ap Kunstenaars richten vereniging op ieten van kookkunsten leerlingen Schoorsteenbrand door constructiefout Belangenbehartiging één van de kerndoelen Provincie maakt kruising veiliger Bij dunning meelopen met blesser TEXELSE j COURANT smmissie it werd met meloen, vlees- op Bourgondische de leerlingen van 3-vmbo technieken had- zich vrijdag flink uitgesloofd keuken. Ze bereidden een diner voor 51 cliënten De Zonnebloem. Dit het kader van het landelijke 'Make a diner day' waarin onder de aan- VERVOLG VAN PAGINA 1 Rommelmarkt "danks dat deze situatie voor veel 'gemakken zorg, zit er ook een 8de kant aan de zaak. 'We halen jaar zo'n €15.000,- op met de ïkten, maar afgelopen jaar had ik twee markten nodig om de kos te dekken. Aan de huur van de thuurwas ik €5000,- kwijt en daar- fist nog de verzekeringen voor 'vrijwilligers, dat zijn er per markt Wig, en de verzekering van alle !en. Misschien dat er door deze Jatie wat meer aandacht ontstaat or de financiële kant van de rom- Wiarkt.' n ander probleem is dat er geen 'Olging is voor Eldering. 'Vroe- waren er meerdere kapiteins ieder een onderdeel van de frkt op zich namen. Sommigen 'Overleden of zijn inmiddels over tachtig jaar. Daar kun je geen roep meer op doen. Er kwam Sds meer op mijn schouders liggen en eigenlijk doe ik op moment alles. Ik ben inmiddels laar en ook voor mij komt er 1 keer een eind aan.' Eldering atste meerdere oproepen in het 8nc/er Nieuws, zonder resultaat, heeft helemaal niemand gerea- ord, Ik heb wel eens aan andere Mligers gevraagd of ze de kar ten trekken, mocht ik het loodje ten. maar iedereen vindt dat het •eel tijd in beslag neemt.' rommelmarkten worden in 2008 juni, 12 juli, 26 juli en 9 'stus gehouden. De inzameling Het diner ging wat later van start dan gepland, doordat nog niet alle taxi's er waren. Om de tijd te doden, voor zagen de leerlingen alle gasten van drinken. Ook speelde Jan Bakker op zijn accordeon. De scholieren waren ingedeeld in twee groepen. De ene groep kookte, de andere serveerde. De koks waren al een dag eerder begonnen met de voorbereidingen. Volgens docent llian de Kleijn was het spannend omdat ze nog nooit eerder voor zo'n grote groep had- is inmiddels gestart. Spullen kunnen worden gebracht bij de oude kleed kamers van SVO of er kan worden gebeld met Karei Dorst (tel. 318873) den gekookt. Michael Zegers (15) vond vooral het dessert, kaneelijs met vanillesaus en stoofpeertjes en cocotte, lastig om te maken. 'De uitleg was een beetje onduidelijk.' Hij kookt met plezier. 'Ik vind het leuk met gerechten bezig te zijn. Ik wil wel de horeca in, maar weet nog niet of ik kok wil worden.' Het diner had als doel leerlingen kennis te laten maken met vrijwilligerswerk. Michael: 'Daar merk ik niet zo veel van. Ondertussen werden in de kan tine de voorgerechten geserveerd. Volgens Renee Schoonhoven (15) is het belangrijkste dat het eten niet van de borden valt. 'Eigenlijk moet je de borden onderhands dragen, maar dat kan ik niet. Daarom draag ik de borden met twee handen. Dat mag ook.' Bij het inschenken van het drinken ging het mis. 'Er viel appelsap naast het glas. Ik heb het goed schoongemaakt.' De leerlingen werden geconfronteerd met vragen van de gasten. 'Een mevrouw vroeg aan mij of de ham gerookt was. Dat mocht ze niet hebben. De ham was inderdaad gerookt. Mevrouw De Kleijn heeft tegen haar gezegd dat ze het moest laten liggen.' De betreffende gast was Geesje Lakerveld. 'Ik word ziek van gerookt vlees.' De meloen vond ze wel lekker. Haar overbuurvrouw had nog niet op de menukaart gekeken en wist dan ook niet wat ze verder nog kreeg. 'Ik laat me ver rassen. Het voorgerecht is in ieder geval heerlijk, dus dat belooft veel goeds voor de rest.' of Siep Eldering (tel. 318480 of tel. 06-49762733). Er worden geen meubels meer ingezameld. Voorlichting voor agrariërs De agrarische Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting Texel ver zorgt de komende tijd diverse bijeenkomsten voor haar leden. Deze wordt steeds gehouden in hotel De Pelikaan nabij De Koog en beginnen om 20.00 uur. De eerste is maandag 12 november, wanneer André Kranendonk en Cees Sloten van WEA Accountants en Adviseurs praten over veranderin gen in de wetgeving voor firma- en maatschapcontracten, het gebruik van toeslagrechten, de BTW op bedrijfswoningen, de nieuwe pacht wet en andere actualiteiten. Op 19 november praten medewerkers van de Rabobank over de toekomst verwachtingen voor de landbouw. Ruud Timmer van de akkerbouw- proefboerderij PPO uit Lelystad spreekt 3 december over optimali- De huidige situatie op de Pontweg ter hoogte van de Redoute, gezien in de richting van de veerhaven. Links het fietspad dat op senng van de graanteelt. Overigens dezelfde hoogte als de rijbaan zal worden gebracht. Op de voorgrond de opstelruimte die aanzienlijk wordt verruimd door een bocht zijn in de uitnodiging die de leden 'n het f'etsPad le leggen. Om het fietspad nog meer te laten opvallen, zal het ter hoogte van de dijkovergang een rode kleur knjgen. hebben gekregen de bijeenkomsten van 19 november en 3 december abusievelijk verwisseld. De nieuwste ontwikkelingen bij de jaarvergadering gehouden en het melken worden 10 december blauwtong staat voor 4 februari op besproken door Klaas Jan Bier- de agenda. Half februari wordt een man van Campina, 17 december excursie gemaakt naar een vlees- gaat het over actualiteiten in de en melkveebedrijf in Drenthe, schapenhouderij, 28 januari wordt Staatsbosbeheer bereidt in de Dennen een dunning voor, die in de winter van 2008-'09 moet wor den uitgevoerd. Bij de dunning worden selectief bomen uit het bos gehaald om de andere bomen meer ruimte te geven. Mensen die willen weten hoe de selec tie in zijn werk gaat, kunnen de komende weken meelopen met de blesser, die de merktekens op de om te zagen bomen zet. De komende weken worden de té dunnen bomen gemarkeerd (geblest). Als dit is gebeurd, maar voordat het hout wordt verkocht, houdt Staatsbosbeheer een discus siebijeenkomst waar mensen hun mening over de dunning kunnen geven. Ongeveer 20 procent van het bos is aan dunning toe. Langs de hele westelijke bosrand wordt zo gedund dat de overblijvende bomen 'diepe' kronen houden. Hierdoor zijn ze vitaler en beter bestand tegen de zeewind. De bomen komen relatief ver uit elkaar te staan, waardoor er licht op de grond komt en jonge bomen makkelijker ontkiemen. De komende jaren zal de bosrand jaar lijks worden gedund, waarbij de omgezaagde bomen blijven liggen. In de rest van het bos worden verschillende percelen zo gedund dat een gevarieerder bosopbouw ontstaat. Zoals tien jaar geleden bij het kruispunt Ploegelanderweg- Monnikenweg zal per perceel ste vig gedund worden of groepenkap plaatsvinden. Hiermee wordt bereikt dat in het bos een meer gevarieerde leeftijdsopbouw ontstaat en meer diversiteit in soorten. Mensen die mee willen lopen met het blessen om te ervaren hoe keu zes worden gemaakt, kunnen voor een afspraak bellen met Staatsbos beheer, tel. 312228. Aan de Zeebries in Den Burg woedde dinsdagavond een schoorsteenbrand. De bewo ners waarschuwden de brand weer omdat ze rook waarnamen. Twee jaar geleden was er ook al een schoorsteenbrand in deze woning. De brandweer constateerde dat er twee branden waren, één in de schoorsteenmantel zelf en één op de begane grond buiten het schoor steenkanaal. De schouw werd ver wijderd en de brand in het rookgas kanaal werd geblust met poeder. Om de achtergebleven brandbare delen in de schoorsteen te verwij deren, lieten de brandweerlieden er een ramoneur (een gereedschap dat bestaat uit stalen kettingen met aan het einde van iedere ketting een hoekijzer) in zakken. De uitgerukte ladderwagen diende als zekering voor de brandweerlieden die op het dak stonden. Volgens Martijn van Hengel, officier van dienst, was de oorzaak van de brand een construc tiefout. 'De schoorsteen is gebouwd door klussers die onbekend zijn met brandveiligheid. Het eerste deel van de schoorsteen is een stalen pijp die te dicht op de schouw zat. Het tweede deel is gemetseld, maar daar zitten scheuren in. Er zit nu een stookverbod op. De schoor steen moet worden hersteld en de gemeente gaat dat controleren Met de rookschade viel het mee. 'De bewoners hebben er gewoon geslapen. Voor hun geruststelling hebben we een koolmonoxideme- ting gedaan en die was negatief.' Gemeente akkoord met achttien holes Een verrassing is het niet, maar burgemeester en wethouders hebben besloten mee te werken aan een uitbreiding van de golf baan bij De Krim tot achttien holes. Het plan bestaat al jaren en heeft tot veel discussie geleid. Een nieuwe stap in het proces is het indienen van de complete aanvraag, inclusief de benodigde Milieu Effect Rappor tage. Daarin zijn alle effecten van de nieuwe baan. zowel de schadelijke als de positieve, op een rijtje gezet. De uitbreiding wordt gecombineerd met verdere natuurontwikkeling van het gebied. Voor de werkzaamhe den kunnen beginnen, is nu nog een vrijstelling ex artikel 19 lid 1 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening nodig. Het onderwerp staat op de agenda van de raadsvergadering van 11 december. VAKANTIES VOOR LICHAMELIJK GEHANDICAPTE MENSEN Nikadel 21 1796 BP De Koog Tel. 32 70 25 Rabobank 36.25.73.360 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 De officiële statuten moeten nog worden vastgesteld en de akte ondertekend door de nota maar de Texelse kunstenaars hebben de intentie uitgesproken een vereniging op te richten om op die manier gezamenlijk naar buiten te kunnen treden. 'Als groep staan we sterker tegenover subsidiënten en is het makkelij ker dingen als een gezamenlijke expositie te organiseren', zeggen initiatiefnemers Marian Smit en Wieneke Boon-van de Kieboom. De vereniging is nadrukkelijk niet alleen bedoeld voor beeldend kunstenaars, maar staat ook open voor kunstenaars uit andere disciplines. De Texelse kunstenaarsvereniging naam moet nog worden vastge steld) kent een lange voorgeschie denis Al enkele malen kwam de spreekpunt aan. 'De leden van die commissie hebben op persoonlijke titel zitting, maar we kregen steeds vaker het gevoel dat van ons ver wacht werd dat we opkwamen voor de belangen van de kunstenaars.' De plannen voor een vereniging kwamen in een stroomversnelling boel support voor. Als je in Tusse de Banke exposeert, moet je zelf je tentoonstelling inrichten, zelf voor de reclame zorgen en zelf suppoost zijn. Je ziet ook dat de bezettings graad van de gemeentelijke expo- lijk aanvragen van subsidies of het organiseren van manifestaties.' Met name met het oog op dat laatste is besloten de vereniging niet alleen open te stellen voor beeldend kun stenaars, maar ook voor mensen uit moet worden betaald.' toen de gemeente te kennen gaf geen geld meer beschikbaar te stellen voor de jaarlijkse expositie van Texelse professionele kunste naars in Tusse de Banke. Opdat de tentoonstelling toch doorgang kon vinden, vroegen Smit en Boon - op persoonlijke titel - gemeente lijke subsidie aan. 'Wel een beetje oprichting ter sprake, maar steeds een kromme situatie, dat je als lid sitieruimte terugloopt sinds er voor andere disciplines, zoals schrijvers, dichters, theatermakers en musici. 'We kunnen op dit moment nog niet zeggen wat we voor hen kunnen betekenen, maar we wilden ze niet bij voorbaat uitsluiten. Als ze zich als lid melden, zien ze blijkbaar ook het nut van samenwerking. We zijn nu eenmaal geen vereniging die voor alles een pasklare oplossing heeft, de leden moeten zelf met ideeën komen. Je moet het meer zien als een vakvereniging dan als een kunstenaarscollectief.' kwamen er kinken in de kabel. 'Dat wordt ons nog steeds nagedragen' van een adviesorgaan subsidie aan vraagt bij degene aan wie je advies vertelt Smit. 'Je hoort steeds weer uitbrengt', vonden ze zelf ook. 'Zo'n kunstenaars zulke moeilijke kunstgreep konden we ook maar één keer uithalen.' mensen zijn, dat er geen land mee .alt te bezeilen en dat pogingen een rareniging op te richten in het verle- öen al vaker zijn mislukt. Maar dat rag misschien zo geweest zijn, dat nu zeker niet meer het geval. Bij ie oprichtingsvergadering hebben ne tenminste niets van deze pro blemen gemerkt. Ook om die reden het goed dat we nu laten zien ook de Texelse kunstenaars het van samenwerking inzien.' van de gemeentelijke advies voor kunst- en cultuur liepen Smit en Boon de laat- jaren steeds vaker tegen het van een gezamenlijk aan- De subsidie werd toegekend en de gezamenlijke tentoonstelling vindt later dit jaar plaats. 'Obk de huur tellen de initiatiefnemers, 'met een De oprichting van een kunstenaars vereniging is ook een van de punten in de onlangs door de gemeente opgestelde cultuurnota. Daarin staat dat de gemeente het zou toejuichen als er een kunstenaarsorganisatie in het leven werd geroepen, 'als belangenbehartiger van de sector en als gesprekspartner voor onze gemeente'. Dat de oprichting van een vereniging niet alleen een gemeentelijke wens was, maar ook door de kunstenaars breed werd gedragen, bleek tijdens de onlangs gehouden oprichtings vergadering. 'We dachten een zake lijke vereniging op te richten', ver van Tusse de Banke was een terug kerend discussiepunt', brengen Smit en Boon in herinnering. 'Het is nooit helemaal duidelijk gewor den wat de reden was om plots huur te vragen en het is nou ook weer niet zo dat je als kunstenaar rijk wordt van een dergelijke expo sitie. Integendeel, exposeren kost zelfs vaak geld. Inderdaad moet je bij veel galeries hanggeld betalen, maar daar krijg je dan ook een hele- klein doel: het organiseren van de gezamenlijke tentoonstelling. Maar tijdens de.vergadering bleek dat met genoeg. Er leefde duidelijk meer.' Uiteindelijk werd 'belangenbehar tiging' één van de kerndoelen van de nieuw op te richten vereniging, al blijft een jaarlijkse tentoonstel ling wel een van de belangrijkste manieren om dat doel te verwe zenlijken. 'Daarnaast wordt gedacht aan contactavonden, het gezamen- Inmiddels hebben 34 - voornamelijk beeldende - kunstenaars toegezegd lid te worden. 'Voor de uitnodigin gen hebben we gebruik gemaakt van de lijst met professionele kun stenaars die de gemeente sinds jaar en dag hanteert. Daar staat 66 namen op, dus meer dan de helft is lid geworden.' De vergadering heeft een voorlopig bestuur aangewezen. Dat bestaat uit Remmelt Loos van Galerie 14-16 Posthuys Texel en de kunstenaars Daan van Loenhout, Rebecca Geskus, Pieter van Schelt, Marian Smit en Wieneke Boon-van de Kieboom. Zij gaan zich bezig houden met de officiële oprichting, waarna in januari een ledenverga- denng wordt belegd. Kunstenaars die zich nog willen aansluiten, sug gesties hebben een naam weten of anderszins informatie willen geven of krijgen, kunnen zich melden bij Marian Smit (tel. 316696, e-mail info@mariansmit.info). VOORZICHTIG!flLS HET NIET DIT D£ l moederborst kout,deugt het nietT «wroON GOE9 0 09-U-ioo> Strijd tegen jeugdig drankmisbruik Het kruispunt Pontweg-Redoute wordt veiliger. In opdracht van de provincie (eigenaar van de Pont- weg) begint aannemingsbedrijf Ooms Construction uit Schoorl- dam maandag met een recon structie die vooral de situatie voor (brom)fietsers zal verbeteren. Probleem is dat het fietspad van de Pontweg aan de zuidelijke kant van de dijkovergang over een lengte van een paar honderd meter aanzienlijk lager ligt dan de autorijbaan ernaast. Automobilisten die vanaf de Redou te de Pontweg willen opnjden (of andersom), zien daarom de gebrui kers van het fietspad letterlijk over het hoofd, wat de afgelopen jaren tot diverse aanrijdingen heeft geleid, waarvan een met dodelijke afloop. Dat was aanleiding voor klachten aan het adres van de gemeente, maar omdat die niet de eigenaar van de weg is, konden geen toezeg gingen worden gedaan. Wél werd een voorlopige maatregel genomen in de vorm van het plaatsen van stopborden en werd bij de provincie een afdoende oplossing bepleit. Dat heeft dus resultaat gehad. Bij de reconstructie zal het fiets pad op hetzelfde niveau als de rij weg worden gebracht. Verder krijgt het pad op het kruispunt zelf een slinger. Daardoor ontstaat voldoen de opstelruimte voor de afslaan de auto's als zij fietsers voorrang geven. Het rechtsafvak verdwijnt. De reconstructie wordt door de pro vincie betaald en moet 7 december zijn voltooid. Tijdens de werkzaam heden zal het verkeer op de Pont weg plaatselijk over één rijstrook worden geleid.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5