Raadsleden eilanden achter samenwerking 'Meer bevoegdheden voor Eilander Raad' Verdubbeling budget voor samenwerking Zelfstandig bestuur scholen lastige klus Sloop 'Cees van Corrie' begonnen TEXELSE j COURANT Provincie zet vaart achter besprekingen Groen Zwart Grens ligplaatsen havens opgeheven Blijdschap wint op regenachtige Spar Eftelingdag DINSDAG 4 DECEMBER 2007 Joop Groeskamp, Gebrand Poster, Piet Standaart, Frans Visman en Frank Kingma namen vrijdag op Vlieland de honneurs waren voor de Texelse gemeenteraad. Groeskamp en Kingma vielen in, omdat Eilander Raadsleden Alfred Schaatsenberg en Marijke Eelman waren verhinderd. Het was vrijdag op Vlieland erop of eronder. Raadsleden van de vijf Waddeneilanden spraken tijdens een bijeenkomst van de Eilander Raad opnieuw over de wijze van intensiever samenwerken. Grof weg hadden ze twee opties: ze werden het met elkaar eens of het zou einde verhaal zijn. Het werd het eerste: de negen tien leden van de Eilander Raad gaven unaniem hun goedkeuring aan een voorstel van het Eilander College om de ambtenarenappara ten op diverse beleidsterreinen de krachten te laten bundelen. Ook worden werkprocessen van de vijf gemeenten meer op elkaar afge stemd. Het voorstel is een vervolg op een plan dat het Eilander College een jaar geleden op Schiermonnik oog presenteerde, maar waarover toen geen overeenstemming werd bereikt. De provincie Friesland maakte de tientallen raadsleden donderdag tijdens een besloten bijeenkomst duidelijk dat ze een laatste kans hadden. Zouden ze het wederom niet eens worden, dan zou de pro vincie de Friese Waddeneilanden gaan betrekken bij een al lopend gemeentelijk herindelingsproces. Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog zijn daar tot nu toe telkens buiten gehouden, zodat ze zelf wat konden regelen. De pijn zat een jaar geleden in het voorstel een gemeenschappelijk kantoor op te nchten, waarin delen van de vijf ambtenarenapparaten zouden worden ondergebracht. Met name Ameland had daar teveel moeite mee. De angel werd toen uit het debat gehaald door geen keuze te maken, maar bureau Berenschot eerst een nader onderzoek naar vormen van samenwerking te laten verrichten. Dat gemeenschappelijk kantoor is nu definitief van de baan. Volgens het nieuwe voorstel van het Eilan der College wordt straks bekeken welke van de eilanden de meeste deskundigheid in huis heeft om voor alle eilanden een beleidsterrein op te pakken. Een tweede optie is dat ze gezamenlijk hulp inroepen bij het Waddensecretariaat. Dat is nu nog op Texel gevestigd, maar gaat volgens het plan van Eilander College naar de overkant en wordt versterkt met nieuwe medewerkers. Een derde optie is dat eilanden tij delijk externe deskundigheid voor een beleidsterrein inhuren. Volgens burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling zit er geen volgorde in de drie richtingen 'Per onderwerp moeten we met gezond boerenver stand bekijken wat de beste optie Ameland kon zich goed in het nieuwe voorstel vinden. Piet Stan daart, die namens Texelse raads leden het woord voerde, sprak ook zijn goedkeuring uit. Hij benadrukte dat de Eilander Raadsleden vrijdag alleen richtinggevende uitspraken deden. Het definitief met de plan nen instemmen, is voorbehouden aan de lokale gemeenteraden. Als het aan het Eilander College ligt, gebeurt dat zo snel mogelijk. Stan daart vond dat het voorstel ech ter eerst ook in een commissiever gadering moet worden behandeld en dan pas in de raad, zodat de gebruikelijke gang van zaken wordt gevolgd. 'Dan duurt het maar even wat langer.' Schiermonnikoog, Vlieland en Ter schelling zeiden snel verder te willen met de samenwerking. 'Wij willen zelfs meer dan nu is voorgesteld', aldus Remi Hoeve (Terschelling), 'maar we beseffen dat dit voorstel het minimaal haalbare was.' De Ter- schellingers vonden dat het Eilander College nu snel met resultaten moet komen. 'Anders loop je het risico dat de boel in ambtenarij verzandt. Burgemeester Visser beloofde de Eilander Raad dat het Eilander Col lege vóór 1 april een werkplan op tafel legt waarin het voorstel con creet en helder wordt uitgewerkt. Bedoeling is dat Eilander Raad rond die tijd opnieuw bijeen komt om het werkplan te bespreken. De raad gaf het Eilander College toestem ming een kwartiermaker in de arm te nemen om de samenwerking van de grond te tillen. De samenwerking heeft volgens de plannen op korte termijn geen consequenties voor het personeel van de gemeentehui zen. Het Eilander College heeft toe gezegd het personeel te informeren over de ontwikkelingen. De Eilander Raad moet meer bevoegdheden krijgen. Daar pleitte Piet Standaart voor tijdens de bijeenkomst vrijdag op Vlie land. Het samenwerkingsverband van de vijf gemeenteraden heeft volgens hem te weinig in de melk te brokkelen. De Eilander Raad is tot nu toe alleen bevoegd begrotingen en jaarreke ningen goed te keuren en eventueel te wijzigen. Het Eilander College, waarin de burgemeesters samen werken, heeft een langere lijst aan bevoegdheden. Dat voert onder meer besluiten van de Eilander Raad uit, beheert de portemonnee, stelt begrotingen op en onderhoudt de contacten met hogere overhe den en instellingen. Burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling beaamde dat de Eilan der Raad nog weinig te zeggen heeft. 'We moeten gaan nadenken over meer bevoegdheden.' Daar bij wordt het de vraag of lokale raden bevoegdheden zouden moe ten mandateren of delegeren. In het eerste geval besteden zij onderwer pen uit, maar behouden zij de eind verantwoordelijkheid. Bij delegeren dragen zij ook de eindverantwoor delijkheid over een besluit over aan de Eilander Raad. Standaart pleitte in eerste instantie voor mandateren. Rob Kip (Vlieland) wilde een stap verder gaan en zaken delegeren. Volgens Visser zou de Eilander Raad ook eens moeten nadenken over de wijze waarop nu tussen de lokale gemeenteraden en de Eilander wordt samengewerkt. 'Op die wisselwerking valt ook wel een en ander te verdienen.' Volgens de regels van het samenwerkings verband De Waddeneilanden zit ten raadsleden als vertegenwoordi gers van hun gemeenteraad in een Eilander Raad, waardoor ze moeten spreken namens hun raad. Naar verwachting worden de bevoegdheden van het Eilander Col lege volgend jaar verder uitgebreid. Zij wil zichzelf doorzettingsmacht toekennen. Dat betekent dat zij slagvaardig de regie over de verde re samenwerking kan voeren zonder bij elke stap formeel toestemming aan alle eilanden te hoeven vragen. Bertus Swart, burgemeester van Schiermonnikoog, wenste de Eilan der Raad toe dat die op termijn ook een doorzettingsmacht krijgt. Het Eilander College wil het bud get voor het samenwerkingsver band De Waddeneilanden volgend jaar verhogen van vier naar acht ton. Dat plan riep vrijdag vraag tekens op bij meerdere leden van de Eilander Raad. Zij zeiden een nadere onderbou wing van de cijfers te willen zien. 'Die uitgave valt anders bij de ach terban niet uit te leggen', aldus Remi Hoeve (Terschelling). Ameland en Vlieland vonden hetzelfde. Voor Gebrand Poster, geen voorstander van de hele gang van zaken, was een nadere onderbouwing zelfs dé voorwaarde voor de Texelse WD om het Eilander College te blijven steunen. 'Anders haken we af.' Het Eilander College zegt het extra geld nodig te hebben om de inten sievere samenwerking van de grond te laten komen. Het meeste geld is nodig om het Waddensecretanaat te versterken met een ICT-expert en een programma-manager De laatste moet de bundeling van de ambtelijke krachten handen en voe ten geven. Het Waddensecretariaat is nu nog op Texel gevestigd, maar staat op de nominatie naar de over kant te verhuizen. Er is eveneens geld nodig om een coach de samen werking binnen het Eilander College en het College van Gemeentesecre taris in goede banen te laten leiden. De verhouding tussen de burge meesters heeft meermalen onder druk gestaan, waardoor gesprekken over nauwere samenwerking niet altijd even soepel verliepen. Burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling beloofde de acht ton nader te onderbouwen in het werkplan dat het Eilander College uiterlijk 1 april klaar wil hebben. Volgens hem zou het goed zijn als rijk en provincie met steun over de brug komen, zodat de eilanden de verhoging niet alleen Identiteit Menig Texelaar zal met meteen de oren spitsen als het over inten sievere samenwerking tussen de Waddeneilanden gaat. Dat is ook niet kwalijk te nemen, want het is een al jaren lopende discussie die zich vooral in een kleine (politieke) kring afspeelt. Bij de provincie Friesland waren ze de afgelopen dagen wél vol belangstelling. Daar begonnen ze er genoeg van te knjgen dat de eilanden maar niet tot overeen stemming kwamen. Of de dreiging met afblazen van de eilandelijke samenwerking de doorslag heeft gegeven, zal wel in het midden blijven, maar de Eilander Raad lag vrijdag op één lijn. Na afloop van de vergadering was echter niet al te veel sprake van opluchting of een uitgelaten stemming. Dat is niet verwonderlijk, de eilanden hebben een traditie opgebouwd om eens gezindheid uit elkaar te gaan óm vervolgens weer verdeeld te raken, met alle bijbehorende wrevel. Dat risico is ook nu bij het bereikte Verdrag van Vlieland niet uit te slui ten. Dat de Eilander Raad zijn fiat heeft gegeven, is één ding. De defi nitieve goedkeuring moet van de vijf gemeenteraden afzonderlijk komen en die moeten zich nog over het samenwerkingsvoorstel uitspreken Dat een raad alsnog nog op de rem trapt en het proces stil legt, is met ondenkbeeldig. Het Eilander Col lege houdt daar al voorzichtig reke ning mee. In haar voorstel staat dat er zo spoedig mogelijk een extra Eilander Raad wordt belegd 'indien het door besluitvorming in de raden nodig zou zijn de ontwikkeling van de samenwerking te schorten'. Het is niet ondenkbaar dat op Texel alsnog twijfels rijzen. Samenwer ken kost geld en 38 procent van de kosten komt tot nu toe voor rekening van Texel. Daarnaast kan Texel het van de vijf eilanden het langst uitzingen als zelfstandige gemeente. Een meting van de pro vincie leerde een paar jaar geleden dat Texel goed op eigen benen kan staan Toch lijkt ook dat onder druk te staan. Volgens bureau Berenschot, dat afgelopen jaar de samenwerking onderzocht, zijn op den duur alle vijf de eilanden te klein om zelfstandig te overleven. Tot nu toe hebben de eilanden het heft nog steeds in eigen hand om de bestuurlijke zelfstandigheid voor de toekomst zeker te stellen en daarmee het beheer over de eigen identiteit van de eilanden te behouden. Daarmee wordt de discussie over intensievere samen werking wél een onderwerp dat de bewoners van de eilanden aangaat. Alleen daarom al zou het prettig zijn als de gemeenteraden het behoud van de unieke identiteit van de eilanden voor ogen blijven houden bij verdere besluitvorming. hoeven op te hoesten. Volgens hem zit in de lokale begrotingen ook te weinig financiële ruimte om alle kos ten van intensiever samenwerking te dragen. Volgens de huidige verdeelsleutel betaalt Texel in verband met haar omvang 38 procent van de kosten van het samenwerkingsverband. Een verhoging naar acht ton zou beteke nen dat de Texelse bijdrage stijgt van €160.000,- naar €320.000,- per jaar. Volgens burgemeester Joke Geldorp is het echter de vraag of dat gebeurt. Volgens haar hoeft de 38 procent niet altijd van kracht te zijn en is het aannemelijk dat de kosten volgend jaar niet meteen naar acht ton stijgen. De wijze waarop uren, die aan beleid voor andere eilanden zijn besteed, worden verrekend, is ook nog onderwerp van gesprek. Bibberen Gerbrand Poster (WD) wist het zeker, hij had de zaal vol raadsleden van de Waddeneilanden zien bibbe ren toen een vertegenwoordiger van de provincie dreigende taal sprak. Gelach in de zaal, maar Poster hield voet bij stuk. Wat hem betreft, is de intensieve samenwerking tussen de eilandgemeenten onder dwang opgelegd. Van hem hoeft het alle maal niet. 'Ik ben met bang.' Burgemeester Jurrit Visser vond dat Poster de provincie Friesland met zijn 'bibbering' teveel eer gaf. Hij was het fundamenteel oneens met zijn uitspraak dat er sprake is van dwang. 'Er is druk van de buitenwe reld. maar we werken in de eerste plaats samen omdat we dat zelf nodig vinden. De grens van maximaal 4600 lig plaatsen voor plezierjachten rond om de Waddenzee is verleden tijd geworden. Diverse overheden en organisaties hebben gisteren een convenant getekend waar in op een andere manier wordt geregeld dat de pleziervaart niet teveel druk op de natuur legt. Dat betekent dat de passantenha vens op de Waddeneilanden kun nen uitbreiden. Met name de Friese eilanden hadden door behoefte aan, omdat op drukke dagen de pas- s^ntenhavens soms uitpuilen met schepen. Voor Texel is uitbreiding volgens voorzitter Jook Nauta van de Stich ting Waddenhaven Texel vooralsnog niet nodig. De passantenhaven telt 250 ligplaatsen en die waren afge lopen zomer niet allemaal tegelijk bezet. Mocht het wel ooit tot uit breiding komen, dan is een stukje van de visserijhaven al langere tijd in beeld. Volgens het convenant gaan alle betrokken overheden en instan ties met een keur aan maatrege len de druk op het Waddengebied beheersbaar houden. Er komt via de marifoon en internet een digi taal informatiekanaal en er wordt een proef opgezet waarbij recrean ten ligplaatsen kunnen reserveren. Waddenhaven Texel heeft zich aan gemeld die proef te houden. Bij het Waddenfonds is er subsidie voor aangevraagd. De komende jaren wordt ook gewerkt aan een veiligere en duurzamere inrichting van de passantenhavens. Er is jarenlang gesproken over het convenant Vaarrecreatie Wadden zee. Dat leek aanvankelijk niet van de grond te komen, maar vorig jaar kwam er schot in tijdens de behan deling van de PKB Waddenzee. De Tweede Kamer stelde toen wettelijk nog de grens van 4600 ligplaatsen vast, maar zegde al toe het maxi mum los te laten zodra het conve nant een feit zou zijn. Nauta toont zich tevreden dat daarin is vastge legd dat verstoring van de natuur slechts door een kleine groep wordt veroorzaakt. 'Het komt niet door de grote bulk.' De overeenkomst is onder andere getekend door burgemeester Joke Geldorp namens de Waddeneilan den en Jook Nauta namens de Stichting Jachthavens Waddenei landen. Het stuk zou ook worden getekend door staatssecretaris Tineke Huizinga (Verkeer en Water staat) en de ministers Gerda Ver burg (LNV) en Jacqueline Cramer (VROM). maar zij hadden andere verplichtingen in Den Haag. De directeur-generaal van het minis terie van LNV nam voor hen waar. In totaal zetten zo'n 50 partijen een handtekening onder het convenant, waaronder Ecomare. Aanvrager manege draait wél op voor mogelijke planschade In het artikel over de manege in De. Koog in de Texelse Courant van afgelopen vrijdag stond dat aan de aanvrager van de manege geen plan- schade is gevraagd. Dit naar aan leiding van opmerkingen van Arie Lap, waarna de redactie zekerheids halve navraag deed bij de gemeen te. Desondanks blijkt de benchtge- ving hierover volgens het college niet te kloppen. 'Het beleid van de gemeente is sinds begin dit jaar dat bij elke artikel 19.2 WRO procedure die wordt gevoerd een planschade- overeenkomst deel uitmaakt van de procedure. Dit geldt dus ook voor de manege te De Koog. Het maakt hierbij met uit of de verwachting van planschade groot of klein is.' Jan Dorrestijn meldt dat er met hem niet over planschade is gepraat. Ook Compagnie nog niet rookvrij Restaurant De Compagnie in Oude- schild wordt toch niet per 1 janu ari 2008 rookvrij. Dit in tegenspraak met wat werd gezegd tijdens de jaarvergadering van Horeca Neder land, Afdeling Texel vorige week dinsdag. De exploitant laat weten dat De Compagnie niet eerder dan per 1 juli 2008 rookvrij wordt. Vanaf die datum mag in horecazaken niet meer worden gerookt. Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan verlootten Spar-winkels uit heel Nederland twaalf weken lang toegangskaarten voor de Winter Efteling. Zondag trok een bus vol Texelse prijswinnaars naar het Brabantse sprookjespark om van de prijs te genieten. Door de hevige regenval dreigde de dag even in het water te vallen. Hoe dichter de bus het einddoel nader de, hoe harder het regende. De hele dag viel de regen gestaag uit een winderige, grauwe lucht en iedereen die geen regenpak of paraplu had meegenomen, kocht inderhaast een Efteling-regencape. Ook vuilniszak ken met gaten waren populair. Maar de regen drukte nergens de stem ming. Het park, voor deze dag door de jubilerende winkelketen afge huurd, was gevuld met uitsluitend goedgemutste klanten, ledereen maakte er het beste van. De dag kreeg voor een van de bezoekers extra glans, doordat zij niet alleen gratis toegangskaarten kregen maar ook de extra prijs van vijfenzeventig 'Efteling-euro's' En dat dankzij de oplettendheid van het personeel van supermarkt Koot uit Oosterend. Toen zij tijdens de actie door de drukte van het inpak ken haar kassabon met lot vergat in te vullen, deed een oplettende cais sière dit. 'Heb ik gewonnen?', vroeg de verbaasde klant. 'En ik heb niet eens meegedaan!' Laat het dan maar regenen. week bij een presentatie in de raads commissie Welzijn. Het schoolbe stuur van het openbaar onderwijs is nu nog in handen van burgemeester en wethouders. De OSG wil vooralsnog vasthouden aan de huidige situatie in verband met de nieuwbouw en verbouw aan de Haffelderweg. Volgens het onder zoek is het nogal wat voor een nieuw bestuur om die klus meteen op de nek te nemen. Daarnaast is er nu een goede rolverdeling tussen bestuur en OSG-directie. De openbare basisscholen (Thijsse- school. Daalderschool, Bruinvis, Dur- perhonk en de Dnjverschool) daar entegen zijn al langere tijd aan het warmlopen om een eigen bestuur in het leven te roepen. De Gemeen schappelijke Medezeggenschaps Raad stuurde het college vorig jaar ook al een brief met argumenten voor verzelfstandiging. Wethouder Marian Merkelbach (onderwijs) liet weten dat de uit komst het college in een lastig par ket brengt. Het voorleggen van het probleem aan de commissie Wel zijn leverde weinig soelaas op. De partijen voelden er weinig voor ter plekke al richtingen aan te geven. 'We willen eerst een advies van het college', verwoordde Piet Standaart CTexels Belang) de mening van meer dere partijen. Merkelbach zegde toe op een later tijdstip verder over ver zelfstandiging te willen spreken, op grond van meer stukken VOS/ABB heeft vijf opties op een nj gezet. Alles blijft zoals het is, één nieuwe stichting voor beide typen van onderwijs, twee afzonderlijke stichtingen voor de basisscholen en het voortgezet onderwijs die elk een eigen koers varen, twee stichtingen met een samenwerkingsovereen komst of overdracht van bestuur aan al bestaande stichtingen. Voor dat laatste praat De Kompas met een stichting in Den Helder. De optie dat de OSG onder de vleugels van de gemeente blijft en de basisscholen verzelfstandigen wordt in het rapport niet genoemd. De politieke partijen gaven ruim een jaar geleden opdracht tot onderzoek naar verzelfstandiging, omdat de dubbele pet van het college (school bestuur en gemeentebestuur) meer malen tot lastige situaties had geleid Een van de opvallendste was een paar jaar geleden toen het college als schoolbestuur zei 6,8 miljoen euro voor de OSG nodig te hebben, terwijl hetzelfde college als gemeentestuur niet meer dan 5,5 miljoen beschik baar kon stellen. Het college staat voor een lastige klus; een onderzoek naar verzelf standiging van het bestuur van de openbare scholen heeft twee uitkomsten opgeleverd. De basis scholen willen graag een verzelf standigd bestuur, de OSG behoudt vooralsnog het liefst burgemeester en wethouders als bestuur. Dat is naar voren gekomen uit een haalbaarheidsonderzoek dat VOS/ ABB heeft uitgevoerd. Dat is een vereniging voor bestuur en manage ment in het openbaar en algemeen toegankelijk onderwijs. Volgens het onderzoek staat het Texels openbaar onderwijs niets in de weg om bestuurlijk te verzelfstan digen, maar is er geen noodzaak. 'Er luiden geen noodklokken en er is ook geen brand', zei onderzoeker Mariët Schilperoort van VOS/ABB vorige De sloop van het karakteristieke van voorbijgangers een groot deel naam aan wijlen Cees Keijser die er huis van 'Cees van Corrie' aan de van het witte pand om plaats te tientallen jaren woonde en een zoon Stenenplaats is begonnen. Aan- maken voor het nieuwe pand van was van Corrie Keijser. nemer Dros verwijderde gisteren Adri Mantje met winkelruimte en onder redelijk veel belangstelling appartementen. Het huis dankte zijn <Foto«wium/a* ■-■

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5