'Er is niet veel aan als je niet hebt gespeuid' F amilieberichten TEXELSE j COURANT at ik eggen wou... Bedrijventerrein Een Task Force heeft een nieuw rapport gepresenteerd waarbij, op verzoek van de gemeente, geke ken is naar andere bouwlocaties, boven de eerder geplande plaatsen voor bedrijven en woningbouw in Oosterend en De Cocksdorp. Dit verbaast mij, omdat het mijn inziens al heel lang bekend is, wat er waar gebouwd mag worden. Voor alle dui delijkheid, ik beperk me nu alleen tot De Cocksdorp. En over dit nieuwe rapport kan ik kort zijn: dit gaat niet door. Volgens dit rapport is het wenselijk woningbouw en bedrijven aan de Langeveldstraat te plaatsen. En daar waar de gemeente altijd woningbouw had gepland, waar nu de Schipper Boonstraat is en westelijk daarvan, kan volgens het rapport beter een vrijetijdszone blijven voor recreatie en dergelijke. Een paar jaar geleden heeft het college ook een poging gedaan een bedrijventerrein te cre- eren aan de Langeveldstraat, wat door protest van bewoners, dorps commissie en later met steun van de gemeenteraad is afgeblazen. De wens is altijd geweest eventuele uit breiding van het bedrijventerrein te plaatsen aan de noordzijde van het bestaande terrein, dus in de richting van de zuivering. Zelfs de provincie heeft hier geen problemen mee, dit overigens weer tot spijt van het col lege. Wat de woningbouw betreft, die moet gewoon blijven waar de gemeente altijd woningbouw gepland heeft en waarvoor in het verleden grond is aangekocht, dus westelijk van de Schipper ->Boonstraat, in de richting van de Vuurtorenweg. Als laatste, dit rapport is mijns inziens (weer) een verspilling van kostbare arbeid en hoort eigenlijk maar op één plaats thuis, in de prullenbak. A. Daalder, De Cocksdorp. Vaste grond Enige tijd geleden ben ik verhuisd. Mijn nieuwe woning, die ik huur van Stichting Wonen Texel (SWT), heeft een betonnen vloer. Stevige grond onder de voeten, zou je zeggen. In de kamer beneden lagen nog groene isolatieplaatjes van de vorige bewo ner. Dat vond ik geen bezwaar, ik had nog verbouwplannen en die plaat jes zouden zolang de vloer tegen beschadiging beschermen. Toen het zware werk klaar was (fantastisch gedaan, mannen) werd het tijd voor bereidingen te treffen voor de stof fering. Om te beginnen die oude isolatieplaatjes er maar eens uit. Tot mijn grote schnk zaten ze gelijmd Letten op 'geschikte onderwer pen' en steeds meer de krie bels krijgen naarmate 12 decem ber nadert. Het is een gevoel dat veel Texelaars bekend moet voorkomen. Ouwe Sunderklaas is in aantocht en dat betekent dat in alle dorpen speulers aan het warmdraaien zijn om tijdens het jaarlijkse volksfeest zo goed mogelijk voor de dag te komen. De voorpret speelt ook een voor name rol. 'Hier is al veel heel bedacht en gemaakt', vertelt Sieb Zijlstra uit Den Burg als hij het schuurtje achter zijn huis laat zien. Zijlstra is al tientallen jaren eén van de meest opvallende speulers in Den Burg. Altijd solo en vrijwel altijd met opmerkelijke crea ties. Een fotoalbum, volledig gewijd aan Ouwe Sunderklaas, toont hoe hij door de jaren heen met de meest wonderlijke creaties op straat is geweest. Met een levensgrote kassa bijvoor beeld waarmee hij een uit de hand gelopen Sinterklaasactie aan de kaak stelde, als hond die om de zoveel meter een drol van peper koek draaide of als vertegenwoor diger van een sterrenwacht die op Texel moest komen. Allemaal voor stellingen waar de nodige uurtjes in werden gestoken. Voor de ster renwacht had Zijlstra een sterren kijker gemaakt waardoor mensen naar 'het zwarte gat' konden kijken. Wat hij er niet bij vertelde, iedereen die naar 'het zwarte gat' keek, kreeg een zwarte rand om het oog. 'Half Den Burg liep later die avond met het zwart om de ogen.' Met trots en plezier vertelt Zijlstra over het speulen. De wijze waarop Texelaars elkaar ludiek voor aap zetten of op de hak nemen, dat is één van de leuke kanten aan de tra ditie. Maar ook de voorpret. Zijlstra laat een filmpje zien hoe hij in de huiskamer in een zelf gefabriceerd de kanjerprojecten Sieb Zijlstra gaat 'over zijn nek' pak zogenaamd over zijn nek gaat van de kanjerprojecten. De familie weet met te stoppen met lachen. Hoe hij het doet, moet vooral het geheim van de smid blijven, maar het ziet er door het pak uit alsof hij zijn hoofd bijna een halve meter omlaag laat vallen. Eenvoud hoort bij een spel voorop te staan. Mensen moeten volgens Zijlstra in één oogopslag kunnen zien wat er aan de kaak wordt gesteld. Dat betekent van te voren echter goed nadenken over wat je doet en hoe je het brengt. 'Je moet niet alleen met een bord en grim lopen. Het gaat juist om het speu len. En het moet ook niet te lang duren en je moet ook niet teveel tekst op een bord hebben.' Origineel Voor Celine de Graaf en Annemiek van Beek, een vast tweetal met Ouwe Sunderklaas in De Cocksdorp, begint het feest met het vinden van een origineel onderwerp. De twee trokken vorig jaar de aandacht met een spel waarin het vertrek van de biljartclub uit het Eierlandsche Huis op de hak werd genomen. Dat was niet in het nieuws geweest en kwam juist daardoor in aanmerking. 'Het is leuk als we iets hebben waarbij we er vanuit kunnen gaan dat andere groepen dat niet spelen', aldus De Graaf. Zo tegen begin december begint het bij de dames te kriebelen 'Door het jaar heen hebben we niet zo vaak contact met elkaar, maar met Ouwe Sunderklaas wel. Dan kom ik veel bij Annemieke thuis en gaan we oude Texelse Couranten door nemen. Dan worden meestal ook meteen de onderwerpen voor haar kinderen geboren. Die doen ook altijd mee.' De twee proberen hun spel vaak in een lied te verwerken. 'De teksten oefende ik, toen we nog een hond hadden, vaak bij het uitlaten. We houden ook altijd een paar try-outs.' Voor de groep van Ruud Daalder en Jan Willem en Biem Vlaming uit Oosterend is het speulen een soort van straattheater geworden. Na de intocht van Sinterklaas worden traditioneel de koppen bij elkaar gestoken en onderwerpen bedacht. 'Omdat er nooit zoveel gebeurt in Oosterend voegen we verschillende dingen bij elkaar', aldus Vlaming. Daarna wordt wekelijks geoefend en een decor gemaakt. 'Daar gaat veel tijd in zitten, terwijl dit al een VERVOLG VAN PAGINA 1 Tuktuk De TukTuk Express wil de voertui gen inzetten voor korte ritjes over het eiland. Ze worden ook verhuurd voor feesten en evenementen. De TukTuk Express wil tuktuk's plaatsen op de Groeneplaats in Den Burg, bij de Nikadel in De Koog, de haven in Oudeschild en in De Cock sdorp. Gebruikers betalen voor een enkele rit een paar euro. Voor lan gere ritten wordt een toeslag in rekening gebracht. Volgens Huis man is Texel daarvoor in diverse zones opgedeeld. Bedoeling is dat de rijtuigen zowel overdag als 's avonds rijden De tuktuk staat bij de Rijksdienst voor Wegverkeer (RDW) te boek als een brommobiel, maar chauffeurs moeten over een rijbewijs beschik ken, omdat ze personen vervoeren. Ze hoeven geen taxivergunning te hebben. De Wet Personenvervoer, waarin bepalingen voor openbaar vervoer, busvervoer en taxivervoer staan, is volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat niet op tuk tuk's van toepassing. VERVOLG VAN PAGINA 1 Erfgoed 'Je ziet nu dat er bijvoorbeeld meer gebieden in de Waddenzee worden afgesloten en het wordt straks nog veel erger.' Hij zag geen voordelen in de nominatie, behalve dat het misschien meer naamsbekendheid oplevert. De visser zei alsnog met Veerman naar de notaris te willen gaan om daar zijn toezegging vast te laten leggen. Burgemeester Joke Geldorp zei voor de camera van Nova dat het predi kaat een extra mogelijkheid is om toeristen te werven. Volgens haar kan de cultuurhistorie van het eiland mooi De tuktuk verschijnt volgend jaar op Texel. Op deze ii lictief voorproefje met een tuktuk uit Thailand. VERVOLG VAN PAGINA 1 Vijf generaties 'Bij mij nog veertien dagen en nu geloof ik nog maar zeven.' De drie oudsten waren verbaasd over de Tummy Tub, een emmer waarin baby's staand worden gewassen. Marleen: 'Dat simuleert de baar moeder. De baby vindt dat lekker.' Marleen is de helft van een twee ling en werd drie maanden te vroeg geboren. Karin: 'Dat was wel even spannend want ze woog bij de geboorte maar twee pond. Een groot verschil met Lotte want zij is scene gezette foto alvast een acht pond.' Er komen meer tweelin- Texeo gen voor in de familie. Twee broers en waren ze niet te verwijderen zon der de afwerklaag van mijn vloer te beschadigen. Het enige wat SWT voor me kon doen was repareren, niet egaliseren. Repareren betekende dat de gaten werden gevuld en hob bels veranderden. De stoffeerders hadden er nog heel wat werk aan om de vloer mooi vlak te krijgen en het kostte mij een flinke duit. maar het resultaat mocht er dan ook zijn. Wat schetst mijn verbazing als een paar weken later, de dozen zijn nog niet eens allemaal uitgepakt, de vloer onder mijn nieuwe vinyl begint te kraken. Ik dacht nog even: als ik net doe of het niet waar is, gaat het mis schien vanzelf over, maar dat ging het niet. De plek waar het kraakte werd groter en er kwamen andere plekken bij. Dan is het of de grond onder je voeten wegzakt. En wat doe je? Je spreekt erover. Op dat moment bleek dat bij SWT al eer der bekend was dat die vloer slecht was. Maar nu zijn er anderen in de woning aan het werk geweest, dus schuift SWT de verantwoording af. Goede raad is duur, maar wie zal dat betalen? 'Jij in ieder geval niet', zei stoffeerder Oosterhof. Enfin, de hele benedenverdieping weer leeggehaald. De stoffeerders kwamen om het vinyl te verwijderen en de vloer daaronder te onderzoe ken. Toen konden we met eigen ogen zien wat ik al had verwacht: de oude afwerklaag had losgelaten. VRIJDAG 7 DECEMBER 2007 niet de nieuwe. Een week lang heb ik in de slaapkamer gekampeerd. Meubels opgeslagen in de schuur, dozen gestapeld op de bovenverdie ping, beneden de stoffeerders weer aan het werk: afwerklaag wegbikken, opnieuw egaliseren, drogen en een hele nieuwe rol vinyl laten aanruk ken en opnieuw gelegd. Daarna had ik pas echt vaste grond onder de voeten. Samenvattend: 1. SWT is de dans ontsprongen. 2. Ik heb een keer extra verhuisd. 3. Oosterhof heeft een geweldige service geleverd. Bedankt, mannen. Els Bakker, Den Burg. drukke tijd is, maar voor Ouwe Sun derklaas hebben we dat er graag voor over.' De groep doet voor het tiende jaar mee. De club is in de loop der jaren uitgedund van 8 naar 3 speulers. Net één te weinig voor het bedachte spel van dit jaar, maar Jan Willem Vlaming verwacht dat voor woensdag nog wel een vierde speler gevonden is. Zien Meedoen brengt één nadeel met zich mee. Speulers zien het spel van anderen niet, maar daar zijn oplossingen voor. In De Cocksdorp neemt Robbert van de Bent de voorstellingen al jarenlang op video op, zodat alle speulers het later nog eens terug kunnen zien. 'In Ooste rend hebben we ook wel eens voor elkaar gespeuid voor we met de voorstellingen rond de kerk begon nen', vertelt Jan Willem Vlaming. Hoe spontaan iedereen ook mag overkomen, veel speulers hebben meestal toch even een aanloopje nodig om los te komen. Voor Zijlstra is dat steevast het nuttigen van een paar Jutters. 'Dat maakt je losser om de straat op te gaan.' Voor de groep van Vlaming geldt hetzelfde. 'We drinken ook wat moed in, maar niet teveel, want we hebben soms aardig wat tekst en je moet wel goed kunnen blijven speulen.' De Graaf kan merken dat het spel altijd makkelijker gaat naarmate er meer huizen zijn bezocht. De prijzen zijn van ondergeschikt belang. Zijlstra hecht nog altijd de meeste waarde aan de worsten en appeltaarten die hij in het verleden won. 'Die waren hier altijd zo op. Om bekers geef ik niet zoveel.' Dat Ouwe Sunderklaas bij tijd en wijle onder druk staat, is niet onopge merkt gebleven. De laatste jaren is ook weer een afname van speulers waar te nemen. Voor Zijlstra, De Graaf en Vlaming staat als een paal boven water dat de traditie in ere moet blijven. 'Het hoort erbij', aldus De Graaf, 'vooral met alle gezellig heid die je er rondom heen hebt.' 'Ik hoop ook wel dat het blijft bestaan, want het is een echt Texelse tra ditie', aldus Zijlstra. 'Je komt die avond ook veel Texelaars tegen die anders niet zo vaak ziet, dus je kunt weer even bijpraten.' Zelf moet hij woensdag mogelijk verstek laten gaan door een kwetsuur in de arm. Onderzoek moet uitwijzen hoe erg het is. Valt het mee, dan wil hij het liefst toch speulen. Sinds de jaren vijftig heeft hij Ouwe Sunderklaas nog maar één keer moeten laten schieten omdat hij ziek was. Vlaming hoopt dat de traditie ook op de jongere generatie wordt over gedragen. Zijn middelste kind doet inmiddels ook mee. 'Het zou zonde zijn als dit weg zou geraken, want er is eigenlijk niet veel aan aan Ouwe Sunderklaas als je zelf niet hebt gespeuid.' aan de erfgoedtitel worden gekop peld. Of die daadwerkelijk wordt toe gewezen is nu aan de Unesco. Die bepaalt waarschijnlijk in 2009 wat het wordt. Het kabinet heeft vanmid dag besloten dat de Waddenzee wordt aangemeld. Die plannen zijn er al jaren, maar liepen meermalen stuk op weerstand in het Waddengebied. Dat was voor Veerman de aanleiding als extra waarborging het convenant op te stellen De Texelse raad was ook al lange tijd tegen, maar ging begin vonge maand overstag. Vooralsnog worden alleen het Neder landse en Duitse deel van de Wad denzee aangemeld. Denemarken haakt later in als zij met een andere discussie over nationale parken in eigen land klaar is. van Trijntje Neeltje waren ook twee lingen. 'Ik was twee jaar ouder en als ik met de één ruzie had, had ik dat ook met de ander. Dat was ver schrikkelijk.' Toen Trijntje Neeltje in verwachting was, dacht de huisarts ook even aan een tweeling. 'Dat wilde ik echt niet. Ik heb tegen die man gezegd dat hij er rekening mee moest houden dat als het er twee werden er één bij hem op de stoep zou komen te liggen.' De band tussen de vijf is hecht. 'In de relatie tussen moeder en kind is in al die jaren nooit iets veran dert. Die is zo sterk, dat is niet te beschrijven', vertelt Wil. Ook komen ze bij elkaar op verjaardagen. Wil: 'Het is dan gebruikelijk dat iedereen blijft eten.' een vriendelijke lach een vriendelijke groet. Geschokt door het plotselinge overlijden van onze buurman Joop van der Meer wensen wij Bep, kinderen en kleinkinderen veel sterkte toe. Rudolf en Wieneke Carlo en Carien John en Marike Roelie Alfons en Petra Gerard en Annelies en kinderen Plotseling ging jij heen Nu zijn wij alleen Onuitsprekelijk verdriet Vergeten zullen wij je met ANITA FRICKERS Hierbij willen wij iedereen bedanken voor de belangstelling, aanwezigheid, mooie woorden, brieven, kaarten, bloemen, hulp en steun. Erik Dob Jelle Dames Texel, december 2007. Nu de stilte overheerst zullen de herinneringen ons troost bieden. Wij willen iedereen bedanken voor de steun, kaar ten, bloemen en mooie woorden na het overlijden van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma LIZE EELMAN-VOS R.J. Eelman Kinderen en kleinkinderen Den Burg, december 2007 INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,25 tot en met 3 regels Per regel meer: €1,75 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. Kerstbomen!!! Gam ma!!! Auto Service Centrum Maricoweg 3, tel. 315588. Te huur: kamer in stu dentenappartement in Diemen, €285.- p.m., van 1-1-'08 t/m 1-8-'08. Tel.. 06-10491372. Texelse kerstbomen. Ze zijn er weer! V.a. zat. 8 dec. elke middag v. 14.00 -17.00 u. Ruigendijk 20a. www.texeltoerist.nl U kunt nog meedoen aan de prijsvraag en maak kans op het boek De Smaak van Texel Cocky's Kapsalon is maandags gesloten. Verder kunt u vijf dagen per week zonder afspraak terecht. De Koog, tel. 317575. Kerst Workshop. Op 13. 18 en 20 december orga niseert De Tuunderie een kerstworkshop. De kosten zijn 20,- Voor opgave en info, 06-21842638 of www. detuunderie.texel.com De Koog-Texel Feest bv Evenementen, single party, verjaardag, bruiloft, beurs. enz. van 10 tot 1000 personen. Info: 0222- 327303 of 06-22929048. sjanstexel@hotmail.com. Het welzijn van uw dier begint bij biofood - na- tuurpraktijkoshin.nl Nieuwe bronsjes in Ga lerie Klif Art. Klif 27 Den Hoorn. Tel. 319618. Oesterproeverij 20 de cember. Opgave en infor matie: 06-12808495. Al eens schapensmeer kaas geproefd? Kijk op www.wezenspyk.nl Oud geld? De KNRM is er blij mee! Bel W. Grisnigt, tel. 312299. www.texeltoerist.nl. Met de meest actuele evene mentenagenda. Zwarte Markt zondag 16 dec.voor €15,50 pp Tel 315555 of Texeltours.nl Huishoudbeurs 12-14febr 2008.€32.50 pp.Tel 315555 of Texeltours.nl Pilates. Sportschool Texel. Tel. 315421. Droog haardhout Eelke Kloosterman, 06 55341347. Ouwe Sunder vieren, kom naar Hippo gieren! De Scharrelboet, Belt 9, tel 0227-593195. Open: di. t/m vr. 13.30 - 18.00 uur/ zat. 10.00 -12 30 en 13.30 -16.00 uur Extra open. zo. 9 en ma. 10 dec. van 12.00 - 16.00 uur. Nieuw! Bud- getkleding te koop. Ook verhuur van kleding. Taxi nodig? Bel Taxi At tent. 0222-320020,24 uur per dag bereikbaar Diverse kerstkransen, de coratie mossen en nobilis- takken Tuincentrum van der Werve. Wij gaan trouwen Qert Coevert Danielle Witte Op donderdag 13 december 2007 om 14.30 uur in het gemeentehuis te Ven Burg-Texel. Ons adres: Waalderstraat 32, 1791 EC Den Burg TYCHO 28-11-2007, 13:42 uur 4290 gram en 52 cm lang Trotse ouders Kasper Zijm A Dorien Kikkert Rijnstraat 107 2025 RP Haarlem Ik vond het fijn om zolang bij mama te zijn, maar nu ik mijn papa ken. ben ik blij dat ik geboren ben. Beretrots zijn wij met de geboorte van onze zoon en broertje Owen 3 december 2007. 18.37 uur. 3580 gram, 52 cm. Jeroen, Linda en Amy-Lee Meedendorp Buytengors 79 1791 WN Den Burg Tel. 06-47586166 Kerstbomen!!! Gam- Bloematelier Anemoone. Kinderkerst workshop vanaf 10 jaar woe 19 de cember 15.30 uur. Kosten 12,50 incl. materialen. Voor info en opgave Ingrid uit geest 06-30687184 Stofzuigerzakken van alle merken bi] Voordeelland Oudeschild. tel. 322398. Ruime sortering kerst bomen o.a. Nordmann, Blauwspar op pot Tuin centrum van der Werve. Fashion Store Texel Win terjassen 30% korting. Weverstraat 45. Veel leuke kerst aanbie dingen bij TCA, o.a. Prin ters, Lege DVD's en TFT Schermen. Te koop Leylandi haag- coniferen 1.50 tot 2 mtr. a 6.50. Ook kunt u door ons de klus laten klaren. 1 jaar garantie. Theo en Nico boersen. tel 318 238, Schorrenweg 32 www. reu zenaardbei.nl Café De Kombuis alle da gen open vanaf 9.30 uur. Zondag 12.00 uur. Caprotech RX anti- roest. Nu ook op Texel! 06 20638668. De Koopman Koerier, voor bedrijf en parti culier Tel 315001/06- 20073394. Café De Kombuis alle da gen open vanaf 9.30 uur. Zondag 12.00 uur. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Huishoudelijke hulp gevr. voor 1 ochtend per week in De Koog. 0222 319 808. You're one in a million yes, that's what you are To us so very special like a bright shining star Sharomy Margaretha Grietje Ik ben geboren op 4-12-07 om 09.13 uur en weeg 2191 gram en ben 46 cm lang. Mijn vader en moeder zijn Richard Claudia Segers Distelvlinder 1 1791 TN Den Burg Diverse kerstkransen, de coratie mossen en nobilis- takken. Tuincentrum van der Werve. Fashion Store Texel. Koopjes Koopjes Koop jes. Weverstraat 45. Nu ook dagelijks het laat ste nieuws op www.texel- secourant.nl Sony, JVC, Philips, LCD, Plasma dvd, stereo bi] Voordeelland Oude schild, tel. 322398. Storing aan uw satelliet/ kabelsysteem, bel Voor deelland Oudeschild, tel '322398. Nieuwe PC of laptop no dig, TCA is het vakkundige adres op Texel. 318489. Fashion Store Texel Dames en herenjeans 2 halen 1 betalen. Weverstraat 45 Computer Service Texel reparatie en verkoop Tel. 321831/06-46635610. Pijnlijke/gespannen spieren? Y Brand, ge dipt sportmasseur. Tel. 315173/06 40257528. www.texeltoerist.nl. Een unieke site met plaats aanduidingen via Goo- gle-maps Kom ook eens kijken en zoom in. Doorlopende verkoop ge bruikte rijwielen. Verhuur bedrijf Bruining. Nikadel 60. De Koog, tel. (0222) 317333 Diverse maten kinderrijwielen. Gebakken zeetong. in de boter. Havenrestaurant Texel, met uitzicht op zee! Bel Jan. C. Stolk voor re servering, 319310 Miele, Liebherr, AEG, Siemens, wassen, dro gen. koelen, vnezen Voor deelland Oudeschild, de specialist in witgoed, tel. 322398.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 3