Duizenden bomen kappen voor vitaal bos Wereldprimeur TESO met schonere diesel rent en toercaravan in de verdrukking 'Jongeren tijdelijk in Tubantia huisvesten' Cjroen c/wartsjexels in het hart TB breekt lans voor Hoornder dorpshuis AMH1UCW BASE Texelse fMuMedia GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12228 VRIJDAG 23 NOVEMBER 2007 S/esser Niek Borsboom (rechts) en zijn assistent Ed Lammers: 'We doen dit maar drie dagen per week. Doe je het langer, dan verlies je je concentratie en ga je fouten maken.' Exacte aantallen zijn moeilijk te voorspellen, maar het zullen toch al gauw enkele duizenden bomen zijn die volgend jaar in het wes telijk deel van de Dennen wor den gekapt. Rigoureus, zo lijkt het, maar Staatsbosbeheer gaat secuur te werk. Doel van de dunning is een 'vitaal' bos overhouden, dat beter bestand is tegen de zeewind. 'Eigenlijk is de vraag niet welke bomen moeten worden gekapt, maar welke blijven staan', vertelt boswachter Erik van der Spek. 'De bomen die blijven staan, hebben ruimte nodig', beves tigt Niek Borsboom. 'Daar omheen bekijk je welke weg kunnen.' De bos bouwkundige, die een eenmansbe drijfje runt, is door Staatsbosbeheer ingehuurd als blesser. Hij bepaalt hoe er moet worden gedund. Gedurende een week of vijf loopt hi] zigzag gend, als het moét dwars door dicht struikgewas, door de hele westelijke bosrand. Die heeft een grootte van zo'n honderd hectare, twintig procent van het totale bos. De bomen die weg moeten, markeert hij met drie gele strepen uit een spuitbus. Om een idee te krijgen van de uiteindelijke opbrengst, meet hij ook de diameter, die zijn assistent Ed Lammers nauw keurig noteert. Bij twijfel wordt over legd. Dat gebeurt geregeld. 'Soms is het heel duidelijk, maar heel vaak ook is je keuze arbitrair. Dan hangt het maar net van af aan welke kant je begint of een boom wel of niet blijft staan. Het is intensief werk. We doen dit maar drie dagen per week. Doe je het langer, dan verlies je je concen tratie en ga je fouten maken.' Van der Spek: 'Soms moet je gewoon een keuze maken en weglopen, anders gebeurt er niks. Blessen is geen werk voor twijfelaars.' Borsboom gnjnst: 'Bosbouwers zijn conservatieve men sen. Van de week kregen we op ons flikker van Erik. Er moest meer licht komen. We hadden er te weinig geblèst.' Hoewel er nu en dan flink wordt getwijfeld, hebben Borsboom en Lammers duidelijke richtlijnen. Grote bomen met diepe kronen (veel zijtakken en naalden) komen eerder in aanmerking om te blijven staan dan mindere soortgenoten. 'Hoe meer groen, hoe meer weerstand tegen de zeewind', is daarbij dé opvatting. Bovendien moeten bomen de kans krijgen te groeien en dat lukt beter als hun zijtakken niet die van een ander raken. Als extra argument wordt soms gebruikt dat 'het oog ook wat wil'. In die visie hebben mooie bomen vlakbij een pad of weg - die dus in het zicht staan - voorrang boven andere. Ten slotte worden bomen met nesten van roofvogels bij voorkeur gespaard. Lammers: 'We hebben er al heel wat gezien. Vooral van haviken, buizerds en ransuilen.' Lees verder op pagina 5 Waar de plantjes in het droge voor jaar op de zware kleigronden pas laat ontkiemden, kenden de suiker bieten op de lichtere zandgronden op het eiland een voorspoedig groei seizoen. De netto opbrengst was weliswaar een paar ton lager dan het topseizoen 2006, het suikergehalte lag 2,1 procent hoger. De oogstcam- pagne verloopt naar wens. Ook hier speelt het weer de telers in de kaart, zodat er vrijwel elke dag kan worden gerooid. En met uitzondering van het extreem hoge water op vrijdag 9 november, kon er elke dag worden geladen. In totaal wordt er bruto 35.500 ton bieten naar de fabnek vervoerd, de oogst van 512 hectare, ongeveer net zoveel als vorig jaar. Het rooien is nog in volle gang, de verwachting is dat de laatste van de dertig schepen op zaterdag 3 december wordt geladen. De gemeente moet Den Hoorn meer tegemoet komen om dorps huis De Waldhoorn tc renoveren. Dat stelt Texels Belang in een ini tiatiefvoorstel dat woensdag tij dens de raadscommissie Welzijn werd ingediend. De gemeentelijke bijdrage aan een grondige verbouwing van De Wald hoorn is al geruime tijd onderwerp van gesprek tussen college en dorpscommissie. Die heeft een gemeentelijke bijdra ge van €393.000,- gevraagd op een totale investering van €951.000,-. Burgemeester en wethouders heb ben €150.000,- opzij gezet. Voor de rest moet de dorpscommissie, wat het college betreft, eerst zelf finan ciers zoeken of de ambities bijge stellen. Het gat dat daarna overblijft, kan de dorpscommissie dekken via een gemeentelijke lening Die opstelling stuit op bezwaar van de dorpscommissie, omdat ze de ambities al hebben bijgesteld en op basis van de jaaromzet niet al te veel rentelasten kunnen betalen. Voorzit ter Herman Ridderinkhof rekende voor dat een lening van een ton te betalen is. 'Maar een lening van 2,5 ton zou bij een rente van 4 procent een jaarlast van 10 mille opleveren en dat is niet te doen met een jaar omzet van ongeveer 30 mille.' Volgens Texels Belang moet de gemeente onderzoeken hoeveel de dorpscommissie jaarlijks aan rente kan betalen en daar een lening op afstellen. De rest zou als subsidie moeten worden verstrekt. Lees verder op pagina 7 TESO heeft een primeur. Als eer ste rederij ter wereld gebruikt de bootdienst GTL diesel, een brandstof die vriendelijker is voor het milieu dan de gangbare. Het is een synthetische diesel die door Shell in Maleisië wordt geprodu ceerd. De uitstoot van schadelijke stoffen wordt er aanzienlijk mee gereduceerd, de motor maakt de helft minder geluid en de brand stof is in zee biologisch afbreek baar. De proef met een hulpmotor werd gisteren gepresenteerd aan boord van de Dokter Wagemaker. Het betreft een proef, waarbij de hulpmotor die de Dokter Wage maker tussen 22.00 en 6.00 uur van elektriciteit voorziet op schone diesel draait. Als het experiment succesvol is, er voldoende van deze brandstof kan worden geleverd en de prijs wat gunstiger wordt, is de bedoeling dat ook de vier hoofd motoren ermee worden gevoed. De eerste resultaten van de proef die in juli 2007 is gestart, zijn hoopge vend. Uit metingen blijkt dat de uit stoot van zwavel nagenoeg tot nul is gereduceerd, de uitstoot van C02 en fijnstof aanzienlijk is gedaald en het geluid van de motor met drie dBA (voor het gehoor een halve ring) is afgenomen. Verder is een brandstofbesparing van vier pro cent bereikt. Ook blijkt het gebruik van GTL (een afkorting van Gas-To- Liquids) diesel gunstig uit te pakken voor het onderhoud. 'Veelbelovende resultaten', aldus Rob de Vries van het bedrijf PON Power, leverancier van de motoren, en betrokken bij het project. De proef sluit aan op de doelstelling van TESO om, naast kwaliteit, veiligheid en continuïteit van de onderneming, Lees verder op pagina 7 Stichting Kerken en Minima Texel Hulp aan Texelaars in financiële nood Spangerweg 10 1793 EH De Waal Tel. 31 29 83 Bankrek. 36.25.99.343 Handhaven bij Eendenkooiweg De gemeente is van plan handha vend op te treden tegen de cara vans bij de kampeerboerderij aan de Eendenkooiweg. Dat liet wethouder Nico Kikkert weten nadat de PvdA in de raads commissie Grondgebied vragen had gesteld. Tijdens de wintermaan den mogen er bij kampeerboeren geen kampeereenheden staan. De gemeente is bezig rapport op te stellen van de feitelijke situatie. De zilveren caravans liggen al geruime tijd onder vuur, maar voldoen aan de spelregels voor kamperen bij de boer omdat het officieel toercara- vans zijn. TEXELSE^COURANT CftM* la btf hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: DUMP A 01 I DOORSTORM - Woonkrant Gemeente Texel Bruining - Nikadel Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Gemeente Texel Laat uw mening horen over parkeerbeleid gemeente Texel! Gemeente enquête over parkeren voor vergunninghouders De gemeente Texel raadpleegt haar bevolking naar haar mening over het parkeren voor vergunninghouders in de straten rondom de Thijsselaan. Met de enquête wil de gemeente inzicht krijgen hoe de bewoners van de wijk zelf. maar ook ande ren deze parkeermaatregel ervaren en welke veranderingen of aanvullingen er eventueel nodig zijn Vanaf heden tot 02-12-07) kan de enquête online worden ingevuld via de website www.texel.nl. /erschijnt dinsdag en vrijdag annen van het college om de •grens van minimaal 30 pro tent toeristische kampeerplaatsen gs te laten, roepen weerstand op Ik de politieke partijen. Zij vrezen t tenten en toercaravans het ior gaan afleggen tegen cha ts en stacaravans. ondergrens geldt nu specifiek voor en toercaravans. Minimaal 30 rocent van de bijna 45.000 slaap- atsen moet daarvoor zijn inge- nd. Het college wil toe naar een jw systeem waarbij stacaravans chalets gelijk worden getrokken t tenten en toercaravans. Cam- ngs mogen, wat het college betreft, slt bepalen welk soort kampeermid- èl zij op hun terrein zetten. Alleen bij ïzoeken om kampeereenheden in jmerhuisjes om te zetten, komt de Ddergrens van 30 procent weer in sekd. Alleen Texels Belang en de WD en minderheid) konden zich in het jorstel vinden. De PvdA en Groen- iiks uitten hun zorg dat tenten en ercaravans het onderspit delven. 'Je pet er niet aan denken dat straks op jroorbeeld Kogerstrand nog alleen Ialets staan', aldus Henny Festen loenLinks). Marijke Eelman (CDA) Dnd dat de gemeente grip moet hou- Burgemeester en wethouders ggen vooralsnog te willen bekijken Öke veranderingen zich komend sei- sen voordoen. De waarnemingen wil Bt college meenemen in het project Énte voor Ontwikkeling, waarin de imst van het nieuwe bestemmings an Buitengebied wordt voorbereid. t loslaten van de ondergrens komt lort uit de opheffing van de Wet Ipenlucht Recreatie en het vervallen ïiKampeerexploitatievergunning per januari 2008. In die laatste is nu nog verhouding tussen toercaravans (stacaravans op kampeerterreinen regeld. De gemeente moet door de veranderingen beleid aanpassen om te voorkomen dat vanaf januari overal vrij mag worden gekampeerd. Wethouder Nico Kikkert (grondgebied) toonde zich weinig gelukkig met de opstelling van de partijen. Hun voor stel om de plannen over de raads vergadering van 11 december heen te tillen, stuitte bij hem op weerstand, omdat anders het beleid niet bijtijds kan worden gewijzigd. Hij zegde toe een voorbereidingsbesluit aan het voorstel toe te voegen om onge wenste ontwikkelingen te voorkomen. De 24 reguliere kampeerterreinen op het eiland moeten door het vervallen van de Kampeerexploitatievergunning nieuwe gebruikersvergunningen aan vragen. Frans Visman (D66) vond de kosten daarvan (€975,- per vergun ning) aan de hoge kant. Volgens Kik kert is dat echter al de helft van de prijs die normaliter wordt berekend als iemand voor het eerst een gebrui kersvergunning aanvraagt. Bij verlen ging wordt rond de €975,- gevraagd en het college vond het billijk dat voor de nieüwe vergunningen voor de cam pings in rekening te brengen. De wet houder kreeg bijval van de meerder heid. Kikkert: 'Als kampeerterreinen al een gebruikersvergunning hebben en er verandert niets, dan hoeven ze ook geen nieuwe aan te vragen.' De ver anderingen hebben volgens hem geen invloed op het beleid voor kamperen bij de boer. Daar blijft het regime van kracht dat er maximaal 10 tenten of toercaravans op een erf mogen staan. Stacaravans en chalets zijn niet toege staan. Particulieren mogen één tent in de tuin zetten. Een toercaravan mag ook, mits vrijstelling is verleend. Poll In de poll van de Texelse Cou rant (www.texelsecourant.nl) kunt u aangeven of u vóór of tegen het loslaten van de ondergrens bent gemeente voelt ervoor jongeren ssen 18 en 23 jaar tijdelijk huis- Bting in Tubantia aan te bieden, lat liet wethouder Marian Merkel- 9ch woensdagavond blijken tij- fens de raadscommissie Welzijn. (gemeente kan jongeren zo moge- :een alternatief bieden voor de 24 euwe appartementen in de Volmo- ndie in 2009 en 2009 eerst aan de SG worden verhuurd. Merkelbach dat nadat Martijn Eelman (CDA) n alterrtatieven had gevraagd. De I huizen zijn deel van een complex et 34 goedkope jongerenapparte- Snten In Tubantia. eigendom van Stichting Wonen Texel, moet de meente nu van de provincie 26 sta- iders opvangen, maar de tel- f staat op 13. Volgens Merkelbach er daardoor ruimte voor Texelse ngeren, maar er moeten volgens eerst afspraken worden gewij- Jd, voordat ze er daadwerkelijk n tijdje zouden kunnen wonen. De Shouder nuanceerde de zorg van meerdere politieke partijen dat veel jongeren worden gedupeerd. Volgens haar hebben op 8 wel beschikbare appartementen 34 mensen gerea geerd, maar vielen er al meteen 15 af omdat ze niet tot de doelgroep (tot 23 jaar) behoorden. Van de overige 19 vallen er de komende maanden waarschijnlijk nog een paar af. Vol gens de SWT is het beter dat de 34 appartementen verspreid worden opgeleverd, het zou anders toch niet gelukt zijn ze volgend jaar in één keer vol te krijgen met jongeren tot 23 jaar. 'We zouden ze niet leeg laten staan, dus de rest zou zijn verhuurd aan kandidaten die ook dringend op zoek zijn naar woonruimte, maar waarvoor zulke goedkope appartementen niet nodig zijn.' Het bijzondere aan de 34 appartementen is dat de SWT ze voor €295,- per maand verhuurt. De SWT erkent dat mogelijk een paar jongeren buiten de boot vallen. 'Voor hen kunnen we tijdelijke alternatieven zoeken.' Planschade Het is een stoere foto, die met de Texelaars die voor hun mooie eiland op komen en te hoop lopen tegen lie megamanege. Maar ik vraag me nog wel wat af. Zouden ze dat nou ook doen als het niet een overkant- se paardenstaller was die met zo'n Plan kwam, maar een vindingrijke Texelse boer? Voor het landschap zou het niet uitmaken, voor de protesten vast wel. Veel kans op oen goede afloop voor de protes teerdere is er niet, als ik de krant zo lees. Een manege (al dan niet besloten of overdekt, leg het ver schil maar uit, Piet) mag daar van het bestemmingsplan. Dat plan is door de Texelse raad goedgekeurd, *i meerderheid. Die raadsleden zaten misschien op een belangrijk moment te slapen, maar ze zijn wel boor ons gekozen om dat soort besluiten te nemen. Dan is er nog ets wat zwaar meeweegt. Die gigapaardenstal brengt per kubieke meter ellende ongetwij feld meer geld op dan welke boe renschuur dan ook op het eiland, vermoed ik. Vroeger stak de Werk groep Landschapszorg de nek nog wel eens uit op dit gebied. Dat ging zonder aanzien des persoons, tot afgrijzen van veel Texelaars. Nu lijken deze omstreden idealisten alleen nog maar tegen windmolens te willen strijden. Over de manege aan de Bosrandweg heb ik ze nog niet gehoord. Ik concludeer voor lopig dat de 'verpaarding' van het cultuurland Landschapszorg een rotzorg is, of dat deze club na zo veel kritiek geen puf meer heeft. We komen er niet uit. Texel moet mooi blijven, maar de schoorsteen moet ook roken, vinden we. Zo krijg je planschade. Woelmuis Uitgave van v/h Lange veld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Onderwijs Het onderwijs in Nederland ligt zwaar onder vuur. In de media ver schijnen alarmerende benchten over scholen die geen gediplomeerd per soneel kunnen vinden. Nóg veront rustender is wellicht dat ze leraren in dienst zouden hebben die niet meer kunnen hoofdrekenen of ern stig tekort schieten op het gebied van taal. De Texelse scholenge meenschap kondigde onlangs extra rekenlessen aan voor brugklasleer lingen. Volgens de schoolleiding is er echter geen reden voor paniek. Pagina 7 Suikergehalte bieten hoogste van het land Met een suikergehalte van gemid deld 18,4 procent hebben de Texelse telers van suikerbieten dit jaar de hoogste score van het land. Ook de schoonste, want het percentage tarra (grond, etc.) is met 11,6 procent bijzonder laag. De opbrengst van netto 61 ton per hectare stemt ook tot tevre denheid.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1