Inzamelingsactie voor Roemenië Han Wilmink COM Texel viert 20-jarig bestaan TEXELSE 7 COURANT Van Rijsselberghe tweede in open Franse titelstrijd Gevoelige nederlaag En Passant Eéns marinier, altijd marinier... Rondewinst voor Westdorp-Zaal EETCAFÉ' W DE KROONPRINS Han heeft de gave om de eeuwenoude Bijbelse geschiedenis te combineren mei eigentijdse gerechten. Zijn eenvoudige uitleg van ingewikkéldezaken maakt dit boek extra toegankelijk en bruikbaar. Jonnieen ThérèseBoer (De Librije) werkgroep Hulp aan Oost- iiropa heeft maandag een jchtwagen met goederen naar Roemeense plaats Tecu- gestuurd. Het dorp werd in jgustus door een overstroming steisterd. 'De groenten die de delen seefl ensen verbouwden is weg, kip enzijn weg, ze hebben voedsel andere goederen nodig', aldus ener' van der Vis. evrachtwagen van AB Texel wordt door Harry Wetenkamp bderweg heeft hij een paar adres- in waar hij wat heen brengt, maar afddoel is Tecuci. De truck heeft n inhoud van honderd kuub en bomvol linnengoed, matrassen, ikbedden, kleding, schoenen en ■Ifs een wasmachine.' De goe deren worden in Tecuci verspreid onder de mensen. 'Roemenen uit het hele land doen mee aan werkgroepen om alles weer op te bouwen. Daarom hebben we ook deuren en aanrechtbladen meege geven.' Probleem is dat de werk groep op Texel op dit moment geld tekort komt. 'Harry wil zelf niets hebben, maar de brandstof moet wel worden betaald. We hebben het geld voor dit transport nog niet bij elkaar, maar de spullen moesten gewoon die kant op. We konden niet langer wachten.' Daarnaast zamelt de werkgroep geld in om naar de Roemenen te sturen zodat ze voedsel kunnen kopen. Mensen die geld willen storten, kun nen contact opnemen met Ria van der Vis via tel. 0636202181. VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Dorian van Rijsselberghe heeft op de open Franse kampioenschap pen de tweede plaats in de (Olym pische) RSX-klasse veroverd. Een knappe prestatie, want in het deelnemersveld van 27 surfers was de Europese top ruim verte genwoordigd. De titelstrijd werd van 1 tot 5 november gehouden bij Brest in Bretagne. Van Rijsselberghes verwachtingen waren niet al te hoog gespannen. Hij hoopte veel te leren en op een positie in de top tien. 'De concurrentie was sterk. Je mocht alleen deelnemen als je was uitgenodigd en daar ging een strenge selectie aan vooraf.' Als con currenten trof hij onder meer de voltal lige Olympische ploeg van Frankrijk, naast surfers uit Engeland, Bulgarije en Canada. Van Rijsselberghe was de enige Nederlandse deelnemer. De surfers voeren zeven races, waarvan de beste vijf meetelden voor het klas sement. Ze kregen daarbij te maken met relatief lichte omstandigheden. Het gebrek aan wind betekende wel dat de deelnemers veel pompende bewegingen met hun zeil moesten maken om de vaart erin te houden. 'Dat is zwaar. Het is net of je veertig minuten aan het opdrukken bent.' Met een vijftiende plaats verliep de eerste race ronduit teleurstellend, maar in de tweede voer de jeugdige Texelaar al naar de vijfde plaats en in de derde ging hij zelfs met de overwinning aan de haal. In het vervolg voer hij zeer constant, al moest hij een paar maal een slechte start goedmaken. In de voorlaatste race rukte hij in de slot fase op van de 21ste naar de tweede plaats, in de laatste van de tiende naar de eerste. Volgens Van Rijssel berghe dankt hij zijn succes vooral aar. recente conditie- en krachttrai ningen. Ook leert hij steeds beter te profiteren van plotselinge windvlagen. 'Een kwestie van goed opletten. Je ziet het bijvoorbeeld aan de kleur van het water. Als je dat herkent, kun je zomaar een paar concurrenten voorbij varen.' Eind november vertrekt Van Rijsselberghe voor bijna twee maan den naar Nieuw-Zeeland. Eerst staat het open nationaal kampioenschap op het programma staat, 10 janu ari beginnen er de wereldkampioen schappen. 'Vorig jaar werd ik 29ste op het WK. De top dertig moet dus kunnen, absoluut. Maar ik ga voor een plaats in de top twintig.' Bandstoten DVO Na twee maanden competitie van de bandstoters van biljartvereni ging DVO valt vooral het sterke optreden van Wim van de Wetering op. Hij voert met grote voorsprong op Siem Bakker, Dick Raateland en Wim Vendel de ranglijst aan. Het verschil in het aantal gespeelde partijen geeft wel een iets vertekend beeld, maar dit kan zowel voorde lig als nadelig uitpakken. Gemiddeld hebben alle spelers twaalf partijen gespeeld, al zit enkelen daar nog flink onder. Henk Prins is als 22ste speler aan de competitie toegevoegd. Frans Bik blijft iets achter op Wim Vendel, ook een bedreven librespeler. Bik speelt wel een iets hoger gemid delde. De meeste spelers moeten per partij tussen de vijftien en de twintig caramboles maken, vijf deelnemers kunnen met minder caramboles toe, zeven moeten er meer maken. NK limiet voor Eschweiler Sverre Eschweiler uit Den Burg heeft afgelopen weekend bij wedstrijden in Amsterdam een nieuwe limiet voor het NK Zwemmen behaald. Eschweiler zwom een persoonlijk record van 1.03,07 min. op de 100 rugslag. De tijd was toereikend om volgend jaar op die afstand aan het NK te mogen meedoen. De Texelaar zwom in Amsterdam ook persoon lijke records op de 100 meter vlin derslag (1.05,35 min.) en 100 meter vrije slag (0.55,72 min.). Hoge series in bowlingleague Zowel de heren als de dames gooiden dinsdag hoge ogen in de bowlingcompetitie voor bedrij- venteams. Piet Kager had met een game van 236 en een serie van 840 met alleen de hoogste serie van de avond, maar ook van het nog prille seizoen. Paul van Dijk scoorde goed met een game van 212. Bij de dames ver brak Trijn Stiggelbout met een serie van 721 het seizoensrecord. Ook Gerry Verseput deed met een game van 203 van zich spreken. Over het algemeen werd er boven gemiddeld gescoord. De spelers lijken warm te lopen voor het kerst toernooi, dat op 15 en 16 december wordt gehouden. Uitslagen: L'Avemr-'t Pruttelhuus 1-4, Torenrestaurant- Land en Zeezicht 4-1; Kraanverhuur Kager- Hotel Tatenhove 3-2; Sam Sam-Tegelbedrijl Huijsman 3-2, Blauwe Piste-Loonbedrijf Plaatsman 1-4; De 12 Balcken-Steenenplaats Schrama eerste op ranglijst DVO De librespelers van biljartclub DVO hebben er na twee maanden spe len gemiddeld 25 partijen op zit ten. De ranglijst wordt aangevoerd door Harry Schrama, die een kleine voorsprong heeft op Gerard van der Kooi. Gosse Krüger, Dirk Sijt- sma en Mare Schraag maken de topvijf vol. De gemiddelden van de deelnemers zijn inmiddels meer in verhouding gekomen. Gerard van der Kooi maakt met dertig caramboles zijn reputatie waar. Ook kampioen Ries Balk zit in een stijgende lijn en moet er nu vijf endertig maken. De deelnemers aan de donderdag competitie hebben nog maar 24 wed strijden gespeeld. De ranglijst wordt hier aangevoerd door Paul Eelman, met een flinke voorsprong op Sylvia Sessink, Wim van de Wetering en Wim Leydekkers. De hoogste sco res werden de afgelopen maanden gespeeld door Wim Vendel (60), John Sessink (52) en Rinus Vittali (46). De schakers van En Passant heb ben in de regionale competitie voor clubteams een even onverwachte als pijnlijke nederlaag geleden. Magnus uit Schagen bleek met 5V2-2V2 te sterk. De Texelaars ble ven daardoor op vier punten staan en zakten naar de tweede plaats. Koploper is HSV De Eenhoorn uit Hoorn.dat zes punten heeft. Het zat het eerste achttal van En Passant. Doordat er maar zeven in plaats van acht spelers beschikbaar waren, stond het team al met 1- 0 achter voordat de wedstrijd nog moest beginnen. Toch waren de Texelaars schakers vol vertrouwen en hoopten ze op ten minste een gelijkspel. Aanvankelijk waren de vooruitzichten niet slecht. Jaap Dros had aan het eerste bord geen moeite met zijn tegenstander en won, waar door de stand weer gelijk was. Ook Thomas Richter leek op een punt af te stevenen, maar hij ging in de fout en nam met remise genoegen. Een nieuwe tegenvaller, want Richter had voor zijn misgreep de beste kansen. Paul Eelman kwam ongelukkig uit de opening. Hij vocht voor wat hij waard was, maar kon het tij niet keren. Piet Bakelaar kwam in zijn partij gedrukt te staan, maar weerde zich sterk. Op het moment dat de tijdnoodfase voorbij was en Bakelaar enige lucht dacht te krijgen, verraste zijn tegen stander hem met een winnende aan val. Daarmee hadden de schakers uit Schagen al 3Vz punt en moesten de Texelaars moesten de overige drie partijen winnen. Frans Eijgenraam speelde een prima partij en pakte, na een lange worste ling, een vol punt. Dick van Barneveld had zijn tegenstander volledig in de tang. Het kon met anders of hij ging winnen. Van Barneveld raakte echter het spoor volledig bijster, sloeg een remiseaanbod af en verloor alsnog. Daarmee was de nederlaag voor En Passant een feit. Een extra tegenval ler vormde het verlies van Rinus Vit tali, die zich vergiste in de bedenktijd en door zijn vlag ging. Achteraf bleek dat ook hij goede winstkansen had. lan Wilmink schrijft 'Bijbels Culinair' i kookboek geïnspireerd op bijbel. Dat is in het kort de schrijving van Bijbels Culinair, binnenkort verschijnt bij uit- «erij Kok-Ten Have in Kampen, ileur.is Han Wilmink, van 1990 1995 predikant in de gerefor- serde kerk van Oosterend. "zijn tijd op Texel greep Wilmink gelegenheid aan om - voor goede doel - wijnproeverijen te lamseren. Dit leidde in zijn nieu- standplaats Zuidlaren tot Bijbels finair, avonden met recepten en balen uit de bijbel, want 'eten sgt mensen samen en samen verbindt op meerdere wijzen', ïs Wilmink zelf zegt. Na Zuidla- werd Wilmink predikant van de N-gemeente Zuid-Zwolle, waar culinaire hobby wat uit de hand Dat leidde tot samenwerking t sterrenrestaurant De Librije van familie Boer - 'alweer voor het - doel'- en tot medewerking ]DocuDominee van de NCRV. Toen een van de uitgevers van Kok- Ten Have een workshop Bijbels Culinair bezocht, rees de vraag of Wilmink een boek wilde schrijven in de stijl van de workshop. Dit leidde tot Bijbels Culinair, een bijzonder kookboek van een dominee die ver stand van eten en wijn heeft en het volk tot (h)eerlijk eten wil bekeren. De tien hoofdstukken van het boek zijn alle gerelateerd aan een periode uit de bijbel. Naast wetenswaar digheden over de tijd en informatie over de gebruikte producten geeft elk hoofdstuk de receptuur van een gangenmenu of buffet, voorzien van een wijnadvies. Wilmink, zelf actief in de slowfood-beweging. beschrijft de recepten op heldere en humoris tische wijze, zodat in het boek slow- food, pure smaken, achtergronden, verhalen, sprookjes, voedselge- schiedenis, bijbelse symboliek en anekdotes elkaar afwisselen. Het (gebonden) boek bevat 256 pagina's in full-colour en kost €27.50. Wie ooit als dienstplichtige of als 'beroeps' deel uitmaakte van het Korps Mariniers, komt daar nooit helemaal meer vanaf. Zelfs als de diensttijd meer dan een halve mensenleeftijd is verstreken blij ven saamhorigheid en kameraad schap overeind. 'Eens marinier, altijd marinier', is het devies. Het verschijnsel wordt gekoesterd door de landelijke organisatie Contact Oud-Mariniers die enkele jaren na de Tweede Wereldoorlog werd opgericht en die in elke pro vincie een afdeling heeft. De oud mariniers van Texel zijn verenigd in een eigen (onder)afdeling. Zon dag is het 20 jaar geleden dat die werd opgericht en dat zal gevierd worden. Het initiatief werd in 1987 genomen door Albert Winter, Aad Blom, Nico Erwich en Ide Moerbeek. Zij von den een lokale mariniersorganisatie gewenst omdat het Marsdiep een hindernis was bij het meedoen aan activiteiten van het landelijke en provinciale COM. De onderafdeling kan terugzien op een periode vol activiteit. Ettelijke keren per jaar komen de oud-mari niers bijeen. Een voorbeeld is de kaartavond die eens per drie weken wordt gehouden in de Joost Dour- leinkazerne. Daarbij wordt gespeeld om geld ten bate van terminale patiëntjes van het Emma Kinderzie kenhuis in Amsterdam. Binnenkort vertrekt een COM-delegatie naar Amsterdam om voor €1.500,- speel goed uit te reiken. De oud-mariniers laten zich ook graag inschakelen bij oefeningen, zoals de evacuatie oefening waarbij ook de OSG was betrokken. Vaste prik is de vie ring van de korpsverjaardag op 10 december. Eens per vijf jaar gebeurt dat in Rotterdam, aansluitend bij de landelijke viering aldaar. Ook bij de viering van Koninginnedag op de Mok laat de onderafdeling zich met onbetuigd. Diverse activiteiten hebben een militair-historisch tintje, zoals het bezoeken van het mari niersmuseum in Rotterdam en het marinemuseum in Den Helder, het oorlogsmuseum in Overloon en het kazemattenmuseum van Kornwer- derzand. Een soortgelijke excursie was een reisje naar Arnhem, waar gedurende een Battlefield Tour de Voetpad bij Zilvermeeuw opdracht van Staatsbosbeheer de firma Tatenhove momen een voetpad aan langs een van de Randweg nabij tepsverblijf De Zilvermeeuw. Jwordt een onverhard pad van 'meter lengte tussen de Oude snsweg en het kruispunt Rand- 9-Californieweg. maatregel moet meer rust en ?heid brengen. Dit gedeelte van Randweg is een van de drukste ^en in het nationaal park Duinen 1 Texel, als gevolg van intensief tetisch auto-, fiets- en voetgan gersverkeer. Het is vooral een pro bleem dat de voetgangers van het fietspad gebruikmaken. Zij zouden ook aan de andere kant van de weg in de berm kunnen lopen, maar die staat vol met rozenstruiken, waar door en er alleen maar vlak langs de rijbaan een smal en niet aanlokke lijk paadje is. De rozenstruiken zijn inmiddels gerooid, waardoor ruimte voor het voetpad is geschapen, op veilige afstand van de rijbaan. Met borden zullen de wandelaars hier naar worden verwezen. Het pad is onderdeel van het voor het nationaal park geldende Ver beterplan Infrastructuur en is mede mogelijk gemaakt door een subsidie van de provincie. Het wordt komen de week voltooid. Tevoko tegen Simokos Na een weekje rust speelt het eerste damesteam van volleybalvereniging Tevoko zaterdag in Bovenkarspel tegen middenmoter Simokos 2. Van de vijf wedstrijden die Simokos speelde, werden er twee gewonnen. De spelers van Tevoko zullen hun best moeten doen de punten mee naar het eiland te nemen, aangezien Simokos met slechts 3-2 verloor van Dinto. een naaste concurrent van Tevoko. De wedstrijd begint om 13.30 uur in De Flint in Bovenkarspel. Hans Westdorp en Jan Zaal zet ten hun opmars in de klaverjas- competitie voort en bleken de sterksten in de vierde ronde. In de top van het algemeen klas sement veranderde weinig, Bas Tromp en Frans Stark blijven aan de leiding. Westdorp en Zaal zijn aan een sterke periode bezig. Na vonge week de derde plaats te hebben behaald, eindigde ze deze week als eerste. Zij hadden aan twee hoge scores (ruim 2400 en bijna 2200) genoeg om de concurrentie van zich af te houden. Zij behaalden 7496 punten en stijgen in het klassement van de zestiende naar de zevende plaats. Rob Stapersma zag vaste maat Erik Boogaard wegens ziekte afhaken, maar vond in echtgenote Ilse Sta persma een uitstekende vervanger. Het duo eindigde met een score van 7183 punten als tweede en stijgt naar de zesde plaats. Marja en Martien Bakelaar werden derde. Zij bleven net onder de 7000 punten steken (6985) en stijgen een plaats. Zij staan nu vijfde. Koplopers Bas Tromp en Frans Stark pakten de vierde plaats (6892) en wisten daarmee het gat met de concurrentie te vergroten. Cees Vinke en Carlo Bos hielden de schade beperkt. Hun 6883 punten waren ruim voldoende om de derde plaats vast te houden. Gerda en Freek Veeger herstelden zich goed van de dip van vorige week en ble ven met een score van precies 6800 punten goed in het spoor van de concurrentie. Het gemiddelde was met 6334 punten vrij hoog. Er wer den 43 marsen gespeeld, tot nu toe het hoogste aantal van het seizoen. De verschillen in het klassement blij ven klein. Tromp en Stark blijven aan de leiding en hebben ruim 250 pun ten voorsprong op Gerda en Freek Veeger. Cees Vinke en Carlo Bos staan derde. Ook Willem Koomen en Bart Weijdt en Marja en Martien Bakelaar hebben minder dan 1000 punten achterstand. slag om Arnhem werd bestudeerd. Beide excursies werden gehouden onder leiding van Serge Blom van het Instituut voor Militaire Geschie denis. Hij is de zoon van Aad Blom, de tegenwoordige voorzitter van COM-Texel. Andere activiteiten zijn vaardagen met een marineschip, zoals Hr. Ms. De Ruyter, en de jaar lijkse sportdag in Doorn. Voor begin mei staat een excursie naar de Grebbeberg op het programma en later in het jaar een reis naar Bas- togne om strategische bijzonder heden te vernemen over het Arden nenoffensief van 1944. Het 20-jarig bestaan van COM- Texel wordt maandag 12 novem ber gevierd in de Dourleinkazerne tijdens een traditioneel korpsdiner dat om 17.00 uur begint. Er komen meer dan dertig genodigden. Hoog ste gast is brigadegeneraal Rob Verkerk, de huidige commandant van het Korps Mariniers. Verder zijn de huidige en voorgaande com mandanten van de Mok aanwezig, diverse landelijke en provinciale ver tegenwoordigers van het COM en natuurlijk de huidige Texelse COM- leden, onder wie voorzitter Blom, secretaris Klaas van der Veen, pen ningmeester Herman Ploeger en commissaris Fup Boon. Derde zaterdagteam SVO in het nieuw Eetcafé De Kroonprins uit Oosterend is de nieuwe sponsor van het derde zaterdagteam van SV Oosterend. Zaterdag werd in de nieuwe outfit met 3-1 gewonnen van gespeeld van Vrone 4. Op de foto tonen Niek Kooger, Jan Jaap Hin, Ivo Huizinga, Jothan Purmer, Ron Grisnich, Auke Vermeulen, Dirk Bouthoorn. Johan Bremer, Pot, Jeroen Vooijs en Ben Boerssen hun nieuwe kleding Voorbeeld van een COM-activiteit: deelname aan de Battlefield Tour met informatie over de Slag om Arnhem onder leiding van Serge Blom (links). Verder op de foto van rechts naar links Anton de Jong, Joop Saalmink, Cor Schoenmaker, Klaas van der Veen, Dirk Bakker, John Zwezerijnen, Bert Boekei, Frans de Groot. Fr. Kortenhoeven, Kees Vinke, Herman Ploeger en Erik Broekman. Foto aaa atom) Twee holes-in- one voor Van der Werf Tijdens de wedstrijd om de maandbeker van november deed zich op de golfbaan het uitzonderlijk geval voor dat Jos van der Werf tweemaal een hole-in-one sloeg. De bijzondere prestatie bleek voor Van der Werf niet voldoen de voor de eindoverwinning. Hij eindigde in de eerste categorie (handicap 0 tot 18) op de derde plaats. Jaap Hoogenraad ging met de eer strijken en mag zijn auto een maand lang op de speciale parkeerplaats zetten. In de tweede categorie (han dicap tot 26.4) bleek Laurens Groothuis de sterkste. In cate gorie 3 (handicap vanaf 26.5) werd Wim Westdorp de win naar. Voor de wedstrijd waren speci aal nieuwe leden en adverteer ders uitgenodigd. Dirk Timmer mans bleek de sterkste bij de nieuwe leden De wisselbokaal voor de adverteerders ging naar IBS Oele Schoo. De longest drives werden geslagen door Maeike van der Schaaf en Jos Kager. De neary was bij de heren voor Bob Hoogenraad, bij de dames voor Josje Eel man. Randstad eilandcompetitie Programma dinsdag 13 november Veld A: 19.15 Koetshuis-NIOZ 1 Prinsen 20.00 Prinsen-TESO Koetshuis 20 45 Paal 28-Autocentrale TESO 21.30 Randstad-Bremakk.2 Vlinderw. 22.15 Cocky's-Vlinderwinkel Randst. Veld B: 19.15 Bar Sportief-Klif 23 De Rog 20.00 De Rog-lepe de Boer B.Sport. 20.45 De Waal-Otto's lepe de Boer 21.30 Jozefsch.-Sportsh.l De Waal 22.15 Kobeko-CVI Sportshop 1 Veld C: 19 15 SmashPK-Bremakk. 1 Smash 20.00 Smash'68-Krim Bremakker 1 20.45 Spar-Pet's Place Krim 21.30 Schouwstra-NBC Pet's Place Wedstrijdleiding: Bremakker 1 en Dick (tel. 315096) Uitslagen: TESO-Kobeko 0-3; CVI-NIOZ 1 1-2; Vlinder- wmkel-Randstad 3-0; Bremakker 2-Texelse Autocentrale 3-0. Cocky's Kapsalon-Paal 28/ De Krim 2-1; De Pilaar-Rabobank 2-1De Wit Installatietechniek-PFB 3-0; Ecotiem-NIOZ 2 1-2, Bouwcenter RAB-Falcon 0-3; Inten- eurbouw Texel-Mantje 2-1; Klif 23-Timmer's Bakkerii 2-1; Schouwstra Transport-Smash '68 0-3. NBC Eelman Partners-Smash '68 Piet Kooger 3-0; de Krim-Spar Oudeschild 2-1Pet's Place-Bremakker 1 0-3. de Prinsen van Texel-Het Koetshuis 2-1.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7