I Doortje van Sambeek-Schrama was de folklore N officiële berichten 'Niet afhankelijk zijn van grote leverancier TEXELSE COURANT In Memoriam TE HUUR Gemeente Texel www.texel.r VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 'Het is onvoorstelbaar wat ze allemaal voor ons heeft gedaan. Tante Door was de folklore.' Voor zitter Gerard van der Kooi heeft weinig woorden nodig om de ver diensten van de gisteren op 87- jarige leeftijd overleden Doortje van Sambeek-Schrama voor de Stichting Folklore Texel te schet sen. 'Ze zat al jaren niet meer in het bestuur, maar ze was er altijd nog, elke woensdag. En je kon haar alle voorkomende werkzaamheden laten doen. Dat deed je natuurlijk niet, want je probeerde haar een beetje te ontzien. Aan de andere kant moest ze wel iets te doen heb ben, anders ging het ook niet', ver telt Van der Kooi, die jarenlang met tante Door samenwerkte. Secretaris Marrigje Barnard zegt zich een fol- kloremarkt zonder haar nauwelijks te kunnen voorstellen. 'Eind jaren negentig heeft ze tijdens een dans- demonstratie haar heup gebroken. Daarna lag ze een paar weken in het ziekenhuis. Ik denk dat het de enige woensdagen sinds de oprichting waren dat ze niet bij de folklore is geweest.' Tante Door stond aan de wieg van de folkloremarkt, die op woensdag 1 augustus 1962 voor het eerst werd gehouden. In de lente van dat jaar werd ze benaderd door drie ondernemers - Jan Brügemann, Jan Agter sr. en Ida Sok-Moerbeek met de mededeling dat ze de toeristen iets in Den Burg wilden bieden en waarbij de oude Texelse zeden en gewoonten een rol moes ten spelen. De vraag was of zij het naaien van oude kostuums voor haar rekening wilde nemen. Door tje dreef indertijd een winkel voor hoeden en kleinvak in de Hoger- straat. Ze werd er een beetje door in verlegenheid gebracht, want ze mocht dan wel handig zijn, van klederdracht wist ze niets. Ze kreeg echter hulp van Gerrit de Haan van het Texels Museum. 'Met hem ben ik naar de Oudheidkamer geweest, waar nog wat originele kostuums stonden tentoongesteld. Aan de hand van die gegevens en van de destijds bekende informatie over de klederdracht uit de vorige eeuw ben ik naar Amsterdam gegaan om stof fen in te kopen', vertelde ze in een interview met de Texelse Courant in 1987, toen ze afscheid nam als bestuurslid. Voor de enkele mannen die meede den, werd het maken van de pakken uitbesteed, maar voor de ongeveer veertig vrouwen maakte ze zelf alle patronen. Het naaiwerk werd door de vrouwen gedaan, waarna ze weer naar de winkel van tante Door gingen om te passen. 'Soms leek het nergens op. Er waren er ook een paar bij die hadden nog naai les nodig. Ik ben dan ook avond jes langs geweest om instructie te geven.' Ondanks haar pogingen zo authentiek mogelijk te zijn, werd ze nogal eens aangevallen op de juistheid van de geshowde kleder dracht. 'Dat kwam omdat veel men sen zich hun grootmoeders herin neren, die altijd in het zwart liepen. Rond 1900 was dat ook zo, maar wij baseren ons op de kleding uit de helft van de vorige eeuw. Die was veel kleurrijker en dat past beter bij een folkloristisch evenement dat de folklore tenslotte óók is. Zwart staat zo somber, hè.' De eerste folklore was een groot succes, 's Avonds werden de win kels verlicht met lampions en werd een grote optocht gehouden. Er zouden dat jaar nog drie markten volgen, het jaar erop waren het er zelfs elf. 'Folklore was toentertijd nog een nieuwtje, hè. We trokken duizenden mensen.' Maar gaan deweg nam de animo wat af en eind jaren zestig ontstond zelfs een crisis. Belangrijkste reden was dat de meeste middenstanders wel wil den meebetalen, maar verder hun handen niet uit de mouwen staken, waardoor een steeds kleiner wor dende groep al het werk moest doen. 'Tot 's avonds laat was je bezig met een paar man.' In 1968 gaf het betuur de brui eraan, wat zoveel schrik gaf dat er een actieco mité kwam en uiteindelijk een nieuw bestuur. Doortje van Sambeek was de enige die niet opstapte. 'Laat mij nou maar die pakken blijven doen, dacht ik. En bovendien hou ik hele maal niet van opstappen.' In de loop der jaren groeide de folkloremarkt uit tot een vaste trek pleister. Nog steeds brengen enorme hoeveelheden toeristen 's zomers op woensdag een bezoekje aan de Groeneplaats, waar oude ambach ten worden gedemonstreerd, de schout en Ada van Holland rond wandelen en de Dansgroep Oude Dansen en de Kinderdansgroep hun kunnen tonen. Tante Door hielp waar ze kon, samen met haar echt genoot, ome Piet van Sambeek, die zelf ook in klederdracht liep en voor alle mogelijke hand- en span diensten werd gevraagd. De Kinder dansgroep, die ze had opgericht en waarvan ze lang één van de leiders was, lag haar het meest na aan het hart. 'Als we dan de zevensprong doen en iedereen ligt met zijn hoofd op de grond, dan denk ik iedere keer weer: wat is het toch prachtig allemaal.' Hoewel beiden lang na dat ze offi cieel afscheid hadden genomen geen markt oversloegen, was het echtpaar zich bewust van hun ver antwoordelijkheid. 'De folklore is nu een generatie verder. Het gaat er nu om dat we onze kennis van oude tradities overdragen. Zo heb ik aan iemand van de dansgroep geleerd om kappen te maken. Voor de oude ambachten geldt hetzelfde', vertelde ze in al 1987. Toch was ze volgens velen nog steeds onmisbaar. Bar nard: 'Een jaar of vier, vijf geleden heeft ze voor de hele Kinderdans groep nog nieuwe kleding gemaakt. En twee of drie geleden een nieuwe jurk voor Ada van Holland. We leun den nog altijd een beetje op haar. Zoveel als zij van kleding wist, dat kun je je niet voorstellen. We zullen haar node missen.' Peter Bakker bekijkt het stro waarmee in de biomassaverbrandingscentrale v, water tot zeventig graden wordt verwarmd. Energiedemocratie. Het is een woord dat niet in de Dikke Van Dale staat, op Google nog nauwelijks resultaten oplevert, maar tijdens het bezoek van de groep Texelaars aan Samso meermalen viel. Wethouder Peter Bakker voelde zich er door aangesproken. Het begrip werd geïntroduceerd door Soren Hermansen, de duurzame ener giecoördinator van Samso. Energiede mocratie staat volgens hem symbool voor de wijze waarop een groep men sen zelfstandig met de eigen energie voorziening omgaat en bepaalt welke vormen van opwekking het meest gewenst zijn. Zo'n groep kan volgens Hermansen bestaat uit mensen die zich in een energiecoöperatie hebben verenigd. Bakker kon zich vinden in dat uitgangspunt. 'Voor energie hoef je niet afhankelijk te zijn van een grote energiemaatschappij, je kunt ook zelf het heft in handen nemen en in je eigen behoefte voorzien.' Hij kreeg tij dens de reis bijval van Rikus Kieft, één van de initiatiefnemers van de nieuwe Texelse energiecoöperatie TexelEner- gie en voorzitter van de eerste Raad van Commissarissen. Volgens hem kan een energiecoöperatie als een energiedemocratie worden gezien, omdat de leden binnen een lokaal netwerk met elkaar besluiten wat ze wel en niet willen. Bakker, die duur zaamheid in zij portefeuille heeft, zei onder de indruk te zijn van Samso. Met name de wijze waarop bewoners met leningen van banken kansen heb ben gekregen mee te doen in een coö- /op '.-dit tofdc peratie en energie af te nemen, sprak hem aan. Dat systeem was zode opgesteld dat ook mensen die geer geld op de plank hadden liggen, kon den meedoen. Bakker zei ervan over tuigd te zijn dat een eigen energiecoö-, peratie op Texel kans van slagen heeft. 'Ik ben ervan overtuigd dat er een draagvlak voor is. Het moet een Texels eigen kunnen worden en de aandelen L'ejs moeten net zo aaibaar worden als eer, TESO-aandeel.' Texel is, voor zover bekend, de eerste gemeente in Neder land waar bewoners een eigen ener giecoöperatie hebben opgezet. Dat is mogelijk geworden omdat de overheid de energiemarkt heeft geliberaliseerd Bakker zei er veel voor te voelen me goed onderbouwde plannen beper- kingen in landelijke regelgeving ter discussie te willen stellen. Bij dat laat ste doelde hij onder meer op het ver bod op getijdenenergie in de nieuwe PKB Waddenzee. De gemeente heé de oude plannen daarvoor ondanks het verbod weer uit de kast gehaald en er subsidie uit het Waddenfonds, voor aangevraagd. Op Samso dat het daar was gelukt met goed onderbouwde en gesteunde plan nen de Deense overheid op andere gedachten te brengen. Daar scheelde het ook dat het eiland in 1997 door] de overheid was aangewezen als plek om aan zelfvoorzienendheid in het energieverbruik te werken. Bakker 'Het is vreemd als een overheid aan de ene kant zegt dat de hoeveelhed duurzame energie moet verdubbelen maar het aan de andere kant niet mogelijk maakt. IEN TEXEL Geopend van maandag tot en met vrijdag van 08.30 tot 12.30 uur. Toewijzingen reacties inschrijfdatum Ada van Hollandstraat 8 46 18-07-2000 Schoorwal 32 Via urgentie Driekamerwoning Witte Kruislaan 23 te Den Burg Aantal kamers Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Uiterste inleverdatum woonkamer, 2 slaapkamers €447,78 €449,58 4 december 2007 14 november 2007 1. doelgroep: vanaf 18 jaar (huurtoeslag mogelijk vanaf 23 jaar) 2 met voorrang v lingzoekenden die e erkoopwoning van SWT achterlaten Tweekamerwoning Willem van Beierenstraat 18 te Den Burg (begane grond) Aantal kamers Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Uiterste inleverdatum woonkamer, 1 slaapkamer €272,40 €274,20 2 januari 2008 14 november 2007 1. doelgroep: vanaf 18 jaar (huurtoeslag mogelijk vanaf 18 jaar) 2. met voorrang voor woningzoekenden van 18 t/m 22 jaar Vierkamerwoning De Dageraad 24 te Den Hoorn (hoekwoning)(vaste trap naar zolder met dakkapel) Aantal kamers Kale huurprijs Totale huurprijs Beschikbaar per Uiterste inleverdatum woonkamer, 3 slaapkam €491,00 €492,80 2 januari 2008 14 november 2007 doelgroep: vanaf 18 jaar (huurtoeslag mogelijk vanaf 23 jaar) t voorrang voor woningzoekenden die een verkoopwoning van SWT achterlaten 8 nieuwbouw huurappartementen Volmolen te Den Burg-Oost Mede door de verkoop van bestaande huurwoningen is Stichting Wonen Texel in staat om specifiek voor starters onder de 23 jaar mooie en betaalbare appartementen te bouwen. In de nieuwbouwwijk de Volmolen in de Mars worden momenteel 34 huurappartementen gerealiseerd, in twee apparte mentsgebouwen. De appartementen staan aan de Vuurvlinder. Het woongebouw, waar wij nu huurders voor gaan zoeken, bestaat uit acht appartementen en twee luxe penthouses Deze appartementen worden in het najaar van 2008 opgeleverd. SWT wil deze appartementen nu al toewijzen om nieuwe huurders de kans te geven zelf keuzes te maken op het gebied van keukenmaterialen en meerwerk. De acht appartementen die speciaal zijn gebouwd voor jongeren, worden met voorrang toegewezen aan deze doelgroep en worden daarom verhuurd voor een kale huurprijs van 295,- per maand. Een unieke kans v r jonge starters dus! De begane grondappartementen hebben een woonkamer met open keuken en openslaande deuren naar het terras. Via de L-vormige hal komt u in een slaapkamer van 11,3m2 met tuindeuren en een tweede slaapkamer van 7,2m2. Voor keuken, badkamer en toilet mag u zelf de tegels uitzoeken. De appartementen op de verdieping hebben dezelfde indeling. Twee appartementen hebben een uitbouw en twee appartementen een Frans balkon. Uiterste inleverdatum 14 november 2007 2 nieuwbouw huurpenthouses Volmolen te Den Burg-Oost SWT krijgt tegenwoordig steeds meer vraag naar ruimere en luxere (senioren)woningen. Daarom komen er boven de acht appartementen twee hele ruime penthouses van 93,9m2. De royale woon kamer met open keuken (45,4m2) heeft openslaande deuren naar een loggia. De hoofdslaapkamer, opp 25,7m2, heeft openslaande deuren naar een frans balkon De andere twee slaapkamers zijn 10,9 en 9m2. De luxe badkamer heeft een aparte doucheruimte, ligbad en wastafel. Verder beschikken de penthouses beide over een inpandige bijkeuken met aansluiting voor wasmachine en droger en een ruime hal. Aspirant-huurders hebben ruime mogelijkheden om het appartement nog aan te passen aan hun eigen wensen. Kale huurprijs: 525,- (geen huurtoeslag mogelijk) jS Uiterste inleverdatum 14 november 2007 Kijkt u op www.wonentexel.nl voor info en online inschrijven. BOUWZAKEN Aangevraagde bouw- en sloopvergunningen Roggeslootweg 105 in De Cocksdorp: gedeeltelijk vergroten van een zomerhuis (ontvangen 30 oktober 2007); Langeveldstraat 8c in De Cocksdorp: geheel oprichten van antennemast ten behoeve van mobiele telefonie (ontvangen 31 oktober 2007); Schilderend 139a in Den Burg; gedeeltelijk vergroten van een recreatief opstal (ontvangen 31 oktober 2007): Kot- terstraat 17 in Oosterend: gedeeltelijk vergroten woonhuis (ontvangen 31 oktober 2007); Vuurtorenweg 120 in De Cocksdorp: slopen van zomerwoning en schuur (ontvangen 31 oktober 2007); Vuurtorenweg 120 in De Cocksdorp: het slopen van het woonhuis (ontvangen 31 oktober 2007); Vuurtorenweg 120 in De Cocksdorp: geheel oprichten van een zomerwoning (ontvangen 31 oktober 2007); Vuurtorenweg 120 in De Cocksdorp: geheel vernieuwen van een woning (ontvangen 31 oktober 2007); Keidelplein 19 in De Cocksdorp: gedeeltelijk veranderen van een woon huis (ontvangen 1 november 2007); Molenlaan 1 in De Cocksdorp: geheel oprichten van een aanbouw (ontvangen 1 november 2007). Tegen deze kennisgevingen kunt u geen bezwaren maken. Bezwaren kunt u pas indienen als de bouwvergunningen en gebruiksvergunnin gen zijn verleend Verleende bouwvergunningen en gebruiksvergun ningen worden gepubliceerd Verleende bouw- en sloopvergunningen Hollandseweg 6 in De Cocksdorp: gewijzigd uitvoe ren van een bouwplan waarvoor reeds vergunning is verleend (verzonden 31 oktober 2007); Koningsweg 14 in Oosterend: gedeeltelijk vergroten van een woning (verzonden 6 november 2007. Volgend de Algemene wet bestuursrecht kunnen belanghebbenden binnen zes weken na de dag waarop deze besluiten zijn bekendge maakt een bezwaarschrift bij Burgemeester en Wethouders indienen. Het bezwaarschnft wordt ondertekend en dient ten minste te bevatten de naam en het adies van de indiener, de dagtekening, een omschnj- vmg van het besluit waartegen bezwaar wordt gemaakt, de gronden van het bezwaar en zo mogelilk een afschrift van het bestreden besluit waartegen het is gencht Wlj wiizen u erop dat u de president van de Rechtbank te Alkmaar, Sector Bestuursrecht, Postbus 2511800 BG Alkmaar, kunt verzoeken een voorlopige voorziening te treffen Bovengenoemde vergunningen kunt u inzien bij de Publieksbalie van het gemeentehuis Vrijstellingprocedure artikel 15 W.R.O. Burgemeester en wethouders willen, met toepassing van artikel 15 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening meewerken aan het bouwplan voor het: plaatsen van een tijdelijk kinderdagverblijf aan de Burdetstraat 2 in Den Burg; vernieuwen van een terras aan de Krimweg 660 in De Cocksdorp; gedeeltelijk vernieuwen en vergroten van een berging aan de Lijnbaan 33 in Den Burg; gedeeltelijk vergroten van een woning aan de Spin- baan 4 in Den Burg. De bouwplannen zijn in strijd met de ter plaatse geldende bestem mingsplannen. De conceptbesluiten liggen vanaf 12 2007 gedurende twee weken ter inzage bij de Publieksbalie van gemeentehuis. Gedurende de termijn van ter inzage ligging kan ieder schriftelijk zijn zienswijze kenbaar maken. Vrijstellingprocedure artikel 19 W.R.O. Burgemeester en wethouders willen, met toepassing van artikel 19, lid 3 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening medewerking te verlenen aan de bouwplannen voor het: gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan het Hogereind 38 in De Waal; veranderen/vergroten van een woonhuis (serre) aan Dijkmanshuizen 4 in Oudeschild. Burgemeester en wethouders willen, met toepassing van artikel 19, lid 2 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening meewerken aan het bouwplan voor het: vergroten van een zomerhuis aan de Slufterweg 132 in De Cocksdorp. De bouwplannen zijn in stri/d met het ter plaatse geldende bestem mingsplan. De conceptbesluiten liggen vanaf 12 november 2007 gedurende zes weken ter inzage bij de Publieksbalie van het ge meentehuis. Gedurende de termijn van ter inzage ligging kan een ieder schriftelijk zijn zienswijze kenbaar maken Agenda lokale welstandscommissie De lokale welstandscommissie vergadert wekelijks op dinsdag vanaf 11.30 uur. De agenda is voor een ieder ter inzage op www.texel.nl, onder organisatie: Agenda's en verslagen. En bij de publieksbalie vanaf maandag voorafgaande aan de betreffende vergadering. Indien u de vergadering wilt bijwonen kunt u dit aanmelden bij genoemde balie of via de gemeentelijke plantoelichter (0222) - 362185. MILIEUZAKEN Kapvergunning Burgemeester en wethouders willen, met toepassing artikel 4.5.2. van de Kapregeling in de Algemene Plaatselijke Verordening Texel en overeenkomstig het bepaalde in de Algemene wet bestuursrecht, meewerken aan: F.H. Veltkamp voor 5 populieren aan de Molenstraat 78 op de erfgrens tussen de tuin en school in het centrum van Den Burg. H.W.Z. de Graaf voor 1 populier en 1 abeel aan de Pelikaanweg 75 in de achtertuin. De aanvraag om kapvergunning ligt gedurende twee weken voor belanghebbenden ter inzage bij de Publieksbalie in het gemeentehuis. Binnen deze termijn kunnen belanghebbenden hun mondelinge ol schnftelljke zienswijze indienen bij Burgemeester en Wethouders van Texel, Postbus 200, 1790 AE Den Burg. Nadere informatie, telefoon nummer (0222) 36 21 20. VERKEERSZAKEN Verkeersmaatregelen van tijdelijke aard Voor werkzaamheden zijn de volgende tijdelijke verkeersmaatregelen nodig; Tussen de veerhaven en Den Burg het afsluiten van Redoute, ter hoogte van de Pontweg, voor alle verkeer van maandag 12 november 2007 tot vrijdag 7 december 2007 In het Hoge Berg gebied het afsluiten van het Doolhof, ter hoogte van nummer 7, voor alle verkeer op donderdag 29 november van 7 uur tot 17 uur. In Den Burg een gedeelte van de Abbewaal voor nummer 27 voor alle verkeer van maandag 12 november tot vrijdag 6 juni 2008. De werkzaamheden zijn afhankelijk van weersomstandigheden, ver tragingen zi/n daardoor mogelijk. De verkeersmaatregelen worden genomen om de veiligheid van de verkeersdeelnemers en de werkers aan de weg te bevorderen. Meer informatie over de verkeersmaatre gelen van tijdelijke aard is te verkrijgen bij de heer D. van Sijp van de afdeling gemeentewerken, telefoon 06 13225221. OPENINGSTIJDEN Openingslijden maandag t/rn donderdag 8.30 - 12.30 uur vrijdag' 1S.00 -19.00 uui gemeentearchief: dageiijls i0.30 12.30 uur 'op vrijdag bntxifm w?(t* w getnw», hwwki «nwaMw Groeneplaats 1 Postbus 200 1790 AE Oen Burg T (0222) 362 121 1 (0222) 362 287 f emaifótexel.nl Gewijzigde openingstijden Op vrijdag 23 november zal de publieksbalie geopend zijn van 8.30 tot 12.30 uur. Op 30 november zijn de normale openingstijden van 15.00 tot 19.00 uur weer van toepassing. Hai i kr bijt ^schi Ibin rerij 'eur '199 n zijr 5 ge tgoe anisi stan inair "alei mgt m ve ils V\ wer '«•ge culi Dé :ste rps I ft WO F me hnsvi |ghei fRanc I Tex I s

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6