Nieuwe discussie peuterspeelzalen TexelEnergie van start met stroom Verpleeghuis bij beste drie van het land Huisvuilcentrale piy Cjrocn ZwartsJexels in het hart Politiek niet gerust op uitvoering motie Gratis winkelen voor Voedselbank VONK BOS HEMA Pharos krijgt te weinig geld Aandeel kost 50 euro per stuk Dubbel gevoel bij onderzoek extra toontje wswiim Reisbureau Öomke OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12235 DINSDAG 18 DECEMBER 2007 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg De peuterspeelzalen worden begin volgend jaar opnieuw onderwerp van een politieke dis cussie. Pharos leidt verlies op het draaien van een peuterspeelzaal in elk dorp, omdat de gemeente lijke subsidie niet toereikend is. De brede welzijnstichting heeft de gemeente verzocht de jaarlijkse subsidie van circa een ton aan te passen. Knelpunt zit hem volgens Jan van Andel. die samen met Geertje van Lingen de directie over Pharos voert, in de indexering van het bedrag. 'De gemeente past de subsidie jaarlijks met 1 procent aan, terwijl de salarissen van de peuter leidsters volgens de CAO jaarlijks met zo'n 5 procent stijgen.' In 2006 wist de brede welzijnstich ting, die sinds april 2005 het peuter- speelzaalwerk uitvoert, nog quitte te draaien. Het afgelopen jaar liep het tekort op naar bijna €17.000,-. Op De Koog en Oosterend na, werd in elk dorp verlies geleden. Een flink deel van het verlies was te herlei den naar de huurprijs die Pharos tot voor kort aan Catalpa moest betalen voor de huisvesting van de peuterspeelzaal van Den Burg in de voormalige unit aan de Slinger weg. Die kosten moeten dalen als Spelemaer begin volgend jaar in de Buureton aan de Beatrixlaan wordt ondergebracht. De speelzaal zit nu tijdelijk in de Texelhoeve. Een plan van het college de €17.000,- te dekken uit de algeme ne middelen liep vorige week stuk op de gemeenteraad. Die vond dat het tekort aan de orde moet komen als in januari de begroting van Pha ros voor 2008 wordt behandeld. Dat had dit jaar al gebeurd moeten zijn, liep net als de behandeling van het tekort vertraging op. Lees verder op pagina 11 Greta Witvliet helpt Reino van Heerwaarden bij het maken van een kerststukje. TexelEnergie start in februari met de levering van eigen elektrici teit. De energie is afkomstig van de Huisvuilcentrale in Alkmaar, waarmee Texels eigen energie coöperatie gisteren een inten tieverklaring heeft ondertekend. TexelEnergie verwacht de stroom goedkoper te kunnen aanbieden dan energieleverancier NUON. Deze week start de verkoop van aandelen; De elektriciteit voor Texel wordt bij de Huisvuilcentrale opgewekt uit afval. Het bedrijf leverde al groene stroom aan 23 van de 55 aangeslo ten gemeenten, maar Texel wordt de eerste plek waar ook energie aan een particulier initiatief uit de samenleving wordt geleverd. 'Je verwacht dat je eraan moet trekken zoiets van de grond te krijgen, maar op Texel diende het zich meteen al aan', aldus directeur Chris Kuijten yan de Huisvuilcentrale. De elektriciteit komt uit huishou delijk afval uit de grijze container. Het mag groen worden genoemd, omdat dat afval voor gemiddeld 47 procent uit biomassa bestaat. Het gaat om dezelfde soort energie die de gemeente Texel sinds begin dit laar al afneemt voor de straatver lichting en gemeentelijke gebouwen. De Huisvuilcentrale levert volgens Kuijten stroom aan TexelEnergie, totdat de coöperatie zelf duurzame energievoorzieningen van de grond heeft getild. De HVC wil ook daarbij betrokken blijven. Texelaars kunnen zich vanaf deze week aanmelden voor aandelen. Die gaan volgens Rikus Kieft, presi dent-commissaris van TexelEnergie, €50,- per stuk kosten. Vooralsnog worden er 13.500 uitgegeven. Net als bij TESO heeft een aandeel houder tijdens vergaderingen één stem, ongeacht het aantal aande len. Er kunnen er volgens de statu ten maximaal 500 per persoon wor den gekocht. Voor de omgang met het rendement heeft TexelEnergie eveneens naar TESO gekeken. De opbrengsten worden geïnvesteerd in de ontwikkeling van duurzame energiebronnen op het eiland. Lees verder op pagina 5 De bewoners van Verpleeghuis Texel wonen in één van de bes te verpleeghuizen van Neder land. Zaterdag publiceerde de Volkskrant een analyse van een onderzoek van de Inspec tie voor Gezondheidszorg naar alle 338 verpleeghuizen in Neder land. Texel belandde op de derde plaats. Belangrijke criteria waren het aantal meerpersoonskamers, bewoners die worden vastgebon den, preventie van doorligwon- den, ziekteverzuim en een orde lijke registratie. Geertje van Lingen, directeur van het verpleeghuis, heeft een dubbel gevoel aan deze prestatie overge houden. 'Aan de ene kant zijn wij blij verrast. We vieren op Texel ook echt wel een feestje. Aan de andere kant plaats ik wel kanttekeningen bij het onderzoek. Het gaat om gegevens van twee jaar geleden. Er verandert zö~veel in de zorg. In verpleeghuizen die hier nog slecht scoren zijn dan ook inmiddels al veel verbeteringen doorgevoerd. Bovendien gaat het om gegevens die met voor de media zijn bestemd.' De Volkskrant voerde een rechtszaak om de informatie van de inspectie los te krijgen. Bijna alle verpleeghuizen in Nederland vulden in 2006 een vragenlijst in die door de inspectie werden gebruikt om te achterhalen hoe het met de kwaliteit van de instellingen is gesteld. Eind 2004 bleek namelijk dat driekwart van de verpleeghuizen de minimale zorg niet kon garanderen. De Volks krant selecteerde 39 van de 82 vra gen uit de lijst waarvan de krant zegt dat ze veelzeggend zijn voor de kwa liteit. Van Ungen: 'De vragen die het dagblad eruit heeft gelicht, zijn wel de zaken die er toe doen.' De lijsten zijn ingevuld door de verpleeghui zen, maar van sjoemelen kan vol gens Van Lingen geen sprake zijn. 'Als alles alleen maar positief is, gaat de inspectie zich heus wel achter de oren krabben. Ook is er veel con trole van onder meer accountants. Bovendien houden de instellingen zichzelf voor de gek als ze zaken positiever voordoen dan ze zijn.' Meer over het Verpleeghuis op pagina 9. £2 ih Mrs Cur Ondertekenaars van de motie over de manege zijn er niet gerust op dat deze wordt uitgevoerd zoals ze dat voor ogen hadden. In de motie verzochten PvdA, CDA, WD, GroenLinks en D66 het col lege af te zien van de vrijstellin gen en geen bedrijfswoning toe te staan. Volgens het college blijft een bedrijfswoning binnen het bouwblok namelijk wél mogelijk. De vijf partijen vragen het college of de motie geheel wordt uitgevoerd, of er toezeggingen zijn gedaan en welke afspraken de gemeente heeft gemaakt met Jan Dorrestijn. Ze vra gen ook inzage in de stukken die ten grondslag liggen aan de beslissing om mee te werken aan de vnjstel- lingsverzoeken. Het niet meewerken aan vrijstellin gen, maar toch toestaan van de bedrijfswoning, roept vragen op. In het gemeentelijk stuk over de manege dat ter inzage heeft gelegen staat namelijk dat 'op basis van de voorschnften het bouwen van een dienstwoning ter plaatse niet is toe gestaan Om te vervolgen: 'dat ech ter op grond van artikel 13, lid 6, sub c van de voorschriften vrijstelling kan worden verleend voor de bouw van een dienstwoning op het perceel, mits de noodzaak is aangetoond'. In het stuk staat verder dat de con stante zorg die paarden vereisen en de gevraagde bewaking het nood zakelijk maken dat ter plekke een beheerder aanwezig moet zijn, Lees verder op pagina 9 Gemeente Texel Gewijzigde openingstijden Op vrijdag 21 december 2007 is het gemeentehuis geopend van 12:00 uur tot 16.00 uur. Op vrijdag 28 december 2007 zijn de normale openingstijden (van 15.00 tot 19.00 uur) weer van toepassing. Op maandag 24 december, dinsdag 25 december en woensdag 26 december 2007 is het gemeentehuis de hele dag gesloten. (Er kan geen aangifte van de burgerlijke stand worden gedaan.) Op maandag 31 december 2007 is de gemeente beperkt telefo nisch bereikbaar. Op dinsdag 1 januari 2008 is het gemeentehuis de gehele dag gesloten Op woensdag 2 januari 2008 is het gemeentehuis vanaf 9.30 uur bereikbaar. ilÊHEEl? OUDE MRN- H0E\ WEN5TU HtT OMTO &(TDeI HRRD OF7RCHT Of CEBRKREM OUDEnRN Ij fznuSè Terwijl Tijmen Jilderda de winkelwagen stuurt, graait echtgenote Els bi) de Lidl in De Koog zoveel mogelijk spullen uit de schappen. (Foto Gerard Timmerman/Beeldbank Texel) [VERPLEEG HUISZORG ANTOON GOES0 /8-|2-200f 'Wat geeft dat een goed gevoel', vertelde Els Jilderda uit De Koog zaterdagmorgen terwijl ze nog stond na te hijgen boven een goed gevulde winkelwagen. Even daarvoor mocht ze als winnaar van de zegeltjesactie van super markt Lidl een minuut lang gra tis winkelen. De inhoud van de winkelwagen schonk ze aan de Texelse voedselbank. 'Het is leuk dat we gewonnen heb ben, maar eigenlijk hebben we die gratis boodschappen niet zelf nodig. Ik denk dat er op Texel wel mensen zijn die het veel beter kunnen gebrui ken.' Aldus vatte Tijmen en Els Jilder da het plan op om de boodschappen te schenken aan de Texelse Voedsel bank. 'We hebben tevoren gevraagd wat ze het liefst willen, zodat we ons daar op kunnen richten. En we hebben geoefend om zoveel moge lijk bij elkaar te graaien.' Niet zon der resultaat. Terwijl filiaalmanager Mattijs Dieks de secondewijzer in het oog hield verdwenen luxe kaas, vlees-, vis- en andere producten die met misstaan bij een goed kerstmaal in rap tempo in het karretje. Aan het eind van de zenuwslopende rit regi streerde de kassa een bedrag van €249,46. 'Een heel goede zaak om deze prijs ter beschikking te stellen van de Voedselbank', vond Dieks. Om de kar helemaal vol te knjgen, vroeg Els Jilderda klanten van Udl daarna het restant aan te vullen. De Voedselbank beschikt sinds kort over een eigen website (www.voedsel- banktexel.nl). Nu alle merkmonturen van 2007 voor Ü5Ü88 Tot en met 31 december 2007 U betaalt slechts de glazen' eye wish Den Burg Groeneplaats 6 Tel 0222-310676 Kerstpakketten Het aanbod aan echt Texelse kerst pakketten is dit jaar sterk uitge breid. Producenten zijn samenwer kingsverbanden aangegaan en er is sprake van kruisbestuiving. De markt is in beweging en de fiscus helpt een handje mee. Volop activi teiten dus bij de producenten. Pagina 6 Prijs architect Architect Ronno Honingh uit De Koog herontwierp het gebouw Timorplein, de voormalige derde Ambachtsschool in de Indische Buurt in Amsterdam. Hj ontving er donderdag de Geurt Brinkgreve bokaal. OSG houdt statiegeldactie Leerlingen van OSG De Hoge- berg overhandigen maandag de opbrengst van de woensdag te houden statiegeldactie aan de DJ's van 3FM die vanaf woensdag in het Glazen Huis op het Plein in Den Haag zitten. Hiermee haakt de school aan bij de drinkwater actie van het Rode Kruis. Leerlingen, medewerkers en ouders van de OSG worden opgeroepen op woensdag (19 december) plastic statiegeldflessen van één of ander halve liter in te leveren bij de conciër ges. Albert Heijn plaatst containers in de hal van beide gebouwen, die aan het eind van de dag bij de super markt worden ingeleverd. Een volle container kan 220 flessen bevatten en is daarmee €55.- aan statiegeld waard Het doel van de actie is het inzamelen van duizend flessen. Het statiegeld wordt overgemaakt naar het Rode Kruis voor de actie Schoon drinkwater voor 1 miljard mensen. De plastic flessen uit de automaten op de OSG worden al gerecycled. Spe ciaal voor deze actie geeft Amsing Recycling €2,- voor een zak kleine flesjes. Er wordt gestreefd naar tien zakken. De opbrengst wordt maan dag overhandigd aan de DJ's. die zich ieder jaar gedurende zes dagen opsluiten in het Glazen Huis in Den Haag. Een delegatie van de OSG wordt daar opgevangen door pre sentatrice Floortje Dessing. (Advertentie) CURSUSAANBOD kijk op: www.preventieservice.nl (Advertentie) TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: THOMAS COOK G V Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2007 | | pagina 1