Bejaarde biljarters: 30 jaar 'genoegen' Bezwaar tegen bouwplan Mantje Cjrocn Zwarts-Jexels in het hart Onrust in Den Hoorn over busverbinding Horeca Texel wil oude openingstijden terug Inning VVV-bijdrage achtervolgt Horeca 'In strijd met provinciaal beleid' Suggestie reclamebelasting KRBELTEX M iuuoonHuvs Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg n Den Hoorn is onrust ontstaan over de mogelijke opheffing van buslijn die het dorp verbindt it de boot, Den Burg en de rest het eiland. 'Ik ben even hele- lal sprakeloos', zei dorpscom- issievoorzitter Herman Ridder- ;hof toen hij er maandagavond lens het jaarlijkse overleg met irgemeester en wethouders van irde. jkomen van de eerste schrik uitte derinkhof gisteren forse kritiek op s plannen. 'Dit is volledig in strijd het provinciaal beleid om de orpen leefbaar te houden. Boven dien kan ik me met voorstellen dat liet zoveel bespaart. Het gaat om een bestaande lijn, van Den Burg de boot, waarop de bus een kilometer omrijdt om ook Den Hoorn aan te doen.' Het tegenargu- nent dat de bus zelden vol zit, maakt weinig indruk op Ridderinkhof. 'Is lat erg dan? Er zitten altijd mensen h. Je zult maar geen auto hebben en fhankelijk zijn van de bus.' Hoe groot de kans is dat de bus- erbinding wordt opgeheven, is niet elemaal duidelijk. Den Hoorn staat iet meer in het programma van eisen dat de provincie heeft opge steld en waaraan vervoersbedrijven moeten voldoen willen ze in aanmer king komen bij de aanbesteding van het openbaar vervoer. Het betreft hier de minimale eisen, maar uiter aard is een vervoersbednjf vrij om méér diensten te bieden dan de provincie vraagt. Wethouder Nico Kikkert vertelde maandag in Den Hoorn dat bur gemeester en wethouders bezwaar hebben gemaakt tegen het mogelijk verdwijnen van de bus naar Den Hoorn. Volgens gemeentelijk woord voerder Sanne Brügemann was daarop gisteren nog niet gereageerd door de provincie. De huidige con cessie voor Noord-Holland Noord loopt volgend jaar december af, maar al eind maart wordt bekend welke vervoerder het openbaar ver voer mag gaan verzorgen. Ridderinkhof zegt nog even te wil len afwachten hoe het verder gaat. 'We willen de gemeente niet voor de voeten lopen. Maar als het zo zou zijn dat de bus écht gaat verdwij nen, dan laten we dat natuurlijk niet zomaar gebeuren. Dan stappen we met z'n allen in de bus en gaan naar Haarlem.' Extra aandacht economie kust )e provincie en de kustgemeen- en van Noord-Hofland willen dat linister Van der Hoeven van Eco- omische Zaken meer aandacht lesteedt aan de economische unctie van de kust. Gedeputeer- le Jaap Bond kaartte dit giste- sn aan in een gesprek met de ewindsvrouw. Ie provincie hing al eerder bij de minister aan de bel. Van groot belang is vooral een goede bescherming van het strand, dat breed en veilig moet zijn, aldus Bond. De stranden zijn van groot belang voor het toe risme en daarmee voor de Neder landse economie. In 2006 werden naar schatting 3,4 miljoen over nachtingen aan de Noordhollandse kust gemaakt. Dat was exclusief de 'Texelse' overnachtingen, want op het eiland alleen al waren het er bijna 4 miljoen. Dit maakt de kust, na Amsterdam, tot het tweede toe ristengebied van Noord-Holland. Henk Spigt, Adriaan Barhorst en Dirk Kalverboer kijken met argusogen Commandeur is de enige die vanaf de oprichting aan TOG is verbonden. de verrichtingen van Willem Commandeur tijdens een biljartmiddag ir Biljartvereniging Tot Ons Genoe gen (TOG) bestaat dertig jaar. Dat lijkt niet iets voor de krant, maar met deze club is iets bijzon ders aan de hand. De 24 leden zijn gemiddeld ruim 77 jaar oud en je kunt ze dus rustig bejaard noemen. Ze bedrijven de sport vooral om het 'genoegen' en vin den topprestaties niet zo belang rijk. Vanmiddag wordt het jubi leum gevierd tijdens een busrit met partners over Texel, gevolgd door een gezellig samenzijn met nostalgisch vermaak in De Witte Burcht. Dat een biljartclub die uitsluitend toegankelijk is voor ouderen in een behoefte voorziet, is de afgelopen dertig jaar duidelijk gebleken. De opkomst is bijna altijd groot tijdens de wedstrijden die dinsdags en vrij dags van half twee tot half zes in De Witte Burcht worden gehouden en regelmatig worden onderbroken voor consumpties, verzorgd door de vrijwilligers die aan het gebouw verbonden zijn. De club werd 21 oktober 1977 opgericht in Het Wapen van Texel, het gebouw waarin nu de Texelse Apotheek is gevestigd. Daarbij werd teproef met verruiming van de ope- ngstijden van de cafés heeft geen uidelijke verbetering gebracht, Ijs moeten we terug naar de oude tuatie van 3.00 uur sluiten. Aldus idt het standpunt van Horeca Merland, afdeling Texel. hoeverre de proef om de cafés nger open te laten is geslaagd, blijkt oeilijk meetbaar. Het weer tijdens afgelopen zomer was bijvoorbeeld iukken minder dan in 2006 en er is werk van gemaakt het bestrij en van overlast. Hierdoor lieten de seizoenen zich moeilijk vergelijken. Positief was wel dat de borrelbussen meer mensen vervoerden en dat er minder klachten van omwonenden kwamen, maar dat zou ook kunnen doordat mensen niet meer de moeite nemen om te klagen. Burgemeester Geldorp: 'Ik had niet het gevoel dat het dweilen met de kraan open was. Er was niet meer vandalisme in De Koog, dat beeld is hetzelfde geble ven.' Maar Dirk Leegwater van Hotel De Kieviet zag een achteruitgang. 'Doordat ze langer konden doorza ken, zaten sommige gasten dronken tussen het ontbijtvolk.' Volgens hem is de overlast in het voorseizoen het grootst. Omdat was gebleken dat de problemen op straat in feite een uur zijn opgeschoven, vond Leegwater dat de conclusie voor de hand ligt. 'Als je toch rottigheid krijgt, vervroeg dan de sluitingstijd naar twee uur.' Cees den Ouden van Grand Hotel Opduin noemde dat een interessante gedachte. Maar hij realiseerde zich dat de nabijheid van natte horeca bedrijven en verblijfsaccommodatie maakt dat het met de openbare orde in De Koog wel nooit ideaal zal wor den. 'We praten over de beste van alle slechte oplossingen.' Burgemeester Geldorp beloofde dat de raad vóór het eind van dit jaar een korte evalu atie van de uitgaansproef zal houden. Horeca Texel heeft op basis van een ruime meerderheid het eensluidende standpunt ingenomen dat de proef weer moet worden teruggedraaid, met de opmerking dat een minder heid uit de natte horeca er een andere mening op nahoudt. Verderop in deze krant spreekt ondernemer Paul van Dijk zijn afkeuring uit over het stand punt van Horeca Texel. bepaald dat iemand minstens 55 jaar oud moedt zijn om te mogen toetreden. De huidige leden - alle maal mannen - voldoen dus ruim schoots aan die norm: de jong ste is Theo Roest (60), de oudste Gerrit Kikkert (95). Bijzonder is dat ook met een soort ballotage wordt gewerkt. 'Een goede sfeer vinden we het allerbelangnjkste. Als iemand wil toetreden die volgens ons niet in de groep past, maken we dat vriendelijk duidelijk', zegt voor zitter Henk Spigt, die met Joop Kra mer en Dirk Kalverboer het dagelijks bestuur vormt. Hoe belangrijk de gezelligheid ook is. er wordt wel degelijk seneus en goed georganiseerd gebiljart, in competitieverband en met uitroe ping van de winnaars aan het eind van het seizoen. Aan de leden zijn handicaps toegekend waardoor ook de minder sterken kans hebben op een prijs. De bejaarde biljarters beschikken in De Witte Burcht over uitstekend materiaal. Er staan drie (nieuwe) tafels, waardoor iedereen twee keer op een middag kan spe len. Af en toe is er een uitwisseling met een andere club van senioren- biljarters die De Buureton als thuis haven heeft. Het nostalgische vermaak van van middag bestaat uit het kijken naar oude Texelse films. Vertoond wordt Texel de parel der Waddeneilanden, die in 1945 in opdracht van TESO werd gemaakt door Herman van der Horst en speelfilms als Uranium 235 en Het is zo op de ULO. in 1957 en 1958 gemaakt door de toen 16-jari- ge Harry de Graaf. Ook de acteurs waren scholieren die nu allemaal 65 jaar of ouder zijn. Sonnetten Gekleurde schelpen, Texelse son netten is de titel van het boekje dat zondag wordt gepresenteerd in theater Klif 12 in Den Hoorn. Maker van de sonnetten is Arie Grendel, die meer dan een halve eeuw lang zijn vakantie in Den Hoorn vierde De illustraties zijn van de hand van Marco Bakker. Pagina 2 m Rookvrije horeca Grand Hotel Opduin in De Koog en De Compagnie in Oudeschild zijn bedrijven waar rokers na de jaar wisseling hun sigaretje niet meer mogen opsteken. Maar de meeste ondernemers uit de horeca voeren de maatregel pas in op 1 juli, de datum waarop roken in cafés en restaurants wettelijk is verboden. Pagina 5 a Weblog De Texelse Courant bekeek het weblog van Fleur Souverein. Zij is uitgezonden via een uitwisselings programma van de Rotary en ver blijft sinds augustus in de Verenigde Staten. Pagina 9 a Lekkerste kaas De echte Texelse Boerenkaas van Wezenspyk is op de jaarlijkse Noordhollandse keuring in Zuid- Scharwoude uitgeroepen tot de lek kerste in zijn soort. Pagina 9 Mishandeld meisje naar ziekenhuis Naar woensdag pas is gebleken is een 15-jarig meisje uit Den Hoorn afgelopen week in de Emmalaan in Den Burg zwaar mishandeld door een ander meisje. Ze werd dermate toegetakeld, dat ze voor onderzoek naar het ziekenhuis moest. De 15-jarige kreeg vuistslagen in het gezicht en op haar hoofd en werd. terwijl ze al op de grond lag, in haar buik en op een knie getrapt. In het ziekenhuis werd onder meer een hersenschudding geconstateerd. Bovendien zag het meisje met één oog slecht. Voor zover bekend werd het slacht offer door één persoon mishandeld. Een tweede persoon hield haar tegen met een fiets, zodat ze niet aan haar belager kon ontsnappen. Met welke reden het .tweetal zich tegen het meisjé keerde, is niet duidelijk. Afge lopen zomer deed zich iets soort gelijks voor. Net als toen heeft het slachtoffer aangifte gedaan. Hoe oud de verdachten zijn en in welk dorp ze wonen, kon de politie gisteren niet zeggen. Volgens een woordvoerder van OSG De Hoge- berg zaten de twee er niet meer op school. (Advertentie) zijn. Maar anders dan bij de logies- verstrekkers. waar niet-betalende bedrijven geen gebruik mogen maken van de diensten van de VW, heeft de horeca geen machtsmiddel. Dat geldt ook voor TVO. Uit cijfers blijkt namelijk dat ook een aanzien lijk aantal niet-horecabedrijven geen bijdrage levert. In samenwerking met TVO, dat de bijdrage voor de horeca int, zal naar een oplossing worden gezocht. Geopperd werd onder meer de bijdrage niet meer te koppelen aan het lidmaatschap van TVO. omdat hier nogal wat weer stand tegen bestaat Suggestie van horecaconsulent Ben Tap was dat de gemeente Texel, naar voorbeeld van Hoorn, een reclamebelasting invoert. 'Dit wordt de nieuwe trend in Nederland. Dan moet iedereen betalen, desnoods via de deurwaarder. Het geld ver dwijnt niet in de algemene midde len, maar wordt beheerd door een stichting die het geld zelf mag uit geven.' Als voorbeelden noemde hij de intocht van Sinterklaas en kerst versiering, maar ook de VW Kees den Ouden van Grand Hotel Opduia gaf aan dat het solidariteitsbeginsel dat nu de basis is van de eilandpro motie, dan wordt losgelaten. 'Via de gemeente krijg je een heel andere constructie.' In de poll op www.texelsecou- rant.nl de vraag of ondernemers via heffing van reclamebelasting door de gemeente verplicht wor den tot een bijdrage aan de VW. Gemeente Texel Winterseizoen groene containers Tijdens het winterseizoen worden de groene containers één maal in de vier weken geleegd. In week 49 van 3 t/m 7 december komt de GFT inzameling te verval len. Houdt u er rekening mee tijdig uw bak bij de weg te zetten, de wa gens rijden een andere route waar door tijdstippen van ledigen kunnen wijzigen. (Advertentie) TE X ELS t iT'cOU RANT (jn* ZgmrL-Jinti Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: TV - RACXO - OtGrtAAl - NTSMET SEllEN WFv. I 2 stuks Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'Onze branche kreeg het afge lopen anderhalf jaar de zwarte piet toegespeeld. Welwillende ondernemers voelen zich daar door gekrenkt.' Aldus verwoord de Cees den Ouden van Grand Hotel Opduin de frustratie van een kleine zestig horecaonderne mers die wél financieel bijdragen aan de WV, terwijl meer dan veer tig collega's niet meebetalen aan de eilandpromotor. De onvrede bleek tijdens de jaar vergadering van Horeca Nederland, afdeling Texel, dinsdagavond in res taurant Rebecca. 'Dit verhaal begint wat gênant te worden', zei voor zitter Rein Stam in zijn openings woord. Met name horecazaken in De Koog laten het afweten. 'Van de 49 leden betalen er 28 geen pro- motiebijdrage.' Hij rekende voor dat de bijdrage ondernemers 82 cent per dag kost. 'Je kunt er nog geen pilsje voor kopen', aldus Stam, die er met zijn medebestuurders veel energie in heeft gestoken om de wanbetalers over de streep te krij gen. Overigens is er weinig nieuws onder de zon, want ook in het ver leden betaalde zo'n dertig procent van de bedrijven niet mee aan de VW. Gezien de moeite die het kost om het geld bij elkaar te krijgen, sprak Stam de hoop uit dat door de snel toenemende inkomsten van de VW uit provisie ('het groeit dankzij TOR door naar €500.000,- per jaar) de bijdrage minder hard nodig zou 'Stichting Dorpsherstel Texel en Oudheidkamertekenen bezwaar m tegen het bouwplan van de Tilie Mantje op de Stenenplaats. Ine Mantje wil het huis van 'Cees n Corrie' ombouwen tot winkel S appartementen. Belangrijkste zwaar js dat het zicht op de Oud- dkamer vanuit de Waalderstraat tfwijnt. Het nieuwe gebouw rot tot aan de straat en de groen rok komt te vervallen. De vier bomen in de tuin bij de woning zijn inmiddels gekapt. Vol gens Gerard Nieuwland, secretaris van de stichting, tegen de regels in. 'In de gemeenteberichten van 21 september stond dat de vier taxus bomen gekapt mogen worden, mits de bouwplannen zijn goedgekeurd. Voor slopen is wel een vergunning verleend, maar voor de bouwplan nen nog niet.' De gemeente was nog niet van deze situatie op de hoogte. meer dan 25 procent van het totale oppervlak uitmaken. Hoe steiler de helling, hoe groter het dak.' Verder zouden de twee grote winkelruimten in strijd zijn met het beeldkwaliteit plan van de gemeente. De stichting en de Oudheidkamer hebben inmiddels een zienswijze bij de gemeente ingediend en wachten op een uitnodiging voor een hoorzit ting. vtuatie voordat de bomen werden gekapt. De situatie nadat de bomen zijn gekapt. Een woordvoerder: 'Indien er is afge weken van wat er in de vergunning staat, wordt gekeken of er maat regelen moeten worden genomen.' Voor zover Mantje weet, is er een kapvergunning. Hij geeft verder geen commentaar. De secretans heeft verder proble men met de hoogte van het nieuwe gebouw. 'Er komen drie apparte menten boven de winkel. Dat is hoog. Het dakoppervlak mag niet

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1