aan in Den Oever. Om 8.00 uur stond ik bij de TX25 voor garnalen. Samen met Sandor ben ik in de keuken van Ruth gaan koken.' Met de kerst voor de deur kun nen bedrijven kerstpakketten bij het duo bestellen. Dat bestaat uit het boek Van lamsoor tot oorlam, een kruikje Texels oorlam, een pot wortel-sinaasappeljam en twee ste nen napjes. Van Ruitenburg: 'Ik heb tegen mijn kinderen gezegd dat ze komend weekend kerstpakketten moeten maken.' Ook liggen er bij De Ruwe twee tafels vol met pagi na's uit het boek die nog in elkaar moeten worden gezet. 'We zijn eerst voorzichtig geweest door duizend boekjes te drukken en in elkaar te zetten, maar de helft is al verkocht. We denken aan een tweede druk.' Het nieuwe boek wordt zaterdag om 16.00 uur gepresenteerd in Het Vierkant bij Houtbewerkingsbedrijf Pieter Dros in De Waal. In café De Kombuis op de haven van Oudeschild speelt vrijdagavond de Texelse band Wad Zou't. In Le Berry in De Koog treden zater dag Kees Klaassen en Hester van der Vliet op, de vocale krachten van de populaire formatie Flair. Vele Texelaars zullen de zangers nog wel kennen van het TESO-feest in augustus. Zij treden op onder de naam Impress en brengen in een avondvullende show alle hits van Flair, zoals O, Middernacht, A-Si, Funny Funny en Con Los Manos. Het optreden bestaat verder uit een mix van feest-, rock- en Neder landstalige muziek. Het optreden begint om 23.00 uur, de toegang is vrij. Stichting Nieuw-Guinea Pelikaanweg 75 1796 NP De Koog Rabobank 36.25.91.040 Postbank 109 410 Vrijdag 9 november: TexelTango houdt in strandpaviljoen Paal 28 het hele weekend workshops, een salon en demonstraties. Meer informatie is te vinden op www.texel- tango.nl. In de hervormde kerk van Den Burg wordt bazaar gehouden.. Met een rommelmarkt en spelletjes met leuke prijzen, 's Avonds vanaf 20.00 uur wordt in De Schakel naast de kerk bingo gespeeld. In de openbare bibliotheek aan de Drijverstraat in Den Burg begint om 19.30 uur een veiling van afgeschre ven naslagwerken en kunstboeken. Leden, ouders van jeugdleden en donateurs van de Hoornder sport vereniging ZDH komen in kantine De Spil bijeen voor de jaarvergadering. Aanvang 20.30 uur. De Texelse band Wad zou 't speelt vanaf 20.00 uur in café De Kombuis op de haven van Oudeschild. In Cinema Texel draaien Timboektoe (16.00, 19.00 uur); Waar is het paard van Sinterklaas? (16.15 uur): Knocked up (18.45 uur): The brave one (21.30 uur); The Kingdom (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Rush hour 3 (20.30 uur); Rata touille (15.00 uur). Zaterdag 10 november: Volkssterrenwacht De Jager houdt een sterrenkljkochtend. Vanaf 6.00 uur kan met een telescoop geke ken worden, met speciaal aandacht aan sterhopen, nevels en de planeten Saturnus, Venus en Mercurius. De ochtend gaat alleen door bij helder weer. Leden van Scouting Texel gaan van 10.00 tot 16.00 uur langs de deur voor de jaarlijkse speculaasactie. Ook op de Groeneplaats in Den Burg staat een kraam waar speculaas verkrijg baar is. Om 12.30 uur presenteert zich hier de nieuwe scoutinggroep Bij de Texelse Bierbrouwerij (Schil- derweg 214b, tussen Den Burg en Oudeschild) gaan om 14.00, 15.00 en 16.00 uur rondleidingen van start. Opgave: 20 minuten van te voren in het proeflokaal. Het Ambachtscentrum op het Wezen land in Den Burg is van 10.00 tot 17.00 uur geopend. Om 10.45, 12.30 en 1445 uur beginnen rondleidingen door de bierbrouwerij en de distil leerderij. Annette yan Ruitenburg en -Ruth de Ruwe presenteren om 16.00 uur hun boek 'Van lamsoor tot oorlam'. De presentatie is in Het Vierkant bij hout bewerkingsbedrijf Pieter Dros aan de Laagwaalderweg 46 nabij De Waal. ledereen is welkom Tegen het einde van de middag begint de viering van Sint Maarten. Het feest is een dag vervroegd, omdat 11 november op een zondag valt. In de Burgemeester De Koninghal in Den Burg begint om 20.00 uur het jaarlijks fanfarefestival. Medewerking wordt verleend door DEK, KTF en Excelsior; de toegang is gratis. In café Le Berry in De Koog begint om 23.00 uur een optreden van Kees Klaassen en Hester van der Vliet. De toegang is gratis. In Cinema Texel draaien Waar is het paard van Sinterklaas? (13.45, 16.15 uur); Plop en de pinguïn (14.00 uur); Timboektoe (16.00, 19.00 uur); Knoc ked up (18.45 uur); The Kingdom (21.45 uur); The brave one (21.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op De Krim draaien Rush hour 3 (20.30 uur); Rata touille (15.00 uur). Zondag 11 november: In manege Akenburg wordt van 10. tot 15.00 uur de jaarlijkse zwarte markt gehouden. De toegang bedraagt €0,50, de opbrengst is bestemd voor de nieuwe binnenverlichting van de manege. In de Slufter begint om 11.00 een excursie onder leiding van de boswachter. Opgave bij Ecomare, tel. 317741. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij strandpaviljoen paal 9 gestart den voor de Najaarswandeltocht van wandelsportvereniging Het Gouden Boltje. In de rooms-katholieke kerk in Den Burg begint om 14.00 uur een speci ale kinderviering over Sint Maarten en het thema 'geven'. In theater Klif 12 in Den Hoorn wordt vanmiddag het Texels Eenakterfes tival gehouden. Aanvang 14.00 uur, Kaarten kosten €10,- en zijn verkrijg baar bij Nauta Boek in Den Burg en voor aanvang aan de zaal. In Cinema Texel draaien Waar is hel paard van Sinterklaas? (13.45, 16.15 uur); Plop en de pinguïn (14.00 uur), Timboektoe (16.00, 19.00 uur); Knoc ked up (18.45 uur); The Kingdom (21.45 uur); The brave one (21.30 uur). Maandag 12 november: In de schuren van Axel Lap aan de Witteweg in Den Hoorn wordt van 13.30 tot 16.00 uur een rommelmarkt gehouden. De opbrengst bestemd voor het onderhoud van het Hoornder kerkje. Het advies- en steunpunt Huise lijk Geweld Kop van Noord-Holland houdt van 14.00 tot 16.00 uur een bijeenkomst bij de GGD in Den Helder (Dr. F. Bijlweg 20). Specialisten van het Gemini Zieken huis spreken in hotel De Lindeboom in Den Burg over medische onderwer pen en de mogelijkheden die het zie kenhuis biedt. Aan het woord komen een gynaecoloog en een chirurg. De bijeenkomst duurt van 19.00 tot 21.00 uur. In hotel De Pelikaan nabij De Koog begint om 20.00 uur een bijeenkomst van de agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. Sprekers zijn André Kranendonk en Cees Sloten van WEA Accountants en Adviseurs. In Cinema Texel draaien Knocked up (18.45 uur); The Kingdom (19.00 uur); The brave one (21.30 uur); sneak pre view (21.45 uur). Dinsdag 13 november: Bewonersvereniging Texel houdt van 19.00 tot 21.00 uur een inloopavond voor leden in het zaaltje bij Star- kenburgh (Thijsselaan 40A, Den Burg) Meer informatie staat op de website www.bewonersverenigingtexel.nl. Burgemeester en wethouders zijn vanaf 20.00 uur in dorpshuis De Hot in De Koog voor de jaarlijkse dorpen ronde. In Cinema Texel draaien La Sco- noscuita (20.00 uur); The brave one (20.00 uur). teso TESO verzorgt de komende dagen geen extra afvaarten. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Scouting houdt speculaasactie Zo'n honderd scouts van Scou ting Texel gaan zaterdag over heel Texel langs de deur om speculaas te verkopen. Bevers, weipen en kabouters, verkenners en gidsen; alle leeftijdsgroepen doen mee. De speculaasactie is een jaarlijkse actie om de kas van de vereniging te spekken. De speculaas is gebakken door Bakkerij Timmer uit Oosterend. Familiegroep verplaatst De maandelijkse bijeenkomst van de familiegroep van de GGZ wordt dinsdag niet gehouden op de gebruikelijke locatie, maar in het wijkgebouw van de Thuiszorg, Gro te Wallerweg 3 in Schagen. De bij eenkomst duurt van 19.30 tot 21.30 uur. Voor meer informatie: Ellen de Leijer, tel. 0223-661670. De scouts gaan niet alleen langs<s deuren, op de Groeneplaats sta: de hele dag een kraam waar spe culaas wordt verkocht. Daar word ook koffie, thee en warme chocola demelk geschonken. De actie duun van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens een gezamenlijke lunch cc de Groeneplaats presenteert zfr de nieuwste groep van ScoutmS Texel, de Plus-scouts. Workshop verlichting De stichting Duurzaam Texel houdt donderdag speciaal voor onderne mers een workshop energiezun verlichting. De deelnemers worde" door Rob uit de Bosch op de hooc te gebracht van de laatste stand van zaken omtrent spaarlampen e' LED-verlichting. Ook wordt infor matie gegeven over de kosten va1 aanschaf en verbruik. De bijeen komst wordt gehouden in hotel De" Burg aan de Emmalaan en beg"- om 20.00 uur. Opgeven kan via te 320723, fax 321160 of e-mailadre5 info@duurzaamtexel.nl. Wij o Wij z Zij w

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 2