Evenementen bepalen imago Texel 'Ermoet één kalender komen voor activiteiten' Modderpak op 4-uurscross 'Eigen groep voor volwassenen' TEXELSE COURANT DINÖUAÜ IJ NUVcMoth 2U07 Volgens de manager is het een kwes tie van de agenda goed in de gaten te houden en daarop inspelen. 'Van april tot en met oktober zitten we con tinu volgeboekt. Dan is het eigenlijk niet nodig om met arrangementen te komen. In rustige periodes is het wel een goed middel om extra inkomsten te genereren.' Hij pleit er dan ook voor om bepaalde evenementen bui ten het hoogseizoen te houden. 'Voor bepaalde evenementen, zoals Texel Op de Texel Air Show komt altijd veel publiek af. De Texel halve marathon, Ouwe Sunderklaas, het Texel Blues Fes tival, Texel Culinair, zo maar een greep uit de evenementen die op Texel worden georganiseerd. Som mige, zoals Ouwe Sunderklaas, kennen een lange traditie, andere, zoals de Texel halve marathon, moeten dat nog zien op te bouwen. Texelaars staan er vaak niet bij stil wat voor impact die evenementen hebben op Texel. Daarom ging de Texelse Courant in gesprek met Anne van der Velde, Wouter de Waal en Rein Stam, allen werk zaam in het toerisme Nog een kleine maand en dan is Anne van der Velde geen manager meer van Stayokay Texel, maar verkast hij naar Stayokay Sneek. Hij werkte vijftien jaar op Texel en maakte veel veranderingen mee. Bijvoorbeeld met het Texel Blues festival. 'Toen ik kwam, was het gebruikelijk dat bands bijna voor niets in Panorama sliepen. Het was altijd supergezel- lig, maar mijn taak was om het toch wat commerciëler te maken. Ik ben toen gestart met arrangementen en ben er best trots op dat dat nu nog steeds goed loopt.' Tijdens het fes tival zijn de kamers alleen te boeken door bluesliefhebbers. 'Ondanks dat het een leuk publiek is, gaat het niet samen met gezinnen. Af en toe sluipt er iemand tussendoor doordat er via allerlei websites kamers zijn te reser veren, maar die mensen bellen we op. Ze mogen komen, maar moeten wel weten dat er voor de rest vrijwel alleen festivalbezoekers zijn.' Tijdens het weekend wordt er bluesmuziek gedraaid en maakt de kok blueseten. 'Op vrijdagavond altijd bonensoep met brood. De kok vindt dat grappig omdat hij dan al die bluesgangers met op hol slaande darmen in de cafés ziet staan. Op zaterdagavond verschilt het per jaar. Dit keer hadden we een stamppottenbuffet, maar vol gend jaar zal het een viergangendiner zijn. Het is belangrijk om te vernieu wen.' De Texel halve marathon werd dit jaar voor het eerst gehouden. 'De atletiekbaan ligt hier vlakbij dus dit is voor atleten een ideale locatie. De organisatie kwam naar ons toe om te overleggen of er iets te regelen viel. Zowel op de eigen website als op de website van de Texel halve marathon boden we een arrangement aan. Dat werd door zo'n kleine zestig sporters geboekt. Ik denk dat er volgend jaar nog meer in zit.' Bij de zestig van Texel lag de finish bij Stayokay. 'Dit was een beetje het centrum van het evenement. Op vrijdagavond was er een pastaparty en ging de film over Jan Knippenberg in première.' Door de ligging bij de sportvelden maken ook voetbalteams graag gebruik van de jeugdherberg. 'We hebben in 2008 twee weekenden waarin alleen voet balteams kunnen boeken. Dat is met het veteranentoernooi van W Texel '94 en nog een ander weekend in juni. Veel voetbalploegen sparen het hele jaar om aan het einde van het seizoen een weekend weg te gaan. Het belangrijkste is dan om goede muziek te draaien en genoeg gekoeld bier in huis te hebben.' Feestdagen Ook de feestdagen bieden mogelijk heden. 'We zijn vorig jaar begonnen met een kerstarrangement. Er waren 150 gasten en ik denk dat we dit jaar vol zitten.' Met oud en nieuw richt het hostel zich onder andere op alleen staanden. 'Een reisorganisatie die is gespecialiseerd in singlevakanties, heeft achttien tweepersoonskamers geboekt. Tegen toeslag kan men daar alleen slapen. Deze mensen ken nen elkaar van te voren niet. Ons personeel beleeft daar veel plezier aan omdat er natuurlijk wel eens iets moois opbloeit. Vooral de nachtwaker heeft veel lol.' Het beleid van Stayo kay is dat mensen zo min mogelijk op de kamers zitten en zo veei mogelijk in de lounge en in de bar. 'In de vierpersoonskamers staat maar één stoel. Af en toe krijgen we de vraag of er drie bij kunnen. Dat mag. maar we leggen wel uit dat we liever hebben dat men in de gezamenlijke ruimtes zit.' Van alle evenementen is de Ronde om Texel landelijk het meest bekend. 'Dat is ook al minder geworden. Vroe ger waren er 750 zeilers, nu niet meer. Toch trekt het de meeste media-aan dacht.' Voor Broadway, het driedaag se theaterfestival dat om de twee jaar in Den Hoorn wordt gehouden, ziet Van der Velde mogelijkheden om lan delijk meer bekendheid te verkrijgen. 'Het is voor kleinkunstliefhebbers een ontzettend leuk evenement.' Afstemming Texel blues is al jaren een trekpleister culinair, is mooi weer belangrijk. Maar anderen zouden best wat later in het jaar kunnen.' Volgens hem ontbreekt het soms nog aan afstemming. 'Tij dens het Texel Blues festival werd ook het g-judo toernooi in de sporthal gehouden. Normaal gesproken sla pen de judoka's hier, maar ik heb er dit jaar niet één gezien. Misschien dat het toernooi niet in een ander week en TVO praat. Ik vind dat de horeca er ook zelf voor moet zorgen dat de overlast minder wordt. Je kunt dron ken jongeren niet zo maar op straat zetten en er vervolgens je handen van af trekken.' WV Evenementen zijn volgens Wouter de Waal, directeur van de WV, erg er nog missen. Wel valt er volgens hem uit sommigen meer te halen. 'Bij Rondje Texel zouden journalisten bijvoorbeeld kunnen worden rond geleid. Dat is een goede manier om Rondje Texel te laten zien.' De Waal ziet een rol voor de WV weggelegd in de regie van de evene menten. 'Ik weet niet of er problemen zijn met activiteiten die dubbel zijn end kon worden gehouden vanwege andere wedstrijden, maar het was wel beter geweest.' Hij mist af en toe de regie. 'Er circuleren nu bijvoorbeeld drie agenda's. Van de WV, Texel.nu en de Texelse Courant. Voor toeristen is het veel makkelijker als die drie zijn geïntegreerd. Ik weet dat er plannen in die nchting zijn.' Van der Velde is een groot voorstan der van de uitspraak van Rob Wortel over de authenticiteit van Texel die hij deed tijdens de aandeelhoudersver gadering van TESO. 'Island Samba was een groot succes en ik heb gehoord dat de organisatie het groter wil maken. Dat moeten ze niet doen. Texel is geen Spaarnwoude waar 30.000 bezoekers op Dance Valley afkomen. Ook Sommeltjespop moet oppassen niet te groot te worden in verband met de geluidsoverlast. De halve marathon daarentegen is weer een evenement dat zich uitste kend leent voor Texel. Het past bij de eigenheid van het eiland.' Toch moet ook de horeca een plaats krij gen binnen het imago van Texel. 'De WV promoot het eiland nu met rust, ruimte en natuur. En de natte horeca dan? Het is een lastig verhaal waarover Stayokay met de WV, TVL belangrijk voor het imago van het eiland. 'Kijk maar eens naar Rotter dam. Die stad stond bekend als win derig en onaantrekkelijk. Amsterdam daarentegen was hip en 'trendy. Dat moest anders en de Rotterdammers hebben zich gericht op het organise ren van aansprekende evenementen als de Dance Parade.' Gevolg was dat de organisatie van de Volvo Oce an Race besloot de race van Amster dam naar Rotterdam te verplaatsen. ■Rotterdam heeft heel duidelijk laten blijken die wedstrijd te willen heb ben.' Ook op Texel zijn er volgens De Waal evenementen die belangrijk zijn voor het beeld van het eiland. 'Ik denk dat Texelaars er zich niet zo van bewust zijn, maar Rondje Texel heeft een wereldwijde uitstraling. Zelfs in Australië wordt de wedstrijd uitge zonden.' Een ander voorbeeld is de Texel Airshow die één keer in de twee jaar wordt gehouden. 'Ik heb dit jaar gekeken en was verrast door de goede organisatie. Eigenlijk vind ik de organisatie van alle evenementen op het eiland van een zeer hoog niveau.' De Waal is sinds april werkzaam als directeur en vindt het daarom moeilijk om te zeggen welke evenementen Een achtste plek en een modder pak, dat leverde de 4-uurscross in het Brabantse Eersel op voor de Texelaars Pascal Veenstra, Arjan van Maldegem, Mathijs de Lugt en Martijn Eelman. Ze moesten ieder om de twintig minuten zo veel mogelijk ronden rijden. Er werd in drie klassen gestreden: internationaal, nationaal en hob byisten. Het Texelse kwartet deed samen met zestien andere teams mee in de nationale klasse. Veen stra: 'We moesten zo vaak mogelijk een parcours van achttienhonderd meter afleggen waarin acht schan sen van zo'n tien meter zaten. Ik deed er per ronde zo'n twee en een halve minuut over.' Iedere crosser moest na twintig minuten wisselen met een teamlid, anders volgden strafronden. 'Elke rijder had een transponder voorop de motor die moest worden over gegeven aan de volgende rijder. Wij wisselden om het kwartier.' Gedurende de race werd het cros sen steeds zwaarder. 'Er kwamen steeds meer sporen in het parcours, ledereen zag op het eind zwart van de modder.' Ook waren er valpartij en en technische problemen, 'leder een is wel een keer gevallen. Dat is gewoon een kwestie van opstaan en weer verder gaan. Ook kreeg Arjan problemen met zijn schakelmecha nisme, maar dat kon hij tijdens de race zelf oplossen.' De doelstelling was in de top tien te eindigen en dat is gelukt. 'Ik ben wel tevreden want het was voor ons de eerste keer dat we aan een 4-uurscross meededen. We moesten het opnemen tegen professionele crossers en volwas senen. Onze jongste rijder, Martijn, is nog maar vijftien jaar.' Veenstra traint zo'n twee tot drie uur per week. Hij is lid van MAB Club Texel afdeling motorcross. Ook sleutelt hij in zijn vrije tijd aan zijn motor. 'Voor een wedstrijd ben Veenstra deed afgelopen zondag je wel een paar uur bezig de motor klaar te maken. Je maakt hem schoon en kijkt of alles nog goed zit.' Daarnaast mountainbiked hij om zijn conditie op peil te houden. 'Ik ben daar niet zo heel erg fanatiek in, maar Arjan fietst wel veel.' Ook houdt hij een logboek bij. 'Sommige onderdelen van de motor gaan een bepaald aantal uren mee.' Het mooie aan motorcross vindt Veenstra de snelheid. 'Het kan hard gaan. In de weekends kan ik me er mooi in uitleven.' Het sterke punt van zijn team is dat ze allemaal door blijven gaan als het moeilijk wordt. 'Bij veel teams zie je dat het op een gegeven moment langzamer gaat. Daar hebben wij niet zo veel last van.' Na afgelopen weekend wil Veenstra meer trainen op het rijden in diepe sporen. 'Ik moet meer gaan crossen op zwaardere banen.' Zondag moeten Van Maldegem en Veenstra opnieuw aan de bak. Dan doen ze mee aan de Red Bull Knockout op het strand van Scheveningen. Vijfhonderd crossers verschijnen aan de start. Zij moe ten in een uur tijd zo veel mogelijk ronden rijden. De tweehonderd die dat als beste doen, gaan door naar de volgende ronde. Dan moeten ze 45 minuten zo veel mogelijk ron den rijden waarvan er vijftig rijders overblijven. Het is dan een kwestie van zo snel mogelijk een ronde af te leggen want na iedere ronde vallen er tien af. Als er tien crossers zijn overgebleven, start de echte finale. Degene die dan als snelste over de streep komt, heeft gewonnen. Veenstra kan niet trainen op het strand, maar heeft wel eens eerder wedstrijden op het strand gereden. 'Dat ging altijd wel aardig. Ik heb er wel vertrouwen in dat ik kan door dringen tot de ronde met de beste tweehonderd.' Marga Wiering, Peter v plus-scouts bekend. De strijd om de Kerstbokaal een sponsorwedstrijd, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het onderhoud van het gebouw. Dit jaar is de bijdrage bedoeld voor eer nieuwe roldeur voor de binnenbak. Er worden wedstrijden dressuur, springen en spel gehouden, waarbij een originele, goed verzorgde aan kleding extra punten geeft. Deel nemers hoeven geen lid te zijn van een vereniging en mogen in de week voor de wedstrijden (gratis) in de manege oefenen. Er worden extra bonuspunten verstrekt voer de hoeveelheid sponsorgeld die wordt opgehaald. Sponsorlijsten zijn af te halen in de manege of te downloaden via n der Voort en Annemarie Witte maakten zaterdag in het clubhuis in Den Burg officieel de geboorte van de WWW.SOmt.info. Daar IS OOk meer (Foto Jeroen van Hattum/Beeidbank Twtei) informatie over het evenement te vinden. keei rel Q' i'ilT; -en DSt jsetdi :h0O Scouting Texel heeft er een nieuwe groep bij. Zaterdag werd tijdens de speculaasactie de geboorte gevierd van de plus-scouts. Dat is een speltak voor scouts boven de 23 jaar. De scouting telt diverse speleen- heden voor leden van 5 tot 23 jaar, maar daarna zijn er geen groepen meer. Om te voorkomen dat oudere scouts in een vacuüm geraken, kent Scouting Nederland sinds enige tijd de plus-scouts. Marga Wiering, Annemarie Witte en Peter van der Voort van Scouting Texel zetten een tijdje geleden een werkgroep op om ook op het eiland zo'n groep in het leven te roepen. De nieuwe eenheid telt inmiddels zo'n tien leden, maar als het aan de oprichters ligt. groeit het aantal naar de dertig. 'Dit is een manier om jongeren die gaan studeren bij de scouting te houden, maar ook om volwassen die meehelpen bij de club een eigen groep te geven', aldus Wiering. Scouting Texel telt ongeveer 100 leden. De plus-scouts staan te boek als buitengewoon lid. Mensen die in hun jeugd nooit lid zijn geweest van de scouting, kun nen zich er ook bij aansluiten. De geboorte (die officieel op 27 oktober plaatsvond) werd zaterdag gevierd in het clubhuis aan de Bernhardlaan tijdens de pauze van de jaarlijkse speculaasactie. De scouts verkochten dit jaar 2825 koeken van bakkerij Timmer. Dat zijn er ruim 300 meter dan een jaar gele den. Het lukte de scouts volgens André Eelman niet om bij iedereen langs de deur te komen, omdat tegen half vier alle speculazen op waren. De opbrengst wordt onder meer gebruikt voor de uitbreiding van het clubgebouw die voor begin volgend jaar staat gepland. Puppytraining Suzan Vlaming begint maandag 19 november met de laatste puppytra- ning van dit jaar. Acht weken lang wordt elke maandag vanaf 17.30 uur een uur getraind, in de buurt van Oosterend. De training gebeurt op een positieve manier, onder meer met het geven van beloningen. Met deze training wordt een goede basis gelegd voor de omgang met de hond. Voor meer informatie: Suzan Vlaming, tel. 06-10692087, e-mail smvsmv@hotmail.com. Meer infor matie is ook te vinden op www. clinidogs.com. i is er oo groot da weekerc Opgeven voor Kerstbokaal Ruiters die op vrijdag 28 en zater dag 29 december in manege Akenburg willen meerijden in de wedstrijden om de Kerstbokaal, kunnen zich hiervoor tot 9 decem ber opgeven in de manege. Texel Culinair werkt seizoensverbredend. gepland, maar mocht dat zo zijn dan vind ik het niet onlogisch dat wij eraan meewerken om dat te verbeteren.' De Waal hoopt dat de strengere natuur- wetgeving de evenementen niet ver jaagt. 'Voor bijvoorbeeld Rondje Texel is het nu al een ramp. De natuur is hartstikke belangrijk, ook voor het imago van het eiland, maar we moe ten oppassen dat we niet doorslaan.' Horeca Rein Stam, voorzitter van de Konink lijk Horeca Nederland afdeling Texel en sinds 1984 betrokken bij vrijwel alle evenementen in De Koog, is er niet bang voor dat bepaalde evene menten te groot worden. 'Het regu leert zichzelf wel. Texel heeft 45.000 slaapplekken. Meer komen er nor maal gesproken niet naar het eiland.' Veel overlast tijdens de evenementen is er volgens hem met. 'Ook dat kan de horeca zelf regelen. Met het Tro pical Sea Festival kwamen op een gegeven moment heel veel voetbal ploegen met supporters die over last veroorzaakten. Door een sfeer te creëren die hen niet aansprak, bijvoorbeeld door bepaalde muziek niet te draaien, bleven ze weg.' Ook ligt het tolerantieniveau van bewo ners bij evenementen hoger. 'Texel heeft twaalf evenementen waarbij de geluidsnormen in zekere mate over schreden mogen worden. Bij andere activiteiten mag dat niet.' Stam vindt dat het aanbod van eve nementen kwalitatief goed is. Texel is eigenlijk Nederland in het klein. De variatie is groot en er zijn zowel grote als kleine evenementen.' Toch vindt hij het vreemd dat er geen kermis is op Texel. 'Ik mis het niet, maar vind het raar dat Liet in de meeste plaatsen in Nederland wel is en op Texel niet. Het is wel eens op de Groeneplaats in Den Burg gehouden, maar het slaat gewoon niet aan. Er komen wel mensen op af, maar er kan niets omheen worden georganiseerd.' Ook hij vindt dat er meer coördinatie moet komen. 'Er moet één kalender komen waarop mensen zelf een evenement kunnen plaatsen. Sommigen zullen daar misbruik van maken, maar dan moeten we met z'n allen één iemand aanwijzen die dat coördineert en de kalender in de gaten houdt.' Hij vindt het jammer dat bepaalde evenemen ten tegelijk worden gepland. 'Texel Jazz bestaat niet meer, maar was altijd gelijk met Rondje Texel.' Spreiding Ook op de spreiding van evenemen ten moet goed worden gelet. Blues werd in het begin in de vakantie gehouden. Ik snap dat want de organisatie is er dan verzekerd dat er veel publiek k Je wilt in het begin geen risico •Ik denk dan doe het een voor of na de herfstvakantie. Dat in minder drukke weekenden ten aan.' In het hoogseizoen volgens hem geen grote ten te organiseren. 'Dan zijn er gee- 'HI slaapplekken want alles zit vol. Ha Tropical Sea Festival wordt daaror ,H ^ee in het laatste weekend van augustus merqa gehouden omdat de zomervakantt s^d dan al voorbij is, maar er om ds g reden toch toeristen komen.' De e\s- jjens nementen versterken elkaar. 'Als ai- aren hotels in een bepaald weekend vo ,1ver( zitten omdat er iets wordt georgai- .jies seerd en het weekend erop is er o» een activiteit dan is de kans grootte toeristen beslissen om een weekem later te komen. Het is een sneeuw- pi baleffect.' Niet alle ondernemers proberen vo-i^^ gens Stam alles uit een halen wat erin zit. 'Sommigen te veel op de portemonnee. Dan er een muziekevenement en gen ze een Texelse band uit die drie keer per maand speelt.' Ook cc JjgSg Texel Culinair verschilde de inzet r het begin per ondernemer. 'Er won ^94 van je verwacht dat je je kraam aankleedt. Niet iedereen deed het begin en daar schaamde je wel een beetje voor. Ze stonden ook nog raar te kijken dat ze verkochten. Na een jaar waren dan alweer zat en kwam er voor ondernemers die wel alles de kast haalden.' Ook was er Texel Culinair een hotel waarbij ten ineens geen logies met meer konden boeken. 'Alleen maar halfpension. Dan ben je goed bezig.' Een wel goed insprong op Texel was de RST. 'Directeur Harry Mathijs- sen vindt het een ontzettend leuk eve- hai ops i Al V< l nement. Hij bood een arrangemefi aan voor een bodemprijs met een zakje Kögertje erbij.' Ook TESO hee" belang bij de evenementen. 'Iedereen die naar het eiland komt, moet de boot. TESO heeft daarom belang bij evenementen die seizoensverbre dend en kwaliteitsverhogend zijn er die een breed publiek trekken. Texe Culinair is zo'n evenement. Het is dan ook niet voor niets dat TESO één van de grootste sponsoren is. Evenemen ten zijn ontzettend belangrijk voor hef eiland.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 6