Verkaveling, Hogeberg en kamperen bij de boei <L Optimistische landbouw wil aanpak knelpunten Lokale lasten en tarieven op Texel Duurzame energie moet kans krijgen' Verdedigbare uitleg toeristenbelasting Kwartje van Poster weg bij reiniging TEXELSE g COURANT Pleidooi meerderheid raad Toerist betaalt €0,85 in 2008 VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Extra instrumenten en een coördinator voor kavelruil om urgente knelpunten in de landbouw op te lossen, geen verdere onttrekking van landbouwgrond voor natuur, een oplossing voor de schapenhouderij op de Hogeberg en ruimere mogelijkheden voor kamperen bij de boer. Aldus enkele belangrijke aanbevelingen uit het rapport 'Land en Tuinbouw op Texel, resultaat van een agrarisch struc tuuronderzoek op Texel' van Stivas Noord-Holland. boeren hun inkomstenbasis heb ben verbreed. Genoemd worden agrarisch natuurbeheer (62,7 pro cent), reservaatbeheer, recreatie en toerisme (39,6) en zorglandbouw (0,7 procent), verwerking product en huisverkoop (14,2) en loonwerk (11,9). Texelse boeren zijn op het gebied van agrarisch natuurbeheer grond (8.540 hectare) is in gebruik voor akkerbouw- en bollenteelt, de rest is grasland. In Gebiedsplan Texel staat voor natuur een aan koopquotum van 1340 hectare en voor beheersgebied (ruime jas en begrensd) 802 hectare, totaal 2.142 hectare. Doel is om dat uiterlijk 2018 te realiseren. 12 procent van de ontwikkelen, wil een deel dit doen door verdere schaalvergroting en een ander deel door meer natuur- en landschapbeheer, recreatie en toe risme en zorgverlening. Beperkende factor hierbij is dat het quotum voor kamperen bij de boer is gelimiteerd. Geadviseerd wordt de mogelijkhe den voor verblijfsaccommodatie Het rapport, waarvoor de gegevens van 136 bedrijven met landbouw als hoofd- of neventak zijn gebruikt, verstrekt veel informatie over de agrarische sector op Texel. Bijna een kwart van de bedrijven heeft melkveehouderij als hoofdtak, ruim een kwart schapen of vleesvee, voor een kwart is akkerbouw de hoofd moot, tien procent zit hoofdzakelijk in de bollen en nog eens circa tien procent valt onder het kopje overig of tuinbouw. Het aantal deeltijd- bednjven is hier in vergelijking met Nederland opvallend laag. 35 pro cent van de ondernemers is geheel of gedeeltelijk buiten het bedrijf werkzaam. Wat betreft grondgebruik blijkt Texel een overwegend agrari sche regio. Dat het aantal bedrijven de laatste tien jaar met met meer dan twintig procent is afgenomen (koploper is Noord-Holland met der tig procent), zou volgens onderzoe ker Jan Buijs deels te maken kunnen hebben met de afwezigheid van alternatieve arbeid op het eiland. De gemiddelde leeftijd van de bedrijfs- hoofden is 50,1 jaar. Van de onder nemers van 55 jaar en ouder heeft bijna driekwart geen opvolger of er is nog geen opvolger bekend. Deze bedrijven hebben 860 hectare land in gebruik, wat reden was voor gedeputeerde Moens van Natuur en Milieu om te concluderen dat deze grond op termijn vrijkomt voor ande ren. De gemiddelde bedrijfsgrootte is 49,7 hectare, wat relatief hoog is. De onderlinge verschillen zijn groot. Van gemiddeld 80,7 hectare in de polders tot 31,5 op het zuidwestelijk deel van het eiland. 57,2 procent van de grond is in eigendom, waar mee Texel onder het gemiddelde zit. Dit wordt veroorzaakt doordat hier veel verpachtende organisaties actief zijn, zoals stichtingen, kerken en natuurorganisaties. Lage ziektedruk Uit het onderzoek blijkt een sterke wisselwerking in grondgebruik tus sen de verschillende takken. Er rou leert jaarlijks veel land ten behoeve van pootaardappels en bloembollen. Door het ruime aanbod aan verse grond is de ziektedruk relatief laag. De narcis is nog altijd het belang rijkste bolgewas. Jaarlijks daalt de oppervlakte bollen met vier procent. De rundvee- en schapenstapel zijn de afgelopen jaren gestaag afgeno men en daarmee ook de intensiteit van het grondgebruik. Er zijn ruim 2000 melk- en kalfkoeien geteld, net zoveel jongvee, iets minder mestvee en bijna 13.000 schapen. Per melk veehouderij is er gemiddeld 479.500 kilogram melkquotum. De laatste vijf jaar is per bedrijf gemiddeld 69.000 kilogram bijgekocht. Ook hier zijn de onderlinge verschillen groot. Opval lend is de toename van paarden, vooral in relatie met recreatie. Het onderzoek bevestigt dat veel bovengemiddeld actief, wat vooral komt door de invloed van de vereni ging voor agrarisch natuurbeheer De Lieuw. Die wil groene dienstverlening door bedrijven verder ontwikkelen. Knelpunt daarbij is het budget voor de vergoedingen. Het rapport advi seert de mogelijkheden te verruimen en de financiering langjarig te garan deren door middel van een inte graal gebiedscontract. Opgemerkt wordt verder dat de ontwikkeling van zorgboerderijen achterblijft bij de vastewal. Optimistisch Tachtig procent van de onderne mers schat het toekomstperspectief redelijk tot goed in, waarbij de stem ming in het zuidwestelijk deel van het eiland het minst optimistisch is. Als grootste bedreiging worden de plannen voor natuur (Natura 2000 en Waalenburg) gezien, prijs- en markt ontwikkelingen en de geleidelijke afkalving van de sector, inclusief toe- leverings- en verwerkingsbedrijven op het eiland, waardoor de bedrijfs tak aan kracht inboet. Ongeveer de helft van alle cultuur- ondervraagde ondernemers denkt na over bedrijfsverplaatsing, het merendeel binnen Texel. Het betreft onder meer bedrijven in Waalen burg, die moeten wijken voor natuur. Uit cijfers blijkt dat van 2008 tot 2013 430 hectare grond beschik baar komt door bedrijfsbeëindiging en dat er voor schaalvergroting in die periode 730 hectare nodig is. Mede daardoor ontstaat er meer druk op de grondprijzen, die in twee jaar tijd zijn gestegen van €17.900,- naar €20.200,-. Het rapport advi seert geen landbouwgrond meer te onttrekken voor natuur en ter com pensatie van het plan Waalenburg begrensde maar nog niet gereali seerde natuur te ontgrenzen. Onder nemers zijn ondanks toezeggingen van de provincie bang dat er in de toekomst toch extra hectares voor natuur worden geclaimd. Ook vre zen ze dat door realisatie van meer natuur in Waalenburg de schade door grauwe ganzen zal toenemen. Grond ruilen Van de zestig procent van de onder nemers die hun bedrijf verder wil Luchtfoto voor agrarische bedrijven te verrui men, zowel het aantal bedrijven als het aantal bedden/tenten. Wat betreft de verkaveling van bedrijven, zijn verbeteringen nodig. Bijna de helft van de Texelse boeren is bereid grond te ruilen als de agra rische structuur hierdoor verbetert. Geadviseerd wordt urgente knelpun ten op te lossen en een kavelruil- coördinator aan te wijzen die als centraal aanspreekpunt fungeert. Op termijn wordt een totale herverkave ling geadviseerd. Boeren die het land gespreid over het eiland hebben, ervaren de Pontweg als een lastige hindernis. De bereikbaarheid van de landerijen kan ook omhoog door ver betering van dammen en bruggen, betere ontwatering, aanpassing van percelen en de aanleg van kavel paden. Wat betreft de afstand tot burgerbebouwing hoeft tweederde van de bedrijven zich geen zorgen te maken over de milieuvergunning. Zes bedrijven met woningen op min der dan vijftig meter afstand kam pen met problemen. Het betreft met name klachten van geluidsoverlast. Hoewel op Texel met mag worde beregend, zegt 82 procent van u bedrijven tevreden te zijn over q hoeveelheid beschikbaar water. 15 procent kampt met zoute kwelef verder wordt het riooloverstort a de westkant van Den Burg dod betrokkenen als een ernstig bleem omschreven. Aanbevole wordt om de problemen van d schapenhouders op de Hogeberg zl snel mogelijk op te lossen met spe fieke landschapspakketten met e< passende vergoeding. 'Een absolui noodzaak.' Stivas-voorzitter Haif Schipper deed vorige week bij oj presentatie van het rapport op q landbouwers zich als één blok act ter het rapport op te stellen. 'Wat dan kunnen stappen voorwaart worden gemaakt.' Gerard Timmerms n Waalenburg. Realisatie van meer natuur in dit gebied drijft volgens Stivas de grondprijzen op heel Texel op. (Foo Tanhge ijve De politieke partijen heb ben dinsdagavond tijdens de begrotingsraad de nieuwe gemeentelijke tarieven voor 2008 vastgesteld. In dit plaat je een kort overzicht van de belangrijkste lasten en de stij ging ten opzichte van 2007. De meeste lasten zijn alleen trendmatig (inflatiecorrectie) met 2 procent verhoogd. De toeristenbelasting en rioolbe lasting zijn boventrendmatig omhoog gegaan. Toeristenbelasting 2008 De toeristenbelasting stijgt met €0,05 naar €0,85 per persoon per nacht. Daarvan is €0,02 trendmatig en €0,03 boven trendmatig. De extra opbrengst wordt vooralsnog gebruikt voor algemene dekking van de meerjarenbegroting. Bedoe ling is dat in 2008 inzichte lijk wordt gemaakt aan welke investeringen de toeristenbe lasting worden toegeschre ven. De gemeente verwacht €2.327.000,- te innen. De forensenbelasting, gekop peld aan de toeristenbelasting, stijgt eveneens met 6,5 pro cent. Die opbrengst is geraamd op €846.000,-. Afvalstoffenheffing 2008 -Éénpersoonshuishoudens €152,74 (ongewijzigd) -Meerpersoonshuishoudens €246,11 (ongewijzigd) -Recreatiewoning €192,08 (ongewijzigd) In 2009 komen er nieuwe tarie ven die dekkend moeten zijn voor de kosten die de gemeen te maakt voor afvalinzameling. In 2008 wordt eerst bekeken of die reinigingskosten omlaag kunnen. De verwachte opbrengst is 1.430.000,- voor huishoudens en €255.000,- voor bedrijven. Parkeertarief 2008 Parkeren in de binnenring van Den Burg en bij de Lidl in De Koog kost 0,60 per 14 minu ten. Parkeren in de buitenring van Den Burg en elders op betaalde parkeerplaatsen kost €0,60 per 28 minuten. Dat tarief is sinds 2006 ongewijzigd. De gemeente wacht met tariefswij zigingen totdat het lukt tegen lage kosten de parkeerautoma ten aan te passen. De opbrengst is geraamd op €513.000,-. Rioolbelasting 2008 Per eigendom moet in 2008 een tarief van €159,29 worden betaaid. Dat is €6,13 meer dan in 2007. De rioolbelasting is 2 procent trendmatig en 2 pro cent extra verhoogd in verband met de aanleg van de riolering in het buitengebied. In 2008 wordt een nieuw gemeentelijke rioleringsplan met nieuwe tarie ven gemaakt. De geraamde opbrengst is €1.703.000,-. OZB-tarief 2008 Bescheiden 2008 De kosten van een rijbewijs stij gen naar €31,80 €1,10). Een paspoort gaat €48,35 kosten €1,35) en het halen van een identiteitskaart kost €40,70 €9,45). De OZB wordt berekend voor woningen en niet-woningen, met een onderscheid in eigenaren en gebruikers. Woningen €1,00 p/we (ongewijzigd) Niet-woningen -eigenaarsdeel €1,70 p/we (ongewijzigd) -gebruikersdeel €1,43 p/we (ongewijzigd) De OZB wordt berekend door de tarieven met het aantal waarde- eenheden van een gebouw te vermenigvuldigen. Een waarde- eenheid bedraagt €2500,- (een woning die €250.000,- waard is, bestaat dus uit 100 waarde- eenheden). De gemeente heeft de tarie ven ten opzichte van vorig jaar niet gewijzigd, omdat ze worden verrekend met de WOZ-waarde die sinds 1 januari 2007 geldt (is hoger dan de vorige WOZ- waarde uit 2005). Daardoor stijgt de opbrengst in totaal niet meer dan trendmatig met 2 procent. De gemeen te verwacht bij eigenaren in totaal €1.115.000,- te innen, de opbrengst van het gebruikers deel is geraamd op €273.000,-. De opwekking van duurzame energie moet in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied dusdanig worden omschreven dat het niet bij voorbaat kansloos is. Dat heeft een meerderheid van de politieke partijen bepaald tijdens de begrotingsraad. Texels Belang, CDA, GroenLinks en PvdA, die gezamenlijk een voor stel indienden, willen dat duurzame energie een belangrijke rol krijgt bij de tweede fase van het project Ruimte voor Ontwikkeling waarin het nieuwe bestemmingsplan Bui tengebied wordt voorbereid. De partijen hopen zo te voorkomen dat projecten voor duurzame ener gie al in een vroeg stadium stuk lopen op regeltjes of 'onbedoelde definitiebeperkingen'. Dat zou vol gens de partijen ook haaks staan op de ambitie om Texel in 2020 zelf voorzienend te laten zijn in het eigen energie- en waterverbruik. De partijen vinden dat de PKB Wad denzee en het nieuwe Natura 2000- regime evenmin bij voorbaat obsta kels mogen zijn. Om daar soepeler mee om te gaan, zou Texel volgens de politieke partijen een 'pilot-eiland' op het gebied van duurzame ener gie moeten worden. Daarbij wordt een vergelijking getrokken met het Deense eiland Samso dat in 1997 een speciale status voor duurzame energie kreeg. Dat maakte het voor dat eiland makkelijker obstakels in de nationale wetgeving te slechten. Diverse duurzame projecten op of bij Texel smoorden de afgelopen jaren in de kiem door beperken de regelgeving. Het college vroeg recent ook al aan de provincie en het ministerie van LNV bij Natura 2000 te voorkomen dat dat de ont wikkeling van duurzame energie op Texel in de weg zit. De WD en Fractie Weijers stemden tegen het NUi do ruim baan maken voor duurzam ie|f energie. Volgens Gerard Weijers z| jr jaj de ambities te hoog gegrepen. Ge brand Poster (WD) vond de ideeè over duurzaamheid volkomen li ma de lucht gegrepen, sprak van es 3^ 'droomwereldrealiteit' en trok es 0 vergelijking met de Efteling. He; jrca man merkte op dat weerstand vaal iZOr voortkomt uit onwetendheid. Tussen Poster en Eric Hercule (PvdA) ontstond een korte, hete ;-ou polemiek nadat de WD-voorms zijn opvattingen had geuit. De woo- denwisseling smoorde in gelat" nadat Hercules in het heetst va de strijd had geroepen niet tégen; Poster te zijn, maar juist 'van hemli houden'. Ook de WD-voorman koi er luid om lachen. Frans Visman (D66) zei vierkan tegen de komst van windmolensj Texel te zijn. Omdat daarover in he p voorstel niet werd gerept, kon t 1 toch instemmen. Weijers sprak ziel Lj ook tegen windmolens op het eilt uit. Willem Vlas (Texels Belang) vc dat voor het begrip 'rust en ruin een kader moest worden omscl ven, zodat dat die doelstellint niet door duurzame ambities in knel komt. Henny Festen (Grof Links) vond dat niet nodig. Volgens haar wordt al automatisch met rus en ruimte rekening gehouden. di wordt door het college al naar ge-el m/j ken.' Hij vond het 'onbegrijpeiijk r/,e dat de VVD voor het afschaffen va alleen parkeerbelasting wel bereÜ 5fgn was lasten te verhogen. De opbrengsten van het 'kwartje van Poster' worden volgend jaar niet meer gebruikt om de tarieven van de reinigingsrechten te druk ken. Het geld wordt aangewend om de begroting voor 2008 dek kend te krijgen. Het 'kwartje van Poster' (omgere kend €0,11) is een heffing in de toeristenbelasting die in 1993 werd ingevoerd toen de huidige WD- voorman nog wethouder van Texels Belang was. De opbrengst, een paar ton per jaar, werd gebruikt om de tarieven voor Texelse huishoudens laag te houden. Ondanks de andere besteding van het 'kwartje' wordt de afvalstoffen heffing volgend jaar met veranderd. Eenpersoonshuishoudens betalen €152,74, meerpersoonshuishoudens €246,11 en voor een recreatiewo ning moet €192,08 worden betaald. Het geld dat de gemeente volgend jaar toelegt om de kosten te dekken, wordt gehaald uit het zogeheten egalisatiefonds reiniging dat tot bijna zes ton is aangegroeid. Het 'kwartje van Poster' wordt in 2008 in eerste instantie algemeen besteed. Bedoe ling is echter dat het geld in de loop van het jaar aan toeristische investe ringen wordt toegeschreven. Het egalisatiefonds wordt alleen vol gend jaar aangesproken. In 2009 wil het college een kostendekkend tarief invoeren. De opbrengst moet dan toereikend zijn voor de kosten die de gemeente voor het ophalen en afvoeren van afval maakt. Volgens een woordvoerder is de kans aanwe zig dat die kosten omlaag gaan door een nieuwe wijze van afvalinzame ling (onder meer door de komst van ondergrondse afvalcontainers als in de Volmolen). 'Als de kosten goed koper worden, kan een stijging van kostendekkende tarieven ook mee vallen.' Tijdens de begrotingsraad werd nauwelijks aandacht besteed aan de wijziging van het 'kwartje'. Alleen de naamgever merkte ter loops op dat dat 'kennenlijk ook al was verdwenen'. Kerstpakket blijft bestaan De medewerkers van de gemeen te kunnen weer rekenen op een kerstpakket. Een meerderheid van de raad heeft er geld voor beschikbaar gesteld. De PvdA vond het achteraf bezien niet handig dat het pakket twee jaar geleden is wegbezuinigd. Vol gens Eric Hercules is het behoud goed voor de motivatie van het personeel, vooral sinds de reorga nisatie. Met uitzondering van Texels Belang en de Fractie Weijers stem de de raad ermee in €14.775,- uit de algemene reserves te halen. Dat is het bedrag dat twee jaar geleden werd geschrapt. Vorig jaar werd het gemeentelijk kerstpakket ook al met een éénmalige bijdrage in ere gehouden. Een voorstel van de PvdA een twee jaar geleden eveneens weg bezuinigd fitheidprogramma voor ambtenaren terug op dé begroting te zetten (€10.000,-) kreeg geen meerderheid. De meeste raadsle den vonden dat een eigen verant woordelijkheid. Burgemeester Joke Geldorp vroeg de raad ervoor op te waken geen 'jojo-beleid' te voeren door zaken af te schaffen en weer in te voeren. Gerbrand Poster (WD) stelde dat een fitheidprogramma juist kan helpen het ziekteverzuim omlaag te brengen. 'Als het één of twee medewerkers scheelt die daardoor weer aan de slag gaan, is het een goede investering.' Terugdringen van het verzuim was voor de PvdA één van de belangrijk ste redenen voor de herinvoeringen. Texel kent een verzuim van onge veer 7,5 procent en dat is het hoog ste van de gemeenten in de Kop van Noord-Holland. Hercules stelde voor het percentage in 2008 naar 6,5 terug te brengen, maar dat was Geldorp iets te gortig. Zij zei niet verder dan 7 procent te willen gaan, omdat anders de boog te strak wordt gespannen. De burgemeester zei dat het kort ziekteverzuim (maxi maal een week) inmiddels daalt. Gemeentehuis Het nieuwe raadhuis was tijdens de begrotingsraad weer terug op de agenda van de WD. Fractievoorzitter Gerbrand Poster presenteerde afzien van de nieuwbouw als dé mogelijk heid om de lokale lasten volledig te bevriezen en zelfs met trendmatig met 2 procent te laten stijgen. Volgens berekeningen van de WD wordt met de trendmatige verhoging €180.000,- extra van de bevolking gevraagd. Door te kiezen voor verbouw van het raadhuis in plaats van nieuwbouw wordt volgens Poster zoveel geld bespaard dat lastenverhogingen niet nodig zijn. Zijn plan kreeg geen steun bij de overige partijen. Frans Visman (D66) merkte op dat het stopzetten van trendmatige ver hogingen op lange termijn juist tot een sterke stijging van de lasten leidt, omdat de kosten ondertussen wel trendmatig blijven stijgen, waardoor op een gegeven moment een inhaal slag moet worden gemaakt. Een 'verdedigbare uitleg' moet vol gend jaar duidelijk maken waar de opbrengst van de toeristenbelasting aan wordt besteed. Dat was dins dagavond een van de uitkomst van meerdere discussies over de toeris tenbelasting. De gemeenteraad wil in 2008, met het oog op het nieuwe toeristisch investeringsfonds, in kaart brengen (labelen) welke gemeentelijke inves teringen als toeristisch en niet-toe- ristisch kunnen worden beschouwd. Nu worden de inkomsten nog alge meen gebruikt, terwijl volgens meer dere stromingen op het eiland de opbrengst van de toeristenbelasting specifiek aan toeristische doelen moet worden toegeschreven. Texels Belang stelde voor dat het college 'objectieve criteria' opstelt om te kunnen bepalen welke inves teringen toeristisch en niet-toeris- tisch zijn, maar dat ging het college een stap te ver. Scheidend wet houder Rikus Kieft stelde voor de gewenste 'objectieve criteria' om te zetten in het begrip 'verdedigbare uitleg'. Anders zou er volgens hem een onwerkbare situatie ontstaan om het onderscheid duidelijk te maken. De raad stemde daarmee in. Naar verwachting wordt in het eer ste kwartaal van 2008 verder over het onderwerp gediscussieerd. De partijen besloten de toeristenbe lasting volgend jaar zoals verwacht te verhogen van €0,80 naar €0,85. Een voorstel van de PvdA om ook alvast te besluiten dat de toeris tenbelasting in 2009 naar minimaal één euro stijgt voor het toeristisch investeringsfonds kreeg geen meer derheid. Wethouder Kieft adviseerde de raad vooralsnog geen tarieven voor 2009 vast te leggen, omdat de toeristische sector plannen voor de hoogte en vordering van de toeris tenbelasting aan het voorbereiden is. 'Het is beter even te wachten op de voorstellen van de sector.' Daar naast ligt ook nog een plan van het college op tafel de toeristenbelas ting in 2009 met €0,04 te verhogen om de kwaliteit van het strand te verbeteren. Van de verhoging voor volgend jaar is €0,03 boventrendmatig en bedoeld om de meerjarenbegroting af te dekken. De PvdA stemde uit principe tegen, omdat de begroting in theorie ook zonder de extra €0,03 dekkend kan worden gemaakt. Het college houdt volgend jaar voor de zekerheid €338.000,- vrij voor het geval uit de binnenkort te houden kerntakendiscussie naar voren komt dat de gemeente extra personeel nodig heeft. Dan is er alvast financi ële ruimte op de begroting. De WD stemde uit principe tegen elke vorm van belastingverhoging. Een voorstel van de liberalen om de toeristenbelasting volgend jaar naar één euro te verhogen om de parkeer belasting af te schaffen, kreeg geen steun van de overige partijen. Piet Standaart (Texels Belang) merkte op dat de WD een oud plan van Texels Belang uit de kast had gehaald. 'Het voorstel is ook overbodig, want er B Vc Mei VVD morrelt aan maritiem museum Goed idee, maar verkeerde dek king. Die boodschap kreeg d« - /,6 WD dinsdagavond te horen naar aanleiding van een voorstel fietspad langs de Bakkenweg Den Hoorn aan te leggen. nat De liberalen wilden daarvoa k( €350.000,- halen uit het budget va 1,2 miljoen euro dat de raad een paar jaar geleden voor de nieu» S2C bouw van het Maritiem en Juttö ^;f£ Museum heeft gereserveerd, rest van dat budget wilde de WD<r een nieuw fonds stoppen dat vod onderhoud aan straten en weg» bestemd zou moeten zijn. De overige raadsleden lieten WD ^e( fractievoorzitter Gerbrand Pos'.a vur{ weten dat het not-done is te te =g reien aan budgetten van beleid r he in uitvoering is. Het museum en (M ge<. gemeente zetten momenteel a' op alles om vóór het einde van jaar een definitief ontwerp voor nieuwbouw klaar te hebben. €1,2 miljoen wordt daarbij in d i strijd geworpen om subsidie van» provincie en investeringen van fondsen te verwerven. Ook wethouder Rikus Kieft (finan ciën) gaf aan dat het niet kies is der gelijke budgetten open te breker rQe Poster zei dat hij echter niets in 01 3p plannen voor de nieuwbouw tus Rob Heijman (GroenLinks) deedö suggestie de Smitsweg of de Ba*' coiu kenweg eventueel als fietspad ink de richten. Jc ai lek!

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 8