Dijkje tegen zeewater uit Slufter 'Niet bemoeien met eikaars havenbeleid' Nieuwe meetsteiger NIOZ in gebruik Niemand nam ons www.texelwCTritfH>y<f.nl mee door onze lengte' TEXELSE J COURANT Nauta verlaat havenstichting S_ SF Thomas Richter in Science VRIJDAG 7 DECEMBER 2007 Een aardewal langs de Krimweg bij paal 28 moei wateroverlast op het parkeerterrein voorkomen. (Foto Jemen va Staatsbosbeheer heeft een dijkje van Staatsbosbeheer, 'maar het laten aanleggen bij paal 28 om gebeurt nu kennelijk vaker, vandaar nieuwe wateroverlast op het par- dat we een aardewal hebben laten keerterrein te voorkomen. aanleggen.' Het parkeerterrein kwam tijdens de Het dijkje, dat parallel aan de Krim- storm vorige maand blank te staan weg loopt en met helm is inge- door zeewater uit de naastgele- plant, is ongeveer een meter hoog gen Slufter. 'Dat gebeurde vroeger geworden. Van der Spek verwacht ook al eens in de tien jaar', aldus dat wateroverlast vooralsnog tot woordvoerder Enk van der Spek het verleden moet behoren. 'We Opkomen voor de gezamenlijke belangen. Dat was één van de belangrijkste punten die Jook Nauta zo'n zes jaar geleden voor ogen had toen hij de passanten havens op de andere Waddenei landen polste voor de oprichting van een overkoepelende stich ting. Dit weekend neemt hij na vijf jaar afscheid als voorzitter van de Stichting Jachthavens Waddenei landen. Nauta vertrekt op een bijzonder moment. Maandag kon hij namens de stichting zijn handtekening onder het Convenant Vaarrecreatie Wad denzee. Dat convenant, waarin een keur aan maatregelen staat om de pleziervaart beheersbaar te houden en de grens van maximaal 4600 ligplaatsen in het Waddengebied s geschrapt, was één van de aan leidingen om de Stichting Jachtha vens Waddenzee op te richten. 'Individueel hadden de passanten havens in de discussies over dat convenant duidelijk geen schijn van kans gehad', aldus Nauta. 'Maar doordat we samen een vuist maak ten, werden we voor de andere partijen een interessante gespreks partner en konden we de discus sie ook naar ons toe trekken. Er is veel aandacht naar de havens van de eilanden gegaan. Hetzelfde gold voor de PKB Waddenzee, daar konden we via de stichting ook over meespreken.' Daarbij werd de basis gelegd de ligplaatsengrens los te laten. De samenwerking tussen de pas santenhavens was volgens Nauta in het begin niet meteen een van zelfsprekendheid. Binnen andere besturen werden de Texelse initia tieven met enig argwaan bekeken. 'Er was wat zorg dat Texel de zaak wilde overheersen', aldus Nauta. 'We hebben toen meteen gesteld dat de stichting zich alleen bezig houdt met zaken waarvan onom stotelijk vaststaat dat het om een gezamenlijk belang gaat.' De ver zekering dat de stichting zich niet met het beleid van de passanten havens individueel zou bemoeien, nam de zorg weg. 'Het is daarna ook nooit meer een punt geweest.' Dat wordt beaamd door Dick Visser, die Vlieland in de stichting vertegen woordigt. 'Wat Vlieland en Terschel ling betreft, is er zelfs nooit sprake geweest van argwaan. De statuten van de havens zijn daarvoor ook te verschillend. Maar wat van het rijk over je heen komt, is wel voor iedereen hetzelfde en dan is het goed als je daar gezamenlijk voor de belangen opkomt.' De bestuurs leden komen daarvoor een paar keer per jaar bijeen in Harlingen. Daarnaast treffen de havenbesturen elkaar jaarlijks op een symposium op een van de eilanden. Volgens Visser, beoogd opvolger van Nauta, is het werk van de over koepelde stichting niet klaar nu de PKB Waddenzee is vastgesteld en het convenant getekend. 'Er komen uit het convenant genoeg uitdagin gen naar voren om ons de komende jaren mee bezig te houden.' Dan gaat het onder meer om het vei lig en comfortabel maken van de passantenhavens en eventueel de uitbreiding van ligplaatsen in de toekomst. Nauta blijft voor de uit voering van het convenant als coör dinator en adviseur aan de stichting verbonden. Klaas van der Duim, bestuurslid van de Waddenhaven Texel, wordt de nieuwe Texelse ver tegenwoordiger in de stichting. De wisselingen van de wacht moe ten komend weekend tijdens een symposium op Ameland worden beklonken. De nieuwe meetsteiger van NIOZ is donderdag in gebruik genomen. Het NIOZ nam donderdag de nieu- meetsteiger in gebruik. Vanaf steiger wordt het Marsdiep als overgangsgebied tussen Noord zee en Waddenzee al vele decen nia in de gaten gehouden. De oude steiger werd slecht en liep bij hoogwater regelmatig onder. In de zomer werd de nieuwe stei ger geplaatst. Al vanaf de verhuizing van het NIOZ van Den Helder naar Texel in 1969 speelt de meetsteiger een belang rijke rol in het meetprogramma voor de Waddenzee. Fysici meten hier de temperatuur, het zoutgehalte en de kleur van het water en de lichtstra ling. Chemici en biologen nemen Watermonsters om in het laborato rium de hoeveelheid voedingsstof fen en de dichtheden van kleine dieren en microscopische kleine algen die in het water zweven te bepalen. Ook worden met behulp van de meest moderne technieken de concentraties van micro-orga nismen als bacteriën, oerbacteriën en virussen gemeten. De onderzoe kers die getallen verzamelen vanaf de steiger hebben zich binnen het NIOZ verenigd als JetSET (Jetty Sampling, Experiments and Time Series). De metingen laten zien dat de Wad denzee al heel wat veranderingen heeft doorgemaakt. De gehalten van de voedingsstoffen stikstof en fosfaat stegen in de jaren zeventig sterk, maar vooral fosfaat liep daar na terug. Ook werd duidelijk dat oerbacteriën zeer talrijk kunnen zijn gedurende de winterperiode wan neer de algen bij gebrek aan licht niet kunnen groeien. Virussen spe len een belangrijke rol bij het uitdo ven van de bloei van de schuimalg Phaeocystes globosa in het voorjaar. Gedurende de laatste twintig jaar neemt de watertemperatuur in het Marsdiep geleidelijk toe. Deze en andere resultaten vormen de basis van proefschriften en wetenschap pelijke publicaties van het NIOZ en internationale tijdschriften. De totale kosten bedroegen €225.000,- en werden gedekt van uit een subsidie voor 'Vervangend Onderhoud' van de Nederlandse Jeugd op dreef in golfwedstrijd De jeugdleden van de golfclub waren zondag op dreef bij de wedstrijden om de maandbeker van december. Winnaar in de eer ste categorie werd Kevin van Zui- lekom met 32 punten. De weersverwachting - storm en regen - had duidelijk invloed op het aantal deelnemers. Onder hen waren opvallend veel jeugdleden. Jos van der Werf werd tweede. Net als Van Zuilekom had hij 32 punten, zodat de score op de laatste drie holes bepalend was. Met een ach terstand van 2 punten legde Tho mas Wassenaar beslag op de derde plaats. In de tweede categorie (met een handicap vanaf 18,1) werd Jan van Andel winnaar met 31 punten. De tweede plaats ging naar Lise van Zuilekom, Hans van Maldegem werd derde. De longest drives werden geslagen door Lia Kuip en Jaap Hoogenraad. De neary bij de heren was voor Jan van Andel, bij de dames werd de neary niet geslagen. |H0E WBT VERTREkT U NRSRj DEN HOORN? pyEl EEN KWfllTIëLl 6us halte KToen G0*> O O} - 11 - loof schatten in dat het water nu hoger moeten komen dan in 1953 wil het er nog overheen gaan.' Het water bereikte bij de storm van 9 novem ber in Oudeschild een hoogte van 2,93 meter boven NAR Dat was goed voor een topvijf-notering in extreem hoge waterstanden sinds 1953. In dat jaar kwam het water nog 39 centimeter hoger. Texels Eigen Openlucht Vervoer Achter de schermen Protestwandeling Meelopen in de protestwande ling tegen de megamanege? Tja, afgaand op de wijze waarop de wet houder vasthoudt aan het stand punt dat er niet valt te tornen aan de rechten die de raad in 1996 toe kende aan dit stukje grond en dat alles volgens het boekje gaat, lijkt het een illusie om te denken dat de openheid van dit pittoreske stukje van Texel nog lang bij het oude zal blijven. Wat heeft het dan voor zin om daar als een rouwstoet rond te lopen? Maar zo makkelijk wil ik me er niet van af maken. De bouw van de manege staat namelijk niet op zichzelf. Het is sinds het bestem mingsplan ruim tien jaar geleden werd vastgesteld al de zoveelste keer dat de lokale planologie veel Texelaars onaangenaam verrast en de zo geprezen openheid van het Texelse landschap verder in het gedrang komt. Neem de vakantie huizen rond boerderijen die dankzij dit plan als paddestoelen uit de grond zijn geschoten. Of die villa die ineens langs 't Skillepaadje kon worden gebouwd en de woning die onder aan de Zaandammerdijk mocht worden gebouwd. En ik zou nog meer voorbeelden kunnen noe men. Maar ook als een bouwblok niet verstopt zit in het plan. kan er zomaar eentje worden ingete kend en ergens een blokkendoos verschijnen. Zelf zie ik vanuit mijn woning in de verte al een jaar of vijf een schuur met woning, nadat een wethouder het op een akkoordje gooide met een grondeigenaar. Nu de manege, ook zo'n 'verras sing' in het bestemmingsplan. Hoe komt het toch dat niemand zo'n vlek heeft opgemerkt of de gevol gen daarvan op juiste waarde heeft geschat? Blijkbaar schort het in het bestemmingsplan aan duidelijkheid. Dat moet dus veranderen. Raadsle den en belanghebbenden zijn ook maar mensen, dus moet inzichte lijker worden gemaakt wat er bij de geldende bestemming in het ergste geval op bepaalde plekken kan gebeuren. Een soort driedimen sionale plankaart. Onlangs woonde ik een presentatie bij van Ruimte voor Ontwikkeling, over de ruimtelijke toekomst van Texel. Er ging een boekje rond met aardige beeldmontages, maar wat zwaarmoedig werd ik van de termi nologie, zoals startnotitie, analyse, visievorming, participatieniveau's, communicatieplan, integrale bena dering, samenhang, ruimtelijke en sociaal-maatschappelijke visie. Bij de kernkwaliteiten veerde ik op: rust, ruimte, natuur, cultuur en Texelse beleving en ik hoorde iets over openheid van het landschap en inpasbaarheid. Maar welk geloof moet bijvoorbeeld Jocelyn Kikkert er aan hechten als naast haar zo'n groot bakbeest verrijst? Misschien ga ik zaterdag toch maar naar de Bosrand weg. Vanwege de manege en andere bouwsels die het resultaat zijn van onze zoge naamd democratische besluitvor ming, maar waardoor we steeds met nieuwe 'verrassingen' worden geconfronteerd. En omdat zelfs onze bestuurders er niet van wisten, want de wethouder was vooraf niet geïnformeerd over het plan waarvan je op je klompen kunt aanvoelen dat de burgerij zal steigeren. Een protestgeluid omdat de welstands commissie weer eens positief was over een ontwerp dat elders mis schien zou passen, maar op deze plek totaal niet past. En wie vertelt mij waarom juist hier die afwijkende dakhelling voor lief wordt genomen, waardoor het gebouw zo groot kan worden? Waarom staat die helling dan in het bestemmingsplan? Gaan we dat straks elders ook toestaan? En waarom nu géén open bnef van Gerbrand Poster? Is hij het voor de verandering eens met het college, of zou het komen doordat hij ten tijde van de besluitvorming zelf aan de macht was? In de raad lijkt over de manege een gevoel van mach teloosheid te heersen. Het hoogste orgaan, nota bene. Het moet niet gekker worden. Een lezer schreef mij over 'een zeer ernstig falend gemeentebestuur, dat de gemeenschap voor tiental len jaren opzadelt met een inbreuk op het kwetsbare landschap bij De Koog'. Ik kan hem die gedachte niet kwalijk nemen. Tot zaterdag. Gerard Timmerman Melksystemen De Vereniging voor Bedrijfsvoorlich ting Texel houdt maandagavond in hotel De Pelikaan aan de Pelikaan- weg bij De Koog een avond over veranderingen bij doorloopmelksy- stemen en melkrobots. Ook reno vatie van bestaande doorioopmelk- stallen en het melken zelf komen aan het bod. Spreker is Klaas Jan Bierman, buitendienstmedewerker van Campina. De avond begint om 20.00 uur. Voorrang gewijzigd Tegelijk met het herstraten van de Nikadel in De Koog wordt in de komende periode de voorrangssitu atie gewijzigd. Een verzoek hiertoe kwam naar voren tijdens het jaarlijk se overleg tussen het college en de dorpscommissie. In de nieuwe situ atie wordt de Nikadel de doorgaande weg, waarop het Stappeland haaks wordt aangesloten. Omdat Gemeen tewerken bezig is met groot onder houd aan deze weg, kan het verzoek van de dorpscommissie snel worden ingewilligd. De nieuwe situatie wordt met borden aangegeven. Van Eerden in Klif 12 Cabaretier Klaas van Eerden brengt vrijdag 14 december in Klif 12 zijn voorstelling Wortels. Van Eerde won in 1999 de jury- en publieksprijs bij het Amsterdams Kleinkunst Festival en speelde zijn vorige show meer dan tweehonderd keer door heel Neder land. Het optreden begint om 20.30 uur, de toegang bedraagt €15,-. Diner vooraf is mogelijk. Reserveren via tel. 319633 of e-mail info@klif12.nl. Organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek aan het NIOZ. Conform de eis van Rijkswaterstaat is de oude steiger dit najaar geheel afge broken en is de basalt bekleding van de dijk in oorspronkelijke staat teruggebracht. Minister houdt vast aan afsluiting Minister Gerda Verburg van LNV houdt vast aan de afsluiting van extra delen van de Waddenzee voor de pleziervaart. Dat valt op te maken uit antwoorden van de minister op Kamervragen van Janneke Snijder-Hazelhoff (WD). De minister zet in een brief uiteen dat ze extra wil afsluiten om ver storing van 'zeer kwetsbare natuur waarden' te voorkomen. Aanleiding is een van 2003 tot 2006 gehou den proef waarbij de recreatievaart overal in het Waddengebied mocht droogvallen, met uitzondering van gesloten gebieden. Volgens Verburg blijkt uit een voor lopige evaluatie dat over het alge meen de verstoring op het wad niet zichtbaar is toegenomen. Dat gold echter niet voor de gebieden die nu op het oog zijn. Bij Texel gaat het om delen van de Razende Bol, de Bollen, het Mosselgaatje en de Steenplaat. De minister zegt op het moment geen aanwijzingen te Hond met een staartje Naar aanleiding van de in de vori ge krant gepubliceerde foto van een hond die op het strand nabij De Cocksdorp contact lijkt te heb ben met een zeehond, merkt de KNRM op dat dit speelse gedrag vervelende gevolgen kan hebben. De Zalm uit De Koog moest afge lopen seizoen tweemaal uitrukken voor personen die achter hun hond aan waren gegaan, nadat deze ach ter een zeehond aan was gezwom men. Door de verraderlijke stroming voor het strand kwamen de honden in moeilijkheden De baasjes dach ten hun hond te hulp te komen, maar moesten uiteindelijk zelf door de reddingboot uit het water wor den gehaald. 'Het mag dus een aardig plaatje opleveren', meldt de reddingmaat schappij in een reactie, 'de redders willen toch graag waarschuwen voor de gevaren die hier achter schuilgaan.' hebben dat mensen schade zullen lijden. De plannen hebben bij diverse orga nisaties protesten opgeroepen. Ver burg meldt dat haar ministerie zich baseert op bevindingen van onder meer Staatsbosbeheer, Natuur monumenten. It Fryske Gea. het Noord-Hollands Landschap, het Groninger Landschap, Wageningen IMARES en de bemanning van vier inspectieschepen van LNV in het Waddengebied. De voorstellen worden besproken met het Toeristisch Overleg Wadden (recreatiesector en betrokken over heden) en de Beheeroverleg Groe pen op de Waddeneilanden. Daarna worden eventueel nog individuele gesprekken met belanghebbenden gevoerd. Het relatief milde klimaat van Europa is te danken aan de aan voer van warm en zout water vanuit de subtropen via de Golf stroom. Een enorme toevloed van zoet water uit het Noord-Anme- rikaanse Lake Agassiz zorgde 8400 jaar geleden echter voor een (tijdelijke) klimaatsverande ring. Dit blijkt uit een publicatie in het wetenschappelijke tijdschrift Science. Een Texelse bijdrage aan het onderzoek werd geleverd door marien geoloog Thomas Richter. Door een verhoogde afsmelting dreigt de Groenlandse ijskap insta biel te worden, wat zou kunnen leiden tot een plotselinge toevloed van veel zoet water naar de oce aan. Vlak na de laatste ijstijd was er een enigszins vergelijkbare situ atie toen Lake Agassiz. een enorm meer ten zuiden van de toen nog aanwezige Noord-Amerikaanse ijs kap, leegstroomde in de Hudson Baai. Dit leidde binnen twintig jaar tot een afkoeling van 1,5°C aan het zeeoppervlak. Deze abnormale situatie duurde ongeveer een eeuw. Wetenschappers uit Noorwegen. Frankrijk en van het NIOZ publiceer den hierover in het gezaghebbende tijdschrift Science. De belangrijkste Nederlandse onderzoeksbijdrage werd geleverd door marien geoloog Thomas Richter van het NIOZ. Hij verrichtte metingen van verschil lende chemische elementen in de verticaal doorgesneden sediment kernen met een XRF-corescanner die bijna twintig jaar geleden bij het NIOZ werd ontwikkeld. Tegenwoor dig wordt het apparaat commercieel aangeboden door de firma AVAAT- ECH. een spin-off bedrijf onder leiding van oud-medewerker Aad Vaars Het .onderzoek werd gefinan cierd door de Europese Unie. Nieuwe metingen van de zuurstof- en koolstofisotopen in kalkskeletjes uit een vier meter lang stuk van een sedimentkern ten zuiden van Groen land, tonen dat het water op de plek gedurende de laatste 10.000 jaar vrijwel altijd afkomstig was uit het noorden. Alleen tijdens een kor te periode die 8400 jaar geleden begon, werd het volledig vervangen door veel ouder diepwater uit het zuidpoolgebied. Tegelijkertijd koelde het zeeoppervlak af met tenminste 1,5°C. Beide veranderingen gebeur den binnen enkele tientallen jaren en het duurde vervolgens ongeveer een eeuw voordat de oceaan terug keerde n&ar zijn eerdere toestand. Deze veranderingen tonen aan dat grote veranderingen in de oceaan circulatie binnen één menselijke generatie wel degelijk mogelijk zijn, al moet hierbij worden aangetekend dat de verwachte zoetwaterpuls uit de afsmeltende Groenlandse ijskap geleidelijker in de oceaan terecht zal komen dan die van Lake Agassiz. Vele Texelaars en oud-Texelaars verblijven in den vreemde. Om het thuisfront op de hoogte te hou den van het wel en wee hoeven door de komst van weblogs geen dure telefoongesprekken meer te worden gevoerd. Dagelijkse bele venissen, maar ook foto's zijn op de weblogs te vinden. De Texelse Courant bekeek het weblog van Jan van Wijk en Jaap Duin. Zij vertrokken in oktober naar China voor een reis van drie maanden. Momenteel verblijven ze in Laos. De wereld is klein. Daar kwamen Van Wijk en Duin in Beijing ach ter. 'We hadden afgesproken met Maarten Kalusche. Hij is oud-Texe laar en studeert Chinees aan de universiteit in Beijing. Wat bleek, er waren nog twee Texelaars bij hem! Namelijk Mariana Brinkman en Lilian Malschaert! Echt heel raar zoiets.' Hun lengte zorgt af en toe voor problemen. Bijvoorbeeld toen ze in Tibet een fietstaxi wilden aan houden. 'Niemand wou ons tweeën meenemen door onze lengte! Na wat extra betaald te hebben, was er eentje bereid om ons mee te nemen. Volgens mij waren we een ware attractie voor de Chinezen want er werden regelmatig een foto van ons gemaakt.' In het laatste bericht op de weblog is te lezen dat Van Wijk zijn verjaardag in Laos vierde. Hij ging vissen met een jongen die ver telde dat hij viste om geld bij elkaar te sparen voor school, €18,- voor vier maanden, 'Nou ja het was toch mijn verjaardag, dus ik dacht dan kan ik Mem net zo goed geld voor een half jaar geven. Eigenlijk wist de jongen niet zo goed wat hij er mee aan moest, maar uiteindelijk heeft hij het geld toch maar aange nomen.' Het internetadres van de weblog van Van Wijk en Duin is: http:// janenjaap waarbenjij.nu. Kent u een (oud)-Texelaar die momenteel in het buitenland verblijft en een weblog bijhoudt? Bel dan met de redactie: 362621 of stuur een e-mail redactie@texelsecourant.nl. mm i— Jaap Duin

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 5