Kabeltelefoon en tuktuks favoriet in Den Burg Naakte zwarte pieten in De Koog Krijsende baby's in De Waal DAGELIJKS TEXELS NIEUWS www.texeIsecourant.nl TEXELSE 7 COURAN1 ocksdorp: verkeerd hout in brand De foto's van Ouwe Sunderklaas zijn gemaakt door Imme Bakker. Joop Rommets (Den Hoorn). Bert Koning (Oudeschild), Pip Barnard (Oosterend). Stiana Sibon (De Koog en De Waal), Jeroen van Hattum (De Cocks- dorp) en Gerard Timmerman (Den Burg) VRIJDAG 14 DECEMBER 2007 de familie Van den Bent was Robbert van den Bent de pineut. Met blote voeten moest hij in het ijskoude water staan om te voelen hoe gezond het was. De brandweer van De Cocks- dorp was ook goed voor een opval lende voorstelling. Met luide sirene en brandend zwaailicht maakten ze hun entree in de woonkamers om zingend hun nood te ledigen over een nieuwe kazerne zonder wc en het vele werk dat de hooibranden hadden veroor zaakt. Het opvallende zat hem erin de groep daadwerkelijk uit vrijwilligers van de Durper brandweer bestond. In totaal waren er bij de volwassenen 19 voorstellingen, 2 minder dan een jaar geleden. Het aantal speulers zakte van 80 naar 53, maar dat was onder meer te herleiden naar het feit dat er minder grote groepen dan een jaar geleden meespeelden. Tussen de 50 en 60 spelers is over het algemeen het gemiddelde in De Cocksdorp. Bij de jeugd deden zo'n 40 kinderen mee. Het spel was als vanouds bij de meeste speulers goed, leuk en meermalen origineel gevonden. Dat gold onder meer voor het personage Sieme Dijkshoorn dat terugkeerde met de voormalige schoolbus van de Strij- bosschool om alle vervoersproblemen boven de Rugediek op te lossen. De bus kon worden ingezet als streekbus, postbus, bibliobus, ambulance en versexpres. Als de brandstichter van de hooibranden zou worden gepakt, wilde Dijkshoorn met zijn '06-telesie- me' ook wel als politiebus optreden. Meerdere groepen speelden in op een vuurtje dat een paar Durpers bij paal 33 hadden gesticht met hout dat daar lag. De volgende dag kwamen ze erachter dat ze een strandhuisje had den opgebrand. Piet Zijm en Céline de Graaf gingen door de mangel, omdat ze waren getrouwd zonder het ook maar iemand te laten weten. De kunstijsbaan bij De Krim en de auto die Dirk en Mascha Boon hadden gewonnen, waren eveneens dankbare onderwerpen. Gideon Boogaard, één van de andere kanshebbers op de auto van de Plus, werd meermalen genoemd omdat zijn auto tijdens de prijsuitreiking was gestolen. De ijs baan leidde tot de terugkeer van Ton en Annie van Rossem en hun zoon Willie die vroeger voor de koek en zopie zorgden. Twee meiden zeiden te wachten op mannen die straks in de zomer in hun zwembroek voorbij schaatsen. 'En we hoeven nooit meer te wachten tot de Rogsloot is dichtge vroren.' De verschijning van de geest van Jan Wolkers (geen Durper onder werp) wekte even verbazing, maar er was al snel een link met het dop. Jutter Maarten Boon wilde het ambas sadeurschap van Texel wel van hem overnemen, waarna een vergelijkend warenonderzoek volgde. Jan Wolkers maakte op TV sier met zijn achtertuin, maar Boon wist zeker dat hij met zijn voortuin een waardig opvolger zou zijn. Dne speulster stonden stil bij het vertrek van Simon Stark naar Frankrijk. Hij treurde dat hij zijn vrouw en dochters in Nederland had moe ten achterlaten, maar de droefenis was snel over toen Franse can-can- danseressen hem omringden. Willem Alexander en Maxima kwamen voorbij om dé Cocksdoper te zoeken. Die bestond niet, maar ze kwamen wel tot de conclusie dat iedereen een Cocks doper was. Een speuler verkleed als Bart Boon meldde dat Boon al voor het veertigste jaar meedeed en dat dat niet eens in de krant had gestaan. Een groep gluurders vond het jammer dat er nog steeds discussie is over de plek voor de uitkijktoren van lepenhout van de Molenlaan. Een golfer presen teerde voor het uitkijkpunt Russisch hardhout van het merk 'roellettie'. Wie het zou wagen over dat hout vanaf de uitkijktoren naar Roel en Hettie Veld man te kijken, speelde volgens hem 'Russisch roelettie'. Hij besprak ook Bart Assink die als stevige roker een auto zonder asbak had gekocht en Piet Postma die per ongeluk 40 liter verkeerde brandstof in zijn auto had gegooid. 'En dat vertelt hij je dan ook nog vlak voor Ouwe Sunderklaas.' Uitslagen: Volwassenen - Enkelingen: 1 Golfkakker, 2.Bart Boon, 3.Grill kip. Paren- I.Jan Wal kers/Maarten Boon, 2.Team Siebinga, 3.Piet Zijm en Carla van Bommel. Groepen. 1 Met de billen bioot, 2.Simon Stark naar Frankrijk, 3.Brandweer De Cocksdorp. Jeugd - Enkelingen: 1 .Krijg allemaal de klere. 2.Bomen planten m het Molenbos Paren: 1.De molen in het Molenbos. 2.Pannekoeken 3.Bladeren opruimen Groepen. 1 .Smterkleis in de Plus, 2.Meiden tegen het jongens voetbalteam. 3.Piet Zijm stiekem getrouwd, 3 Usbaan op De Krim. Aanmoedigingsprijs Schaatsen op De Krim/Nienke en Silvia. Wis selbeker Golfkakker. te vervangen. 'De tuktuk is nog zo snel, wij vermaken u wel', prijkte op een wagen, waar de passagiers werden verwend met een Thaise schone. Een groep oosters uitzien de bestuurders nodigde kijkers uit een ritje te maken. Ook de perikelen rond de busverbindingen doken op. Een groepje werklui ging uit nood maar op de fiets naar de baas. Het laatste nieuws, het opstappen van Piet Standaart ontbrak niet. Hij landde met een vliegtuig en begon meteen op de burgemeester in te slaan. Ook de drie Texelse erebur gers waren present. De speulers namen de kntiek van Harry op het interactieve proces voor de Groene- plaats op de hak, met de bood schap dat het drietal er ook zelf aan had deelgenomen, maar de pest in had nu het ereplan plan terzijde was geschoven. Om het trio compleet te maken, verscheen Jan Wolkers als engel. 'Helder als glas', boog hij zich over een glasplaat waarin de kunstenaar met de hamer eigen handig enkele barsten sloeg. Twee Durper brandweer die het druk d, een Durper die verkeerde andstof in zijn auto gooide, twee irpers die niet zomaar iets in de fik dden gestoken en een zoektocht ar dé Durper. De onderwerpen in Cocksdorp werden traditiege trouw dicht bij huis gehouden. Verbazing bij de huizen waar gespeuld werd. Onbekenden hadden bij alle deuren emmers gezet waarin volgens het opschrift 'vloedwater' zat. Een practical joke, of waren er speulers die er een bedoeling mee hadden? Het was het laatste. Twee personen die zich voorstelden als opa Roelf en kleinzoon Roelf Siebinga hadden het water klaargezet om mensen de helende kracht van pootjebaden te laten voelen. In de woonkamer van De Burg viel bij de jeugd op dat er wel veel verklede inderen over straat gingen, maar dat er minder voor de iry werd gespeuld dan andere jaren. Misschien wel een wart minder. Bij de volwassenen werd minstens zoveel s vorig jaar gespeuld, de kwaliteit van de voorstellingen as goed, de actualiteitswaarde hoog en speulers had- en vaak veel werk van hun uitbeelding gemaakt en hun reativiteit de vrije hand gegeven. Ook stond er behoor- k wat publiek aan de kant. De kabeltelefoon en tuktuks aren veel gespeelde onderwerpen. ema's die de jeugd inspireerden •ren de grondperikelen in Waal- öurg. 'Natuurplan trekt vreem- vogels aan', werd onder meer izongen. Onder de naam Kabel i's had een groepje een oplos- ig bedacht voor de belproble- =n bij Jaap Drijver. In een andere örstelling was te zien hoe allerlei levreden klanten zich op zijn kan- f meldden. Er werd gespeuld er de megamanege, de Texel- Eigen Energie Maatschappij en iee fraaie engeltjes beeldden het Hnelse bestaan van Jan Wolkers Een groep ruimde een grote zak videnpoep op, er reed een tuktuk xd, de hoofdredacteur liep rond ider hoofd, een groep speelde er verdwenen oude groenten, Jan Andel werd in een fraai uitge- irkte voorstelling uitgebeeld als «ling Jan die hoog op zijn troon en die overal een oplossing ir wist. Verschillende Texelaars met een probleem zaten pas erden de revue. zonder was de groep die als paddenstoel door de straten ging. Gezongen werd hoe op Texel alle eindjes aan elkaar werden gebreid. Ook in deze voorstelling dook de kabeltelefoon op. 'Heeft u moeite met de kabel, heeft u geen telefoon, wees dan zelluf zo capabel, uithalen dat patroon.' Anderen gingen rond met de spreuk: 'Wel bild, kein toon met kabeltelefoon.'Als voorbode op de kerst dook de maagd Maria op, voor wie in de stormnacht toen de boot uitviel, geen plaats was in de herberg in Den Helder. Ze vertelde hoe ze uiteindelijk in de kazerne overnachtte naast aartsengel Dirk Kuiter, naar wie ze haar kindje ver noemde. '100-jarige TESO maak nooit meer een 2000 jaar oude fout', luidde haar boodschap. En ande re groep speelde hoe ze uit het TESO-lokaal in Den Helder werden gemept. Taxuswijf Het Ouwe Sunderklaas promotie team kon tevreden zijn, er werd volop gespeuld en er stond aardig wat publiek langs de kant. 'Het ken niet skele wat je speult, als je maar speult.' Geen manege, maar een moskee, vond een speuler die er achter zijn fiets eentje door het dorp trok. Een rondreizend asbest- opruimteam deed goede zaken. Bij de voormalige jeugdherberg wer den bijzondere dingen uit de grond gehaald, zoals een gebruikt con doom. Maar elders dook ook een stukje zink op. De reorganisatie in de thuiszorg bleven niet onbespro ken. Een gedupeerde cliënt, een werkloze thuishulp, een Alphahulp en anderen liepen door elkaar. Na het kappen van de bomen bij het huis aan de Stenenplaats dook het taxuswijf op, die een fraai decor bij zich had en stukjes tak uitdeelde aan het publiek. 'Meer dan honderd jaar voor het huis van Cees van Corrie, sorrie, sorrie, sorrie.' Een andere speuler ging rond met een kerstboom, die was opgetuigd met allerlei groene zaken. Zoals groen beleggen, Groeneplaats en groene brillen van de opticien. Ereburgers Drukte in de winkelstraten werd op de hak genomen door een speuler die vijf geboden voor de winkelende toerist uitdeelde: loop niet naast, maar achter elkaar, blijf bij voor keur rechts lopen, niet plotseling de straat ovprsteken, kinderen aan de hand houden en maakt onmiddellijk ruim baan voor bellende Texelaars op de fiets. TukTuks, de wagen tjes die komend seizoen op Texel gaan rijden, reden in allerlei vormen rond, onder meer om de teletaxi scholieren met rugzakken vroegen zich hardop af: 'Kunnen we reke nen op de OSG?' Het antwoord gaven ze zelf: ze bakten er niets van. Aandelen van de Texelse Ener gie Maatschappij werden door twee Sunderklazen aan de man gebracht. Ze beloofden grote winst en vijftig uur stroom. 'Zolang de voorraad strekt. Je kunt het ophalen op het kantoor.' Maar je moest er niet om komen als het windstil wès of als de zon niet scheen. Dé Soopies Veel werk was gestoken in een voorstelling van de Coöperatie Texel Energie waarin uit druiven- suiker ethanol werd gewonnen en uit zeealg (led)licht. Een pyromaan op de brommer met achterop een benzinevat werd achternagezeten door de politie. Hij reed rond de brandende stroklamp van Bram de Ridder, die al drie keer de pineut was. 'Ridder te voet.' Een voorstel ling over de Ambtenaar van het Jaar gaf een ander beeld van de genomineerde: 'Niet storen tussen negen en vijf.' Onderwerp waren ook de filmpjes die Wampexers onder de titel Herfsthitte hadden gemaakt. Foto's van Texelse figu ranten in compromitterende poses maakten in één oogopslag duidelijk waarom deze films met op Youtube worden vertoond. Moniek van de Ven. regisseur van Zomerhitte, ging met Aris van Zeijlen langs de jury voor de nieuwe Texelsoap. De twee lieten heel wat lokale soaps de revue passeren, zoals die van het vliegveld, dé manege en de bedden van Panorama. Twee speulers hadden het duide lijk gehad met hondenbezitters die de uitwerpselen van hun huisdieren laten liggen. 'Opruimen!', kwakten ze een schep stront voor de voeten van de jury. De enige trekker reedt voor een airstreamcaravan van een Texelse boer waarmee volgens '10 tegen alles' niets van deugde. Ver hitte discussies waren het gevolg. De column van Harry over de web winkel van de gemeente, had twee verpleegsters op het idee gebracht een post voor eerste hulp aan digi beten te openen. De jury meldt dat er nog drie bekers voor de volwassenen zijn blijven staan, de eerste prijs bij de paren, de derde prijs bij de enkelingen en de derde prijs bij de groepen. Ze kunnen worden afgehaald bij Aat van Heerwaarden, Meester Kraai- straat 8. Uitslagen: Jeugd: Enkelingen: 1.nc 103 T.E.E.M, 2.nr. 102 Timmerman (Vliegveld). 3 nr 104 Ver dwenen Oude Groenten. Paren: 1 nr 205 Tuk Tuk, 2.nr. 202 Jan in de Hemel (Walkers). 3.nr 204 O.S G de weg kwijt- Groepen: 1 .nr. 402 Texels Blikken Netwerk, 2.nr. 406 Koning Jan, 3.nr. 403 Kabeltelefoon. Volwassenen: Enke lingen: 1 nr. 103 Taxeswijf, 2. nr. 102 Mana in de Teso-nacht. 3. nr. 105 Ark Uniek. Paren/ tno's: 1nr. 210 Interactief, 2. nr. 207 Energie- kar. 3. nr. 204 Texelse Zoopies. Groepen: 1nr 405 Gezwam, 2. nr. 410 kabeltjeskrant. 3. nr. 409 De Keuze is Reuze. Folklorebeker nr. 402 Ouwe Sunderklaas Promotieteam. rotonde, de feestcommissie de Olmenhoeve, zo maar wat derwerpen die in De Waal de tie passeerden. Met dertien ims waren er minder speulers vorig jaar. Reden voor de orga- iatie om van vier speulplekken ug te gaan naar drie. dy Vermeulen en Barend Staal nden bij hotel De Wael te jureren, meulen maakte zich niet zo veel ten over het teruglopend aantal Miers. 'Zo gaat dat in De Waal. sstal stijgt het een paar jaar om volgens weer te dalen.' Het feest De Waal ligt haar na aan het hart. qa verhuizen naar Den Burg, maar met Ouwe Sunderklaas gewoon terug naar De Waal. Door de dite gemeenschap is het hier veel ter. En als het me helemaal niet valt in Den Burg. kan ik altijd weer ug verguizen.' Dacht Vermeulen vrij nchalant over haar verhuizing, een Hiler zeker niet. Gewapend met riera en lijst portretteerde hij alle ters. 'Er gaan zo veel mensen weg Waal, maar geen zorgen, ik edereen op de foto. Met een lijst :mheen. Dat kan nog jaren mee.' dorp hoeft zich in ieder geval zorgen te maken over nieuwe iwas. Daar verscheen een pick-up i krijsende Waalder baby's voor de 'Whee. we willen naar de Olmen- sve, maar dat zit vol. Nu moeten jnaar Den Burg, maar dat willen we De baby's van De Waal zitten in rats! Wat moeten we nou? Whee.' de pick-up hingen plakkaten tOlmenhoeve heeft een wachtlijst, nen in De Waal moet worden ver ben Eerst de Weelder kleuter, daar- geen geleuter en Wij willen naar Waal. Olmenhoeve is ons ideaal, toeschouwers konden deze actie I waarderen. 'Goed gedaan!' Over schouwers gesproken, een speuler een hartig woordje spreken met pers. 'Gerard Timmerman schreef ■g jaar in de Texelse Courant dat er zo weinig kiekers waren in De Waal. Ook Edo Kooiman had het op de Kabelkrant over de tegen vallende animo voor zowel speulen als kijken. Hij moet zich helemaal schamen want dat moet natuurlijk kieken zijn. Is hij hier toevallig? Nee? Dat is jammer.' Om ervoor te zorgen dat er dit jaar wel voldoende kiekers waren (de Texelse Courant durft het woord kijkers niet meer in de mond te nemen na deze vermanende woor den), had hij een oplossing bedacht. Hij had allemaal verrekijkers om zijn nek gehangen. 'Kijk dit is een kieker, en dit is er één, allemaal kiekers.' De Dankzij deze speulers waren er dit jaar genoeg kiekers in De Waal. rotonde is een onderwerp dat ieder jaar weer terugkomt. Zo ook dit jaar. Het publiek werd uitgenodigd naar de straat te komen want daar stond een auto met aanhangwagen, met daarop een miniatuurrotonde. 'Wij zijn Fabiën en Jurgen van het RTL 5-programma Tegenlicht. We hebben drie voorstel len voor de rotonde.' Eerst kwam een woontoren te voorschijn die midden op de rotonde werd gezet. De woon toren verdween en er kwam een bar becue voor in de plaats. 'Dan krijgt de pastoor met langer iedereen over de vloer na de autocross.' Het laatste voorstel bestond uit het planten van bloemen. 'Lekker met je handen in de aarde. Zo, dat ziet er toch veel gezel liger uit. Maar de vijf zit in de klok dus we gaan effe om een bakkie.' Daarna werd de stemming ernstiger. Vier doodgravers met kist versche nen ten tonele. De geur van wierook werd verspreid en ze zongen een lied begeleid met gitaar. Ze maakten zich zorgen over het dorpshuis, het ont breken van nieuwe vrijwilligers voor de feestcommissie van het dorp en het natuurproject Waalenburg. 'Wij hebben straks een natuurge bied met muggen in de zomer, maar ons hoor je niet klagen. Zo dragen we alles ten grave.' 'De boel gaat op z'n kop. We zingen dit uit liefde voor ons dorp.' Wim Piet Eelman, Karin Gaasbeek en Els en Johan de Waard waren tevreden over hun optreden. Het was het tweede jaar dat ze samenspeelden. Eelman: 'We hebben het erg gezellig. Vooral de voorbereiding is erg leuk. We hebben vijf avonden bij elkaar gezeten. Eerst zijn we serieus, maar daarna gaan we ouwehoeren.' Ze vonden het jammer dat er dit jaar maar drie speulplek ken waren. 'We hebben best veel tijd gestoken in de voorbereiding en dan is het jammer dat je maar drie keer mag speulen. Ik zou het wel vijf keer willen doen.' Ze hadden in ieder geval genoeg ambitie. 'We gaan natuurlijk voor de eerste prijs', vertelde Eelman lachend. 'Nee gekheid, maar het zou wel leuk zijn.' Uitslagen: Jeugd: 1 .Meijerblis, 2.Sandor, 3.Som- meltjespop in de regen. Volwasse nen: 1.Foto's van alle Waalders in een apart lijstje, 2.De kiekers, 3.De doodskist. Wisselbekers: de ronde van De Waal en Sandor. De tuktuks rijden pas vanaf Pasen op het eiland, maar met Ouwe Sun derklaas kan alles. Ze scheurden afgeladen met kinderen door de straten van De Koog. Achterop hing een dienstregelingwijziging: Den Hoorn vervalt per 1 januari 2008. Het zou de kinderen een zorg zijn. Zij bekommerden zich er vooral over om in iedere tuktuk een ritje te maken. De promotie van Ouwe Sunderklaas op de Lubertischool leek zijn vruch ten te hebben afgeworpen. Er waren dit jaar meer speulers dan vorig jaar. Jurylid Rob Vinke: 'Speulers heb ben de school bezocht en over het feest vertelt. Daar raakten de kinde ren enthousiast door, maar ook de ouders, want er werd thuis natuurlijk ook over gepraat.' Desalniettemin maakten speulers zich wel degelijk zorgen over de dalende belangstel ling voor deze traditie. Verplegers droegen Ouwe Sunderklaas op een brancard tussen het publiek door. Jullie staan daar nou wel onbe- houwe, kijk eens naar deze ouwe. Met deze spreuk moedigden ze toeschouwers aan volgend jaar zelf mee te doen. De verhuizing van ome Leo en Jan- ke hield de gemoederen bezig. Ze woonden 44 jaar in De Koog, maar vertrokken naar Den Burg. Meer dere speulers hadden er een stukje over. Zo sleepte Janke een kooi met daarin Leo achter haar aan. Op de kooi stonden dozen met-bankaf schriften en lingerie van Janke en er hing een plakkaat aan: Janke d'r zin gegeven. In een andere formatie schuifelde ome Leo met zijn rollator achter Janke aan, met een touw verbonden aan haar fiets. Elders ging het er minder lijdzaam aan toe. Janke had een touw om het middel van Leo geknoopt, maar Leo verzet te zich hevig. Tevergeefs overigens, want Janke was sterker. Er zijn mensen die tegelijkertijd op twee plaatsen kunnen zijn. Zo was hoofdredacteur Gerard Timmerman aan het werk in Den Burg én De Koog. In De Koog liep hij rond met een geweer met aan het einde een vlaggetje met De leugen regeert, verwijzend naar het televisiepro gramma waarin hij onlangs ver scheen. Ook droeg hij een bordje met Kom niet voor de loop van Timmerman, zijn deadline maakt er gehakt van. De nep-Timmerman: 'Hé collega, wacht, ik zet je even op de foto. Hoe gaat het? Ik verzin het nieuws altijd zelf en dan leg ik het later wel uit op televisie. Daar is De leugen regeert toch voor?' Opeens hing de geur van paarden- poep in de lucht. Een boer liep ach ter een poepend paard dat op een kruiwagen zat. De poepschepper bekeek het van de zonnige kant. 'Ik heb extra werk.' Toch gaf hij ook een waarschuwing aan de mensen: 'Wat denken jullie wat ervan komt? Heel veel stront.' Jurylid Vinke verbaasde zich erover dat er slechts één optre den was over de manege. 'Ik had veel meer verwacht. Dat is gelukkig niet gebeurd want anders was het saai geworden. Deze speuler heeft het ook nog op een originele manier aangepakt.' Op Texel mag men alleen naaktlo- pen op stranden bij Den Hoorn en De Cocksdorp. Toch leek het er even op dat er ook een naaktstrand in het centrum van De Koog was geopend. Er liepen zwarte pieten met blote billen rond. Even verderop liepen nog meer zwarte pieten met oude en versleten kleding. Ze had den borden om hun nek met ik loop hier in mijn pyamabroek, want mijn zwarte pietenpak is zoek en voordat wij weer naar Spanje gaan, willen wij graag onze kleren weer aan. Een Piet: "We hebben onze pakken uit gedaan bij Bea Kooiman en sinds dien zijn ze zoek. Nou lopen wij hier De verhuizing van ome Leo en Janke hield de gemoederen bezig. in onze blote kont. Als je van iets af wilt, breng het bij Bea. zij raakt het geheid kwijt.' Uitslagen: Jeugd-Enkelingen: 1.22 jaar Theo, 2.Dokter Eissen, 3.Parkeerterrein VW. Paren: 1.Lucht Kikkert. 2Verbouwmg Lubertischool, 3.Hond- jes uitlaten. Groepen: 1 Afscheid Theo, 2.Tramingsveld SV De Koog, 3.Zomerhitte. Folklorebeker Zwarte Pietenpak. Volwasse nen-Enkelingen: 1 Paardenhotel. 2 Vredestijn. 3.Jutter met fiets Paren: 1 Leo Daalder. 2 Leo en Janke, 3-Zwarte pietenpakken Kleine groepen. 1 .Ouwe Sunderklaas in hoge nood. 2.Groentekar met kamelen. 3-Sirrt en Pieten- pakken zoek. Grote groepen: 1 .Uitgaanspu bliek en politie, 2.Taxi Grootjen gestopt, 3.Tuk tuk. Foklorebeker: Ouwe Sunderklaas in hoge nood.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 7