Eerste oogst experimentele teelt van zeekool Van den Berg neemt tweede CD op Project zilte groenten vergt vindingrijkheid TIME OUT Busdienst Den Hoorn altijd op tweede plaats Muziek maken mooiste wat er is' TEXELSE 7 COURANT DINSDAG 4 DECEMBER 2007 andbouw en zoute grond gaan niet samen, luidt een mde wijsheid. Een groep wetenschappers uit Amsterdam tartte vorig jaar in samenwerking met Marc van Rijssel- ierghe van de Stichting Sint Donatus bij Den Hoorn een xperiment om in zilte omstandigheden groente te laten iroeien, waarvoor ook nog een goede afzetmarkt bestaat. Inlangs is de eerste zeekool geoogst, drie Texelse koks gevraagd er gerechten mee samen te stellen. sekool, ook wel zilte asperge ■noemd. is een oude groente e hier en daar in het wild werd eoogst en op kleine schaal werd ybouwd. De zeekoolplant groeit lijvoorbeeld ook in de getijdezone an de Afsluitdijk. Toprestaurants iet exclusieve gerechten op de menukaart gebruiken zeekool wel als smaakvol ingrediënt. Bovendien bevat zeekool bestanddelen die uitermate goed zijn voor de gezond heid. Eigenschappen die het een interessant commercieel product kunnen maken. Maar dan moet de teelt wel professioneler, waarbij over een langere periode kan worden geoogst. Probleem is dat zeekool, net als zeeaster en zeekraal, een zoutmmnend gewas is, terwijl regu liere landbouwgrond in principe zoet is. Maar gezien de voorspelde stij ging van de zeewaterspiegel en het kleiner worden van de zoetwater- bel onder het eiland, moet volgens kenners rekening worden gehouden met verzilting van polderland. Er zou in Nederland zelfs zo'n 150.000 hectare in meer of mindere mate onbruikbaar worden, want de regu liere landbouwgewassen verdragen nauwelijks zout. Vandaar dat bij wetenschappers het idee ontstond om te onderzoeken of planten zoals zeekool, zeeaster en zeekraal niet in cultuur kunnen wor den gebracht. Ze zijn er volop, want wetenschappers in Amsterdam hou den al tientallen jaren eetbare zout- minnende gewassen in stand. Ze zijn tot in detail onderzocht, maar kennis om ze in cultuur te bren gen en te vermarkten ontbrak tot dusver. Toen het idee ontstond om hiervoor een onderzoeksproject te starten, zochten de universiteiten een ondernemer om mee samen te werken. Men kwam uit bij Marc van Rijsselberghe, van wie bekend was dat hij jaren geleden bij Den Hoorn een project voor de teelt van zeeas ter was gestart. Van oogsten kwam het toen nauwelijks, omdat vraat zuchtige vogels hem voor waren. 'Dat heeft me toen veel geld gekost. Toen ze met dit project kwamen, wilde ik wel meedoen, maar niet al het risico dragen. Want de kosten zijn hoog en je moet maar afwach ten of het ooit wat oplevert.' Om dit te ondervangen werd met succes een beroep gedaan op Leader+, het Europese subsidieprogramma voor plattelandsontwikkeling Kop van Noord-Holland Texel, dat voor het project ruim €130.000,- beschik baar stelde. Ook de provincie neemt deel in het project, dat onder lei ding staat van professor Jelte Rozema van de Vrije Universiteit Verpakte zeekoolstengels, klaar voor consumptie. De commerciële teelt van zeekool vergt veel vindingnjkheid. 'Bijvoor beeld het vermeerderen van de plantjes. Toen we wilden beginnen, kreeg ik van de universiteit maar veertig plantjes. Maar daar kreeg ik mijn land natuurlijk met mee vol. Dat is uw probleem, zeiden de onderzoekers. Toen ben ik op de Afsluitdijk zaad gaan verzamelen. Maar daar liep ik tegen het vol gende probleem aan: er zit rond dat zaad een hard omhulsel, dat alleen te onder lichtarme omstandigheden, wat nodig is om de stengel blank te houden. 'Via internet kwam ik achter het bestaan van zogeheten zeekool potten van aardewerk, die je omge keerd over de plant zet. Ik vond in België een man die ze maakt. Hij kon er wel een paar leveren. Maar wat als ik er een stuk of duizend wilde bestellen? Tja, dan zou er daar iemand behoorlijk ziek worden.' 'Uiteindelijk hebben we de teelt en vermeerdering van zeekool aardig van Amsterdam en waarvoor een ingenieur vier jaar lang onderzoek verricht. Voor teelttechnische en praktische zaken is Texelaar Marco Flier bij het project betrokken. Doel is een duurzame omslag te maken van zoete naar zilte landbouw. Het resulteerde erin dat op drie hectare land duizend wortelstekken werden geplant en waarbij de schapenboet van de Stichting Sint Donatus aan de Hoornderweg is verbouwd tot kweek-, werk- en ontvangstruimte en nu zelfs de eerste boet is met vloerverwarming. Voor een optimale oogst en onderzoek worden name lijk hoge eisen gesteld aan tempe ratuur, vochtigheid en licht in de kweekruimte. Zeekool wordt buiten opgekweekt, waarna uit de wortel een eetbare stengel wordt getrok ken. Die stengels behouden hun bleke kleur doordat ze in donker groeien. onder bepaalde omstandigheden openbarst, zodat het zaad kan ont kiemen. Als je het zó in de grond stopt, gebeurt er niets. We zijn op zoek gegaan naar een methode om de natuur na te bootsen, en ook dat is gelukt. Maar dan nog ontkiemt maar 90 procent van het zaad. Toen het was gezaaid, hebben we weken onkruid gewied, zonder dat we wis ten of er ook maar één plantje zou opkomen.' Andere 'verrassing' was het bezoek van de buren, in de hoedanigheid van ganzen en grote sterns, die vanuit natuurgebied De Petten het land opkwamen en zich tegoed deden aan de zeekool. Toen Van Rijsselberghe in het voorjaar een hoge heining van groen gaas liet aanbrengen, werd hem dat niet in dank afgenomen. In overleg met Natuurmonumenten is hiervoor een andere oplossing bedacht. Ander punt is het opkweken van de groen- onder de knie gekregen en planten geselecteerd op smaak, groeikracht en andere eigenschappen. We heb ben dit jaar 300 planten geoogst en een goeie start gemaakt met het vermarkten van het product.' Koks van Opduin, Bij Jef en Rebecca zijn er mee aan de slag gegaan. Hun ervaringen en ideeën worden beschreven in de folder Zilte Zeekool en op de website www.ziltezeekool. nl, beide geproduceerd door het Texelse bureau Zin in zee. Van Rijsselberghe hoopt volgend jaar 3000 planten te kunnen oogs ten en in 2009 een veelvoud. 'Zoiets heeft tijd nodig. Maar ik denk dat het uiteindelijk na veel onderzoek zal lukken om er een commercieel interessante teelt van te maken. Zelf ben ik overigens niet degene om op grote schaal zeekool te gaan telen, daar zijn anderen weer goed in.' Wintermarkt De Cocksdorp In de Kikkertstraat in De Cocks dorp wordt zaterdag 29 december van 11.00 tot 16.00 uur de Durper Wintermarkt gehouden. Vanuit sfeervolle kraampjes wor den warme hapjes, glühwein en winterse kost verkocht. Tevens is er muziek en zal de Verschrikke lijke Zwerver, die menig gast tijdens de zomermarkten de stuipen op het lijf joeg, ook van de partij zijn. Plus Supermarkt houdt wedstrijden winkelwagentje schieten. Hoofdpnjs zijn twee toegangskaartjes voor de voetbalwedstrijd AZ-Heracles. Er zijn nog enkele kramen beschik baar. De kosten bedragen €17,50 inclusief kraam. Alleen een stand plaats kost €12,50. Geïnteresseer den kunnen contact opnemen met Tom Steenvoorden, tel. 316656. Verdachte e-mail Een lezer uit Den Hoorn stuurde ons een kopie van een e-mail uit Spanje, waarin staat dat hij tot de 17 uitver korenen behoort die in een Spaanse loterij €615.810,- hebben gewon nen. In de mail wordt gevraagd een formulier terug te sturen, waarin de 'winnaar' er in toestemt dat tien pro cent van dit bedrag tijdelijk op reke ning van een bedrijf wordt gestort. De lezer vertrouwt het niet en waar schuwt anderen die een soortgelijke e-mail hebben ontvangen de brief niet in te vullen. Bommen op de Vliehors De Luchtmacht oefent woensdag 5, donderdag 6 en vrijdag 7 december op de Vliehors met het afwerpen van explosieve bommen. Verdeeld over drie dagen worden tien bom men van 500 pond afgeworpen. Het Bureau Geluidshinder van de Koninklijke Luchtmacht richt meet posten in, het weer en de daar uit voortvloeiende geluidsbelasting zijn bepalend voor het al dan niet doorgaan van de oefeningen. Tij dens de oefeningen is de Vliehors gesloten voor publiek. De grens van het oefenterrein is gemarkeerd met waarschuwingsborden en bij oefe ning voorzien van rode vlaggen. jongeren centrum Archiefs/w/: le autobusdient op Den Hoorn wam vanaf het begin van de «schiedenis van het Texels open aar vervoer op de tweede plaats, lok omdat de eerste busonder- emer uit De Cocksdorp kwam, ag het accent van oudsher op ie plaats. juni 1908 arriveerde de eerste utobus op het eiland, waar tot ie tijd het openbaar vervoer werd erzorgd door de diligence. Drie pneraties koetsiers van de 'deli' teigden in een klap verouderd te 3|n toen met Pinksteren de eerste us de haven van Oudeschild aan- 'Bij aankomst en vertrek der noten bewogen zich honderden "enschen op de haven', schrijft de «xelsche Courant van 8 juni 1908. Deels om de vele vreemdelingen zien, die gedurende deze dagen is eiland bezochten, deels om en strijd te aanschouwen, die de ma Bosman tegenwoordig tegen 6 Texelsche eigen Stoomboot- nderneming aanbindt, maar ook iet minder, om getuige te wezen an het vertrek en de aankomst Ier autobus, een voor velen op dit Sland nog onbekend vervoermid- iel.' Die eerste busdienst was geen iucces. Gedreven door een onder- emer van de overkant, die gecorri geerde kaartjes voor de bus en fe boot verkocht, waren het vooral oeristen die van de dienst gebruik naakten. In september verdwijnt Ie bus weer van het eiland. Kort laarop. in november, bezoeken ondernemers van buiten lexel' het Sand om te kijken of het mogelijk 'door voertuigen met zelfbewe- lende kracht eene dienst over Texel onderhouden.' 'Uitgansgpunt zal atuurlijk de haven zijn vanwaar een ienst naar den Burg, terwijl verder ïaar gelang van behoeften de dienst al worden uitgebreid naar Waal en Oosterend en bij beharding van den weg door het Noorden (waartoe pogingen worden aangewend) ook door dien polder naar Cocksdorp en door den polder Eierland. Ook de route Koog zal in het verkeer worden opgenomen.' Deze dienst blijft ruim tien jaar func tioneren, tot de Texelsche Courant op 29 november 1922 meldt dat 'de autodienst de Cocksdorp-Oude- schild' door omstandigheden wordt stopgezet. 'Ongetwijfeld beteekent dat voor de Cocksdorp een gemis en verklaarbaar is het dan ook, dat vandaar de plannen komen voor een nieuwe autobus-dienst. De ondernemer, de heer Th. Reuvers, deelt ons mede, deze dienst te wil len uitbreiden tot een over geheel Texel en doet daartoe een beroep op de Texelaars. Wanneer hem van meerdere personen uit één streek een verzoek bereikt, om die streek in de route van de autobusdienst op te nemen, zal zijnerzijds dit verzoek in overweging worden genomen. Terschelling en Wieringen hebben reeds hun autodienst, zegt de heer Reuvers, Texel mag niet achterblij ven.' Er volgen vele jaren van strijd, waarin verschillende busonderne mingen elkaar de loef proberen af te steken. Reuvers, Boekei en de firma P Kikkert Zonen proberen alledrie de eerste de beste te zijn. 'Door de heer Boekei werden in de stilte plannen ontworpen voor een autobusonderneming, die wanneer de autobus gereed zou zijn, zou aanvangen. Van de plannen lekte echter iets uit en de firma P Kikkert Zonen vond daarin aanleiding, direct een autodienst den Burg- Haven v.v. te openen.' En ook de 'deli' reed nog rond. Hoewel de busondernemingen in die jaren ook op afroep groepen vervoeren en Den Hoorn regelmatig aandoen, duurt het nog jaren voor een lijndienst in beeld komt. Eerst nog zijdelings: op 14 juli 1928 opent Boekei 'de reeds aangekondigde autobusdienst van den Burg op de Koog. Als regel wordt acht maal per dag heen en weer gereden, ook Zondags. De dienst op den Hoorn zal een week later aanvangen, daar de voor dit traject bestelde auto bus nog niet is gearriveerd.' Die week wordt een maand, maar op 15 augustus meldt de Texelsche Cou rant: 'Vandaag arriveert een nieuwe Chevrolet autobus voor 16 perso nen, waarmee de heer Boekei met ingang van morgen de dienst op den Hoorn zal onderhouden.' Vanaf die dag is ook het meest zuidelijke dorp uit zijn isolement bevrijd. Overigens blijkt de reis van Den Hoorn naar Den Burg niet geheel zonder gevaren, al zullen veel onge lukken ook te wijten zijn geweest aan de onervaren chauffeurs, de slechte wegen en de andere weg gebruikers, die nog niet aan de bus gewend waren. Er vinden dan ook regelmatig kleine aanrijdingen en ongelukjes plaats, zij het meestal zonder al te ernstige afloop. 'Toen Maandagmorgen een autobus met marktgangers van den Hoorn uit de Hoogerstraat de Binnenburg zou inslaan, werd ze aangereden door een met een paard bespan nen wagen, met het gevolg, dat een der ruiten door het lemoen werd verbrijzeld. Het paard stak noodge dwongen zijn kop door het ruitloos raam, doch overigens geen nieuws. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, ook het dier bekwam geen letsel. Naar ooggetuigen ons verzekeren, treft de chauffeur geen schuld, daar hij behoedzaam reed en voor de hoek luide signalen gaf.' Zijn brood verdienen met het maken van muziek. Dat is wat Josh van den Berg (20) uit Den Burg graag wil. Hij heeft al een paar keer op Texel opgetreden en is bezig aan zijn tweede cd. Zijn filmpje op YouTube, waarin hij Through the monsoon van Tokio Hotel zingt en speelt, werd al bijna 50.000 keer bekeken. As we say in Genezuela QUE ARRE- CHOÜ! That expression means that you're excellent!!! Your very talented! This is amazing! Zo maar een greep uit de 433 reacties op het filmpje van Van den Berg op YouTube. Hij leerde gitaar spelen van zijn vader. 'Ik heb nooit les gehad. Mijn vader speelde een liedje en ik deed het na.' Noten lezen kon hij tot voor kort niet. 'Dat kan ik pas een jaar. Daarvoor keek ik naar filmpjes op internet en lette ik erop hoe de gitaristen hun handen neerzetten. Zo oefende ik minstens een uur per dag. Sinds twee jaar zing ik erbij.' Zijn eerste optreden was twee jaar geleden in de pauze van een optreden van de band Flatbroke in Time Out. 'Ik was zenuwachtig, maar dat ben ik nog steeds voor een optreden. Dat is gezonde spanning.' Het publiek reageerde enthousiast. 'Ik heb een bepaalde uitstraling en de toeschouwers hadden niet verwacht dat ik zo zou zingen en spelen. Ze waren verrast.' Inmiddels heeft hij twee keer op Texel Live opgetreden en op Strender Pop. Wet Live en het TESO feest in augustus. 'Strender Pop was mijn eerste grote optre den. Ik speelde drie kwartier achter elkaar. Het regende tot een half uur voor ik op moest. Daarna werd het ineens een stuk drukker. Ik kwam het podium op, draaide me om en ineens stond half Texel op het terrein. Dat was spannend, maar het ging geluk kig goed.' Biem Vlaming, drummer van de band Thirsty Work en organi sator van Strenderpop, zag Van den Berg optreden en was enthousiast. 'Hij belde me afgelopen zomer op en vroeg of ik op het TESO feest wilde spelen. Dat was toch wel een heel ander publiek dan op een festival. Ze komen niet om jou te zien optreden, maar voor TESO.' Zijn muziek omschrijft hij als akoes tische rock. Tijdens optredens zingt hij Hotel California van de Eagles, maar ook nummers van de Red Hot Chili Peppers en de Beatles. Daar naast schrijft hij eigen nummers. 'Dat doe ik eigenlijk al zo lang ik me kan herinneren. Soms zat ik in de klas en kwamen er ineens een paar zinnen in mijn hoofd. Die schreef ik dan op. Ik kan niet op commando een tekst schrijven.' De eigen nummers gaan over de liefde en over het dagelijks mers te spelen tijdens optredens. 'Ik heb gemerkt dat het publiek enthou siaster reageert op bekende num mers. Je moet eerst een goede basis hebben voor je alleen met eigen nummers kunt optreden.' In 2006 nam hij zijn eerste CD op. 'Dat was een heel kleintje. Die heb ik gewoon achter de computer opge- leven. Eén nummer schreef hij speci aal voor zijn vnendin, Lorain Grabow- ski. 'Als ik dat nummer speel tijdens een optreden, zeg ik van te voren dat ik dat voor haar heb geschreven. Dat vindt ze niet leuk omdat iedereen dan ineens naar haar kijkt.' Grabow- ski waardeert de muziek van haar vriend. 'Het is niet mijn stijl, ik hou meer van hardrock, maar ik vind het wel leuk.' Van den Berg durft het nog niet aan om alleen maar eigen num- nomen. Het geluid is erg slecht en ik wil hem eigenlijk niet meer horen.' Hij stuurde nummers op naar platen bazen en radiostations. 'Het is heel moeilijk om er tussen te komen. Op website van platenbazen staat dat je niets hoeft op te sturen omdat ze zelf de artiesten willen vinden.' Ook stuurde hij een liedje naar diskjockey Giel Beelen van 3FM. 'Ik heb geen reactie gehad, maar hij krijgt natuur lijk honderdduizenden e-mails.' Zijn tweede CD is nog in de maak. 'Die heb ik opgenomen in de studio van WET-radio. Daar ben ik presentator geweest van het ochtendprogramma Wet-Wekker. Ik heb ook wel eens live in een uitzending gezongen. Dat is raar want je hebt maar twee mensen tegenover je.' Hij weet nog niet wan neer de CD klaar is. Van den Berg zit niet te wachten op een uitverkocht Ahoy. 'Ik wil graag in cafés door heel Nederland optreden. Daarvoor moet ik nummers opsturen naar cafés die podia hebben. Ik kom oorspronkelijk uit Uden en heb daar bij een poppodium gewerkt. Mis schien dat ik via hen nog iets kan bereiken.' Ook zou hij graag een theater tour willen doen. 'Dat lijkt me heerlijk. Mensen die op hun gemak zitten te luisteren naar muziek.' Tot die tijd werkt hij in de bediening bij Klif 23. Een opleiding heeft hij na de middelbare school niet gevolgd. 'Ik wil graag in de muziek verder en daarvoor heb ik geen opleiding nodig. Muziek maken is het mooiste wat er is. Vooral als je ziet dat men sen jouw muziek waarderen.'

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7