Paviljoen mag in ivinter op strand Cjrocn 2rwartrjexels in het harL^ Overzicht verbruik water en energie Protest leerlingen tegen schooluren Brandweer redt voorhuis stolpboerderij NSB-kastanjes Texel op veilingsite eBay BOS HEMA Spoedig besluit sluitingstijden ,'erschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg ■Mr kom ortonrzEl 3 Uur boiïeiv st^iw umcwreii qmC TflBcMEio vflNOtisrel 6 Ie kogel is door de kerk; strand- aviljoens mogen van de provin- Ie in de winter op het strand blij- staan. Provinciale Staten van loord-Holland hebben unaniem iet de verandering ingestemd. tor alle Texelse strandslagen Dfdt een regime van kracht waar- het jaarrond exploiteren onder Óorwaarden wordt toegestaan. De aterkerende werking van de dui- Bfi, het dynamisch kustbeheer en natuur mogen niet onder de aan- jezigheid van een strandpaviljoen jden. Toetsing aan de Natuurbe- tiermingswet moet in twijfelge- allen uitsluitsel geven. Jaarrond jploiteren kan alsnog worden ver- «jden als daadwerkelijk schade iordt verwacht. loewel al langere tijd in de lucht, de toestemming tot voor kort og geen zekerheid. Het omslag- unt zat in een koerswijziging die iedeputeerde Staten vorige maand naakte. Het provinciebestuur pre steerde een versoepeld plan, adat de gemeente en de Verenig- k politiek wil'een overzicht van et verbruik van energie en water p Texel. Een meerderheid stern- te donderdag tijdens de com- nissie middelen in met een initi- itiefvoorstel van Texels Belang, folgens wethouder Bakker kan iet overzicht als basis dienen loor de ambitie om in 2020 zelf- irorzienend te zijn in het gebruik an energie en water. rans Visman (D66) ondersteunde iet voorstel, maar vroeg zich wel af af het allemaal te realiseren is. 'Het ijdstip dat het doel moet worden Sereikt is naar voren gehaald van !03O naar 2020. Het is een gigan- de Strandexploitanten Texel hadden geprotesteerd tegen eerdere plan nen die het jaarrond exploiteren min of meer verboden (uitzonderingen daargelaten). Het besluit van Provinciale Staten betekent nog niet dat alle seinen op groen staan. De gemeente moet de wijziging nog formeel opnemen in het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied. In de praktijk kan de winterse aanwezigheid van een paviljoen, vooruitlopend op een nieuw bestemmingsplan, volgens CDA-Statenlid Nel Eelman al wel worden gedoogd. Zoiets gebeurt al in Den Helder en Callantsoog. College en raad hebben zich ook al meermalen positief uitgelaten over jaarrond exploitatie. Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier, waar eveneens vergunning moet worden aange vraagd, past de keur, de legger en het beheersplan waterkwaliteit aan op de beleidswijziging. Een woord voerder kon nog niet zeggen wan neer dat klaar is. 'Maar we gaan er wel hard mee aan het werk.' tische klus en ik vind het niet erg als wat het later wordt. We moeten niet zo naar de datum kijken.' Daar dacht Rob Heijman (GroenLinks) anders over. 'De aarde teert in op haar fossiele energievoorraad. De prijs van elektriciteit is gekoppeld aan de olieprijs. Als we zelf in ener gie voorzien, zijn we daar niet meer van afhankelijk. Dat scheelt geld, dus hoe eerder hoe beter.' Gerard Weijers (Fractie Weijers) verwierp het voorstel van Texels Belang. 'Het is te hoog gegrepen om volledig zelfvoorzienend te willen zijn. We zien in dat het een gelopen race is, maar dringen erop aan dat het niet te snel gaat.' Een groep van ongeveer zestig leerlingen heeft gisteroch tend aan de Haffelderweg kor- !e tijd actie gevoerd tegen de rerplichte 1040 lesuren in een schooljaar. Dat verliep zonder problemen. Door meteen met de leerlingen te gaan praten, wist de schoolleiding te voorkomen dat aken uit de hand konden lopen De acties begonnen na de ochtend- pauze. Zo'n zestig leerlingen ver zamelden zich voor de ingang van ie locatie Haffelderweg. Pogingen ran rector Henk de Vries met hen te spreken hadden in eerste instantie ?sen zin, omdat de leerlingen hard leuzen aan het roepen waren. Later *ist de rector de groep de school ii te krijgen, waarna de leerlingen h het lokaal van begeleider Carla ZEG Hoe KonruEt our er] zoveel, verkouoew mensen! 1H DEWSTRRM ROK' flNTOOH GOES Q tT-tl-lOOT Hoenderfokker Hoenderfokker Peter van der Gracht uit, gespecialiseerd in het fokken van het soort Australorp, grossiert in prijzen. Zijn winnende hen kreeg op de tentoonstelling van 65-jange kleindiersportvereniging Kotex een U, het hoogst mogelijke predicaat. Drie van zijn andere dieren werden beloond met een F, het één-na- hoogste predicaat. Pagina 2 m Krantenbezorgers 'Ik ben een echt buitenmens. Als het slecht weer is, is het minder leuk, maar ook dan doe ik het graag.' 34 jaar lang voorzag Rieki met haar man Willy Barhorst (beiden 78 jaar) Oudeschild twee keer per week van de Texelse Courant. Vrijdag gaan ze voor de laatste keer langs de deu ren. Pagina 5 Taskforce Ruimte Bungalowpark De Verrassing dat naar het voetbalterrein van SV Oos terend verhuist en in De Cocksdorp woningen en bedrijven langs de noordkant van de Langeveldstraat. Aldus enkele toekomstscenario's die zijn bedacht door de Task Force Ruimtewinst (TFR), de groep des kundigen en betrokkenen die zich op verzoek van de gemeente heeft verdiept in een efficiënte indeling van de beschikbare ruimte. i 5 Ook de hoogwerker werd ingezet bij de bestrijding Een fel uitslaande brand heeft in de nacht van zaterdag op zondag de stolpboerderij Landleven aan het Mienterglop nabij De Koog in de as gelegd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Er was nog enige tijd onzekerheid over het lot van een bewoonster, maar zij was niet thuis en meldde zich later bij de brandweer. De brandweer werd rond 1.40 uur gealarmeerd voor wat toen nog een binnenbrand leek. De melding kwam van één van de gasten van het nabijgelegen bungalowparkje, dat net als de honderd jaar oude stolp eigendom is van Gerard en Ria Zoetelief. Al "gauw werd de ernst echter duidelijk, waarna werd besloten al het materieel in te zet ten. Assistentie werd ingeroepen van een ploeg van de brandweer uit Den Helder, die met een extra afvaart van TESO werd aangevoerd en als achterwacht de kazerne in Den Burg bemande. De stolp herbergde vier vakantieap partementen, waarvan er één was verhuurd. Enige tijd bestond onze kerheid over het lot van de huurster, zodat nog een korte zoektocht werd ingesteld. Maar al snel nadat offi cier van dienst René Paulus enkele ramen had laten inslaan, bleek dat de vrouw niet binnen was. De stolp zelf viel met meer te red den. Toch boekte de brandweer een groot succes, want door tus sen beide panden een scherm van water op te trekken, kon het direct aan de boerderij grenzende voor huis wél worden gespaard. 'Het scheidingswater, zoals wij dat noe men, heeft z'n werk goed gedaan', constateerde commandant Dick Jongeneel tevreden. Eenzelfde tactiek werd ook toege past om te voorkomen dat de brand zou overslaan op het parkje erach ter. De afstand naar de dichtstbij zijnde bungalow bedroeg niet veel minder dan honderd meter, maar elk risico moest worden uitgesloten. 'Je Schrama terecht kwamen. De Vries en een collega raakten daar wel met de groep in gesprek. 'Een deel bleek er niet van op de hoogte te zijn dat het LAKS (Lan delijke Aktie Komitee Scholieren) de acties voor maandag had afgebla zen, omdat de staatssecretaris de scholen al tegemoet was gekomen', aldus De Vries. Staatssecretaris Van Bijsterveldt sprak van het weekend met de Voorgezet Onderwijs-raad af dat het verplicht aantal uren terug gaat van 1040 naar 1000. De stakers kregen het advies te wachten tot vrijdag. Dan wordt mogelijk landelijk een scholierensta king gehouden als een onderwijsde bat in de Tweede Kamer woensdag niets oplevert. Daarna verzocht De Vries de leerlingen tegen half twaalf terug te gaan naar de lessen. Hij stelde zich daarbij strategisch op in de deuropening, zodat hij elke pas serende leerling aan kon kijken en vragen wat hij of zij ging doen. Er was er één die twijfelde, de rest ging terug naar de les. 'Die ene die twij felde bleek net een uur vrij te heb ben.' De meeste stakende scholie ren kwamen uit de onderbouw. Niet alle leerlingen waardeerden de wilde staking. Een groep die wist dat het LAKS acties had ontra den, sloot demonstratief de voor deur van de Haffelderweg, zodat de actievoerders aanvankelijk niet naar binnen konden. Er zaten onder de stakers geen leerlingen die zich als leider opwierpen. Ongeveer tien leerlingen gingen nog even langs bij het raadhuis aan de Groeneplaats om daar te protesteren. 'Maar ze hebben verder niemand gesproken en zijn hooguit vijf minuten binnen geweest', aldus een woordvoerder. Verbrande stolp een eeuw oud De verbrande stolp aan het Mienter glop was precies een eeuw oud. De boerderij werd in 1907 gebouwd. Opdrachtgever was Klaas Ariesz. van der Werf (1837-1926), die er samen met zijn vrouw Trijntje Cor- nelisd. Maas (1845-1918) ging wonen. Zij noemden hun nieuwe bezit Landleven. Hun zoon Arie was er tot 1927 boer en werd opgevolgd door zijn jongere broer Johan. Vol gens het Boerderijenboek van Reij, Hoogerheide en Van Empel had hij in 1935 naast 104 schapen en 5 melkkoeien, 18,5 hectare weiland en 3,25 hectare bouwland. Zoon Klaas, eigenaar vanaf 1963, liet de schuur in 1976 vernieuwen. Hij had een bloembollenkwekerij, verhuurde zomerhuisjes en ging de schuur als kampeerboerderij gebruiken. Tien jaar later verkocht hij zijn bezit aan recreatieonderne mers Gerard en Ria Zoetelief, die derij met dezelfde naam stond. De inmiddels achter hadden gereali- de naam veranderden in Heidehof. laatste jaren gebruikten de Zoete- seerd. De stolp viel niet te redden, r Dat leidde tot enige opschudding, lief toch weer de naam Landleven, aangezien aan de Jan Ayeweg al Niet alleen voor de stolp, maar ook vele jaren een appartementenboer- voor het bungalowparkje dat ze er loopt altijd kans dat de rieten daken door overslaande vonken - vlieg vuur - vlam vatten. Bijkomend voor deel van die stralen water was dat de verspreiding van asbest beperkt bleef. Dit asbest kwam vrij toen enkele golfplaten in het dak door de hitte knapten. Naast golfplaten bestond het dak ook uit riet en dak pannen. Bluswater was er genoeg beschik baar. Aan de weg was een brand- kraan, ooit aangelegd door de fami lie Zoetelief zelf. \foor de bestrijding aan de achterkant werd gebruik gemaakt van een op het bunga lowpark gelegen vijver. Jongeneel: 'Die vijver was een geluk bij een ongeluk, want daardoor konden we ook de ladderwagen van bluswater voorzien. Met alleen brandkranen gaat dat niet, omdat de druk dan te laag is.' Desondanks was de brandweer nog geruime tijd in touw. Om 4.16 uur klonk het sein brand meester. De laatste ploeg vertrok pas om 6.45 uur naar de kazerne voor een kop koffie en een korte nabeschouwing. Maar ook daarna was het op de plek des onheils nog een drukte van belang. Met de eerste boot arri veerde een team van verzekerings deskundigen en specialisten op het gebied van asbest. Zij constateer den dat de asbest alleen in de direc te omgeving van de stolp lag. Al om 11.00 uur konden de huurders van twee bungalows, die uit voorzorg elders waren ondergebracht, terug naar hun oorspronkelijke behuizing Vnjwel direct ook werd door mede werkers van een gespecialiseerd saneringsbedrijf begonnen met het opruimen van de resten asbest. Over de oorzaak is nog weinig te zeggen. 'De recherche heeft een onderzoek ingesteld. Dat gebeurt standaard', aldus Jongeneel. Francine Kroesen schiet jacht te hulp De Francine Kroesen, de red dingboot van Oudeschild, heeft zaterdagmiddag assistentie ver leend bij het in veiligheid brengen van de Four Fun, een zeiljacht dat onderweg van Stavoren naar Oudeschild, in een benarde situ atie was geraakt. Terwijl er een krachtige zuidwestenwind - van 7 Beaufort - stond, was de motor ermee gestopt, terwijl de weers vooruitzichten er niet beter op werden. De drie opvarenden vonden het niet verantwoord zeilend de haven bin nen te varen en riepen de hulp van de kustwacht in. De Francine Kroe sen, uitgevaren rond 16.00 uur, was snel ter plaatse, maar had te weinig motorvermogen om veel uit te kun nen richten, zodat werd besloten de grotere Joke Dijkstra uit Den Helder de klus te latgn klaren. Twee beman ningsleden van deze reddingboot werden ruim een uur later door de Francine Kroesen overgezet naar het jacht, waar ze een zogenoemde broek maakten, om de sleeptros vanaf de Joke Dijkstra aan te kun nen nemen. Daarna werd tegen de wind en de anderhalve meter hoge golven in koers gezet naar Oude schild. Hard ging het niet, slechts drie mijl per uur, maar even voor half zeven werd toch de haven bereikt en de Francine Kroesen achter het jacht gebonden, om als stuurschip te fungeren. Rond half zeven werd veilig afgemeerd. Het komt opmerkelijk over: Texel se NSB-kastanjes die te koop worden aangeboden op de vei lingwebsite eBay. De kastanjes zijn afkomstig van de kastanje boom achter café In den Grooten Slock in Den Burg waarboven tij dens de Tweede Wereldoorlog het hoofdkwartier van de NSB was gevestigd. De actie is bedoeld om aandacht voor schending van mensenrechten te vragen. Lees verder op pagina 5 De vruchten worden aangeboden door Bob Schelfhout die boven het café woont. Zijn actie komt voort uit de ophef rond de Anne Frankboom in Amsterdam. Een aanwonende van de boom zette Anne Frank-kastanjes op internet te koop, met het verhaal dat mensen daarmee hun eigen Anne Frankboom zouden kunnen planten. De tegenactie van Schelfhout, die de afgelopen dagen landelijk de aan dacht trok, is een aanklacht tegen het feit dat mensen zich druk maken om een zieke boom. Volgens Schelfhout verdient schending van mensenrech ten veel meer aandacht. De belang stelling die hij met de NSB-kastanjes weet te pakken, wordt doorgeleid naar de Internationale Campagne voor Tibet (www.savetibet.org) waar voor de Texelaar zich inzet. Dat land wordt sinds 1950 door China bezet. 'Negentig procent van de kloosters is daar platgebrand en de Dalai Lama is uit zijn land verdreven', aldus Schelf hout, 'maar daar praten we liever niet over, omdat we goede economische banden met China hebben. En als het erover gaat, zegt China dat Tibet een interne aangelegenheid is. Maar schending van de mensenrechten kan nooit een interne aangelegen heid zijn. Dat gaat boven internatio nale verhoudingen uit. Lees verder op pagina 6 Horecagelegenheden krijgen in maart of april uitsluitsel over de nieuwe sluitingstijden Rob Heijman (Groen Links) gaf donderdag in de commis sie middelen aan dit laat te vinden. 'Ondernemers willen graag op voor hand weten waar ze aan toe zijn.' De burgemeester gaf aan dat het al jaren rond die tijd bekend wordt gemaakt. 'Het afgelopen seizoen is inmiddels met alle betrokkenen geevalueerd De voorlopige resultaten knjgt u voor februan. Vervolgens moet de raad er in maart of apnl een besluit over nemen en wordt het opgenomen in de Algemene Plaatselijke Verorde ning voor het nieuwe seizoen.' TEXELSE ^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1