M Brand in net verbouwd huis Gemeente besluit tot extra toets manege PvdA: TB en CDA hebben zitten slapen' 'Massatoerisme geen bedreiging voor Texel' Cjroen "ZwarL- Jexeh in het hart Hartstochtelijke ontvangst voor Sinterklaas Politiek oneens met OSG in Volmolen VONK HEMA Ooilege vernam plan uit de krant Standaart: 'Stemmingmakerij' Twaalfde plaats op ranglijst extra toontje Gemeente Texel texelse3courant DE WAAL OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12227 DINSDAG 20 NOVEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Je gemeente gaat voor alle zeker- seid kijken of het bouwplan voor je manege aan de Bosrandweg icldoet aan de voorwaarden in et bestemmingsplan buitenge rd en dat de procedure op de iste wijze wordt gevoerd. Mocht St niet het geval zijn, dan zal Ie procedure worden opengebro- ien. Dit na de ontstane commotie nvragen van Piet Standaart (TB), Se in een brief aan wethouder fico Kikkert schrijft dat plan vol- hem niet aan de gestelde jiteria voldoet. merkelijk is dat burgemeester wethouders het voornemen om nee te werken aan de bouw zelf uit krant hebben moeten vernemen, fèthouder Nico Kikkert: 'Het vorige lege heeft besloten om het man- at voor alle lopende procedures e binnen de beleidskaders van •iet de politiek, Texels Belang het CDA hebben zitten te sla- en.' Aldus reageert de PvdA de uitspraak van oud-CDA'er ierard Weijers in de krant van fjdag. 'De commotie rondom de legaManege vindt zijn oorsprong het bestemmingsplan buitenge- ied 1996. Dat plan is er destijds wrgedrukt door CDA en TB. De dA en andere partijen waren er p tegen, juist omdat het ruimte èdt voor ontwikkelingen als de legaManege. Saillant detail: Pos- rzat destijds in het college.' ik Terpstra, destijds raadslid voor iPvdA, heeft de geschiedenis nog herp op het netvlies staan. 'Texels Bang zat met twee wethouders n klassiek voorbeeld van duur- Bm massatoerisme. Dieomschrij- ig krijgt Texel in een wereldwijd derzoek naar toerisme op eilan- n dat National Geographic liet Svoeren. Het eiland komt er goed als het gaat om het beteuge- van de negatieve effecten van itoerisme. t Amerikaanse blad legde een lijst n 111 kleine en middelgrote eilan- n voor aan 522 experts op het bied van duurzaam toerisme en hen oordelen te geven. Texel, lenige Waddeneiland op de lijst, tort 7,8 op een schaal van 1 tot 10. I betekent volgens National Geo- pbic dat het eiland, kleine proble- n daargelaten, niet door massa- ifisme wordt bedreigd. Texel kent ïlijks zo'n 4,5 miljoen overnach- ZEG, WANNEER KAN M'JN fcHlMMElIHrJQüW MANEGE SCHIMMEL? WE MOETEN GtEN 5CUIMMEI! ryvtt.c,fc O.jK-1 Sïy "1^?^ - RNToon G06$ (c/ zfWU\öO> Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg gemeente en provincie vallen - wat hier volgens ons het geval is - aan de afdeling Ruimte van de gemeen te te verlenen.' Met als gevolg dat het college er vooraf niet over is geïnformeerd. Kikkert: 'Bij zo'n heet hangijzer had ik het natuurlijk liever wel van tevoren geweten. Hoewel dat niet wil zeggen dat het besluit daardoor anders zou zijn uitgeval len. Ik snap best dat veel Texe laars dit niet graag zien gebeuren, maar voor zover mijn informatie nu strekt voldoet het op twee pun ten na aan de voorwaarden in het bestemmingsplan.' Standaart is het daar niet mee eens. 'Deze gronden mogen uitsluitend worden gebruikt en ingericht voor paardensport met de daarbij behorende manege. Het begrip manege is in het bestem mingsplan niet omschreven. Lees verder op pagina 5 in het college, CDA had er eentje. Wij zaten in de oppositie en hadden van begin af aan veel moeite met het bestemmingsplan. Daarin werd veel te veel ruimte geschapen voor ongewenste ontwikkelingen. De dis cussie liep een aantal jaar en het is steeds eenrichtingverkeer geweest. De coalitie weigerde tegemoet te komen aan de bezwaren van de andere vier partijen, PvdA, GL, WD en D66. Onze kritiek had betrekking op behoorlijk zwaarwegende punten. Het bestemmingsplan buitengebied hoort immers ook de basis te zijn voor een goed toeristisch product, waarin zaken als rust en ruimte zijn gewaarborgd, maar dat werd aan alle kanten aangetast. Lees verder op pagina 9 Kort na zijn aankomst in Oudeschild wuift Sinterklaas vanaf het balkon van het Stoombootkoffiehuis naar de menigte op de haven. to GerarO Timmerman! BeelObank Te Grote drukte op de haven van Oude schild, waar Sinterklaas en zijn gevolg zaterdagmiddag om half één voet aan wal zetten. Het per stoomboot geko men gezelschap kreeg een warm onthaal van een menigte van naar .schatting 2500 mensen. Tot sints genoegen ook veel kinderen, die in groten getale gehoor hadden gege ven aan het verzoek van de organi satie om een passend kostuum aan te trekken. De komst van de goedheiligman ver liep niet zonder commotie. In verband met werkzaamheden aan de kade was de havenmond afgezet met een lint waar zelfs Sinterklaas niet door heen mocht varen. Maar de kapitein trok zich er niets van aan en voer er tot grote vreugde van zijn fans dwars doorheen. Burgemeester Geldorp zag het door de vingers. 'Wel wat jammer dat u aankomt op een moment dat de haven nog niet helemaal klaar is', verontschuldigde Texels eerste bur ger zich tijdens de officiële ontvangst van de goedheiligman. Geen nood, één van de zwarte pieten ging direct aan de slag om een stukje bestrating aan te brengen, zodat zijn baas met door het zand hoefde. Omdat op de kade hekken stonden, werd Sinter klaas naar het balkon van het Stoom bootkoffiehuis geëscorteerd, waar hij werd toegezongen door kinderen en hun ouders. Vervolgens maakte hij een uitgebreide ronde over de haven om kinderen de hand te schudden en verlanglijstjes in ontvangst te nemen. tingen. Het onderzoek roept enige vraagtekens op, doordat er vanuit wordt gegaan dat Texel autovrij is en dat toeristen zich alleen per fiets over het eiland zouden kunnen begeven. Niettemin zijn de uitkomsten over het algemeen herkenbaar en positief. De historische bebouwing en altijd aanwezige schapen zorgen volgens het onderzoek voor een 'pastorale belevenis.' Er is een goede balans tussen toerisme en sociale en cultu rele leven, waardoor toeristen nog het 'echte leven' op Texel kunnen proe ven. Het onderzoek roemt de wijze waarop met de duinen wordt omge gaan ('great management') en merkt op dat de meeste bezoekers bereid zijn netjes óp de paden en wegen te blijven. De verblijfsaccommodatie worden als erg mooi, maar redelijk aan de prijs omschreven. Texel prijkt op een twaalfde plaats van een rang lijst die de 522 deskundigen uit de 111 eilanden hebben samengesteld. De Faröer Eilanden en de Azoren weten volgens die lijst de bedreigin gen van massatoerisme het beste uit te sluiten. Ibiza en St. Thomas wor den er het meest door bedreigd. OSG slaapt uit na Ouwe Sunderklaas De pas opgerichte leerlingenraad van de OSG heeft een eerste suc ces behaald. De leerlingen hoeven de dag na Ouwe Sunderklaas pas om 10.50 uur te beginnen, zodat iedereen een beetje kan uitslapen. Dat had de leerlingenraad verzocht. Volgens de leerlingenraad zijn zowel leerlingen als docenten de eerste paar uur anders waarschijnlijk toch te slaperig. Daarnaast zeggen ze graag mee te willen helpen Ouwe Sunderklaas als echt Texels feest in stand te houden. Net een ingrijpende verbouwing van drie maanden achter de rug en dan brand. Het overkwam Rita Heethuis en André van den Berg, in wier huis maandagmid dag rond 16.00 uur brand uitbrak. Geluk bij een ongeluk was dat het vuur redelijk op tijd werd ontdekt, waardoor de brandweer grotere schade kon voorkomen. 'We zijn door het oog van de naald gegaan', vertelt de vrouw des huizes, die op het moment dat de schoor steenbrand ontstond bij de houtka chel bezig was met het inrichten van een kast. 'Ik hoorde wat knetteren en ging boven kijken. Bleek de bad kamer vol rook te staan.' Ze waar schuwde 112, waarna de brandweer met groot materieel snel ter plaatse was. Terwijl de bewoonster met foto albums een goed heenkomen zocht, gingen brandweerlieden met pers luchtmaskers de woning in om het vuur te bestrijden. Ook André van den Berg, die van brandweerman en collega Huug Snoek een seintje had gekregen, was snel ter plekke om de brandweer aanwijzingen te geven. De ladderwagen werd inge zet en toen brandweerlieden zagen dat het vuur snel op zich heen greep, werd tot inzet van extra manschap pen en materieel besloten. Dat kon niet verhinderen dat onder meer aan het plafond, in de badkamer en een slaapkamer flinke schade werd aan gericht, maar het voorkwam dat het vuur verder om zich heen greep. Gisteravond was Klaas Veenbaas van het gelijknamige bouwbedrijf al bezig met het wind- en waterdicht maken van de badkamer en werd met hulp van vrienden en familie de ergste rommel opgeruimd. Politie deelt 84 bonnen uit Bij een verkeerscontrole in de Waal- derstraat in Den Burg heeft de poli tie donderdag maar liefst 84 bekeu- nngen uitgeschreven. In 64 gevallen gebeurde dat omdat de bestuur der geen gordel droeg. Opvallend volgens de politie was dat vooral bestuurders van bestelbussen zich daaraan schuldig maken. De brand in de woning Schilderend trok veel bekijks. (Fm Oma n PvdA bepleit status aparte voor energie Texel moet een status aparte krij gen op het gebied van duurzame energie. Dat bepleitte de PvdA zaterdag tijdens een bezoek van Tweede-Kamerlid Lutz Jacobi aan het eiland. Het PvdA-Kamerlid, dat de Wadden zee, Natura 2000, natuur en recreatie in haar portefeuille heeft, maakt een ronde langs de Waddeneilanden om zich nader te verdiepen in alle ideeën voor duurzame energie. Aanleiding is het recent aangenomen ambitie manifest om de eilanden vanaf 2020 zelfvoorzienend te laten zijn op het gebied van energie en water, Het Kamerlid vindt dat er een gebieds- plan moet komen waardoor diverse overheden elkaar niet in de weg zit ten. Een status-aparte zou volgens de PvdA voor Texel de weg vrijmaken om een 'pilot-eiland' voor kleinscha lige energieplannen te worden. De sociaaldemocraten kaartten bij het Kamerlid ook meteen problemen aan waar de Stichting Wonen Texel (SWT) door landelijk beleid tegen aan loopt. De woningstichting vreest minder geld aan sociale woningbouw te kunnen besteden door plannen van het kabinet om vennootschaps belasting over alle activiteiten (waar onder het verhuren van huizen) in te voeren. Woningcoöperaties hoeven die nu nog niet te betalen. De SWT moet eveneens meebetalen aan een De tijdelijke huisvesting van OSG- leerlingen in een appartementen complex in de Volmolen stuit op weerstand van de politieke partij en. Volgens Texels Belang en D66 worden jongeren onder de 23 die een woning zoeken benadeeld. 'Zij komen er bekaaid vanaf', aldus Frans Visman (D66). Hij rekende gis teravond tijdens de raadscommissie Grondgebied voor dat 24 van de 32 geplande appartementen door de komst van de OSG vooralsnog met naar jongeren kunnen gaan. 'Dat is jammer, want voor die overige 8 waren meer dan 34 inschrijvingen.' Joop Groeskamp (Texels Belang) vroeg zich af of het niet mogelijk was geweest meer containers te huren en op die manier een deel van de scholengemeenschap elders te huis vesten. Hij vond het niet kunnen dat woningzoekende jongeren nu tot in 2009 moeten wachten. 'Als de OSG er weer uit is, moeten de apparte menten ook eerst nog worden afge maakt, dus je bent er met zomaar.' fonds voor de veertig probleemwij ken elders in het land. De PvdA vindt dat onterecht. 'Waar de SWT actief met de gemeente 70 procent aan sociale woningbouw nastreeft en zich ook maatschappelijk inzet, wordt ze afgestraft voor het wanbeleid van andere woningcoöperaties.' Jacobi zegde toe dat inzicht aan de top van de PvdA voor te leggen. Gewijzigde openingstijden Op vrijdag 23 november zal de publieksbalie geopend zijn van 8.30 tot 12.30 uur. Op 30 november zijn de normale ope ningstijden van 15.00 tot 19.00 uur weer van toepassing. Kerntaken Een politiek debat over de kerntaken discussie die de raad volgend jaar wil voeren, is donderdagavond teleurstel lend afgelopen. Het lukte de politieke partijen niet eensluidende besluiten te nemen over de wijze waarop de dis cussie over het gemeentelijk taken pakket moet worden gevoerd. Pagina 5 u Interactief De gemeente gelooft heilig in interac tieve besluitvorming, zoals toegepast om tot een nieuwe Groeneplaats te komen Op deze wijze zouden plan nen die voor de toekomst van Texel van belang zijn een hoge kwaliteit en een breed draagvlak krijgen. Colum nist Harry gelooft daar niets van. Hij legt dat uit in zijn column op... Pagina 7 Oponthoud voor uitbreiden golfbaan De uitbreiding van de golfbaan bij De Krim tot 18-holes lijkt nieuwe vertraging op te lopen. Een meer derheid van de politieke partijen had gisteravond tijdens de raads commissie Grondgebied moeite met de bijgaande plannen voor natuurontwikkeling. De commissieleden wilden een ver zoek van het college om een vrijstel lingsprocedure te starten nog niet naar de gemeenteraad doorsturen. Ze vin den dat er eerst meer duidelijkheid over de natuurontwikkeling moet komen. Dat verzoek werd mede ingegeven dóór Martin Kuip uit De Cocksdorp die aangaf dat er onjuiste informatie in de Milieu Effect Rapportage staat en dat er niet veel overleg met omliggende agranërs is geweest. Directeur Iwan Groothuis van De Knm zei met hem en Staatsbosbeheer om tafel te willen gaan om duidelijkheid te scheppen. Kuip liet weten met de uitbreiding van de golfbaan geen moeite te hebben. De politieke partijen waren dezelfde mening toegedaan. 'Maar het mag niet zo zijn dat agranërs straks dingen niet meer mogen, omdat er opeens een bijzonder plantje groeit', aldus Joop Groeskamp (Texels Belang). Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) liet weten dat er geen nieuwe gronden tot natuurgebied worden bestemd. De grond voor natuurontwikkeling blijft agrarische grond. (Advertentie) CURSUSAANBOD kijk op: www preventieservice.nl Hij zette kanttekeningen bij een ver- klanng van de Stichting Wonen Texel dat er geen problemen ontstaan en dat er een betere spreiding van de appartementen komt. 'Er zijn meer dan 800 woningzoekenden, waaron der veel jongeren. Je bouwt niet voor leegstaand.' Hij kreeg daarin bijval van Marijke Eelman (CDA). Groeskamp vroeg zich af of de gemeenteraad niet eerst een besluit had moeten nemen. Volgens hem is er sprake van een beleidswijziging door de appartementen als klasloka len te gaan gebruiken. Een beleids wijziging moet door de raad worden bekrachtigd. Wethouder Nico Kikkert stelde dat het college het als taak heeft voor herhuisvesting te zorgen en het tijdelijk gebruik van de appar tementen met als beleidswijziging ziet. Meerdere partijen zeiden dat antwoord van de wethouder graag zwart op wit te willen hebben om het nader te bestuderen. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: ffbtoplus. Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1