lEnergie benoemt n commissarissen veteranen warm onthaald TEXELSE g COURANT duurzaamheid op Texel Winnaar Gemeentepuzzel dagje weg met botter Vissers vangen zeldzame stekelbaars bij surfstrandje texelse'Jcourant hemt! ierkar lensa r in ra, kon ia Joost steranen OP tde benoeming in 'k ach commissarissen een veteranenpas en de V-vormige draagspeld. Het bleek dat hier geen behoefte is aan een speciale lokale veteranendag, maar wel aan een ontmoetingsmogeiijkheid en gele genheid om als herkenbare groep deel te nemen aan de herdenking op 4 mei. Eén en ander kreeg inmid dels zijn beslag. Het bezoek aan de Mok was zo'n ontmoeting en krijgt zeker een vervolg. De foto toont de Texelse veteranen, poserend bij de ingang van het hoofdgebouw. (Foto Harry de Graal/Beeldbank Tenet) \Yat ik zeggen wou... Manege Met stijgende verbazing en ontzet ting las ik over de plannen voor een groot manegecomplex aan de bosrand bij De Koog, die volgens het krantenbericht de goedkeuring van zowel de welstandscommissie als het college kunnen wegdragen. Vreemd. Je zou toch verwachten dat deskundigheid en goede smaak bij een welstandscommissie hoog in het vaandel staan. En heb ik niet ergens opgevangen dat de gemeen te het Texelse landschap een warm hart toedraagt? Niets is kennelijk minder waar Als het niet zo triest was. zou ik in gelach uitbarsten; hoongelach wel te verstaan. Lida Wels, De Waal. V-V EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Christmas Carols De Muziek- en Dansschool houdt zaterdag 22 december een work shop Christmas Carols zingen. Vanaf 10.15 uur worden onder leiding van dirigent Ellen Verburgt bekende en minder bekende Engelse kerstliede ren ingestudeerd. Omdat gekozen wordt voor zowel één- als meer stemmige liederen is de workshop geschikt voor elk niveau. Om de Engelse sfeer te verhogen wordt een lunch met een Engels tintje geser veerd in Hotel De Burg, waaraan men desgewenst kan deelnemen. De dag wordt afgesloten met een openbare presentatie in de doops gezinde kerk in Den Burg, aanvang 16.00 uur. Voor informatie en aan melding: Muziek- en Dansschool, tel. 313493, e-mail info@mdt-texel. nl. De kosten bedragen €15,- exclu sief lunch. Nieuwe huizen voor jongeren Bij een normale (marktconfor me) huurprijs zou er €442,50 per maand voor in rekening moeten worden gebracht. Door er zelf op toe te leggen, weet de Stich ting Wonen Texel in een nieuw complex aan de Vuurvlinder in de Volmolen acht jongerenapparte- menten te verhuren voor €295,- per maand. De appartementen, die naar ver wachting over een jaar worden opgeleverd, zijn deze week in de aanbieding gegaan. Volgens Chris tine Groen van de SWT zijn ze specifiek bestemd voor Texelse jon geren onder de 23 jaar. 'Boven die leeftijd krijg je weer te maken met andere regels voor huurtoeslag.' De huurprijs van €295,- (kale huur) is volgens Groen bijzonder goedkoop. 'Dat is uniek voor jonge starters.' De SWT kan de huur laag houden door de verkoop van andere huur woningen. De appartementen bestaan uit een woonkamer met open keu ken, slaapkamer en een tweede kleine slaapkamer. Volgens Groen worden ze nu al in de aanbieding gedaan, zodat toekomstige bewo ners kunnen aangeven welke tegels en andere attributen ze ingebouwd willen hebben. Boven de acht jon- gerenappartementen komen twee grote appartementen die in de vrije sector worden verhuurd. De inschrij ving loopt tot 14 november. het bestuur was TexelEnergie een feit. Dat was woensdagavond voor de initiatiefnemers en de kersverse raad reden het glas te heffen. (Foto Harry de Graaf/Baeiabank Texel) oeratie TexelEnergie U.A. is g de grond. Woensdagavond jemden de initiatiefnemers |hun midden zeven commis- >en die het bestuur van de herneming vormen. Op korte Jmijn is ook de aanstelling van pdirecteur te verwachten. Voor Isvesting van het kantoor wordt gekozen uit drie locaties in Den Burg. De Raad van Commissarissen staat onder voorzitterschap van Rikus Kieft en bestaat verder uit Petra Schut, Gerard Bakker, Brendan de Graaf, Kees Groenewoud, Hans Roeper en Gert-Jan Schoorl. Belangrijkste doel van de coöpera tie is het inkopen en later zelf pro duceren van groene stroom voor de eilandgemeenschap. De bedoeling is deze energie voor een concurre rende prijs te leveren, zonder winst oogmerk. TexelEnergie zal aande len uitgeven van €50, - per stuk. Aandeelhouders krijgen korting bij energieafname en hebben stem recht. Net als bij TESO heeft elke aandeelhouder één stem, ongeacht het aantal aandelen dat hij bezit. De nog te benoemen directeur zal zich in eerste instantie bezighouden met het aantrekken van medewer kers, het werven van ledenaandeel houders en het aanboren van subsi diebronnen. Subsidies zijn alleen de eerste tijd van belang; de bedoeling is op termijn zelfstandig te zijn. Op dit moment draait de coöperatie met Europees geld in de vorm van een aanloopsubsidie van Leader Plus en bijdragen van de gemeente en TESO. Omdat een energiebedrijf in deze vorm uniek is, hebben de initiatief nemers de afgelopen weken over stelpend veel bemoedigende reac ties gehad. Daaruit valt af te leiden dat het idee in andere delen van het land wel eens navolging zou kunnen krijgen. Ook landelijke media wilden er meer van weten, maar de initia tiefnemers houden wat dat betreft de boot af. Zolang TexelEnergie in opbouw is, beperkt men zich tot het geven van informatie aan de doelgroep, de inwoners van Texel. De coöperatie heeft inmiddels wel een logo vastgesteld: de bedrijfs naam met de plattegrond van Texel en een brandend vuurtorentje. In de maak is een website die volle dige informatie biedt aan potentiële energieafnemers en andere belang stellenden. irzame energie is niet bepaald voor Texel. Het eiland kent rse vormen van duurzame irgieopwekking en -verbruik, h klein overzicht. i* hgeveer 180 huishoudens, 70 irijven en alle scholen en dorps- ten maken gebruik van zonne- lelen. Een groot deel kwam een sr jaar geleden via een actie van NUON op het eiland. Bij de olen en dorpshuizen hangen rmatiepanelen waarop live te is hoeveel duurzame stroom opgewekt, ïrca 320 huishoudens hebben zonnecollector, waarmee water i douche en wasmachine wordt irarmd. Diverse bedrijven en leftig iioudens hebben een warmte- np, waarmee warmte uit grond- Hs water wordt gewonnen. Bij zwem bad Molenkoog staan zonnepanelen om het water te verwarmen. 30 procent van de woningen op Texel is inmiddels van een Energie Prestatie Advies voorzien. In zo'n advies, vanaf volgend jaar verplicht bij de verkoop van woning, wordt aangegeven waar op het verbruik kan worden bespaard. Veel van die maatregelen werden gesubsidieerd. Sinds begin dit jaar koopt de gemeente de elektriciteit voor open bare gebouwen en straatverlichting in bij de Huisvuilcentrale in Alk maar. De elektriciteit wordt opge wekt, uit de verbranding van Texels afval en mag voor bijna de helft groene stroom worden genoemd Het scheelt zo'n tien mille per jaar in de kosten. Oosterend is sinds april in beeld als proefgebied om meer groene stroom op te wekken, het energie verbruik terug te dringen en tege lijkertijd de afvalstromen in te dam men. Bij Oudeschild staan vijf windmo lens. De molen van Dirk Schagen heeft een vermogen 300 kiloWatt, de vier molens bij de passanten haven elk 250 kiloWatt. Daarnaast heeft Dick Graaf nog een vergun ning voor twee molens die nog niet zijn gebouwd. Er zijn plannen het geheel van zeven in te wisselen voor drie grotere molens met een hoger rendement, maar dat staat tot nu toe allemaal op een laag pitje. Ecomare onderzoekt of het moge lijk is via waterstof in de eigen ener giebehoefte tegemoet te komen. Dat idee borduurt voort op de plan nen die er een paar jaar geleden waren een waterstofeconomie in het leven te roepen. Dat plan ligt stil, maar er wordt bij de herinrichting van het buitenterrein rekening" mee gehouden dat iets dergelijks in de toekomst een realiteit wordt. Behoefte De' duurzame voorzieningen zijn momenteel goed voor 3 tot 5 pro cent van de jaarlijkse Texelse ener giebehoefte van circa 63 miljoen kilowattuur aan elektriciteit en 83 miljoen kuub gas. Jaarlijks gaat er ook nog 12.000.000 liter brand stof doorheen. De gemeenteraad heeft recent de ambitie uitgespro ken Texel in 2020 (in plaats van 2030) volledig zelfvoorziend te laten zijn in energie en water. Texel is daarin niet uniek, op de meeste van de Nederlandse, Duitse en Deense Waddeneilanden leven soortgelijke plannen. Overigens is de huidige behoefte aan elektriciteit, gas en brandstof rond 2030 naar verwach ting verdubbeld. Marga Eelman uit Den Burg heeft de begrotingspuzzel van de gemeente gewonnen. Ze won een dagje uit met de loodsbotter Texelstroom. Christa Leistra Damen uit Den Burg werd tweede en won een theaterbon van honderd euro. De derde plaats van Candida Huysman uit Oude schild was goed voor een dinerbon van zeventig euro. Onder 17 andere deelnemers werden abonnementen voor Molenkoog, Texelse boeken en bioscoopbonnen uitgedeeld. Er deden 126 mensen mee aan de jaarlijkse puzzel in het begroting-in- één-oogopslag-boekje. De oplos sing was 'kerntaken'. Scheidend wethouder Rikus Kieft (financiën) deelde de prijzen uit. n WD n\ Posta (u te leid i en el aft Valse facturen bedrijf TG-Online uit Amster- i heeft valse facturen naar Texel 'urd. Een bedrijf in Den Hoorn een rekening van €284,41 het zogenaamd opnemen van gegevens in een telefoongids op internet. In werkelijkheid gaat het om een aanbieding waar een bedrijf, als er éénmaal is betaald, maandenlang aan vast zit. TG- Online, waarvoor op internet veel waarschuwingen staan, stuurt vaker valse facturen. van 'at ik zeggen wou... in d van ingrote Connexxion wouw en ik moesten zaterdag ^°°9 z')n- We wonen aan de 5 isd* pugg en stapten in de bus die bre«-< Den gurg rjjdt Normaal kun je ts m o op de E|emert overstappen op 'WAft naar De Koo9- De chauffeur ioafc Ce voor dat h'j via de portofoon zou vragen aan het eind bus vanuit Den Hoorn via de Aken- buurt naar de Pontweg om zo bij de Gasthuisstraat uit te komen waar zijn collega al stond te wachten met de bus die ons naar De Koog bracht. Wat een service van Connexxion. Waar maak je dat nog mee? Zoiets kan alleen nog op Texel. Onze dank hiervoor. Martien Roeper, Annemarie Bakker, Den Hoorn. Marga Eelman krijgt de eerste prijs van wethouder Rikus Kieft. Achter haar Chris Leijstra Damen en Candida Huysman. (Foto Jeroen van Hanum/Beeidbank Teren Cees Daalder en Henk van Wijk vingen vorige week donderdag in één van de fuiken bij het surf strandje bij Dijkmanshuizen een zeestekelbaars. Een zeldzame vangst volgens Arthur Oosterbaan, conservator bij Ecomare, zeeste- kelbaarsen komen bijna niet meer aan de Texelse kust voor. De zeestekelbaars is ongeveer tien centimeter lang. Het is een vrij kleine vis met een lange staart en stekels op de rug. Tot 1932 kwamen ze nog veel voor, maar door de Afsluitdijk verdween het zeegras waarin de vis leefde en daarmee ook de zeestekel baars. Oosterbaan: 'Ongeveer tien jaar geleden vingen jongens er een bij de dijk van Oudeschild. Dat heeft toen uitgebreid in de krant gestaan en de baars heeft nog even bij Eco mare in het aquarium gezwommen. Daarna is de vis weer terug in zee gedaan.' De zeestekelbaars van Van Wijk en Daalder ligt inmiddels in de diepvries bij Ecomare. 'Ik denk dat ik hem op alcohol ga zetten. Het dier is toch dood.' Cees Daalder en Henk van Wijk vingen een zeestekelbaars. dan dertig Texelaars die ooit 9^ militair werden uitgezonden .7". het buitenland en daar onder of daarmee te vergelijken dienst hebben amen woensdag bijeen Dourleinkazerne. Com- majoor Aad van Gils gaf uitvoerige lezing met foto- over de 90-jange geschie- dit voormalige vliegkamp, ens leidden andere officieren in twee groepen rond het kazerneterrein, waardoor een goede indruk kreeg van nodig is om de amfi- oefenactiviteiten mogelijk te nn. Daarbij ontbrak het niet aan natje en een droogje. Er was larvoci p koffie, thee en alcoholica en 9et '-1 '-ervloedige nasimaaitijd blonk ad K' :c0r kwaliteit en variatie. Min- nieuwi 5 2o ieuk Waren de onderlinge Juttai (gc(en t\jaast bejaarde vetera- rd. 0 nen die hebben gediend in voorma lig Nederlands Indiê en Nederlands Nieuw-Guinea waren ook mannen present die de afgelopen decennia actief waren bij vredesmissies in Kosovo, Libanon en andere brand haarden. Ze hebben allemaal hun eigen verhaal en gebleken is dat het uitwisselen van die verhalen tijdens samenkomsten in een behoefte voorziet en zelfs van therapeutisch belang kan zijn. Naast de centrale landelijke activi teiten die sinds enkele jaren voor oorlogsveteranen worden georga niseerd, wordt tegenwoordig ook in diverse gemeenten iets voor de veteranen gedaan. Dat gebeurt naar aanleiding van een oproep van de regering. Op Texel inventariseerde de gemeente de wensen van de lokale veteranen die zijn ingeschre ven bij het veteraneninstituut en als blijk daarvan beschikken over VRIJDAG 9 NOVEMBER 2007 Kerkdiensten Zondag 11 november 2007 PROTESTANTSE KERK IN NEDER LAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.45 u. ds. P.A. den Braanker; 14.00 u. oecumenische kindervienng in RK- kerk. Gereformeerde kerk Den Burg: 9.45 u. dankdienst voor gewas en arbeid; 14.00 u. oecumenische kin derviering in RK-kerk. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.F. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 18.00 u. dhr. M.D. Kuiper, oogstdienst met maaltijd. De Cocksdorp: 10.00 u. Wadden- dienst, oogstdient, ds. P.O. Bar nard; na de dienst koffiedrinken in 't Gebouwtje. Oudeschild: 18.00 u. ds. C. der Neder landen, oogstdienst met maaltijd. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat. Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat. Den Burg: 10.00 u. ev. P. Eemans uit Apeldoorn ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor, 14.0 u. oecumenische kindervienng, thema Geven. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.. Wachttorenstudie, 11.20 u. Sint Maarten bedekte niet alles met de mantel der liefde, maar déétde zijn mantel met liefde Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tandheelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers infor matie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086: 314727; 314669: 312270 of 322008 Verloskundigenpraktijk: Waalder- straat 53A, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tel. 313090 of 06- 51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het bere kenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223- 650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44, Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoe ding en verzorging. Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17,00 uur, tel. 0223- 650222. Hulpverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordholland-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedei sende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp. tel. 311477. www dierenpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg, tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul). Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Versla vingszorg Texel, Tubantia, Pontweg 133, De Koog. Voor inlichtingen, advies, consultatie en preventie, tel. 0223-620541 of 06-30215211; peter. molenaar@brijder.nl. Psychologenpraktijk: M. Spijker en Y. Olthof, Ruijslaan 88. 1796 AZ De Koog. tel. 317566. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaltijdvoorziening, alarme ring, klusjesdienst, huishoudelijke oud Papier In verband met de jaarlijkse specu laasactie haalt Scouting Texel geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhard- laan. Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactieQtexelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Stiana,Sibon Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op il ome advertenUeconlraden en aanbiedingen daartoe zi)n van toepassing de Regelen voor het Advedentiewezen van de Stichting ROTA. gevestigd te Amsterdam, zoals gedeponeerd Dt| de Kamer var. Koophandel en FabneKen de Regelenoer het Advertent*,vezen wordt op uw verzoek Abonnementsprijzen 2007: Per half jaar €36,45 34,85 (automatisch) Per jaar €71,10 68,95 (automatisch) Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Nabestelling foto's: www. beeldbanktexel nl dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u. De Buureton, Beatnxlaan 43, Den Burg. Tel. 312696 Alzheimer café: elke laatste dins dag van de maand van 19.15 tot 9.30 uur in De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel. 0222-321001, dag en nacht bereik baar. Advies- en Steunpunt Huiselijk Geweld Kop van Noord-Holland, tel. 0900-2345566 (€0,10/minuut). www. huiselijkgeweldkopvannoordholland. nl. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, Radio Texel TM Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Wilde vaart (herhaling) 21 00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u.Piètelepote (kinderprogram ma) Vandag: Sint Maarten. 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.00 u. Kerkdienst vanuit baptisten gemeente Den Burg 11.00 u. Vlaswiek (muziek en poëzie) 12,00 u. Natuurwijzer 13.00 u.Noud draait deur (Neder landstalig) 14.00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u.Frans gaat het doen (muziek) 16.00 u.Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei 9.45 u. Gereformeerde kerk Den Burg 10.45 u.Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u.Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u.De keuze van... 20 00 u Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogram ma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Even bijpraten met... Van daag: Kinderpsychiater Michiel Pam uit De Waal en Klaas de Jong over Texel- Tango (herhaling) 21.00 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u Country time (muziek) 19.00 u. Musette (volksmuziek) 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 9